FINANCIEELE KRONIEK. BUITENLAND. Belg ië: Renkin nog niet geslaagd. Ernstige beschuldigingen. SCHOTTEN OP REIS. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 5 JUNI 1931 TWEEDE BLAD De fascisten over de conflicten met het Vaticaan. Mussolini voedt de jeugd op tot soldaten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Katholieke leider Renkin is er tegen de algemeene verwachting in, nog niet in ge slaagd een nieuw ministerie te vormen. Op het laatste oogenblik is er van Vlaamsch- Katholieke zijde om nadere preciseering van verschillende punten van het toekomstige regeringsprogram gevraagd. Tot op heden hebben de Katholieken Van Caneghem, Hyman en de Liberaal Hymans en de heeren Petitjean en Baels echter hun medewerking toegezegd. Meeningsverschillen waren ont staan over eenige militaire kwesties en eenige punten ten aanzien van de taal. Dit neemt echter niet weg dat Renkin naar alle waar schijnlijkheid vandaag of morgen met een volledig kabinet voor den dag zal kunnen komen. Zooals wij reeds meldden heeft het direc torium van de facistische partij in zijn vergadering over de polemiek tusschen Vati caan en fascistische pers en over het sluiten van de katholieke jeugdorganisaties, het woord gevoerd. Geconstateerd werd, dat de houding van enkele afdeelmgen der Katholieke Actie onbetwistbaar vijandig was. Het directorium gaf te kennen dat het, met bevestiging van zijn diepen en ongeschokten eerbied voor den katholieken godsdienst, en het hoofd daarvan vastbesloten is niet te gedoogen, dat, onder welke oude of nieuwe vaan ook, het overgebleven anti-fascisme een steun en toeverlaat vindt. Het directorium heeft vervolgens besloten de inschrijving tot de Jongelingsfasci met ingang van 1 Juli te staken en voor te schrij ven dat alle leerlingen van middelbare scho len, die den leeftijd van achttien jaar nog niet hebben bereikt tot de avanguarde moe ten behooren en over te gaan tot een krachtige schifting en politieke en militaire opvoeding van de menigte der jonge Fascis ten, opdat zij altijd klaar zal staan. Dit laatste punt is wel van het aller grootste belang. Mussolini, die in het begin van dit jaar zeer vredelievend deed, heeft weer eens bewezen, dat hij slechts heil ver wacht van een, tot de tanden gewapenden vrede! En deze idee is geheel onvereenigbaar met de Geneefsche gedachte. Het Vaticaan is het antwoord niet schul dig gebleven. Het heeft laten verklaren, dat de bewering, dat de Katholieke Actie een toevluchtsoord zou zijn geworden voor de positie tege nhet fascistische regime een leugen is. Zij steunt op geen enkel stuk, op geen enkel feit, geen enkele aanwijzing zelfs. De Katholieke Actie heeft nooit aan politiek gedaan. De wezenlijke aard van de Katholieke actie eischt dat zij zich op straffe ban zelfvernietiging, buiten en boven de po litieke partijen en de partijpolitiek plaatst Dit heeft de Paus sinds acht jaar niet op gehouden te herhalen en met diepe voldoe ning kan men zeggen dat de stem van den heiligen vader verstaan en gehoorzaamd werd door zijn kinderen. Zoo er zich als ooit eenige uitzondering of afwijking heeft voorgedaan overigens zonder dat zulks opzettelijk geschiedde heeft men niet ge aarzeld deze te verloochenen en te her stellen. In een nieuw stadium is de strijd tus schen Vaticaan en Staat inmiddels nog niet getreden. L. A. Genève. Rede van Nederlanders ter Arbeidsconf erentie De rede van den Nederlandschen werkge versgedelegeerde Van der Bom in de Int. Ar- beidsconferentie, heeft