Gratis kersen. Het Belangrijkste, V.A.R.JL-LEDEN! SPREEKT A.DEVRIES TEGEN DE RADIOCENSUUR 48e Jaargang No. 14716 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 18 Juni 1931 HAARLEM S DAGBLAD UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER h—robert peereboom ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2714, met Geïllustr. Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4- Franco per post door Nederland ƒ3.8714. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden ƒ0.5714, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 1G600 Administratie: 10724, 14825 Drukkery: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (lederen dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer i 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange o igeschiktheid en Overlijden 1600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim (250.-, Wijsvinger (150.-, Elke andere vinger f50.-, Arm- of Beenbreuk f100.- GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN IN NEDERLAND. WERELDS SCHOONHEIDS KONINGIN. dit nummer bestaat üit veertien bladzijden. EERSTE BLAD TOEZENDING HAARLEM'S DAGBLAD NAAR VAC ANTIE-ADRES. Wij vestigen er de aandacht van onze abonnés op ook van hen die het abonne mentsgeld wekelijks voldoen dat ons blad dagelijks naar hun vacantie-adres kan wor den opgezonden. Hiervoor is alleen nood zakelijk dat oiis, vooral tijdig, dit tijdelijke adres wordt opgegeven, met duidelijke ver- melding van naavi en gewoon adres van den abonné en van de periode gedurende welke de opzending gewenscht xoordt. Voor de toezending wordt niets in rekening gebracht dan de zuivere portikosten, die 'door de frankeering bij abonnement in den regel niet meer dan 10 cents per week bedragen. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD FEESTEN KONINGINNEDAG. een kano-wedstrijd. Het plan bestaat bij het Centrum Comité van „Koninginnedag" om bij genoegzame deelneming met het a.s. Koninginnefeest een kanowedstrijd te houden in een van de stadssingels. Het wordt een wedstrijd voor kano's en kleine roeibootjes. Zij die daaraan wen- schen deel te nemen worden beleefd uitge- noodigd om hun naam en adres op te geven aan het secretariaat van het Centrum-co mité Ged. Voldersgracht 4. EEN SLECHT AARDAPPELEN JAAR. veel zieke aardappelen. Naar wij uit goede bron vernemen moet een slecht aardappelenjaar verwacht worden. Het gewas staat er in het Noorden van onze provincie slecht voor. Er zijn zooveel zieke aardappelen dat daar van een misgewas mag gesproken worden. Ook in de IJpolders ont wikkelt de toestand zich niet gunstig. Het „ziek" zit in 't lof, vooral bij de Opperdoezen- soorten. Te verwachten is, dat in iedere partij aard appelen, die het publiek koopt, verschillende zieke zullen voorkomen. De toestand heeft zich ook a.1 op veilingen weerspiegeld, waar de prijzen spoedig van 8 cent per K.G. tot 3 a 4 cent per K.G. terug liepen. Van den export mogen du§ ook geen gun stige resultaten verwacht worden. BOMAANSLAG TE TURIJN. ROME, 17 Juni (V.D.) In den afgeloo- pen nacht zijn op drie verschillende plaat sen in Turijn eenige bommen ontploft, zon der ergens belangrijke schade aan te rich ten. Slechts het hek van een villa werd be schadigd. Een dergelijke aanslag vond kor ten tijd geleden ook te Bologna plaats. Waar een bontjas goed voor is. Onmisbaar bij een val in bet water. Mevrouw Haynes uit Bristol is in het ge lukkig bezit van een bontjas. Het woord ge lukkig is hier niet geschreven omdat het nu eenmaal in deze uitdrukking