DOOLHOF. had. Het water suisde hem In de ooren. Van den kant klonk luid ge juich, hij was No. één. Hoe ver nog, dacht Jan en voelde hoe hij langza merhand doodmoe werd. Achter hem hoorde hij het hijgen van Klaas Bie zen en weer 't gejuich van den kant. Haal op Klaas! Haal op! werd er geroepen. De moed zonk Jan uit zijn vermoeide spieren, hij voelde 't, hij kón niet meer. Met de grootste moei te bereikte hij den wal en ging in het gras liggen. Even sloot hij de oogen en keek toen uit over het water hoe de A. V. club den prijs veroveren zou. Maar neen, dat bedacht hij nu pas Vader! Daarom had Vader na tuurlijk meegedaan. Met kalme for- sche slag sloot Mijnheer Doorman onder het oorverdoovend gejuich van de Bibit-club langs Klaas Biezen en bereikte lang vóór dien, lachend het eindpunt. Natuurlijk kreeg Bibit den prach- tigen bal Nooit is Jan Doorman meer „boos" geweest op die goede Vader van hem! RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden itfoor Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Zangeresje.) Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam ontstaat. Zangertje, Trambestuurder, Rozen knopje, Gouden regen. Lelie, Water rotje, Zwartkopje, Wipneusje, Cro- Cusje, Goudsbloem. 2. (Ingez. door Knipperdolletje.) Kruisraadsel. x X X X X X X x X een medeklinker een hert een stad op Java. een knaagdier een medeklinker Van boven naar beneden en van links naar rechts moet je dezelfde stad lezen. 3. (Ingez. door w. B. Z.) Aardrijks- kundig kruisraadsel. x x X X xxxxxxxxx X x x X een medeklinker een vlerkante maat. een bewoner van Friesland een alcoholhoudende drank een Nederlandsche provincie een eiland in de Noordzee vertelt het nieuws, een meisjesnaam, een medeklinker Van boven naar beneden en van Jinks naar rechts moet je dezelfde provincie lezen. 4. (Ingez. door W. B. Z Verbor gen vruchten. a. De knappe leerling kreeg een prijs. b. Na rijpe ervaring te hebben op gedaan, was hij voor dit werk ge- Schikt. c. Hoeveel geld hebt ge totaal be steed? d. Je moet je speelgoed netjes op ruimen. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben een leuk, gezellig spel. Ik geloof, dat ieder kent me wel. Mijn 1ste lettergreep zit in dozijn, Mijn 2de lettergreep moet in Her- mina zijn. Mijn 3de lettergreep is gemakkelijk te raden, Die is verborgen in 't land der Nomaden. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Vul de puntjes in met medeklin kers, zoodat er een spreekwoord komt e oo a e ee e aa e aa e AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger). 1. (Ingez. door W. B. Z Welke jongensnaam noemt iets heel kouds, wanneer men de eerste letter wegneemt. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Ik noem iets, dat honderd jaar be- teekent. Zet ge er een g voor, dan ben ik slaperig. Zet ge er een 1 voor, dan ben ik een roofdier. Zet ge er een m voor, dan ben ik een vogel, zegt ge er een z voor, dan woon ik in Zee land. 3. (Ingez. door w. B. Z.) Strik vragen. a. In de Meer was een boer en die boer had een hond en de moeder van die boer was ook de vader van dien hond. Hoe moet je de komma's plaatsen? b. Wat is weg en zal weg blijven? c. Waar heeft Noach den eersten spijker in de Ark geslagen? d. Waar doet een haan zijn oogen dicht als hij kraait? 4. (Ingez. door W- B. Z.) Ik ben een riviertje in Noord-Hol land, geef me een anderen staart en ik ben timmermansgereedschap, geef me weer een anderen staart en ik kan uitgroeien tot 'n prachtige plant 5. (ingez. door W- B. Z.) O O O O O O O de zoon van een koning een roofvogel' een andere woord voor plaat, als de dag voorbij gaat doen we in een schuitje legt de kip. moeten we nooit maken. De cirkeltjes noemen een bloem, die nu bloeit. 