VERKADES Het Vruchteloos Offer. BITTERE CHOCOLADE Eons BLOKJES BINNENLAND bevorJerf vlug, gerieflijk reaien HAARLEM'S DAGBLAD NOODWEER IN HET ZUIDEN EN OOSTEN. Blikseminslag in tal van boerderijen. TWEE PERSONEN ERNSTIG GETROFFEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag en Woensdagmorgen heeft te I-Ielmond en in andere plaatsen in het Oosten des lands een waar noodweer gewoed. Te Mi 1 h e ez e is de bliksem in de boerde rij van den landbouwer p. v. d. Wetering ge slagen, waarbij de landbouwer en zijn vrouw getroffen werden. Van de Wetering was op slag dood, zijn vrouw bewusteloos. Toen het hemelvuur insloeg zat het echtpaar in de keuken. De nieuw gebouwde boerderij werd verschrikkelijk gehavend, doch er ontstond geen brand. Van de Wetering was ongeveer 30 jaar en vader van drie jeugdige kinderen. Te Hengelo woedde Woensdag een kort doch hevig onweer, dat gepaard ging met zware slagregens. In een minimum van tijd waren verschillende laag gelegen gedeelten van straten onder water gezet. Vooral nabij het postkantoor stond het water meer den 15 c.M. boven de straat. De bliksem sloeg in het dak van een huis zonder verdere schade aan te richten. Na een uur had alles weer zijn gewoon aanzien. Woensdagmorgen heeft boven Winscho ten omstreeks kwart voor elf een hevig on weer gewoed. De bliksem was niet van de lucht. Een ware wolkbreuk ontlastte zich. De bliksem sloeg in den toren van het stadhuis, vernielde een deel van het houtwerk en sloeg een groot gat in de leibedekking. De toren klok bleef stilstaan. Er ontstond geen brand. Op enkele plaatsen in de buurt vielen zware hagelbuien. 1 Woensdagmorgen tegen half negen woedde 'een hevig onweder boven het Rijngebied tus- schen Millingen en Emmerik. De bliksem trof te Millingen een dubbel woonhuis, dat geheel afbrandde. In de Duitsche dorpen in de omgeving, o.a. te Keeken en Bimmen werden eveneens eenige boerderijen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Boven Arnhem en Nijmegen viel veel regen, 'doch onweerschade werd er niet aangericht. Woensdagmorgen is de bliksem geslagen In 'de boerderij van H. Oldenbeuving te Erm, gem. Slee. De boerderij stond spoedig in lichte laaie en werd met de geheele inboedel een prooi der Vlammen. Drie kalveren, een paar varkens en een groot aantal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Het verbrande was verzekerd. Doordat de lichtleidingen vernield werden 'en ook het telefoonnet zwaar beschadigd, is het dorp van electrischen stroom en telefoon communicatie afgesloten. Te B u i n e n is Woensdagmorgen de blik sem geslagen in de boerderij van J. Hulshof, die een prooi der vlammen is geworden. Het vuur sloeg over op de nabij gelegen boerderij, bewoond door het gezin J. Timmerman. Ook deze boerderij werd een prooi der vlammen. Vier kalveren, ruim 20 varkens en eenige kip pen zijn in het vuur omgekomen. Van de beide inboedels kon niets worden gered. Ver zekering dekt de schade. Ook boven Groningen woedde een hevig Onweer. Te Assen stonden vele straten blank en hier en daar drong het water zelfs in de hul zen. Op verschillende plaatsen sloeg het hemelvuur in, zonder ernstige gevolgen, lezen wij in de Tel. Alleen ten huize van den hoofd inspecteur van politie Van der Meulen in de Emmastraat ontstond op een der slaapkamers een begin van brand, welke echter tijdig door de bewoners gebluscht kon worden. Te Steen wij kerwold is een boerderij bewoond door de gezinnen Joh. Kuiper en A. Scheer, in brand geraakt. De brandweer te Steenwijk werd te hulp geroepen. Te half- twee 's middags was men volgens de Tel., het vuur nog niet meester. Vee en inboedel wer den gered. Verzekering dekt de schade. Ook boven Gorssel ontlastte zich naar de Tel. nog meldt, een hevige bui, vooral