BINNENLAND Het Vruchteloos Offer. Zelf ontvlskken en zelf verven Oe beste manier om Uw goed te bederven J. LQTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 22 JUNI 1931 DE WINST- EN VERLIES REKENING DER RAADSVERKIEZINGEN. Te Anlo verloren de Plattelanders hun drie zetels. Zij gingen over naar de S.D.A.P., Vrij heidsbond en V.D. Te Bergambacht won de V.B. een zetel van de V.D. Te Broek in Waterland kwam de S.D.A.P. met een zetel in den Raad, C.H. en A.R. ge combineerd wonnen een zetel, de V.D. verlo ren er twee. Te Capellö aan den IJsel verloor de V.B. een zetel aan de S.D.A.P. Te Denekamp kwam de S.D.A.P. met een zetel in den Raad, de R.K. wonnen drie ze tels, de A.R. en C.H. gecombineerd verloren er een, de R.K. Dissidenten verloren er een. Te Dussen kwam de S.D.A.P. met een zetel in den Raad, de A.R. wonnen er een, de VJ3. .verloor er een. Te Dokkum won de V.B. een zetel van de lijst-Ronner. Te Ermelo wonnen de C.H. een zetel van de 'A.R. Te Geleen doet de S.D.A.P. met 1 zetel haar intrede in den Raad. De R.K. winnen drie zetels. Te Gieten verloren de A.R. een zetel, welke ten goede kwam aan de V.B. en V.D. gecom bineerd. Te Hasselt komt de S.D.A.P. met 1 zetel in den Raad. De Hervormde Partij verloor er een. Te Hellendoorn verloren de C.H. en de V.B. ieder een stem, welke ten goede kwamen aan dc Chr. Dcm. Unie en een der kleine partijen. Te Hekelingen won de S.D.A.P. een zetel, de C.H. gingen er een achteruit. Te Hennaarderadeel wonnen de A.R. een Zetel op de V.D. Te Heukelom verwierf de S.D.A.P. een zetel meer. Te Kerkrade wonnen de R.K. 3 zetels en de Sos. Dem. Volkspartij 1. Te Klaaswaal ging de S.D.A.P. een zetel Vooruit. Te Loosdrecht doet de S.D.A.P. met 2 zetels haar in trede in den Raad. De C.H. en de Staatk. Ger. wonnen er ook ieder een. Te Maartensdijk won de S.D.A.P. een zetel, de R.K. en de A.R. wonnen er ook ieder een. Te Melissant kwam de S.D.A.P. met 2 zetels voor het eerst in den Raad. De A.R. en de C.H. wonnen ieder een zetel. Te Naaldwijk won de S.D.A.P. een zetel, de A.R. en C.H. gecombineerd wonnen er even- èens een. Te Nieuw Beijerland verloren de Platte landers hun beide zetels. Te Nieuw Leusen gingen V.D. en VB. ge combineerd een zetel achteruit. Deze viel ten deel aan de S.D.A.P., welke in den Raad ver schijnt. Te Oosterheselen wonnen de C.H. een zetel. Ook de S.D.A.P. won er een, de V.B. en V.D. verloren er ieder een. Te Ooltgensplaat verloor de V.B. een zetel, jwelke aan de S.D.A.P. ten goede kwam. Te Oss wonnen de V.D. en de R.K. en de S.D.A.P. ieder een zetel. De wilden verloren hun zetel. Te Oostzaan won de S.D.A.P. een zetel ten hoste van den V.B. Te Oude Tonge hebben de A.R. een zetel Verloren aan de Staatk. Gereformeerden. Te Pernis won de S.D.A.P. een zetel van de lijst Groene veld. Te Rozenburg verloren de A.R. oen zetel aan „Algemeen Belang". Te Rljssen winnen de R.K. en de V.B. ieder een zetel. De Staatk. Ger. winnen er twee en 'de R.K. dissidenten, verliezen hun zetel. Te Schoondijke kwam de S.D.A.P. met een zetel in den Raad, evenals de R.K. en A.R. De C.H. verloren twee zetels, de V.D. 1. Te Soest verloren V.D. en V.B. gecombi neerd een zetel. De Chr. Arbeiders wonnen er een. De S.D.A.P. doet met twee zetels haar intrede in den Raad. Te Stellendam wonnen de A.R. een zetel Van den V.B. Te Vreeswijk verloren de R.K. een zetel. /Gemeentebelang won er een. Te Vriezenveen komt de S.D.A.P, met twee zetels voor het eerst in den Raad. De neutra len cn de Chr. Dem. verloren er ieder een. Te Westdorpe verloren de R.K. 4 zetels aan jde R.K. Volkspartij. Te Westerbork verloren de C.H. een zetel aan .de S.D.A.P. Te Westdongeradeel hebben de A.R. een zetel gewonnen. De V.B. verloor er twee, de y.D. wonnen er een. Te Wieringerwaard is de S.D.A.P. een zetel Vooruitgegaan. Te Uithuizermeeden ging de A.R. en de C.H. ieder een zetel achteruit. De zetels wer den gewonnen door de wilde A.R. en de S.D.A.P. Te Zevenhuizen won de Vrijzinnige Kies- FEUILLETON. Naar het Deensöh van CAItL MUUSMANN. (Nadruk verboden.) 