6. (ingez. door W. B- Z.) Neem twee letters van je vader, drie van je tante, twee van je nichtje en één van je moeder. Als je deze letters samenvoegt, krijgt je iets, waar we allen naar verlangen. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Veel beloven weinig geven, doet de gek in vreugde leven. 2. Klaproosje. 3. Als er een schaap over de dam is, volgen er meer. 4. Eet wat gaar is, spreek wat waar is. 5. Pyramide. 6. Kees Pruis. AFDEELING II 1. Een ei. 2. Slager, winkelier, melkboer. 3. Zandvoort. 4. Haarlem. 5. Jaap, Anna, Aker. 6. Jeugdblad. Goede oplossingen ontvangen van: N. B. 6 Hunkerhartje 6 Kruimeltje 6 Kweekelingetje 6 Viooltje 6 Water rotje 6 Wijnanda 6 De kleine Vogel vriend 6 De kleine Violist 6 Henny Geyteman 5 De kleine Orgelist 5 Op- petom 3 Juffertje Weetgraag 4 Krielkip 6 Moeders Oogappel 6 Gouden regen 6 De kleine piloot 6 Doornroosje 6 Vin gerhoedskruid 6 Schaatsenrijdstertje 6 Zangeresje 5 Vaders Jongen 4 Sun beam 3 De kleine Padvinder 6 N. B. 5 Duikstertje 6 Nevada 6 Uitlooper 6 Blondine 5 Crocusje 5 Elfenkoningin 5 Sneeuwwitje 5 Lelie 5 Balsemientje 5 Kerst-roosje 6 Rozenknopje 5 De kleine Voetballer 5 Tuinierstertje 3 Het jonge indiaantje 6 Het kleine Molenaartje 6 Nachtvlindertje 6 Goudhaantje 5 Herfstastertje 5 Bor- duurstertje 6 Kakelaartje 5 Egmon- dertje 6 Wenda 4 Admiraal de Ruyter 6 President Kruger 6 Trambestuur der 6 Knipperdolletje 2 Nachtegaal tje 6 Bloemenfee 6 D elooze Vos 6 Goudvisch 5 Moeders kleinste 6 Wip neusje 6 Zangertje 5 Middelmootje 5 Alba 6 Zwartkijkertje 6 Heideprin- sesje 5 Rubriekerfjes-Lijsf Henny Geyteman, oud 7 jaar, woonplaats? Rinsje van Zon, oud? Rozenhagen- straat 37. Jo van Gog, oud 13 jaar, Kerkhof straat 19. Kees van Oldenmark, oud 7 jaar, Eikenstraat 24, H.-N. RUILRUBRIEK R. BLOKKER, Dubbele buurt 13 rd. heeft Turmacpunten en vraagt daar voor: bloemen, vlinders, wapens en vlaggetjes. MEVR. E. VAN MAAS—OUD SCHANS, Coornhertstr. 12 wil een lief jong poesje weggeven. Liefst halen vóór 2 uur, of tusschen 6 en 8 uur. MEIBLOEMPJE, Gasthuissingel 40 heeft 8 Kwattasold., 18 Sickeswapen- t-jes, 3 Amstelpenningen, 3 Pelikaan - tjes, 4 Bogamy, 2 Rakker en zijn mak ker, l Dik Trom, 11 Niemandsver driet, 12 Gouda-theelicht, 1 Bobbie, 1 Ali-Baba, 1 Vogelleven, 1 Padden stoelen nr. 99, 2 Mercurius 2 en 50, 2 Leupen Serie A 18 Hille-boekenbons, 3 de Zeeuw, 15 Franken. Hiervoor vraagt ze Victoria jeugd-Bibliotheek bonnen. ERNST NILANT, Wilhelminapark 27, heeft 84 Hagwapens, 14 Sunlight," 2 Lux, 4 Vim, 21 Droste, 14 Bluito's, 3 Paddenstoelen, nrs. 107, 109, 111. 8 Zeewater, Kwattasold. Hiervoor vraagt hij Pettes Cactuspl. Dobbel- man, Hoe heet die vogel? Deel n, Klaverblad, Zee-aquariumpl. Ruiltijd 's avonds tusschen 7 en 7.45. TINY VAN OPIJNEN, Hoofmanstr. 15 bij den Zijlweg, heeft een mooi, grijs poesje. Wie het hebben wil, mag het komen halen. GERRIT DE BIE, Nijlstraat 12, Ba- vodorp, heeft een mooi, grijs poesje. Wie het hebben wil, mag het komen halen. GERRIT DE BIE. Nijlstraat 12. Ba- vodorp, heeft Sickesz, Kwatta, Meco, Weegschaaltjes, Koeling, Baarsjes, Bataaf, v. d. Linden, Erdal, Pelikaan- tjes, Hille, Haka, Miss Blanche 1ste, 2de en 3de serie, Victoria, Tieleman en Dros, Haust, Hiervoor vraagt hij Pleines duifjes en dierenplaten, Van der Linden „Uit den ouden tijd," Ti- lospl. CATRIEN V. WAARDE, Brouwers vaart 64, heeft 2 Karnemelkzeep; 3 Plenes, 3 Erdal, 1 