Het woord is aan... Nautilus. DE WERELD Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14702 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 2 Juni 1931 HAARLEM S DAGBLAD P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER pnRPBT pr„rPOOM •n ROBERT PEEREBOOM. HoofdrwWctwir: ROBERT PEEREEOOM. ABONNEMENTEN :Per weck 0-27)4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland f 3-87J4- Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 53 Drukkerij: Zuider Buitensp&arae 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 106M Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1-75. elke regel meer 035- Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f0-6(k elke regel meer f 0-15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 1—3 regels f030, elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet ot Oog 1400.-, Duim f250.-, Wijsvinger f150.-. Elke andere vinger f50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD HAARLEM, 2 Juni Auto's. Onlangs reed ik met een bevriend auto mobilist uit Den Haag naar deze stad terug- en niets remde de werkzaamheid van zijn zes cylinders tot wij den bekenden overweg op de Zandvoortschelaan bereikten. De hoo rnen waren natuurlijk gesloten. De boomen zijn daar altijd gesloten, of liever gezegd: ze worden altijd net neergelaten als u of ik na deren. Dit is een algemeene boutade. Zijn u of ik per fiets of te voet, maar wanneer gebeurt dit laatste nog, op een dergelijk ex centrisch gelegen punt dan kunnen wij door den tunnel gaan. Doen u of ik dit, dan helpt het ons nog niéts, want juist vóór wij boven zijn opent de overweg zich weer. Dat is het lastige gesjor met een fiets langs een steile goot niet waard. Wachten wij evenwel, dan blijven de boomen veel langer dicht, en hadden wij beter door den tunnel kunnen gaan. Ook dit is een algemeene boutade. De auto evenwel heeft de keuze uit twee kwaden niet. Zij moet wachten. Dat gebeur de ons ook, in het bewuste geval, en de be vriende automobilist was er zeer verontwaar digd over. Hij zei dat overwegen-met-boomen tot den oertijd gerekend moesten worden, dat het hier een oud-Aarleveensche rommel was, en meer van dien aard. Het was half zes 's middags, en ik vroeg hem of hij nog naar zijn kantoor moest. Neen, zei hij. Hoe laat hij ging eten? Kwart over zes. Nu, zei ik, zoo staat het met mij ook. Welken haast hebben wij dan eigenlijk? Hij wist daarop geen antwoord, behalve algemeenheden over gelegenheden waarbij hij wél haast had, de welke algemeenheden zijn irritatie van dit oogenblik niet ophelderden. De fietser met zijn tunnel-probleem zou trouwens even onrechtvaardig geprikkeld zijn, en zelfs de voetganger is geprikkeld als*zijn matige snelheid door den overweg geremd wordt. Wij hebben allemaal onredelijken haast, waarbij de auto's de slachtoffers maken omdat zij het zwaarst en het snelst zijn en hun bestuurders zich de heerschers van den weg voelen. Op Zondagen, als van de 100 automobilisten er 99 niet de minste reden hebben om ergens een paar minuten eerder aan te komen, maar zij niettemin' alle honderd haast maken, vallen de slachtoffers stee vast. Hoe mooier weer, hoe meer geren en hoe meer dooden, waarvan de krant iederen Maandag de sombere lijst geeft. Ik erken dat mij eiken Maandag weer de gedachte besluipt, dat dit erg onzinnig is. Nu heeft R. E. Davidson in een artikel in The New Statesman and Nation gepoogd, de automanie onzes tijds te verklaren. Hij begint met de vraag te beantwoorden, waar om de meesten onzer een eigen auto bezit ten of zoo spoedig mogelijk willen bezitten. „Men mag er zich niet van afmaken door te zeggen dat het moderne leven het noodzakelijk maakt, dat we snel flinke afstanden afleggen. Als 90 pet. van de auto-bezitters morgen afstand deden van hun liefhebberij, dan zouden zij even mobiel blijven als thans en zij zouden minder geld voor hun vervoer