mmm VOOR DE FORENSEN. HET WONDERLIJKE VAN HET ZEVENDE WERELDWONDER. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 MEI 1931 TWEEDE BLAD Veronderstellingen over het raadselachtige doel van de Groote Pyramide. De bouwkundige beteekems van de inwendige constructie. Hr et is een eigenaardig verschijnsel, dat wat men ook leest of ziet in afbeeldingen van Egyptijsche ko- l ningsgraven, vocrzoover dit pyra- miden zijn. men bijna zonder uitzon dering als voorbeeld de doorsnede van de Groote Pyramide van Gizeh (Fig. 1) onder oogen krijgt, het z.g. graf van Pharao Khufu. en toch is dit juist de eenige pyramide, die nooit als graf gebruikt is en waarvan het vooral in den laatsten tijd zeer twijfelachtig gebleken is, of deze pyramide zelfs wel oor spronkelijk als graf zou zijn bedoeld. Het inwendige toch wijkt geheel af van het al gemeen Egyptische graftype. Wat is n.l. het kenmerkende van een Egyptisch graf en wat is het doel? Het mag als algemeen bekend geacht wor den. dat de Egyptenaren geloofden in een leven hiernamaals. De ziel of Ba was be stemd om in het hiernamaals te blijven voortleven, zij was geheel onstoffelijk en vrij van het lichaam en werd in de afbeeldingen dan ook voorgesteld als een vogel met het hool'd van den overledene als kop. Een ander belangrijk deel van 's menschen per soonlijkheid was echter de Dubbel of Ka, deze was voor altijd aan het lichaam ver bonden, het' lichaam was de eeuwige wijk plaats van de Ka, daarom moest, na den dood, het lichaam door balsemen in stand gehouden worden. De Ka had ook voortaan alles noodig van wat het lichaam alleen tij dens het leven ontving, als voedsel, kleeding, welriekende geuren, muziek en alles wat het leven op aarde in stand hield en veraange naamde, daarom werden aan de Ka al deze behoeften als offers gebracht. Het Egypti sche graf nu heeft slechts ten doel de mummie voor de eeuwigheid te beschermen en daartoe was de grafkamer, waarin de mummie met al zijn bezittingen werd bijge zet, onder den grond aangebracht en de toe gang voor eeuwig afgesloten en verborgen. Het tweede gedeelte van het Egyptische graf was de grafkapel, een tamelijk klein vertrek boven den grond, waar de offers werden ge bracht in natura, deze offers werden ook op de wanden natuurgetrouw afgebeeld en kon den ook eenvoudig worden gezegd, dit laat ste zou dus als een vorm van gebed kunnen worden opgevat; bij de graven van hoog- waardigheidsbekleeders, zooals de mastaba's is dit principe zeer duidelijk uitgedrukt: de grafkamer eenige meters onder den grond, de toegang afgesloten en voor altijd ontoe gankelijk gemaakt en hierboven de graf kapel. Een prachtig voorbeeld van een graf kapel vindt men in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. De pyramide is dus slechts het koninklijk monument boven de koninklijke grafkamer. De teekening (fig. 2) vertoont de doorsnede Fig. 2. van de kleinste der drie pyramiden van Gizeh en wel van Menkaura, uit de vierde Dynastie, waarvan ook de groote pyramide dagteekent. De grafkapel, een klein, tempel- vormig gebouwje, was ervóór gebouwd. Deze pyramide geeft zeer duidelijk het algemeen type van pyramidebouw aan. Vergelijkt men hiermede echter de doorsnede van de Groote pyramide. (fig. 1) dan blijkt deze geheel af wijkend van het algemeene type en men be denke daarbij wel, dat geen enkele der an dere pyramiden een dergelijke groote afwij king vertoont. De wetenschappelijke archeo logie moet dit toegeven, deze heeft slechts te maken met de zuivere feiten en mag zich niet wagen aan veronderstellingen, die niet op exacte feiten gebaseerd zijn, op straffe van haar wetenschappelijk karakter te ver liezen. Bij het aan den dag brengen van deze feiten echter moet de archeologie zich vaak