Pette, 30 Hille, 1 Verkade, (Texel) 4 Hille-geschenken, 1 Droste, 40 v. d. Linden, 3 Bussink, 6 Paddenstoelen, 1 Zeewater-aquarium 1 Onze vogels. Voor dit alles vraagt ze Lux, Sunlight, Vim, Rinso, Leupen Amstelpenningen, Droste, Kwatta, Bloemen of Vlinders. JUNI-WEDSTRIJDEN Voor Af deeling I (jongens en meis jes van 10 jaar en ouder) geef ik een Aardrijkskunde-wedstrijd. Wij gaan met elkaar eens een mooi Europeesch reisje maken. Kosten zijn nihil. Als je het er goed afbrengt, kun je er zelfs een mooien prijs mee verdienen. We beginnen bij Haarlem, gaan dan door België naar Frankrijk en Spanje. Steken bij Gibraltar even over naar Afrika's Noordkust tot Tri polis. Dan zetten we scheep naar Ita lië, gaan door Zwitserland, Oosten rijk, Hongarije, Cecho Slowakye naar Rusland tot Leningrad, Daar is 't ons te koud. We gaan weer scheep. Varen door de Finsche golf en de Oostzee naar Dantzig. En reizen dan per spoor door Duitschland naar Amsterdam, waar onze ouders ons zouden afha len. Dat is nog eens een reisje hè. Nu wou ik graag, dat jullie de reis route voor me in elkaar wilden zet ten en wel zoo, dat 't als een keten sluit. Je behoeft alleen maar de plaatsen op te noemen, die we pas- seeren, waar we desnoods uitstappen of overnachten. Maar de laatste let ter van iedere plaats, moet de begin letter van de volgende plaats zijn. Hoe meer plaatsen jullie noemt, hoe beter het is. De drie langste en beste kettingen komen voor een prijs in aanmerking. Ik zal de reis even beginnen, dan kunnen jullie beter begrijpen wat ik bedoel. Haarlem Muiden Naarden NieWersluis enz. 't Is niet noodig, dat we juist den kortsten weg gaan. Als we ons doel maar bereiken en de opgenoemde landen bezoeken in de opgegeven volgorde. Wie den lang- sten ketting heeft, krijgt een reiskof- fertje. wie daarop volgt ontvangt 'een rugzak. De derde prijswinnaar mag kiezen tusschen een kampbestek (bord, kroes, mes, vork en lepel) of een boek. Alle inzendingen moeten 15 Juli in mijn bezit zijn, voorzien van naam en leeftijd. Voor Afdeeling H (meisjes en jon gens van 9 jaar en Jonger) heb ik ook een Aardrijkskunde-wedstrijd. Zij gaan met elkaar door Nederland rei zen en beginnen ook maar weer in Haarlem. Nu mogen ze verder trekken zooals ze willen, als er ook maar weer een ketting gevormd wordt. Je kunt dus net zoo beginnen als ik in Afdeeling I begonnen ben. Kijk dus maar eens naar dat voorbeeld. Wie van jullie de langste ketting heeft, krijgt ook een reiskoffertje. Wie daarop volgt, krijgt een planten - trommel. De derde prijswinnaar krijgt een school-étui, of een boek. Ook jullie werk moet 15 Juli, voor zien van naam en leeftijd, bij mij be zorgd zijn. KNIPPERDOLLETJE door 39) W. B.—Z. „Dat is alles wel meer dan 25 jaar geleden. En daar krijg ik me gisteren een brief van notaris Bontj erna. Mis schien herinner jij je nog, dat die vroeger jaren in Stiens woonde. Die zit nou in Alkmaar. Hier heb je den brief." Vrouw Veris las met haar man het gewichtig epistel, dat aldus luidde: Aan den Heer S. Glasstra, Landbouwer te Stiens. Mijnheer! Vriendelijk verzoek ik u eens bij mij op t kantoor te willen komen in zake een aan mij gericht schrijven van Sjouke Wapstra. Ik herinner mij dezen man nog heel goed uit G. en ook de zaak, die uw broer met hem heeft gehad. Welnu, al uw geld wordt met rente terugbetaald. Mocht U niet kunnen komen, dan zal ik binnen 8 dagen iemand ten uwent zenden. Wilt u zoo goed zijn alle stukken, die over deze zaak loopen en onder uw beheer zijn mede te nemen of aan mijn zaak waarnemer ter inzage te