in de buurtschap Epse. De bliksem trof de boerde rij van den heer G. W. Noordkamp, bewoond door twee gezinnen, nl. de families Noord kamp en Schoonewille. Alles werd een prooi der vlammen, behalve eenig beddegoed. Het vee was in de weide. Eenige geldswaardige papieren konden nog worden gered. De in boedel var de wed. Schoonewille was niet verzekerd; die van Noordkamp wel. De Zut- phensche brandweer was te hulp geroepen. FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden.) 2) „En hoe houdt je vrouw het onder den slag?" „Ze is merkwaardig kalm. Je moet weten tiat. ik den laatsten tijd zenuwachtig en over werkt was en daardoor last had van slape loosheid. Daarom moedigde ze me gister avond aan om nog te paard naar de stad te gaan.Ze dacht, dat de beweging me goedzcu doen en ik omdat er tóch haast was bij den brief, het nuttige maar met het aangename moest vereenigen. Als ik niet was gegaan, was het ongeluk misschien niet gebeurd, of was de omvang van den brand waarschijnlijk be perkt gebleven. I-Iet is me trouwens onbegrij pelijk, dat het vuur zich zóó snel heeft kun nen verspreiden. Op mijn terugweg van de stad zag ik eerst een rooden gloed aan den hemel, maar ik dacht natuurlijk geen oogen- blik aan de mogelijkheid dat „Seehof" in brand stond. Dat kwam eenvoudig niet in mijn hersens op! Maar al spoedig zag ik wat er aan de hand was. Ik gaf mijn paard da sporen en galoppeerde als een bezetene; ik geloof dat ik nog nooit in mijn leven zóó ge reden heb en dat wil wat zeggen voor een oud-cavallerie-officier! Voor mijn oogen zag ik het vuur het eenc bijgebouw na het ande re en tenslotte het huis aantasten en ik was machteloos! O. het was een vreeselljke rit, pen nachtmerrie in één woord...." DONDERDAG 28 MEI 1931 Het Hbld. meldt nog: Tijdens een hevig onweer, dat zich boven A a 11 e n ontlastte, werd een 24-jarige dienst bode van den heer Loobeek te Barlo door den bliksem getroffen. Men vreest voor haar leven. Tijdens een kort, doch hevig onweer sloeg de bliksem Woensdagmorgen in de boerderij van de Wed. G. Overbeek, in de buurtschap Holthuizen bij Haaksbergen. Het per ceel stond direct in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De geheele hofstede met inboedel ging in vlammen op. Zes varkens en drie kalveren kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. WEER EEN LUCHTPASSAGIER NAAR INDIë. EEN REIZIGER OP LEEFTIJD. Heden vertrok opnieuw een vliegtuig van de K.L.M. naar Indië, n.l. de P.H.-A.G.R. met als eerste bestuurder Th. Wiersma, tweede bestuurder W. C. van eVenendaal en den werktuigkundige J. F. O. W. Kotte. Als passagier zal meegaan de heer Jac. J. Kalker, directeur van d B. v. d. Tak en Co's Sigarenfabriek. De heer Kalker, die 64 jaar oud is. is een veel bereisd man. Hij begeeft zich voor zaken naar Indië, waar hij ongeveer tien maanden denkt te blijven. DE A.V.R.O. EN DE EERERAAD- VAN DOORNE. GEEN MEDEWERKING. Het Alg. Hbld. heeft zich tot het AVRO- bestuur gewend met de vraag, wat zijn stand punt tegenover den Eere-raad. Van Doorne is. Het vernam dat het AVRO-bestuuir officieel niets afweet van de instelling van den eere- raad en dat het overigens op het standpunt staat, dat de quaestie-Van Doorne reeds finaal beslist is, behoudens een eventueel beroep van mr. Van Doorne op de a.s. alge- meene vergadering van de AVRO. Waaruit dus geconcludeerd mag worden, dat de AVRO haar medewerking aan een onderzoek van mr. Van Doorne's eereraad niet zal verleenen. IJZEREN STAAF OP DE RAILS GELEGD. JONGENS VEROORZAKEN BIJNA EEN ONTSPORING. In de gemeente Groningen heeft nabij de Hoogte op de spoorlijn GroningenWinsum- een ploegbaas van de Nederlandsche Spoor wegen een zwaar stuk ijzer gevonden, dat over de rails was gelegd, juist vóór het