BUITENLAND. Ernstige crisisstemming in EngelancL Nieuwe uitgaven. M.REISBUR. LINDEMAN OPENING MAAWDAG 15 JUNI HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 12 JUNI 1931 TWEEDE BLAD Om de grondbelasting. Snowden vastbesloten. Geringe kans op een compromis. het belangrijkste nieuws. De Engelsche regeering heeft met twee zeer groote moeilijkheden te kampen. De eerste is de belangrijkste en de actueelste. De liberalen hebben een amendement op de begrooting ingediend en wel speciaal gericht tegen de bekende belastingvoorstellen van Snowden ten aanzien van de waardevermeerdering van grondbezit. De Liberalen willen ingrijpende wijzigingen brengen in het voorgestelde mid del hoewel zij het met het daaraan ten grondslag liggende principe, eens zijn. Zij hebben echter bezwaar tegen de mogelijk heid van dubbele belastingplichtigheid die In het ontwerp van Snowden opgesloten ligt. Volgens de huidige voorstellen der regeering 20u° een landeigenaar, die groote bedragen beeft uitgegeven om zijn eigendom te ver beteren tweemaal belast kunnen worden, zoowel door de belasting op inkomsten uit onroerend goed als door de nieuwe belas- Minister Snowden heeft evenwel verklaard dat hij er niet aan denkt, het liberale amen dement, dat de inkomsten van de voorgestelde belasting aanzienlijk zou besnoeien, over te nemen. Men weet wat dit beteekerit! Snow- den's woord is onherroepelijk! De liberalen hebben echter eveneens te kennen gegeven dat zij hun standpunt niet kunnen veranderen. Het is de vraag echter of deze beweging even vast zal staan als Snowden's woord! Het leven van de arbeiders- en mmder- heidsregeering is al menigmaal gered door Liberale toeschietelijkheid op het laatste oogenblik. Intusschen is het lang met onmogelijk, dat het liberale amendement ongewijzigd aangenomen wordt. De regeering zou deze gang van zaken als een beslissende nederlaag moeten beschouwen. De liberalen hebben echter reeds de mo gelijkheid geopperd dat Snowden alleen zou aftreden. De „Times" schreef gisteren, dat aanvaar ding van het Liberale amandement slechts tot algemeene verkiezingen zou kunnen leiden of tot het aftreden van den minister van financiën en de reconstructie van het kabi net. De regeering heeft intusschen tot Dinsdag aanstaande, tijd om te onderhandelen. Lloyd George verklaarde, op een in Edin burgh gehouden vergadering, dat de volgen de week een ernstige parlementaire crisis zal brengen. Volgens Lloyd George is de re geering voornemens, indien de liberalen wijzi ging in de wet op de grondbelasting blijven eischen, „het er op aan te laten komen". Mocht zulks het geval zijn, dan wijst hij alle verantwoordelijkheid van de hand. Lloyd George legde er den nadruk op, dat 'de Liberale Partij door haar oppositie tegen de wet op de landbelasting geen beroering wil verwekken, doch voor gezonde redeneerin gen vatbaar is. Aan den anderen kant beschikt de partij over een voldoend aantal parlementsleden om iedere regeering om ver te werpen en iedere wet onmogelijk te rhaken Dit dreigement is duidelijkdoch laat toch voldoende speling over vopr een kans op een compromis. De tweede groote moeilijkheid, schuilt in het rapport der koninklijke commissie tot bestrijding der werkloosheid. Dit geschrift is een tusschentijdsche waarschuwing aan het adres van de arbeidersregeering. De com missie dringt aan op verhooging der bijdra' gen der werknemers en werkgevers en op verlaging van de uitkeeringen. Premier Macdonald heeft echter reeds mede gedeeld, dat de regeering het advies der com missie niet zal aanvaarden. Wel zal zij