STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. Een dag van internationale beteekenis. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 JUNI 1931 TWEEDE BLAD De regeering Bruening blijft! Compromis met de Sociaal-democraten. Nationaal-socialistische gevaren gekeerd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Onder „telegrammen" konden wij gisteren nog mededeelen dat het seniorenconvent het voorstel tot vervroegde bijeenroeping van den Rijksdag heeft verworpen. Vóór aanne ming stemden natuurlijk de nationaal-socia- listen, de Duitsch-nationalen, de communis ten en verder de economische partij en de landvolk-partij, doch deze beschikken te za- men niet over de vereischte helft van het aantal Rijksdagzetels, nl. 289. De sociaal-democraten stelden daarop voor de begrootingscommLssie van den Rijksdag bijeen te roepen, opdat deze over een wijzi ging van de noodverordening zal kunnen be raadslagen. Het seniorenconvent verdaagde de beslis sing over het bijeenroepen der begrootings- commissie tot des avonds zes uur. Des avonds werd de kabinetscrisis echter definitief bezworen. De sociaal-democraten zagen van de indiening van een voorstel tot bijeenroeping der begrootingscommissie af. Toen vervolgens zulk een voorstel door de communisten aanhangig werd gemaakt stemden de sociaal-democraten tegen, de communisten, de nationaal-socialisten en Duitsch-nationalen, zoodat het voorstel werd verworpen. De aanvaarding van het voorstel zou on vermijdelijk het aftreden der regeering ten gevolge gehad hebben, hetgeen op de inter nationale verhoudingen, die thans sterk be- invloed worden door een geest van vriende lijke toenadering ten opzichte van Duit-sch- land, een zeer ongunstigen invloed gehad zou hebben. Deze toenadering is voor een groot deel gegrondvest op het vertrouwen in Duitsch- land, op het geloof in de gerechtvaardigde jammerklachten van Duitschland's vertegen woordigers, en op de verwachting dat de Duitsche regeering de moeilijkheden op re delijke en geleidelijke wijze zal trachten op te lossen. De val van de regeering Bruening zou het politieke aspect van Duitschland geheel ver anderd hebben en der rechtsche reaction- naire groepen waarschijnlijk weer een groote kans op winst gegeven hebben. Bovendien zou de Noodverordening in den huldigen vorm (het zedelijke bewijs van Duitschland's goeden wil) van de baan geschoven zijn, het geen de opinie van het buitenland eveneens een schok zou hebben gegeven. Men vraagt zich nu natuurlijk af wat de isociaal-democraten genoopt mag hebben van hun voornemen, de begrootingscommissie bij elkaar te roepen, af te zien. Deze plotselinge zwenking is het gevolg van Bruening's uiterst tactische politiek. Hij legde voor de sociaal-democratische verte genwoordigers een verklaring af, volgens welke de regeering er voor zou zorg dragen, dat de scherpe kanten van de Noodveror dening met behulp der uitvoeringsbepalin gen zouden weggenomen. Van beslisende be teekenis voor de houding der sociaal-demo craten was evenwel een tweede verklaring van dr. Bruening, waarin hij zeide, dat hij bereid was, de besprekingen met de sociaal democratische fracties voort te zetten, op voorwaarde dat het totale resultaat niet in gevaar zou komen. Bovendien verklaarde Bruening dat hij de begrootingscommissie tezijnertijd bijeen zal roepen en dat hij aan haar werkzaamheden deel zal nemen. Bruening en de sociaal-democraten heb ben elkander dus de handen toegestoken. Terecht mocht het „Centrum" nu schrij ven: „De houding, die de achter de rijksregee- ring staande partijen en de sociaal-democra