bedienen van de historische- en philologi- sche wetenschappen en elk van deze drie zijn om beurten hulpwetenschappen van elkander. Het resultaat van hun samenwer king vormt dan de kunstgeschiedenis en zoo danig opgevat is kunstgeschiedenis dus zui ver wetenschappelijk. Hier raakt men aan een vraagstuk, waarvan sinds een tiental jaren de oplossing wordt gezocht en waar over vaak met verbittering werd gestreden; deze strijd moest wel ontstaan als logisch ge volg van de ontwikkeling der kunstgeschie denis zelf. Wat is n.l. het geval? Het begrip Kunstgeschiedenis, zuiver opgevat, omvat alles op kunstgebied, dus ook het kennen en begrijpen van beeldende kunst. d. w. z. alle uitinzen in Bouwkunst, zoowel in Beeld houw-, Schilderkunst en Kunstnijverheid. Neemt men nu aan. globaal gerekend, dat het kunstgebied zich uitstrekt over een pe riode van 5000 jaren, en de bewuste studie hiervan, en dan nog in zeer beperkte mate 700 jaar geleden begon, dan is het zeer be grijpelijk, dat men niet veel verder kwam dan feiten zoeken en dat al deze weten schappelijke feiten op heden van al die ver schillende perioden nog geen zuiver beeld vormen; dat er nog steeds zeer groote leem ten zijn, die aangevuld moeten worden, be wijzen de tallooze wetenschappelijke expedi ties op archeologisch en ander gebied, die na den oorlog weder zijn uitgezonden. „Het woord is aan de spade", de zeer be langwekkende geschriften van Dr. H. Leo pold en de tallooze archeologische berichten over de resultaten der uitgezonden expedi ties getuigen er van. Als men kunst echter beschouwt als de materieele uiting van het geestesleven, op welke trap van ontwikkeling dan ook, en als zoodanig een uiting van geestelijke schoon heidsdrang, een zoeken dus naar geestelijke waarheden, eeuwige waarheden, die al-men- schelijk zijn, dan komt men niet tot een goede beoordeeling door wetenschappelijke feiten alleen. De bestudeering der kunst zal dan in ieder geval een geestelijke weten schap moeten zijn. deze treedt niet voor de drie eerstgenoemde in de plaats, doch die wetenschappelijke spade en de historische- en philologische wetenschap, moeten de hulpwetenschappen zijn, welke leiden moe ten tot die geestelijke wetenschap. Ook Oskar Beyer verdedigt in „Welt-Kunst" deze mee ning. Is het nu wonder, dat allereerst de jonge kunstenaars, die kennis wilden nemen van de schoone kunsten uit het verleden zich onbevredigd voelden door een streng weten schappelijke studie, die enkel bestond uit feiten? En de leeken, die schoonheid zochten eveneens; de feiten leerden zij kennen, en dat was zeer zeker noodig, doch aan de schoonheid, het doel, kwamen zij niet toe. Kunstgeschiedenis, zóó opgevat, werd voor hen feitenkennis en met dit woord drukten zij alle teleurstelling en vaak" verachting uit van hun teleurgesteld gemoed. Zij zochten schoonheid, zij kregen feiten, steenen voor brood, de techniek werd hen geleerd, het ma teriaal, doch het vuur, de bezieling, het essentieele, werd er niet bijgebracht. Het ware dwaas te verlangen, dat de onderzoe kers van hun streng wetenschappelijk systeem zouden afwijken, het is zeer geluk kig, dat zij zich aan de zuivere feiten houden en geen conclusies trekken, die niet feitelijk gestaafd kunnen worden, maar zooals Max Eydt ook opmerkt: „Sommige feiten op wis kunstig, astronomisch of physiek gebied zijn inderdaad zóó wonderlijk, zóó verrassend, dat zij in ieder geval onze aandacht verdie nen, zelfs al zouden wij ze slechts als een onverklaarbaar spel der natuur beschou wen, zooals een druipsteen dreigt den vorm van een Grieksch beeld aan te nemen". Het Klachten over het treinverkeer. Waarom trein 8.09 naar Amsterdam niet electrisch? Nadat de nieuwe dienstregeling met ingang van 15 Mei