VOOR EEN VEILIC VERKEER. Handeiscredieten Effecten - Coupons Assurantiën Verkeer veilig! BAAI VEILIG VERKEER HAARLEM'S DAGBLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. Wat gedaan kan en wat gelaten moet worden door E. H. TENCKINCK, Commissaris van Politie te Haarlem. (In verband met den Verkeersdag, georganiseerd door den Bond van Vrijwillige Verkeersinspecties in Nederland, vonden wij den heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie .te Haarlem, bereid een met foto's geïllustreerd artikel voor ons te schrijven over de vraag, wat gedaan kan en wat gelaten moet worden voor een veilig verkeer). NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK HAARLEM, GIERSTRAAT 14 neel over te spreken; alle dagbladen werden verzocht een gedeelte van hun kolommen op dezen dag aan een bespreking van het ver keer in te ruimen, kortom, de 6e Juni moet staan in het teeken van het verkeer. Er Is een goede kans dat het resultaat van een dergelijke campagne wordt, dat Zaterdag 6 Juni zal zijn een dag die uitblinkt door het geringe aantal verkeersongevallen, waaruit dan tevens het bewijs is te putten, dat ver hoogde aandacht voor een veilig verkeer tot gevolg heeft een verhoogde veiligheid op den weg. De Bond van Vrijwillige Verkeersin- spectiën in Nederland is een organisatie van vrijwilligers met steun van de overheid, die beoogt de belangstelling voor het verkeer op te wekken en opvoedend op het gebied van het verkeer te werken, speciaal op de buiten wegen, door het publiek op eventueel ge maakte verkeei-sfouten te wijzen. KAMPGESPREKKEN OVER VEILIG VERKEER. Bovenstaande groentekar plus eigenaar ont komen blijkbaar ter nauiocrnood aan het gevaar om tusschen een boom en een zware vrachtauto, die een verkeerde bocht maakt, te worden platgedrukt. Onnoodig te zeggen dat ook deze vrachtautobestuurder de bocht naar links ruim had moeten nemen. PROCLAMATIE AAN DE BURCERIJ. Voetgangers. De rijweg is voor u even gevaarlijk als de onbewaakte overweg voor den automobilist. Mijdt hem zooveel mogelijk. Kijkt goed uit vóór en tijdens het oversteken. Steekt recht over. BOMD VAM VRIJWILLIGE VERKEERSIIiSPECTIEli hederlakd EEN PROPAGANDAGESCHRIFT. Wielrijders. De Bond van Vrijwillige Verkeersinspec- tiën in Nederland heeft een geschriftje ter beschikking van Gemeentebesturen gesteld, om dit ter distributie te geven aan het on derwijzend personeel van de hoogste klassen der lagere school, om daaruit op 6 Juni den Verkeersdag" een en ander aan de jeugd te vertellen. Duizenden exemplaren zijn door Gemeente besturen voor dit doel aangevraagd; zelfs uit de kleinste plaatsen kwamen aanvragen binnen. Het geschriftje heet „Veilig Verkeer" en is geschreven door den heer H. Buiskool, die het zoo voorstelt, alsof in een kamp dooi den leider de vorige week een inleiding is gehouden over het onderwerp „Veilig Ver keer". Nu komen de jongens aan het woord. Afgesproken was, dat ieder op zijn beurt iets zou ten beste geven, dat betrekking had op veilig verkeer en wel naar aanleiding van wat hij gehoord, gelezen of meegemaakt had. Toepasselijke verkeersregels moeten door de toehoorders met een enkel woord worden aangegeven om ze aan 't slot volle dig op te schrijven, groepsgewijze voor voet gangers, wielrijders, enz. afzonderlijk. We later hier enkele der „verhaaltjes" volgen. Jan, een jongen uit Groningen vertelt; „Op een tochtje door Westerwolde reed ik op de dorpsstraat van een kleine plaats een jongetje aan, dat plotseling voor mijn fiets kwam loopen. 