vooral in Duitsohe kringen sterk de aandacht getrokken. De heer Van der Bom is het eens met Al- bert Thomas, dat de leniiging der werkloos heid bevorderd kan worden door internatio nale maatregelen voor het plaatsen van ar beidskrachten, de uitvoering van openbare werken en de werkloosheidsverzekering, doch hij is van meening, dat de quaestie van bree der standpunt moet worden bekeken, aldus het Hbld. Het arbeidsleven is een realiteit en men moet de feiten bekijken zooals zij zijn, teneinde de wezenlijke oorzaken te zoeken. Bovendien is het onmogelijk de quaestie der werkloosheid af te scheiden van de eco nomische en politieke problemen. Daarom verklaart de heer Van der Bom het absoluut noodzakelijk voor de volken, die deelnemen aan het werk van het Internatioaal Arbeids bureau, om de quaestie der schuldenbetaling evenals die der handelsbelemmeringen van internationaal standpunt te beschouwen. De wereldvrede en de plicht der volkeren. LONDEN, 4 Juni (V.D.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, heeft hedenavond een groote redevoering gehou den over de „Consolidatie van den Wereld vrede". In deze redevoering zette hij o.a. het volgende uiteen: Ten opzichte van iedere vooruitstrevende politiek, is gedurende de laatste twaalf jaren de openbare meening der volkeren steeds verder gegaan dan dat, wat de regeeringen bereid waren te doen. Gelijk het gegaan is met de moreele ontwapening, evenzoo zou het volgens spreker's overtuiging gaan met de daadwerkelijke ontwapening. De volkeren daarentegen zijn bereid tot alles en meer dan alles wat de regeeringen willen toestaan. Wat de waarheid ook moge zijn omtrent de regee ringen, de volkeren ten minste, zijn er van overtuigd dat de vrede geenszins verzekerd kan worden door een wedstrijd in bewape ningen. De volkeren zijn begonnen de funda- menteele waarheid te begrijpen, dat geen natie op zich zelf kan bestaan. Zij zijn be reid zich door hun staatslieden te laten leiden naar een nieuwe wereld, waaruit de oorlog verdreven is. Spreker's eenige vrees is, dat de volkeren niet zullen begrijpen, welke kans hun de ontwapeningsconferentie van het volgende jaar biedt en dat zij hun re geeringen er niet toe zullen brengen te be grijpen dat haar delegaties ter conferentie niet bout genoeg kunnen zijn en niet ver ge noeg kunnen gaan. „Persoonlijk vrees ik, dat de volkeren de regeeringen niet tijdig zullen toonen, dat zij kunnen rekenen op steun voor alle beperkingen hoe drastisch ook, waarover de conferentie het eens zou kunnen worden". Spr. is er van overtuigd dat de volkeren overal verlangen naar ontwapening en wan neer de conferentie van het volgend jaar slaagt, zal een zucht van verlichting en dank opstijgen en het vertrouwen en de veiligheid zullen groeien en meer tot stand brengen dan. elke andere afzondeiTijke factor bij het overwinnen van de huidige economische crisis. Engeland. Guillotine-programma" aanvaard. De premier MacDonald stelde in het Lager huis de aanvaarding voor van een z.g. guil lotine-programma, waarbij de debatten over de laatste gedeelten der begrooting, welke o.a. de voorgestelde belasting op grondbezit omvatten, tot twaalf dagen worden beperkt. De conservatieven verzetten zich tegen dezen h.i. willekeui*igen dwang tot beperking der debatten. MacDonald verdedigde daarop zijn voorstel, dat naar hij zeide beoogde de debat ten binnen redelijke grens te bekorten. Een conservatieve motie om MacDonald's voorstel van de hand te wijzen werd verwor pen. Dukschland Het S. P. D.