VOOR Engelsch allerlei. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE SPORT ROEIEN DE HOLLANDIA-WEDSTRIJDEN. Tweede dag. Door een foutieve telefonische mededee- ling uit Alphen aan den Rijn hebben wij in ons vorig nummer gemeld, dat de tweede heat van het nummer Oude Skiff door P. D. Timmermans (Spaarne) gewonnen werd van de Freytag (Laga), doordat de Freytag was omgeslagen. De Freytag heeft evenwel hal verwege de baan opgegeven door uitputting. Dit is reeds de derde keer in de laatste ja ren, dat de Freytag zoo iets overkomt. De uitslagen van de wedstrijden van Vrij dag luiden als volgt: Jonge acht A: (herkansing): 1 Triton 7 min. 8 2/5 sec.; 2 Willem UI. Oude vier: le heat: 1 Laga 7 min. 32 4/5 sec. 2 Njord, 3 D. T. u. R. V. 2e heat: 1 Laak 7 min. 28 4/5 sec. 2 Nereus. Double scull seniores: le heat: 1 Arsa 8 min. 6 sec. 2 Argo. 2e heat: 1 Spaarne 8 min. 36 1/5 sec. 2 Laga. Jonge acht B: le heat: 1 Laga 6 min. 43 sec. 2 Argo, 3 Triton. 2e heat: 1 Njord 6 min. 40 1/5 sec. 2 Nereus 3 Spaarne. Snelste tweede: Argo. Jonge skiff A: (2e halve beslissing)1 De Hoop 8 min. 6 sec., 2 De Laak. Jonge vier A: le heat: 1 Nereus 7 min. 26 sec., 2 Triton. 2e heat: 1 Laga 7 min. 34 sec. 2 Schie. Stijlroeien voor dames juniores: In de fi nale komen: Vliet, Dordt, Willem III. Stijlroeien skiff dames juniores: In de finale komen: De Hoop, Maas I en Maas II. Beslissing: overnaadsche twee (beginne lingen) 1 Nereus 8 min. 58 1/5 sec. 2 De Am- stel. Beslissing jonge twee A: 1 Laga 8 min. 40 4/5 sec. 2 De Hoop, 3 Triton. Beslissing vier zonder stuurman: 1 De Laak 7min. 17 2/5 sec. 2 Triton. Double scull: le heat: 1 Nautilus 8 min. 9 3/5 sec., 2 De Hoop. Dames-achten (snel- en stijlroeien): le heat: 1 Nereus, 2. Spaarne. (De Spaarneploeg verloor met ruim een lengte verschil. De overwinning van Nereus was zeer verdiend. De Spaarneploeg, die zeer gejaagd roeide was slechter dan bij de oefe ningen). Beslissing stijlroeien vierriemsgieken da mes: 1 Dordt, 2 Willem in, 3 Vliet. Beslissing: stijlroeien dames juniores skiff: 1 De Hoop, 2 Maas n, 3 Maas I. Beslissing jonge vier B: 1 Laga 7 min. 30 sec., 2 D. T. u. R. V., 3 Dordt. Beslissing overnaadsche skiff (beginnelin gen) 1 Laak 8 min. 46 3/5 sec. 2 De Amstel. Beslissing jonge skiff B: 1 Viking 8 min. 27 4/5 sec., 2 Nereus. Beslissing overnaadsche vier (beginnelin gen) 1 De Laak 7.52 3/5 sec., 2 Argo, 3 Ca detten. Beslissing jonge acht A: 1 Njord 6 min. 50 4 5 sec., 2 Triton, 3 Argo. Oude acht: le hat: 1 Nereus 6.51 1/5 sec., 2 Njord, 3 Willem Hl. 2e heat: 1 Maas 6 min. 48 1/5 sec. 2 Triton 6 min. 49 1/5 sec. 3 Laga. Triton snelste tweede. ZEILEN. WEDSTRIJDEN DER HAARLEMSCHE ZEIL VEREENIGIN G. Zaterdag en Zondag worden de eerste onderlinge wedstrijden van dit seizoen ge houden. Zaterdagmiddag 4 uur starten voor de eerste maal de B. M. klasse en Puzzles. Zon dag wordt er tweemaal gestart; ook door de andere vaartuigen; n.l. om half elf en om half drie. Zaterdags gaat het van H.Z.V.- haven naar Spaarndam en Penningsveer, de baan tweemaal te zeilen. Zondag van den start bij de Haven naar Spaarndam en Haarlem; terug naar Pen ningsveer tot de Haven; een maal te zeilen. LAWNTENNIS DE WEDSTRIJDEN VAN DEZE WEEK Na de rust tijdens de beide Pinksterdagen althans competitie-rust, want allerwege is druk gespeeld, vraagt Zondag a.s. de compe titie weer onze aandacht. Het programma noemt de volgende wed strijden: HaarlemOranje T. C. T. C. H.Animo ToppingHaarlem 2 K. E. K.