DE BILT HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 1 JUNI 1931 Heringa Wuthrich, Haarlem CENTRALE VERWARMING HERINGA-JQHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) goede organisatie van de Centrale School zal spoedig de waardeering van de zijde van ouders en leerlingen blijken, door toeneming van het aantal kinderen, dat vrijwillig de 8ste klasse volgt. Op die wijze krijgen we ongedwongen den 8-jarigen schooltijd, die voor menig volkskind een zegen is. Thans reeds zouden er 102 1.1. voor een 8ste leer jaar zijn. 2e. De Centrale School schept de moge lijkheid bij het onderwijs rekening te hou den met aard, behoefte en bestemming der leerlingen door differentiatie. Dit moet na tuurlijk niet zóó worden opgevat, dat iedere leerling een soort vakopleiding zou kunnen krijgen, liet onderwijs is en moet blijven algemeen vormend lager onderwijs; doch ook binnen dit raam is verscheidenheid mo gelijk, nuttig en gewenscht. Dit betreft voor eerst al differentiatie naar de sexe. Meisjes van 13 Lot 15 jaar hebben een geheel andere psyche dan jongens van dien leeftijd en het is goed, dat het onderwijs, met die speciale neigingen en behoeften rekening houdt. In meisjesklassen kan een behoorlijk aantal uren worden uitgetrokken voor nuttige handwerken, gegeven door een vakonderwij zeres. Verder kunnen den meisjes verschil lende dingen worden bijgebracht die van be lang zijn voor de aanstaande vrouw en moeder, en eindelijk vergete men niet den beschavenden invloed, die er op meisjes van dien leeftijd uitgaat van een hoogstaande, beschaafde onderwijzeres. De jongens die naar de ambachtsschool zullen overgaan, hebben wat anders noodig dan zij, die de school voor U. L. O. zullen volgen. En verder zit de beteekenis der dif ferentiatie meer in het hoe dan in het wat. Leerlingen, die 2 jaar blijven, kunnen een vreemde taal gaan leeren. In het 8ste leerjaar kunnen grepen uit de algemeene geschiedenis worden gedaan. Soms is het ook mogelijk toevallige groepen te vormen met een apart maatschappelijk doel. 4e. Het overgaan van leerlingen aan het einde der 6de klasse naar een geheel nieuw onderwijsinstituut werkt stimuleerend op de leerlingen. 5e. Op de School voor U. L. O. komen thans heel wat jongelui, die niet de bedoeling heb ben, dat onderwijs tot het einde te volgen. Ze willen alleen nog 1 of 2 jaren onderwijs, waarbij ze ook nog eens wat anders en wat m krijgen dan de gewone lagere school biedt. Ze hooren dus op de U. L. O.-school niet, doch passen precies op een Centrale School In Haarlem zouden direct 16 zevende en 3 achtste klassen gevormd kunnen worden met gemiddeld respectievelijk 30 en 25 leer lingen. Men zou die klassen kunnen vereeni gen tot 2 centrale scholen, gelegen op de 2 gunstigst gekozen punten met het oog op afstandsbezwaren, met een grensgebied voor uitwisseling. Aan het einde der inleiding werden door verschillende aanwezigen nog vragen ge steld en opmerkingen ten beste gegeven, die alle een opbouwend karakter hadden en den spreker de gelegenheid gaven zijn bedoe ling nader toe te lichten en uiting te geven aan zijn warm hart voor het openbaar on derwijs en het volkskind. Met een hartelijk woord van dank aan spreker en gasten sloot de voorzitter tegen elf uur de zeer geanimeerde vergadering. EXAMENS KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Deze examens zijn voortgezet met de can didaten uit Bethesda-Serepta te Haarlem. De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen, 