23) „U kunt u volkomen aan mij toevertrou wen. Alleen moet ik erbij zeggen, dat ik niet mag beloven iets wat tegen mijn geweten strijdt onder alle omstandigheden te ver zwijgen, als het niet iets is, dat direct on der mijn ambtseed als medicus valt." Mevrouw Bruhn haalde diep adem; het was alsof ze een zwaren last- van zich afwen telde. toen ze met vaste stem zei: „Ik heb den brand op „Seehof" niet ge sticht." De dokter keek haar verbluft aan. Hij vroeg zich af, of hij hier met een van die vaker voorkomende gevallen te doen had, dat een gevangene een vrijwilllg-gedane be kentenis herroept. „U hebt den brand niet gesticht?" her haalde hij. „Wie heelt het dan gedaan?" Het duurde een heelen tijd eer mevrouw Bruhn antwoord gaf. Wéér vocht ze in haar binnenste een hevige strijd. Toen klonk het eindelijk, aarzelend en half-gefluisterd: „I-Iij is het geweest...." De dokter fronste het voorhoofd en keek haar streng aan. Deze verklaring maakte een hoogst-onaangenamen indruk op hem. „Weet u wel wat u zegt?" vroeg hij geprik keld. „U, die de eerste moet zijn, om de na gedachtenis van uw man in hooge eer te houden, spreekt hier een schandelijke beschuldiging tegen hem uit en ten over vloede kiest u daarvoor het oogenblik uit. dat u verneemt dat de dood hem voor eeuwig- het. zwijgen opgelegd heeft, zoodat hij gich niet meer verdedigen kan." vereeniging van de A.R. en C.H. gecombi neerd. Tc Zonnemaire wonnen de CJï. een zetel van de V.B. Te Poortugaal wonnen de A.R. en de C.H. ieder een zetel. Ook de V.B. en de S.D.A.P. wonnen er ieder een. Te Alblasserdam heeft de S.D.A.P. een zetel gewonnen. De V.D. gingen er een achteruit. De C.H. en de V.B. gingen ieder een zetel achteruit, de Staatk. Ger. wonnen een zetel. Te Ginneken komt een S.D.A.P.'er in den Raad. Te Loppersum evenzoo. Te St. Maartensdijk evenzoo. Te Oldebroek is een A.R. meer gekozen. Te Steenwijkerwold heeft de V.B. een zetel op de Staatk. Ger. veroverd. Te Steenderen doet de S.D.A.P. haar in- treede in den Raad met 1 zetel. De A.R. ver loren er een. Op Texel verloor de Vrijheidsbond een ze tel. de S.D.A.P. won er een. Te Vroomshoop wonnen de A.R. een zetel, de S.D.A.P. verschijnt met twee zetels voor het eerst in den Raad. De V.B. verliest er een. Te Vught kwamen er twee R.K. bij, de R.K. Arbeiders kregen een zetel en de A.R. verlo ren er een. Te Wierden hebben de C.H. een zetel van de A.R. gewonnen. De Staatk. Ger. kregen een zetel. Te Zuid Beijerland verloor de V.B. een zetel aan de neutralen. Te Andel (N.B.) hebben de C.H. een zetel verloren en de Vrije A.R. lijst heeft een zetel gewonnen. Te Dinteloord hebben de R.K. een zetel verloren aan de A.R. De C.H. verloren even eens een zetel. De S.D.A.P. kreeg een eerste zetel. Te Havelte moest de C.H. zijn plaats af staan aan den A.R. Te Krimpen aan de Lek verloren de A.R. een zetel, de Staatk. Ger. verloren er twee, de neutrale arbeiderspartij en gemeentebelang wonnen de zetels. Te Krimpen aan den IJsel verloren de A.R. een zetel, de Staatk. Ger. wonnen er een. Te Ouder Amstel vez'loór de V.B. een zetel, welke ten goede kwam aan de Christen socia listen. Op Schiermonnikoog verloren de Vrijzin nigen een zetel aan de S.D.A.P. Te Ter Aar ging een C.H.-zetel over naar de R.K, Te Hazerswoude verloor de R.K.S.P. een zetel aan de vrije lijst. In Friesland zijn (volgens De Tijd) alle 11 steden, met uitzondering van Leeuwarden in meerderheid rechts geworden. Te Vinkeveen gingen de Katholieken een zetel vooruit, de A.R. een achteruit. Te Groot Ammers verliezen dc liberalen twee zetels aan de Staatk. Ger. en de V.D. Te Rijnsburg won de Chr. Hist. Volkspartij twee zetels ten koste van de C.H. Unie. Te Zevenhoven wonnen de R.K. een zetel van de C.H. Te Stad-Vollenhove wint de V.B. een zetel ten koste van de C.H. Te Gendringen vielen de beide nieuwe zetels aan de R.K. ten deel. Te Brandwijk verliezen de A,R. een zetel. Te Wijdenes won de