-congres te Leipzig. LEIPIG, 4 Juni (V.D.) Na de politieke besluiten van gisteren worden op het Con gres der Duitsohe sociaal-democraten nog slechts weinig belangrijke beslissingen ver wacht. Een deel van de Rijksdagfractie is dan ook reeds naar Berlijn teruggekeerd en het congres zal waarschijnlijk mor gen- mdidag gesloten worden. Vanmorgen sprak de leider der Duitsohe Arbeiders Jeugd Erich Ollenhauer over „partij en jeugd". Hij verklaarde zich tegen een voorstel van de af deeling Kassei om speciale jong-socia- listengroepen op te richten, omdat hij vrees de dat met deze groepen die onder directe leiding van de partij zouden moeten staan, wrijving zou omstaan evenals thans reeds het geval is met de bestaande en meer om- afhankelijk georganiseerde jong-socialistische zending. Ernstige straatonlusten in Essen. ESSEN, 4 Juni (V.D.) In den afgeloopen nacht ontstonden te Essen en wel noorname- lijk in het Westen, te Borbeck en Segeroth onlusten van communistische elementen, die het optreden van een groote politiemacht noodzakelijk maakte. In de omgeving van de Republiek Platz, de Ehrenzeller Platz en de Feltenstrasse. werd de politie ook uit de hui zen met steenen en bloempotten geworpen. In de Altendorfei-strasse wiei'pen de demon stranten een werkwagen van de tram. waar mee men een storing aan het herstellen was, onderst boven. Toen de brandweer verscheen, werd ook zij met steenen gegooid. In de Sege- rothwijk werden de straatlantaarns gedoofd en uit de steenen van den opgebroken stra ten werden baricades opgeworpen. Ook in de Joseph- en Mathiasstrasse had men de stra ten opgebi*oken en een kabel over de straat gespannen om de auto van de Schuppo tegen te houden, wat echter niet gelukte. Intotaal werden in den loop van den nacht veertig personen gearresteerd, waarvan vijf vervolgd zullen worden. „Der Angriff" verboden. BERLIJN, 4 Juni (V.D.) De Politiepresi- dent deelt mede. dat het Nationaalsocialis- tvsehe dagblad ..Der Angriff" heden tot en met 4 Juli a.s. verboden is. een en ander op grond van Paragraaf 1 en 11 van de Noodver ordening ter besti-ijding van politieke exces sen. ONGELUK BIJ HET VOET BALLEN. HELMOND, 4 Juni Gisterenavond is op het Kolping-terrein te Helmond de 40-jarige M. van den Broek aan een bloeduitstorting ovei'leden. De man had met voetballen een bloedende wond opgeloopen. Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. PROF. PICCARD TE ZURICH. ZURICH, 4 Juni (B.T.A.) Prof. Piccard en dr. Kipfer zijn zeer enthousiast te Zurich ontvangen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- ARROND. RECHTBANK. DRONKEN MOTORWIELRIJDER Voorspel. Als twee agenten van politie een motor zien aankomen in vrij snelle vaart, die de gehecle breedte van den weg in beslag neemt door nu eens rechts, dan weer links te ï'ijden, iets wat men in het dagelijksch leven slingeren pleegt te noemen, dan steken zij hun hand oo en sommeeren den bestuurder te stoppen. Want dan bestaat er een sterk vermoeden, dat de motoi-rijder aan Bacchus geofferd heeft. En dit vermoeden wordt tot zekerheid, als de eerste woorden, door den bestuurder geuit na het stoppen vergezeld gaan van een dui delijk waai'neembare dranklucht en de arm van een dienaar van de heilige Hermandad noodig is om de aangehoudene voor vallen te behoeden. De gewone gang van zaken is verder, dat de overtreder ter ontnuchtering naar het bureau gebracht wordt om wat op te knappen. Dit geschiedde in Velsen op 25 Januari