UIT DE OMSTREKEN. De raadsverkiezingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. A.DRI ESSEN U JTen bizondere vullingen r HAARLEM'S DACBLAD IJ M U ID E N GEMEENTERAADS VERKIEZING. FEDERATIE VELSEN S. D. A. P. De Federatie Velsen der S.D.A.P. hield Dinsdagavond een openbare vergadering in Café „Flora", (onder leiding van den heer Van Hameien) ,waar als sprekers optraden de heeren P. F. C. Roelse en H. Hennink. De heer Van Hameien opende als voor zitter deze druk bezochte vergadering met een woord van welkom en gaf het woord aan den heer Roelse. De S.D.AJ?., zoo begon spreker heeft haar vaste lijnen uitgestippeld, zoodat zij de toets der critiek kan doorstaan. Steeds heeft men in den raad van Velsen de voorstellen van de fractie der S.D.A.P. bestreden op een manier die men niet zou mogen en kunnen verwachten. Verder behandelde spreker het bouwen der 148 woningen te Velsen Noord. De fractie der S.D.A.P. heeft er steeds de aandacht op gevestigd, dat daar gebrek was aan arbei derswoningen, doch steeds is de bouw daar van achterwege gebleven. In het college wordt gezegd dat de oprichting der arbeids beurs een voorstel van den wethouder van sociale zaken is, doch spreker zegt dat dit voorstel al lang van te voren was ingediend. De quaestie van de bad- en zweminrichting traineert veel te lang en de commissie, die door den raad was ingesteld, kwam met een rapport, dat de ontstemming in den raad teweeg bracht. Volgens spreker moet het college van een overdekte bad- en zwem inrichting niets hebben. Het georganiseerd overleg, wordt door het meer en deel van het college tegen gewerkt. Wij willen geen fooien voor de arbeiders, wij eischen hun recht, zei de spr. Nadat spr. ook de belastingen had be sproken. kwam hij tot de werkloozen steun. De S.D.A.P. was er tegen, reeeeringssteun te aanvaarden, het College evenwel met den raad. uitgezonderd de heer v. d. Steen, was er voor. Dit zal beteekenen dat de regeering zeker m'rider zal geven dan de arbeiders nu krijgen. De heer Roelse, met zijn fractie, zijn er tegen om de wethouders na elke neriode di rect pensioen te geven. Doch steeds komt dit voorstel niet op de agenda Ten slotte deed spreker een beroep op de kiezers, om op 24 Juni a.s. te zorgen dat de S.D.A.P. versterkt in den raad terug komt. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den tweeden spreker van dezen avond de heer Hennink. Deze snreker sprak in de eerste plaats over verschillende kleine partiien en begon met de partij der oud-katholieken. Deze partij, zeide spr., is tot stand gekomen door de kwestie van de gaslevering door de ge meente Velsen aan de oud-katholieke ge meente/Laat men toch niet te veel hechten aan kleine dingen, doch op de groote zaken letten dit is: het algemeene gemeentebelang en het arbeidsbelang in het bijzonder. De eischen der S. D. A. P.: Tandheelkun dige behandeling op de scholen, beperking van drankgelegenheden, medezeggenschap in gemeentebedrijven, verbetering van Zieken- vervoer, de oeverbinding', sport en speeltui nen, daghuishoudschool en onderwijs werden door spreker op zeer uitvoerige en gedocu menteerde wijze behandeld. Verder besprak de heer Hennink schoolvoeding en -kleeding en zeide, dat de S.D.A.P ook daar voor steeds op de bres staat. In 't belang van al deze genoemde zaken wekte spr, op, in 't belang der arbeiders te stemmen op 24 Juni op liist 9. op