in werking getreden is, komen er van forensen die eiken dag met den trein naar Amsterdam reizen, klachten. Een forens, de heer J. van de G., schrijft ons: „Sedert de nieuwe dienstregeling is van het precies op tijd vertrekken der treinen des morgens geen sprake meer, want de trein welke om 8.09 moet vertrekken, vertrekt al tijd pl.m. 5 min. te laat en wel met een gang van pl.m. 30 K.M. per uur, met het gevolg, dat de electrische trein welke om 8.19 uit Haarlem vertrekt ook hierdoor vertraging ondervindt, zoodat in Halfweg en Sloterdijk stil gehouden moet worden, of zeer langzaam rijden, zoodat de forensen welke met boven genoemde treinen mee moeten, niet op lijd op hun kantoren kunnen zijn. De eenige oplos sing hiervoor zou mogelijk zijn, indien men den stoomtrein van 8.09 uur vervangt door den electrischen, daar Donderdag j.l. weer is gebleken, dat de stoomtrein niet meer kan voldoen aan de eischen des tijds. Op het oogenblik wordt aan de directie zeer terecht alle lof toegezongen voor de elec- trificatie van de lijn AmsterdamAlkmaar, enz., doch wij als Forensen welke te Amster dam werken, kunnen niet eerder die lof medezingen, voordat de stoomtrein van 8.09 uur het zelfde lot zal ondergaan als zoo vele andere voorgangers, en wel, dat men hem vervangt door den electrischen trein. Wij ver zoeken aan de directie van de Ned. Spoorwe gen eens terdege te onderzoeken, wat hier gedaan kan worden voor honderden gedu peerden, die hopen, dat alles weer spoedig in het geregelde kan worden gebracht." In verband met deze klacht hadden wij een onderhoud met den Stationchef te Haarlem. Deze gaf toe, dat er Donderdag eenige stag natie ontstaan is, doordat er een defect aan den stoomtrein van 8.09 was. De electrische treinen die vlak na dezen stoomtrein naar Amsterdam vertrekken, hadden daardoor ook vertraging. Maar zoodanige defecten komen gelukkig zelden voor. Bovendien kan zoo n of een ander defect ook aan een electrischen trein komen, zoodat dit feit op zich zelf geen aanleiding kan zijn om aan te dringen op het electrisch maken van trein 8.09. Wat hét vervangen van dezen stoomtrein door een electrischen trein aangaat, wees de Stationschef er op. dat door zoo'n verande ring de forensen die te Zandvoort wonen en naar Amsterdam moeten niet vooruit zouden gaan. Trein 8.09 komt uit Zandvoort, zoodat de Zandvoorters zonder overstappen naar Amsterdam rijden. Als men nu trein 8.09 electrisch zou maken, zouden de Zandvoorters te Haarlem uit den stoomtrein in den elec trischen moeten overstappen. Iets anders wordt het als ook het baanvak HaarlemZandvoort geëlectrificeerd wordt, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts, per regel. is begrijpelijk, dat indien de archeologie met onverklaarbare feiten voor den dag kwam, onderzoekers op ander wetenschappelijk ter rein als wiskunstenaars, astronomen en inge nieurs deze feiten bestudeerden en zelfs be oefenaars der wijsbegeerte en tenslotte der bespiegelende wijsbegeerte of metaphysica hier materiaal en aanknoopingspunten von den. De conclusies van deze laatsten kunnen echter niet door de archeologie aanvaard worden om de eenvoudige reden, dat deze niet door exacte feiten kunnen worden ge staafd. Hier is men op zuiver geestelijk ter rein gekomen en daar de hoop of het ver langen nog altijd de vader der gedachte blijkt te zijn, is men hier inderdaad op gevaarlijk terrein, want op dit gebied kan men alles bewijzen wat men wil bewijzen. Hier is de groote kloof tusschen exact en abstract, maar tóch, onze aandacht zijn deze laatste con clusies tenvolle waard. Hoort wat het exacte, hier vertegenwoordigd door Prof. Peet, van de Liverpool University, over de pyramide zegt: ..de pyramiden zijn graven van koningen. Dit