bij bezit hoort, maar omdat dit bezit werkelijk gelukkig is gebleken voor haar. Want wat is er gebeurd. Zij brengt haar vacantie op het oogen- blik door aan zee. Toen zij nu dezer dagen een wandeling maakte bij Lulworth Cove, Dorset, droeg zij haar jas ter beschutting tegen den altijd frisschen zeewind. Zij liep over een rotspad, rustig te genieten van de heerlijke natuur ,toen zij plotseling uitgleed en van de 70 meter hooge rotsen in zee stortte. En nu komt de reden, waarom Het gebruik van het woord gelukkig in den aanhef alles zins gerechtvaardigd is. De bontjas kwam zóó in het water terecht, dat er veel lucht onder bleef zitten, die niet ontsnappen kon. Hetgeen een uitmuntende reddingsgordel op leverde, die zij hard noodig had. Want het geschiedde op een stille plek. Een half uur bleef zij, geholpen door haar jas, daar rond drijven, totdat een visscher haar oppikte. jWaar een bontjas alh niet goed voor is!. De Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Culemborg zal op een der komende Zon dagen met de motorclub „de Betmoe" een amusementsrit voor auto's en motorrijwielen door de Betuwe organiseeren met gratis kersen eten). Hulde aan de Culemborgers, Zie, dat is nog eens een plan, Gratis net als 't kerseneten, Maak ik er graag melding van. En dat heet amusementsrit, Met zoo'n gratis kersenmaal, Dat is toch wat te bescheiden, 't Wordt een feest een bacchanaal, 't Wordt een zegetocht op wielen, Naar modern Luilekkerland, Een verkeer van vreemdelingen, (Kersen) etend uit de hand. Vaders, moeders, ooms en tantes, Kinderen, komen bij de vleet, Gr oo te heer en zijn geboycott, Daar j'er kwaad mee kersen eet. Er zijn honderdduizend autos In ons landje naar ik schat, Vijftigduizend motorfietsen, Samen is dat nogal wat. Hebben onze Culemborgers, Wel zorgvuldig overdacht, Hoe dit leger van vehikels Bij hen onder wordt gebracht? Kan de vreemdeling daar verkeeren Op zoo'n ongekende schaal? En dat wacht u, Culemborgers, Want wij komen allemaal. P. GASUS. ingezonden mededeelingen Morgenavond 8 uur in 't Gem. Concergebouw Voorzitter V.A.R.A., een protestrede uit TOEGANG VRIJ. Denkt om de verzamelpunten vanwaar gezamenlijk opgetrokken zal worden naar het Concertgebouw. Allen op uw post. DUITSCHLAND. PROEFNEMINGEN MET DEN „ZEPPELINSPOORWAGEN". BERLIJN, 17 Juni (V.D.) De zooge naamde Zeppelinspoorwagen van Ir. Kru- kenberg, het door een propeller gedreven Zeppelinvormige voertuig, dat op een proef- traject nabij Altona een zeer hooge snel heid bereikte, zal in den nacht van Zaterdag op Zondag een proefrit maken van Altona naar Berlijn, opdat men ook het nieuwe voertuig zal kunnen op de proef stellen bij het rijden door stations en door scherpe bochten. Men verwacht, dat het voertuig het traject AltonaBerlijn in 1 3/4 a 2 uur zal afleggen. DE BEPERKING DER TIN PRODUCTIE. de nieuwe cijfers. PARIJS, 17 Juni (VD.) De Internatio nale Tincommissie hield in de legatie van Bolivia te Parijs een vergadering. Verschil lende ondergeschikte kwesties werden be sproken, terwijl tenslotte de volgende cijfers betrekking hebbende op de tinproductie en den export werden vastgesteld en gepubli ceerd: De quota bedragen voor: Maart tot Mei. Vanaf 1 Juni. ton. ton. Nederl. Indië 2493 2097 Nigeria 646 543 Bolivia 2855 2401 Malakka 4494 3779 Omtrent den uitvoer worden de volgende cijfers gegeven: Maandel. Maart. April Mei. gemidd, Nederl. Indië 2280 2416 2694 2464 Nigeria 610 551 600 587 Bolivia 2861 2813 2690 2788 Malakka 4548 4620 5240 4803 De volgende vergadering