W. Visser. Hierop werd gelegenheid gegeven voor debat, waaraan de bieren Van Woensel en Oversteegen uit Haarlem deel namen. Het werd al heel spoedig rumoerig en na veel lawaai, dat de voorzitter door voortdurend hameren trachtte te bezweren, werd, nadat de debaters door de heeren Roelse en Hen nink waren beantwoord, de vergadering door den voorzitter gesloten. NIEUW MODEL MOTOR TRAWLER TE IJMUIDEN. GEHEEL ELECTRISCH INGERICHT. Hedenmorgen kwam alhier binnen de nieuwgebouwde motortrawler „Antje" Ro. 15, die ligplaats koos aan de Zuidzijde van de Visschershaven om netten en vischborden in te nemen en verder klaargemaakt te worden om de trawlvisscherij te beoefenen. Wij had den een onderhoud met den heer W. Brouwer uit Vlaai-dingen, directeur van de Visscherij Maatschappij Piscator te Rotterdam, die hedenmorgen te IJmuiden vertoefde, daar de trawler aan genoemde maatschappij toebe hoort. De heer Brouwer deelde ons het vol gende omtrent dezen nieuwen trawler mede: De afmetingen zijn 33 x 6.7 x 3.65 M. en de boot heeft een Bolinder motor 4 cyl.) van 300 P.K. Voor winch-aandrijving is een af zonderlijke 60 P.K. motor geplaatst en voor luchtcompressie en dekwaschwater een 12 P.K. motor. Het schip ziet er keurig uit en voor onder de bak is, behalve een bergplaats, een zïckenkooi geplaatst. De schippershut is echter op de brug, terwijl de machinist en stuurman ieder een afzonderlijke hut met kajuit hebben. De overige bemanning logeert in het voorlogies. De stuurkast is evenals het geheele schip electrisch verlicht en in deze stuurkast bevindt zich een prachtig schakel bord. door middel waarvan de schipper de gebruikelijke lichten ontsteken kan. In de hut van den schipper bevindt zich een draadlooze telefooninstallatie, geleverd door Radio Holland. Aan stuurboord en bakboord van den trawler bevinden zich schijnwerpers om het net bij het binnenhalen te belichten. Ook het logies van de bemanning ziet er keu rig uit: hierin bevinden zich zes kooien met twee groote hutten, waarin zich ook weder twee kooien bevinden. Het schip wordt ver warmd door electrische kachels. Het kombuis geeft het idee van een kleine keuken met steenen vloer. In de motorkamev is een dy namo voor electrische lichtinstallatie ge plaatst. Als schipper op dezen trawler is aangesteld de heer Th. Punt van IJmuiden. Bij de proef vaart heeft de trawler 10 mijl geloopen. Wij vi'oegen den heer Brouwer of het de be doeling was, dat de trawler in IJmuiden kwam markten, waarop wi»i ten antwoord WOENSDAG 17 JUNI 1931 kregen,dat aanvankelijk te IJmuiden ge markt zal worden, zoolang er nog zooveel trawlers opgelegd zijn, doch zoodra de nieuwe vïschmarkt te .Rotterdam klaar zal zijn, zal in Rotterdam gemarkt worden, om welke reden de trawler dan ook feitelijk verbouwd is. De motortrawler werd gebouwu op de scheepswerf der N.V. J. Smit Czn., te Alblas- serdam, waar thans ook een tweede trawler, genaamd „Betje", voor dezelfde reederij van stapel geloopen is, die binnen enkele dagen proef zal varen. De motortrawler „Antje" zal hedenmorgen op de Noordzee gaan proefvisschen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1f 0.75. Griet per 50 kilo f 57—f 18. Tongen per kilo f 1.80—f 1.20. Middelschol per 50 kilo f 35f 31. Zetschol per 50 kilo f 35f 18. Kleine schol per 50 kilo f 31.50f 4.90. Schar per 50 kilo f 7f 5. Tongschar per 50 kilo f 35f 34. Pieterman en poon per 