ten in deze buitengewoon ernstige crisis heb ben aangenomen, vormt een grootsche poli tieke daad, die naar binnen en buiten een kalmeerenden invloed zal hebben en die het kabinet in staat zal stellen, haar groote taak op het gebied der buitenlandsche politiek on gestoord ter hand te nemen". De democratische „Vossische Zeitung" zegt dat erkend dient te worden, dat de sociaal democraten een zware proef glansrijk heb ben doorstaan, door alle eventueele manoeu vres der rechtsradicalen bij voorbaat tot mis lukking te doemen. En dit is inderdaad van het allergrootste gewicht. De nationaal-socialisten wonnen gedurende de laatste weken weer ziender - oogen terrein. Een debacle als die welke thans gevreesd wordt, had funeste gevolgen kunnen hebben. De burcht die het Duitsche volk tegen de nationalistische geëxalteerden moet bescher men is nu aanzienlijk versterkt. Wie kan met zekerheid ontkennen, dat met den val van deze burcht, het laatste sterke beletsel voor het Duitsche fascisme niet ver dwenen zou zijn? Daarom ook moeten de sociaal-democraten zich oneindig verlicht hebben gevoeld, toen Bruening een paar passen week en hun de gelegenheid aanbood een compromis te aan vaarden. Dit onverwachte compromis heeft de so ciaal-democraten ontlast van de verantwoor delijkheid voor een hoogst gevaarlijke kabi netscrisis en de regeering Bruening hechter verankerd in de woelige politieke zee. De dag van gisteren is van internationale beteekenis geweest! L. A. Oostenrijk. Aftreden der regeering. WE-ENEN, 16 Juni (VJD.) Na het af treden van den minister van Binnenland- sche Zaken, Dr. Winkler, werd de minister van Oorlog Vaugoin, die met verlof is, hiervan onmiddellijk in kennis gesteld. Minister Vaugoin arriveerde in den namiddag per auto te Weenen, waar onmiddellijk het kabi net voor een korte zitting bijeen kwam. Besloten werd den Bondskanselier dr, Ender op te drag enden Bondspresident Miklas het ontslag aan te bieden van het geheele kabinet. Naar verluidt zal dr. Ender opnieuw be last worden met de vorming van een kabi net. De minister van Binnen- landsche Zaken Winkler afgetreden. WEENEN, 16 Juni (V.D.) De minister van binnenlandsche zaken Winkler, die als vertegenwoordiger van den Oostenrijkschen Landbond in de regeering zit, is heden afge treden. Het ontslag wordt gemotiveerd met de mededeeling, dat zijn partij de verantwoorde lijkheid niet kan dragen voor de waarbor gen, die de regeering blijft aangaan voor de Oostenrijksche Kreditanstalt en waarvan de eerstvolgende zelfs tachtig millioen dollar zal 'bedragen. Naar verluidt is het waanborgbesluit, dat de oorzaak is van het aftreden van minister Winkler, reeds in den afgeloopen nacht door de regeering geteekend. Volgens andere mededeelingen zal de waarborg vijfhonderd millioen Oostenrijksche schilling bedragen, waartegen Winkler heeft geprotesteerd. Frankrijk. De motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. PARIJS, 16 Juni (V.D.) Bij de stemming over de motie van vertrouwen van Laval be haalde de regeering een meerderheid van 52 stemmen. Met 312 tegen 260 stemmen sprak de Kamer het vertrouwen in de regeering uit. PARIJS, 16 Juni (V.D.) In de zitting der Kamer van heden werd beraadslaagd over het door Franklin Bouillon ingediende wan- trouwensvotum, dat gericht was tegen het aanblijven in de regeering van minister Briand. De premier Laval stelde de vertrouwens kwestie. De regeering bleef met 43 stemmen in de meerderheid. De Kamerzitting werd geopend met de vorlezing van de boodschap van den nieuwen president door den premier Laval waarin o.a. gezegd