passeeren van den trein, meldt de Tel. De ploegbaas «kon de aware staaf tijdig ver wijderen, waardoor ontsporing is voorkomen. De politie werd onmiddellijk met het ge beurde in kennis gesteld. Zij deed onderzoek en vernam, dat een zestal jongens van om geveer twaalf jaar op de spoorlijn hadden gespeeld. Waarschijnlijk hebben zij uit bal dadigheid het stuk ijzer op de rails gelegd. VERKIEZINGSKALKERIJ GESTRAFT. De Dordtsche kantonrechter heeft zes S.D.A.P.'s veroordeeld tot f 2 boete subs, een dag hechtenis wegens het schilderen met witkalk van verkiezingsreclame op den open baren weg, dat igequalificeerd werd als ver ontreiniging van de openbare straat. De eisch van het O. M. was f 5 subs, vijf dagen. EEN PHILIPS N.V. TE PRAAG. Het verkoop kantoor van Pthipils (Gloei lampenfabrieken te Praag zal, naar het Hbld. ■meldt, worden omgezet in een N.V. met een kapitaal van Kr. 3 millioen. Overweldigd door vermoeidheid en emotie, had de landheer zich in een antieken leun stoel, die toevallig vlakbij stond, laten neer vallen. Dr. JÖrgensen legde de hand op den schou der van zijn vriend en zei troostend: „Je moet den moed niet verliezen, kerel! Je moet maar denken, dat je niet de eerste bent die het ongeluk treft huis en hof te zien verbranden. Je bent natuurlijk verze kerd?" „Dat spreekt vanzelf". „Nu wees dan dankbaar, dat er geen men- schenlevens verloren zijn gegaan en dat je vrouw en dochter er met den schrik afge komen zijn." De veldwachter kwam zeggen, dat alles voor het verhoor in gereedheid was ge bracht." De eerste getuige was de gepensioneerde ritmeester Afred Bruhn, die thans onder eede en met vermelding van alle bijzonder heden .hetzelfde verklaarde als wat hij zoo even al in een particulier gesprek aan den officier van justitie had medegedeeld. Daarop werd het heele personeel, stuk voor stuk voorgeroepen, maar hun verklarin gen gaven weinig houvast. Alleen waren ze het allen er over eens, dat de brand in den Noord-Oostelijken vleugel van het admi nistratiegebouw, waar tevens verschillende voorraden waren opgeslagen, was uitgebro ken. De een verklaarde dat hij gezien had hoe de vlammen plotseling uit het dak waren geslagen en zich daarop met ongelooflijke snelheid langs de daklijst hadden "voortge plant; een ander vertelde dat het geleken had of de bliksem was ingeslagen en dat het heele gebouw in lichte laaie had gestaan, eer iemand een poging' tot redding van de Inventaris of tot blussching had kunnen doen. De waker, die den vorigen naclit beweer INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Een zeer fijne biltere Chocolade die tof dusver voor dezen prijs niet verkrijgbaar was. DE CHRISTELIJKE SCHOOL EN DE OORLOG. BIJ HET NATIONALISME, DE GEEST VAN GENèVE. In de vergadering van de vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de overzeesche bezittingen^ heeft de voorzitter, de heer J. Hobbema een rede gehouden over de Christelijke school en het anti-militairisme. Hij zeide volgens het verslag in de N.R.C. o.a. het volgende-. Alles moet worden vermeden, wat de ge dachte zou kunnen wekken, alsof de Staat een macht is, die aan het recht niet gebon den is, die elk middel tot het bereiken van zijn doel mag gebruiken. Het nationale leven moet hoog gehouden, de nationale gezindheid gesterkt, en tegelijk moet de een heid en de solidariteit der menschen in het oog gevat blijven. Om ongezond nationa lisme onder te houden, moet bij de leerlingen eerbied worden gekweekt voor de majesteit, voor het goddelijk karakter van het recht, ook in het verkeer der volken. Aan inter nationale samenwerking op velerlei gebied, aan uitingen van de saamhoorigheid van de menschheid moet aandacht worden gegeven. En wanneer aldus waardeering wordt ge leerd, voor het