50 kilo f 19f 3.10 Groote scheivisch per 50 kilo f 45. Mlddelschelvisch per 50 kilo f 33f 20. KI middelschelvisch p. 50 kilo f 17.50-f 13.50 Kleine scheivisch per 50 kilo f 12f 4.90. Kabeljauw per 125 kilo f 69f 42. Gullen per 50 kilo f 15—f 3.70. Leng per stuk S 11.0f 0.65. Heilbot per kilo f 1.70. Koolvisoh per stuk f 0.50f 0.43. Makreel per 50 kilo f 5. VERKIEZINGSVERGADERING. Door de dissident-sociaal-democraten wordt Donderdagavond 18 Juni een verkie zingsvergadering belegd in „Thalia", waar als spreker zal optreden de heer D. F. G. Schilling, wethouder voor sociale zaken. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 16 Juni: Ned., Odysseus, Copenhagen. Ned. motor, Meuse, Parijs. Zweedsch, Erna, Ornkjöldsviks. Engelsch, Pass of Meifort, Londen. Engelsche motor, Pecter, Hamburg. Vertrokken schepen: 16 Juni: Duitsch, Wangoni, Antwerpen. Ned., Boomberg, Archangel. Deensch, Orneborg, Copenhagen. Ned. Stad Zalt-Bommel, West-Hartlepool. Ned., Cottica, Paramaribo. Ned. motor, Adelaar, Rotterdam. Zweedsch, Flandria, Rotterdam. Ned. Beijerland, New-Castle. Engelsch, Rije, Goole. Duitsch, Essen, Hamburg. Duitsch, Astarte, Bremen. Engelsch, Stanislas, Leith. Letlandsch motorschoener, Vüsode, Oost zee. Ned., Lingestroom, Londen. Nèd. Rijnstroom, Hull. Engelsch, Mavis, Londen. VELSEN VOORLICHTING BIJ BEROEPS KEUZE. Het eerste lustrum der vereeniging. EEN ONDERHOUD MET DEN VOORZITTER De heer Groeneveld deelde ons mede dat er nog vele ouders zijn die het nut van voor lichting bij het kiezen van een beroep hetzij door onkunde of onverschilligheid niet in zien. Ook zijn er nog ouders, die niet het minste begrip hebben van wat er zooal noodig is en wat er gedaan moet worden, alvorens van het uitbrengen van een grondig advies ge sproken kan worden. Wij vroegen den heer Groeneveld of in de gemeente Velsen de leerlingen-kaart ook was ingevoerd, waarop hij antwoordde dat dit het geval was, doch dat nog zeer velen de mee ning toegedaan zijn, dat met de invulling van een z.g.n. leerling-kaart door het hoofd van de school waar de betrokkene onderwijs genoten heeft, volstaan kan worden. Deze leerlingkaarten, welke ongetwijfeld voorname factoren inhouden in verband met de voorlichting, vormen toch slechts een klein deel van het vele dat bij goede voor lichting wordt vereischt. Wat het adviesbureau betreft zijn er ge durende het laatste jaar van de 71 aanvra gen 59 psychotechnisch onderzocht, terwijl in 17 gevallen een medisch onderzoek nood zakelijk werd geacht. Wij hebben gemeend, dit vijfjarig bestaan der vereeniging onder de aandacht van onze lezers en lezeressen te moeten brengen, te meer, daar de vereeniging reikhalzend uit ziet naar donateurs (trices) en leden. Mogen deze regelen er toe bijgedragen hebben dat velen zich geroepen voelen, als lid of donateur (trice) toe te treden. Het se cretariaat is gevestigd Driehuizerkerkweg 57. NED. HERV. KERK. De nieuw beroepen predikant der Ned. Herv. Kerk te Velsen, Ds. J. Th. Meijer, zal Zondag 27 September worden bevestigd en zijn intrede doen. Het is dan juist een jaar gededen, dat Ds. W. S. van Leeuwen uit Velsen vertrok. R. K. VROUWENBOND. Hedenavond houdt de R.K. Vrouwenbond hare jaarvergadering', waarin o.m. een voor stel aan de orde komt tot het organiseeren van uitstapjes voor de kinderen der leden. BEVERWIJK DE VERLENGING VAN HET SLUITINGSUUR Het raadslid J. Visser heeft