GUNSTIGE SYMPTOMEN. H.D. VERTELLINGEN BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE DINSDAG BLAD 9 JUNI 1931 INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN a 60 Cts. per regel. Henderson zal naar Berlijn gaan. In den herfst een groote conferentie? Tot reorganisatie van de regeling der schulden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De besprekingen op Chequers hadden niet het sluiten van een overeenkomst ten doel Men vergete dit niet en koestere in ait opzicht geen verwachtingen. Het doel van de reis naar Londen was uitsluitend het vinden van een welwillend gehoor voor een reeks gerechtvaardigde klachten en het scheppen van een weldadige sfeer, waarin eventueele plannen tot reorganisatie van het interna tionale financieele verkeer (de herstelbeta lingen) een vruchtbaren grond, zouden vin den. Dit doel is bereikt. Engeland is er van overtuigd, dat er iets gedaan moet worden en dat Duitschland de grens van de zwaar op de proef gestelde algemeene capaciteit reeds lang heeft bereikt. Het belangrijkste resultaat van de vriend schappelijke besprekingen op Chequers is de groote kans dat in den herfst een nieuwe conferentie bijeengeroepen zal worden waar de kwestie der herstelbetalingen opnieuw ter- sprake zal worden gebracht- En gunstig verschijnsel is het, dat zelfs de Fransche pers zich geheel gematigd heeft, nu zij ontdekt heeft dat er in Londen in het geheel geen sprake is van het sluiten van eenzijdige overeenkomsten. De „Evening Standard" weet voorts nog mede te deelen, dat Hen- derhon binnen afzienbaren tijd naar Berlijn zal vertrekken. Ook dit is een resul taat van beteekenis. Niemand zal kunnen ontkennen, dat het internationale bestel thans een geheen ander aspect oplevert. De wil is aanwezig om gezamenlijk op te treden en gezamenlijk de misère te bestrijden, mèt het inzicht dat het, zooals het nu is, niet langer kan blijven voortduren. Van alle kan ten wordt tegelijkertijd een herziening van de regeling der schulden bepleit. Giste ren citeerden wij de opinies van Prof. Cas- sel en van senator Borah, vandaag kunnen wij nog mededeelen dat senator Bingham uit Connecticut een republikeinse!! leider, een verklaring heeft afgelegd, waarin hij het instellen van een 3-jarig moratorium verde digt. De vloed komt hooger. Het politieke leven van den laatsten tijd wordt ontegenzeggelijk door eenige gunsti ge symptomen gekenmerkt. En juist in een dergelijke stemming hebben onofficieele uit latingen als die van Cassel, Borah, Sauer- wein en anderen, zooveel waarde. L. A. Amerika. Bespreking tusschen Hoover en Stimson. NEW-YORK1"8 Juni (V. D.) Naar nit Washington wordt gemeldt, hebben Hoover en Stimson heden opnieuw een vrij lang onderhoud gehad, waarin, naar verluidt, slechts gesproken is over den toestand die ontstaan is door de proclamatie der Rijks- regeering en de bijeenkomst op „Chequers". Noch het „Witte Huis" noch het departe ment van Buitenlandsche Zaken verstrekte eenige mededeeling. Spanje. De verkiezingsstrijd in vollen gang. MADRID, 8 Juni (V. D.) In geheel Spanje Spanje is de verkiezingsstrijd in vollen gang. De minister van Buitenlandsche Zaken Ler- roux heeft te Valencia een groote rede ge houden, waarin hij doelde op de noodzake lijkheid van de oprichting van 30.000 scholen. De bij de militaire bezuiniging vrijgekomen officieren zouden d«n als onderwijzer wor den tewerkgesteld. Lerroux stelde tenslotte Manuel Bartholomeo Cossio candidaat voor het Presidentschap der Republiek. Ook de Minister van Oorlog, Azana, heeft het woord gevoerd in een vergadering van meer dan 30.000 kiezers. Hij zeide o.m., dat er een einde moet komen aan de thans be staande animositeit tegenover de Spaansche Katholieke Kerk. .De uitwijzing van de nuntius uit Littauen. ROME, 8 Juni (V. D.) De „Osservatore