streven naar internationale samenwerking heden ten dage soms aan geduid als de geest van Genève zal ook de gelegenheid zich voordoen om in de school te spreken over de organisatie tot bevordering van internationale samenwer king en vreedzame beslechting van geschil len, die in den Volkenbond gegeven is. De opponenten stelden eenige vragen over het eerste deel van de rede, of namen, zooals de heer Fokkema uit Utrecht, een ge heel ander standpunt de laatste een anti-militaristisch in. REEDS VELE VERDRINKINGSGEVALLEN BIJ HET ZWEMMEN. Het water heeft, nu het zwemseizoen ter nauwernood begonnen is, reeds weer een aantal slachtoffers gemaakt. Te Eindhoven is een 13-jarig knaapje, dat was gaan zwemmen in de „Leemkuilen" in een diep gedeelte geraakt en verdronken. Ook te Schiedam is*-een 9-jarig jongetje in een diep gedeelte van verder ondiep water geraakt en verdronken. Te Hoogeveen heeft een jongetje zich •eveneens te ver van den kant van een plas gewaagd en is verdronken. In de Maas bij Ammerzoden is een 17-ja- rige schippersknecht uit Den Haag bij het baden verdronken. VERONGELUKTE AUTO IN BRAND GESTOKEN. De luxe personen-auto uit Enschedé, die den Tweeden Pinksterdag tengevolge van een aanrijding op clen weg naar Eibergen in de sloot terecht kwam en door den bestuurder, wegens de opgeloopen schade, moest worden achtergelaten, is des nachts door onbekende daders in brand gestoken. De auto brandde geheel uit. De politie stelt een onderzoek in. FRANS HULLEMAN ZIEK. De voordrachtkunstenaar Frans Hulleman wordt naar wij in de Tel. lezen, sinds 14 dagen verpleegd in het Binnen Gasthuis te Amsterdam. Hij lijdt aan een chronische in gewandziekte en heeft zich ter genezing daar van onder behandeling gesteld. Woensdag vierde hij zijn twee en vijftig sten verjaardag'. de het blaffen van den hond te hebben ge- dat hij geslapen had en pas door het lawaai sluipen, moest nu, nadat hij den eed had af gelegd, de volle waarheid zeggen en bekende, at hij geslapen sad en pas door het lawaai op de binnenplaats wakker was geworden. De inspecteur vertelde dat hij vroeg naar bed was gegaan en dat de mannen, die hem waren komen wekken, hem hadden gezegd, dat er brand wasilij was direct naar het spuitenhuis geloopen en had daardoor geen aandacht kunnen wijden aan de mo gelijken oorzaak van den brand. Daarmee waren de verliooren afgeloooen en namen de autoriteiten het terrein van den brand in oogenschouw. In het admi nistratiegebouw hadden zich, behalve het kantoor van den inspecteur, een bewaar plaats voor hout en turf en de mangelkamer bevonden. Boven het turfhok lag een vliering waar allerlei rommel werd bewaard, door een zoldering van latwerk van het beneden gedeelte gescheiden. Aan den voorkant van de vliering was een luik, dat volgens het zeggen van de knechts meestal open stond en in elk geval van buiten af gemakkelijk te openen was. Een ladder voerde van het luik naar den beganen grond; de zijde van het administratiegebouw waar het vlieringluik zich bevond, was van den weg slechts ge scheiden door een smal stuk aardappelland, een niet zeer hoogen heg en een greppel. Al leen om den tuin achter het landhuis, liep een steenen muur. De vliering had ook bin nendoor, door een trapleer, verbinding met het benedengedeelte van het administra tiegebouw. Of de buitenladder dien avond was blijven staan, zooals wel meer gebeurde, was niet meer uit te maken, daar al het houtwerk door het vuur verteerd was. en daar deze ladder naar den buitenkant van het landgoed voerde, wist geen van de knechts zich meer te herinneren of ze er den vorigen avond gestaan had. Ze waren BEELDTELEGRAFIE HOLLAND- INDIë. HOE DE DIENST WERKT. Een gezelschap journalisten, heeft op de radiobedrij fscentrale in het gebouw der