—T. E. D. A. L. T. V.—T. C. S. B. T. C. H. 2Advantage. T. C. S. B. 2—Groen Wit 3 TerryBakkum Advantage 2A. L. T. C. 2 Game and setS. V. I. B. W estrustSpirit T. E. D. 2—K. A. T. 2 Black and WhiteTry T. C. S. B. 3—T. C. H. 3 S. M. V.Groenendaal T. H. C.Bonso Groenendaal 2Topspin 2 Sharp 2Duinlust Duinlust 2S. M- N. 2 S. V. I. B. 2—Westrust 2 Twentsche Bank 2T. C. H. 4 Haarlem speelt dus thuis aan de Span jaardslaan en ontvangt Oranje T. C. De eerste wedstrijd te Scheveningen eindigde in een 55 gelijk spel. Wil Haarlem haar kan sen op de eerste plaats behouden, dan dient thans gewonnen te worden, wat o.i. mogelijk is, gelet op de verdere prestaties van beide teams. In de tweede klasse speelt T. C. H. even eens thuis, dus op de banen van het Kenne- mer Lyceum. Ook T. C. H. heeft nog een kans voor de 'eerste plaats, zij het een geringe. De uitwed strijd eindigde met 4—3 voor T. C. H.; de thuiswedstrijd dient minstens hetzelfde re sultaat op te leveren. Haarlem 2, thans No. 1 in dezelfde afdee- ling, speelt uit tegen Topping. De vier teams in deze afdeeling loopen in kracht heel wei nig uiteen, zoodat ook hier slechts een mini male overwinning zal worden behaald en vermoedelijk door Haarlem 2. In de volgende afdeeling gaat T. E. D. nog aan het hoofd, doch lang niet onbedreigd. De uitwedstrijd van Zondag tegen K. E. K. is daarom belangrijk en dient gewonnen te worden, evenals de eerste wedstrijd tegen K. E. K. Ook T. C. S. B. speelt uit en wel tegen A. L. 5. V. Het team van Stoop's banen is in een ZATERDAG 30 MEI 1931 BLAD N SPEL sterke afdeeling gekomen. De eerste wedstrijd tegen de Amsterdammers werd reeds verloren en het is te voorzien, dat zulks ook Zondag a.s. zal geschieden. T. C. H. 2 speelt op eigen banen (Kenne- mer Lyceum) een belangrijke derby tegen Advantage. T. C. H. gaat momenteel nog vrij wel onbedreigd aan het hoofd der afdeeling, doch de tegenstander van Zondag is daarin No. 2. Het kan dus wel spannen; de einduit slag kan van beslissenden invloed zijn. T. C. S. B. 2 speelt op Stoop's banen tegen Groen Wit 3, waarin de Haarlemmers zeker de beste kansen maken. In de derde klasse speelt de top-fighter Westrust tegen Spirit (baan Kleine Houtweg) en zal er wel op uit zijn om de leidende po sitie te handhaven. Hetzelfde kan van T. E. D. 2 worden ge zegd, dat op Stoop's banen tegen K. A. T. 2 uitkomt. Hier is de overwinning der Haarlem mers wel bijna zeker, waarmede T .E. D. een goede gooi zou doen naar het afdeelings- kampioenschap. VOETBAL XERXES—E.D.O. Men schrijft ons: Zondag moet E.D.O. naar Schiedam voor het spelen van haar tweeden degradatiewed strijd. Xerxes, die verleden week in een uit wedstrijd van Fortuna wist te winnen, blijkt heel wat in haar mars te hebben. Het zal dan ook de Haarlemmers niet meevallen om succesvol uit Schiedam terug te keeren. En toch moet het, tenminste als men de kans wil behouden om eerste-klasser te blijven. Bij een nederlaag is men zoo goed als zeker uit geschakeld. De roodzwarten moeten dus nog eens de tanden op elkaar zetten. De wed strijd heeft plaats op het H.D.VB.