van de Interna tionale Tincommissie zal op 21 Juli te Londen worden gehouden. nederlandsciie deelneming met nantes. Onze gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, heeft Woensdag persoonlijk de deelneming- der Nederlandsche regeering betuigd aan minister Briand voor de geweldige ramp, die Frankrijk heeft getroffen door het vergaan van de „St. Philibert" in de buurt van Nan tes. vaatje bier ontvreemd. Door een bierhandelaar is aangifte ge daan dat uit zijn kelder een vaatje bier van 22 liter is ontvreemd. weinig ingrijpende veranderingen In tal van plaatsen in Nederland zijn Woensdag de raadsverkiezingen gehouden. Te Alkmaar werd het aantal zetels ver meerderd van 19 tot 21. Deze werden als volgt verdeeld V. D. 2, R.K. 7 C.H. 2, S. D. A. P. 6, V. B. 3, A. R. 1 De R.K. en de V. B. won nen een zetel. Te As s e n werd de samenstelling als volgt: S. D. A. P. 5, V. D. 4, V. B. en Plattelanders- bond 3, A. R. 4, C. H. 2, De S. D. en de V- D. verloren een zetel, de V. B. en Plattelanders en de C. H. wonnen er ieder een. Te Breda werden gekozen: V. B. 2, Prot. Chr. Partij 1, S. D. A. P. 7, R.K. 17. De zetel van de Prot. Chr. Partij is nieuw en gewon nen van de Schaepman-partij. Te Den Helder werden gekozen V. D. 3. S. D. A. P. 7. A. R. 2. C. H. 1, R-K. 3, kleinere partijen samen 5 zetels. De veranderingen voltrokken zich bij de kleine partijen. De Chr. Democraten kregen een zetel. Van de groote won ook de S. D. A- P. er een. Te Deventeris de uitslag als volgt: C. H. 2, S. D. A. P. 7, V. B. 4, Rev. Soc. 3, Comm. 1, A. R. 1, R. K. 4 V. D. 3. De Raad werd uitge breid van 23 tot 25 zetels. De S. D. A. P. won een zetel, de Rev. Soc. wonnen er een en de V. D. moesten er een aan de V. B. afstaan. Te Heerlen: R.K. 16 zetels, C. H. en A. R. 2 S. D. A. P. 4, R. K. dissidenten 5, Ver. Democraten 1, V. B. 1. De R.K. wonnen2 zetels C. H. en A. R. wonnen er een, de S. D. A. P. won er 1, de R. K. diss, wonnen er 2, de V. B. won er een en de Ver. Democraten verloren er een. Te H e n g e 1 o: Comm. 1, V. D. 3, S. D. A. P- 8, V. B. en Plattelanders 2, A. R. en C. H. 2, R. K. 7. De Raad is van 21 zetels uitgebreid tot 23. De Comm. wonnen een zetel, en de V. B. en Plattelanders wonnen er een. Te 's Hertogenbosch werden geko zen: R. K. 14, A. R. en C. H. 1, lijst Kuy- pers 4, S. D- A. P. 2. De R.K. hebben een zetel gewonnen, de S. D. A. P. er een verloren, de A. R. en C-H. wonnen ee> L zetel, de lijst van Roec- kel won een zetel, en de lijst Kuypers won er twee. Te Hoorn is de uitslag: C. H. en A. R. 1 R.K. 5, S. D. A. P. 5, V. B. 2, V. D. 2, De V- B. heeft een zetel aan de R.K. verloren Te Kerkrade zijn gekozen: R.K. 8, Diss. R.K. 11, S. D. A. P. 1, S. D. Volkspartij 1, lijst Ackens 4. De R.K. Staatspartij heeft 4 zetels verlorene, De S- D. A. P. verloor e r een, de A. R. verloren hun zetel, de R.K. Diss, wonnen 8 zetels, de lijst Ackens won een zetel. Te Maastricht werden gekozenR.K. 18, 5. D. A. P. 10, R. K. democraten 4. Onafhan- kelijken i. De R.K. verloren een zetel, de S. D. A. P. won er een, De R.K. democraten wonnen er twee, de Onafhankelijlcen wonnen er een. Te Medemblik is de Raad als volgt sa mengesteld: R.K. 6, A. R. 1, S. D. A. P. 2, V. B. 2. De R.K. wonnen 3, De S. D. A. P. een van de 4 zetels, waarmee de Raad werd uitge breid. Te Middelburg zijn gekozen R. K. 1, C. H. 3, S. D. A. P. 5, A. R. 4, V. D. 2, V. B. 1, Bezuinigingspartij 1. De C- H. wonnen een zetel, de Bezuinigingspartij verloor er een Te 01 d e n z a a 1 is de samenstelling: R.K. 6, Vrije R. K. lijst 5 C. H. en A. R. 1. V. B. 1, S. D. A. P. 2, De R. K. verloren 4 zetels, de Vrije R. K. kregen er 5, de C- H. en A. R. kre gen er een. Te Rij sseri zijn gekozen A. R. 2, C. H. 1. v. B. 3, S. G. P. 3, R. K. 2, S. D. A. P. 1, Neu trale Partij 1. De Staatk. Ger. hebben 2 zetels verloren, de R. K. wonnen er een, de Neutra len wonnen er een. Te Zaandam is de verdeeling: S. D. A. P. 11, R. K. 2, R. K. Diss. 1, V. B. 2, Comm. 1, A. R. 3, C. II. 1, V. D. 2, De raad werd uitge breid van 21 tot 23 zetels. De S. D. A. P- won 2 zetels, de R. K. verloren er een aan de R. K. Diss. De V. B. won er een. de Comm. kregen er een, De Rev. Soc. Partij en de Burgerkies- vereeniging verloren hun zetel. Te Zeist is als volgt gekozen: C. H. 3, S. G. P. 1, R- K. 2, V. B. 3, A- R. 4, S- D. A. P. 5, Wild l. De C. HL en de S. D. A. P. wonnen ieder een zetel. Te Zutpen: S. D. A. P. 6, Comm. 1, C. H. 3 R. K. 2, A. R. 1, V. D. 1, V. B. 3. De commu nisten kregen een zetel, de V. B. verloor er een. Te Zwolle was de uitslag: R.K. 4, C. H. 4, V- B. 2, A. R. 4, V. D. 2, S. D. A. P. 9, R. K. Volkspartij 2. Het aantal zetels werd van 25 op 27 gebracht. Te Kampen zijn gekozen R. K. 2, A. R. 6 C. H. 4, S. D. A. P. 3, V. B. 1. V. D. 1. Staatk. Ger. 1 De A. R. winnen een zetel, de C. H. verliezen er een. de V. B- verliest er een, de Staatk. Ger. verliezen er een. D eRaad is met twee zetels verminderd. Te Tilburg zijn gekozen: R. K. 23, R. K. V. P. 6, S. D. A. P 4, Groep Van Nunen 2. De Raad werd uitgebreid van 33 op 35 zetels. De R. K. wormen 3 zetels, de R. K. V. P. verloor er een. Te Vlissingen zijn gekozen: R. K. 3, A. R. 3, v. D. 1. V. B. 2, Sociale Partij 1, S. D. A. P. 5, De R. K. en de S. D- A. P. wonnen ieder een zetel, de V. B. en de Sociale Partij verloren er ieder een. Te Culemborg werden gekozen v. D. 1. S. D. A. P. 3, C- H. 1, R. K. 5, V. B. 2, A. R. 1. De C. H. wonnen een zetel, de V. B. verloor er een. Te Oss is de verdeeling: V. D. 1, R. K. 12, S. D. A. P. 2, De R. K. en de S. D. A. P. won nen ieder een zetel. Te Hillegers berg werden gekozenA R. 4. R. K. 3, C. II. 3. S. D. A. P. 4. V. B. 3. De Raad is uitgebreid met 6 leden tot 17. De oude raad was 6 rechts 5 links, de nieuwe 10 rechts en 7 links. Te Rijswijk zijn gekozen R. K. 5, Ver. Vrijzinnigen 5, A. R. 2, C. H. 3, S. D. A. P. 2. GALVESTON, 17 Juni. Mile Netta Ducha- teau, de Belgische candidate, is tot 's wex'elds schoonheidskoningin gekozen. De gekozene, een brunette met langharig kapsel behaalde de zege boven haar mededingsters uit de Vereenigde Staten, Australië, Denemarken, Duitschland, Noorwegen, Zweden en Frank rijk. De Raad is uitgebreid van 13 tot 17 leden. De verhouding werd van 7 rechts, 6 links, 10 rechts, 7 links. Te Voorburgis de uitslag: v. B. en V. D. 4, S. D. A. P. 3, A. R. 2, C. H. 3. R. K. 5. De Raad werd uitgebreid van 13 tot 17 zetels. De 5. D. A. P. wint een zetel, de A. R., de C. H. en de R, K. winnen er ieder een. Te B a a r n is de uitslag: V. B. 2, A. R. 3. C. H. 3, R. K. 3, S. D. A. P- 3, V. D. 1, Er kwam geen wijziging in den Raad. In 4 Gooische gemeenten werden de Raden als volgt samengesteld: Te Buss urn: A. R. 2. R. K. 7. V. D. 1, S. D. A. P. 3, C- H. 3, V. B. 5. De Raad werd van 17 op 21 zetels gebracht De R.K. winnen twee, de C. H, winnen er een, de V. B. wint er een. Te Hilversum: R. K. 7, S. D. A. P. 9. A. R. 4, C. H. 4. V. B. 5. V. D. 1, Chr. Arb. Partij I. Het aantal raadsleden is met 6 toegeno men. De R.K. wonnen 1, de S. D. A. P. 3, de A. R. 1. de