STATEN-GENERAAL. PROF. PICCARD'S SUCCES. Uw Kindje. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 JUNI 1931 Wat een bekend aviateur er in ziet. De bekende militaire aviateur kapitein A. K. Steup, die voor zijn vertrek naar Soester berg in 1913 in de Haarlemsche sportkringen een zeer bekende persoonlijkheid was, schrijft ojis Piccard. De ballonvaart van Prof. Piccard heeft weer eens de aandacht gevestigd op het vliegen op zeer groote hoogte. En ofschoon dit onderwerp reeds verscheidene jaren theo retisch in studie was, blijkt in den laatsten tijd ook dat men de jarenlage bureaustudies en laboratoriumproeven aan de praktijk wenscht te toetsen. In Dultschland is de Junkers Flugzeug- werke met een z.g. „stratosfeer"-vliegtuig uitgekomen, terwijl in Frankrijk de heeren Farman en Waseige zich ernstig met het on derhavige vraagstuk bezig houden. Maar welke voordeelen kan dan toch wel het vlie gen op die hoogten met zich medebrengen, is men geneigd zich af te vragen. De bezwa ren van het vliegen in die sterk verdunde luchtlagen, is toch langzamerhand algemeen bekend. Zijn het dan onbereikbare idealen welke men najaagt en moet men dus zoo'n tocht als die van Prof. Piccard als uitermate overdreven en lichtzinnig beschouwen? In derdaad is er een zeer groote groep, die er zoo over denkt. In werkelijkheid kan het be staan van het z.g. hoogtevliegtuig voor de aviatiek van groot voordeel zijn en enorme gevolgen met zich medebrengen. Het groote voordeel van zoo'n type vliegtuig kan nl. zijn dat op die groote hoogten snelheden kunnen worden ontwikkeld van 600 K.M. per uur. Doch dan dienen ook eerst proeven te worden genomen welke leiden kunnen tot een beter inzicht van die luchtlagen. Algemeen goldt de meening dat in het ge- bied van de. stratosfeer (d.i. het gebied dat zicli bevindt boven pl.m. 12.000 M.) geen fcwolkenvorming, plaats vond vanwege de af- wezlgheid van waterdamp, en dat de lucht i> aldaar steeds-helder is. Van de z.g. „remons" -.zou weinig of geen sprake zijn en tenslotte - zouden de windsnelheden zeer gering zijn. Bovenstaande meening berust echter op geen enkel reëelen grond en schijnt voort te spruiten uit de opvatting dat van 12.000 M. - af de temperatuur practisch constant blijft. Hieruit zou weer volgen dat de luchtdeeltjes zichbij na niet verplaatsen en de lucht dus kalm en rustig is. Deze opvatting schijnt nu zeer aanvecht- baar te zijn. De Franschman Wehrlé beweert dat de peilingen in het gebied van de stra tosfeer in het geheel niet wijzen op een hel der en ongestoord luchtgebied doch dat er zeer zeker belangrijke temperatuurverschil len zijn op korte afstanden in horizontalen zin, doch dat in verticale richting deze ver schillen gering zijn. Van 12000 M. af bestaat dus kans dat de verticale luchtstroomingen gering zijn, doch dat integendeel in hori zontale richting de wind constant en sterk is, en zijn snelheid wel 300 K.M. per uur kan bedragen. In dit geval zou het vliegtuig er natuurlijk niet mee gebaat zijn, aangezien zij bij zoo'n tegenwind een zeer geringe snel heid zou bezitten. Hieruit blijkt weer dat het vraagstuk van het „hoogtevliegtuig" zijn waarde eerst dan kan hebben, indien de na- vorschingen op die groote hoogte plaats vin den op zeer wetenschappelijke en practische basis. Te hopen is daarom dat Prof. Piccard binnenkort met zeer waardevolle gegevens voor den dag zal komen. Zooals reeds werd vermeld schijnen in den laatsten tijd vooral Duitschland en Frankrijk zich bezig te houden met de studie van het hoogtevliegtuig. In Frankrijk is op 27 April 1931 de vlieger Coupet met een Farman vliegt-uig type F 160 voorzien