Ro mano" acht zich verplicht enkele onjuiste berichten betreffende het vertrek van Mgr. Bartoloni uit Kowno recht te zetten. De Lit- tausche regeering heeft volgens het blad den Heiligen Stoel eenigen tijd geleden er van in kennis gesteld dat de nuntius geen persona grata meer was. Hierop heeft de Heilige Stoel om nadere inlichtingen verzocht. De Littau- sche regeering heeft hieraan aanvankelijk niet willen voldoen en zich toen tot het ver strekken van enkele tamelijk, vage mede- deelingen beperkt. Kortelings werd opnieuw om terugroeping van den nuntius verzocht, een en ander nog steeds zonder opgave van gedetailleerde redenen. In weerwil van een en ander heeft de Heilige Stoel onder pro test op 5 Juni Mgr. Bartoloni telegrafisch instructie gegeven zich naar Rome te be geven om rapport uit te brengen. De Littau- sche regeering heeft toen dienzelfden dag den nuntius uitgenoodigd zonder meer Lit tauen te verlaten. De temfheer der Duitsche ministers BREMEN, 8 Juni (V. D.) Op de „Europa", die den 10 Juni te Bremerhaven wordt ver wacht, zullen zich te Southampton inschepen de Rijkskanselier Dr. Bruening, de Rijkskan- minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Cur- tius en de zich in hun gezelschap bevindende heeren. De „Europa" wordt tegen 8 uur 's morgens te Bremerhaven verwacht. Aan boord bevinden zich de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn, Sacket, en echtge- noote. Duitschland Het noenmaal der Anglo- Duitsche Vereeniging. LONDEN, 8 Juni (V.D.) De stemming aan het door de EngelschDuitsche Vereeni ging hedenmiddag, ter gelegenheid van het bezoek der Duitsche ministers aan Engeland aangeboden noenmaal, was zeer geanimeerd. Lord Reading begroette den Rijkskanselier en den Duitschen minister van Buitenland sche Zaken, in een redevoering, waarin hij den nadruk legde op het zuiver vriendschap pelijke, officieuze karakter der bijeenkomst. Beide landen, aldus Lord Reading, maken moeilijke tijden door. De lunch is evenwel niet de gepaste gelegenheid om klaarheid te brengen in het bezoek aan Chequers. Dit be zoek zal een mysterie blijven. In zijn ant woord legde de Rijkskanselier den nadruk op de intellectueele samenwerking der leden der vereeniging. Het doel der reis naar Engeland, aldus Dr. Bruening, is'geweest, zich vriende lijk uit te spreken met de Engelsche staats lieden. Het is niet de bedoeling van Dr. Brue ning zich in te laten* met politieke aangele genheden. De Rijkskanselier is er evenwel stellig van overtuigd, dat nauwe en vriend schappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland een absoluut noodzakelijke factor zijn in de Europeesche aangelegen heden. Met groote vreugde en met eerlijke hoop voor de toekomst kan Dr. Bruening zeg gen, dat thans de beide landen nader tot el kaar zullen komen. Hoe meer de noodzake lijkheid erkend zal worden van een geconcen treerde actie, des te sneller zal de verbetering intreden. Ten slotte bracht Dr. Bruening een toast uit op den tafelpresident en de Engelsche leden der vereeniging. LONDEN, 8 Juni (V.D.) Aan den feest maaltijd, die de Engelsch-Duitsche Vereeni ging ter eere van den Rijkskanselier en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken heeft aangeboden, zaten o.a. de navolgende personen aan: de Minister-President Ramsay MacDonald met zijn dochter; de Minister van Buitenlandsche Zaken Henderson met diens echtgenoote; de Kanselier van de Schatkist Snowden; de Minister van Arbeid Miss Bond- field; de Lord-Kanselier Sir Robert Van- sittart; de Staatssecretaris Dalton; Baldwin en diens echtgenoot; Sir Austen Chamberlain en echtgenoote; Lord Cecil en de Oosüenrijk- sche Gezant Baron Frankenstein. Een communistische nota van wantrouwen. BERLIJN, 8 Juni (V.D.) Na een lang reces kwam de Pruisische Landdag heden voor