den gemeen teraad voorgesteld aan den burgemeester te verzoeken aan de café-houders, die toestem ming hebben hun cafés een uur langer ge opend te houden, de voorwaarde te stellen, dat in dat uur geen alcoholhoudende dran ken mogen worden verkocht. Wanneer aan dit verzoek niet kan worden voldaan, stelt de heer Visser voor, de verleende toestemming in te trekken. DE GASPRIJS Hoewel de gasprijs reeds geruimen tijd ge leden voor zoover betreft het gebruik over den muntmeter door den gemeenteraad van 11 op 9 ets. per kub. M. werd vastgesteld, worden de gaspenningen nog altijd tegen 11 ets. be rekend. Bij de meteropneming wordt het prijsverschil met den verbruiker verrekend. Het raadslid J. Eijking heeft den gemeen teraad thans voorgesteld aan dezen toestand een einde te maken en de gaspenningen voor den werkelijken prijs te doen vei'koopen. VERKIEZINGSACTIE van den voorzitter zich eenige oogenblikken van hun zetels, teneinde Matteotti te herden ken. Tenslotte werd een motie met algemeene stemmen aangenomen, waarin namens de V. A. R. A.-afdeeling Beverwijk gepx-otesteerd wex-d tegen het optreden der Radio-Controle- Commissie en waarin het recht van het vrije woord door den aether werd opgeëischt. De goed bezochte vergadering werd daarna gesloten. BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD.. Er wordt een openbare vex'gadering van den raad der gemeente Bloemendaal gehou den op Donderdag 18 Juni 1931 te 14 ure (des namiddags 2 uur) in het raadhuis te Overveen: De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verleening eervol ontsclag aan mej. J. W. C. Brinkman als onderwijzeres aan school C. 3. Benoeming onderwijzer aan school C. De voordracht luidt: No. 1. K. W. van Beaumont, onderwijzer te Velsen. no. 2 J. F. Hommes, tijdelijk onderwijzer te 's-Gravenhage; No. 3 C. E. Gottschal tijd. onderw. te Bloe mendaal. 4. Verleening crediet voor herstel van den weg langs de Leidschevaart. 5. Aankoop grond voor verbreeding van den Bloemendaalscheweg van de heeren H. H. Hagedorn en J. W. H. Holgen. 6. Uitgifte van grond in erfpacht aan de woningbouwvereniging „St.-Jozef". 7. Verstrekking van een bouwvoorschot aan de woningbouwvereeniging „St.-Jozef". 8. Voorstel tot het aangaan van een reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en tot belegging der saldi. 9. Beschikking op het verzoek van het be stuur van het St.-Jozefgesticht om herzie ning der vergoeding ex art. 101 Lid 9 der L.O.-wet 1920 over 1926 en 1927. 10. Wijziging der Bouwverordening. 11. Ontheffing bepalingen der bouwver ordening. 12. Beslissing over het al of niet in beroep gaan tegen de vernietiging van het raads besluit tot onbewoonbaarverklaring van per ceel Verbindingsweg 49. OUDERS OPGEPAST. Ongewenschte elementen maken het weer kinderen lastig op rustige wegen o.a. den Brederodeweg. Kier is een kind aangerand op klaarlichten dag op weg van school naar huis. Ouders zijn dus gewaarschuwd. VERKIEZING SRECLAME. De S.D.A.P. houdt een propaganda-tocht door de gemeente. A.s. Donderdag om half zeven vertrekt de stoet van de Toorts. Op verschillende plaatsen zullen 5-minuten speeches worden uitgesproken. DE RIJWIELPADEN. Het rijwielpad langs den Bloemendaal- schen Weg, dat het vorig jaar is aangelegd voldoet niet. De bedekking is te zacht, de weg wordt oneffen en de wielrijders rijden weer op den asfaltweg. Nu wordt het rijwielpad- opgebroken