geven. In afwachting Uwe G. Bontjema, Notaris te Alkmaar. Langestraat 76. „U heeft gelijk, dat U zelf gekomen is," zeide Veris. En zijn vrouw liet erop volgen: „Als je 't zooveel beter krijgt vader, dan moet je nu rust gaan ne men." „Maar kind, dat geld is nou niet zoo'n som, dat ik er een villa van koopen kan." „Hoeveel geld zat er in dien zak?" vroeg Veris. „Een goeie 600 gulden." „Oom Piet is dood, tante Jelle is dood en u was immers eenige erfge naam? vroeg Veris weer, „Ja dat was ik," zei Glasstra. Maar hij vervolgde: „Toen de hypotheek en veel schulden betaald waren, was er niet veel meer over. 't Heeft me zoo gespeten, dat hij aan 't eind van zijn leven zulke geldzorgen had. En weet je, wat daar in de eerste plaats de oorzaak van was?" „Wat dan vader?" vroeg zijn doch ter. „De laster, kind. En de laster is net een sneeuwbal. leder laat hem verder rollen en hij wordt al maar grooter. Jullie weet wel, hoe dat op zoo'n klein plaatsje gaat. Toen Sjouke Wapstra voortvluchtig was en het geld ook niet bij zijn moeder was gevonden waren er dadelijk een paar lui, die zeiden: „Och wat, Pieter Glasstra kan de pacht niet betalen." „En dat werd geloofd door de men- schen?" vroeg Veris verontwaardigd. „Zoo was het. En dat heeft mijn broer grooter schade gedaan dan jul lie wel weten." „Maar die arme vrouw Wapstra, heb je daar wel eens wat van ge hoord?" vroeg zijn dochter. (Wordt vervolgd) MIJN HERBARIUM Enkele boschplanten, die zeer alge meen voorkomen en de bosschen om «lezen tijd een kleurig aanzien geven Bijn o.a. Wilde kervel (Anthriscus silvestris) Zie fig. I fam. Schermbloemigen (ümbelliferen). Deze plant, ook wel toeterlof of pijpkruid genoemd, is krachtig gebouwd en kan tot 1.50 M. opgroeien, ze heeft een rechtopstaan de, vertakte holle stengel. De bladen Bijn 23 voudig gevind. De bloemen staan, evenals bijna alle van deze fa milie, in een scherm. Deze vormt een samengesteld scherm, waarvan de kleine schermpjes aan den voet een omwindsel dragen d.i. een krans van kleine blaadjes. De schermen, die uit Witte bloempjes bestaan, zijn 715 stralig. Ze komt op vochtige, bescha duwde plaatsen algemeen voor. Bloei tijd MeiJuni. Koekoeksbloem (Melandryum ru- brum) Zie fig. 2, fam. Muurachtigen .(Caryophyllaceeën). Een overblijvende plant met dicht- eachtbehaarde stengels. De bladen zijn toegespitst, de onderste eirond, de bovenste langwerpig. De helder- roode bloemen geven later een doos vrucht (Zie fig. 2a). Op beschaduw de plaatsen is ze zeer algemeen. Ze komt ook als sierplant voor met ge vulde bloemen. Bloeitijd Mei-Sep- tember. Look zonder look (Alliarla offici nalis (Zie fig. 3) fam. Kruisbloemigen (Cruciferen). Een plant, die in onze duinstreken veelvuldig voorkomt. De bladeren zijn hartvormig, bochtig 'getand; de on derste niervormig, grof gekarteld, langgesteeld. De witte kroonblaadjes staan als bij alle cruciferen kruisge wijs. De vruchten zijn tamelijk recht opstaande kauwen. Als we een blad tusschen de vingers wrijven, ruikt het naar knoflook. Tusschen hakhout en langs heggen kunnen wQ haar vinden. Bloeitijd MeiJuni. POSTZECELRUBRIEK BELGIë Aanvulling X j^rc sfiJS Sc /0c jsc 'A" 'M -A yfjg -j/~~ SC. /je. JJC JSC rc In 1929 verscheen de eerste serie expreszegels. Deze zijn in groot for maat en geven afbeeldingen van be kende bouwwerken. In den boven rand is de bestemming .Express" aangegeven, in den rechterbeneden hoek staat in een cirkeltje de waar de. Deze zijn: 1 fr. 75 (blauw) 2 fr. 35 (karmijn) 3 fr. 50 (violet) en 5 fr. 25 (donkergroen). Grootte van de vakjes 4.2 