uitgeven. De dorpsbewoner moge al geld en tijd besparen doordat hij een auto bezit, de steding kan bijna al zijn toch ten in minder tijd en met veel minder kosten met openbare midden vair ver voer volbrengen. Als een enkel spoedge val het noodig maakt, kan hij een snel len wagen huren. Op deze wijze zullen zijn transportkosten een zeer waardeer bare verlaging ondergaan, vergeleken met den tijd, dat hij een eigen auto had. Terloops zij nog opgemerkt, dat degene, die zich van openbare middelen van vervoer bedient, meestal met minder risico en minder bezorgdheid reist dan de man, die zijn eigen voertuig be stuurt. Diep gewortelde instincten zijn ver antwoordelijk voor de auto-rage. De pri mitieve mensch verlangde naar een weinigje, dat alleen van hemzelf was: zijn eigen hol, met zijn eigen vrouw en zijn eigen jachtgrond. Hij verdroeg het verband met een stam, gedeeltelijk om dat het niet anders kon, gedeeltelijk uit vrees, omdat een groot aantal vaak veiligheid beteekende. Zijn instinct om iets voor zichzelf alleen te bezitten leeft nog in ons voort, doch wordt sterk ge dwarsboomd door het stadsleven. Door autorijden bevredigen wij dat instinct. De auto voert ons weg van onze buren, onze zakenvrienden, onze dienstboden, en brengt ons naar plaatsen waar nie mand ons kent en waar het binnen be paalde grenzen niemand veel kan sche len wat we doen of wat we dragen. De primitieve mensch wilde graag zijn eigen meester zijn. Als hij niet de ge spierde vechtersbaas was die den stam overheerschte, wenschte hij toch dat te kunnen zijn en hij wrokte over de ver nederingen en de slagen, die hij moest aanvaarden van de krachtiger stam leden. Wij smachten er ook naar onaf hankelijk en machtig te zijn. Maar de meesten onzer zijn ondergeschikt aan iemand in ons beroep, waarschijnlijk aan een aantal iemanden; wij zijn on dergeschikt aan andere menschen in maatschappelijke belangrijkheid als we 's avonds naar huis gaan: we zijn altijd onderworpen aan de wetten van het land en aan de openbare meening, al is het ook slechts de openbare meening oan een grillige minderheid met welke v/ij ons één achten. Maar aan het stuur wiel van onzen auto zijn we vrij, heer en meester, zoodra we den weg hebben verlaten waaraan onze woning staat. De andere passagiers zijn onderworpen aan ons. Wij stoppen als wij dat willen, en zoolang als het ons belieft. In onze hotels is iedereen uiterst dienstvaardig. Wij genieten de illusie van het koning schap. De treklust in de nomadische rassen der oudheid wordt gewoonlijk toege schreven aan den druk der noodzake lijkheid. Maar die lust ligt dieper. Vele mannen en sommige vrouwen hebben snel genoeg van de omgeving en de be zigheden, die tot een gewoonte zijn ge worden. En deze rustelooze zielen ver- toonen duidelijke overeenkomst met de wilde en voorhistorische menschen. Vele autorijders behooren tot deze categorie. Zij hebben de mogelijkheden van het vertrouwde uitgeput. Buren, boeken, tuin, liefhebberijen vervelen hen. Zij smachten er naar, er op uit te gaan. het leven onthoudt hun de kans om in den grootschen zin van het woord weg te trekken". Tenslotte merkt de schrijver op, dat na tuurlijk geen enkel automobilist ooit bekent, dat hij deze instincten bezit. Hij maakt iets verstandigs van wat in werkelijkheid onder werping is aan een primitief instinct. Nu, het is een interessant betoog, en er zit zeker wat waars in. Maar wat is van de be vrediging der oerinstincten overgebleven? Wat het eigendomsgenot betreft: de Man der Oudheid bezat zijn hol, zijn vrouw en zijn jachtterrein in volmaakt eigendom. Het hol van den modernen man is gemeen lijk zwaar met hypotheek belast, zijn auto heeft hij onder hetgeen men ironisch noemt „gemakkelijke betalingscondities", en zijn wederhelft beschouwt zich allerminst als zijn eigendom. De tijden zijn lang voorbij. Wat het ont vluchten aan buren, vrienden