wordt bewezen ten eerste: door het feit dat de koninklijke sarcophaag en somtijds zelfs de overblijfselen der lichamen er in werden gevonden en ten tweede door de ver klaringen der Egyptenaren zelf op de wanden der pyramiden aangebracht, welke geen twijfel overlaten. Dit alles wordt echter rus tig genegeerd door hen, die hun eigen fan tasiebeelden verkiezen boven de werkelijke feiten. Beweringen als dat de Groote Pyra mide van Gizeh, gedurende den bouw zou hebben gediend als observatorium om het be loop van zekere sterren na te gaan, behooren tot de fantasie van droomers, die hun oogen kunnen sluiten voor de- feiten en zijn daarom geen ernstige aandacht waard". Daar kan het andere kamp het voorloopig wel mee doen! Verder gaande over de groote Dyramide zegt hij echter: behalve de be kende grafkamer, in de rots, onder het grond vlak der pyramide gehouwen en dit is werkelijk uniek! zijn een aantal kamers van ongewonen vorm, in de massa der pyra mide aangebracht". Dit zijn dus feiten, maar de verklaring hoort men niet en Z. H. G. verwijst naar een speciale studie van een zijner assistenten: M. Murray. Deze nu geeft een gewone beschrijving van de verschillende gangen en kamers, maar merkt verder op: „Waarom men deze kamers gemaakt heeft is nog altijd een raad sel, de bovenste bevat wel de sarcophaag, maar de werkelijke grafkamer is onder den grond. De kamer ligt niet in het midden der pyramide en niet in de diagonalen, evenmin loodrecht onder den top. De plaats blijkt met een bedoeling gekozen, doch de reden van deze asymetrie is onbekend. De sarcophaag was leeg en zonder deksel en hoogstwaar schijnlijk is het deksel er nooit op geweest". Deze afwijkingen wekten juist de belang stelling, temeer, daar de groote pyramide stom is, d.w.z. in tegenstelling met andere graven, zijn nergens op de wanden versie ringen of schrift te vinden, niet de geringste aanduiding hebben de Egyptenaren hier ge geven, Daar de Egyptenaren bekend stonden om hun groote astronomische kennis en veel in den Egyptischen godsdienst in den oor sprong verband hield-met de astronomie, be gonnen astronomen en wiskunstenaars zich dan kunnen de electrische treinen ook van Zandvoort doorrijden naar Amsterdam. Maar dat is zoo vervolgde de Stationchef een vraagstuk, dat bij de directie van de Neder- landsche Spoorwegen aanhangig is. Tenslotte ontkende de Stationchef dat de treinenloop na de invoering van de nieuwe dienstregeling onregelmatig is geworden, zoo dat trein 8.09 altijd ongeveer 5 minuten te laat zou vertrekken. Integendeel er wordt steeds naar gestreefd om den treinenloop zoo regelmatig mogelijk te doen plaats hebben, maar een enkelen keer kan er wel iets aan ha peren, zooals bijvoorbeeld j.l. Donderdag. UIT HET FORENSENDORP TE SANTPOORT. OVERLAST VAN VRACHTAUTO'S. Santpoort, het dorp dat bij de gemeente Velsen is ingedeeld, telt veel forensen. De laatste jaren zijn de landhuisjes daar als waren het paddestoelen uit defi grond verre zen. Vooral na de electrificatie van de spoor lijn HaarlemIJmuiden. De spoorwegen heb ben hier, ter wille van de forensen, heel wat haltes ingesteld. Na Bloemendaal komen de haltes: Santpoort, Westerveld, Zeeweg, Vel sen. Deze stopplaatsen liggen dus wel heel dicht op elkaar, als de trein, na aan de eene halte gestopt te hebben nauwelijks op gang gekomen is, moet hij al weer voor de volgende halte stoppen! Er maken evenwel zooveel reizigers van dit traject gebruik, dat bijna alle treinen aan alle tusschenstations stoppen. Aan de halte Westerveld was tot nu toe geen overdekte schuilplaats voor de reizigers. Daarin wordt nu door de Spoorwegen voor zien. Een deel van het Santpoortsche forensen dorp ligt aan den Hagelingerweg, die van het dorp Santpoort