het eerst weer bijeen. Voor dat met de behandeling van de agenda een begin werd gemaakt, diende de afgevaardigde Schwenk namens de communistische fractie een motie van wantrouwen tegen de Pruisische staats- regeering in, ter motiveering werd aange voerd, dat de noodverordening van de Rijks- regeering was tot stand gekomen met behulp van de actieve medewerking der Pruisische regeering. De communisten wenschten hun motie urgent te laten verklaren, aan welken wensch echter geen gevolg werd gegeven. Als eerste punt op de agenda stond het concordaat van den Pruisischen Staat met de evangelische kerken, welke overeenkomst door den Pruisischen minister van Eeredienst werd toegelicht. Minister Grimme herinnerde aan de tot stand koming van het concordaat met de katholieke kerk en ook aan de souve- reiniteit van den staat, die door het concor daat nog eens nauwkeurig wordt omschreven. De grens tusschen Kerk en Staat wordt nauwkeurig getrokken. De politieke clausule in de overeenkomst, die het meest een twist punt is geweest, maakt een einde aan den toestand van de laatste zeven jaar, waardoor de Staat op eenzijdige wijze verplichtingen tegenover de Kerk heeft, zonder dat de kerk tegenover den staat gebonden is. Minister Grimme verwachtte van het concordaat, dat het een einde zou maken aan de stemming, die in sommige religieuze kringen bestond als zou de Staat en voornamelijk de republiek vijandig tegenover den godsdienst staan. De reden van minister Grimme werd herhaalde lijk onderbroken door lawaai van communis ten, die verlangden, dat de behandeling van dit punt vanwege zijn groote politieke betee kenis zou geschieden in aanwezigheid van minister-president Braun. De Beiersche Volksoartij tegen de noodverordening. MüNCHEN, 8 Juni (V.D.i De Beiersche Volkspartij geeft in een uitvoerige mededee ling, welke de Duitsche landen verplicht de noodverordening, inzonderheid van de bepa ling een critische bespreking van de nieuwste bezuinigingen voortvloeiende uit de korting van de salarissen der lands-beambten ter be schikking te stellen van de gemeenten tot dekking van de crisisuitgaven. De Beiersche Staat wil uit den aard der zaak de gemeen ten niet in den steek laten, maar is er abso luut tegen, dat van rijkswege door middel van voorschriften gedicteerd wordt, op welke wijze Beieren zich van die taak moet kwijten. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- Voor den Politierechter. BIBBERMAN. De heer Bibberman had in den Hout ge- loopen. Dat mag; het dwingt zelfs een zeker respect af zulks bij de tegenwoordige weers gesteldheid te doen. Hij was werkloos: dit lot deelt hij met millioenen. De veldwachter had bij fouilleering geen cent op hem bevonden, maar laat de veldwachter op 't eind der maand eens vele werkzame en nuttige leden der maatschappij fouilleeren en mij dan zeg gen hoeveel hij op hen bevonden heeft. De heer Bibberman had voorts doelloos rondge zworven, maar ik vraag U af of gij dezen zomer niet doelloos zult rondzwerven, wan neer Uw vrouw en kroost voor herstel van ge zondheid aan 't. zeestrand zullen zijn? En ten slotte: de heer Bibberman bibberde, maar bibbert en trilt de heele Beurs niet tegen woordig en men wil zelfs beweren, dat Neer- land's bodem dezer dagen heeft getrild. Wat reden was er dan den heer Bibberman voor al die genoemde omstandigheden te zamen en in vereeniging in de beklaagdenbank te brengen? Maar hij stond daar en had een visioen van te Nijmegen wonende familie leden, die hem zouden helpen. Nu was het heel logisch, dat de officier vroeg, waarom hij dan van Veenhuizen. waar hij het laatste half jaar zijn vacantie had doorgebracht, naar Haarlem en niet naar Nijmegen was ge trokken en hierop bleef hij het antwoord schuldig, maar hij beweerde, in zich een enorme werklust te gevoelen en