bij 3.2 c.M. Ook werd gedurende 19291931 voor dienstgebruik een serie uitgege ven. Dit zijn zegels van het type I der frankeerzegels 1921—28, overdrukt met een gevleugeld wiel. De waarden zijn: 5 centimes grijs), 10 centimes (blauwgroen), 35 centimes (groen), 60 centimes (olijf), 1 fr. 50 licht blauw) en 1 fr. 75 (blauw). Grootte van de vakjes 2.7 bij 2.3 c.M. Voor de pakketpost verschenen ge durende 1929-31 eenige waarden in geheel nieuwe teekening. Hierop is het hoofdpostkantoor van Brussel afgebeeld. Aan de bovenzijde staat in een breede band „Colis Postal-Post Collo"; in de benedenhoeken in een cirkeltje de waarde. De landsnaam is hierop niet aangegeven. Het zijn: 3 franc* (donkerbruin), 4 franc (grijs), 5 franc (karmijn) en 6 franc (bruin- violet). Grootte van de vakjes 3 bij 4 centimeter. Gedurende 1929-31 verschenen nog enkele dienstzegels in 't type der frankeerzegels 1929 (met leeuwtje), wederom overdrukt met een gevleu geld wiel. n.l. 5 centimes (grijs), 10 centimes (olijf), 25 centimes (kar mijnrood), 35 centimes (groen) 40 centimes (lila), 60 centimes (lilarood) 70 centimes (roodbruin). Grootte van de vakjes 2.7 bij 2.3 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. S. Rustenburgerlaan 23. Uit de Moppentrommel Haarlem, 12 Juni 1931. Piet: Moeder, mag ik op straat spelen? Moeder: Met die groote gaten in je kousen? Piet: Nee moeder, met de jongens van den overkant. Boer tot zijn zoontje Krelis: Jongen doe 't hek eens open, daar komt de professor aan. Krelis: Wat is een professor, vader? Vader: Dat is iemand, die alles weet. Krelis: Dan weet'ie toch ook wel, hoe je een hek opendoet. Frits: Jan, weet jij welk dorp geen burgemeester heeft? Jan; Nee, weet jij 't? Frits: ja, Bensdorp. De éénjarige planten, onze echte zomerbloemen, beginnen zich flink te ontwikkelen, ondanks de weinig zon nige dagen, die we den laatsten tijd hebben gehad. Wat echter ook flink opschiet, is 't onkruid, 't Voornaam ste wat je nu-dan ook in den tuin kunt verrichten, is wieden. Je moet echter wel degelijk opletten, dat je geen jonge bloemplantjes verwijdert. Daarom is 't nu vooral gemakkelijk als je op regel hebt gezaaid. Die tee kenen zich gauw af en je kunt dus gerust alle plantjes, die daar tus schen groeien, uittrekken. Een wied- vorkje, schrepeltje of mesje kan hierbij goede diensten bewijzen. Als je nu niet zorgt, dat je het onkruid de baas blijft, dan komt er van je plantjes niet veel terecht. De tuinboonen schieten hard op en tooien zich al met hun aardige wit- zwarte vlinderbloempjes. De tuinboon bloeit in de oksels der bladeren, de onderste bloemen 't eerst, die ook meestal de flinkste vruchten geven. Hoe hooger, hoe kleiner ze worden. Kijk nu echter je tuinboonen gere geld goed na, want in de toppen der planten nestelt zich een zwarte blad luis. Deze vermenigvuldigen zich sterk en verspreiden zich op den duur over de geheele plant, zoodat plant en vruchten kwijnen, 't is dus zaak deze diertjes te verwijderen. Daarom knijp je met duim en vin ger den top van de plant af. Niet al leen die planten, welke al luis nebben maar je doet 't met allemaal. Dit heeft bovendien nog het voordeel, dat de plant nu geen gelegenheid meer heeft verder door te groeien en dus haar krachten niet verspilt aan vruchten, waar toch niets van komt. Den anderen vruchten komt dit ten goede. De doperwten en peulen komen ook al aardig de hoogte in. Denk er om, dat ze niet kunnen omvallen of gaan hangen, om de planten langs de rij zen te houden, span je er katoenen draden langs. Een paar draden aan