des avonds te 8 uren. En een paar xxxaanden later werd dit voorspel gevolgd door het eerste bedrijf. Het had plaats in een zitting van het kan- tongei'echt, en eindigde met het in staat stel len van den jongeman, om gedurende 7 dagen over het voorgevallene na to denken. Na af loop van die week zou hij dan een half jaar lang niet meer een motor mogen besturen. Hij was hier niet mee tevreden en zocht het hooger op. En toen het doek weer rees voor het tweede bedrijf, stond hij in het gedaagdebankje van de ar- rondissementsi'echtbank. „Ik was niet di-onken, edelachtbare hee ren," zeide de verdachte. „Ik had één biertje besteld, maar het smaakte me niet. Ik heb het verder laten staan." „Maar U v/as toch in zóó'n toestand, dat uw vriend niet meer op de duozitting mee wilde rijden." „Dan was die getuige op het moment, dat hij dit verklaarde ontoerekenbaar", antwoord de verdachte. „Ik heb niets gedronken dan 1 kinawijntje om den smaak weg te krijgeix van de 20 eieren die ik net gegeten had. Dat was een weddenschap, ziet U. Nou. van 20 eieren kun je toch niet dronken worden?" De officier geloofde dat ook niet, maar dat de groentenhandelaar dronken geweest was, geloofde hij wèl. En hij vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechtox-. Het naspel, de uitspraak, zal over 14 dagen plaats vinden. PERSONALIA De volgende gediplomeerden der M. T- S. te Haai-lem zijn geplaatst in de navolgende betrekkingen: Afd. Bouwkunde: de heer N. de Haas als tijdelijk teekenaar bij het Architectenbureau Gulden- en Geldmaker te Amsterdam; Afd. Weg- en Waterbouwkundede heer L. J. Lambers Jzn. als Opzichter bij de Ge meentewerken. te 's .Gravenhage, INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. EEN MUZIEKUITVOERING NABIJ DE BEGRAAFPLAATS. Haarlem, 4 Juni 1931. Geachte Redactie, Woensdagavond was er concert in Haarlem Noord aan het einde van de Ter Spijtetra at en Aohtoi-weg. Het is mij niet bekend wie de plaats voor de tent heeft bepaald, doch ik geef in overweging een volgenden keer een plaats te kiezen die minder aanstoot geeft. Hoe komt men er toch toe een muziekuit voering met haar aanhang van joelende en schreeuwende jeugd, te doen plaats vinden vlak togen een kerkhof aan? Bij herhaling woonde ik dorps festivals bij, met muzikale ommegang door het dorp, doch steeds xnet de bepaling: „denk er om jongens niet bij het kerkhof spelen". Hier in Haarlem plaatst men van gemeente wege, tot ergernis van de omwonenden, zelfs de tent vlak naast het kerkhof. Welk gemeenteraadslid protesteert hier eens over in den gemeenteraad? Met dank voor de plaatsing, Een geërgerd buurtbewoner. (Wij ontvingen van een anderen buurt bewoner een gelijke klacht. Redactie.) BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE. OndertrouwdF. J. G. Zegwaard en A. A. F. de Zwart. Tlx. G. J. J. Meinen en A. M. M. Ruysenaars. H. Smith en H. Hoekema. W. J. de Koek v. Leeuwen en J. A. Th. Gravin van Hogendorp. Getrouwd: N. Band en H. Noppert, J. W. A. Brantjes en M. J. Erens. Bevallen: H. B. v. LooyBeerthuizen. d., M. J. VisserWarmer, z., C. Kerkvliet— Schreurs, d., R. VaderFrederiks, z.. J. A. v. d. ZijdenRijsbergen, d., W. C. Braamv. Dril, d., J. G. Hermansv. Amerongen. z. Overleden. A. C. van Looy, 2 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Geboren: Anna Alida, d. van J. v. Duijn- hoven en Johanna S. Pronk. Ondertrouwd: Gerardus Johannes Lubbers 26 j. en Colleta Gei'maine van den Berghe. 20 j., Leonardus Adrianus van der Helm 38 j. en Catharina van Stijn. 