DE BILT De Koninklijke Familie te Parijs. De raadsverkiezingen. ZANDVOORT HAARLEM'S DACBLAD HERINGA WUTHRICH PHILIPS' RADIOTOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) HET LUXOR THEATER 10 JAAR. Vandaag is hét Luxor Theater tien jaar geworden, een heugelijk feit dat onder an deren gevierd is met een voortreffelijk feest programma. De heer B. C. Hartman heeft in dien tijd, den moeilijken strijd eens bioscoopdirecteuren met eere gestreden en onder anderen van zijn goeden wil blijk gegeven door indertijd bijna alle bekende en beroemde Russische kunstfiims te vertoonen. Dat was een moe dige poging, omdat het lang niet zeker was of het Haarlemsche publiek bereid was deze werken te aanvaardenen die on zekerheid kwam dan ook duidelijk tot uiting in de recettes dier in de „Russische weken" bijzonder schraal waren. Toen 'heeft de heer Hartman er echter het zijne toe bijgedragen om het publiek te gewennen aan de ver tooning van films, die de nieuwe en grootsche periode in de geschiedenis van de wonder; lijkste aller industrieën aankondigden. Jaren .geleden trouwens vertoonde de heer Hartman al „Schuld und Sühne (naar Dostojewski), een film van de Moskouer Künstler, geheel expressionistisch uitgewerkt naar het voor beeld van „Calligari", een richting in dc filmkunst die dood moest loopen, omdat zij inplaats van een cinegrafisch- een picturaal karakter droeg en omdat zij gegrondvest was op starre vlakverdeeling in plaats van op be weging. 10 jaar geleden, op 17 Juni, werd het Luxor Theater voor het publiek geopend met de vertooning van de film „De eere-voorstelling der vier Luchtduivels". Tot nu toe is de heer Hartman de zwijgende film trouw gebleven en hij geeft toe dat hij deze nog steeds pre fereert boven de geluidsfilm. Het dient ge zegd te worden dat de programma's van zijn theater steeds goed verzorgd zijn hetgeen Gare du Nord, zes uur 's ochtends. De buurtverkeer-treinen voeren honderden vroege werkers naar de hoofdstad. Bij de uit gangen is het een geweldig gedrang: de mil- lioenenstad ontwaakt. Een nieuwe dag van harden arbeid, van zwoegen en ploeteren be gint. Dagelij ksch tafereel. Maar toch is het merkbaar dat er even iets bijzonder gaat ge beuren. Want er zijn .talrijke politie-agenten en allerlei beambten van de spoorwegmaat schappij die trachten op het perron no. 19 wat plaats te maken voor de aankomst van den nachttrein uit Nederland. En onwille keurig blijven de menschen even staan wan neer ze zien hoe daar op het perron drie bankjes worden neergezet en een Perzisch tapijtje uitgespreid. Eerst is het nieuwsgie righeid maar dadelijk sympathie, wanneer ze hooren dat 't is ter eere van de aankomst van „la reine Wilhelmine". Fotografen en filmoperateurs hebben zich niet veel gestoord aan het verzoek van 't Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken om geen of zoo weinig mogelijk opnamen te maken. Tegen kwart voor zevenen arriveeren de eer ste autoriteiten en natuurlijk trekken de hooge hoeden en uniformen dadelijk de aan dacht van de menigte, die steeds meer aan groeit en thans dicht opeen gepakt staat om straks even de Nederlandsche Koninklijke familie te kunnen zien. De heer en mevrouw Loudon zijn natuurlijk daar om de Koningin te ontvangen. De zaakgelastigde, Mr. Carsten, ritmeester Labouchère, de consul-generaal, de heer Droogleever Fortuyn, de jongelui van het ge zantschap staan in druk gesprek met de Fransche autoriteiten die H.M .komen wel kom heeten op Franschen bodem. Er is Z. E. de Fouquières, chef van het Protocole, mede als vertegenwoordiger van den Minister van Buitenlandsche Zaken en van den minister president, generaal Braconnier, chef van het Militaire