en dienstbo den aangaat:wie ontvlucht hen nog per auto? Zij rijden naast, voor en achter den Moder nen Man, in de auto-colonnes op Zondag. Ze schreeuwen allemaal hard met hun klaxons, en brengen het stadslawaai in massa mee naar buiten. Er is geen ontkomen aan. Voelt de automobilist zich „koning" achter het stuur? Modern koning dan zeker, verban nen koning, opgenomen in de massa Neen, R. E. Davidson had dat artikel twin tig jaar eerder moeten schrijven. Toen had hij in zijn conclusies nog gelijk. Wie nu ont vluchten wil moet doen als die andere vriend van mij, die per sportvliegtuig de aarde ontvlucht om van zijn buren, zijn kennissen, de problemen van zijn bedrijf en zijn dienstboden bevrijd te raken. Die man beleeft er nog een poosje genoe gen aan. Dan wordt de lucht ook propvol met sportvliegtuigen, en wordt het een kwestie van de meeste cylinders en de meeste zuur stof om door de stratosfeer te klimmen en het eenzaamste, stilste planeetje te vinden waar men een rustig dagje kan doorbrengen. Waar het ooit op zal houden weet niemand. Gelukkig opent prof. Piccard's verticale reis van slechts zestien kilometers wondere nieuwe verschieten R. P. AMERIKAANSCH OUD-MINISTER VEROORDEELD. WEGENS FRAUDE IN OLIETRANSACTIES. WASHINGTON. 1 Juni. (Reuter). Het op perst gerechtshof heeft de revisie geweigerd van het vonnis tegen den oud-minister van binnenlandsche zaken, Albert Fall, die inder tijd wegens zijn oneerlijke houding bij het toekennen van petroleumconcessies veroor deeld is tot een jaar gevangenisstraf en 100.000 dollar boete. WASHINGTON, 2Juni (Reuter"). Toen Fall het bericht, ontving, dat zijn revisie-verzoek door het Hooggerechtshof was afgewezen, bleef hij kalm, maar zijn dochter viel op den grond in zwijm. Fall, die als een oud en gebroken man in eenzaamheid woont te El Pase in Texas verklaarde, dat hij niet genoeg geld bezit om de boete van 100.000 dollar te betalen. EERVOLLE POSITIE VAN EEN NEDERLANDER TE WEENEN. WEENEN, 2 Juni. (Wolffbureau). Vol gens mededeeling van de Oostenrijksche Na tionale bank is op haar verzoek te Weenen aangekomen prof. dr. G. W. J. Bruins, ko ninklijk commissaris der Nederlandsche Bank om als haar raadsman op te treden. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Mei 19311930. Aantal behandelde posten 15229 (v. j. 15512). Aantal inlagen 10006 (v. j. 10808). Aantal terugbetalingen 5223 (v. j. 4704). Ingelegd f 847.693.65 1/2 (v. j. f 808.148.35). Terugbetaald f 681.993.29 1/2 (v. j. f589.197.95) Meer ingelegd f 165.700,36 (v. j. f 218.950,40) Aantal nieuwe boekjes 259 (v. j. 327). Aantal afbetaalde boekjes 170 (v. j. 166). Spaarbusjes op 31 Mei 1931 in omloop: 3580 Geledigd in Mei 1931: 444 busjes met totaal f 9208,03. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Mei 1931: 279. VERVALSCHINGEN IN DE SCHEEPVAART WERELD. LONDEN, 2 Juni. (Reuter). Heden is in Guildhall het proces tegen Lord Kylsant, president directeur van de Royal Mail Steam Packet Company en directeur van verschei dene andere groote scheepvaartmaatschap pijen begonnen. Hij wordt er van beschul digd in de jaren 1926 en 1927 valsche jaar verslagen te hebben gepubliceerd van de Royal Mail. De vroegere accountant van de maatschappij Harold Morland is ter verant woording geroepen. Erich Maria Remarque: Eert goede leerling is nu eenmaal het ideaal van de school. Maar welk een ideaal is dat.' Waartoe hébhen de goede leerlingen het in de wereld gébracht? In de broeikas der school genoten zij een kort schijnbestaan met des te grooter zekérheid verzonken zij later in middelmatigheid en ondergeschikte onbelangrijkheid. Haar vooruitgang heeft de wereld alleen te danken aan slechte leer lingen. (De onderzeeboot Nautilus, onder commando van Capt. Wilkins vertrekt dezer dagen op de eerste étappe naar de Noord pool). In den loop van vele eeuwen Is de Pool al vaak belaagd, Maar als nu, per onderzeeboot, Heeft nog niemand het gewaagd. Voor de mannen die dat durven Licht ik graag en diep mijn hoed, Het ontbreekt in onze wereld Toch nog niet aan fut en moed. En de achting voor de duikboot Wordt hier ook eens door verhoogd, Eindelijk één, die geen onheil, Geen vernietiging beoogt. Zijn die menschen nou verzekerd? 