om van een betere laag te worden voorzien. Mr. J. B. Bomans over de Haarlemsche schuldenlast. Dinsdagavond had in gebouw St. Bavo een propagandavergadering van bovengenoem de vereeniging plaats, waar als spreker op traden mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeer de Staten en L. F. Guit, raadslid in Den Haag en lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Mr. Bomans zeide o.a., dat de wethouder van financiën, die door de rechtsche fracties in zijn politiek wordt gesteund, door de S. D. A. P. wordt aangevallen. Wat ten onrechte is, omdat de S.D.A.P. vergeet, dat het S.D.A.P. beleid op dat gebied in Rotterdam en Am sterdam m.-ider goed is dan in Haarlem. Dat moesten ze maar eerst aanvallen. Haarlem verwijt men verder, dat het winst behaalt uit gemeentebedrijven. Doch ook dit is min der dan in genoemde steden. In de afgelóo- pen 8 jaren is er een Vrijzinnig-Democraat wethouder van financiën geweest met steun der R.-K. partij, en de daar aan voorafgaan de 4 jaar een R.-K., en daarom kan de R.-K. partij spreken van ervaring op dat gebied. Komt er een ander, dan zal aan de salaris sen van ambtenaren en arbeiders getornd worden. Hierna behandelde spr. de 2 oorzaken van de schulden van Haarlem, nl. openbare wer ken en onderwijs. Mr. Bomans is blij met openbare werken, dat stelt hij voorop. Maar er moet matigheid betracht worden. De nood zakelijke uitgaven er voor zijn goed. Over de nuttige valt te praten, maar de luxe moeten weggelaten worden. Bij het onderwijs is het net zoo. Volgens spr. kan het ondex-wïjs niet goed genoeg zijn. Velen zijn er immers, die alleen met hun lagei'e school-ontwikkeling het leven ingaan. Met het bijzonder onder wijs is spr. tevreden. Maar waarom is dat zooveel goedkooper dan het openbaar onder wijs? En dat duurdere openbaar onderwijs moet worden betaald van het geld der ouders, speciaal van de ouders van het kind, dat bij zonder onderwijs volgt, omdat daar de groot ste inkomens aanwezig zijn. De stijging van Haarlemsch schuldenlast is angstwekkend. Al staat Haarlem er in dit opzicht oogenschijnlijk beter voor dan Rotter dam en Amsterdam. Maar daar zijn bronnen aan te boren, terwijl hier de bronnen, als het oogenblik van aanboren komt weggaan. Wij leven tegenwoordig in een bangen tijd. Het economische levexi wordt aangetast in haar grondvesten. 1-Iet is gericht op bevre diging der behoeften van den producent, niet op die der algemeene behoeften. Er zal een tijd komen dat dit stelsel wordt aangetast op felle wijze. De katholieke partij is de meest vooruit strevende partij. En daarom moeten de ka tholieken stemmen op de R.-K. d.w.z. stem men overeenkomstig de eischen van ons wel zijn. Hiex-op kreeg de heer L. F. Guit het woord. Deze zeide, dat er eigenlijk slechts twee groepen bestaan, nl. de R.-K. partij en de S.D.A.P. Want de liberalen hebben afge daan. Deze spelexx geen andere rol dan een afbrekende. De strijd, die gevoerd moet worden, moet een gezamenlijke strijd zijn, ook de vrouw dient mede te doen. De strijd in kantoor eni op fabriek tegen de tegenstanders is moei lijk. Spr. gaf daarom eenige middelen ter verdediging aan. Vervolgens besprak de heer Guit een S. D. A. P.