Visschen op een trawler. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 JUNI 1931 UMUIDEN. Hef merkwaardige leven van den Noordzeevisscher. Hoe de visch aan boord gehaald wordt Hoewel de crisis ernstig is en er veel te kla gen zou vallen, willen wij toch het leven op een trawler van de vroolijkste zijde bezien. Reeds als de trawler nog aan den wal ligt, Is er al bedrijvigheid genoeg. Zeelieden loopen af en aan naar de ver schillende „stores" om nog eenige benoodigd- heden voor de reis in te slaan, bakkers en melkslijters ziet men de schepen op en af loopen om hun bestellingen af te leveren, schuurknechts ziet men sjouwen met olie, carbid en netten welke aan boord worden gebracht, walmachinist en walschipper loo pen zich het vuur uit de sloffen, de eene om toe te zien of voldoende stoom aanwezig is en de machine wordt voorgewarmd, de twee de om „hurry up" te roepen bij het aan boord brengen van benoodigdheden, zijn af deeling betreffende. De schipper heeft inmiddels reeds plaats genomen in het stuurhuis en op een bericht uit de machinekamer dat daar alles klaar is, en van den walschipper dat ook hij gereed is, geeft hij een stoot op de stoomfluit, om leden der bemanning die bij „Van Dijk" nog een prentkaart aan vrouw of meisje zitten te schrijven, aan boord te doen komen. Zoodra allen aan boord zijn worden de trossen losgegooid, drie korte stooten op de stoomfluit ten teeken dat het schip achteruit stoomt en de reis is begonnen. Nadat met een matige vaart de visschers- haven is uitgestoomd en de telegraaf op „volle kracht" is gezet, worden achtereenvol gens de lichtopstanden op den strekdam en de lichttorens op de buitenpieren gepasseerd; de log wordt uitgevierd, koers gesteld op vuurschip Haaks en de wacht opgesteld. Omdat in de haven het schip „zeeklaar" is gemaakt, en de netten (in de meeste geval len) op de thuisreis zijn gerepareerd, heeft, behalve de wacht en de kok niemand iets te doen en schiet de bemanning de kooi in wachtend op den kok, tot deze een „bakje" klaar heeft. Veelal worden op het traject IJmuiden Haaksvuurschip verscheidene thuis stoomen- de trawlers gepasseerd waarvan wij er hier één weergeven, nl. de „Luther" van de V.E.M. De thuisvarende trawler Luthervan de V. E. M. Het leven van den zeeman is een vreemd ongeregel leven en de zeeman heeft een eigenaardig karakter. Bij storm weer, als 't schip door zware zeeën ge teisterd wordt, zal hij bij alles wat hem lief is beweren, dat hij nooit meer naar zee gaat, maar, zoodra is het slechte weer voorbij en de eventueele schade hersteld, of alles is ver geten en hij gaat na binnenkomst, weer even gemoedelijk het zeegat uit. Eten of drinken wordt zoo'n eersten dag op zee niet veel gedaan, een ieder verlangt naar een gebakken vischje. voor dien tijd voelt men zich toch niet heelemaal lekker. Inmiddels gaat alles z'n gewonen gang, nie mand is aan dek dan de wachten, welke te zamen meestal het hoogste lied uitzingen, terwijl de eene stuurt en de andere uitkijkt naar tegenkomende schepen. Eindelijk zijn wij dan op de visscherijgron den bezijden het lichtschip Haaks aangeko men en is het luie-leventje gedaan. Het net wordt gereed gemaakt, de log wordt inge haald en als alles gereed is wordt de machine gestopt en het net uitgezet. Gedurende het visschen wordt alles in ge reedheid gebracht om de gevangen visch te kunnen verwerken. Na verloop van pl.m. 3 1/2 uur wordt het net gehaald. Het inhalen van het net ge schiedt terwijl het schip nog een flinke vaart loopt, dus is het noodig dat