Huis van den President van de Republiek, kapitein Sauzy, ordonnans officier van maarschalk Lyautey. Precies op tijd komt een chef waarschu wen dat de trein over één minuut hier kan zijn en de autoriteiten treden naar voren. En even later, langzaam, puffend, rijdt de trein het station binnen. De reizigers van de eerste wagons buigen zich nieuwsgierig uit de raampjes, de filmoperateurs beginnen te draaien. De groep officieelen gaan haastig naar de koninklijke wagons die iets verder zijn ingehaakt, En daar, in de gang, vrien delijk lachend, in 't geheel niet vermoeid, staat de Koningin, met links Prinses Juliana en rechts Prins Hendrik. 't Is een aardig moment. Niet alleen voor de Nederlanders en voor hen die in lange niet onze Vorstin en de haren zagen, maar ook voor en door het opeengepakte Parijsche publiek. Daar gaan ineens de hoeden af en men dringt wat terug, zonder dat iemand het hoeft te zeggen, om aan de bezoekers gelegenheid te geven uit te stappen. Onze gezant is de eerste die H.M. welkom heet. De Koningin is gekleed in een eenvoudig grijs reistoilet, de Prinses maakt direct een sympathieken, eenvoudigen indruk. De ontmoeting met mevrouw Loudon is har telijk en Prins Hendrik vindt dadelijk vele vrienden bij de Nederlanders. De gezant stelt dan den chef van het Protocole en daarna generaal Braconnier en kapitein Sauzy aan de Koningin voor en we hooren H.M. in het keurigste Fransch eenige vriendelijke woor den zeggen, hoe zij zeer gevoelig is voor de attentie om haar welkom te komen heeten. De Koningin houdt niet van fotografen, maar ditmaal, als ze ziet hoe tientallen van toestellen op haar gericht zijn, lacht ze toch vriendelijk. Het onderhoudt met de autoriteiten duurt enkele minuten en dan geeft H.M. zelf tee- ken om verder te. gaan. Er vormt zich on middellijk een soort cortege. De Chef van het Protocole en de generaal van het Militai re Huis vergezellen H.M., terwijl onze gezant de Prinses begeleidt. Men gaat tusscfren een haag van men- gehen en als de Koninklijke Familie bij den WOENSDAG 17 JUNI 1931 geen bevreemding behoeft te wekken; de heer Hartman toch heeft ervaring. Hij is al jaren in het vak en exploiteerde reeds een theater in Lelden voor hij naar Haarlem trok. STEMDAG TE HEEMSTEDE. Met Bennebroek, Lisse en Zandvoort heeft Heemstede het voorrecht om in onze streek het eerst zekerheid te hebben omtrent de samenstelling van den nieuwen Raad. Mis schien zou Heemstede dit voorrecht dubbel tellen, indien er een spannende strijd te ver wachten was, edoch, dit is allerminst het ge val, de Heemstedenaren hebben waarschijn lijk allemaal de overtuiging, dat de nieuwe Raad uit de stembus zal komen zooals de oude was, en zij vatten den verkiezingsdag kalm op. Zij hebben reeds sinds eenige weken in grooten getale een paal in hun tuin gezet, waarop een bord staat, dat hun candidaat aanbeveelt, zoodat de gansche politieke scha keering van het inwonertal min of meer van den openbaren weg af is vast te stellen, en deze propaganda is den Heemsteders genoeg. Bij de stembureaux misten wij de propa gandisten, die in de steden de officieuze voor hoede plegen te vormen, van hen, die in het stemlokaal recipieeren, alleen een enkele S.D.A.P.'er reikte strooibriefjes uit. Wij zouden zeggen, dat de Heemsteders on der dit ideale weer de gang naar het stem bureau als een welkome wandeling konden beschouwen, en zoo deden het velen ook. Zij kwamen met groote regelmaat naar de scho len, zoodat op het midden van den dag de meeste voorzitters der stembureaux ook kon den meedeelen, dat ongeveer de helft van de verwachte bezoekers er geweest was. Het drukste bureau leek ons dat in de Kleu terschool aan de