7 candidaten, af gewezen 3. geslaagd: J. Ideenga, E. van Streun, A. J. R. Ansink, A. Jeddens. Tweede overgangsexamen 4 candidaten, geslaagd: C. van Andel, G. Buding, H. Ferwerda, C. G. Stegelitz. CREMATIE ABR. MEIJER. Zaterdagmiddag had in het crematorium op W-esterveld, onder zeer groote belangstel ling, de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer Abr. Meijer. Aanwezig waren Ds. D. Drijver, predikant der Evang. Luth. Gemeente en verschillende leden van den Kerkeraad, bestuursleden der afdeeling Haarlem van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, be stuursleden der Groote Houtstraatvereeni- ging en anderen. Namens de afdeeling Haarlem van het Ge nootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen heeft Mr. C. Blankevoort het woord gevoerd. Spr. zeide, dat men hier diep ont roerd stond bij de baar van hem, die tot in het laatst van zijn leven getuigd heeft hoe schoon het leven kan zijn, als men dit stelt in dienst van anderen. Spreker sprak hier bij verhindering' van den voorzitter der af deeling, Mr. J, N. J. E. Heerkens Thijssen, die echter getuigd heeft van de groote dankbaarheid, welke hem jegens den over ledene bezielde. In 1925 werd de heer Meijer bestuurslid der afdeeling en sindsdien heeft hij zijn krachtige steun gegeven. Hij had zitting in de commissie tot bestudeering van de mo gelijkheid, om een eigen gebouw te stichten en ook in het Steunfonds. Tot ver over de grenzen breidde zijn werkzaamheid zich uit en daarom zijn zoo velen naar hier ge komen. Spr. citeerde uit een pas ontvangen brief van den overledene, waarin deze o.a. schreef: ,,Hebt lief en dien" en „wanhoopt nooit". In dien geest zullen wij trachten zijn werk voort te zetten, zeide spr., die ten slotte nog een persoonlijk woord als vriend sprak en den overledene dankte voor het voorbeeld, hem gegeven. „Met u is een edel mensch heengegaan, rust zacht", aldus be sloot Mr. Blankevoort zijn rede. Nadat de kist onder het spelen van „Lass mich in Thranen" van Handel was gedaald, dankte een zoon voor de groote belangstel ling. VIJF ARBEIDERS VERDRONKEN. BOEKAREST, 1 Juni (V.D.) Ten gevolge van den lievigen golfslag sloeg in den haven van Constandse een boot om, waarin zeven personen gezeten waren. Twee hunner konden gered worden, de overigen, vijl' arbeiders, ver dronken. BOOT OMGESLAGEN OP DEN ISAR. REGENSBURG. 1 Juni (V.D). Op den Isar sloeg ten gevolge van den sterken stroom een volgboot om. waarin drie perso nen gezeten waren. Zij wreden door den stroom meegesleurd en verdronken. HAARLEM, I Juni. H. B. S.'ers over den Volken bond. In de Groene Amsterdammer somt een leeraar, de heer J. P. Duyverman, een aantal antwooi'den op van H.B.S.-leerlingen van 1417 jaarantwoorden op de vraag, hoe zij over den Volkenbond dachten. Hij ver zamelde er tusschen de veertig en vijftig, en hij maakte er een schifting uit. Zelf conclu deert hij uit deze antwoorden: „Zonder dat hier treuren plicht is, bemerkt men toch een zekere afwezigheid van idealisme (zijn zij daarvoor te jong?) een cynisme en een scepsis een moedeloosheid en een reserve, die ik ten minste niet had verwacht.... De groote meerderheid meent en zegt: het doel is goed, de verwezenlijking verre". Dan volgen de antwoorden. Een zegt, dat de Volkenbond een duur instituut is, in de meeste gevallen nutteloos, omdat de staten er zich toch niet aan houden. Een tweede: Ik ben voorstander van den Volkenbond. 