van 2 motoren van elk 500 P.K. en met .2000 K.G. belasting gestegen naar een hoogte van 7250 M. Normaal vervoert de F 160 3000 K.G. nuttige last op 6000 M. en bereikt een snelheid van 178 K.M. per uur. Bij zijn recordpoging gebruikte Coupet 2 Far- man-motoren voorzien van z.g. compresseurs. Rateau-Waseige. Aldus uitgerust weegt de motor 600 K.G. en geeft op 5800 M. zijn maxi mum vermogen van 500 P.K. Bij de proeven bereikte het vliegtuig op 5000 M. een snelheid van 240 K.M. 1 uur, terwijl zonder de compresseurs deze bedragen waren 178 K.M. per uur op 3000 M. Het voor deel van de compresseurs is dus dat de mo tor op groote hoogte nog zijn volle vermo gen behoudt, en hierdoor ook grootere snel heden kan ontwikkelen. Indien dus iets ge vonden kan worden om den motor op zeer groote hoogte (in ons geval dus op pl.m. 16000 M.) nagenoeg zijn volle vermogen te kunnen laten behouden, dan zouden wij op deze wijze snelheden kunnen ontwikkelen van zooals reeds gezegd 600 K.M. per uur. Een vlucht naar New-York zou dan tus- schen lunch en diner kunnen plaats vinden. Waarom verliest een motor op groote hoogte een gedeelte van zijn vermogen en hoe kan hiertegen worden gehandeld. Wat betreft de beantwoording van de eerste vraagdient men te weten, dat de thans gebruikte vliegtuigmotoren zijn z.g. „explosie motoren" waar als hoofdzaak voor 't te leve ren vermogen moet gelden een juiste ver houding van de gewichts deelen benzine en lucht, welke door de zuigbuis ten slotte in de cylinderruimte wordt opgezogen. Bij toenemende hoogte zal natuurlijk het ge wicht aan toegevoerde lucht eveneens ver minderen wat weer tengevolge heeft dat de motor in vermogen achteruitgaat. En deze 'vermindering van vermogen zal weer invloed hebben op de snelheid. Deze wisselwerking zal zoolang voortduren tot tenslotte een oogenblik komt dat het vermogen van de motor net voldoende is om het vliegtuig nog in horizontaal vlak vooruit te doen gaan. Het toestel zal niet meer kunnen stijgen en heeft zooals de uitdrukking luidt zijn „plafond" bereikt. Gedurende den oorlog zijn reeds verschei dene middelen toegepast om bovengenoemde vermogensvermindering zooveel mogelijk tegen te gaan. Een van die middelen welke nu door de heeren Farman en Daseige wor den toegepast bestaat o,a. uit een stelsel van 3 compresseurs die op die enorme hoogte de benoodigde gewichtsdeelen lucht naar de motor moeten toevoeren. Een ander belangrijk onderwerp bij de bestudeering van het hoogtevliegtuig is die van de luchtschroef. In die hooge luchtlagen zal de schroef door de geringe luchtdicht heid te snel gaan draaien en hierdoor bijna geen nuttig effect meer bezitten. En indien men een schroef gebruikte die op de be stemde hoogte 2ijn nuttig effect moest be zitten, dan zou dit op den grond zoo slecht zijn, dat het vliegtuig een groote kans had niet eens van den grond te kunnen loskomen. Deze moeilijkheid schijnt door de Franschen verholpen te worden door het aanbrengen van een groote vierbladige schroef met ver anderlijken spoed. Op deze wijze zou men op alle hoogten een behoorlijk rendement verkrijgen. En tenslotte moet natuurlijk groote aan dacht worden besteed aan den inwendigen bouw van den romp. Het zou alles behalve aangenaam zijn indien de passagiers op hun tocht door de stratosfeer steeds het zuurstofopparaat moesten ophebben. Doch aan den anderen kant moet zeer zorgvuldig worden gewaakt dat de passagiers, zonder het gebruik van de zuurstofapparaten (dus zich bevindende in een luchtdichte ruimte) blootgesteld zouden worden aan de nood lottige gevolgen van lekkages. Voor een vol doende luchtverversching zouden