BUITENLAND. Het conflict tusschen Vaticaan en Staat. Het Nieuwe Belgische Ministerie. VICTOR IA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE WOENSDAG BLAD 10 JUNI 1931 Eindelijk een antwoord der Italiaansche regeering. Kans op overeenstemming groot? Het Zevende eeuwfeest van den H. Antonius. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De spanning tusschen Vaticaan en Staat was tot een toppunt gestegen. De nota's van den paus aan de Fascistische regeering wer den eenvoudig onbeantwoord gelaten. Het dreigement dat de diplomatieke betrekkin gen tusschen den Heiligen Stoel en de Ita liaansche regeering verbroken zouden wor den, dreigement vervat in een scherp gestel de nota, heeft eindelijk uitwerking gehad. Wat wel te verwachten was. De Italiaansche regeering heeft wel bewust van haar onwil blijk willen geven maar kon daarbij toch niet verder dan hpt uiterste gaan. Dinsdag werd het antwoord der Italiaan sche regeering overhandigd. Officieus wordt bericht, dat overeenstemming is bereikt. Doch er is reden om aan te nemen, dat dit bericht voorbarig is. Het B.T.A. meldt bij voorbeeld. dat graaf Vecchi, de Italiaansche gezant bij het Vaticaan zich naar het Vati caan heeft begeven, waar hij een langdurige bespreking met kardinaal Pacelli heeft ge had. Na het onderhoud met graaf Vecchi be gaf kardinaal Pacelli zich naar den paus; alle audiënties werden afgezegd en de paus onderhield zich gedurende een uur met den kardinaal. Het Vaticaan spreekt het gerucht tegen volgens hetwelk kardinaal Marchetti Selvag- giana van den H. Stoel opdracht zou hebben gekregen het ontwerp te bestudeeren van een nieuwe nationale organisatie der katholieke vereenigingen, die niet meer onder toezicht van den H. Stoel zou komen te staan, doch onder die. van een Italiaanschen kardinaal der Curie. Men blijft de grootste reserve in acht nemen ten aanzien van alle berichten, die de ronde doen over de loopende diploma tieke besprekingen. Wel wordt verklaard, dat indien men niet tot bevredigende resultaten mocht komen het Vaticaan geenszins van plan zou zijn de kwestie aan zichzelf over te laten en vastbesloten zou zijn tot het einde door te zetten. Het schijnt verder, dat pressie is uitge oefend op de bevolking van zekere deelen van Italië, vooral in het Zuiden om de kerke- autoriteiten te verplichten de proces sies te houden, die zooals gewoonlijk op 13 dezer plaats hebben ter eere van den H. An tonius; het Vaticaan was daarentegen van meening dat deze processies niet gehouden moesten worden, omdat ze aanleiding zouden kunnen geven tot incidenten. Categorisch wordt het verslag gedemen teerd, dat in het buitenland gepubliceerd is over de "bij eenkomst van kardinalen en vol gens hetwelk verscheiden kardinalen zich zouden hebben uitgesproken tegen de door kardinaal Pacelli gevoerde politiek. Dit ver slag zou van het begin tot het einde ver zonnen zijn. Het zevende eeuwfeest van den H. Antonius Valt tusschen 13 en 21 Juni. De kans bestaat dus, dat vóór dien tijd overeenstemming wordt bereikt. In ieder geval zou dit feit een invloed ten gunste van de besprekingen kunnen uitoefenen. Ook voor de Italiaansche regeering is het immers beter dat dit con- flir' spoedig mogelijk uit den weg wordt ge L. A. Genève. Thomas antwoordt. De directeur van Internationaal Arbeids bureau, Albert Thomas, heeft in een rede van twee uur op de internationale arbeidsconfe- rentie de meer dan 50 sprekers beantwoord, die aan de algemeene discussie over zyn rap port hadden deelgenomen en die vrijwel al len het werkloosheidsprobleem hadden be