werd: „Frankrijk moet in Genève alle mogelijk heden om tot een beveiliging van den wereld vrede te komen, zoeken en bespreken. De organisatie van den vrede gaat hand in hand met de belangrijkste nationale plicht n.l. de Fransche onafhankelijkheid en veilig* held te beschermen". In aansluiting hierop nam Franklin Bouillon het woord voor zijn interpellatie tegen het aanblijven van Briand. Hij vroeg, of de meerderheid der Kamer een man kan dulden in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, welken zij niet naar het Elyséé heeft willen afvaardigen. Vervolgens ging spreker over tot de beschouwing over de Stahlhelm- demonstratie te Breslau Briand heeft 'beweerd' dat het getal van 150.000 Stahlhelmers zeer overdreven is. Een Duitsche krant heeft deze bewering echter bestreden. Briand heeft verder gezegd, dat in Breslau een oproep vermeden is. Ook dat is niet waar. Ten slotte 'heeft Briand beweerd, dat de Rijksregeering zijn opvatting in zake den Breslauer opmarsch .deelt. Duitschland heeft geen spijt betuigd over deze gebeurtenissen. Inzake het Youngplan bestaan dezelfde ver gissingen resp. verkeerde voorstellingen. Bovendien weet men welken druk de Ver- eenigdeStaten willen uitoefenen om Frankrijk tot toegeven te dwingen. (Luid applaus (rechts) Een spreker van de linksrepublikeinsche partij gaf uitdrukking aan den wensch Briand in zijn buitenlandsche politiek te on dersteunen. Hij en zijn vrienden zullen niet toestaan dat de legende vasten voet krijgt, dat de poli tiek van Briand niet door de meerderheid gedeeld wordt. Het resultaat van de debatten was een overwinning voor de regeering. Genève. Conventie voor regeling van werktijd in de kolenmijnen. GENèVE, 16 Junoi (V.D.) De Interna tionale Arbeidsconferentie hield zich bezig met de redactie van de Internationale Con ventie inzake den ax-beidstijd in de kolen mijnen. De Britsche minister voor het mijn- wezen.Shinwell, bracht 'n interessant i-apport uit over de werkzaamheden van de commis sie, die zich onder voorzitterschap van den voormaligen Duitschen Rijksminister van Ai-beid, Dr. Brauns, in talrijke zittingen met deze materie had bezig gehouden en de zaak van alle kanten onder het oog had gezien. De conventie bepaalt den arbeidstijd op 7.34 uur per dag, waarbij de tijd van het in de mijn afdalen en het opstijgen is inbegre pen. De Belgische mijnwerkersvertegenwoordi ger Dujardin en de Britsche vertegenwoor diger der mijnwerkersorganisatie Cook pleitten krachtig voor het aannemen der conventie, zoowel om de groote overproduc tie in de kolenindustrie te beperken als met het oog op de moeilijkheden en de gevaren die voor den mijnwerker aan zijn beroep verbonden zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Engeland, Geen politieke crisis. LONDEN, 16 Juni (VL>.) Officieel wordt medegedeeld, dat een politieke crisis vermeden is als gevolg van het feit, dat door de regeering het compromis der Liberalen inzake de Grondbelastingwet aanvaard wordt. Het amendement op de Kies wet in het Hoogerhuis. LONDEN, 16 Juni (VJD.) In het Hoo- gerhuis is heden het ontwerp Kieswet in de tweede lezing aangenomen met 50 tegen 14 stemmen. De maatregel voorziet in een systeem voor alternatief stemrecht bij parlementsvei-kiezingen, indien er meer dan twee candidaten gesteld zijn. Volgens Lord Passfield zal de alternatieve stem er toe bijdragen dat het kiezerscorps correcter zal worden vertegenwoordigd. De vertrouwenwekkende schoonheid. Die ondertusschen Maandag hebben we iets medegedeeld om trent de schoone miss Faithfull, die, voor het oog der wereld een