Rijks telegraaf te Amsterdam het in werking zijn de apparaat van den beeld-telegrafiedienst over de rechtstreeksche radio-telegrafische verbinding met Nederlandsch Oost-Indië be zichtigd. Het was de heer Van den Briel, di recteur van het Rijkstelegraafkantoor, die de pers had uitgenoodigd tot de bezichtiging- van en de bijwoning van proefdemonstraties met deze beeldtelegrafie-installatie, welke naar reeds werd medegedeeld met ingang- van 1 Juni a.s. voor het publiek zal gaan werken, waarbij gebruik gemaakt zal wor den van de normale radio-zend- en ontvang- inrichtingen te Kootwijk, resp. Noordwijk. Een kleine staf van deskundigen, o.w. de heeren Van Veen, onderdirecteur van het Rijkstelegraaf kantoor en J. W. Romijn, chef van den Technischen Dienst, beantwoordde bereidwillig alle nieuwsgierige vragen der journalisten, van wie er enkelen een situatie teekening bestudeerden van een gebouwen complex in Batavia, een half uur geleden uit.. Bandoeng verzonden, terwijl de anderen toe keken hoe het zwartwit geteekende portret van een bekend Haagsch journalist, met bij schrift, op den cylindrischen trommel van den zender bevestigd werd, om eveneens na ongeveer een half uur vanuit Bandoeng, waar een zelfde toestel, eveneens met een zender en ontvanger verbonden, is opgesteld, naar de plaats van bestemming te kunnen worden verzonden! Moge de hieronder volgende technische bijzonderheden datgene, wat aan een sprook je denken doet, tot nuchtere werkelijkheid maken. Aan het beeldapparaat, dat geleverd is door Telefunken, zijn 3 deelen te onder scheiden: het zendgedeelte, dat via de kabel met het zendstation te Kootwijk verbonden is; het ontvanggedeelte, dat op één der ont vangtoestellen te Noordwij k is aangesloten en het synchronisatiegedeelte, dienende om den gelijkloop tusschen het apparaat in In dië en het apparaat in Holland te verzeke- ren. Het zendgedeelte. Het over te brengen beeld, waarvan de totale afmetingen 10 bij 22 c.M. bedragen (het nuttige oppervlak, dat het publiek ter beschikking staat, is 9.3 bij 18 c.M.) wordt bevestigd op een cylindrischen trommel. De trommel draait om zijn as en schuift tegelijk langzaam (1/5 m.M. per omwenteling) in de richting van de as op. Nabij den cylinder is een gloeilamp ge plaatst, welke via een optische inrichting een zeer fijn lichtpunt op het beeld werpt. Daar dit lichtpunt stil staat, terwijl de trommel draait en opschuift, wordt het ge heele beeld dus in een fijne schroeflijn af gezocht. De tijd, welke noodig is voor de overbrenging van een volledig beeld, bedraagt ongeveer 8 minuten Bevindt zich onder het lichtpunt een wit gedeelte van het beeld, dan wordt een groot deel van het opvallend licht diffuus terugge kaatst op het gevoelige oppervlak van een foto-electrische cel, hetgeen tengevolge heeft dat in den kring, waarin deze cel is opgeno men, een electrisch stroompje gaat vloeien. Bevindt zich daarentegen een zwart gedeelte onder het lichtpunt, dan wordt vrijwel al het licht geabsorbeerd, zoodat de foto-cel niet door gereflecteerd licht wordt getroffen en geen stroom wordt opgewekt. De op deze wijze ontstane electrische stroomvariaties worden verstrekt en door den zender naar Indië uitgezonden. De door Kootwijk uitgezonden stroom- stooten worden in Indië opgevangen, ver sterkt en vervolgens naar het ontvangge deelte van het beeldapparaat geleid. De sig nalen worden daar toegevoerd aan een zoo genaamde Karree!, welke de eigenschap bezit een doorvallende lichtstraal meer of minder sterk door te laten onder invoed van electri sche spanningen. Hiervan wordt gebruik ge maakt door een lichtbundel, welke in een fijn lichtpunt op de ontvangtrommel wordt geconcentreerd, in sterkte te doen varieeren in het tempo van de beeldvariaties. Op