sproken, aldus de N. R. Ct. Thomas gaf rond uit toe teleurgesteld te zijn over den alge- meenen loop van de discussies. Zijn aanbeve lingen omtrent: 1. de samenwerking tusschen de nationale arbeidsbeurzen, 2. de vergemak kelijking van de migratie, 3. de universeele toepassing van de werkloosheidsverzekering en 4. uitvoering van openbare werken van in ternationaal karakter, waren door tal van gedelegeerden slechtspalliatieven genoemd. Met betrekking tot de groote problemen van arbeidstijd en loonsverhooging betreurde Thomas te moeten vaststellen, dat de ver schillen tusschen de werkgevers en arbeiders nog steeds even groot waren gebleven als vroeger. Hij gaf verder in overweging, dat een in ternationale overeenkomst zou worden ge sloten tot regeling van het aantal overuren in alle takken van nijverheid. Aan het slot van de discussies heeft Jou- haux namens de arbeidersgroep het belang van de door Albert Thomas gedane voorstel len erkend, doch de meening uitgesproken dat het programma nog op andere wijze moet worden aangevuld. Engeland. Zetel voor Labour behouden. LONDEN, 9 Juni (V.D.) Bij de tusschen- tijdsche verkiezing te Gateshead werd de Labour-candidaat Evans gekozen met 22.895 stemmen. De conservatieve candid aat He ad- lam behaalde 21.501 sthemmen. De zetel blijft dus voor Labour behouden. Duitschland Officiëele Verklaring inzake het moratorium. BERLIJN. 9 Juni (V.D.) Van officieel» zijde wordt medegedeeld dat de verschillende berichten, als zou de Rijksregeering voor- nemens zijn binnen eenige dagen een verzoek om een moratorium te doen, zonder eenigen grond zijn. Er zijn nog geen besluiten ge nomen en alle mededeelingen hieromtrent zijn dan ook voorbarig en kunnen slechts schadelijke gevolgen hebben. Het tegenbezoek van MacDonald en Henderson. BERLIJN, 9 Juni. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat MacDonald en Henderson de uitnoodiging tot het brengen van een tegenbezoek aan Duitschland hebben aan vaard. Bijzonderheden ontbreken echter nog. De Fransche vliegers ver oordeeld. KAISERSLAUTERN, 9 Juni (V.D.) De rechtbank te Kaiserslautern heeft de Fran sche vliegers, die verleden week Woensdag bij Enkenbach landden en gearresteerd werden, wegens overtreding van de Luchtverkeers- voorschriften veroordeeld tot tien dagen de tentie. De vliegers hebben zich bij dit vonnis neergelegd. Spanje. Straatgevechten in Barcelona. MADRID, 9 Juni (V.D.) Te Barcelona is het tot ernstige botsingen gekomen tus schen syndicalisten en socialisten. De syn= dicalisten poogden het personeel van een draadfabriek tot staking op te zetten. De socialisten weigerden echter aan het sta kingsparool gevolg 'te geven. Tijdens de hierop volgende woordenwisselingen vielen schoten, die spoedig beantwoord werden. Tenslotte waren eenige honderden arbeiders in den strijd gewikkeld, welke eerst door het in grijpen van de politie geëindigd kon wor den. Naar tot dusverre bekend is, zijn 11 perso nen gewond. Frankrijk. Interessante redevoering van Briand. PARIJS, 9 Juni. (V. D.) In den loop van de Kamerzitting van heden verzocht de minister president de debatten inzake de Stahlhelm- demonstratie te Breslau uit te stellen. Briand verklaarde dat de Kamer bij de algemeene debatten gelegenheid zou hebben zich een denkbeeld te vormen van den huidigen stand van de Duitsch-Fransche betrekkingen. Te Breslau in de nabijheid van de Poolsche grens is een demonstratie gehouden, welke uitgegaan is van een bond, die niet zeer vredelievend pleegt te zijn. Ditmaal zijn twee vorsten en verscheidene generaals aan wezig geweest. Dit is een