-terrein te Schiedam. Met het volgende elftal komt E.D.O. uit: De Waard, W. Zandstra, C. v. d. Laan, J. Perukel, Dinkla, H. Oomen, J. W. Koene, Tanis, A. Steffens, J. L. Perukel, Van der Hurk. T. H. B.BODEGRAYEN. Men schrijft ons: Voor a.s. Zondag is door den K.N.V.B. vast gesteld de laatste degradatiewedstrijd van T.H.B. tegen Bodegraven. In Bodegraven ge lukte het den Boys niet een punt mede te brengen, maar nu zij Zondag deze tegen partij thuis krijgen, zullen zij 'er alles opzet ten om hun derde-klasseschap te behouden. De wedstrijd heeft plaats op het E.D.O.-ter- rein, dat welwillend door het EH.O.-bestuur is afgestaan. De opstelling van T.HF. is als volgt: H. van den Bosch, A. v. Straaten, H. Spierdijk, C. v. d. Berg, E. Kobes, J. v. d. Berg, G. Spoor, J. Oldenburg, E. Veltmeyer, J. Kot man, J. v. d. Pol. GOUDA—STORMVOGELS. Zondag a.s. speelt Stormvogels een zooge- naamden nederlaagwedstrijd tegen Gouda. De LJmuidenaren komen als volgt uit: De Waard, Haak, Van Gelder, Effern, Groeneveld, v d. Velde, v. d. Steen, Plokker, Prins, Ketting, Boekelaar NEDERLAGENWEDSTRÏJDEN BIJ „HEEM STEDE". Zondag is het de laatste dag der Nederla- genwedstrijden van „Heemstede", die ge speeld worden op het terrein aan den Meer weg. Te tien uur Heemstede IT. H. B. n en te twee uur: Heemstede IIDamiaten n. Na afloop worden de prijzen uitgereikt. HONKBAL OM DEN ZILVEREN BAL. Voor de op 7 Juni a.s. te houden seriewed strijden om den Zilveren Bal van „Haarlem" hebben zich zes negentallen doen inschrij ven, namelijk Blauw Wit n, A.GH.C. n, T.O.G.O. n, H.H.C. a, H.H.C. b en Haarlem n. Blauw Wit n is thans houdster van den bal. SCHOOLNEGENTALLEN. Voor de door den N. H. B. te houden wed strijden voor negentallen van Middelbare Scholen hebben zich aangemeld: de R. H. B. S. te Velsen, de R.-K. HB.S. te Hilversum, de H.B.S. B. het R.-K. Lyceum, het Gemeen telijk Lyceum en de Rijks kweekschool, alle te Haarlem. HET C OMPETITIE - PR O G R A1M3IA. Op het programma voor Zaterdag komen de volgende wedstrijden voor: Eerste klasse: A. G. H. C. IHaarlem I Z. R. C. I—T.O.G.O. I Blauw Wit L—V. V. G. A. I Tweede klasse: V. V. G. A. n—Blauw Wit H A.M.VJ. aH.H.C. a Voor Zondag: Tweede klasse: Haarlem nT.O.G.O. n H.H.C. bZ.R.C. H Overzicht. Zaterdagmiddag begint voor Haarlem I de competitie met een wedstrijd tegen de gym nasiasten. Zeer waarschijnlijk komt Haarlem uit zonder Smit ,wat wel een verzwakking van het negental zal be teek enen. Toch geoo- ven we dat Haarlem het tegen A.G.H.C. niet zal laten zitten. Het feit, dat Blauw Wit, de felste concurrent van verleden jaar in haar eersten wedstrijd al een punt heeft verloren, zal den Haarlemmers een prikkel zijn, de beide punten binnen te halen. Het twee negental van Haarlem, dat Zon dagmorgen op het Sportterrein aan de Kle verlaan de competitie aanvangt, zal naar onze meening met T.O.G.O. n niet veel moei te hebben en met flink cijferverschil kunnen winnen. H.H.C. a speelt Zaterdagmiddag uit tegen A M.V.J. Als waar is wat we vernamen, dat alle ouderen de A.M.V.J. honkbalploeg heb ben verlaten, dan komt H.H.C. met een over winning thuis. Is de leider er echter in ge slaagd een paar te doen terugkeeren, dan vreezen we voor HJLC. Zondagmiddag ontvangt HH.C. b, even eens aan de Kleverlaan, bezoek van Z.R.C. n Van dit negental weten we nog niets, zoo dat we ons hier niet aan een voorspelling wagen. D. E. C. GAAT HONKBALLEN. De ook in Haarlem welbekende voetbalver- eeniging DI.C., die ook verleden jaar reeds het honkbalspel als zomersport beoefende, heeft thans aansluiting bij den Ned. Honk- balbond gevraagd. handbalwedstrijd. GYMNASIUM-COMB.RAPIDITAS. Zondagmorgen