Lieven de Keylaan, het cen- traalst gelegene, waar de burgemeester voor zitter was. Een groot bureau is dat aan de Adriaan Pauwlaan, waar 1200 kiezers de school moes ten bezoeken. De activiteit der kiesvereenigingen uitte zich in het rijden met auto's tot het afhalen van gebrekkige kiezers en kiezeressen. Het gaf eenige drukte in de omgeving der bu reaux, doch dit was wel het eenige, dat Heemstede meekreeg van de bewogenheid dei- politieke gebeurtenissen. uitgang van het station komt, dan barst er ineens een daverend hoera los, waaraan ook de Franschen van harte meedoen. Het is daar dat een groot deel van de Nederland sche kolonie in Parijs, ondanks het vroege uur, zich heeft verzameld. Eén heft spontaan het „Oranje Boven" aan en weldra zingt ieder mee. De Koningin zelf is ten hoogste verrast, hier, in het hartje van Pafijs. het niet heel respectvolle, maar toch sympathieke „leve de Willemien" te hooren zingen door honderden enthousiasten die met hoeden en zakdoeken zwaaien. De auto's staan voor en de Koninklijke fa milie, vriendelijk wuivend en buigend stapt in. En reeds stuift de wagen weg, maar on der de stationskap weergalmt nog het „Oranje Boven". Eerst hortend en stootend, tengevolge van het geweldige verkeer gaat het door de Rue Lafayette. Zichtbaar zijn de reizigers geïnte resseerd door die geweldige opeenhooping van autos, taxis en bussen, waar men zich ten slotte toch doorheen werkt. Zoo gaat 't dwars door Parijs naar de Porte de Versailles. Men ziet hoe de Prins herhaaldelijk zijn dochter wijst op merkwaardige gebouwen en monu menten waar men langs komt. Eindelijk ligt de open weg voor ons en pijlsnel gaat 't langs Versailles op de Vallée de Chevreuse aan. Het is hier, op l'Ile de France, vlak bij Saint-Rémy-les Chevreuses, dorpje van nog geen drie honderd inwoners, dat de Konink lijke Familie voor haar verblijf in Parijs, villa Les Tilleuis heeft gehuurd. Het is geen groot buitenhuis met bijgebouwen, maar een vrij bescheiden villa omringd door een grooten tuin. Een van de gewezen hofdames van H.M., die sedert jaren in Parijs woont, was bevriend met den eigenaar van de villa en stelde dit voor toen er sprake van was dat de Koningin naar Parijs zou komen. Men stuurde een hofdignitaris die het huis en het park, met zijn prachtige oude, hooge boomen bezocht en 't goed keurde. Het is ook inderdaad een ideaal oord. Voor het witte huis is een enorm gazon, een keurig onderhouden tuin, rosa rium, stille laantjes met prachtige rozen en glycines, er sprankelt een fonteintjes, en het geheel is afgesloten door een hoogen muur, zoodat de bewoners gevrijwaard zijn voor on bescheiden blikken. De woning zelf is uiterst comfortabel. De appartementen van de Koningin, salon, slaap- en badkamer, zijn op de eerste verdie ping en geven toegang tot een breed balkon vanwaar men een heerlijk uitzicht over het park heeft. Aan de muren, geheel met doek bespannen, enkele oude schilderijtjes en de saion is gemeubeld met Louis XV meubelen. Op dezelfde verdieping, maar aan de rechter zijde, zijn de vertrekken van de Prinses. Prins Hendrik woont in een zijvleugel van Villa Les Tilleuis. Het gevolg van de Koninklijke Fa milie neemt zijn intrek in den linkervleugel en 't personeel wordt ondergebracht in het achter de villa gelegen tuinhuis. Zooals Les Tilleuis daar verborgen ligt, schuilgaand achter heesters en hooge boomen lijkt het een ideaal oord voor iemand die eindelijk ook eens ver wil zijn van de ver moeienissen van het strenge Protocole. De tuindeur zwenkt open.de koninklijke familie rijdt binnendan sluit men weer het hek Helaas zal H.M. niet al deze dagen kun nen genieten van haar buitenverblijf. Woens dag