een wetsontwerp indienen inzake de misbruiken en onregelmatigheden, in het rapport ont huld. Wanneer de acute politieke crisis door de regeering overwonnen mocht worden dan zal zij nog genoeg kracht in reserve moeten hebben, om haar zin ten aanzien van de werkloozensteun, door te drijven. In een vergadering van Labourparlement-s- leden heeft Macdonald reeds verklaard, dat de regeering de aanbevelingen van de Konink lijke Commissie inzake de werkloozenverzeke- ring negeert. Een interessante, doch voor de regeering of Snowden hoogst hachelijke strijd, vraagt nu onze aandacht. Achter de schermen is deze strijd reeds be gonnen. Macdonald en Snowden zijn reeds met de Liberale leiders in onderhandeling ge treden. L. A. België. Negen Vlaamsche studenten gevonnist. GENT. 11 Juni (V. D.) Vandaag hebben voor de Rechtbank te Gent tien Vlaamsche studenten terecht gestaan, die er van worden verdacht te hebben deelgenomen aan de be toogingen. die op 17 December 1930 te Gent tegen den Franskiljonschen hoogleeraar Hu- lin de Loo plaats hadden. Een honderdtal studenten drong toen het Universiteitsge bouw binnen, waar de grijze hoogleeraar college gaf. Zij eischten, dat hij zijn hoog- leeraarsfunctie aan de Ecole des Hautes Etu des zou neerleggen. Toen hij hierop niet in ging. werd hij uitgejouwd en de Universiteit uit gejaagd. De voornaamste getuige in het proces was de hoogleeraar zelf. Daar hij zijn verklf:--een in het Fransch aflegde en de stude-lie we er den, dat zij deze taal niet begrc - -r?n tolk voor de vertaling in het N' zorgen. Geen der getuigen kon met zekerheid ver klaren, dat de verdachten de hoofddaders bij de relletjes zijn geweest. De rechtbank veroordeelde tenslotte negen van de studenten tot acht dagen gevangenis straf en 182 francs boete voorwaardelijk, met een proeftijd van vijf jaren. Een hunner werd vrijgesproken. De Regeeringsverklaring van Renkin. BRUSSEL, 11 Juni (VI).) De nieuwe Minister-President Renkin heeft vanmiddag in de Kamer een zeer lange regeeringsver klaring afgelegd. De verklaring werd eerst in het Fransch en daarna in het Nederlandsch voorgelezen. De regeering zal de voortzetting verzeke ren van de buitenlandsche politiek, welke door de voorgaande kabinetten werd ge volgd, aldus de Tel. De economische moeilijkheden, waaronder al de landen te lijden hebben, dienen opge lost te worden door de verbetering der handelsbetrekkingen en door de pogingen, welke aangewend worden, om de samenwer* king der Europeesche staten te verzekeren. Hoe vriendschappelijk ook de betrekkin gen mogen wezen, welke wij met de naburige naties onderhouden, toch dient België bij machte te zijn de verdediging zijner grenzen te verzekeren. Wij zullen u de maatregelen mededeelen, welke wij noodig achten, om ons land te beschutten tegen alle eventueele invallen en wij vragen aan de Kamers voor de landsverdediging de noodige credieten toe te staan. Onder de vraagstukken, welke de aan dacht der regeering gaande houden, is het taalvraagstuk datgene, waarin de openbare meening het meest belang stelt en dat het diepst de eendracht en den binnenlandschen vrede van het land kan treffen. De regeering wenscht dit vraagstuk in den kortst mogelijken tijd, alsook op een vol ledige en afdoende wijze op te lossen. Frankrijk- Senator Lebrun president van den Senaat. PARIJS, 11 Juni (VD.) De candidaat der rechterzijde Lebrun is met 147 tegen 139 stem men, die uitgebracht zijn op Jeanneney, ge kozen tot president van den Senaat in plaats van Doumer. Even na drie uren werd in het Paleis Luxembourg een aanvang