enkele zuurstofcylinders in de luchtdichte ruimte aanwezig moeten zijn. De stuurdraden moe ten dan natuurlijk ook zoodanig naar buiten worden gevoerd, dat hierdoor geen openingen ontstaan. En wat betreft de bestuurder zal deze zich eveneens in de luchtdichte ruimte moe ten bevinden en enkele technische voorbe reidingen moeten worden verricht opdat hij bij den start en de landing een behoorlijk uit zicht naar voren bezit. Aangezien in de stratosfeer temperaturen heerschen van plm. 60 gr. onder nul zullen eveneens uitgebreide proeven moeten wor den genomen in hoeverre het gebruikte metaal zich onder die ongunstige omstan digheden gedraagt. Vele en nog eens vele proeven en onder zoekingen moeten dus nog genomen worden alvorens het hoogtevliegtuig als zoodanig zijn intrede in het praktische luchtverkeer heeft ingenomen. En daarom kan ieder praktisch gegeven afkomstig uit de stratosfeer van onschatbare waarde zijn voor de verdere volmaking van dat speciale vliegtuig. De genoemde onderzoekers zullen daarom m. i. reikhalzend uitzien naar de gegevens van Prof. Piccard en laat ons hopen, dat deze gegevens er zeer veel toe zullen bijdragen om in den toekomst het vliegen in de stra tosfeer binnen de grenzen van de praktische uitvoering te brengen. STADSNIEUWS NEDERL. CENTRALE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Dinsdagmorgen had in café Brintemann de algemeene vergadering plaats van bovenge noemde vereeniging. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter dr. J. D.' Hefting, aan de nagedachtenis van dr, Klinkext uit Rotterdam eenige waar- deerende woorden. De aanwezigen hoorden deze staande aan. Over het internationale congres der tuberculosebestrijding zei de hij dat dit het volgend jaar in September in Den Haag en Amsterdam gehouden zal wor den. De verkoop der Emmabioempjes bracht f 159.000 op; per bloempje kwaan gemiddeld 10j^ cent in. De verslagen en rekening en verantwoor ding werden vervolgens goedgekeurd. De plaats der volgende algemeene vergadering zal later worden bekend gemaakt. De stem ming voor bestuursverkiezing had dit resul taat: dr. Hefting, mr. A. Slingenberg, mevr. De VriesBruins, dr. Schuckink Kool, dr. Bronkhorst, dr. Sc.hoip, dr. Vos en dr. Honing. Over een ingekomen voorstel van Amers foort tot wettelijke regeling van de 'tuber culosebestrijding werden nadere toelichtingen gegeven. Het dagelijksch bestuur achtte ech ter aandrang op die wettelijke voorziening verkeerd. Er is al eenige malen op aange drongen bij de bevoegde autoriteiten en een hernieuwd verzoek zou misschien een averechtsche uitwerking kunnen hebben. Ook uit de vergadering werd het voorstel niet gesteund. De rondvraag bracht vele afgevaardigden aan het woord. Het betrof de rijkssubsidie aan de plaatselijke vereenigingen, Deze za'. verlaagd worden. Tenslotte noemde dr. Hijermans uit Am sterdam het bestuur tam, niet actief genoeg, deftig. Er moet een vuist getoond worden, geen slappe hand. Hij diende een voorstel in, waarin de vergadering het bestuur op draagt een krachtiger actie te vieren in den lande en samenwerking te zoeken met an dere vereenigingen om bij de autoriteiten aan te dringen op verhooging der subsidie. Het. bestuur trok zich hierop eenige oogen- blikken terug en verklaarde tenslotte in dit voorstel een motie van wantrouwen te zien. Men is wel degelijk actief en men kan dit voorstel niet aanvaarden. De heer Hsyermans repliceerde, waaTop mr. Slingenberg de meening van het bestuur nog eens uiteenzette. Als de heer Heyermans het bestuur te laksch vindt, laat hij dan zelf de zaken ter hand nemen, aldus spr. Na eenige discussies werd het voorstel- Heyermans verworpen. Een andere motie, die minder ver ging, werd met algemeene stemmen aangenomen. I Na de vergadering maakte het gezelschap een autotocht door de omstreken en gebruikte 1 INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel. Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven ais 0 het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bii Apolh. en Drogisten. een gemeenschappenjken lunch in „Velser- end". Hierna bezocht men het dag.- en nacht verblijf „Brederodeöuin", waar men de film „Bloedsomloop" van den heer J. C. Mol, directeur der Multifilm aanschouwde. Door de Haarlemsche Vereeniging van Tuberculosebesirijdine werd een thee aan geboden. VEILIG VERKEER. EN DE ARBEIDSTIJD VAN CHAUFFEURS. De Secretaris van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van particuliere chauffeurs schrijft, ons het volgende: Den laatsten tijd kan men geen courant in handen nemen of men leest van het groote aantal ongelukken ontstaan door motorisch gedreven voertuigen. Vele lezers geraken op den duur aan al die berichten gewoon en velen zullen er dan ook niet meer zoolang bij blijven stilstaan want het_ wordt zoo lang zamerhand een Koekoek-éénzang. Hoogstens gaat men zich een enkele maal afvragen: „Is er nu niets tegen te doen, om het getal verkeersongevallen te verminderen?" Meestal blijft het hierbij, want het gewone leven voor iederen sterveling is zoodanig verdeeld, dat andere indrukken het gelezene weer ko men wegvagen. Plotseling een courantenbericht: „Drie dooden bij auto-aanrijding". „De chauffeur door slaap overvallen". Ziehier een resultaat en de noodlottige ge volgen van een ongelimiteerden arbeidsdag. Een schrikaanjagend voorbeeld van de rech teloosheid der chauffeurs, van welke rechte loosheid sommige winstbegeerende elemen ten in deze economisch or. tred derde maat schappij, maar al te gaarne een dankbaar gebruik maken. Verantwoordelijkheidsgevoel voor het leven van hun medemenschen schijnt bij dergelijk handelende werkgevers niet, of in heel geringemate aanwezig te zijn. want anders zouden zij de in hun dienst- zijnde chauffeurs niet aan de gevaren van een ongeoorloofd aantal uren dienst per dag blootstellen. Men kan toch weten, dat men niet ongestraft de grens van het menschelilk kunnen mag overschrijden. Doet men dit wel. willens en wetens, dan maakt men zich naar onze meening aan éen misdaad schul dig. De wetgever stelt bij ongelukken wél den chauffeur aansprakelijk, doch de hoofd schuldigen blijven uit de handen van den strafrechter. Het beroep van chauffeur eischt van den beoefenaar een gezond en krachtig zenuwge stel. Hij immers moet ieder moment in staat zijn, zijn ledematen de juiste verrichtingen te laten doen. Tijdens de uitoefening van zijn beroep, komt hij regelmatig een legio aantal keereri voor moeilijke situaties te staan ontstaan door nalatige en soms onwetende weggebruikers van elke pluimage en juist op zulke momenten dient hij iedere zenuw vol komen te beheerschen, om, door een plotse linge beweging van 'de bedieriingsorganen van het door hem bestuurde voertuig, de ontstane situatie meester te blijven. Wat zal er evenwel gebeuren, wanneer bij dergelijk plotseling optredende momenten, de chauffeur door vermoeidheid, of wat nog een graad erger is, door oververmoeidheid, niet meer zoo snel reageert op de ontstane indrukken? Natuurlijk een ongeluk. Ernstige wonden met dikwijls levenslange invaliditeit als gevolg, treffen de slacht offers van een botsing of een aanrijding. Groot is het aantal dooden dat te betreu ren is als resultaat van verkeersongevallen. Nu spreken wij nog niet