't Kereltje viel en begon hard te huilen, doch had zich niet erg bezeerd, zooals me al gauw bleek. De moeder, die toevallig alles gezien had, kwam toeloopen. „Aigen schuld, mien jong, wat dutst mid den op de weg, dan most mor aan de kaant blieben. Stil no mor, bis't er nog goud af- kommen". „Eigen schuld, mijn jongen, wat doe je midden op den weg, dan moet je maar aan den kant blijven. Stil nu maar, je bent er nog goed afgekomen). Ik wilde mijn spijt betuigen en uitleggen hoe 't gebeurd was, doch ze zei; ,,'k Heb 't zain, ie hebben gain schuld, 't jong haar oet moeten kieken". ('k Heb het gezien, U hebt geen schuld, de jongen had uit moeten kijken.)" En ziehier wat Gerrit-Jan, uit Gelderland, vertelde: „Onze buurman had in een hoek van zijn tuin, vlak aan de straat, een prieeltje, om slingerd aan alle kanten door kamperfoelie en rozenstruiken, 's Zomers was 't een lust er naar te kijken. Des avonds zat buurman daar, zijn pijpje rookend, uit te rusten van zijn werk, nu en dan een woordje wisselend met een groetend voorbijganger. En 's Zon dags zat de heele familie er thee te drinken. Op een morgen zagen we tot onze groote verbazing buurman bezig het prieeltje af te breken. Zijn vrouw en kinderen stonden er met een droevig gezicht bij te kijken. „Wat doet U nou, buurman?" vroeg vader. „Ik wil rust hebben", was het ietwat raad selachtige antwoord, doch we begrepen al gauw zijn bedoeling toen hij vervolgde: „Gis teravond is hier recht voor me al weer een aanrijding geweest. Dat is nu al de derde beer van 't jaar. Van die zijstraat uit is er geen uitzicht op den weg hier. En dat komt door dit prieel. Nu is 't altijd nog goed afge- loopen, maar vandaag of morgen zou er een groot ongeluk gebeuren en dat wil ik niet op mijn geweten hebben. Bovendien, 't rijk en de gemeente doen ook veel aan wegvex-bete- ring. Wij particulieren mogen toch eigen- ,lijk niet achterblijven.... 't Is zonde van 't zitje, ja, ik kon er ook bijna niet toe komen om de schop in den grond te steken En hij ging verder met 't rooien van zijn prachtige rozenstruiken". De leider geeft op wat de jongens vertel len, telkens commentaar, waarin nuttige wenken voor weggebruikers opgesloten liggen. Rijdt zooveel mogelijk rechts en nimmer in breede rijen naast elkander. Richt uw electrische lantaarn zoover omlaag dat de lichtstraal een tegenkomer niet hindert. Mijdt den rijweg, als er een rijwielpad is. Bestuurders van auto's en motorrijwielen. Rijdt langzaam overal, waar de weg smal, druk of onoverzichtelijk is. Waagt niets. Be perkt uw snelheid zóó, dat ge steeds en onder alle onvoorziene omstandigheden uw wagen meester kunt blijven. Te snel en gewaagd rij den verraadt gewoonlijk den beginneling. Onthoudt u vóór en tijdens het rijden van alcoholgebruik. Houdt uw remmen en signaalgever in pri ma staat. Bestuurders van voertuigen. Rijdt zooveel mogelijk rechts, dus kort bij den zijkant der rijbaan. Blijft ook op den buitenweg steeds oplettend. Rijdt, van een rijweg op een drukken weg komende, steeds uiterst voorzichtig, ook al zoudt ge recht op den voorrang hebben. Zorgt voor behoorlijk licht, zoodat uw voertuig bij duisternis reeds op geruimen afstand wordt opgemerkt. Rijdt een zijstraat links met grooten boog in. Ouders en Opvoeders. Wijst het kind op de gevaren van het ver keer. Leert het de regels van den weg. Waarschuwt de kinderen tegen het spelen op den rijweg. VRIJWILLIGE VERKEERSPOLITIE IN NOORDHOLLAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. echte friesche ZQ'50d.perons Nou dan, vrienden en vriendinnen, In Uw weggebruikersrol, Heden is het de „Verkeersdag", En mijn hart is er van vol. Heden wordt in heel den lande, Op 't belang getamboureerd, Dat de mensch verstandig, veilig, Kalm en niet verkeerd verkeert. Bréero zei al: 't kan verkeeren, Maar hij wist er nog niet van Dat een keer verkeerd verkeeren Tot een ramp verkeeren kan. Als wij spreken van verkeering, Duidt dat liefde aan, nietwaar, Wel, 't verkeer vraagt nog geen liefde, Maar wel achting voor elkaar. Elk heeft recht op onze wegen, Maar ook ieder heeft zijn plicht, 't Streven zij, voor zelf en ander, Steeds op veiligheid gericht. Niemand op den weg is meester, Niemand op den weg is knecht, Als maar.ieder mee wil werken, Komt de zaak vanzelf terecht. Allemaal tegelijk: Wij beloven steeds te streven, Naar een veilig wegverkeer. Dank u, dat 's dus afgesproken, Nou, vooruit, daar gaan we weer. Hierboven een demonstratie van de manier waarop de bocht van het Kennemerpletn niet moet worden genomen. Beide wiel rijders hadden minstens 5 M. verder in de richting van het Staten Bolwerk moeten rijden, om dan pas de bocht naar links te maken. Het is voorschrift, dat men o.a. met een rijwiel op