28 j. Jacob Pieters 29 j. en Geertje van Aalst 23 j. Getrouwd: Gerrit Glas, 31 j. cn Jacoba van Nieuwenhuijzen 29 j. Albertus Johannes Buijs 36 j. en Apollonia Cornelia Vink 24 j. Hendrik Bouwer, 22 j. en Neeltje van der Meij, 20 j. I Een cycloon op de beurs. Jobstijdingen van alle zijden. Het verslag van Philips voedsel voor het pessimisme. Een be spreking van het verslag. Wat er verloren is. Met. zware, sombere klanken heeft de „doodsklok van het Damrak" in de afgeloo pen weken weer over ons land geluid en op het gi-oote kerkhof rondom de beurs zijn er weer vele graven gedolven voor hen, die bij den jongstexx storm op de effectenbeurzen hun financieele leven niet hebben kunnen redden. Het leek af en toe een cycloon, die alles meenam wat hem in den weg stond en in angstige spanning vroeg de fondsenhouder zich af wat. er van zijn aandeelen zou over blijven. Men heeft getracht met allerlei re deneeringen van beurstechnischen aard de nieuwe ineenstorting van den beurshandel hier zoowel als in New-York en Beidijxx te verklaren en er is in de geweldige koersda ling van deze week ongetwijfeld wel eenige overdrijving geweest, ook aan de zijde van het verkoopend publiek, maar het is en blijft toch de zware economische crisis, wier be staan kort- geleden nog door sommige kro niekschrijvers werd ontkend, die aan het pessimisme steeds weer nieuw voedsel geeft. Dat voedsel viixdt mexx in de aanmerke lijke verslechtering van den politieken toe stand in ons werelddeel, waarop we de vo rige week wezen, de achteruitgaande bedrijfs cijfers in de Vereenigde Statoix. de prijsver laging van stapelproducten, de groote finan cieele ellende in de Zuid-Amerikaansche sta ten, waardoor Peru reeds werd gedwongen de rentebetaling op de staatsschuld op te schorten en Brazilië vei'moedelijk straks zal moeten volgen, etc. Dat voedsel heeft men ook gevonden in jaarverslagen van de Koninklijke Petroleum en Philips Gloeilampenfabrieken, hoewel de directies gepoogd hebben zooveel mogelijk hun mededeelingen in majeur te houden. Het. publiek, de beurs, heeft ook uit het verslag van Philips Gloeilampenfabrieken weer slech te conclusies getrokken. Zoo op zichzelf be schouwd lijkt "een achteruitgang van de ex ploitatiewinst van f 43 millioen tot. f 13 mil- lioen nog niet zoo ontstellend, wanneer men de vele moeilijkheden in aanmerking neemt, waarmede dit groote bedrijf in 1930 had te kampen. Maar wie de cijfers wat anders groepeert dan de directie dat doet. komt wel tot ontstellende ontdekkingen en vindt, eeni ge verklaring voor den koersval der aandee len gedurende de laatste maanden. Het meest opvallende feit in het verslag van Philips is dit, dat. dit wereldconcern, dat toch eeniger- mate de nadering van de economische crisis had moeten aanvoelen, blijkbaar een groot deel van het crisisjaar rog in de meening verkeerde, dat slechts van een korte depres sie sprake was en men zonder gevaar kon voortgaan met vernieuwingen, uitbreidingen, etc. en wel op zulk een schaal als nimmer te voren is geschied. Philips heeft steeds de goede politiek gevolgd de jaarlijksche mil- lioenen uitgaven voor nieuwe gebouwen en nieuwe installaties en machines, telkens zoo goed als geheel uit de winst af te schrijven, maar terwijl in de beste jaren toch niet meer dan c.a. f 16 millioen voor dat doel werd uit gegeven. is voor dat doel in 1930 niet. minder dan f 33 millioen aan de kasmiddelen ont trokken. Philips heeft door een aandeelen - uitgifte