V. B. 1. Te Laren: c. H 1, R. k.7, Neutralen 3, S. D. A. P. 1, R. k. Diss. 1. De Raad werd met twee zetels uitgebreid, welke ten deel vallen aan de S. D. A. P. en de R. k. Diss. Te Na ar den: Christelijken 1, R.K. 3. A. R. 2, Gemeentebelangen 3, S. D. A. P. 2, De Christelijken verloren een zetel, de R. K. wonnen er een, Gemeentebelangen won er een, de S. D. A. p. won er een, de V. D. ver loren hun beide zetels. DE ZWEMVIJVER BIJ GROENENDAAL. een onjuist gerucht. Eenige weken geleden heeft het gemeente bestuur van Heemstede gewaarschuwd tegen het zwemmen in het Zuider Buiten Spaame en de Ringvaart, om dat dit water besmet is met bacillen die Weilsche ziekte veroorza ken. Ons bereikte thans een gerucht, dat ook het water van den zwemvijver bij Groenen- daal besmet zou zijn, zoodat die gesloten zou worden. Op onze informatie machtigde het bestuur van den zwemvijver ons dit gerucht perti nent tegen te spreken. In den vijver komt trouwens geen druppel water van buiten, alles wordt uit den bodem opgepompt. Eiken dag wordt het water scheikundig onder zocht, waarbij gebleken is, dat het aan alle eischen voldoet. jubileum Dr. c. jonges. Naar men ons mededeelt houdt Dr. C. Jonges, die morgen Vrijdag zijn 40-jarig arts jubileum viert, op dien dag receptie te zij nen huize van half vier n.m. af. NEDERLANDER IN MEXICO GELYNCHT. MEXICO CITY, 17 Juni. De Nederland sche legatie deelt mede, dat zij instructies afwacht met het oo gop het indienen van een evt. protest tegen het lynchen van zekeren Leon Musts op 14 Mei jl. Volgens verklarin gen der politie zou deze Leon Muste Neder lander zijn. De pastoor der kerk, waar de lynchpartij heeft plaats gëhad, Augustin Parra, heeft in een interview met een cor respondent van United Press het volgende over deze affaire medegedeeld: Muste stond tijdens den dienst bij den ingang der kerk, en dreef den spot met de godsdiensoefening en de kerkgangers. Later haalde hij een re volver te voorschijn en uitte bedreigingen, waarop de kerkgangers hem aanvielen en lynchten, aldus „de Tel." HAARLEMMERMEER bijna vedronken. Woensdag' geraakte een 5-jarig meisje in een onbewaakt oogenblik in een nabij de ouderlijke woning aan den Sloterweg gelegen sloot. Geiukkig werd het ongeluk spoedig op gemerkt en kon de kleine, die reeds bijna geheel in de modder was weggezakt, no.g in tijds worden gered. De winst- en verliesrekening der raadsver kiezingen. (2e blad, le pag. en le blad, le pag.) De raadsverkiezingen in Zandvoort en Heemstede. (3e blad, le pag.) De gemeenteraadsverkiezingen in Haarlem- merliede en Haarlemmermeer. (3e blad, 2e pag.) Uitnoodiging voor de Ontioapeningsconfe- rentic verzonden. (3e blad, 3e pag.) De uitwijzing van kardinaal Scgura uit Spanje. (3e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: Kentering in Engeland. (le blad, le pag.) Jhr. J .C. Mollerus: Het Russische 5-jarcn- plan. (2e blad, 2e pag.) C. J. v. T.: Voor dc Forensen. Forensen zijn aanhangers van streekbelangen. (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) HAARLEM, 18 Juni Kentering in Engeland. Het is in dezen tijd wel heel belangwek kend, de kentering in Engeland's houding tegenover het buitenland waar te nemen. De economische nooden des lands, die groot zijn, hebben er den grooten stoot toe ge geven. 