half elf wordt op het ter- xein achter de Leidschevaart een mixed-hand balwedstrijd gespeeld tusschen bovengenoem de elftallen. Rapiditas zal, versterkt met eeni- ge leden van het elftal der Handelsschool, uit komen, zoodat een aardige wedstrijd ver wacht mag worden. Deze wedstrijd wordt ge leid door den heer J. Kammeijer. De wed strijd van Zondag j.l. tegen de Handelsschool werd een nederlaag voor Rapiditas, dat met eenige invallers verscheen. Het spel van de Handelsschool was zeer goed; vooral het sa menspel en het dekken waren goed verzorgd. ATHLETIEK „haarlem"-wedstrijden op 7 juni. Selectie voor de Engelsche kampioenschappen. Nu de inschrijving officieus gesloten is, willen wij de voornaamste deelnemers even bespreken; In het kort kunnen wij zeggen; alle kans- menschen komen 7 Juni naar „Haarlem". Er is geen overtollige ballast. De deelnemers zullen 7 Juni alle gelegen heid hebben hun beste prestatie te leveren op het „Haarlem"-terrein; zij zijn niet ge handicapt door vele halve-beslissingen enz. Op het belangrijkste sprintnummer de 100 yards staan ingeschreven: Berger, Benz, Van den Berge, Hummel (Trekvogels), Rac AA.C. enz. Ongetwijfeld wint de populaire Berger na zijn recordverbetering 1.1. Zondag. Wie wordt er tweede? Het nummer 100 M. nieuwelingen is vrij goed bezet. Op de 400 Meter zijn Holland's vijf beste athleten genoteerd, te weten: Dop (Nji Sri), Sierhuis A.V. 1923, Prins (Blauw Wit). Visser (Feijenoord) en Paulen (Haar lem) De 800 M. zal wederom den strijd Nieuw- landEffern opleveren. De Twentenaar Van den Berg is een gevaarlijke outsider. Verder schreven in: Kok, Trekvogels, Lijf lander en A. Zeegers. J. Zeegers verleent een apart tintje aan de 5000 M. door zijn aanval op het 3 K.M. re cord. Ook het bestaande 3 K.M. werd door Ger- brands op de Haarlem-baan gevestigd. Voor de estafettes was vrij goede animo. De 4 maal 100 M. is bezet door: A.V-A.C., Blauw Wit, A.V. 1923, AA.C. en Haarlem. De 4 maal 1500 M. wordt geloopen door A.V.A.C., A.V. 1923, Feijenoord en Haarlem. Op het verspringen staan genoteerd de recordhouder H. de Boer, Peters, Van Wel- senes en v. Musschen. Een felle strijd zal dit worden, evenals op den hink-stap-sprong, waar de recordhouder Peters zijn krachten terdege zal moeten inspannen om Blankers (A. V. 1923) en den Haarlemmer Van Mus- scher de baas te blijven. De recordhouder Knol zal het speerwer pen winnen, als Visser (Haarlem) of Meyl (Philips) dit niet beletten. Ongetwijfeld is dit werpnummer de moeite waard. Eysker op de werpnummers in goede con ditie. Een serieuse aanval op het record dis cuswerpen heeft alle kans op succes; zijn zwaarste tegenstanders zijn Sevenhuyzen (Alkmaar) 2e op de kampioensch. 1930, v. d. Berg A. P. G. S. en Kronshorst (Delft). Op kogelstooten voorspellen wij eveneens een overwinning van Eysker. In training stootte de Haarlemmer 13.32 Meter, dat is 13 c.M. boven het record. De recordhouder Kamerbeek is eveneens aanwezig en zal de overwinning stellig niet cadeau geven; Van den Berg (AP.G.S.) en Schippers A.A.C. zijn een paar buitenstaanders, waarmee men reke ning dient te houden. Alle nummers zijn dus uitstekend bezet; wij wekken het. publiek op dezen eersten athletiek wedstrijd op 7 Juni op het Haarlem terrein vooral niet te verzuimen. Het wordt een middag van sportieve suc cessen. CRICKET HET PROGRAMMA VOOR