wellicht wil de hij hiervoor te dezer stede bevrediging zoeken. Van dit zoeken was echter niet veel gebleken, wel, dat hij zijn geldelijk bezit in jenever had omgezet en volgens de rappor ten schijnt dit steeds zijn voornaamste bezig heid te zijn geweest. De officier schreef zijn bibberigheid dan ook daaraan toe, wat waar schijnlijk niet juist gezien is, want dat hij met trillende handen in zijn bankje stond, kwam hierdoor, dat in 't Huis van Bewaring spiritualiën niet bij het menu behooren. De rechter voelde er niet veel voor Bibberman's familie met dit waardig lid op te knappen: de officier achtte drie jaar Veenhuizen de meest geschikte straf en de rechter dacht ook; oü peut-on étre mieux? zoodat Bibber man drie jaar gelegenheid krijgt om het bibberen af te leeren. DE BULLEBIJTERS. Als men van iemand zegt, dat die eruit ziet om er in te bijten, is dat bijwijze van spre ken en meestal heeft dit dan betrekking op een lid van het schoone geslacht. De behanger die in het bankje stond, zag er dan ook heelemaal niet uit om erin te bijten, zoo min als zijn schuldenaar en niettemin had den die beiden beet gehad. Hij beet mij in mijn lip, zei de behanger en toen beet ik hem in zijn wang. vandaar de schrammen. Nu was er geen bijten ten laste gelegd, maar wel slaan en de klager beweerde, dat de schrammen veroorzaakt waren door een schaar. Met een luchtig gebaar weerde de be hanger die beschuldiging af, bewerende, dat als hij zijn behangersschaar, die van onge kende grootte en scherpte was, had aange wend, dit voorwerp geen onnoozele schram veroorzaakt zou hebben; dit zou een mis kennen zijn van de kwaliteiten der schaar, want deze zou door den hals zijn heengegaan en hij wees op zijn eigen hals de plaatsen van ingaan en uitkomen aan. Al dat gebijt, die slagen en steken sproten hieruit voort, dat de rekening de finan cieele dan tusschen de twee kampioenen niet was vereffend, maar een dergelijke ver effening maakt dat de behanger nu nog f 10 moet betalen, zoodat 't deficit alweer grooter wordt. DE ONZICHTBARE DIENDER. Ja, zooals hij daar voor 't hekje stond in 't volle licht, dat in de gepoetste knoopen weerkaatste, met het zijdgeweer aan de heup. viel er niet aan te twijfelen, of dat was een dienaar der openbare macht, een, die ge rechtigd en verplicht is zelfs, vechtende dronkaards en dergelijke onschuldige lieden beet te pakken, van den grond te tillen als 't moet en ze weg te voeren naar eenzamer oorden. De jongeling, die terechtstond, omdat hij dien dienaar had geslagen, twijfelde nu niet aan de echtheid van den agent, maar toen hij hem in den donkeren avond te IJmuiden had gezien in het centrum van een hoop volk en voorover gebogen op een op de steenen liggend man, had hij dit niet ge weten. Hij was een jongeling, die meende, dat men de onderliggende partij moet hel pen, als zijnde de zwakste en daarom was hij den agent met beide handen op den rug gaan trommelen, waartoe een agentenrug niet be paald is aangewezen, schoon, zooals men weet. de politie een breeden rug heeft. De duisternis van den nacht en de duistere kleeding van den agent maakten, dat de rechter het verhaal niet al te duister vond en rekening houdend met 's jongelings gun stig verleden, een geldboete van f 30 oplei met de vermaning niet meer te drinken en zich niet met andermans zaken te bemoeien, welke terechtwijzingen gratis werden ver strekt. AGENDA Heden: DINSDAG 9 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8-15—9.15 uur. Palace: „Hare Hoogheid beveelt." Tooneel: Lou Bandy. 8.15 uur. Luxor Theater: „Troïka". Tooneel: Les Cha- bas. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Die vom Rummel- platz". Tooneel: De Harlequins. 7 en 9.15 uur. ./OENSDAG 10 JUNI Wilhelminastraat 22: Theosophisch Ge nootschap. Inlichtingenavond. 