van f 4 millioen in Engeland en de plaatsing van f 30 millioen 5 pet. obligaties in het begin van 1930 gezorgd, dat "zij niet ..court d'argent" werd. Met de financiën van Philips staat het. nog wel goed. We becijfe ren op het eind des jaars aan debiteuren, voorraden, kas, kassiers, een bedrag van f 70 millioen, waarin juist de tegenwaarde ligt van de obligaties, de preferente aandeelen en de crediteuren. Maar dat Philips in 1930 f 33 millioen voor nieuwe eigendommen uit gaf. of misschien ook wel moest uitgeven, om de concurrentie het hoofd te bieden, lijkt ons de zwakke plek in dit verslag, tomeer, om dat ook in 1931 nog enkele millioenen noo dig zullen zijn en het de vraag is of die uit gaven rendabel zullen blijken te zijn. Philips schrijft ook nu de meeste uitgaven af. bij gebrek aan winst uit de reserve. In totaal wordt f 57.7 millioen afgeschreven, waarvan ruim f 50 millioen aan de Reserve wordt onttrokken en wanneer men deze afschrij vingen meetelt, heeft Philips verleden jaar een verlies geleden van f 45 millioen, dat is de helft van het kapitaal. Er is gelukkig na deze flinke aderlating, van de Reserve nog bijna 1' 44 millioen over. die, wanneer men haar tegenover het gewone aandeelenkapi taal stolt, daarvan nog 63 pet, uitmaakt. Dat cijfer is niet onbevredigend, maar hierbij mag niet worden vergeten, dat behalve de eigexx bezittingen der mpij., welke op enkele miilioenen na zijn afgeschreven, op de ba lans. een post „Deelnemingen" voorkomt, het belang dus bij onderhoorige mpijen, o.m. de Philips Radio, die, na afschrijving van f 29 millioen, nog f 110 millioen groot. is. Deze post is van het meeste belang, om dat hierin al dc risico's der onderhoorige en gelieerde ondernemingen zijn begrepen. Moeten op deze post. een volgend jaar weer groote afschrijvingen plaats hebben, dan staat men opnieuw voor een verlies, wanneer het getij voor Philips niet spoedig verandert. Het is dan ook meer de vrees voor de sterk verminderde rentabiliteit van dit wereldconcern, dan haar financi eele positie, die het beurspubliek koopschuw maakt. Men mag niet al te pessimistisch zijn, ook voor Philips kunnen weer betere tijden dagen, maar als zij vooreerst uitblij ven en lang uitblijven, zoodat het Philips- bedrijf op aanmerkelijk kleinere leest moet worden geschoeid, dan is dc waarde van haar actief tot op zekere hoogte problema tiek, omdat die waarde ton nauwste samenhangt met de vervaardigde artikelen. De glorie van het groote Phillpsconcern behoort vooreerst, tot het verleden. Die glo rie keert allicht niet terug. En het zal van de conjunctuur afhangen, of het mogelijk zal zijn straks weer redelijke dividenden voor aandeelhouders te kunnen verdienen. Wat is er aan Plitlips-aandeelen verloren? Men weet, dat de aandeelen 1030 pCt. heb ben genoteerd, maar dat was in 1920, toen het kapitaal veel kleiner was. Er zullen allicht zijn, die op dien koers gekocht en sedert niet verkocht, hebben. Ze hebben een aantal vette claims ontvangen; hun verlies is dus kleiner dan het schijnt. Maar als men rekent vanaf Mei 1930. toen de aan deelen ea. 450 pCt. noteerden, is er in één jaar tijds alleen aan Phllipsaandeelen op de beurs f 225 millioen verloren. En op de aandeelen Koninklijke alleen f 1 1 4 milliard. Hieronder nog een kocrslijstjn, dat de hevige fluctuaties en de koersverliezen van den laatsten tijd weergeeft: eind eind 1930 Febr. t Mei 2 Juni A. K. U. 45 74 86 57 Centr. Suiker 30 38 31 25 Unilever 166 200 195 143 Philips