lieftallige, huiselijke jon gedame, in waarheid een sluwe oplichteter en chantagepleegster was. Ze werd verdronken aangetroffen op Long Island. In deze zaak zijn nu meer bizonderheden aan het licht gekomen. Toen zij eenmaal aan booi-d van de Franconia was, om afscheid van vi'ienden te nemen, wilde ze er niet van daan gaan. Ze ging zich daar te buiten aan drank, die ze zelf meegebx-acht had, om, zoo als ze later aan dien vertrekkenden kennis schreef, het afscheid te kunnen doorstaan. Zooals ze later schreef. Ja. Want nadat ze overboord gezet was, en per sloep naar land gebracht, heeft ze aan dien vriend aan boord een brief geschreven, waarin ze haar spijt getuigde over haar houding bij het ver trek. Die brief is nu ter beschikking van het parket gesteld, omdat het mogelijk is, dat die eenlg licht kan brengen in het mysterie van haar dood. Haar zuster, die het laatste week-end met haar doorbracht, zeide, dat daar één man bij geweest was. Haar stiefvader, die haar n.b. den drank verschafte, houdt vol, dat het er twee waren. Over haar reizen naar Londen deelt een schildersmodel, die eenige malen met haar ln aanraking gekomen is, mede, aan de News Chronicle, dat haar leven een voortdurena zoeken naar genot was. Elke prikkel, die nieuw voor haar was, gebruikte ze. Haar vele vrienden trachtten op alle manieren haar van dit leven los te maken, doch het lukte niet. DE ROOFMOORD OP EEN ZWERVER TE CUYK In hooger beroep is voor het Bossche Hof de strafzaak behandeld wegens ï-oofmorrd op den koopman Berend Tap in de schuur op het gehucht „De Rot" onder Cuyk gepleegd door een zwerver. De advocaat-generaal eischte tegen hem bevestiging van het vonnis acht jaren, gevan genisstraf. De medeplichtige PoolSche vrouw moet op 29 Juni voor het Gerechtshof terecht staan. AVONDSCHOOL VOOR HANDELS ONDERWIJS. Het eindexamen aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs zal dit jaar worden gehouden van 25 Juni tot en met 3 Juli. Daarom zal worden deelgenomen door 19 leerlingen. De Commissie van Gecommitteerden zal bestaan uit de heeren: Th. Beccari. Directeur der N.V. Stoom timmer- en Meubelfabriek: Mr. J. F. W. van Duui-en, Directeur der N.V. Kennemer Bankvereeniging: C. Out, Hoofd administrateur van het Provinciaal Water- leidingbedi'ijf in Noord-Holland; J. R. Schenk de Jong, Oud-Voorzitter van het Al gemeen Landbouw Syndicaat en Oud-Reri- dent van Batavia; J. G. de Vlieger, Accoun tant bij de Rijksbelastingen te Haarlem. AGENDA. Heden: WOENSDAG 17 JUNI Café Brinkmann: Openbare vergadering van den Vrijheidsbond. 8 uur nam. Hotel Sint Jan: Vergadering Gepension- neerden Haarlem en Omstreken. 8 uur nam. Schouwburg Jansweg: „Aan den mooien Donau'. 8.15 uur. Palace: „De blauwe Expresse". Op het too- neel „The Athos" (rek-act) 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Kemphanen, der liefde Tooneel: Coos en Polly Speenhof! en The three Didemas. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Liefde op bevel." Tooneel: Troupe Katia in hun „Revue des Poupées. 2.30, 7 en 9.15 uur. Beverwijk: Raadsvergadering 7.30 uur namiddag. DONDERDAG 18 JUNI Groote Kei-k: Orgelbespeling, 3—4 uur n.m. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal; Raadsvergadering, 2 uur namiddag. APOTHEEKDIENSTEN Fa. Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000 L. Schoorl, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Bosch en vaart-Apotheek, Bosch en Vaart- straat 26. tel. 13290. TWEEDE KAMER. 