815 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN P. Th. A- van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. tel. 1271L (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Maria uit Syracuse. door WILLY VAN DER TAK. Herinner je je Maria uit Syracuse nog? Ik was haar bijna vergeten, mon Dieu, je ziet op reis zoo veel meer dingen, die belangrij ker en interessanter zijn dan een slordig ka mermeisje met mooie oogen en leelijke tan den uit een hotel in Syracuse, waar we maar een paar dagen waren maar vanochtend stond ze opeens voor me. zooals ze door mijn ontredderde kamer placht rond te sloffen, de kleedjes over den balkonrand hing. met haar stofdoek langs de meubelen slierde, en de vloer van roode en grijze plavuizen nat opnam, terwijl ze om de twee minuten een vettige haarsliert achter haar oor, of tus schen de haastig in elkaar gedraaide haar- strengels van haar knoetje stak. En op een stoel er bij zat dan de onmetelijk dikke vrouw van den hotelier met haar papwitte gezicht in haar vormlooze grijze japon te kijven, en haar bevelen te geven van hier nog eens langs te gaan. en daar het stof nog eens af te nemen, en tot slot trokken ze sa men af. terwijl in den tijd. dat de dikke bazin zich van de eene naar de volgende kamer verplaatste, Maria al dravende en hollende haar blikken en emmers twee trappen lager geleegd had en het spelletje weer opnieuw kon beginnen. De bazin in al haar geweldi gen omvang breeduit op een stoel, en Maria gedwee luisterend, en dweilend en vegenden boenend. Ik herinner me nog steeds, dat ik er een jaar of wat geleden van overtuigd was, dat ik nooit een dikker iemand zou kun nen ontmoeten dan de boomstamvormige dame, die we eens in Bristol in het park bij de beroemde Suspension Bridge tegen kwa men, maar Italië heeft haar met stukken ge slagen. Misschien als ik ooit nog eens in Amerika terecht kom, dat ik haar meerdere weer zal vinden, fft Maria vertelde mie op een morgen, dat ze pas vijf en twintig was, en ik herinner me nog, hoe een schok het me gaf. Weinig ouder dan ik, en ze leidde een leven van sjouwen en hard werken zonder vreugden, en ze zag er uit als veertig. Diepe lijnen in haar ge zicht. zakkende schouders, uitgeloopen voe ten. Haar oogen moesten mooi geweest zijn. want ze waren groot en zwart en het eeuwige glimlachje, dat ze zelfs onder de meest ve nijnige scheldpartijen van de signora onver stoorbaar bleef ten beste geven, lei een klein, hoewel mat pinkelliciitje in de duistere diep ten ervan. „Was ze niet getrouwd of ver loofd?" vroeg ik. „Nee", zei ze effen, „ge trouwd of verloofd was ze niet, maar ze had wel een kind. een dochtertje van zeven. Het was daar ginds, bij de sorella. de zusters van het klooster." Het steevaste glimlachje bleef, er vertrok niets op haar gezicht, en ik geloof, dat ze me belachelijk zou hebben gevonden, als ik haar had laten merken, dat- ik haar verhaal niet met zoo'n onbewogenheid kon verwerken als zij zelf. Ik geloof niet. dat het in Italië zoo iets heel bijzonders is, een doch tertje van zeven bij de sorella als je zelf pas vijf en twintig bent. Wat hebben we ons la ter verbaasd over de lankmoedigheid, waar mee ze het allemaal vertelde. En later, toen we ergens voorbij een nonnenklooster kwa men, hebben we het elkaar gewezen: het dochtertje van Maria uit Syracuse, weet je nog wel zit ook in zoo'n klooster. ïk weet nog, hoe ze me met een trotsch ge zicht vertelde, dat ze eens in de week een avond vrij had. De signor en de signora wa ren heel goed voor haar. „Wat ze deed? Ging ze naar haar dochtertje?" Ze keek me ver baasd aan, toen ik het vroeg. Haar dochter tje? Nee, dat had ze in geen twee jaar ge zien. Te ver en te duur. Van den zomer mis schien eens een keer. Wat ze deed op haar vrije avonden? Jaen er kwam opeens een werkelijk