de rechter-hélft van den weg zoo veel mogelijk rechts moet rijden en niet, door met zijn vieren naast elkaar te gaan fietseneen onmatig groot deel van den weg voor zich opeischt. Bovenstaande foto toont aan dat er niettemin vele zondaressen (en ook zondaars) zijn. Het woord „verkeer" kan men tegenwoor dig haast bij iedere zaak die ter sprake komt terug vinden. Dat komt, doordat het verkeer in de laatste jaren zoo geweldig in omvang is toegenomen, dat het haast niet denkbaar is iets te noemen waarbij het niet te pas komt. De maatschappij is op die geweldige ont wikkeling nog maar matig ingesteld. Op elk gebied worden wanhopige pogingen gedaan om met die ontwikkeling gelijken tred te houden. Er is een felle concurrentie waar te nemen op het terrein van productie van verkeers middelen, zoodat rijwielen, auto's, bussen, vrachtwagens enz. in hun kwaliteit en beant woording aan het doel de volmaking nabij komen. Er is ook een geweldig streven om het ver keer langs goede banen te leiden, waar men millioenen besteedt tot den aanleg van we gen, rijwielpaden, het aanbrengen van ver- keersteekens, enz. Er is ook, en dit wordt in de laatste plaats genoemd omdat het resultaat tot op dit oogeniblik bij bovengenoemde uitingen ten achter blijft, er is ook een streven om het verkeer in goede banen te leiden. Dit is, voor zoover het publiek in alle lagen zijn mede werking moet verleenen, tot nu toe het moei lijkste gebleken. Want ofschoon het publiek aan het verkeer nog een anderen prijs be taalt dan geld, namelijk in de ernstigste ge vallen met het leven, en de verkeersongeluk ken bij duizenden voorkomen, moet met ver bazing en dikwijls tot schade en teleurstel ling van den betrokkene, worden vastgesteld, dat het publiek in het algemeen ten opzichte van het in acht nemen der verkeersregels (wat toch een bij uitstek algemeen belang kan worden geacht) min of meer onverschil lig terzijde staat. Hoe herhaaldelijk gebeurt het niet, dat wielrijders en automobilisten van richting veranderen zonder dit tijdig van te voren door een teeken kenbaar te maken; dat voetgangers onvoorzichtig den weg oversteken ;dat automobilisten door li chamelijke- of geestelijke omstandigheden niet in staat zijn tot het besturen van een auto, maar niettemin achter het stuur zitten, enz. enz. Men leze er de ongelukkenrubriek in de dagbladen maar eens op na. Men ver- gete vooral niet bijgaande foto's te beschou wen die hier en daar gemaakt zijn, terwijl de daarop voorkomende verkeersfouten ieder oogenblik worden begaan. Reeds wordt in de groote steden veel zorg aan het verkeer besteed, meer dan op het platteland. Het lijkt dan ook een eerste ver- eischte, dat het toezicht buiten de groote steden beter geregeld wordt, terwijl heel veel verbindingswegen tusschen verschillende ge meenten in overeenstemming moeten worden gebracht met de eischen van het moderne verkeer. Zoo mag als een dringnde noodza kelijkheid worden aangewezen het aanbren gen van rijwielpaden en de verplichting voor de wielrijders om daarvan gebruik te maken. Dit zou reeds een groot aantal ongelukken voorkomen. Als er dus een streven is om het publiek in zijn geheel belangstelling bij te brengen voor het verkeer, verdient dit streven met kracht te worden ondersteund. De Bond van Vrijwillige Verkeersinspec- tiën in Nederland is op dit terrein over 't geheele land werkzaam en heeft ter berei king van het doel een „Verkeersdag" georga niseerd. Deze verkeersdag is heden, Zaterdag en is een navolging van allerlei dagen of we ken die men organiseert om de belangstel ling op een bepaald punt samen te trekken. Duizenden krantjes met wenken voor een veilig verkeer worden uitgegeven; aan alle scholen is verzocht op dezen dag aandacht aan het verkeer te besteden door er occasio- Bovenstaande foto geeft weer den afrit van de Raambrug naar den Raamsingel.'De drie wielrijders rechts op de foto maken allen minstens dezelfde fout, namelijk een kleine pocht naar Jjnfcs, terwijl zij eigenlijk ook bij het maken van de bocht hun linkerhand uitgestrekt behooren te houden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11