MORGEN. Met Haarlem gaat het heelemaal verkeerd; na de inningsnederlaag tegen A. C. C. is de positie, dank zij de nieuwe puntenregeling, na twee wedstrijden al zoo, dat alleen enkele flinke overwinningen haar van de laatste plaats kunnen helpen. De verpletterende nederlaag van Zondag j.l. is niet gemakke lijk te verklaren. Het batten in de eerste in nings was beneden peil en hoewel Eldfidge uitstekend bowlde, is een totaal van 41 on verklaarbaar. Daarna ging het beter en wel licht hebben enkele spelers hun zelfvertrou- ken teruggekregen. Morgen heeft de eerste thuiswedstrijd plaats tegen de kampioenen H. C. C. 2 en het zal een toer zijrv om aan de derde in ningsnederlaag in successie te ontkomen. Wim van den Bosch was verleden week te gen H. C. C. I met bat en bal in topvorm en hij zal de Haarlem-aanval geducht onder handen kunnen nemen. Het is te hopen, dat Maas, die aanvankelijk met H. T. C. C. tegen R. C. H. zou spelen, van de partij is; de wed strijd kan er alleen maar interessanter door worden. Rood en Wit heeft aan de verwachtingen beantwoord door de eerste thuismatch van H. D. V. S. te winnen. Het bowlen van Schmeink en Bruin is vele spelers nog te machtig; verheugender is echter, dat met de bat de jeugd, nl. Hagenaar A. v. Baas- bank en v. d. Togt een goede vorm toonde. Voor morgen kunnen wij Van Eeghen c.s. weinig succes voorspellen, want H. C. C. I is op eigen terrein zeker in staat met flink ver schil te winnen. A. C. C. ontvangt V.O.C.. dat met de Pink sterdagen zeer teleurstelde en o.i. voor de derde maal verliest, terwijl P. W. ondanks de goede prestaties van het bezoekende V.R.A., dat alle geruchten ten spijt nog steeds zonder Rincker is toch haar meerdere zal vin den. Voor de overgangsklasse ontvangt Rood en Wit 2 het derde elftal van H C. C. Davidson c.s. hebben zich van den slechten start uit stekend hersteld en zouden wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. De wedstrijw R. C. H.H. T. C. C. kan in verband met de ontmoeting D.WB.-West Frisia niet doorgaan. HET LIBERALISME. De afdeeling Haarlem van den Vrijheids- Bond had in verbinding met de afdeeling Zandvoort en de Jonge Liberalen van de afd. Amsterdam een propaganda feestavond geor ganiseerd in de groote zaal van Groot Badhuis De voorzitter, de heer K. P. H. Maas, sprak een woord van welkom en leidde den spreker van dezen avond, den heer W. Lubberink, in. Zoolang de Westersche beschaving, aldus spreker, een levende cultuur is. zal het libe ralisme bestaan, want dit vormt de Wester sche cultuur. Twee punten komen naar voren, waarop het liberalisme steunt: Geen priester wordt erkend als makelaar tusschen mensch en Godheid en in de tweede plaats wordt geen mensch de autoriteit toe gedacht om ons voor te schrijven, hoe we ons leven moeten Inrichten. Zwart- en rood steunen beide op de domheid van de massa. De macht van het clerlcalisme met haar dwangmiddeien is alleen mogelijk, omdat de massa niet zelf denkt. De massamensch denkt niet of heeft een zeer bekrompen horizon. Het socialisme met zijn keurbende fanatici misleidt de menschen werkt de liberale gedachte, die er in ieder mensch is. om, zoodat- de ellende in de wereld alleen geweten wordt aan de zucht naar geld. Daarbij liegt de socialist en dwaalt de ge- loovige. De waanzinnig geworden sociale samenle ving pakt den zwakke in watten en bedwingt den sterke Paus Leo XIII s^rak in de