Gloeilampen 161 227 210 101 Nederl. Ford 192 265 295 216 Aniem 220 261 235 210 Alg. Exploratie Mpij 85 90 73 Sir.gkep Tin 92 147 98 84 Koninklijke 279 298 228 184 Ned. Scheepv. Unie 118 134 112 100 Cult. Mpij der Vorstenlanden 94 104 81 67 H. V. A. 315 387 316 262 Arendsburg 274 361 312 294 Besoeki 250 349 360 230 Deli Batavia 205 278 334 207 A'dam Rubber 97 111 79 66 Hessa 75 85 41 41 Anaconda 57 83 63 43 Bethl. Steel 49 70 47 39 Cities Service 15 20 14 9J4 U. S. Steel Corp. 137 150 121 86 Zw. Lucifers 240 240 219 165 Gen. Motors 340 452 422 311 Atchison Topeka 175 200 171 134 Baltimore 67 88 67 46 Eri e 24 38 25 17 LETTINGA. 5 cent per K-M. Van de Schotten wordt gezegd, dat ze zoo zuinig zijn en groot is het aantal grappen daarop gebaseerd. De nieuwste geschiedenis op dat gebied die trouwens op volkomen waarheid aanspraak kan maken is deze. De Schotten in Australië woonachtig heb ben zich in vereenigingen aaneengesloten. Enkele jaren geleden bezochten vele afge vaardigden dier clubs Schotland en noodig- den hun vrienden in het geboorteland uit ook eens in Australië te komen. Dit contra-bezoek zal nu binnen afzïenbaren tijd plaats vinden. De reis zal 27000 mijlen over zee gaan en meer dan 8000 mijlen over land en duurt on geveer vier maanden. En nu komt het grap pige. het Schotschè, zou ik bijna zeggen. Dank zij de waarde van het Engelsche pond in Australië kost de tournee voor 250 deel nemers, alles inbegrepen, zooals overtochts- prijzen, treinreizen, hotels enz. per mijl de somma van.... schrik niet.... 7 1/2 cent! Nog geen stuiver per K.M. Dit noem ik goedkoop reizen. Maar ik kan niet vertellen of de Schotten met opzet zoo lang gewacht hebben, tot het zoo goedkoop werd. Tarakan 4 to Southampton, Amsterdam naar Batavia. WesLorkerk 3 v. Zanzibar, Boira n. Rotterdam IJstroom S to Havre verwacht, West-Afrlku n. Amsterdam. Zosnia p, 1 Dungeness. Japan n. Rotterdam. Zcelandia 3 10 u. v. Las Palmas, Amsterdam naar Buenos-Ayros. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amstelkerk 2 v. Tokoradi n. Freetown, West- Afrika naar Amsterdam. Amazone 3 v. San Domingo City n. Kingston- Boskoop 2 v. Guayaquil naar Puerto Bolivar. Blitar p. 4 5 u. Aden. Rotterdam n. Batavia. Damsterdijk 1 v. San Francisco Rotterdam n. de Pacifiekust. Gelria 3 f.c Bucnos-Ayres v. Amsterdam, Grootendijk 3 n.m. te Houston, Rotterdam na New Orleans, Holstein 4 v. Amsterdam n. Z.-Amorika. Houtman 3 v. Port Natal n. Lorenco Marqués Joh. de "Witt 4 te Genua, Batavia n. Amster dam. J. P. Coen, 3 v. Belawan Dcli, Amsterdam n. Batavia. Jason 2 te Corral v. Amsterdam. Kota Baroc 3 te Balawan Dell v. Culcutta, Kota Radja p. 4 S u. Point de Gallo, Batavia naar Rotterdam. Myrmidon p. 3 Gibraltar, New-York n. Java. Nieuwkerk 4 te Marseille, Beira n. Rotterdam Orania 3 21 u. v. Corona, Buenos-Ayres naar Amsterdam. AGENDA. Heden: VRIJDAG 5 JUNI Zijlstraat 69: N.V. Het Gezondheidshuis. Algemeene vergadering 8 uur. Palace: „Hare Hoogheid beveelt." Tooneel: Lou Bandy. 8.15 uur. Luxor Theater: „Troïka". Tooneel: Les Cha- bas; 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Drie vom Rummel- platz". Tooneel: De Harlequins. 7 cn 9.15 uur. Bever wij k: Raadsvergadering 7.30 uur. APOTHEEKDIENSTEN Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris- straat 11, tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793 ZATERDAG 6 JUNI Café Brinkmaan: N. V. Handelmaatschap pij A. Resink. 2 uur nam. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5