evenzeer te beris pen als te betreuren gebeurtenis. In de te Breslau uitgesproken redevoerin gen is geen beroep gedaan op oorlog, maar is heftige critiek uitgebracht op de regeering, die men voor te zwak hield om een veran dering van de Oostelijke grenzen te verkrij gen. Het gaat te ver, dat een dex-gelijke demon stratie in de nabijheid van de Poolsche gren zen na de verzoening van Genève plaats vindt. Dit had moeten worden vermeden. De Fransche regeering heeft haar standpunt- de Duitsche regeering kenbaar gemaakt en heeft den indruk, dat dit door haar gedeeld wordt. „Wij zullen trachten uit het Duitsche volk, zoo al niet een bevriende natie, dan toch een vredelievend volk te maken. De Duitsche staatslieden hebben mij kwade uren bereid, maar ik laat mij daardoor niet ontmoedigen. In ieder geval zou ik niet willen, dat het ka binet Bruning door nationalisten zou wor den vervangen". De Fransche regeering zal in ieder geval niet verzuimen bij dergelijke incidenten in te grijpen. Na deze verklaring ging Briand geheel on verwacht over tot bespreking van het repa ratieprobleem en van het bezoek op Che quers. Hierover zeide hij o.a.: Met betrek king tot de reparaties kan Duitschland zijn eigen opvattingen vertegenwoordigen, dat is zijn goed recht. Wij hebben echter onze eigen meening en men zal de plechtige verdragen niet kunnen aanvechten, zonder dat wij on ze toestemming geven. Het Young-plan kan niet worden gewijzigd, want het heeft een definitief karakter. Van een eventueel plan om het Youngplan te herzien heb ik geen kennisgeving ontvangen. Wanneer dit echter wel het geval ware geweest, zou ik niets heb ben ondernomen, zonder daar het parlement in te kennen". GEBREKKIGE VERKEERSREGE LING IN HET NOORDZEE KANAAL. NIEUWE CRITIEK VAN DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake de aan varing van het stoomschip „Trajanus" met het Engelsche stoomschip „Medmenham" in het Noordzeekanaal bij de Hembrug. De Raad is van oordeel dat dit. ongeval een typisch voorbeeld is van de gebrekkige re geling van het verkeer in het Noordzeeka naal want op de wijze, waarop de beide sche pen, welke met elkaar in aanvaring zijn ge weest, hebben gehandeld, valt geen aanmer king te maken. Beter resultaat zou hier verkregen zijn. wanneer de brugwachter den toegang voor schepen van de zeezijde nog niet had open gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorissir. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Parijsche artisten. Een ,,debutantenhuis'\ Het leven is voor pas beginnende artisten moeilijk, zeer moeilijk. In 1924 kregen daar om eenigen in Parijs het schitterende idéé om het grootste bezwaar voor den debutant, het niet kunnen beschikken over een geschikt atelier, uit den weg te ruimen. Het plan was echter niet zoo gemakkelijk uit te voeren. Ze strandden op vele hinderpalen. Doch nu zijn deze alle overwonnen. De stad en de staat hebben hun medewerking op ruime schaal verleend: Parijs stond een ter rein af aan de rue Ordener op dergelijke voorwaarden, dat het eigenlijk een gift is. De staat leende geld tegen zeer laag interest. De gebouwen zullen ongeveer 250 ateliers bevatten, voor schilders, beeldhouwers, enz. Enkele ervan blijven ter beschikking voor buitenlanders, die hier willen komen. Bij elk atelier hoort een kamer en een keuken. Nu bestaat het gevaar, dat zij, die eenmaal hun plaatsen ingenomen hebben, deze liever niet weer verlaten en er voor goed willen blijven. Maar dat is de bedoeling niet. De in stelling is voor debutanten en door allerlei reglementen en bepalingen wordt er voor