1-Iet vooroordeel van den eilandbe woner tegenover den vreemdeling werkt in- tusschen nog steeds als rem. Het sterke nationalisme van het Britsche volk, en het feit dat de Labour Party regeert, maken het mogelijk dat het zelfs in den huidigen ontredderden toestand van zijn ar beidsmarkt de zaken gaande weet te houden. Dat sterke nationalisme heeft evenwel de onvermijdelijke schaduwzijde, dat het den vreemdeling minacht. In vooroorlogsche dagen was dat verschijnsel veel sterker waarneem baar dan in later tijden en natuurlijk voor al bij den gemiddelden burger. De oorlog bracht veel verandering, omdat millioenen Engelschen toen den „alien" beter leerden kennen en ontdekten dat hij een mensch was zooals zij zelf. Maar er bleef nog veel „insularity" over, bevorderd door het feit dat verreweg de meeste Engelschen, die vreemde landen bezoeken, geen enkele andere taal spreken dan hun eigene en dientenge volge alleen natuurschoon, musea, kerken, enz., leeren kennen zonder iets van het vreemde volk en van hetgeen daarin leeft, te weten te komen. Tijden van grooten voor spoed hadden bovendien den Brit tot ver minderende activiteit, ook en vooral ten aan zien van de behoeften van de buitenlandsche markt, gebracht.. I-Iij had afzetgebied genoeg in eigen land en koloniën om de Europeesche continentale markt uit de hoogte te behan* delen. De Duitschers vooral, wien geen moeite ooit te veel was, maakten daar ge bruik van om terrein op hem te winnen. Na den oorlog is dat voortgezet, en het is niet zonder reden dat de prins van Wales als „eerste handelsreiziger" van de natie naar Zuid-Amerika is getrokken en dat hij in vele redevoeringen den Britschen zaken man blijft bezweren dat hij zijn houding tegenover den vreemdeling radicaal moet wijzigen, dat hij de behoeften van de buiten landsche markt moet bestudeeren en zich daarnaar richten, dat hij de artikelen moet gaan produceeren die het buitenland wenscht en de faciliteiten geven die het verwacht, en de prijzen noteeren die het gelieft te be talen. De Engelsche kroonprins is in derge lijke betoogen van een duidelijkheid. die niets te wenschen overlaat: hij zegt de heeren precies waar het op staat en niemand zal kunnen ontkennen, dat deze vorsten zoon de tijden begrijpt en zeer belangrijk werk voor zijn land doet. De gevolgen blijven niet uit, en ook in ons land komen tegenwoordig herhaaldelijk staaltjes van de Engelsche kentering in handelsopvattingen aan het licht. Algemeen zijn ze intusschen nog lang niet: pas ver telde een Haarlemsche zakenman mij nog dat hij een Engelschen handelsreiziger, die hem zijn artikelen was komen aanbieden, gezegd had: „U bent niet bij. De Duitschers en de Oostenrijkers bieden mij dit en dat aan. Waarom komt u daar ook niet mee?" „Daar hebben we de machines niet voor", zei de Engelschman. „Dan moet u die eerst maar eens koopen", antwoordde de Hollander. „De Duitschers en de Oostenrijkers hadden ze ook niet, maar die hebben ze gekocht". Zulk een staaltje geeft een duidelijk beeld van den toestand, die tot de campagne van den prins van Wales heeft geleid. Een ander voorbeeld van Engelsche tekort koming is de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, waar alle koloniale mogendheden schitterend vertegenwoordigd zijn behalve Engeland, grootste van alle, dat zich be paalt tot een afdeeling.tropische ziek ten, in een viertal „gruwelkamers" onderge bracht. De afdeeling geeft een compleet over zicht van de ravages die beri-beri, syphilis, elephantiasis en andere ziekten in Britsch- Indië teweegbrengen, en vervult den leek Zij, die zidi voor aanvang 1 Juli 1931 als kwartaal- abonné opgeven ontvangen de in Juni nog te verschijnen num mers gratis. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1