de ontvangtrommel, welke met dezelfde snel heid draait en opschuift als de zendtrommel aan de andere zijde van de verbinding, is een vel fotografisch papier of lichtgevoelige film gespannen. Na afloop van de overbren ging verschijnt, door fotografische ontwik keling, hierop dus hetzelfde beeld als aan de zendzijde op de trommel was aangebracht. Voor de goede overdracht is het noodzake lijk, dat de toestellen hier en in Indië nauw keurig met dezelfde snelheid draaien. Dit wordt bereikt met behulp van een electrische daar niet geweest. Maar het dak van het ad ministratiegebouw was zoo laag, dat iemand, •die een beetje lenig' was, ook zonder die lad der naar binnen kon klimmen en met een sprong weer op den beganen grond kon ko men. Als resultaat van het onderzoek werd dan ook aangenomene, dat een onbekende, een landlooper vermoedelijk, door het luik op den lattenvloer was gekomen, misschien met het onschuldig doel daar den nacht door te brengen, misschien met het voornemen uit wraakhet gebouw in brand te ste ken. De brandstichter was dan waarschijn lijk een van de weggejaagde sollicitanten geweest. Was er echter geen kwaadwilligheid in het spel geweest, dan moest onvoorzich tigheid met een brandende pijp of met lu cifers het onheil veroorzaakt hebben. Zoodra de rechterlijke ambtenaren ver trokken waren, werd onder leiding van den inspecteur en den eigenaar zelf, die zijn kalmte weer teruggevonden had, met het opruimingswerk begonnen. In den namiddag kwamen de taxateurs van de assurantie maatschappij, die het bedrag van de schade op 50.000 Kronen vaststelden. Denzelfden middag nog telegrafeerde de officier van justitie naar den Kopenhaag- sclien agent van de Machinefabriek Wood en Co., om te informeeren of de agent een brief van den eigenaar van „Seehof" ontvangen had en wat die brief inhield. Het antwoord luidde dat die brief inder daad was gekomen en over het koopen van een maaimachine ging. Daarop liet het parket het onderzoek ver der rusten. De politie hield in de volgende dagen een paar vagebonden aan, die al een poos de buurt onveilig hadden gemaakt, maar deze nobele heeren konden tot genoe gen van hun ondervragers hun alibi oewij- zen. De tijd ging voorbij. Geruchten doken op, stemvork, welke een wisselstroom van groot* constantheid opwekt, die, versterkt, den aan drijf motor op de juiste snelheid houdt. De stemvorken in Holland en in Indië zijn nauwkeurig aan elkander gelijk gemaakt. In het verkeer met Indië kunnen alleen z.g. zwart-wit beelden worden overgebracht. Bij de beeldtelegrafieproeven met Berlijn, waarbij van kabelverbindingen gebruik ge maakt wordt, is het cok mogelijk beelden met halftinten (foto's) over' te brengen. De kosten bedragen f 6 per centimeter, met een minimum van f 60. Met de bezichtiging van de beschreven in stallatie ging een bezoek gepaard aan de overige verkeers- en technische afdeelingen van het Rijkstelegraafkantoor, een bezoek, dat, hoe snel het zich ook voltrok, den jour nalisten een blijvenden indruk gaf van dit machtig bedrijf in onze hoofdstad, een be drijf, dat de nieuwste, waaronder ook eigen technische vindingen op het gebied van het telegraafverkeer toepast en dat een plaats inneemt, welke door nog geen ander ter we reld terzijde kan worden gestreefd. DE VERBINDING DER BEIDE IJ-OEVERS. Een tannel bij de stad of bij de Hembrug?. DE HEMBRUG ZOU KUNNEN VERDWIJNEN Het Alg. Hbld. publiceert thans de hoofd- zaken uit het rapport, dat de directeur van Publieke Werken te Amsterdam, ir. W. A. de Graaf aan B. en W. heeft uitgebracht over de IJ- en oeververbinding. De directeur acht een tunnel van de stad naar de overzijde technisch mogelijk, doch wil hem slechts bestemmen voor autover keer, niet voor fietsers, handkarren