ge zorgd, dat niemand zich er eeuwig kan ves tigen. Telkens moeten er andere artisten onderdak vinden. Het grootsche idéé „Montmartre aux Ar tistes", zooals het genoemd is, staat op het punt verwezenlijkt te worderr. De eerste steen wordt binnenkort gelegd. TIJDELIJKE BIOSCOPEN OM GRONINGEN? EN GOEDE VERVOERMIDDELEN ER NAAR TOE. De Nederlandsche Bioscoopbond heeft Dinsdagavond te Groningen wederom een openbare vergadering gehouden, waarin is medegedeeld, dat de bioscoopbond overweegt om in de onmiddellijke nabijheid van de stad in de aangrenzende gemeenten tijdelijke bioscooptheaters in te richten en tevens zorg te dragen voor goede vervoermiddelen, indien aan het conflict niet spoedig een ein de mocht komen. WERKWEEK VAN 90 UUR OP DE SLEEPBOOT „VEERGAT"? HET ONGELUK EEN GEVOLG VAN OVERVERMOEIDHEID? Over de schipbreuk van een sleepboot bij de Zuiderzeewerken weet het Volk te melden dat de bemanning een werkweek van 90 uur achter den rug had. Men begon regelmatig om vier uur 's morgens en werkte dan tot tien uur 's avonds. Het blad heeft den indruk, dat het ongeluk in niet geringe mate te wij ten is aan oververmoeidheid van het perso neel. De Centrale Bond van Transportarbeiders, die Zondag een ontspanningsbijeenkomst be legd had op het eiland Breezand, heeft deze omgezet in een rouwdienst. Van de schepen woei overal de vlag half stok. OFFICIEELE GEGEVENS OVER DE AARDBEVING DE STERKSTE, DIE HIER OOIT AANGE- TEEKEND IS. Het Koninklijk Ned. Meteorologisch Insti tuut te De Bilt deelt over de aardbeving nog mede, dat uit de binnengekomen berichten wel blijkt, dat de jongste aardbeving over ons geheele land is waargenomen, het sterkst nabij de Noordzee-kust. zij is de sterkste ge weest van alle bevingen, waarvan hier aan- teekening is gehouden. Het is de vierde sedert 1926, die in ons land is gevoeld. In den nacht van 5 op 6 Ja nuari 1926 werd een aardbeving waargeno men afkomstig uit den Eifel, die vooral in Limburg werd gevoeld, maar ook nog op en kele plaatsen in Groningen, Friesland en Zuid-Holland. Uit denzelfden hoek n.l., uit de omgeving van Bonn, was de beving van 14 Januari 1928 afkomstig. Van de 61 berichten kwamen 52 uit Limburg, het verst verwijder de punt van waarneming was Haarlem. Ver der verdient de beving van 1 op 2 Mei 1928 vermelding, die haar epicentrum in ons land had. vermoedelijk in de streek Utrecht—Den BoschNijmegenArnhem. Van deze zeer zwakke beving kwam slechts een 6-tal berichten binnen. Een dergelijk ge val van een aardbeving van Nederlandschen oorsprong kwam voor op 1 Maart 1883 en werd waargenomen binnen den driehoek den HaagAlkmaarUtrecht. JUBILé. 15 Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Abr. Zwemmer in dienst kwam bij de Haarl. Bankvereeniging (thans N.V. Twentsche Bank). De laatste jaren is hij concierge. Vroeger was hij tevens concierge van het gebouw Zang en Vriendschap in de Jansstraat. ORGELBESPELING in de Groote of Sint-Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 11 Juni 1931 des namid dags van 34 uur. door den heer George Robert. Programma; 1. Praeludium et Fuga a kl. t.. J. S. Bach.. 2. Sarabande et Fughette F. Couperin. 3. Adagio et Andante uit het Concert G gr. t.. G. F. Handel. 4. Sonate V, F. Mendelssohn-Bartholdy. Andante. Andante con moto. Allegro maestoso. 