hiervoor krach tige visschers gebruikt worden. Als ongeveer nog 40 M. van de lijnen moet worden ge haald, wordt de machine gestopt, de borden voor gehieuwd, het net door middel van buiktouwen bovengehaald, waarna, als de peezen binnen zijn het net met de hand ver der wordt binnengehaald, tot de kuil met de vangst langs zijde is; deze wordt door mid del van jomper of takel schrap gezet, door den stuurman wordt de kuitbinder (pook- Jijn) los gemaakt en de visch stort in de z.g. last. Men ziet het resultaat van zoo'n trek op bijgaande foto. Jammer dat in de meeste gevallen, slechts ongeveer 30 pet. van deze visch een goede marktwaarde heeft, de rest is te klein en wordt weggegooid of bewaard voor de» visch- meelfabrieken. Nadat de kuil weer is dicht gemaakt, wordt weer uitgezet, en zoo dra het net weer achter is, wordt begonnen met het sorteer en en strippen van de visch waarvan foto 3 een vocrste'J/ng geeft. heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling wor den benoemd de heeren J. P. Neyt, C. Maters en C. Rozemeyer. Het kohier der hondenbelasting voor 1931 wordt vastgesteld op f 1385, dat der straat belasting op f 24050.50. Naar aanleiding van een voorstel van de leden J. Visser en J. Groot in de vergadering van 9 April 11. doen B. en W. de toezegging, dat gedurende den loop van het jaar 1931 van de raadsvergaderingen een stenografisch verslag zal worden gemaakt, waarvan de samenstelling en het vermenigvuldigen op de bekende wijze zullen geschieden. Omtrent de verkrijgbaarstelling van het verslag voor de ingezetenen zullen B. en W. den Raad bij de begrooting voor 1932 nadere voorstellen doen toekomen De heer Visser verheugt zich over dit voorstel van B. en W. en dankt voor hun medewerking. De heer E ij k i n g verzoekt de verslagen ook voor de burgers beschikbaar te stellen. De Raad besluit deze aangelegenheid aan B. en W. over te laten. Op voorstel van B. en W. wordt artikel 10 van de Motor- en Rijwielverordening gewij zigd, omdat volgens het college het verbod tot het onbeheerd plaatsen of laten staan van vrachtauto's, dat nergens geoorloofd is, te ver gaat. Voor de veiligheid van het ver keer achten B. en W. het voldoende, dat slechts op de door hen aangewezen wegen geen vrachtauto's onbeheerd worden ge plaatst. Eveneens op voorstel van B. en W. worden alle daarvoor in aanmerking komende wegen Het sorteeren en strippen van de visch. Links op de foto ziet men de visch sorteeren, Rechts op de foto ziet men haar schoon maken. De mannen links op de foto sorteeren de visch, terwijl de rechtsche aan het schoon maken (strippen) zijn. Vooral het laatste moet met groote handigheid geschieden, want (en vooral met groote vangsten) dient men met alles gereed te zijn vóór weer gehaald moet worden, want 'bij herhaalde groote vangsten zou men zeer achter kunnen ge raken, waardoor men voor het geval zou komen te staan om te moeten drijven, iets wat de reis onnoodig langer zou maken. Nadat de visch is gestript wordt zij zorg vuldig afgespoeld zoodat al het eventueele vuil er uit verwijderd is, en nadat het water voldoende tusschen de visch is weggeloopen, wordt zij in het vischruim in verschillende bergplaatsen (visch-keeën) „ingeijsd", een werk waaraan zeer veel zorg besteed wordt. Door te veel te gebruiken neemt men te veel ruimte in en zou men ijs" te kort kunnen komen. Te weinig gebruik van ijs echter geeft minderwaardige visch, dus verlies van maikt- waarde. Heeft men een goeden visahigrond, dan blijft men op dezelfde plaats vissohen, is dit niet