officleele lunch op de Elysée, 's avonds diner 'bij Maarschalk Lyautey, Zaterdag of- ficieele receptie op het Parijsche stadhuis en daarna ontvangst van de Nederlandsche kolonie in Parijs op het gezantschap, waar de landgenooten het voorrecht zullen krijgen om hun opwachting te maken bij de Lands vrouwe. v~ henry a. th. lesturqeon. meldt: Hoogste barometerstand 764.9 m.M. te La- coruna. Laagste barometerstand 751.3 m.M. te Stor- noway. (Waarnemingen verricht in den morgen van 17 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt.) en voorspelt: matigen tot zwakken Westelijken tot Zuid- Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, wellicht enkele regenbuien met kans op onweer, koeler. Barometer Stand van heden 759 m.M. (Veranderlijk) Vorige stand 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave FA. KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137 Thermometer 17 Juni. Hoogste gisteren 72 F. Laagste heden nacht 53 F. Hoogste heden tot 12 uur 75F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. FIJNE AMERIKAANSCHE OPTIEK OPTICIENS - ZIJLSTRAAT 97 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 Juni, Getrouwd 16 Juni; F. L. Coers en C. P. Lucas. Bevallen 12 Juni: J. P. WieringaJansen, z.; 13 Juni; J. A. A. VisserOskam, d.; G. N. v. d. StolpeWielaard, d.; 14 Juni: H. C. M. de JongKok. z.; 15 Juni: H. A. J. de Bruynvan Ginnelce, d,; J. Koolde Vries, z.; J. A. BoereeKuipers, z.; M. Zuidervaart Bakker, z.; 16 Juni: N. Zuijdamvan Baar- sen, z. Overleden 14 Juni: A. Damstra, 93 j., Gen. Cronjéstraat; 15 Juni; A. M. v. Westerhoven van Eeden, 76 j.., Brouwersstraat; J. C. v. d. BergMilo, 77 j., Garenkokerskade; H. J. G. W. Holst, 50 j., Ripper dap ark; J. M. van HooijdonkHulsbosch, 27 j. L. Veerstraat; C. E. MarcusEngbertsen, 73 j., van Hogendorp- straat; 14 Juni: H. W. van Turnhout, 83 j., R uy ch averstraat. MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID De afdeeling Haarlem van de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord hield Dins dag haar j aarlijksche algemeene ledenverga dering. Hoewel het ledenaantal slechts lang zaam vermindert, blijkt het aanwerven van nieuwe leden op steeds grooter moeilijkheden te stuiten. Het bestuur wekt daarom de leden op, ieder in eigen kring, meer bekendheid aan het streven der Maatschappij „steunen door werkverschaffen" te geven. De penningmees ter, de heer H. D. Huijsman, Westerhoufpark 25, postgiro 5402, wekt een ieder op, door tot het lidmaatschap toe te treden het werk der Maatschappij te steunen. Giften, hoe gering ook, worden .eveneens met groote dankbaar heid aanvaard. ESPERANTO-EXAMENS 9 Voor de Esperanto-examens te den Haag, slaagden, uitsluitend voor diploma B (onder wijsbevoegdheid) te: Haarlem: mej. a. J. Rienks, de heer J. Rog geveen. Santpoort: mej. A. M. P. Balma. Velsen: mej. C. J. Smeele en de heer J. Altena. Zandvoort: Eerw. Zr. Salesia (j. Hooiveld). LAGERE OPBRENGSTEN DER RIJKSMIDDELEN. De' opbrengst der rijksmiddelen bedroeg in Mei j.l. f 7.561.526 minder dan in Mei 1930; in de eerste vijf maanden van dit jaar was de opbrengst f 21.942.338 minder dan in 1930. De inkomsten ten bate van het „Leening- fonds '14" bedroegen in I^ei 1931 f 7.722.949.59 tegen f 10.810.457.35 in 1930. De inkomsten van het „Wegenfonds" be droegen in Mei j.l. f 1.735.714.94 tegen f 1.898.492.13 in 1930. DOODENWACHT TE NANTES. 503 SLACHTOFFERS VAN DE ST. PHILIBERT. NANTES, 17 Juni (B.T.A.) Een talrijke menigte trekt in groepen van tien personen voorbij de lijkkisten van de slachtoffers van de „St.