16 Juni. Kleingoed. De Tribune interpellatie. Di het najaar het groote debat. De slot-vergadering van de Tweede Kamer voor deze zitting nadert snel. Al wat aan conclusies kan worden afgedaan, wordt af gedaan. Er stonden er vandaag heel wat op de ageixda. Alles zeer persoonlijke aangelegen heden. Eén der conclusies legde zeer langdurig beslag op de Kamertijd. Er zat daaraan een algemeen kantje. Twee straatmakers n.l. waren naar Curasao uitge zonden. Maar toexx ze op Curacao aankwamen bleek dat daar geen straten te maken waren. Zij hadden een contract voor drie jaar aan gegaan. Op Curacao heeft men gepoogd met wederzijdsch goedvinden de overeenkomst te beëindigen onder toek/jnning van een schadeloosstelling die niet kai-ig was. De minister van Koloniën deelde mede, dat beide straatmakers tegenover hem hebben gezegd, dat zij uit vrije beweging accoord zijn gegaan met de contracts-verbreking, nu er toch niets te doen was op Curacao en ook accoord met de Ixun gegeven schadeloosstelling. De heel de Visser betoogde, dat de beide straatmakers tegenover hem hadden volgehouden dat zij niet uit vrije beweging tot de verbreking van het contract zijn overgegaan. De Kamer meende met 4921 stemmen, op grond van des ministers mededeeling en van de overtuiging, dat het niet billijk zou zijn, wanneer men des heeren de Visser's eisch, om de volle drie jaar uit te betalen, vervulde, bij de regeering niet op meer te moeten aandringen. Vooral, waar uit een rede van Mr. Boon, die het burgerlijk wetboek citeerde, duidelijk geworden was. dat ook de rechter de beide straatmakers onmogelijk in het gelijk had kunnen stellen. Maar wel heeft de Kamer den bewindsman door aanvaarding van de conclusie der be treffende commissie dringend gevraagd niet meer over te gaan tot het uitzenden van menschen, waaraan over zee geen behoefte bestaat. Bij de gi-oote serie hamerstukken werd ook aanvaard een wetsontwerp dat van den uit voer door middel van postpakketten een sta- tistiekrecht heft. En voorts gaf de Kamer gereedelijk haar instemming tot het aan gaan van een conversie-leening voor Neder- landschflndië. De Kamer heeft zóó lang gesproken over de bovengemelde straat-makers, zoolang over één ambtenaar van Oud-Vroenhoven. die men bij de annexatie van Eindhoven vergeten had volledig te verzorgen, hoewel hij reeds 25 dienstjaren had, maar toevalligerwijze op den datum van de gemeenten-vereeniging nog geen 50 jaren telde, dat ook vandaag de interpellatie over het wezen van de Tribune uit de openbare leeszalen nog niet tot een eind gekomen is. Wellicht had de president wel lust om van daag maar af te doen klaar is klaar maar de minister vroeg, toen hij voor de tweede maal aan het woord moest komen, zóó vriendelijk om morgen te mogen voort gaan, dat Mr. van Schaik moeilijk weigeren kon. En we begrijpen het pleiten om uit stel: de minister wil zich voorbei-eiden. En hij moet zich nog even voorbereiden omdat hij de goede anti-revolutionnair zich heeft geplaatst gezien tegenover zijn partijleider, Kamerlid dr. Colijn. De minister toch heeft gezegd in eerste instantie, dat hij wanneer de Tribune zich weer netjes gedraagt, er geen bezwaar tegen heeft, als het blad weer in de leeszalen terug keert. Daarmee is Dr. Colijn 't niet eens. Dr. Schokking betoogde, wijl de regeering subsidieert, de mede-verantwoordelijkheid der regeering voor wat in de leeszalen ter inzage der 'bezoekers komt. Hij begreep dan ook volkomen, dat de regeering zich achter de leeszaal-besturen had geplaatst bij het weren van de Tribune-schunnigheden, die hij door heel ons volk zag afgekeurd. Dat ons volk afweerde van de Tribune-onwensche- lijkheden niets moest hebben, begreep hij, zoowel als Dr. Colyn. als