vroegere encyclieken wel van de pest van het socialis me, terwijl in de latere scheiding ge maakt wordt tusschen het ware socialisme en het niet ware. Gelukkig komen de jong liberalen om actief aan den strijd deel te nemen. Al gaan ze daar bij over de schreef, 't zal een teeiken van leven zijn. Met de feiten voor oogen: de tot een paskwil geworden leuze van het pacifisme, het huiche len van Leo Blum, het warme budget in Enge land onder Mac Donald nog hooger dan vroeger, de krankzinnige gemeentepolitiek in Amsterdam en Rotterdam, het financieel in nood verkeeren van alle gemeenteraden in het buitenland, die in meerderheid rood zijn. al deze dingen maken het voor de Jong Libe ralen niet moeilijk strijd te voeren. Maar daarvoor moet gestudeerd worden om de tegenstanders van antwoord te kunnen dienen Met een peroratie over het mobiliseeren van de jonge krachten, het vormen van een frontlijn enz. besluit spreker zijn rede met daverend, lang aangehouden applaus van de goed bezette zaal beloond. Met een opwekking van den heer Gunthers om bij de gemeenteraadsverkiezingen op No. 1 van de lijst van den Vrijheidsbond te stem men, was dit gedeelte van het programma afgewerkt. Er was gelegenheid tot dansen, waarbij de bekende Gee-Bee Serenaders voor de afwisseling zorgden. PARKEEREN. Na de openbare inschrijving zijn de par keerterreinen aldus verpacht: le aan R. J. van Deurzen, dat bij het Noorderbad. 2e. Aan W. Drayer, het terrein aan de Dr. Metzgerstraat tegenover het Kurhaus. 3e. aan J. Paap het terrein bij school A aan den Hoofdweg. 4e. aan L. Keur een gedeelte van de Brede* rodestraat. 5e. aan A. Paap de parkeerterreinen op en bij het Germania-terrein. Alle voor het tijdvak van 1 Juni 1931 tot 1 April 1934. VOLKSRADEN. De volksbaden worden op 2 Juni 1931 geopend. „MERCURIUS". Donderdavond vergaderde de afdeeling Haarlem van den Nationalen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius" De belangstelling voor het voornaamste punt der te behandelen agenda, nl. verslag van de afgevaardigden ter bondsvergade ring, had vele leden naar de Tuinzaal van Brinkmann doen gaan, waar het zeer lijvige en uitmuntend saamgestelde rapport door den schrijver, den heer S. J. Faber, werd voorgelezen, Een en ander werd nog aange vuld door den tweeden afgevaardigde, den heer A. C. Wijkhuizen. Luid applaus bewees dat het door beide heeren geleverde werk zeer op prijs werd gesteld. Excursies naar eenige dagblad drukkerijen staan op het programma. DE EXAMENCOMMISSIE VOOR DE HOOFD ACTS. De minister van Onderwijs heeft benoemd in de commissie tot het afnemen van de examens voor de hoofdact-ie te Haarlem: Tj. Sterringa, Haarlem; G. H Weustink, te Haar lem: P. B. van Don te Alkmaar; J. Dijkstra te Zaandam; H. W. Korenstra te Haarem; M. H. Lem, te Amsterdam: W. Ph. Lindner te Bussum; A. F. A. van Makkelenberg te Am sterdam; mej. M. G. Meester te Amsterdam; Th. P. J. Snijders, te Amsterdam; G. Tjalma te Alkmaar; G. Th. Vermeulen te Beverwijk; G. Westerbeek te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: A. C. £cn Besten te Utrecht: P. J. Debets te Haarlem; J. H. van Ginkel te Bloemendaal; R. Groe- nink te Amsterdam; I, C. van Houte te Am sterdam; I. H. Houwen te Haarlem; E. Kroes kop te Alkmaar; T. van der Lee te Amster dam L. Middelhof te Haarlem: D. R. F. de Vries te Zaandam; I. A. J. de Wilde te Am sterdam. Ve ree