lachje op haar gezicht, en ze pakte opeens haar emmers en stoffers en stofdoeken bij elkaar en verscheen met een guitig gezicht de gang in, en ik hoorde haar zingen met haar, hoewel wat stroeve, maar lang niet leelijke. warme Italiaansche stem, terwijl ze rinkelend met al haar ingrediënten de trap naar beneden afklom. Dat was overi gens niet de eenige keer. dat ik Maria hoor de zingen. Ze zong veel. want had ze niet een opperbest leven? De signor en de signo a waren goed voor haar, en ze had eens in de week een avond vrij om dingen te doen, waar over ze met een guitig, geheimzinnig gezicht kon lachen tegen overdreven vraagzieke men schen. en haar dochtertje was bij de sorella en goed bezorgd. Ik heb een beetje gepuzzeld over die bezig heden van Maria op haar éénen vrijen avond sn de week. Ze was wel nog maar vijf en twintig, maar ze zag er zoo veel ouder uit. Afgeleefd, onaantrekkelijk, met den lach van haar grooten, groven mond. die de rimpels in haar geelbruine, kleurlooze gezicht tot diepe voren maakte. Zou Maria werkelijk...? Ik kon het me ternauwernood indenken Maar ik stelde me Maria voor op haar vrijen avond. met. kloppend hart zich verkleedend in haar eenige mooie jurk in het benauwde, kleine kamertje, dat ze waarschijnlijk ergens boven op zolder had. Ik zag haar voor me, met de 'onvermijdelijke, lippenstift en rouge en poeierdoes van alle Italiaanschcn manoeu vreerend. en ten slotte de trappen afkomend en de straat opwandelend, tot waar. ergens op een afgesproken plaatsje. Tenslotte had ze oogen met een leuk verborgen pinkel- lichtje er in En toen kwamen we op een dag thuis, en vonden een kam. Een heel gewoon dames kammetje. onder den spiegel in de garde robe. Ik meende vaag. dat ik het den vorigen dag had zien gebruiken door de vrouwelijke helft van het Engelsche echtpaar, dat dien dag vertrokken was. En dies overhandigden we onze vondst aan Maria. Maria straalde. Maria nam het kleine on noozele kammetje aan met een verrukt ge zicht, en met een gebaar, of het een konings geschenk was. Ze had boven nog veel meer gevonden voorwerpen, van alles. Ze bewaar de ze trouw, had er en heel la voor leeg ge maakt.. En dan schreven de gasten, dat ze iets kwijt waren, en dan gaf dc signor den brief aan haar. en dan had zij het. Altijd. Altijd. En op haar vrijen avond, haar éénen vrijen avond in de week, die ze te danken had aan de goedheid van den signor en de signora. zat ze op haar kamertje, en maakte keurige pakjes van de dingen, waarom na vraag was gedaan, en schreef er de adres sen op „Si. si, ze kon schrijven!" en stuurde ze weg. Ook dit kammetje.... ze zouden er wel gauw om schrijven.én de signor had haar van de week al drie brieven gegeven... Herinner je je Maria uit Syracuse nog? Maria, die de heele week van sloven en werken door leefde op haar vrijen avond, waarop ze de dingen, die slordige hotelgas ten hadden laten liggen .inpakken en weg sturen kon? Naar plaatsen in Italië, heel ver van Syracuse af, en dikwijls naar Engeland of Frankrijk, en soms zelfs naar Amerika? Waar de dingen, die zij, Maria, in handen gehad had. die gelegen hadden in het laatje, dat ze er expres voor leeg gemaakt- had, dan weer gebruikt werden en meegingen in hand tasschen en mantelzakken, en dingen zagen, die Maria nog nooit gezien had en nooit zien zou? Waar de dingen, die zij, Maria, wegge stuurd had, lagen in prachtige kamers, en gehanteerd werden door kinderen en men- schen, die zij nooit kennen zou? Als ik aan haar denk, weet ik soms niet of ik medelijden met haar moet hebben, of haar benijden Ze vond zichzelf in het minst niet ongelukkig..,. Ik geloof zelfs, dat ze geluk kig was „HEERLIJK! IK MAC EEN TAND LATEN TREKKEN Onder gefluit der vogels. Ik heb eens een teekening gezien in een of ander humoristisch blad, waarop ver