een uiting van ons volk. zooals dat reageeren moest, wijl heel ons cultuurleven staat op den bodem van het Christendom en daardoor gevormd is. De heer Colijn ging verder dan Mr. Schok king. Dr. Colijn sprak niet van mede-ver antwoordelijkheid. Dr. Colijn noemde wegens de omvangrijke subsidleering van de leeszalen deze inrichtingen semi- offieieele instellingen. En wegens die semnofHclaliteit had de re geering scherp toezicht te oefenen. Kón zij haar eischen stellen. Kon zij ook elschen, dat de Tribune nooit meer in de leeszalen zal terugkeeren, wijl dit blad regelmatig doende is om de revolutie te prediken, de omverwer ping van de bestaande rechtsorde, met ge weld. Dr. Colijn ging nóg verder. Hij oordeelde, omdat het. moeilijk was hier grenzen te trek ken en positieve eischen konden en moesten gesteld worden aan de openbare leeszaal, dat de overheid voor de openbare leeszalen geen subsidieeringstaak heeft. Men weet. dat de a.-r. partij zulk subsidiee ren verwerpt. De R.-K. evenzeer. Het was dus niet. te verwonderen, dat Mr. van Wijn bergen zeide van a tot z met Dr. Colijn in te stemmen. Intusschen heel diep is men op deze kwestie niet- ingegaan. Slechts 20 minuten spreektijd was elk woordvoerder toebedeeld. Maar: Dr. Colijn zeide. dat men bij de ko mende onderwijs-begroot-ing op deze dingen principieel zal terugkomen. In het najaar krijgen we dus op dit- punt uitvoerige debat ten. herhaling der vroeger gevoerde. Het zou ons bij dit alles niet vei-wonderen, wanneer morgen minister Terpstra betoogde, dat hij het principieel eens is met den heer Colijn, maar dat hij zich voor het heden heeft te plaatsen op den bodem der gegeven werkelijkheid en die werkelijkheid spreekt van subsidie en voorwaarden. En van onpar tijdigheid. Op de onpartijdigheid heeft Dr. Schokking den nadruk gelegd. De c.h. fractie is gelijk bekend wel voor de subsidieering der open bare leeszalen Natuurlijk de liberale fractie ook. Maar de liberale fractie wil niet, dat de regeering al te veel Invloed op de leeszaal- besturen oefent. Bij monde van Mr, Knot tenbelt verklaarde zij bij de leeszaal-bestu ren het zwaartepunt te willen laten der be oordeeling van wat ter lezing kan blijven of niet. Dat. wenscht Mr. Knottenbelt- tot uit drukking brengen door do aanvaarding eener motie welke de regeering wil nopen tot een alleen dan overgaan tot inhouding van sub sidie, wanneer eerst advies van de leeszaal- besturen is gevraagd en tot publicatie daar van is overgegaan. Daarmee was de spreker, die Mr. Knotten belt volgde het zeker niet eens. Mr. Van Wijnbergen, die met de hoeven Schokking en Colijn uiteenzette, wat het weren van een blad uit de openbare leeszaal mei drukpers vrijheid en censuur niets te maken heeft, merkte op. dat wie subsidie aanvaardt, daar mede een stuk van zijn vrijheid prijs geeft en zich te onderwerpen heeft aan voorwaar den. De spi'ekers van den middag stemden in met de houding, die de minister van Water staat heeft ingenomen tegenover de Tribune in den Spoorwegboekhandel. De middag werd besloten met twee rede voeringen. welke, uitersten, elkaar toch raak ten. Een redevoering van den communist de Visser en een redevoering van Ds. Kersten. Uiterst links tegenover uiterst rechts. De een, die exclusief niets anders wil dan de „mcest- scherpe dictatuur van het proletariaat", de ander, die even exclusief niet anders wil dan een wetgeving alleen rekenend met de „zui vere" gereformeerde leer al het andere dient uitgeroeid en dus moeten naar Ds. Kersten's wensch alle openbare leeszalen ge sloten worden. Bij beide uitersten komt