't Risico lijkt wel wat straf, Geen assuradeur geeft rustig Een onderzee Noordpolis af. 't Is een avontuur van helden, Aan de wetenschap gewijd, 't Is een pioniersprestatie. Lang en krachtig voorbereid. Dat 's een rust, ze gaan niet onder En niet over één nacht ijs, Wel Glück unter! sterke mannen En tot weerziens na de reis! P. GASUS. over 1000 jaar! Een ideaalstaat! Geen oorlog! Geen belasting! Geen politiek Op vele en verschillende manieren is het toekomstbeeld onzer wereld al geschilderd. Maar geen voorspelling is zoo optimistisch als die van den tot nu toe als pessimist be kend staanden Deken Inge van St. Paul's Cathedral. Hij ziet een volmaakte samenle ving. waarvan nu reeds de grondslagen gelegd worden door de ideeën en idealen der tegen woordige jeugd. Geen oorlog meer. Oorlogen zullen natuurlijk niet meer plaats vinden, en dientengevolge zullen alle legers en vloten afgeschaft zijn. Misdaden worden niet meer begaan, en mocht er onverhoopt toch nog af en toe eens eentje gepleegd wor den, dan zal er nooit gevangenisstraf op staan, maar wordt de dader in een verbete ringsgesticht geplaatst. De on verbeterlij ken ruimt men in alle stilte op, zonder dat er iets van in de krant komt. Zoo erg gerust op dit punt is Inge dus blijkbaar niet! De kleeding zal goedkoop zijn en passend, gepast en dun, zoodat de schoonheden van het lichaam goed uitkomen. Alvorens een huwelijk te mogen aangaan, dienen de verloofden zich eerst te voorzien van certificaten van lichamelijke en geeste lijke geschiktheid. Althans, als ze kinderen willen hebben. Wat de politiek betreft, deze zal niet lan ger een „vuil zaakje" zijn. Het Engelsche parlement bestaat dan uit waardige senaats leden op leeftijd, oud-ambtenaren en stil- levende zakenmenschen. Een paar weken per jaar vergaderen ze slechts. De belastingen opgeheven. En belastingen? Zoo goed als afgeschaft! Advocaten zullen er niet meer zijn. En maar weinig doktoren, omdat de volmaakt heid die komen zal, zich ook tot de physieke gesteldheid van den mensch uitstrekt. Be smettelijke ziekten zullen volkomen uitge roeid zijn, behalve de huis- tuin- of keuken- verkoudheid, waar de medische wetenschap nog weinig aan doen kan! Het gevolg van deze geperfectionneerde wereld is natuurlijk, dat er massa's men schen zonder baantje komen te staan, of in rond Hollandsch: op de keien. Modemagazijnen zijn natuurlijk verdwe nen, echtscheidingsbureaux weg, de bezor gers van aanmaningen voor de belasting zul len werkloos zijn, marketentsters en munitie fabrikanten verdienen geen droog brood meer.Waar moet dat heen? Maar de Deken weet uitkomst: het aantal zielen zal sterk inkrimpen. Engeland bijv. zal dan niet meer dan 20.000.000 menschen tellen. Wij raden echter hen, die niet tot deze 20.000.000 zullen behooren aan, zich geens zins ongerust te maken. Deze ideaalstaat komt pas over een duizend jaar! Engeland en de Ontwapening. De campagne van de „News Chronicle". Het Machtige Getij. Dat het getij tegen den oorlog met den dag wast wordt, bewezen door het enorme succes van de bekende campagne, die het Londen- sche dagblad „News Chronicle" bij zijn lezers begonnen is. Het bewijst dat men in dezen strijd groote uitingen van den volkswil in alle landen zal kunnen bereiken als men eenheid zoekt en ageert op een gemeenschappelijke formule, zooals al sinds jaren in dit blad voortdurend is aanbevolen. Wij onzerzijds zullen ook verder geen poging onbeproefd laten om te bewerken, dat dit ook in ons land op groote schaal geschieden zal. Wij blijven hameren op dit chapiter. De „News