1-Iet zou beter zijn als hij Statenbond heette. Een derde: Ik ben tegen den Volkenbond. Want daar er geen hooger beroep is, zou een staat zich er wel eens niet bij kunnen neer leggen en dan zou er toch nog oorlog kunnen komen. En zouden alle staten zich aan hun woord houden, als zij er belang in zagen te gaan oorlogvoeren? Een vierde: Of je er voor of tegen bent, het helpt je toch niets. Oor log kan niet uitblijvenJe kunt even goed een paradijs willen stichten, dat is ook niet te verwezenlijken. En nooit meer oorlog ook niet. Enfin, ik kan ze hier niet allemaal citee- ren. Het is ook niet noodig als men leest dat het oordeelt!) van een ander leerling over den Volkenbond' aldus luidt: „De Volken bond is de grootste bedriegerij. Het is om menschen aan goed betaalde baantjes te helpen en om fijne diners te hebben. Bijv.: Staat er iets over den Volkenbond in de krant, dan is het over een diner of zooiets." De heer Duyverman vraagt zich af of in het kind dat dit schreef iets van den dema goog schuilt of dat de geïllustreerde bladen dit eenzijdig kennisnemen bevorderen. Ik geloog dat hij zich over die demagogie in dat jochie niet zoo erg ongerust hoeft te maken. En over „de scepsis, de moede loosheid en de reserve" evenmin, als hij en anderen willen beginnen met te erkennen, dat deze kinderen niet van de zaak afweten, dat het belachelijk is hun oordeel te vragen over een wereldvraagstuk dat nog ver bui ten hun bevatting ligt, en als zij daarnaar handelen. Daarnaar handelen wil zeggen: De kinderen opvoeden tot het juiste begrip van de zaak, en niet de schuld gooien op geïllustreerde of andere bladen. Opvoeden is de taak van de ouders en de school, en als blijkt, dat de opvoeding te kort schiet moet die verbeterd worden door degenen die er verantwoordelijk voor zijn. De krant de schuM geven is wel 't eenvoudig ste en gebruikelijkste, maar er wordt niets mee bereikt. Zij is niet gespecialiseei'd als opvoedingsinstituut voor kinderen van 1417 jaar. Er zijn gelukkig scholen die tegen woordig aandacht aan een zoo allesover- beerschend maatschappelijk belang als de Volkenbond geven, maar de meeste doen het nog niet, of in veel te geringe mate. Van- daar dergelijke malle antwoorden. Is het nu wel paedagogisch juist gezien, het „oor deel" van kmderen te vragen over een on derwerp, waarvan zij zelfs de elementaire feitenkennis niet bezitten? Het lijkt mij dwaasheid. De redactie van De Groene wekt andere leeraren op, een dergelijke proef te nemen. Nu, dat zou misschien eenig nut kun nen hebben na vijf jaar geregeld Volken- bondsónderwijs, zoo tegen het eindexamen, en dan nog niet eens in den vorm van een „oordeel" dat gevraagd wordt want dat is toch heusch wel een beetje gek bij kinderen, die hun eersten stap in het maatschappe lijk leven nog moeten doen maar in een opstel over het onderwerp, dat zou kunnen bewijzen in hoeverre de portee van de zaak tot hen doorgedrongen is. Er zijn vele volwassenen, helaas, die niet veel meer weten van den Volkenbond dan de bovenaangehaalde „beoordeelaars" van 1417 jaar. Er zijn er misschien die zulke antwoorden wel aardig vinden, en passend bij hun eigen scepsis, moedeloosheid, ongeloof. Mag ik er daarom even aan herinneren, dat de Volkenbond in de twaalf jaar van zijn bestaan reeds vijf oorlogen in den kiem ge smoord heeft? Dat waren de volgende: 1920. Tusschen Polen en Lithauen, over de Wilna-kwestie. De eerste vijandelijkheden werden onmiddellijk stopgezet, en nimmer hervat. 