gemaakt met de voorbereiding voor de stemming. Er waren slechts twee candidaten. Een der Republi- keinsche Unie, terwijl de Gauche demo- cratique eveneens een candidaat had ge steld. Gr lekeffllsmïl Venizelos maakt zich kwaad. ATHENE, 11 Juni (V. D.) In de Grieksche Kamer kwam het tot een heftig en opzien barend incident tusschen minister-president Venizelos en zijn voormaligen partijgenoot Kaphanandris die thans deel uitmaakt van de oppositie. Venizelos noemde Kaphanan dris een leugenaar, dien hij een draai om zijn ooren zou geven als hij iets dergelijks in zijn functie van minister-president zou kunnen doen. Kaphanandris daarentegen beschuldig de Venizelos van leugens, omdat deze hem uitlatingen toedichtte, die hij nooit had ge daan. Als gevolg van dit incident werd een eere-raad ingesteld, die naar de wederzijd- sche beschuldiging een onderzoek zal doen en die bestaat uit de leiders der verschillende partijen. Getiève. Nota van Briand over de ontwapening van Duitschland. GENèVE, 11 Juni. (V. D.) Het „Journal Officiel" van den Volkenbond publiceert he den een nota van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, die Briand in zijn functie van voorzitter van de gezanten conferentie reeds op 16 Maart jl. aan den secretaris-generaal van den Volkenbond heeft doen toekomen en die Sir Eric Drum mond op 10 April aan de leden van den Vol kenbondsraad ter kennisneming heeft toege zonden. In deze nota maakt Briand den le den van den Raad er op opmerkzaam, dat sedert de terugtrekking der inter-geallieerde militaire controle-commissie op 31 Januari 1930 uit Duitschland geen enkel controle or gaan meer bestaat, dat toezicht oefent op de uitvoering van de aan Duitschland opgeleg de ontwapeningsverplichtingen. Briand is van meening dat deze verplichtingen door Duitschland na de terugtrekking van de in- tergeallïeerde controlecommissie niet op be vredigende wijze zijn vervuld. Briand ver wijst "hierbij naar vier aan ae nota toege voegde bijlagen, die echter niet gepubliceerd worden. De nota van Brand draagt een zuiver in- formatorisch karakter. Verdere stappen wor den in de nota niet aangekondigd. BERLIJN, 11 Juni (V. D.) Te officieeier plaatse te Berlijn acht men Briana's nota aan den Volkenbond niet van groote beteeke- nis. Conflict in de arbeids organisatie. Het uit Rome afkomstige bericht als zou Italië uit de Intern. Arbeias-Organisatie tre den vanwege den boycott door de arbeiders groep van den fascistischen arbeidersver tegenwoordiger wordt hier algemeen onmoge lijk geacht, aldus het Hbld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- In de eerste plaats zijn de Volkenbonds- leden krachtens artikel 337 van het Vredes verdrag tevens lid der LA.O. en verder heeft de Michelis, de Italiaansche regeringsver tegenwoordiger, geen enkelen stap in deze richting ondernomen; integendeel heeft hij tijdens de algemeene beschouwingen uitdruk kelijk de aanhankelijkheid van Italië aan de I. A. O. te kennen gegeven. De kolencommissie heeft aan kinderen beneden de 16 jaar en vrouwen ondeTgrond- schen mijnarbeid verboden. Verder ontstond een lange discussie naar aanleiding van een door den Engelschen werkgever Lee en den Nederlandschen werkgever Van der Bom in gediend voorstel, dat de tijd die verloren gaat in geval de vrije Zaterdagmiddag door de onderneming aan de mijnwerkers wordt toe gekend, op de vijf overige dagen ingehaald mag worden. De stemming over dit punt is uitgesteld. Engeland. Henderson naar België. LONDEN, 11 Juni (VD.) De regeering heeft de uitnoodiging aangenomen van maar* schalk Lyautey, president van de Fransche Koloniale tentoonstelling om een vertegen woordiger te zenden voor een bezoek aan de tentoonstelling. De minister van Buitenland sche Zaken, Henderson is verzocht de ten toonstelling te willen bezoeken namens ae Britsche regeering tijdens de Britscne week weLke in de maand Juli zal worden gehouden. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. De Wedstrijdavond van Haarlem,s Jooneel-Ensemble. De viering van het koperen feest van Haarlem's Tooneel Ensemble is gisteren voortgezet met een wedstrijd van eenacters in den Schouwburg aan den Jansweg. Er was zeer groote belangstelling voor dezen avond en aan succes heeft het de mededin gende vereenigingen allerminst ontbroken. Een geanimeerde stemming, een hartelijk medeleven van de zaal met de actie op het tooneel, veel gelach en na elk stukje een dankbaar applaus..... de vereeniging H.T.E. kan dus volkomen tevreden zijn over dezen door haar georganiseerden wedstrijdavond. Dat de keuze der stukjes door de mededin gende clubs bijzonder gelukkig was, kan ik onmogelijk zeggen. Er zijn in de laatste jaren toch werkelijk wel andere eenacters ver schenen dan die, welke wij gisteren te zien kregen. Wij zouden vrijwel aan het genre gaan wanhopen, wanneer wij het naar deze speclma moesten beoordeelen. De rederijkerskamer „Kennemerland" uit Beverwijk opende den avond met „De Aard schok", dat de schrijver Otto Harting een amusant familietafereel heeft genoemd. Beter ware de ondertitel „potpourri van Dultsche kluchten" geweest. Harting heeft in dat eene bedrijf zoowat de motieven van alle bekende kluchten der firma's Kadelburg, Schöntau, von Moser enz. verwerkt. Een tooneeltje uit De Weg naar de Hel, drie scènetjes uit Jan Ongeluk, twee fragmenten uit Kleine Stadslucht, een paar zinnetjes hier en wat zinnetjes daar opgepikt, en dit alles gespeeld door het bekende stel van den losbandigen echtgenoot en den al evenmin solieden schoonvader met een gansje van een jong vrouwtje, een heks van een schoonmoe der en een onhandigen vriend en wij hebben het Berlijnsche familietafereel, zooals wij dat uit tientallen oude Duitsche kluchten al van jaren her kennen. De tooneelvereeniging „Gezellig Samen zijn" uit Hoofddorp kwam met het nu niet bepaald nieuwe In Politiek van Kadelburg, Zoo'n stukje met schneidige Duitsche mili tairen uit de Pickelhaube-periode doet in dezen tijd bijna als prae-historisch aan. Maar Kadelburg was een geroutineerde rot, die uit zijn gegeven alles wist te halen en aan zoo'n eenactertje telkens weer nieuwe kluchtige wendingen vermócht te geven. Succes blijft voor de spelenden verzekerd en het oude mi litaire paardje doet dan ook altijd hoe vaak ook voorgereden zijn sprongetjes naar wensch van het publiek. De Amsterdamsche Tooneelclub speelde In de Val, dat de bewerker een „spel van t spel" heeft genoemd. Sutro heeft betere eenacters geschreven dan dit onwaarschijnlijk stukje zonder werkelijke spanning, zonder frappe en zonder slot. Er is voor een korte „thriller" nog iets anders noodig dan het beurt voor beurt uitfloepen van lampen. Vreemd, dat een schrijver, die ons het hyper-fijne „De open Deur", het weergalooze knappe „Het eeuwige Trio" en het boeiende „De Armband" schonk zich met dit stukje Hintertrappen-tooneel zoo kon vergissen. Tonevo uit Haarlem was de eenige vereeni ging, die met een oorspronkelijk stukje kwam Een wonder van geestigheid is dat blijspel letje van A. Kimmel nu juist ook wel niet, maar het heeft de verdienste van een aardige opzet en geeft in de parallel loopende ruzies