-krant. Hij haalde daar verschillende artikelen uit aan, die hij weerlegde en waar van hij het onjuiste aantoonde. De S.D.A.P. matigt zich aan, wat mede door de katho lieken is tot stand gekomen. O.a. op het ge bied der volkshuisvesting. De S.D.A.P. zegt, dat de totstandkoming' van 318 woningen haar werk geweest xs. Maar de katholieken hebben daar het hunne ook toe bijgedragen. Vooral de katholieke woningbouwvereniging St. Jozef heeft daaraan medegewerkt. Voert den strijd goed, besloot spr. Opdat wij versterkt uit den strijd komen. Opdat wij straks kunnen wijzen in plaats van 11 zetels op 12 apostelen in den raad. Dr. Th. Koot, voorzitter der kiesvereni ging sprak een woord van dank aan de spre kers en wekte de aanwezigen op om hun plicht te doen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amstelkerk 17 te Havre verwacht, W.-Afrika naar Amsterdam. Astrea 13 te New Vork v. West-Indië. Algorab 13 v. Montevideo, Buenos Ayres n. Rotterdam. Alwaki 15 te Montevideo, Rotterdam n. Buenos Ayres. Arendskerk 16 te Sydney, Australië naar Rotterdam. Burgerdijk, 14 n.m. te New York v. Java. Bennekom 15 te Tocopilla v. Amsterdam. Blitar 16 8 u. te Padang, Rotterdam naar Ba tavia. Christiaan Huygens 15 v, Sabang. Amsterdam naar Batavia. Drechterland p. 13 Teneriffe, Buenos-Ayres n. Amsterdam. Damster dijk 11 te Seattle, Pacificlcust naar Rotterdam. Dell p. 16 3 u. 30 m. Southampton on Sea, Rot terdam naar Batavia Enggano 15 te Penang, Java n. New Vork. Grootendijk 15 n.m. te Havana, N.-Orleans n, Rotterdam. Houtman 15 v. Mombasa naar Batavia. Trmgard 13 v. Santos, Amsterdam n. Brazilië Johau van Oldenbarnevelt p. 15 Gibraltar, Amsterdam naar Batavia. Jagersfontein 16 v. P.-Elïsabeth n. Kaapstad. Kota Gede 14 te Calcutta, v. San Francisco. ICota Pinang 16 13 u. te Belawan, Rotterdam naar Batavia. Kedoe 14 7 u. te Belawan, Rotterdam naai: Batavia. Merauke 16 4 u. v. Port-Said, Java naar New York. Marnix van St. Aldegonde 14 v. Sabang, Bata via naar Amsterdam. Nieuw Amsterdam 14 17 u. 56 m. 120 mijl Z.O. v. Valencia, Rotterdam n. New-York. Nieuwkerlc 16 te Antwerpen, Beira n. Rot terdam. Ouderkerk 14 te Manila, Japan n. Rotterdam, Rietfontein 14 te Beira v. Amsterdam. Sibajak 16 10 u. te Rotterdam v. Batavia. Soekaboemi 15 te en v. Port Soedan. Batavia naar Rotterdam. Tanimbar p. 15 Gibraltar, Batavia naar Am sterdam. Tapanoeli 14 23 u. IS m. 1050 mijl Z.W. van Land's End, New Work naar Java. Tjileboet 15 v. Manila n. Hong Kong. Tjisondari 3 4 (e Hong Kong. Tjikembang 14 te Sjanghai v. Batavia. Tjisalak 15 v. Sjanghai n. Dalny. Veijdam 15 te New-York v. Bermuda. Zeelandia 15 v. Rio do Janeiro, Amsterdam n, Buenos-Ayres. Cottica 16 v. Amsterdam n. W.-Indië. DEN HEER H. GROENEVELD. (Van onzen correspondent). De Vereeniging tot bevordering der beroeps keuze te Velsen viert zijn eerste lustrum. Het was zoo vertelde de voorzitter, de heer H. Groeneveld ons in het najaar van 1924, dat in de gemeente Velsen voor het eei-st in het openbaar gesproken werd over „voor lichting bij beroepskeuze". De afdeeling „Volksonderwijs" IJmuiden- Velseroord belegde toen in samenwerking met de ouder-commissie van school A een bijeenkomst in deze school, waar de heer van Meven uit Zaandam zou spreken. Onge veer tegelijkertijd begon ook de afdeeling Velsen van den bond van vakschoolleeraren zich voor deze zoo belangrijke sociale aange legenheid te interesseeren en het bleek later, dat dit ook in christelijke kringen het geval was. Overleg tusschen eenige personen had tot gevolg dat kort daarna in school H. te Velseroord een bijeenkomst