het geval, dan gaat men ver- stoomen, echter toch in aanmerking nemend dat zoo min mogelijk tijd verloren gaat en blijft men visschen tot de fkolen moeten worden aangevuld. Men ziet dus wel, dat van het gemakkelijke leventje gedurende het uitstoomen wel geprofiteerd mag worden, want eenmaal op de visscherij gebeurt het maar al te vaak dat men 50 en meer uren achter elkaar in touw is. Nu moet nog één trek gedaan worden, de voornaamste van de geheele reis, n.l. „de trek in de vischhal". Dit is de trek die beslist over al den arbeid van de geheele reis, of er veel of weinig verdiend werd. Zoodra de gelegenheid zich daartoe voordoet, wordt het bestek verbeterd door middel van een zonshoogte, of een breedte bepaling. Door middel van de Octant of Sextant wordt de hoogte van de zon bepaald. Gedurende het thuisvaren worden de net ten nagezien, 't schip in de punjes schoonge maakt, want daar is gedurende het visschen niet veel tijd voor. Wellicht is er later gelegenheid om het leven op een ti-awler bij minder guinstiig weer eens te beschrijven. BEVERWIJK RAADSVERGADERING Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van Burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Na vaststelling der notulen wordt overge gaan tot het benoemen van 9 leden der commissie tot wering van schoolverzuim, waarin zitting kregen de heeren H. A. J. J. v. d. Bergh, C. Jongejans, P. van Wijngaar den, A. L. van Groningen, L. J. Vonk, M. H. Beekelaar, J. G. van Zanten, J. Waardijk en C. Lij essen. Tot leden der commissie van advies voor den Gemeentelijken Dienst der Werkloos- Ecn trek gevangen visch in de last. in de kom der gemeente ingedeeld in de tweede klasse. Overeenkomstig het advies van den Direc teur van Openbare Werken wordt op voor stel van B. en W. de functie van opzichter- doodgraver gelijk gesteld met de werkzaam heden der werklieden in klasse III. De jaar wedde wordt in verband hiermede bepaald op f 1600. met vijf één-jaarlijksche verhoo- gingen van f 50. De functie van kantoorbediende bij de Ar beidsbeurs wordt gelijk gesteld met den rang van klerk bij de bedrijven met een jaarwedde van f 1000 met vijf éénj aarlij ksche verhoo gingen van f 100. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad om van de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij te Haarlem een strook grond te koopen langs het voetpad van den Velserweg, ter grootte van 180 C.A. In verband met de opzegging door B. en W. van Haarlem van de overeenkomst betref fende de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot de scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs te Haarlem stellen B. en W. voor een nieuwe overeen komst aan te gaan, waarbij echter de jaar lij ksche bijdrage per leerling zal moeten wor den gebracht van 400 op 500, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Met algemeene stemmen wordt vervolgens een voorstel van B. en W. aangenomen, om van de gymnastiekvereniging „Turnlust" de indertijd aan de gemeente in bruikleen ge geven turntoestellen voor een bedrag van 495,50 over te nemen. B. en W. vragen voorts een crediet aan den Raad, groot 6000 voor het in orde maken van het speelterrein aan de Baanstraat ten dienste van het onderwijs in het vak licha melijke ooefening, omdat de gesteldheid van het daarvoor aangewezen terrein in het Ge meentelijk Sportpark daarvoor minder ge schikt blijkt. Tevens zal op het terrein een gebouwtje worden geplaatst. Het benoodigde crediet wordt met algemeene stemmen ver leend. - Aan de N.V. Bouwmaatschappij „De Kleis" gevestigd te Uitgeest werd vergunning ver leend tot het aanleggen van een -straat op een terrein gelegen aan de Wolff- en Deken straat, hoek Alkmaarschestraatweg. Van den heer Eijking is ingekomen een voorstel om het sluitingsuur van de café's op 's avonds 12 uur te bepalen gedurende den zomer. De heer Visser heeft een voorstel ingediend, om in de café's, die uit een ver- keersoogpunt reeds tot 12 uur geopend zijn den verkoop van alcohol van n.m. 1112 uur te verbieden. Beide voorstellen worden in handen ge steld van B. en W. om praeadvies. De heer Tromp wordt in de gelegenheid gesteld een verklaring af te leggen, omtrent het royement van het raadslid Eijking uit de R.K. Volkspartij. De heer Tromp, sprekende namens de R.K. Volkspartij, verklaart dan, dat de heer Eijking als no. 1 is afgevoerd van de candi- datenlijst en ook is geroyeerd als lid van de afdeeling. Spr. memoreert het verloop van de candi- daatstelling, waarbij de heer Eyking weiger de de bereidverklaring te onderteekenen. In overleg met het partijbestuur is toen het royement van den heer E. gevolgd. Wij zijn organisatiemannen en geen vrij buiters zegt spr. Een tweede reden tot roye ment was, dat de heer Eijking bij de stem ming voor de candidatenlijst van de R.K. Staatspartij argelooze Katholieken heeft ge adviseerd den heer Zwager op no. 15 te zet ten. Dit acht spr. zeer in strijd met het be lang der kiezers. Door het in troebel water visschen van den heer Eijking kwam de heer Zwager op nummer 8. Het frappante is eigen lijk, dat de heer Eijking toen de Encycliek meeting bezocht. Dat noemt spr. iemand een rad voor de oogen draaien. De heer Eyking heeft verder spr. aangebo den de eerste plaats op de vrije lijst in te nemen. Daarvoor heeft spr. bedankt. Het laatste jaar liet de verstandhouding reeds te wenschen over en verder samengaan met den heer Eijking acht spr. onmogelijk. Mocht de heer Eijking in den Raad terugkomen, dan acht spr. dit zeer zeker niet in het belang van de arbeiders, want dan zal hij de arbeiders belangen aan zijn laars lappen. Spr. heeft cr spijt van, dat hij met den heer Eijking in zee is -gegaan. De scheld INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. en schimppartijen heeft hij aan den heer Eijking overgelaten. Het is slechts het vooruitschuiven van zijn persoonlijkheid, wat de heer E. daarmede be oogde. Spr. eindigt met de opmerking, dat het voorgoed tusschen hem en den heer Eijking uit is. De heer E ij k i n g antwoordt hierop, dat het hoofdbestuur van de Volkspartij in deze zaak niet gekend is. Alleen de voorzitter van de afdeeling heeft den partijvoorzitter aan gesproken. Wat ten opzichte hiervan is ge zegd berustte op onwaarheid. Wat spreker's houding ten opzichte van de Staatspartij be treft, dit geschiedde om de Volkspartij uit te breiden. De heer Tromp heeft zelf geadviseerd om met een vrije lijst uit te komen. Spr. heeft toen den heer Tromp aangeboden, dien num mer één te plaatsen. De heer Tromp ontkent. Wat de heer Tromp beweerde was onwaarheid. Daarna bespeekt de heer Eijking de can- didaatstelling in de Volkspartij, waarbij spr. bezwaar heeft gemaakt tegen het zitting ne men in het bestuur van een nieuw gekozene. De Voorzitter dringt op bekorting aan. De heer Eijking voortgaande, betoogt, dat men hem uit den Raad heeft willen wip pen, doch het zal niet gelukken. Spr. zal prijsopgave vragen voor een poli tieke doodkist voor het stoffelijk overschot van de RJC. Volkspartij. De discussies worden daarna over dit on- werwerp