der drie paren eenige levendige tooneeltjes, die gelegenheid bieden tot spel. Het stukje zou ik meer kunnen waardeeren, wanneer het met fijner humor en geest ware uitgewerkt en als de schrijver een minder groote rol aan het dienstpersoneel had toebedeeld. Met de bespreking over de kwaliteiten der verschillende opvoeringen zullen wij wachten tot na de uitspraak der jury, omdat wij hier op niet vooruit mogen loopen. J.'B. SCHUIL. Het verband tusschen ziekte van mensch en dier. Bij de Erven F. Bohn N.V. te Haarlem is verschenen in de Volksuniversiteitsbibliotheek het boekje: „Het verband tusschen de ziek ten van den Mensch en die van onze Huis dieren" van de hand van dr. J. A. Beyers, lector in Utrecht. Schrijver meende, zooals hij in de inleiding zegt, iets te kunnen bijdragen tot een beter inzicht in de diergeneeskundige studie en wetenschap en In de beteekenis, die ze kan hebben voor de geneeskunde en de hy giëne en dus voor de gezondheid van den mensch. Een apart lijstje ter verklaring van techni sche benamingen is aan het werkje toege voegd. Gids voor schoolreizen. Onder redactie van Jac. Dam en J. H. Boon is de negende jaargang van bovengenoemden gids uitgekomen bij W. L-. van Weeren ln den Haag. Het handige boekje geeft inlichtingen omtrent de bezienswaardigheden van alle mogelijke mooie plaatsen van ons vaderland Achterin is nog een gedeelte besteed aan het buitenland. Een aanbevelenswaardige gids! Het Leven van de Dieren. Zooals reeds eerder gemeld werd, verzorgt de N.V. Uitgevers maatschappij E. N. U. M. te Amsterdam de vertaling van Brehm's Tier- leben. Nu zijn het vierde en vijfde deel ver schenen. Ze behandelen respect, de kruipende en de tweeslachtige dieren en de visschen, en de insecten, duizendpooten en spinnen. COCAÏNESMOKKEL AR IJ TE GRONINGEN. De politie te Groningen heeft een inval ge daan in een perceel in de Bruine Ruiterstraat met vermoeden dat aldaar een partij cocaine aanwezig was. Inderdaad werd door de po litie een partij aangetroffen van ongeveer 10 pond en in beslag genomen. Twee personen zijn aangehouden en na verhoor op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. EEN FILM VERBRAND. Donderdagmiddag was men in de cabine van het Centraal Theater aan den Binnenweg te Rotterdam bezig met het monteeren van een geluidsfilmapparaat. Vermoedelijk is een gloeiende soldeerbout met de film in aan raking gekomen, althans de film is in brand gevlogen, aldus de N.R.C. De brand is met emmers water gebluscht. De film die geheel verbrand is, was niet verzekerd. WATERTOREN TE ZUTPHEN LEEG- GELOOPEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Zutphen in den watertoren aan den Warnsveldschenweg op onverklaarbare wijze een verbinding in de persleiding losgespron gen, waardoor het geheele reservoir, gevuld met 600 M3. water is leeggeloopen. Het water spoelde de transformatorruimte geheel onder en heeft de daarin aanwezige toestellen on klaar gemaakt. De plaatselijke storing in de stroomvoorzie ning, die daarvan het gevolg was. was spoe dig hersteld. Het water dat een uitweg zocht onder de betonnen fundeering van den toren uit, voerde door zijn kracht groote brokken van het muurtje van de kanalen, waarin de kabels naar de transformatorruimte liggen, mede. De watervoorziening naar de stad Zutphen was een half uur na de ontdekking van het ongeval weer normaal door directe aanslui ting op de persleiding. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; De Bruin. Zomervaart 148 rood, autoped; v. d. Veldt, Staringstraat 14, autoband; De Witt Schoterweg 40. kei'kboekje; Serné Ster- reboschstraat 72, bril; Wever, Anegang 13, broche; Kranendonk, Zijlweg 38, boek; Stuï, Javastraat 44 boekje; Oldenmarkt Leidsche- plein 13, hoed; Kennel Haerlem, Wilhelmina- laan 22, twee honden; v. Eekhout, Leid- schevaart 62, hond; A. Gruijters, Preanger- straat 39; jas; Peeters, Burgemeester Boreel- straat 2, jekkertje; Kennel Fauna, Parklaan f 19 twee katten; B. Dernison, Urselastraat 21 muts; A. Oudman Kinderhuissingel 54, por- temonnaie; Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat portemonnaie m.i.; S. C. Komen Schreveliusstraat 93, rozenkrans; J. P. War merdam, Adr. Loosjesstraat 14. rijwielpomp; D. Dam Korte Houtstraat 13, rijwielbelasting- plaatje; Giesberg Saenredamstraat 9 rood rozenkrans; Zuidhoek Leidschestraat 146, rijwielbelastingplaatje; Nieuwenhuizen, Kloos terstraat 93, ring; J. v. Orden, Gen. Cronjé- straat 103 rood, schoen, Verduin Lange Anna- straat 12 rood, taschBuurman Zomerkade 75, taschje m.i. UIT DE STAATSCOURANT. RECHTSWEZEN. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Sep tember eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van griffier bij het kantongerecht te Kampen aan mr. J. L. van Praag. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd is tot raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te 's Gravenhage mr. J. Tli. Goossens, oud-president van het Hoog gerechtshof in Nederlandsch-Indië, wollende te 's Gravenhage. AUDIëNTIES. De eerstvolgende audiëntie van den mi nister van Defensie zal plaats hebben op Maandag 22 Juni e.k. aanvangende om 2 uur nun. Maandag geen audiëntie door den minis ter van Financiën. FINANCIEELE BERICHTEN SEMARANGCHERDBON STOOMTRAM MIJ Het jaarverslag der Semarang Cheribon Stoomtram Mij. vermeldt een winst van f 365.694 (v.j. f 795.408). Het dividend wordt gepasseerd (v.j. 7 pet.) DIVIDEND LINDF.TEVES STOKVIS 7& PCT. Naar de N-R.Ct. van de directie van Lin< deteves Stokvis verneemt, zal aan de al gemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld over 1930 een dividend van 7y3 pet. uit te keeren. (v.j. 11 pet.) SERAJOEDAL STOOMTRAM MIJ. Het jaarverslag der Serajoedai Stoomtram Mij. vermeldt een winst van f 146.969 (v.j f 240.085). Voorgesteld wordt het dividend te passeeren 'v.j. 9 pet.) LANGS DE STRAAL De ladder. Het begin was heel gewoon, Er kwam een werkman aan met een lad der. Hij plaatste liet ding tegen een in aan bouw zijnd modepaleis en verdween vervol gens in liet ondergedeelte van het gebouw, blijkbaar met de bedoeling om de noodige materialen op te zoeken. Een alledaagsch voorval, zult u zeggen. Misschien: In ieder geval bleef mijn aan dacht onwillekeurig op de ladder gevestigd en ik vroeg mijzelf af wat er eigenlijk voor bijzonders aan haar was. Lang uitgerekt leunde de ladder tegen de houten stellage. Zij hing dwars over het trottor heen. zoo dat bijgeloovige voetgangers zich voor een uiterst delicaat probleem geplaatst zagen. Diegenen onder hen, die onder geen om standigheden hun principes geweld wensch- ten aan te doen. beschreven een halven boog om het obstakel en waagden zich aldus in den verkeersvloed, die zich voortbewoog op enkele decimeters afstand van de plaats waar de ladder haar magere pooten op het asfalt geplant had. Er was, ten opzichte van God Verkeer, iets uitdagends in haar houding en ik voelde, dat dit halsstarrige optreden onvermijde lijk tot een conflict moest leiden. Zag deze recalcitrante dan niet in. dat zij als het ware het Noodlot den handschoen in het ge laat wierp? Begreep zij niet, dat een derge lijke openlijke beleediging