Chronicle" van Maandag meldt dat het blad reeds 146.202 geteekende ver klaringen heeft ontvangen en 33.727 brieven- van-instemming met zijn actie voor interna tionale ontwapening. Een enkel Londensch dagblad heeft dit in veertien dagen tijds bereikt! De actie is toe nemend, en Zaterdag bereikte de News Chro nicle een nieuw record voor één dag doordat zij 20.923 onderteekende verklaringen ont ving. STATIONS-EMPLACEMENT. ONTEIGENING LANGS DE LIJN HAARLEM- BLOEMENDAAL. Ingediend is een onteigeningsontwerp ten behoeve van het verlengen van goederen sporen van 1.040 tot 1.790 KJV1. van den spoorweg HaarlemUitgeest tusschen het station Haarlem en de Kleverlaan te Haar lem met bijkomende werken. DE SCHEEPSBOTSING BIJ TERSCHELLING Over het Engelsche stoomschip „Glen- head" dat bij Terschelling in aanvaring was geweest met een Duitsch stoomschip, waarop de bergingsstoomcr ..Oceaan" ter assistentie uitvoer, verneemt het Hbld. nog, dat beide schepen op eigen kracht de reis hebben voortgezet. „NAAR DE CHARIVARIUS- OVATIE". Charivarius heeft de beschrijving van de „Charivarius herdenking" in de Groene, waarmee hij het verminken van de Neder landsche taal hekelt, op de volgende manier geëindigd: ..Dan verhief zich in morning coat met but tonhole niemand minder dan.... Chariva rius! Hij was schijnbaar geëmotioneerd en beefde z'n hand al ie z'n so-easy op z'n neus plaatste en z'n papier met z'n aanteekenin- gen uit z'n zak haalde, om z'n gehoor op z'n glanzende Charivarius-herdenkingstoespraak dankbetuigingsantwoordrede te ver-gasten. Dan ópveerend, weer fit, saevus tranquillis in undis: Ik sta gebluft, aldus spreker. Op de vanzelfsprekendheid mijner ant-iherden- kingsmentaliteit behoeft niet gewezen. Nogthans, de gustibusmaarom dezen gustibus ging 't momenteel niet, en waar de huldigingsdrang zich ononderbro ken toespitste, daar was de al of niet toe laatbaarheid van 'n non possimus voor mij geen dilemna meer Barbertje móést han gen, en nood-ge-dwingen 't Goethe'sche der Mensch in seiner Wahn uitschakelende, sprak ik met Hamlet: Do it now! Vous l'avez voulu, George Daudet, zal men mij voor werpen. A la bonhcur! Al ben ik niet op her- denkingsredenen in-gesteld, mijn ziel als zoodanig is toch afgest emd op een woord van dank in verband met wat de fungeerend voorzitter naar voren heeft gebracht. Zoo doende diene dit. Ik heb 'm eerstens al van af z'n jeugdjaren meegemaakt, als 'n ras echte Jan de Wit-jongens. dan als hoog staand man van brains, spirit en push onder de béter gesitueerden, maar hijover- drééf m'n verworvenheden. Gij hebt, aldus spreker, 't Homerisch de mortibus nil nisi bene tot 'n de vitibus nisi bene omgeschept. Nooit, maar dan ook nooit, heb ik zooiets mee-gemaakt. Niemand, maar dan ook nie mand, noch hier zoowel als in de nabuur- staten is zoo gehuldigd, nergens, maar dan ook nergens! Maar als ik mogelijker wijs iets meer als de doorsnee Groot-Nederlander ge daan heb om de uitbouw van 't taalbe-derf stop te zetten, dan dank ik dat alleen, maar dan ook alleen, aan haar. waarzonder ik niets, maar dan ook niets, bereikt zou heb benaan m'n' ongeloof el ijke vrouw. Zich uitlevende in 'n rhytme van breede allure bracht zij mijn bestrevingen op hooger plan; Zus! wende spreker zich tot mevrouw Chari varius, Zus, op jouw draag ik deze hulde over! Maar .nam spreker, z'n luxieuze so-easy van diens neus, ik moet kort zijn. Mij aan passende bij 't bekende ne quid nimium nocet van 't Delphi-orakel, wordt 't nu tijd m'n rede stop te zetten! Hiermede wil echter niet gezegd zijn, dat 't mij wil vóórkomen, dat wij niet zouden be-sluiten met 'n hoch! op onze taal. Vivat, crescat, glariat! Deze woorden werden onderstreept door 'n gólf van cheers, die daadwerkelijk den vorm van 'n ovatie aannam, terwijl de Jolly Buik sloot Boys bad op keurige wijze Er lebe hoch! bracht. Last not least spelde de waarnemend