beëindigd, waarna de vergadering wordt gesloten. MIDDENSTANDS VEREENIGIN G „DE HANZE" De plaatselijke afdeeling van de R.K. Mid- denstandsvereeniging ,.De Hanze" houdt Dinsdagavond een ledenvergadering in het gebouw der K.S.A. In deze bijeenkomst zal o.m. een bespreking wodren gehouden over de winkelsluitingswet naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de gemeente politie, waarin voorgesteld wordt een nieuwe verordening op de winkelsluiting te doen vaststellen, waarin o.m. de bepaling zal worden opgenomen, dat alle of sommige categorieën van winkels voor het publiek gesloten moeten zijn, gedurende een voor- of namiddag. Als spreker zal optreden de heer J. MoL INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ZANDVOORT MUZIEKKAPEL ZANDVOORT. Aan de muziekkapel Zandvoort os vergun ning verleend tot het houden van een ver loting in Juni. BLOEMEN DAAL WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN. B. en W. stellen den Raad voor, voorloopig goedkeuring te verleenen aan een wijziging van het partieele Uitbreidingsplan no. 10, strekkende tot het op bedoeld uitbreidings plan laten vervallen van den gepropecteerden weg nr. 16 (een verbindingsweg van de Donkerelaan naar de Bosoh en Duinlaan) voor de gronden van Wildhoef c.a. SCHOOLVEREENIGING AERDENHOUT— BENTVELD. B. en W. stellen den Raad voor, aan het bestuur der Schooivereeniging „Aerdenhout- Bentveld" te Aerdenhout, ten behoeve van zijn school voor gewoon L.O. over 1929 te vergoeden de jaarweddè van de onderwijzer Obe Timmerman over het tijdvak 1 Januari —31 December 1929 tot een bedrag van f 3397.51. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: C. Schipper, Bloemendaalschestraatweg A 3, Santpoort, een tuinhark; Tramweg 15, Aerdenhout, een vulpenhouder; J. Lammer- se, Oosterduindorplaan 5, een portefeuille met inhoud; C. E. van Beek, Oranje Nassau laan 12 Overveen, een wollen sjaal; J. van Deventer, Oranjeboomstraat 135a Haarlem, een broche; v. d. Vliervoet, Korte Zijlweg 31 Overveen, een zilveren armbandhorloge; G. Koudijs, Tuindershofje 10 IJmuiden (Oost), een damestasch met inhoud; J. M. Nijssen, Busken Huetstraat 45, Haarlem, een dames tasch met inhoud; C. v. Kempen, Korte Zijl- weg 10, Overveen, een kettinkje met han gertje (verm zilver); H. Dalman, Zijlweg 22 Overveen, een levende schildpad; Peltenburg Zuider Stationsweg 3 Bloemendaal, een dou blé kettinkje; Zijlstra, H. Roozenlaan 39, Haarlem, een kinderhoedje; de Vries, Kin- heimweg 51, Bloemendaal, een mesje; Die pen, Groote Houtstraat 183 Haarlem, een kleine voetbal; Kuil, Kleverlaan 12, Bloemen daal. een netje inh. 4 kaatsballen; aan den politiepost te Aerdenhout, een damespara - pluie (tompouce) en een sleutel; aan het bu reau van politie te Overveen, een wieldop van auto („Horch", een ceintuur, een stijven hoed twee kleine sleuteltjes aan touwtje. LISSE RAADSVERKIEZINGEN. Als stemdag voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad is vastgesteld 16 Juni 1931. SCHOOLKINDEREN DOOR BLAUWZUUR VERGIFTIGD. In het dorp Wahn bij Keulen zijn een aa tal schoolkinderen levensgevaarlijk ziek worden door het inademen van biauwzui dampen, die door blauwzuur„steenen" yi wekt waren. Deze „steenen" liggen op 1 vroegere schietterrein op de Wahner He in groote hoeveelheden verspreid en o:. wikkelen levensgevaarlijke dampen, zooi ze met vuur in aanraking komen, aldus Hbld. Een schooljongen had een vuurtje stookt en er een aantal gevonden biauwzui steenen in geworpen. Hij werd door het ademen der dampen bewusteloos en ma