gehouden werd, waar met de daartoe uitgenoodigde oud er - eommissies in onze gemeente, de afdeeling van volksonderwijs IJmuiden-Velseroord en den Bond van vakschoolleerai'en, afd. Velsen, vertegenwoordigd waren. Als gevolg van de besprekingen werd een commissie ingesteld, bestaande uit de heeren B. de Boer, H. Groeneveld, J. de Nobel, S. v. d. Werf en H. Hennink, welke commissie voorbereidende werkzaamheden zou moeten verrichten voor de te houden stichtingsver - gadering van eene vereeniging van bei-oeps- keuze voorlichting. In een kort daarna gehouden vergadering dezer commissie besloot men adressen te ver zamelen en persoonlijke propaganda voor de op te richten vereeniging te maken. Allerlei oorzaken schoven toen deze plannen op de lange baan. In het begin van 1926 kwam van den heer H. Hennink bij volksonderwijs het verzoek binnen de zaak opnieuw aan te pakken en dit geschiedde toen ook. In een daartoe bijeen geroepen vergade ring wisselde men van gedachten over den te volgen weg, waarna aan de oudercommis sie opgedragen werd voor een goede afwik keling der haar opgedragen werkzaamhe den te zorgen. In een daarop volgende commissievergade ring besloot men den heer E. J. van Det, leider van het .Amsterdamsch Bureau voor Beroepskeuze te verzoeken in de oprichtings vergadering te spreken. En zoo had dan op Donderdag 18 Februari 1926 in Thalia te IJmuiden de oprichtings vergadering plaats van de vereeniging tot bevordering van voorlichting bij beroepskeu ze, waar staande de vergadering zich 37 personen als lid op gaven". In dit vijfjarig bestaan heeft het Bureau wel bewezen in een behoefte voor de gemeen te te voorzien. De plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. houdt Donderdagavond een propaganda-ver- gadering voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen. Als sprekers zullen optreden de heeren H. J. Bildei-beek en Joh. de Bruin, resp. no. 1 en 3 van de candidatenlijst en de heer M. A. Reinalda, oud-wethouder van Haarlem. PROTESTVERGADERING DER V. A. R. A. Dinsdagavond werd in de bovenzaal van „Oud-Meerenstein" door de plaatselijke af deeling van de V- A. R. A. een openbare pro testvergadering gehouden, naar aanleiding van het optreden van de Radio-Controle-Com- missie. De heer A. L. van Groningen, voorzit ter der afdeeling, wees in zijn openingswoord in het bijzonder op het verbreken van de Matteoti-herdenking, welke daad een storm van verontwaardiging deed opgaan en die tal van protestvergaderingen tot gevolg had. Als spreker trad op de heer M. A. Reinalda uit Haarlem, die als onderwerp had gekozen: Op voor het vrij e woord in den aether! De heer Reinalda leidde zijn rede in met het ci- teeren van de betrokken artikelen uit de Grondwet, die de vrije meeningsuiting waar borgen, behoudens ieders verantwoordelijk heid. Al de wetten die na 1851 verschenen mochten geen bepalingen inhouden, die strijdig waren met de art. 7 en 9 der Grondwet. Na in een historisch overzicht de wording der democratie te hebben bespi'oken, zette spr. uiteen hoe thans in ons land een strijd is ontbrand om de vrije meeningsuiting aan banden te leggen. Weliswaar wordt niet getornd aan de vrij heid van drukpers, maar nu gaat men van regeeringswege censuur op de radio-uitzen dingen toepassen. Spr. noemde dit een uit vloeisel van den strijd van de bezittende klas se tegen het proletariaat. Hij eischte het