en ander langzaam verkeer. Het tunnelplan heeft ech ter het bezwaar, dat het het intercommu nale verkeer naar de stad zou trekken eri daardoor het verkeer in de stad hopeloos ontwrichten. Het stedelijk verkeer zal bovendien in dë toekomst op voldoende wijze met de punten kunnen worden vervoerd, mits van een ver dere uitbreiding der bebouwing benoorden het IJ buiten zekere grenzen, worde afgezien. Voor het interlocale verkeer acht ir. De Graaf daarom beter een oplossing door bouw van een tunnel bij de Hembrug en van een brug bij Schellingwoude. Hierop zouden kun nen aansluiten de provinciale weg Amster-' damAlkmaar en de nieuwe rijksweg Am sterdam, Hoorn, Wieringen, Friesland. Door den tunnel zou ook het spoorwegverkeer ge leid kunnen worden, zoodat de Hembrug zou kunnen vervallen, hetgeen zeker in de toe komst noodzakelijk zal zijn. j De heer De Graaf heeft, drie projecten ge maakt voor een tunnel bij het Centraal Sta tion, waarvan de uitvoering f 25 milioen, f 21 millioen en f 19 millioen sou kosten. De tunnel aan de Hembrug wordt begroot op f 31 millioen. De rapporteur acht het noodig, dat de' Raad een principieele beslissing neemt over de aangegeven oplossingen. DS. K. G. VAN SMEDEN. Ds. K. G. van Smeden te Haarlem-Noord heeft bedankt voor het beroep bij de Chr. Geref. Kerk te Den Helder. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Purmerend 23 Mei 1931. A'anvoer 180.000 Eendeieren a f 3.40f 3.60, 130.000 Kipeieren. 70-80 Kg. f 5 a f 6.30. 65-66 Kg. f 4.40 a f 4.60. 63-64 Kg. f 4.10 a f 4,40. 60-62 Kg. f 3.70 a f 4.20 58-59 Kg. 3.30 a f 3.80. 56-57 Kg.- 3.40 a f 3.60. 53-55 Kg. f 3.20 a f 3.50. 50-52 Kg. f 3 a f 3.30. GROENTEMARKT. Postelein 40f 1.25 per kist. Spinazie 30f 1 per kist. Andijvie f 1.20—f 2.25 per kist. Raapstelen f 1.50f 2.50 per kist. Sla f 3f 8 per kist. Wortelen 1220 per bos. Asperges 3545 per bos. Radijs 24 per bos. Rabarber 48 per bos. Pieterselie 1025 per bos, Selderij 6—20 per bos. Prei 415 per bos. Bloemkool 621 per stuk. Komkommer 1220 per stuk. maar namen geen vasten vorm aan en ver stomden weldra geheel. Toen de volgende zomer in het land kwam, stond op den heu vel een nieuw, schilderachtig landhuis, met het oude heerlijke uitzicht over de zee HOOFDSTUK II. Ritmeester Bruhn was een in de heele omgeving geachte en om zijn opgewektheid gaarne gezienen persoonlijkheid. Ofschoon hij oorspronkelijk geen landbouwkundigs opleiding had gehad, was hij door zijn aangeboren praktischen zin een heider ver stand, al spoedig een gezocht medelid van allerlei besturen en commissies geworden, waarin zijn werkzaamheid ook om zijn vriendelijk en bezadigd optreden, zeer op prijs werd gesteld. Hij was huzaren-officier geweest en had verscheidene veldtochten meegemaakt, maar na den dood van zijn vader had hij ontslag uit den dienst genomen om de leiding van het familiegoed op zich te nemen. Van harte had hij dat niet gedaan, hij was met hart en ziel militair maar de noodzakelijk heid om zijn beide ongetrouwde zusters te ondersteunen had hem, daar hij geen ver mogen bezat, tot zijn besluit gebracht. Hij was pas op later leeftijd getrouwd en uit zijn huwelijk had hij één kind, zijn doch ter Astri'd. Het was mevrouw Bruhn, gebo ren en getogen in de hoofdstad, aanvankelijk niet gemakkelijk gevallen zich in "net leven op het riddergoed te schikken. Ze was een eigenaardige vrouw, zwijgzaam en oogen- schijnlijk meegaand, maar in werkelijkheid was ze een stil water met een diepen grond, iemand met een scherpe opmerkingsgave en een critischen geest, die met taaie ener gie een doel. dat ze zich eenmaal voor oogen had gesteld, navolgde. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct* per regel.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6