1921. Tusschen Joego-Slavië en Albanië. De Volkenbond kwam tusschenbeide toen de Joego-Slavische troepen de grens al over schreden hadden. Het conflict werd opge lost. J 1925. Tusschen Bulgarije en Griekenland. De Grieksche troepen trokken Bulgarije bin nen na een grensincident. De Volkenbond greep in, de Grieken trokken terug, het ge schil werd opgelost. 1926. Na twee jaar dreigend conflict tus schen Turkije en Iraq, waarbij een tijdelijke grenslijn door den Volkenbond werd vastge steld en door beide partijen geëerbiedigd, werden de moeilijkheden volkomen opge lost. 1927. De reeds uitgebroken strijd tusschen Bolivic en Paraguay werd door ingrijpen van den Volkenbond bezworen. Behalve in deze vijf acute gevallen werden ettelijke geschillen tusschen naties bijgelegd. Laat men deze dingen den kinderen eerst leeren. en hun vertellen hoe de Volkenbond in elkaar zit, en wat er nog te doen is, en dat scepticisme en ongeloof de rijkste voedings bodem voor den oorlog zijn. Laat men ze uit leggen wat oorlogspsychose wil zeggen, en hoe er uit alle macht gewerkt moet worden voor ontwapening. Laat men ze verklaren wat had kunnen gebeuren, als de Volkenbond die vijf beginnende oorlogen niet gestopt had. En dan En dan komen ze misschien tot de bevoegd heid van een oordeel, als zij de capaciteit tot oordeel eenmaal verworven zullen hebben. R. P. VRIJWILLIGE ARCHIVARIS BIJ DE BRANDWEER. Op voorstel van het Brandweercollege hebben B. en W. tot vrijwillig archivaris bij de brandweer benoemd dr. C. Spcelder. EEN ARRESTATIE Dezer dagen maakten wij melding van een winkelchef, die aangehouden was als ver dacht van het plegen van dlefsta' ten na- deele van zijn patrones. Naar aanleiding van deze verduistering is bovendien nog aange houden een 50-jarige coupeur, die zich even eens zou hebben schuldig gemaakt aan ver duistering ten nadeele van deze dame, meldt: (Waarnemingen verricht in den morgen van 1 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt.) Hoogste barometerstand 774.2 ...M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 753,2 m.M. te Wlsby. en voorspelt: zwakken tot matigen Zuid-Westelijken tot Westelijken wind, half tot zwaarbewolkt of betrokken .aanvankelijk weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Barometer Stand van heden (Veranderlijk) Vorige stand Neiging: Vooruit. 760 m.M. V59 m.M. Opgave FA. KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137 Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uui 61 F. 52 F. 66 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Juni. Ondertrouwd 30 Mei: L. C. H. de Vries en A. H. Wolterbeek. Bevallen 27 Mei: C. M. Hartman Schouten, d.; 28 Mei: A. J. van Woerden ten Boom, d.; A. H. RagetlieHooijschuur, z.; B. Bangede Zeeuw, z.; 29 Mei: N. H. Jongkind—Avis, z.; 30 Mei; A. C. Wajer v. d. Steijle, z. Overleden 28 Mei: J. KuvenerRaaphorst, 87 j„ Ged. Oudegracht;29 Mei: P. Roodzant, 77 j„ Jansstraat; T. JacobsHoogeweg, 49 j., Kanariestraat. BEVERWIJK. Bevallen: G. T. van EttenStaring d.; M. A. LangendijkBakker d.; C. A. van dei- WerfVan den Berge d.; N. BoonPel d. Overleden: P. Oosteriieert 91 j., wed. van A. J. Masson, eerder van V. Beinders. A. M. de Jong 83 j., wed. v. C. F. Hulskamp; J. Schönfeldt 77 j„ gehuwd met T. Bakker. JUBILEUM IJ. VAN ZONEN. Heden herdacht de heer IJ. van Zonen den dag waaróp hij 25 jaar geleden als concierge aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) in dienst trad. Deze was destijds ge vestigd aan den Koudenihorn en bij de ver plaatsing naar de Leidsche Vaart is de heer Van Zonen