nigings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-oplagen Periodieken DRUKKER IJ LOURENS COSTER HAARLEM Uitsluitend goed verzorgd drukwerk Op den tijd dien wij beloven Tegen billijkeprijzen engeland's nieuwe dieren. tuin. Engeland verheugt zich in het bezit van 'n nieuwen dierentuin, een landelijke dieren tuin is het. De dieren verkeerne er in nun natuurlijke omgeving. Dit ..natuurlijke om geving" moet men echter niet te letterlijk opvatten. Bij een vroeg bezoek voordat de tuinen voor het publiek waren opengesteld zagen wij er een jongen olifant, jong maar volgroeid, zich vermeien op een uit gestrekte keurig geschoren „lawn"; ge weet wel, die inheemsche lawn. waar zacht en fluweelig en dicht het gras groeit op een stevigen grond. De olifant was in zijn nopjes dat was duidelijk. Hij moet er zich hebben gevoeld als een stadskind in de wel. Maar „natuurlijk" was de omgeving niet. De landelijke dierentuin ligt een veertig K.M. ten noorden van Londen, niet ver van Dunstable en Luton. Hij is de „Whlpsnade Zoo" gedoopt. Whipsr.ade in de naam van het land. sterk onduleerend land met prach tige bosch-partijen en vele open plekken, wel beschut door boomen en belegd met voor treffelijke onderhouden gras. Alles te saam is er tennaastenblj 150 H.A. Den zonnlgen morgen, dat wij het zagen, leek Whipsnade aan een aardsch paradijs gelijk. Over een aanzienlijk deel van zijn uitgestrektheid was de grond bezaaid met grasklokjes. Waar deze blauwe bloemetjes stonden te pralen in de schaduwen der bosschen leken zij te- saam wel diepblauwe wateren. Deze „zoo" is wel heel wat anders dan een stadsdieren- tuin. Indien ge er heen gaat om de dieren te zien moet ge gaan op hoop van zegen. Ze hebben elk binnen hun afrasteringen zooveel hoekjes en heuveltjes en boschjes om zich te verbergen dat men den ganschen lieven grond wel af kan loopen zonder een exotisch beest te hebben gezien. Maar Whip snade is wel zoo dat men er geen teleur stelling over zou voelen. Want het land schap, de planten, de bloemen, de boomen, zijn zoo aantrekkelijk dat men den dieren tuin vergeet, zeker wanneer men op het hoogste punt van grond aangekomen een prachtig vergezicht in vogelvlucht heeft op de vlakte, bezaaid met dorpjes. Kameelen, beren, kangeroe's hebben reeds in Whipsnade hun ruim tehuis gevonden. Het onderdak voor de dieren is in alle gevallen zoodanig ontworpen dat het prettig harmo nieert met de omgeving. De olifant b.v. heeft een aardige woning met een koepelvormig rieten dak. dat er tusschen de boomen oprijst alsof het er met die boomen was gegroeid. Verscheurende dieren zijn er nog niet. Maar ze komen binnenkort in een diepe steengroeve op het terrein, een ideaal ver blijf voor den koning der dieren. De wanden van die groeve zijn echter nog niet stevig genoeg. Men vreest dat de dieren steen blokken los zouden maken, die neervallend hen of hun soortgenooten zouden kwetsen. Wanneer die groeve veilig is gemaakt voor hun bewoning worden de verscheurende dieren er in gebracht. Vogels van diverse pluimage, verschillende soorten steltloopers er in begrepen hebben er hun schuil- en broedplaats. Een van de meest verrassende tooneeltjes. die wij er zagen, wat dat van kraanvogels en flamingo's, in en om een vijver in een open plek tusschen een beu kenbosch. De faam van de bijzondere aantrekkelijk heid van dit lustoord voor dieren had zich spoedig verspreid. En den