evenals zijn speelmakkers naar het zieke huis worden gebracht. Op de Wahner heide waren meer 20.000 K.G. blauwzuursteenen (blijkbaar e soort briketten bestemd om blauwzuurda: pen te verwekken), die van de oorlogsvot raden afkomstig waren, in een groote ceme groeve geworpen. Herhaaldelijk is er, naar Duitsche bladen in herinnering brengen, de groote gevaren gewezen, die voor Keulenaars zouden ontstaan als er op heid brand uitbrak. ABC Per geme 0.06 PERSONALLY De heer S. Wijtema te Haarlem !s te geslaagd voor het eerste gedeelte van artsexamen. JUBILEUM A. MACHTELSEN. Op 18 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden dat de heer A. Machielsen, opzichter Den Hout en Plantsoenen, in gemeentedi( trad. Daar de heer Machielsen in ruimen S bekend is en gewaardeerd wordt, zal hem op genoemden datum zelker niet a belangstelling ontbreken. N.V. VEREENIGDE KLEEDING- MAGAZIJNEN. Het Jaarverslag der Vereerrigöe KJeedfcj magazijnen N.V. vermeldt een winst i f 22.404 (f 165.261). Voorgesteld wordt 6 pet. dividend uit keeren. RIJK DOOR DE SWEEPSTAKE BLINDE MANDENMAKER WINT EEN VERMOGEN. Onder de enkelingen die door de Derby de Sweepstake rijk geworden zijn, rm Alfred Collins genoemd worden, een ha] blinde mandenmaker, die 30.000 won. D Tel. meldt dat het leven hem steeds groo moeilijkheden geboden en de strijd om h bestaan was voor hem vol zorgen gewee; BURGERLIJKE STAND D den A. 1 te F II volg C. 1 K.-: v. I van B. j ƒ2. das V. me- H. I her her Vel LISSE. Geboren: A. M., dochter van C. J. Tang e A. E. Krieger; H. P., zoon van H. van Elk e van J. Duivenvoorden; C. L., zoon van C. II v. d. Meij en van P. Giesbergen; S., van S. v. d. Voort en van J. M. Smit; A. V zoon van W. J. v. d. Lans en W. J. v. Slot; A., zoon van P. Helmus en van C. Schalk; J. A.. zoon van J. Langeveld en va C. W. v. d. Poel. Overleden: M. van Veen, wed. van P. va: Roon, oud 88 jaren; L. Algeria, echtgen. C. M. Faas 56 j.; J. van der Salm, echtgen van A. v. Ruiten, oud 56 j. Ondertropwd: J. W. v. d. Veer en G. M. Diemen. Getrouwd: C. van Nieuwkoop en N. H. dei Butter. HAARLEMMERMEER. Bevallen: C. Bax/Guldemeester, dochter; C. KloesCobelens, zoon: J. M. DmvelJanj sen, zoon: C. LoogmanHoogkamer, dochter] P. v. d. HelmDouma, zoonW. H. P. M. Vosvan Essen, dochtej-; M. E. VerheijenStuij ter, N. B. v. d. WeeleVerweij, dochter; SuijkBcnning, dochter: E. EdenHeeren, ij P. MaliepaardResoort, dochter; A. M. A. Keesj senv. d. Burg, dochter. OndertrouwdA. H. Buckens en G. G. Verf haar: M. Korsuize en I.. Trommel;- L. T. Duke M. ScharrighuizenA. J. Kats en P. Ëijken; Vellekoop en A. J. van der Groef; C. Verkerk d T. M. Elenbaas. Gehuwr: P. A. Klin1,, nberg en C. Verhcevej Tli. Grootjen en A. Lic; A. van Beek en M. Hermans; B. Biesheu\Jf.'Vn C. A. Bos; J. Beck en A. TI. W. vai? jïgen. OverledenWillemijn 6 j., dochter van J. 6 Vries en G- Kniep. Bevallen; J. Roe- A. H. M. Scheerde manBeijer, d.; d. Overleden: E. G C. M. van Noort. S. de Ruyter, 23 j. Ondertrouwd: J. Rutte; D. Boons Schoppen met G. C. Heeu; C. Jon- Schellevis met 1 Ketterij met G. A. M. Glim; J. Burger. Getrouwd: J. kooyenF. A. J. M. Blote me met M. Hopma-- Kint met E. C. gerling. d. Outenaar, d.; P. s. d.: M. S. Nottel- inninkv. d. Haak, j., G. Druif, 32 j G. Sanberg, 60 j jmland, 74 j. "ijssen met C. M. A. Ehlhardt; W. v. H. de Korte met J H. Bakker; A. terman; K. v. d. G. Dekker met n met A. M. A an met A. Ver net J. Rietsma, Tooren. J. Tap .net P. Post; W. 'Iks met F. Jon-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20