weerszijden is voldoende; de plan ten blijven dan rechtop groeien. Koolsoorten. Al zijn de koolsoorten niet erg ge schikt voor een klein tuintje, door dat ze nog al wat ruimte in beslag nemen, wil ik er toch iets van zeggen Misschien dat je bij een kennis wel eens een paar koolplantjes kunt krij gen, dan is 't toch altijd aardig den groei van deze planten gade te slaan. Wil je flinke volwassen planten krij gen, dan moet vóór den langsten dag de plant op zijn plaats staan. Tot de sluitkool behooren witte-, roode-, savoye- en spruitkool. De laatste is zeer verschillend van de eerstgenoemde soorten. Deze plant groeit veel hooger op met tal van stengelbladeren; in de bladoksels ont wikkelen zich zijspruiten, die meer of minder vastgesloten kropjes vormen, bekend onder den naam van spruitjes. De gemakkelijkste soort om te kweeken is de boerenkool met haar kroon van groote, soms heel fijn ge krulde bladeren. Deze is bestand te gen de strengste vorst. Evenals de spruitkool behoeft deze niet voor den winter opgeborgen te worden. Je kunt ze gerust laten staan en zoo uit den tuin nuttigen. Goed doorvroren boerenkool is zelfs 't smakelijkst. TUINIER. Een dure belofte. Toen ln 1639 koning Jacobus n van Engeland naar Frankrijk vluchtte en eindelijk te Saint Germain bij Parijs aankwam vond hij in zijn kamertje een kof fertje met 12.000 Louis d'Or's. In een begeleidend schrijven schreef Lod. XTV, dat hij iedere maand op een geldelijken bijstand van 50.000 daalders rekenen kon, zoolang hij niet in zijn koningschap hersteld was Als Lodewijl deze belofte gehouden heeft, dan heeft hem deze belofte bijna 10 millioen gulden gekost, want koning Jacobus is nimmer in zijn ko ningschap hersteld en overleed eerst 16 Sept. 1701. Waarom zijn diamanten zoo duur? Omdat er zoo weinig van zijn! Zoo gaat het ook met goud en pla tina. Als iedere keisteen een diamant was, zou je voor een karrevracht diamanten net zooveel betalen als voor een karrevracht gewone keien. Hoe moeilijker of iets te krijgen is, hoe duurder het wordt. Hoe gemak kelijker iets te krijgen is, hoe goed- kooper het wordt. Nu begrijp ie wel, dat als er in het eene land veel meel is, de regeering van dat land het heelemaal niet prettig vindt, dat er altijd nog maar meer meel aange bracht zou worden uit andere landen. Want daardoor zou de prijs van het meel zoo naar beneden gaan, dat de boeren en meelfabrikanten geen geld meer zouden verdienen. Niemand zou meer boer willen zijn en er zou hon gersnood komen. Wat doet dus ieder land in zulke gevallen? Zij heft tol voor lederen zak meel, die uit 'n an der land komt. Dat doet zij aan de grenzen van haar land. Daardoor wordt de prijs van het vreemde meel net zoo duur, als het eigen meel, soms zelfs duurder. De menschen die er voor moeten waken, dat geen vreemd meel over de grenzen komt, heeten de douanen of de grens-beambten. Nu zijn er al tijd menschen, die probeeren willen, stilletjes meel over de grenzen van het land te krijgen, om daarmee veel geld te verdienen. Dat zijn de smok kelaars. Hier zie je de grens van een land, waar geen meel binnengevoerd mag worden, zonder er voor te betalen. De zwarte blokjes zijn de stations waar de grensbeambten gevestigd zijn. Bo ven in den linkerhoek komt een smokkelaar aangereden met een groote wagen vreemd meel. Hoe moet hij nou rijden om niet door de grens wachters gegrepen te worden? Als je het vindt, kun je de beambten van het dichtstbijzijnde tolhuisje waar^ schuwen! Laat hem er niet in waar# hoon.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20