recht op voor het Nederlandsche proletariaat om den gevallen Matteotti in den aether te ge» denken. De Radio-Controle-Commissie heeft dat verboden en thans dient te worden ovex*- wogen wat tegen een dergelijk optreden te doen staat. Tal van spreekbeuirten en studio-opvoerin gen worden door den controlecommissie ver boden. De instelling van Radioraad en con trolecommissie zijn te wijten aan de zucht om de machtsvorming der arbeiders tegen te gaan. Er zijn symptomen aan te wijzen, die er op duiden, dat weldra positieve aantasting van de vrije meeningsuiting is te verwachten. Zich afvragend wat tegen dit optreden is te doen, wekte spr. op den strijd aan te bin den door middel van de modern geoi'gani- seerde arbeidersbeweging. Deze zal he twoord tegen de regeering heb ben te richten. Nu moge de Matteotti-herden- king verboden zijn, maar spr. is van meening, dat men daartegen in de toekomst zal weten op te treden. Spr. riep de aanwezigen ten slotte op om met de organisaties de strijd aan te binden voor de vrije meeningsuiting. De heer Reinalda veiovierf een dankbaar applaus waarna de aanwezigen op verzoek GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De Bloemendaalsche Middenstands-Kies- vereeniging heeft twee openbare vergaderin gen uitgeschreven; op Vrijdag 19 Juni in Rusthoek en op Maandag 22 Juni in hotel Roozendaal te Overveen. Spreker is de heer C. W. de Jong. HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij Van Bakel, Kas- tanjelaan 15, een teerkwast. Kieft, Glipper- weg, een knipmes. Van Amerongen, Raad huisstraat 28, een postduif. Van Bakel, Drie- heerenlaan 4, een ceintuur. Barendse, Heem- steedsche dreef 117, een portemonnaie met inhoud. K. Wafelbakker, Schouwbroekerstr. 20, een kindercape. Tukker, Molenwerfslaan 56, een kindertascheje met inhoud. E. Wa genborg, Postlaan 28, een koralen halsket ting. C. Verhoef, Raadhuisstraat 62, een broche. C. Schraa, Lanckhorstlaan 115, een aalfuik. S. van der Eem, Drieheerenlaan 18, een gouden schakelarmband. Café Boeken rode, Roemer Visscherplein, een gouden ring. G. de Raadt, Bankastraat 85, een vulpenhou der. Kuipers, Spaanschevaartstraat 39 Haar lem, een portemonnaie met inhoud. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een ceintuur, een paar steunen van een waschtafel, een huissleutel en een paar koffei'sleutels. EXAMEN HANDENARBEID. Rijkskweekschool voor onderwijzers(essen) te Haai'lem. Geëxamineerd 5 vrouwelijke en 5 mannelijke candidaten. Geslaagd de dames N. Buys, F. W. Hooger- beets, A. M. Jellema, C. F. E. Vriesen, E. A. Wolff en de heeren: J. J. R. Groos, P. A. Hinze, P. L. van der Munnik, C .C. Paap, allen te Haarlem. De examens aan de Kweekschool zijn thans afgeloopen. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. De Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen houdt haar huishoudelijke vergade ring op den avond van den lsten Juli in het Gemeentelijk Concertgebouw alhier. O.a. komt aan de orde de verkiezing van een nieuwen voorzitter der Vereeniging, daar de tegenwoordige voorzitter, de heer Ir. J. W. Albarda, zich niet herkiesbaar stelt. Op den volgenden dag. den 2den Juli, vindt de behandeling der prae-adviezen plaats. Het Gemeentebestuur van Haarlem zal de deelnemers aan deze algemeeire vergadering ontvangen ten Stadhuize op den avond van den eersten dag.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10