naar de halte Westerveld loopt. Een dezer forensen schrijft ons: „Sedert eenige weken dondert langs den Hagelingerweg een druk verkeer van zware vrachtauto's voor het vervoer van zand naar Haarlem. Vooral als de auto's ledig terug- keeren maken zij een oorverdoovend geraas en veroorzaken bovendien nog een gevaarlijke dreuning van den grond. De achterbakken van de auto's rammelen geweldig en omdat de wagens niet van luchtbanden voorzien zijn. hebben de huizen die langs den weg staan van dit vervoer zeer veel te lijden. Alles in de huizen trilt Plafonds schilferen af, zoo dat de kalk valt. Wie betaalt nu de schade die aan deze huizen wordt toegebracht? Het helpt niet of men de belasting der auto's vermindert, want juist de leege wagens veroorzaken den meesten last.'' Tot zoover deze klacht. Wij hebben ter plaatse een onderzoek inge steld en moeten de gegrondheid van de be zwaren erkennen. Inderdaad, de bewoners hebben van zulk verkeer veel last. Het zal evenwel moeilijk zijn voor deze pyramide te interesseeren. De door hen gevonden getallen en verhoudingen, na nauwkeurige en telkens gecontroleerde op- me tingen, werden door anderen weder on derzocht en uitgewerkt. Tot zoover waren dit alles exacte feiten, doch de resultaten bleken zoo verrassend, dat hieruit wel verbazingwek kende conclusies moesten worden getrokken, hoewel deze al bij voorbaat in de professoralen ban zijn gedaan, toch waren onder deze „fan tastische di'oomers" astronomen, dus mannen der wetenschap. Doch laat ons eens van het begin af nagaan, wat er van deze pyramide bekend werd. Men kan a's zeker aannemen, dat de pyramide werkelijk uit den tijd van Khufu stamt, want hoewel in de geheelc pyramide geen enkele inscriptie te vinden was. vond men op een paar groote granietblokken, boven de groote kamer, met Toode verf den naam Khufu. Dit is het werk geweest van arbeiders in de steengroeven, die de verschil lende steenen merkten en de bestemming er op zetten, doch verder is de pyramide stom. Wel kan de granieten ommanteling vroeger inscripties gehad hebben, doch van deze om- manteling is niets meer over. Herodotus, die ongeveer 17 eeuwen na khufu. Egypte bereis de, geeft een beschrijving, die geheel van de werkelijkheid afwijkt. Hy heeft de pyramide niet zelf gezien, doch verhaalt, slechts wat de priesters hem daaromtrent vertelden, we! weet hij mede te deelen, dat Khufu nooit in zijn pyramide begraven werd. maar ook, dat er water in de pyramide w3s. Dit lijkt vol komen onmogelijk; de onderste grafkelder is in de levende rots gehouwen en onderzoe kingen hebben geen sporen van water ont dekt. Misschien combineert hij zijn aan- teekeningen foutief, want heel merkwaardig is. dat in 19121914 te Abydos een heiligdom ontdekt werd. dat water bevatte, waarvan dc oorsprong tot nu toe nog niet is opgelost. Be langstellenden kunnen hierover meer vinden in „Wonderen der Oudheid". Het zou nog zoo wonderlijk niet zijn, als er later bleek eenig verband te bestaan, daar dit heiligdom uit denzelfden tijd schijnt te stammen en tevens ook stom is. Later geloofden de Arabieren toch weer. dat de pyramide een graf was. De ongebreidelde fantasie, nog aangewakkerd door hebzucht, speelde in 820 A. D. den khalief Al-Mamum parten, toen hij op gewelddadige wijze, het geheim van de pyramide trachtte te ontsluieren. Arabische schrijvers gaven hierover uitvoerige en waarheidsgetrouwe beschrijvingen. De eigenlijke gangen werden door toeval ontdekt, men ziet op de teekening den gang, die de khalief in de massa liet hakken, zelfs liet hij in het geheim goud en edelgesteenten in de pyramide brengen, dat dan later zoogenaamd gevonden werd, om zoodoende het mislukken van zijn kostbare ruïneerende onderneming voor zijn hof en