eens over den' knauw welke het zenuwgestel van den chauffeur krijgt, wanneer hij mét of zonder schuld, oorzaak is van den dood van een medemensch Naar onze meening wordt er nog veel te wei nig gedaan voor de bescherming tegen de sevaren van het snelverkeer. Het gaat hier bij toch in de allereerste plaats om men- schenlevens, en alles dat kan worden gedaan om het aantal slachtoffers van het verkeer te doen verminderen, moet worden gedaan. Niets kan worden nagelaten. Menschenle- vens is een te kostbaar bezit om er roekeloos mede om te gaan. De laatste dagen heeft men in de pers diverse berichten kunnen lezen over de op richting van een Vereeniging voor Veilig Ver keer, volgens de beginselen van reeds lang in het buitenland bestaande vereenigingen. Wij juichen elke poging, die wordt aange wend om het aantal verkeersongevallen te verminderen, van harte toe en zullen er gaar ne het onze toe bijdragen. Toch komt het naar onze wijze van zien voor, dat hier de regeering moet voorgaan, door het treffen van bindende voorschriften. Zoolang zij toe staat, dat bestuurders van automobielen een ongelimiteerd aantal uren per dag dienst moeten doen, schiet zij o.i. in haar taak tekort. De Regeering immers, heeft mede tot taak er voor te zorgen, dat het leven van ieder staatsburger op straat op den weg niet noo- deloos in gevaar wordt gebracht. Ook dient zij maatregelen te treffen, opdat de bestuurs ders van automobielen gevrijwaard worden van de grootst mogelijke willekeur van on verantwoordelijke individuen, welke in den chauffeur slechts een winst-object zien. Voor wat de particuliere chauffeurs betreft, heeft onze organisatie reeds meermalen de Regeering gewezen op de noodzakelijkheid van een arbeidsbeperking. Als eerste en be langrijkste noodzakelijkheid werd er op ge wezen, dat er een wekelijksche rustdag moest komen voor den chauffeur in particulieren dienst. Het is ongehoord, dat een groep van ar beiders, met zoo'n groote verantwoording, waarvan het leven van een groot aantal menschen afhangt, nog zeven dagen per week arbeid moet verrichten, en wat voor dagen dan meestal nog. Dikwijls van den vroegen morgen tot den laten avond. Wij zullen ons onthouden van het noemen van bepaalde gevallen, want het eene is al erger dan het andere. Het mag van voldoende be kendheid worden geacht, dat de particuliere chauffeurs lange arbeidsdagen moeten ma ken. Het gaat met hen nog precies hetzelf de als met alle andere groepen van onbe schermde arbeiders, zooals o.a. huisperso neel, café- en restaurantpersoneel, om maar enkelen te noemen, welke wél weten wan neer zij moeten beginnen, maar niet wan neer hun dagtaak eindigt. Tijdens de begrooting van arbeid, behan deld in de Tweede Kamer in 1930, zond onze organisatie een adres in, met het verzoek, TWEEDE KAMER 9 Juni, De regeling van liet muziekauteurs- recht aangenomen. De positie van den strandvonder. Toestan den bij de werkverschaffingen. Heel veel profetische gaven waren er niet noodig om, gelijk in ons overzicht van Zater dag geschiedde, te voorspellen, dat het wets ontwerp inzake de bemiddeling ter inning van het muziekauteursrecht zou worden aange nomen. Dit geschiedde vanmiddag met 5716 stemmen. De tegenstemmers waren de comm.. de v.d. en de liberale fracties bene vens de heer H. Vos en vier C.H., die de lei ding van Mej. Katz volgden. De Kamer heeft zich daarna spoedig heen- gewerkt alleen de heer Knottenbelt maak te enkele algemeene opmerkingen door een wetsontwerp van minister Donner over de herziening van het wetboek van Koophandel t-.a.v. de bepalingen over schipbreuk enz. en tot het brengen van een wet op