aan het adres van den oppermachtigen verkeersgod moest ein digen in een duel op leven en dood? Ik weet het niet. Maar wel kan ik mij op dat oogenblik de psychologie van de lad der volkomen indenken. Zij protesteerde. Zij verzette zich tegen de macht van het Geweld. Ik moet bekennen, dat ik warm sympathi seerde met dit gerechtvaardigd protest. Meer nog. ik bewonderde de ladder. Want behoort er niet een enorme dosis moed toe om ln dezen tijd, op een dergelijk punt cn in die mate den Machtige tegen zich in het harnas te jagen? In razende vaart suisden de auto's, de ge vaarlijkste onderdanen van de vertoornde Godheid voorbij. Ontstellend dicht soms langs de ladder, die van geen wijken wist en zich heilig voorgenomen had geen duimbreed toe te geven. Het werd spannend. Zou zij de vuurproef doorstaan? Of zou ook zij geofferd moeten worden, evenals zoo vele anderen, die het verkeer niet met de noodige plichtplegingen behandelden? Maar indien zij moest vallen, dan zou het zijn als pioniere, als voorvecht ster, als heldin, desnoodsals revolutlon- naire! En op z'n minst zou in dat geval haar nagedachtenis met een monument geëerd moeten worden Het stoutmoedige gedrag der ladder bleef intusschen niet zonder uitwerking. Men zou haast zeggen, dat de auto's respect voor haar kregen. Geen hunner slaagde er al thans in den sta-in-den-weg te torpedeeren, zoodat de kansen van de opposante aanmer kelijk stegen. Toen kwam de tram. Met een venijnig gebel luidde het electri- sche vehikel de laatste ronde in. Het klonk mij in de ooren als een afgrijselijke strijd kreet. Tegelijkertijd zag ik. dat de situatie uiterst précair was. Dc afstand tusschen rails en ladder deed mij de schrik om het hart slaan. Al nader en nader kwam het Gele Ge vaar. In onheilspellend tempo. En ik kon de gedachte aan dat monument maar niet van mij afzetten.... Gelukkig wachtte mij een bevredigende afloop. Nog juist bijtijds stelde de wagenbestuur der de remmen in werking en. terwijl alle passagiers naar de ramen stormden, voor zoover ze nog niet door den schok in die richting geslingerd waren, om te zien wat er aan de hand was, schoof de tram be hoedzaam langs de ladder, die nog steeds van geen wijken wilde weten. Er was slechts enkele centimeters „licht" tusschen de beide kampioenen. De ladder bleef onaangeroerd. In den strijd met den god van het Verkeer kwam zij zegevierend te voorschijn, als een van de weinigen wien dit ooit gelukt is. Ik had haar wel kunnen omhelzen. En. hoewel ik een te genstander van huldigingen ben, men zal mij moeten toegeven, dat er ditmaal toch een geldig excuus voor zoo'n plechtigheid was geweest. J. H. V. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts, per regel. WORDT VERPLAATST HAARLEM OP ZATERDAG 13 JUNI, NA SLUITING OM 14 UUR, VAN: STATIONSPLEIN 13, NAAR; BARTELJORISSTRAAT no. 3. OM 9 UUR AGENDA. Heden; VRIJDAG 12 JUNI Palace: „De blauwe Expresse", op het too neel „The Athos" (rek-act). 8.15 uur. Luxor Theater; „Kemphanen der liefde". Tooneel: Coos en Polly Speenhof f en The three Didemas. 8.15 uur. Rembrandt Theater; „Liefde op bevel." Tooneel; Troupe Kalia in hun „Revue des Poupêes". 7 en 9.15 uur. APOTIIEEKDIENSTEN P. Th. A- van Rijn, K3. Houtweg 15, tel. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. tel. 12711. ZATERDAG 13 JUNI Schouwburg Jansweg: „Aan den moolen .blauwen Donau". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. IJ m u i d e n: Gebouw Thalia: Alg. verg. Bioscoop Schouwburg Mij. „Thalia". 3 uur namiddag.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5