mede overgegaan. Om 11 uur, toen de familie Van Zonen binnen gehaald was in de versierde muziek zaal van het gebouw aan de eLidsche Vaart, waar zich de leerlingen der school en het personeel van kweek- en leerschool verzameld hadden werd hij toegesproken door den direc teur den heer Th. Lancée, door den heer J. N. Ruinen, die als oudste leeraar het woord voerde, den heer J. N. Mazee, het hoofd der leerschool, den heer H. de Vries en een der leerlingen. Het schoolorkestje luisterde een en ander op. De jubilaris moclit van verschillende zijden stoffelijke blijken van waardeering en bloe men ontvangen. Hij viert den dag verder in huisèlijken kring. ST.-JEANNE D' ARC. Aan het slot van mijn artikel over St.- Jeanne d' Are schreef ik, dat zij thans in bijna alle kerken van Frankrijk als Heilige wordt „aangebeden" Er had zooals een belangstellend lezer mij terecht schrijft moeten staan „vereerd". „A slip of the pen", die ik gaarne hierbij rectificeer. J. B. S. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Het Persbureau Vaz Dias meldde ons he denmiddag: De stemming was bij de opening van de ochtend-beurs heden zeer flauw. Nu het pu bliek meer tijd heeft gehad het verslag der Philipsfabrieken nauwkeuriger te bestu- deeren en de dagbladen reeds hun critiek daarop hebben geleverd, is er wederom ruim schoots materiaal aan de markt gekomen, waardoor de noteering tot 105 pet. daalde. Later trad een verbetering in, die evenwel niet lang duurde. Unilevers reageerden tot 150, maar liepen later weer wat op. H.V.A.'s moesten een gedeelte van hun koers afstaan. Koninklijke Petroleum waren zwak gestemd en kwamen beneden 200 pet. terecht. DOODELJJK MOTORONGEVAL BIJ DEN HELDER. WEER TWEE SLACHTOFFERS. DEN HELDER, 1 Juni (V.D.) Doordat hij uitweek voor een jongen, die plotseling den weg overstak, reed de motorrijder S. C. Wagenmaker gisterenmiddag bij de „Blauwe Keet" nabij Den Helder, tegen een boom. Het duo-meisje, de 19-jarige Sijtje Kooy, was op slag dood. De motorrijder, die 21 jaar oud was, werd zwaar gewond opgeno men. Per ziekenauto van het vliegkamp De Kooi werden beiden naar het Marine-hospi taal te Den Helder vervoerd, waar de heer Wagenmaker des avonds te 10 uur is over leden. Beiden waren afkomstig van Wie- ringen. DIACONESSENHUIS TE HAARLEM Tot Besturende Zuster van het Haarlemsch Diaconessenhuis is benoemd mej. A. Voor hoeve. De benoemde was tevoren ruim 9 jaar werkzaam in het Diaconessenhuis te Hilver sum. Zij is een dochter van wijlen den be kenden predikant, ds. A. Voorhoeve, den op richter van het Ned. Herv. Diaconessenhuis tc Amsterdam. NED. ISR. GEMEENTE. NEGENTIGJARIG BESTAAN DER SYNAGOGE. Donderdag 4 Juni e.k. zal de Synagoge aan de L. Begijnestraat 11, 90 jaren bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal door de Joodsche Vrouwenvereeniging „Bikdei koudesch" een nieuwe Wetsrol aan de Ge meente aangeboden worden. Ook zullen door anderen nog geschenken worden aangeboden. Een en ander zal plaats vinden op ge noemden datum 's avonds te 7 uur in de ver gaderzaal der Isr. Gemeente Lange Wijn gaardstraat 14. Deze plechtigheid zal gevolgd worden door een bijzonderen dienst ter Synagoge Lange Begijnestraat 11, waarbij tevens de inwijding der Wetsrol zal plaats vinden. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- lcerk te Haarlem, op Dinsdag 2 Juni 1931, 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Praeludium b kl. t. J. S. Bach. 2. Suite Teophil Muffat Ouverture. Allegro. Fuge. Sarabande Rigaudon. 