de strand vonderij. Van ingrijpenden aard is de voorgestelde regeling niet. Zij bedoelde in hoofdzaak te komen tot een meer systematische verdeeling der stof en tot meerdere aansluiting aan het systeem en de terminologie van het nieuwe zeerecht van 1924. De meerdere systematiek blijkt uit de ver deeling over twee wetsontwerpen. Thans is de nieuw-geregelde materie verdeeld over wet boek en Koninklijk besluit. Daarin wordt nu orde gebracht. De privaatrechtelijke regels worden voor het Wetboek van Koophandel behouden, de publiek-rechtelijke bepalingen, die het toezicht der Overheid op en haar be moeiingen met de redding en de strandvon derij omvatten, werden in een afzonderlijk wetsontwerp ondergebracht. Vooral aandacht werd gegeven aan de po sitie van den strandvonder. De functie van strandvonder kreeg in het ontwerp een amb telijk karakter, zijn werkzaamheden zullen zich gaan toespitsen op leiding en toezicht, aan den strandvonder wordt polltiebevoegd- heid toegekend. In aansluiting daaraan wordt den strandvonder geen hulploon meer toegekend, wel echter beheerloon, Ook werd de mogelijkheid geopend van on- derhandschen verkoop van bepaalde goede ren. die onder beheer staan van den strand vonder. Waarmede een bestaande practijk wettel ij ken grondslag verkreeg. Opgelost werd ook de strijdvraag of geredde goederen, waarvan de eigenaren bekend, maar niet tegenwoordig zijn, al dan niet onder beheer van den strandvonder moeten worden gesteld. Ook is een nauwkeurige regeling getroffen van de onderlinge verhouding van strand vonders, redders en rechthebbenden met be trekking tot de inning en uitbetaling der hulploonen. Wij meenden goed te doen de bedoeling van het niet-besproken tmtwerp even uiteen te zetten, nu ons blad in verschillende kustgemeenten zooveel gelezen wordt. Tusschenkomende Kamerleden, als de hee ren Drop. Ebels en v. d. Heide hebben nog gepoogd de interpellatie een eenlgszins bree- ook de particuliere chauffeurs onder de Ar beidswet 1919 te brengen of meer wettelijke bepalingen in het leven te roepen, om den particulieren chauffeur een wekelijkschen rustdag te verzekeren, Ondanks krachtige ondersteuning mocht het niet gelukken, ook maar eenig resultaat te boeken. De Minister maakte zich er af. door te antwoorden, dat de toepassing van de Arbeidswet op den par ticulieren chauffeur zou leiden tot een prin- cipieele uitbreiding der Overheidsbemoeiin gen, welke zich bezwaarlijk zou kunnen be perken tot de particuliere chauffeurs alleen. Natuurlijk waren wij door dit antwoord van den Minister niet overtuigd. Wij moeten bij ons standpunt blijven, dat de geheele. vei ligheid van den weg eischt van de Regee ring, dat zij den meest mogelijken spoed be tracht, om een einde te maken aan de ge varen, ontstaan door vermoeidheid van chauffeurs, en wat de particuliere chauffeurs betreft, maatregelen treft, opdat een weke lijksche rustdag als uiterste minimum den particulieren chauffeur wordt gewaarborgd. Wij zouden de Regeering ernstig in over weging willen geven, niet al te lang te wach ten met het treffen van maatregelen, waar door het aantal onschuldige slachtoffers van het verkeer kan worden verminderd. Zij zal dan op den dank en de waardeering van heel het Nederlandsche volk kunnen i-ekenen. DE WEGEN IN NOORD-HOLLAND STEUN VOOR WEGEN DIE NIET OP HET PROVINCIALE WEGENPLAN STAAN. Er is onlangs reeds door de Prov. Staten van Noord-Holland in beginsel besloten om steun te verleenen aan onderhoudsplichtigen van wegen die niet op het provinciaal wegen plan voorkomen. Nu hebben Ged. Staten aan de Prov. Staten een voorstel gedaan om die steun nader te