volk verborgen te houden. De z.g. sarcophaag was een ledige granieten kist, zonder deksel. Latere Arabische schrijvers gewagen wel van een deksel, waarop in Arabisch schrift stond vermeld, dat de pyramide in 80 dagen door Adam gebouwd werd, doch hier was de fantasie blijkbaar weer vaardig, in ieder ge- i val zijn er geen sporen zelfs van een gebroken deksel gevonden en het is door de geringe grootte van sommige doorgangen totaal on mogelijk gebleken, dat indien er al een dek sel geweest mocht zijn, dit in zijn geheel uit de pyramide kan zijn verwijderd, en de totale afwezigheid van schilfers of gruis bewezen dat hier niets gebroken is. In de 16e en 17e eeuw komen berichten van Europeeschen oorsprong over de pyramide. In het hieropvolgend tijdperk werden weer de scherpzinnigste en onzinnigste veronderstel lingen betreffende het doel der pyramide ge- om maatregelen daartegen te nemen. De Hagelingerweg is voor zulk autoverkeer niet afgesloten. Niemand mag deze auto's dus op dezen weg verbieden. Bovendien is de Hage lingerweg absoluut noodig voor het door gaande verkeer, zoodat de provincie nooit zal over gaan om dien weg voor het zware ver keer gesloten te verklaren. Het eenige is dus dat maatregelen genomen worden, dat de Hagelingerweg zoo geplaveid wordt, dat hij voor zulk zwaar verkeer geschikt is. Blijkbaar hapert daaraan nu iets, want ook de zware autobussen, die toch op luchtbanden loopen, veroorzaken nog gedreun in de huizen. In afwachting van deze definitieve verbe tering zouden de bewoners van den Hagelin gerweg er reeds veel mede gebaat zijn, als de gemeente Haarlem voor het zandvervoer, al leen kleine vrachtauto's op luchtbanden liet gebruiken. VOOR DE HEEMSTEEDSCHE FORENSEN. EEN VERBINDING MET HET STATION ZANDVOORTSCHELAAN Zeer veel forensen uit Heemstede maken gebruik van het station aan de Zandvoort- schelaan en reizen van daar per trein naar Haarlem en Amsterdam. Het nadeel is evenwel, dat er in het geheel geen ver binding is tusschen het dorp Heem stede en dit station. Daaraan is inderdaad behoefte. Een goede oplossing zou zijn om een autobusdienst in te stellen, bijvoorbeeld tusschen Groenendaal - Heerenweg - Zand- voortsche laan - Station. Daarvan zouden veel forensen gebruik maken zoodat in de spitsuren geen gebrek aan reizigers zou zijn. Maar ook op andere uren van den dag zouden er wel passagiers komen. Buiten de dbon- né's en houders van weekkaarten zijn er in het afgeloopen jaar niet minder dan 70.000 reizigers van dit station per spoor vertrok ken of aangekomen, hoewel aanvankelijk ge dacht werd, dat dit alleen een halte voor abonné's zou zijn. Bovendien zullen er velen zijn die niet met den trein meemoeten en die toch van deze autobus gebruik zullen maken, omdat er in dit deel van Heemstede in het geheel geen vervoermiddel is. Wij hebben reden om te veronderstellen, dat een concessie-aanvraag door het ge meentebestuur van Heemstede met sympa thie zal worden ontvangen. De N. Z. H. T. M. heeft plannen voor het invoeren van Trolley-bussen. Zou het niet mogelijk zijn om op dit traject een Trolley-bus te laten loopen? Het zou ook voor dc tramlijn Schoten Heemstede van beteekenis zijn als er een vervoermiddel was dat trampassagiers in de gelegenheid stelde om naar het Westelijke deel van Heemstede te komen. Dan zou vol staan kunnen worden met een Trolleybus die over de Koedieflaan en de Zandvoortsche- laan naar het station reed als een zijlijntje van de thans bestaande vaste tramlijn, hoe wel daartegenover staat, dat een Trolley bus die langs den Heerenweg zou loopen meer passagiers uit dit deel van de gemeente Heemstede, dat nu vrijwel van elk vervoer middel verstoken is de autobussen Haar lemLeiden zijn voor dit kleine traject te duur zou krijgen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 C<s. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN maakt, zooals: Drinkwaterbewaarplaats voor de stad Memphis Zon- of Maantempel. Schatkamer van den Pharao. Korenopslag- piaats voor geheel Egypte, Astronomisch observatorium, e.d. Na dc Fransche expeditie in 1799 werden de afmetingen van het inwendige der pyra mide in Europa algemeen bekend en hierdoor aan ai de bovengenoemde theorieën een einde gemaakt; men maakte geen onderscheid meer tusschen deze en andere pyramiden en be schouwde het weder als een graf. Bouwkunstig was dus nu alleen van waarde de inwendige constructie m.n. de afdekking der gangen en groote kamer door middel van groote schuinstaande stecnplaten, een voor dien tijd geniale oplossing om de enorme vertikale druk der bovengelegen steenmassa zijdelings af te leiden. Daar de opstaande wanden der groote kamer nog door dezen zijdelingschen druk. als tusschen een tang zouden worden naar binnen gedrukt, werd hier de overgang hooger ingezet, door eerst onmiddellijk boven deze kamer 5 zware horizontale steenen lagen te plaatsen, die wederom ter ontlasting, door ruimten waren gescheiden, zie hiervoor de detailteekcning. In het volgende artikel zal ik u iets ver tellen over de raadselachtige resultaten der opmetingen, de Historische Wet van Brück en de theorie van Lagrange, waarop de ver onderstellingen van andere onderzoekers, vol gens welke de geschiedenis der menschheld uit den bouw van de pyramide kan worden afgeleid, zijn gegrondvest. SCARABAEUS. FINANCIEELE BERICHTEN. BELANGRIJKE WINST KUECHEN- MEISTER. Volgens het Hbld. maakt de N.V. Kuechen- meister's Intern. Mij. voor sprekende films een winst van f 1.109.000 tegen verleden jaar een verlies van f 4700. GOEDE VOORUITZICHTEN DELI BATAVIA-TABAK. In de vergadering der Deli-Batavia Tabak Mij. heeft de voorzitter meegedeeld, dat de berichten van den oogst 1931 ook na 1 Mei gunstig zijn. f 400.— IN EEN SCHILLENBAK EN f 300.— TERUGGEVONDEN. Een bewoonster van de Weesperstraat to Amsterdam heeft aangifte gedaan dat door onbekende oorzaak f 400 in een bak met af val geraakt was, welke afval aan een schil- lenjongen was meegegeven. De jongen heeft een biljet van f 300 teruggebracht, doch verklaarde, dat hij van de rest van het geld niets in den afval heeft gevonden. WEST SUMATRA RUBBER EN KOFFIE CULTUUR MIJ. Aan het jaarverslag der West Sumatra Rubber en Koffie Cultuur-Mij. is ontleend: De exploitatie over het afgeloopen boek jaar heeft een nadeelig saldo gelaten van f 10.621. waardoor het totale verlies tot f 108.695 is gestegen. Gedeeltelijk is dit teleurstellend resultaat toe te schrijven aan de tegenvallende koffie- productie. voor een groot deel het gevolg van een hevige boeboekaantastlng en gedeel telijk moet dit op rekening worden gesteld van het ongunstige verloop van de koffie- en rubberprijzen. De exploitatie is inmiddels gestaakt. GOEDE RESULTATEN IN SURINAME. Naar de N.R.C. zal aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Balata Compagnie „Suriname" worden voorgesteld, het dividend op 30 (v. j. 20) pCt. te be palen. AGENDA Heden: DONDERDAG 28 MEI Jansweg 39: Jaarverg. Ver. „Het Brokkcn- huis". 8 uur. Groote Kerk; Orgelbespeling 34 uur. Palace: „Storm op den Mont Blanc". Too- neel 4 Benjamins. 8.15 uur. Luxor Theater: „Studentenhaver" en „De vliegende dwaas". Tooneel prof. van der Mo len and Partner. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „City Lights". Too neel: 3 Rehrings. 7 en 9.15 uur. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur. VRIJDAG 29 MEI Drukkerij voorh. De Erven Loosjcs. Aandeel houdersvergadering. 2.30 en 3 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5