5. a Mélodie, b. Marche, A, Guilmant. Weinig Enthousiasme. (Van onzen correspondent). Brussel, 6 Juni. Niet zonder moeite is dan toch ten slotte een nieuw kabinet gevormd. Gelijk ik reeds meldde was burggraaf Poullet. enkele jaren geleden verguisd en door de belgicistische pers uitgemaakt voor al wat leelijk is, de aangewezen man om een oplossing te bren gen voor vele netelige quaesties. Maar de heer Poullet weigerde om de opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering te aanvaarden. De officieele reden voor die weigering vond men in den gezondheidstoestand van den invloedrijken Leuvenschen hoogleer aar. De ware, diepe, verborgen redenen moet men echter zoeken in de politieke situatie, welke Poullet beter kent dan wie ook in België en die inderdaad uiterst ingewikkeld is. De twee groote partijen in het parlement, de Roomsch-Katholieke Staatspartij en de S.D.A.P., zijn afzonderlijk niet sterk genoeg om de reegeringsverantwoordelijkheid te aanvaarden. Er moet dus een coalitie gezocht worden. Aangezien de fronters van geen enkele combinatie willen weten, blijft alleen de li berale partij in aanmerking komen. Een so- eialistisch-liberaal verbond is ten eenenmale principieel uitgesloten en zoodoende rest al leen het samengaan van liberalen en katho lieken. Op deze uiterst wankele eenheid van tegendeelen heeft Jaspar jarenlang niet zon der moeite zijn evenwicht bewaard. En nu gaat op dezelfde wijze dr. Jules Renkin zijn equilibristische talenten beproeven. Men zal zich afvragen: is er dan werkelijk géén andere oplossing denkbaar? Zeker, die is er. Maar die wordt niet gewenscht. De katholieke democraten verschillen wat hunne economische idealen betreft zeer wei nig van de sociaal-democraten. En, geloofs zaken ter zijde gelaten, zou een principieele overeenstemming tusschen Poullet en Van- dervelde niet moeilijk te bereiken zijn. Deze gecombineerde katholieke en socialistische democratie zou op een groote, vaste, vrijwel homogene meerderheid in het parlement kunnen steunen. Maarom die combinatie in de wer kelijkheid tot stand te brengen, zou de wil daartoe aanwezig moeten zijn. Die wil is echter niet aanwezig. Niet bij de S.D.A.P.. die er niets voor voelt om in een crisisperiode, welke bovendien vlak voor de verkiezingen valt, de regeeringsverantwoor- delijkheid te aanvaarden. Deze partij heeft op het oogenblik alleen maar te verliezen, wanneer zij de oppositie verlaat. Niet bij de R.-K. Staatspartij, die dan in twee deelen zou gesplitst worden. Het uiteen vallen der Roomsch-Katholieken, waarvoor men al jaren vreest, acht men in de hooge regionen van het aartsbisdom Mechelen thans minder gewenscht dan ooit. Het gansche streven der kerkelijke over heden is er op gericht om, met alle ten dien ste staande middelen, de partij-eenheid te bewaren. Dit is niet altijd gemakkelijk, om dat de gelijkheid des geloofs een groote va riatie in de economische inzichten en eischen niet uitsluit. Tenslotte wordt het totstandkomen van een democratisch bloc met alle middelen be streden door de groote financieele machten, die, gelijk overal, over veel, zij het dan ook verborgen, macht beschikken. Dit zijn dus de oorzaken, waardoor de eenige natuurlijke regeeringsbasis niet ge vormd kan worden. Voorloopig blijft men dus aangewezen op de roomsch-liberale coa litie, waarin eigenlijk niemand veel vertrou wen heeft. Vandaar ook dat niemand gelooft in een lang leven van het kabinet Renkin. Deze wisseling heeft geen enkele essentieele verandering tot stand gebracht. En nie mand begrijpt dan ook hoe de verschilpun ten tusschen de regeeringsbondgenooten, waarover Jaspar gestruikeld is, nu plotseling uit den weg geruimd zouden kunnen worden. De katholieken, overwegend op de Vlaam- sche bevolkingsgroepen steunende, moeten den eisch der absolute ééntaligheid, ook in het onderwijs, handhaven. Wanneer