er van vrije mce- ningsuiting zeker niets terecht. INTIMUS. NIEUWE LEENING AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam stellen voor. de 5 pet. geldleening van 1925 per resto groot f 17.676.000 af te lossen en een nieuwe lee ning aan te gaan over hetzelfde nominaal bedrag welke in 44 jaren overeenstemmende met het restant van den looptijd der leening 1925 zal moeten worden afgelost. Voor de overneming van de obligaties der nieuwe lee ning hebben B. en W. een aanbod ontvangen, dat zij aannemelijk achten. Bij de toewijzing van inschrijvingen op deze nieuwe leening zal aan de houders van obligaties der leening van 1925 vooi-keur worden gegeven. EEN PROPAGANDA-FILM VOOR DE N.C.R.V. Ook de Nederlandsch-Christelijke Radio Vereeniging heeft besloten een propaganda film te laten vervaardigen, waarin de geheele oi'ganisatie, alsook de omroep zelve in beeld zal worden gebracht. Het ligt in de bedoeling met deze film, waarvan de eerste opnemingen reeds werden vervaardigd, in het najaar en den komenden winter een tournée door Nederland te onder nemen. Het scenario is ontworpen door den heer Pereboom, lid van het moderamen van de N.C.R.V. De film wordt gemaakt door film fabriek Polygoon te Haarlem, die daarmede Jan Jansen belastte, die ook de bekende film Triomf voor het N.V.V. vervaardigde. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 18 Juni 1931 des namiddags van 34 uur, door den heer Piet Halsema. Programma: (Fransch programmal 1. Gedeelten uit de „Suite du Ier Ton" L. N. Clérambault (16761749). Grand plein jeu. Basse et Dessus de Trompette. Récits de Cromorne et de Cornet. Dialogue sur les grands jeux. 2a. Choral b. Arabesque Louis Vierne. 3. Pastorale Th. Salome. 4. Choral I César Franck. 5 La crèche Alex. Guilmant. 6. Symphonie V (le deel) Ch. M. MIdor. NEDERLANDSCIIE BANK VOOR ZUID - AFRIKA In de Dinsdag gehouden vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika werden de balans en de winst- en verliesrekening o er 1930 goedge keurd en werd het. dividend vastgesteld op 6 pet. (v.j. 7 pet.) HET TOONEEL TWEE NIEUWE STUKKEN VAN MOLNaR De première van Franz Mo'nar's nieuwe tooneclstuk Iemand" zal in d^ Hongaai'schc taal in hel Nationaal-Theater te Boedapest in het begin van het nieuwe seizoen woixlen opgevoerd, terwijl tegelijkertijd de eerste op voeringen van het werk in de Duitsche taal bij de Reinhardt-Bühne te Weenen en Ber lijn zullen plaats vinden, voor het Nederland sche tooneel wordt het stuk thans bewerkt door Adolphe Engers, zoodat in het seizoen 1931 32 twee nieuwe Molnars voor het voet licht gebracht zullen worden: „De Fee" en „Iemand". „Iemand" is het vijftiende belangrijke tooneelwerk van den product!?ven Hongaar. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboren: J. A. H. Kroone—Huybers z., N. Scholtensv. d. Broek z„ C. WcstraGlim d., M. E. C. Peerebcom—Cramer z., N. E. Ag- genbachPeereboom d., D. v. EsSchaap z., A.. Lauwers—Koning d., A. Schellevis—Bot d., M. MarkeunkNijhout d., K. G. de Neef v. d. Zande d.. C. HaringaBorst d., A. E. C. SchaapLuster d. BENNEBROEK Ondertrouwd: 11 Juni 1931: H. Boterbloem en Maria W. Kollei'ie. Bevallen: 10 Juni 1931: J. Laduc- Vergers, zoon. Overleden. 9 Juni 1931: Maria Louisa Thu- man. OPDRACHT. Door den directeur van den Gem. Reini- gingsdieixst te Alkmaar is aan P. J. Moen- hoven te Haarlem opgedragen het bouwen van een grof-vuil verbrandingsoven met schoorsteen. Wie niet groen is, maakt voor .al zijn kleine Advertenties gebruik van „ONZE GROENTJES" IN HAARLEM'S DAGBLAD.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5