regelen. De wegen hebben een totale lengte van 471,30 K.M. Daarvan zal 268 K.M. blijvend gesteund moeten wor den, terwijl 203.30 K.M. slechts tijdelijk steun zgl krijgen omdat die wegen later niet meer noodig zullen zijn voor het groote ver keer als het volledige wegenplan van de provincie en het rijk geheel zal zijn uitge voerd. Voor onze omgeving zijn de volgende we gen op dit aanvullende provinciale wegen plan geplaatst: Verbindingsweg Santpoort-IJmuiden: 4.10 K.M. Velserpont-spoorwegviaduct op den weg naar IJmuiden: 1.20 K.M, Hembrug-Zijkanaal F, Halfweg Spaarnwouderweg brug over de Westelij ke Ringvaart van den Haarlemmermeerpol der bij de Zomervaart: 3 K.M. Fonteinlaan en Zuiderhoutlaan In de ge meente Haarlem: 0.7 K.M. Heemstede Bennebroek Provinciale grens met zijtak naar Vogelenzang: 5.50 K.M. Westelijke Hoofdweg langs de Hoofdvaart van den Haarlemmermeerpolder en aanslui tend daaraan de Lisserdwarsweg tot de Pro vinciale grens te Lisse: 19 K.M. Weg langs de Oostelijke Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder van - Schiphol tot Oude Wetering, met zijtak Venneperweg ontworpen Rijksweg AmsterdamSassen- heim: 17 K.M. Aalsmeer Uithoorn: 10 K.M. Amsterdam Sloten Spaarnwouder weg: 4 K.M. Dc provinciale steun voor deze wegen deren grondslag te geven, gepoogd te spreken over de crisis en haar ontstaan, gevraagd, wat de regeering denkt te doen wanneer in sommige landsgedeelten, of in sommige be drijven de werkloosheid een permanenter karakter zou verkrijgen. De bewindsman voor Binnenland- sche Zaken is daarop echter niet Ingegaan - hij hield zich nauwkeurig aan het thema van den interpellant. De interpellant heeft enkele fouten ge constateerd in de werkverschaffing de loonen, de huisvesting, de hygiëne en die fouten als de regel voorgesteld. Daartegen heeft, de minister-president zich gekeerd. Hij heeft uiteengezet diep begaan te zijn met leed en ellende der werkloozen. hij heeft ook gezegd, dat het zijn ernstige wil is. dat bij geëischt heeft, alle mogelijke klachten over de werkverschaffingen ernstig te onderzoe ken. En zijn ze gegrond, de oorzaak daarvan weg te nemen. Natuurlijk zijn er klachten dat kan niet anders. Telkens weer worden deze getoetst en de misstand wordt weg genomen. Over het algemeen, aldus de minister die telkens zelf ook op Inspectie gaat kunnen de feiten den toets der crltiek door staan. De verhoudingen zijn beter, dan men ze in het particuliere bedrijf aantreft. Beter ook dan in het buitenland. De „tusschenkomende" Kamerleden hebben practische vragen gedaan, die kunnen leiden tot een ietwat prettiger werkzaam zijn der gesteunde werkloozen ln de werkverschaf fingen. Zonder onderscheid beloofd de mi nister ..overweging". Zoo heeft de minister beloofd aan den heer Drop. dat hij waar hij er steeds op uit is werkverschaffingsgelegenheid te ontdekken zal komen bij de Kamer met een Inven tarisatie van die gelegenheden. De heer Kuiper had gevraagd, hoe 't toch mogelijk was, dat in de werkverschaffingen de loonen zoo verschillend waren, Dat komt. antwoordde de minister, wijl de prestaties der wevkloozen niet altijd gelijk zijn, er zijn er bij, die nu niet steeds met animo arbei den. Dit scheen bevestigd tc worden door een meöedeeling van den heer Bakker. Deze af gevaardigde toch had ook meer dan eens een klacht gehoord over lage loonen. En wanneer hij dan schriftelijk die klacht op schreef en om eigenhandige onderteokening der gedupeerden vroeg, bleef dat, antwoord uit.; men gevoelde dus blijkbaar zelf, dat er aan de totale prestatie Iets haperde. De heer Kuiper vroeg den minister om een wijziging in gunst.igen zin