zij dat niet doen, verliezen zij bij de verkiezingen van '33, op zijn allerminst tien zetels aan de frontpartij. De liberalen, die hun steunpunt in de Brusselsche bourgeoisie hebben, moeten hun eisch van bescherming der taalrechten van de minderheden handhaven. En wan neer de onderwijswetten aan de orde ko men. is er een groote kans dat het ministe rie Renkin op dezelfde wijze verdwijnt als het ministerie Jaspar. ten gevolge van het zelfde politieke verschijnsel: oneenigheid in eigen boezem. Het waarschijnlijkste is dan ook. dat de premier begint met vóór de va- cantie de financieele wetten té laten stem men en dat dadelijk daarop het parlement, als gewoonlijk, op reces gaat tot begin No vember. Wie dan leeft, wie dan zorgt! Het gebrek aan vertrouwen in de be staansmogelijkheden van dit ministerie blijkt het duidelijkst uit het feit, dat bijna alle fi guren van beteekenis hun medewerking ge weigerd hebben. Allereerst de heer Poullet. die er geen zin in had om zijn prestige in gevaar te brengen, door deel te nemen aan een avontuurlijke onderneming, die weinig kans van slagen heeft. Dan de liberale lei der dr. Albert Devèze. minister van staat, die ook de rol van toeschouwer verkoos bo ven dien die van jeune premier. Dan de heer Sap. de hoofdman van de middengroep der Katholieken. Noch minister van Staat dr. Frans van Cauwelaert (R.K.t, noch Louis Franch (Lib.), noch Tschoffen (R.K.) toon den eenige liefhebberij voor een functie, die in het algemeen als het ideaal van een poli ticus geldt. Over de geheele linie ontbreekt vertrouwen. Het nieuwe kabinet bestaat uit zes minis ters. die van den heer Jaspar overgenomen zijn en zes nieuwe aanwinsten. Politici van het eerste plan zijn de heeren Renkin. Hy- mans, baron Houtard en Crokaert. Voor het overige zijn het figuren van de tweede, der de en vierde rij. Het eenige verschil met het vorige kabinet is dit: dat het accent wat meer op het Vlaamsche element gelegd is. zóózeer dat de belcistische „Nation Beige" een vette kop publiceert: „Le Radicalisme flamand au Pouvoir". Zoo ver is het echter nog niet! De Vlamingen in dit kabinet zijn niet „radikaal" en ze zijn stevig ingekaderd tusschen Brusselsche elementen als de hee ren Hymans, Houtard, Crokaert. Coca. Het eenige wat men zeggen kan is. dat voor vijf ministers het Vlaamsch de natuurlijke om gangstaal is. Verder is de heer Petstjean (Lib.), minister van Onderwijs en Schoone Kunsten, op het oogenblik pro-Vlaamsch. Hij is echter het type van een opportunis tisch politicus, zoodat men onmogelijk zeg gen kan hoelang zijn pro-Vlaamschheid du ren zal. Verder is de heer Bovesse (minister van Posterijen etc.), een hartstochtelijk voor stander van de ééntaligheid van Wallonië en dus of hij wil of niet! ook van de één- taligheid van Vlaanderen. Bij de eventxieele behandeling der onderwijswetten kan hem die overtuiging in conflict brengen met zijn Liberale partijgenooten. Hier blijkt weer eens hoe de taalstrijd elk politiek probleem ingewikkeld maakt en ia laatste instantie behcèrscht. In België be staat behalve de gewone politieke partijver- deeling, nog weer een onderverdeeling in pro of anti-Vlaamsch. Zoodat alle partijen 'behalve de frontpartij' rekening moeten houden met de taai-antithese in eigen kring. De Vlaamsche invloed wordt zélfs in de liberale partij met den dag sterker. En de Antwerpsche liberale afgevaardig den moeten mee met den stroom of zij ver liezen in 1933 hun zetel. Typisch voor de gewijzigde verhoudingen is wel de wijze waarop het hof in den laat- sten tijd met de Vlamingen coquetteert. lederen