-Philbert" om te trachten bloedver wanten en vrienden te herkennen. Gistermiddag werden 48 lijken geïdentifi ceerd. Schepen en watervliegtuigen hebben gis teren den geheelen dag de zee afgezocht naar lijken. Er beginnen reeds dooden aan te spoelen. Douana-ambtenaren en gendar men houden de wacht, daar er strand- schuimers zijn gesignaleerd. Het totale aantal slachtoffers bedraagt thans 503. De duikers zullen heden hun werkzaam heden beginnen om de juiste ligging van het gezonken schip vast te stellen, teneinde de vaargeul vrij te maken. In de kajuiten van het gezonken schip zouden nog 200 lijken zijn. DUITSCH ATHEIST IN MEXICO GELYNCHT. MEXICO, 17 Juni. (Reuter.) Uit Morelos wordt gemeld, dat een Duitsch communist in de kerk van Santa Namay een anti-regilieuze rede trachtte te houden. Hij werd echter door de woedende dorpelingen voor den preekstoel gesleurd en buiten de kerk opgehangen, ter wijl het vrouwelijk deel van de bevolking het schouwspel gadesloeg. BAKBOORDMOTOR VAN DE „NAUTILUS" WERKT WEER. WASHINGTON, 17 Juni. (Reuter.) De bak boordmotor van de „Nautilus" werkt weer. Het schip wordt echter toch door de „Wyo ming" naar Queenstown gesleept met een snelheid van 8 knoopen. HEVIGE AARDBEVING IN AFGHANISTAN. LONDEN. 17 Juni. (Reuter.) De „Times" meldt, dat te Fanjanair in het district van Noord-Kaboel een hevige aardbeving heeft plaats gehad. Vijftien personen zijn hierbij om het le ven gekomen en meer dan 50 huizen zijn ver woest. VOORBEURS TE AMSTERDAM. REACTIE OP BERLIJN. De oplüchting, die op politiek gebied in Duitschland is te constateeren nu het kabinet Bruenïng buiten gevaar is, werd onmiddel lijk weerspiegeld door een vaste tendenz op de Berlijnsche beurs, terwijl de mark op de wisselmarkt aanmerkelijk verbeterde. De Amsterdamsche beurs werd hierdoor gunstig beïnvloed en de stemming was he denmorgen dan ook vast te'nemen, waarbij de affaire vrij levendig was. Unilevers liepen tot 165 pet. op. De Philips aandeelen, die ex dividend verhandeld wer den, konden eveneens enkele punten avan ceeren, evenals Aku's. Koninklijken kwamen boven 20 Opct. Ook H.V.A.'s waren vast gestemd. Uit den aard der zaak bestond voor de Youn-obligaties een willige tendenz. UIT DE OMSTREKEN LISSE De R.K. winnen 1 zetel dien de Vrij heidsbond moet afstaan. Dinsdag hebben te Lisse de raadsverkiezin gen plaats gehad. Uitgebracht werden 3321 stemmen, van on waarde 33, dus 3288 geldige stemmen. De kiesdeeler was dus 255 6/13. De stemmen waren als volgt verdeeld: Vrijheidsbond: H. Ph. Sobels 116, J. van der Meij Gzn. 16, J. M. van Til 17, D. Blok 4, A. F. de Graaff 3, J. Pereboom 4, H. S. Wesselo geb. van Iperen 8. Totaal 168. Algemeene Volkspartij: S. Broekhuizen 98, J. Faas Pzn. 1. Totaal 99. Roomsch Katholieken: J. Pijnacker 1738, P. Warmerdam 21, C. Langeveld 4, A. H. Schrama 1, P. Romijn 1, A. Th. van Kesteren 2, C. Schrama 3, L. Onderwater 18, H. van der Vlugt 6, J. Berbee 0, L. C. Elfering 0,G. Vree burg l, F. N. A. Beijsens 0, en S. F. Barn- hoorn 0. Totaal 1799. Staatkundig Gereformeerde partij: G. Tromp 227, K. Slootweg 3, C. J. Segers 2, B. Abbink o, J. Polderman 0, en J. Mijnders 0. Totaal 232. Anti Revolutionnairen: J. P. Segers 240, J. Noorlandt 242, L. Noort 5, C. Vermeer 4, L. Algera 3, Abr. van Aalst 4, W. A. Schouten 0, A. van Es 0, J. de Vreede 0, H. van Voorst Czn. 2. Totaal 500. Christelijke Volkspartij: J. Kuipers 19, G. Verwey 0, C. v. d. Leede 2. Totaal 21. Christelijk Historische partij: A. Verduyn Jr. 486, J. Kingma 9, P. Boot 1, W. Goldberg 1, N. Nieuwenhuis 0, M. de Graaf 0, J. Marbus 0, G. van Parijs 2, A. Marseille 2, A. Boot 1. Totaal 502. De toewijzing is aldus: R.K. 8 zetels. Gekozen de heeren J. Pijn acker, P. Warmerdam, C. Langeveld, P. Ko mijn, A. Th. van Kesteren, C. Schrama, A. H. Schrama en