van de kin dertoeslagen voor de tewerkgestelden. Het scheen, dat dc bewindsman niet ongeneigd is hier tot verbetering over te gaan. Ook zal hij overwegen, of het aantal malen, dat de tewerkgestelden huiswaarts kunnen gaan, kan worden vermeerderd, Voorts zal de minister met Mr. Revmor overleggen over een sneller voortarbéiden aan dc wegenverbetering. De heer Drop maar daarop is de minis ter helaas niet ingegaan vroeg aan den bewindsman invloed op sommige gemeenten, die normaal door hen uit te voeren werken in werkverschaffing doen bearbeiden. Twee moties diende de communist Dc Visser in. Zij werden niet ondersteund. INTIMUS. wordt berekend naar de breedte, het behar- riingsmatei-iaal en het bedrag aan onderhoud besteed. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. N. Kievit. Dclftstraat 36, autodop en auto- wielhoes; v. d. Velde, Schoterboschstraat 27, autoped; Heesakker, Llndenstraat 15. arm bandhorloge; Bureau van politie. Smede- straat. aktetasch; Heinen, Kleine Hout straat 45. broodzak m.i.. H. Weijcrs, Lange Raamstraat 13, schoen; Bureau van politie, Serestraat. ceintuur: C. Baumont, Potgie terstraat 9, étui m.i., J. Pape, Van Oosten de Bruynstraat 127, l paar schoenen.; Kennel Fauna, Parklaan 119, hondje; Suman. Rozen straat 4, hondje; Kennel Kleist, Houtvaart- pad 206, hondje; Van Dijk, Elzenplein 6. handschoen; Kennel Fauna Parklaan 119, 3 katten; Bureau van politie, Smedestraac, Lidmaatschap ziekenzorg; Verzij lberg, Spaarnwouderstraat 29. medaillon; Lodder, Zwaluwstraat 17, obligatie in doosje; De Jong Teding van Berkhoutstraat 36, portemonnaie met inhoud; J, Stels, Linnaeuslaan 17, pot loodhouder; v. d. Vossen, Ten Katcstraat 4, pet; School no. 33, Karolingenstraat porte monnaie met inhoud (te bevragen tusschen 8.3012 uur en 1.30—4 uur), J. C. van Kooy, Pres. Steijnstraat 141 rijweilbelastingplaatje. Verkerk, Nijlstraat 27, rljwielbelastingplaatje Opbroek, Lange Begijnestraat 3, slot; Bu reau van politie, Smedestraat, taschjc met inhoud; M. Klencc. Bloemendaalscheweg 231 Bloemen daal, taschjc. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amstelland S n.m. v. Rio do Janeiro. Buenos Ayrcs naar Amsterdam. Aludrtt S v. Rio de Janeiro, Buenos Ayrcs n. Rotterdam. Boskoop Sv Oallno naar Moltendo. Binnendijk 9 v.m. tc Snbang, Java naar New- Y ork, Bodegraven p, 9 1.30 Vlisslngcn v. Antwerpen naar Duinkerken. Bllliton 8 tc Port Said, Rotterdam naar Japan Chi*. Huvgens p. 6 Perlm, Amsterdam naar Batavia. Colombia p. 8 Azoren n. Plymouth, Wcst-In- dië naar Amsterdam. Delftdljk S te en van Bermuda. Rotterdam n. do Paclfickust. Ednrn S 8 u. 37 m. 1-10 mijl 2.West van Land's End, New Orleans naar Rotterdam. Edam p. S n.m. Bishops, New Orleans n. Rot terdam. Houtman 7 ie Beira v. Port Natal. Heemskerk 9 v. Amsterdam n. Rotterdam. Irmgard 7 tc Rio do Janeiro v. Amsterdam. Immo 7 to Bremen v, Brazilië 1, r. Amsterdam Jagersfontein 7 tc Port Natal, Z.-Afrika naar Rotterdam. Kola Buroe 5 v. Ponang, Calcutta naar Van couver. Lematang 7 to Bolawan Deli v. Rangoon. Munster 9 te Antwerpen v. Amsterdam. Mt-dea 7 te New York v. Wesl-lndlë. Meropc 8 v, Kingston n. Santiago n. Cuba. Oldekork 7 v. Sjanghai, Japan n. Rottordam. Poelau Bras 9 te Londen, Batavia n. Amster dam. Pntria 9 10 u. to Bolawan, Rotterdam naar Batavia, Springfontein te Rotterdam v. Durban. Sierra Morena 7 v. RIo de Janeiro. Amsterdam naar 2uld-Amerika. Simon Bolivar 8 11 u. 10 m. 200 mijl West van Land's End, Amsterdam naar Barbados, Tjlbadak 7 te Hong Kong v. Sjanghai. Tarakan p, 8 Gibraltar, Amsterdam naar Ba tavia,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11