dag ziet men daarvan voorbeelden. Zoo zag ik gisteren een foto van H. M. Ko ningin Elisabeth, die een boottocht op de Leie maakte met de schrijvers StreuvMs, Teirlinck. Vermeylen. Martens en den schil der Servaes e.a.. waarbij zelfs de Vlaamsche pijp en het Vlaamsche bier niet ontbraken. Men kan de beteekenis van deze kleine ge beurtenis als symptoom niet licht onder schatten. De oplossing van de Vlaamsche quaesties de afdoende, volledige oplossing is in de naaste toekomst onvermijdelijk. En dit kabinet zal daartoe niet in staat blij ken. Vandaar de algemeene meening. dat aan den heer dr. Jules Renken geen lang mi nisterieel leven beschoren zal zijn. Tenzij er een wonder gebeurt, hetgeen in het spel der politiek altijd mogelijk is, vooral zoo dicht voor het oogenblik waarop de kiezers aan het woord komen! J. GRESHOFF. DE REIS DER KONINKLIJKE FAMILIE NAAR TIROL. MET BELANGSTELLING TEGEMOET GEZIEN TE WEENEN. De correspondent van de N. R. Ct. tc Wee- nen meldt over het voorgenomen bezoek van onze koninklijke familie aan Tirol, dat de Nachtausgabe van het Wiener Extrablatt een officieel bericht, uit. Innsbruck heeft, waarin staat, dat de reis incognito zou geschieden met klein gevolg. Van de Koloniale Tentoon stelling te Parijs zou het gezelschap zich door Elzas-Lotharingen en Zwitserland naar het plaatsje Iglo in Tirol begeven Het verblijf daar zou drie weken duren. Prins Hendrik zou in Tirol op jacht gaan. Dezer dagen wordt iemand van het hof te s-Gravenhage te Innsbrück verwacht om voorbereidingen te treffen, waartoe waar schijnlijk een particuliere villa in gereed heid zal worden gebracht. De Oostenrijksche autoriteiten In het be treffende gebied hopen van dit bezoek al thans volgens het bovengenoemde blad toeneming van het vreemdelingenbezoek uit Nederland. Dit bericht trok in de late avonduren te Weenen zeer de aandacht. PENSIOENFONDS BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Het bestuur van bovengenoemd fonds heeft in een vergadering besloten, om aan de werkgevers, die 65-jarige of oudere arbeiders in dienst hebben, over het contractjaar 19301931 de reglementair vastgestelde uit- keering toe te zenden. Van 1 Juli af zal ook aan de invalide ar beiders de uitkeering worden toegekend. Zij die nog op cenigerlei wijze met hun werkgever in verbinding zijn. kunnen hun uitkeering middels hun werkgever ontvan gen; de overigen zullen hun verzoek om uit keering rechtstreeks bij het bestuur van het fonds (Billitonstraat 34—36 Haarlem) moe ten indienen, met opgave van het aantal dienstjaren, welke zij bij aangesloten pa troons hebben doorgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. OBERlAHNStcrN NATUURLIJK BRONWATER. De heerlijkste, meest gevraagde Tafeldrank. ACENDA WOENSDAG 10 JUNI Wilhelminastraat 22: Theosophisch Ge nootschap. Inlichtingenavond. 8.15 uur. Palace: „Hare Hoogheid beveelt." Tooneel: Lou Bandy. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Troïka". Tooneel: Les Cha- bas. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Die vom Rummel- platz". Tooneel: De Harlequins. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Café Brinkmann: N.V. Koninklijke Fa briek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes, aandeelh. verg. 12 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Blocmendaal: Raadsvergadering 3 uur namiddag. APOTHEEKDIENSTEN P. Th. A- van Rijn, Kl. Houtweg 15, tel. 10539. Fa. c. G. Loomeyer en Zn.. Zijlweg 34, tel 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 1271L

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5