L. Onderwater. C.H. 2 zetels. Gekozen: A. Verduijn Jr. en J. Kingma. A.R. 2 zetels. Gekozen: J. P. Segers en J. Noorlandt. Staatkundig Geref. Partij 1 zetel. Gekozen: G. Tromp. De Vrijheidsband verspeelt 1 zetel, de R.K. partij gaat 1 zetel vooruit. In den nieuwen raad komen dus niet meer terug de heeren J. Kuipers (C.H.) en H. Ph. Sobels (V.B.) Als nieuwe raadsleden zullen hun intrede doen de heeren: P. Romijn (R.K.) en J. King ma (C.H.) BLOEMEN DAAL ZONNESTRAALDAG. OPROEPING VOOR DAMES-COLLECTANTEN vele colectanten noodig. Ongetwijfeld zullen tal van dames tot het welslagen van een collecte voor zulk een goed doel willen medewerken. Zij kunnen zich daartoe aan melden aan het adres: N. L. Herfst, Brede- rodeweg 43, Bloemendaal. HILLECOM GEVONDEN VOORWERPEN Bureau van politie: een papier met brei werk, een belastingmerk in étui, een R.-K. kerkboekje, een zwarte jongenspet. Een hond (buldog) bij R. Kreeft, Havenstraat 54, een koperen radiateurdop bij a. Verstraten, Schoollaan 98, Bennebroek, een gouden oor belletje met rood steentje, bij G. de Vries, Leidschestr. 158, alhier, een belastingmerk, bij schoonderbeek. Molenstraat, een bruin lede ren portemonnaie inhoudende bij v. d. Klugt, Hoofdstr. een zilveren h.polshorloge bij T. v. Maris Schoollaan 94, Bennebroek, een Duitsche herdershond met zwart dek, bij I. Imans, Prins Hendrikstraat 20, een ceintuur bij C. Kleine, Arnoudstraat 9. HEEMSTEDE HET JUBILEUM VAN JHR. R. W. F. VON MüHLEN Dinsdag deelden we reeds het een en ander mede van de huldiging van den gemeente ontvanger Jhr. von Miihlen, die 25 jaar als zoodanig werkzaam was. Te half één kwamen de ambtenaren in de raadszaal, waar de huldiging zou plaats hebben. Hierbij waren mede aanwezig, be halve de burgemeester en de wethouders van financiën de hoofden van takken van dienst en de inspecteur van Politie de heer Kemper. Toen de jubilaris met zijn beide kinderen had plaats genomen voerde allereerst de heer N. Vos, gemeente-secretaris, het woord. „Wij weten", aldus spreker, „dat u niet op roem belust bent, maar een dag als vandaag konden wij toch niet onopgemerkt voorbij laten gaan. U moet dit beschouwen als een uiting van vriendschap. Vijf-en-twintig jaar eenzelfde functie bekleeden is een belangrijk feit, maar van nog grooter belang is de hu mane wijze, waarop u in die jaren met ons hebt gewerkt. Het was een prettige tijd. Daarom huldigen wij u. Veel is er in die jaren veranderd, maar uw persoon is dezelf de gebleven. Onze innige wensch is dat deze samenwerking nog vele jaren mag voortdu ren. Wij ambtenaren blijven staan aan de zijde van hen, die het ambt van ontvanger hoog achten. De bloemenhulde moet voor u vandaag iets bijzonders zijn, maar als blij vende herinnering overhandig ik u namens de ambtenaren dezen zegelring". Vervolgens spraken nog de heeren F. M. Schelling, Chef van Financiën, die wees op de enorme toe neming van het werk, waaruit bleek, dat er in 1906 6546 inwoners waren tegen nu ruim 14000. De controleur de heer Westra bracht dank voor het accurate en humane werken van den jubilaris, waardoor nimmer verschillen ontstonden. De deurwaarder de heer A. Vester schetste den jubilaris als een humaan chef en zei dat de ontvanger altijd een welkome gast was in de kamer van het personeel. Tenslotte dankte de jubilaris voor de hulde, hem gebracht, en de fraaie geschen ken, waardoor deze dag voor hem tot een onvergetelijkë was gemaakt. Des middags drie uur werd de jubilaris door Burgemeester en Wethouders gehul digd. In de voltallige vergadering van B. en W. werd de jubilaris binnengeleid. Hier werd tot hem het woord gericht door den burgemees ter die hem huldigde en px'ees om zijn groo