voorzitter Charivarius 'n goudmedaille op diens borst, waarvoor hij 'm nog met 'n ver enkeld kernig woord dank weet. (Voortzetting volgt niet"). Het conflict tusschen Vaticaan en Staat. Rede van den Paus. (2c blad, le pag.) Engeland en de ontwapening. De campagne van de „Neics Chronicle". (le blad. le pag.) Uitbreiding van het Sint-Elisabeths Gasthuis. (le blad, le pag.) Tien jaar Blocmcndaal aan Zee. Een bad plaats die zich aan slecht weer niet stoort (3e blad, 2e pag.) Voor den PolitierechterAls liefde verandert in haat. (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P. Auto's. (le blad, le pag.) H. F.: De wereld 15 K.M. hooger. Piccard over z\jn tocht door de Stratosfeer. (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) NOG MEER ACHTERUITGANG IN Per 1 Juni waren, naar wij in het Hbld. le zen, in de Amsterdamsche haven opgelegd 16 schepen van de Mij. Nederland tegen 12 in de vorige maand. 5 van de Hol!. Stoomboot Mij., tegen een zelfde aantal in de vorige maand, 2 van de Kon. HolL Lloyd. tegen 3 in de vo rige maand, 12 van de Kon. Ned-Stoomboot Mij. tegen 13 in de vorige maand. Voorts zijn opgelegd 2 Nederlandsche schepen uit de wilde vaart, 4 Engelsche schepen en een Grieksch schip. In totaal 42 schepen tegen in de vorige maand 36 met een tonnage van 217.344 ton tegen in de vorige maand 182.721 ton. DE VERKIEZINGEN IN ROEMENIë. DE REGEERING BEHAALDE EEN MEERDERHEID. BOEKAREST. 2 Juni i Wolffbureau.) De Kamerverkiezingen hebben in het geheele land en kalm verloop gehad. Noemenswaar dige .incidenten hebben zich niet voorge daan. De algemeene indruk is, dat de re geering een belangrijke meerderheid heeft behaald. Het definitieve resultaat zal eerst Zondag bekend worden. Er is zeer druk ge stemd. GEEN TANTIèMES BIJ PHILIPS? HET IS NOG NIET TE ZEGGEN. Wij lezen in de Msb.: Het ontbreken van een post voor tantièmes in het jaarverslag der philips fabrieken, even als voor personeelsbelangen heeft onder het personeel der Phllipsfabrieken eenige op schudding verwekt. Wij vernemen echter dat de post „Tan tièmes" op vorige balans slechts de winstuit- keeringen van Directie en Commissarissen betreft, (v.j. 2.2 millioen). Wat de ..tantièmes" van het kantoorpersoneel betreft, welke steeds met Kerstmis worden uitgekeerd, deze zijn feitelijk gratificaties en komen dus ten laste van dc onkostenrekening. Of met Kerstmis a.s. over het boekjaar 1931 de gebruikelijke gratificaties (feitelijk beloo ning voor onbetaalde overuren) wederom zul len plaats vinden kan nu uiteraard nog niet gezegd worden. De wet op den werktijd van kantoorperso neel zou hier bovendien al verandering iu kunnen brengen. SPOORWEGONGEVAL BIJ ESSEN. ACHT GEWONDEN. ESSEN, 2 Juni. (V. D.) Hedenmorgen te 7.50 uur reed een rangeer-locomotief bij het station Kupferdreh den personentreinen 822, Essen-Vohwinckel-Wuppertal in de flank aan. Twee personenrijtuigen werden bescha digd. en acht personen liepen zoodanige ver wondingen op, dat zij in het ziekenhuis te Kupferdreh moesten worden opgenomen. Een aantal andere passagiers liep zeer lichte kwetsuren op. Dc passagiers van den trein konden met den korten tijd later vertrek- kenden sneltrein op hetzelfde traject hun reis voortzetten. De spoorwegdirectie stelt een onderzoek naar het ongeval in. VOORBEURS TE AMSTERDAM. STEMMING FLAUW BIJ OMVANGRIJi I HANDEL. De handel op de ochtendbeurs was heden veel omvangrijker geworden, doch de stem ming bleef geprononceerd flauw en alle toonaangevende fondsensoorten kwamen wederom op hooger niveaua Oe Philipsaan- deelen reageerden op 102 1 2 voor een z-er licht herstel intrad. Unilevers brachten het er niet beter af en zagen zich enkele pun ten ontgaan. Koninklijke kwamen in de onmiddellijke nabijheid van 190. H.V.A.'s le den opnieuw een verlies van 10 procent. DE UITBREIDING VAN HET DE SCHEEPVAART.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1