mooicn Tweeden Pinksterdag maakten vele duizenden zich op om er van dier en landschap te gaan ge nieten. Dat is echter voor een aanzien lijk deel der menigte een trieste ervaring geworden. De verkeersautoriteiten bleken te hebben gedut. Treinen en omnibussen faalden hopeloos in hun taak de menschen te vervoeren, niettegenstaande het feit dat de politie reeds even na twaalf uur naar Londen had geseind dat de treinen het ver voer naar Dunstable en Luton (de stations nabij de „zoo") moesten stopzetten aange zien de wegen tusschen die plaatsen en Whipsnade geen vehikel meer kondon dragen. De terugkeer dor Londenaars. na een warmen en vermoelcndcn dag, werd een lijdensweg. Zij. die in eigen auto's waren gekomen en allen tegelijk, bij duizenden terug wilden keeren. kropen langs de volle wegen met een snelheid van 1 K.M. per uur. in een langen sliert van twee of meer K.M. De menschen. die aan de stations drie uur in queues hadden gestaan om een bus te kunnen krijgen naar den dierentuin, konden bij terugkeer heelemaal geen open baar voertuig meer krijgen en begonnen den weg huistoe met een moeizame wande ling van tien of meer mijl. Vele vrouwen vielen in zwijm onder de bezoekingen van haar dagje uit. Niettemin hadden een 30000 menschen den dierentuin bereikt .hun shil ling geofferd enblijkens het getuigenis van een der autoriteiten korte metten ge maakt met de bloemen, die een der grootste sieraden waren van den tuin. prijzen voor kunst. De tijd is hard, ook voor artiesten van het penscel en palet. Niet alleen ls geld schaarsch, maar de mode der wandversie ring vraagt thans niet om schilderijen en minder koopers aangezien er minder en minder huizen zijn. groot genoeg om groote schilderstukken aan de wanden te kunnen hebben. Met de tentoonstelling van de Royal Academy In Burlington House heeft men thans de ervaring opgedaan dat het publiek bijna uitsluitend uitkijkt naar kleine doeken en zwart-en-wlt teekeningen. Van alle wer ken. die er hangen zijn er ongeveer 1000 te koop. De groote rest bestaat vooral uit portretten, die voorraf besteld, niet tc koop zijn. In de drie weken, dat de tentoonstel ling open is geweest, zijn er 150 stukken verkocht. Verleden jaar was het aantal heel wat grooter. Het moet voor velen een open baring zijn te hooren dat de prijs van veel werk, dat de eer is waardig gekeurd aan de muren van Burlington House te hangen, zeer bescheiden is. Van het werk. dat verkocht is, kostte veel niet meer dan een of twee pond sterling, moss vijf, soms tien, Ambiti- euse stukken in olieverf kon men voor £40 deelachtig worden. De kunstenaar, wiens werk wordt uitverkoren uit een nationaal kunstfonds te worden aangekocht, is het gelukkigst. Want hij krijgt er een goeden prijs voor. Een „Geboorte van Venus", van. den schilder McMillan, werd door den staat aangekondigd van 1000. Het is verreweg de hoogste prijs, tot heden voor een stuk van de tentoonstelling betaald. De grootste particuliere prijs voor een stuk van deze tentoonstelling gegeven, is 420. Het publiek, schijnt hier niet sympathiek te staan tegen over de nieuwste kunstvormen. Geen enkel stuk van geavonceerde opvatting of be handeling heeft tot heden een kooper ge vonden. Coventioneel geschilderde land schappen en bloemstukken, waarop men de bloemsoorten duidelijk kan herkennen, vin den de meeste koopers.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11