scheidene menschen in een wachtkamer van een tandarts uitbundig lachten. Een onge woon verschijnsel. Meestal zitten ze met strakke of ook met vertrokken gezichten een tijdschrift- van een half jaar oud in te kijken of een naar die kamer verdwaalde puzzle cp te lossen. Totdat ze opgeschrikt worden door Ihet opengaan van de deur en een wit- gejaste juffrouw een der aanwezigen vrien delijk verzoekt haar te volgen in het operatie- vertrek. De achtergeblevenen gaan wat ver zitten, kijken even doelloos en quasi-onver schillig uit het raam en grijpen een ander tijdschrift- De tandarts-van-de-teekening werkte met lachgas om de wachtenden op te kikkeren. Een tandarts in Londen om juister te zijn de Eestman Dental Clinic in de Gray's Inn-road, waar wekelijks een 400 kinderen en 100 volwassenen behandeld worden doet het anders. Een der wachtkamers is om zoo te zeg gen geheel in een kinderkamer omgetooverd De wanden zijn behangen met platen voor kinderen. Men vindt er teekeningen en ge kleurde prenten van de hoofdpersonen uit de kinderlectuur, van sprookjeshelden, prin sen en feeën. Er liggen prentenboeken ter inzage. Wat de tanden en kiezen aantast en bederft, wordt daarin voorgesteld als draken, die de Dappere Ridders 'de tanden borstels) bestrijden. Maar de grootste aantrekkingskracht voor de kinderen is wel de volière, waarin vogels lustig kwinkeleeren, die de kleinen de onaan genaamheden van de komende behandeling geheel doen vergeten. „De tijden van de oude tijdschriften zijn voorbij", zei iemand van die kliniek tot een medewerker van den News Chronicle. ..Het wachten wordt veel aangenamer gemaakt. Maar gramofoons nemen we nog niet. Wan: ik geloof niet, dat zij. van wie een kies ge trokken moet worden, die dingen prettig zou den vinden". FINANCIEELE BERICHTEN BEDRIJFSRESULTATEN MOEARA ENIM. De winst- en verliesrekening der petro- leummaatschappij „Moeara Enïm" laat een winstsaldo van f 3.332.500 4.732.500) waar van aan tantiemes 58.250 86.250), en aan aandeelhouders 22 8 15?,' (30%),waarvan reeds eeninterim-dividend uitgekeerd van 12% <onv.). zoodat 10 8/15?ó <18) te voldoen blijft, houders van winstbewijzen ontvangen per bewijs 29 43.25), reeds een interim dividend uitgekeerd van 16 (onv.), zoodat nog 13 27.25) te voldoen blijft, houders van oprichtersaandeelen ontvangen per aan deel 272.50 404.25), reeds een interim- dividend uitgekeerd van 150 (onv.), zoodat nog 122.50 254.25) te voldoen blijft. DRINKWATERVOORZIENING TEN PLATTELANDE. ELF GEMEENTEN IN ZUID-HOLLAND SLUITEN ZICH AAN. De Stichting „Drinkwaterleiding dc Elf Ge meenten". omvattende de gemeenten Nieuw- veen, Ter Aar. Nieuwkoop. Zevenhoven, Waarder. Barwoutswaarder. Kamerik, Zeg veld, Rietveld, Lange Ruige Weide en Pape- kop. besloot in zijn op 6 dezer te Woerden gehouden algemeene vergadering een con tract tot waterlevering aan te gaan met de N.V. Bodegraafsche Waterleiding Mij., geves tigd te Bodegraven; de waterwinplaats voor deze levering wordt gevestigd te Kametjk. Tot plaats van kantoor en woonplaats voor een nog te benoemen directeur werd Woer den aangewezen. ENGELSCHE POL1TIEKRUISER „GODETIA". De Engelsche politie kruiser „Godetia" kawm de haven van LJmuiden binnen en maakte vast aan den toeristensteiger. Het schip zal eenige dagen alhier verblijven. GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN. AGENT TE ALSDORF ZWAAR GEWOND. Te Alsdorf is bij een demonstratie van communisten, die door de politie was ver boden een gevecht ontstaan tusschen com munisten en politie, waarbij een politieagent door een schot in het onderlijf zwaar gewond werd. Verscheidene politic-agenten liepen door steenworpen lichte kwetsuren op. Daar de communisten hun gewonden meenamen is het aantal daarvan niet bekend.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5