3. Andante con moto. A. P. F. Boëly. 4. Pastorale uit de 2de symphonie, Ch. M. Widor. 5. a. Serenade G. Pïferné, b. Cantilene G. Pierné. 6. Marche, A. Guilmant. JUBILEUM H. BIJKERK. VEERTIG JAAR SCHOOLHOOFD. Heden, Maandag, was het 40 jaar geleden dat de heer H. Bijkerk alhier, hoofd der Chr. school aan de Bakenessergracht, be noemd werd tot hoofd der Chr. School te Oudebiltzijl. (Vóórdien was hij onderwijzer geweest aan de Chr. School te Mastenbroek). Vervolgens was hij werkzaam als hoofd der Chr. school te IJmuiden, waarna hij te Haar lem werd benoemd. De eigenlijke huldiging van den heer Bij kerk zal plaats hebben over eenige weken, bij zijn aftreden, maar toch mocht de heer Bijkerk ook vandaag reeds vele blijken van belangstelling in den vorm van gelukwen- schen en geschenken in ontvangst nemen van predikanten, ouderlingen, diakenen en schoolbesturen der Ned. Herv. Gemeente en anderen. Van het personeel der school ontving de heer Bijkerk die zijn jubileum geheim gehouden had een bloemstuk. VERKEERSONGEVALLEN. Tegen de tram gereden. Zaterdagmiddag omstreeks 7 uur is een meisje op de Dreef tegen de tram gereden die bijna stilstond. Zij liep schaafwonden op en kreeg bovendien een bloedende hoofdwonde. In het Diaconessenhuis is het meisje verbon den. Beentje gekneusd. In de Slachthuisstraat stak Zaterdagmid dag een vierjarig jongetje de straat over. Een juist passeerende wielrijder kon een aanrij ding niet meer voorkomen en reed het ventje aan. Met een hoofdwond en een gekneusd reeh- terbeentje werd hij opgenomen. Een lid van den Ongevallendienst verleende de eerste hulp, waarna het ventje naar het Sint Eliza beth's Gasthuis werd overgebracht. Over den kop. Een 21-jarige motorrijder. Van D. genaamd had Zondagmorgen het ongeluk met zijn motor over den kop te slaan onder het via duct Jansweg. Hij liep wonden op aan ar men en beenen en moest zich in het Sint Elizabeth's Gasthuis laten verbinden. Hij verklaarde, met zijn wielen in aanraking te zijn gekomen met de rails, die daar ter plaatse een eind boven den weg uitsteken. Omstanders meenen, dat Van D. te hard heeft gereden. Op den Rijksstraatweg onder Wassenaar is Zondagmiddag omstreeks halfvijf een ernstig auto-ongeluk gebeurd, meldt de Crt. Uit de richting Leiden kwam met groote snelheid een wagen, bestuurd door den heer C. Lindeman uit Rotterdam. Uit den rechter zijweg, de van Oudermeulenlaan, kwam een andere auto rijden, die op den hoek door den auto van den heer L. gegrepen werd. Deze draaide daardoor een slag om en botste toen tegen een uit de richting Den Haag komen den derden auto. De slag kwam zoo hard aan, dat de auto van den heer L. totaal vernield werd de twee andere wagens kregen lichte materieele schade. De heer Lindeman werd met een ernstige hersenschudding opgenomen, terwijl mej, F. Brenneth uit Den Haag, die in den derden auto zat, een ribfractuur opiep. De beide ge wonden werden per ziekenauto naar het Ge meentelijk Ziekenhuis te 's-Gravenhage ver voerd. De vernielde auto is door de politie naar het bureau te Wassenaar gesleept. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt; met groote moeite slaagde de politie er in het talrijke publiek dat zeef hinderlijk op trad, op een afstand te houden. Te Overschie is Zondag driemaal een mo torongeluk gebeurd, waarbij telkenmale de motorrijder en de duópassagier er met min of meer ernstige kwetsuren afkwamen. Over het vreeselijk ongeluk te Teteringen meldt de Crt. nog: Het stoffelijk overschot van de drie slacht offers is naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan de Schorsmolenstraat te Breda overge bracht Om drie uur werd de vrachtauto van de firma Bos vrijgegeven opdat het pluimvee, bestaande uit kuikens en kippens kon ver zorgd worden. Te halfvier vertrok deze auto, bestuur ddoor den 18-jarigen Bos, verge zeld van zijn vader, met bestemming naar Brussel. Tegenover veldwachter Deckers heeft Bos Jr. verklaard een heele drukke week gehad te hebben, des Vrijdagsnachts ging hij om een uur pas naar bed, een Zaterdagmorgen stond hij reeds om half vijf op. Toen be zocht hij voor naar Brussel te vertrekken de markt. Eenige glazen bier heeft hij daarbij gedronken, doch verder ook niet. Zondagmiddag om twee uur had de gerech- iijke lijkschouwing plaats. AMSTERDAMSCHE BEURS. MAANDAG 1 JUNI 1931 OPC VEN DOOR DF Rfwrr PvWVMSCHE R^NKVfRRFNir.TNfï jfAvronn TT ARÏ.FTV7 1 30 145 Staatsleen, Blnl. 4 1/2 pCt Nederl, 1917 102^ - 5 pet. Ned. 1919 10194 4 1/2 pet. Nederl. Indië 1930 II. 91% Staatsleen. Bultl. 5 l/2pct. Dultschl. 1930 (Youngleen) 67* i 7 pCt. Dultschl. 1924 (Dawesleen) 100* Scheepv. Mijen. Oude Vaart 10V8 40»i Scheepv. Unie 106-105 Stoomv. Mij. Ned 108 ïndnstrieën Blnl. Accoustlek 5l*-49 Alg. K.zïjde Unie 6154-58 A.N.I.E.M. Nat. 216 v. Berkel's Patent 4054 95 93 Nederl. Ford 253—248* Nederl. Ind. Gas (Nat, Bezit) 205 Gem. Bez. Philips 122-108 Unilever N.V. 155 152 Industrieën Buitl. Anaconda Copper 4654 «a Associated Gas 167/e Bethlehem Steel 4>Aé 4054 Centr. Publ. Serv HVa Cities Service 10* General Aviation 5* Intern. Nickel 10Va Nevada Copper 7Vs North Amer. Cy. 62* 91-9C* «SS Banken BinnenL Koloniale Bank 109* Cert. Handel Mij. 124* - 122 Indische Bank 96* Banken Buitenl. DeutscheReichsb. 139 3 Fransche Ban- 406 Petrol. Mij. BinL Kon. Petroleum 203*4 J03* 198 957/8 Petroleum BuitL Continental Oil. 6% Shell Union 5Vs Cnltuur Maatsch. H. V. A. 292 281-282 Java Cultuur.... 225* N. I. S. U 126 Vorstenlanden 73* Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie 68* 250* 26* 25 Tabak Maatsclx. Dell Batavia Ta- 223—220 252* Deli Maatsch. 360 292 - 287 Rubber Maatsch. 75*-75* ma A'dam Rubber 35,54-36 ma Dell Bat. Rubber Ned. Ind. Rubber 70* mm Ver. Ind. Cultuur 39*-18 Spoorw. Buitenl. 4* Comm.Milwaukee Missouri Kansas 12 Wabash Railway io<& Union Pacifio 149-147 Pr olongati e koers 1* BENNEBROEK UITVOERING. Bij goed weer zal de Muziek-vereeniging D.I.U. in de tent aan de Schoollaan heden (Maandag) avond een concert geven. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.10—0.8 Griet per 50 K.G. 6520. Tongen per K.G. 1.70f 1.10. Groote schol per 50 K.G. 35. Middelschol per 50 K.G. 36. Zetschol epr 50 K.G. 4320. Kleine schol per 50 K.G. 30- -ƒ 3.50. Bot per 50 K.G. 0.80. Schar per 50 K.G. 8.50—6. Tongschar per 50 K.G. 33 23. Rog per 20 stuks 23. Vleet per stuk 3.751.75. Pieterman en poon per 50 K.G. f 11J 4. Groote schelvisch per 50 K.G. 22. Middelschelvisch per 50 K.G. 16f 6.80. Kleine schelvisch per 50 K.G. 123.80 Kabeljauw per 125 K.G. 38f 17. Gullen per 50 K.G. 12—1.80. Lang per stuk 1.200.50. Heibot per K.G. 1.45—1.20. Wijting per 50 K.G. 63. Koolvisch per stuk 0.250.14. Makreel per 50 K.G. 13.50—4.80. EERSTE LADING PAPIERHOUT Het.Duitsche stoomschip Ljusni Elf is Za terdag met een lading papierhout van Lenin grad aan de Papierfabriek aangekomen. Dit is de eerste lading aangevoerd papierhout ia dit seizoen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2