te humaniteit. Hij eindigde met den wensch dat hij nog zeer veel voor zijn geliefd Heem stede zou kunnen doen. Als stoffelijk blijk -van belangstelling ont ving de jubilaris een fraaie ets. Jhr. von Mühlen dankte voor deze huldd en voor het geschenk. VERKIEZINGSVERGADERING DER S.D.A.P. De afdeeling Zandvoort van de S. D. A. P. had aan den vooravond van de verkiezing voor de leden van den gemeenteraad een vergadering belegd in Zomerlust. De voorzitter, de heer A. v. d. Moolen, gaf na een inleiding over de in deze dagen ver spreide lectuur, het woord aan den eersten spreker, den heer D. Forrer. Deze onderwierp eveneens de verkiezingslectuur aan critiek, vooral die van de Volkspartij en de Revolu tionair Socialistische partij. Naar aanleiding van een verwijt aan zijn adres, in de ver gadering van Gemeentebelang gedaan, zette spreker uiteen, hoe zijn voorstellen ten bate van de werkloozen minstens even ver gingen als die in het adres van de R. S. P. genoemd werden, Na scherpen strijd van spreker tegen den geheelen Raad is voor de Fondsbelasting de gemeente in de le klasse geplaatst, wat voor al de laagste inkomens ten goede komt. Zijn voorstel om van gemeentewege tot stichting van een Radio-centrale over te gaan, werd in particuliere handen overgele verd, toen spreker voor zijn werk in het bui tenland was. De tweede spreker, de heer van Rijnberk, zag van het woord af. Verschillende teeke nen in de vergadgring wezen erop, dat debat verlangd werd en daarom gaf de voorzit ter het woord aan den derden spreker den heer Van Staal, wethouder van Gouda. Dat de heer Forrer niet meer bereiken kon is te wijten aan de verdeeldheid. Als men dingen bereiken wil, zooals in Gouda, dan is het noodig dat niet één maar vier of vijf sociaal-democraten in den Raad zitten. Als voor de veiligstelling van den gulden in 1923, het nationaal bezit meer dan 7 miljard bedroeg en er 49.000 werkloozen waren, moet in 1930 geconstateerd worden, dat het natio naal bezit gestegen is tot ruim 15 milliard, terwijl er 200.000 werkloozen zijn. Deze din gen nagaande moet men toch tot de over tuiging komen, dat eenheid noodzakelijk is, om voor de arbeidersklasse wat te bereiken. Daar een 8-tal debaters zich opgaven be paalde de voorzitter ('t was reeds 11 uur) dat elke debater 5 minuten tijd zou krijgen, wat niet bepaald de algeheele instemming had. Achtereenvolgens komen de debaters, waar van een zestal van buiten de gemeente; aan het woord, waarbij Duitschland en de pant serkruisers de hoofdschotel vormden. Herhaaldelijk moesten de debaters zich met moeite verstaanbaar majsen, felle inter rupties gingen door de zaal, telkens na 5 min. werd de debater afgeklopt. Daarna kre gen de beide sprekers elk nog 10 minuten voor repliek, onderbroken weer door heftige opmerkingen. Te 12 uur werd de vergadering gesloten. POSTDUIVEN. DE LUCHTPOST. „De Luchtpost" te Santpoort nam deel aan aan een wedvlucht van Noyon (afstand 338 K.M.i. De uitslag was R. Koning 1, G. Voor- ting 2. II. Dingerdis 3, P. Rozemeyer 4. 5. Eerstgetoonde duif 12,34,18, Laalstge- toonde duif 1,12,46. Op 27 Juni a.s. wordt in Bloemendaal en omliggende gemeenten de „Zonnestraaldag" gehouden. Dat wil zeggen; dan collecteert de Vereeniging „Zonnestraal" op straat en langs de huizen. De collecte wordt gehouden ten behoeve van de verpleging van t.b.c.-patien- ten van alle gezindten in het Sanatorium voor Arbeids-therapie der Vereen. „Zonne straal". onder protectovaat van het Ned. Roode Kruis). Zooals vanzelf spreekt, zijn .voor dit doel De aankomst. Bijzonderheden over de villa Les Tilleuis. (Van onzen Parijschen correspondent).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2