S.D.A.P. een zetel van de Vrijzinnigen. IN MEMORIAM IIAJO HINDRIKS. Naar wij vernemen heeft de familie van den op het vliegveld te Eelde verongelukten sportvlieger, den heer Hnjo Hindriks te Groningen een graf gekocht waar de asch van den overledene in den loop van de vol gende week zal worden bijgezet.' GEESTELIJKE DER R.K. VERKENNERS De Bisschop van Haarlem, heeft naar St. Bavo meldt, benoemd tot verkenners geeste lijke van St. Christophorus kapelaan Th. v. d. Lugt, Amsterdamstraat 59 en tot adiunct- verkennersgeestelijke voor Haarlem R. D. Th. v. d. Lugt. VERKOOP EN OPLEGGING VAN SCHEPEN? INKRIMPING BIJ DE K. N. S. M. Naar de Tel. verneemt, bestaat er bij de directie van de Kon, Ned. Stoomboot Mij. het voornemen haar vloot belangrijk in te krim pen. Eenige schepen zullen verkocht wor den en verwacht wordt, dat dezen zomer nog meer schepen zullen worden opgelegd dan thans het geval is. Derhalve zullen in de officiersrangen achteruitsbellingen plaats hebben, welke echter tot een mini mum beperkt zullen worden. Er klonk oprechte verontwaardiging in de stem van den goedhartigen dokter. „Ik heb er al spijt van", klonk het moede loos, „dat ik toegegeven heb aan een aan drang, dien ik maandenlang het zwijgen heb opgelegd. Maar het schijnt dat ik mezelf een taak heb opgelegd, die te zwaar voor me blijkt te zijn. De schok van het doodsbericht heeft mij zwak gemaakt en daarom heb ik waarschijnlijk de verleiding niet kunnen weerstaan iemand in vertrouwen te nemen." „Wanneer het werkelijk waar is wat u zegt", antwoordde dr. Holster op alweer wat minder ontstemden toon, „kunt u mij veilig uw vertrouwen schenken en wil ik trachten u te helpen uw zwaren last te dragen. Er is geen verdienste voor den mensch dan in ab solute oprechtheid en eerlijkheid. „Als ze geen huichelaarster is en daarvoor houdt ik haar tenslotte niet", dacht dc ge neesheer. „dan is het nog altijd mogelijk, dat de eenzaamheid haar geest heeft ver ward en ze zich een idee fixe in het hoofd hoeft gehaald, dat ze onschuldig is. Ze zou niet de eerste gestrafte zijn, die dat doet". „Vertelt u me nu alles maar eens heel pre cies". hernam hij aanmoedigend. Mevrouw Bruhn. die na de emotie van de bekentenis, haar zenuwen weer heelemaal in bedwang had, sprak op haar gewone, rus tige en heldere manier. „Ik had al een heeJe poos een vermoeden gehad, dat het met den financieelen toe stand van mijn man droevig gesteld was, maar hoe hij er precies voorstond wist ik niet. Hij praatte nooit met over zakelijke dingen. Op den dag van den brand, moest ik tegen donker nog even in de mangelkamer zijn, waar het vuur naar alle waarschijnlijkheid is ontstaan. Kort te voren had ik mijn man dienzelfden kant zien uitgaan. De deur van de mangelkamer stond open en dat verwon derde me, omdat het anders nooit gebeur de. Toen ik binnenkwam, rook ik een door dringende lucht en ik zocht naar de oorzaak INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 BANDELOOSHEID OP EEN SCHOOL. JONGEN DOOR EEN HOOFDONDERWIJZER GESLAGEN. Voor het Arjihemsche Gerechtshof heeft zich te verantwoorden gehad een 46-jarige hoofdonderwijzer te Veenendaal wegens mishandeling van een zijner leerlingen, meldt het Bbld. Hij was door de rechtbank vrijgesproken. Hij heeft het zoontje van een landbouwer met een liniaal klappen toegediend. De jon gen beweert, dat „meester" hem met een liniaal in zijn nek, op zijn rug en armen heeft geslagen. Verdachte verklaarde, dat hij den jongen, die dikke winterkleeren aan had, een paar tikken op zijn rug heeft gegeven. Hij gaf geen kik, maar riep dat hij het aan zijn va der zou verteilen. De vader verklaarde dat zijn zoontje „een kapot blauw oog" had. Een andere getuige stond buiten de school en hoorde zoo hard slaan, dat hij naar binnen ging omdat hij bang was. dat er ongelukken zouden gebeu ren. Verdachte zag na afloop wit en ont daan en had gezegd: „je zoudt ze dood slaan, dat Veenendaalsche gespuis". Een bestuurshlid van het schoolbestuur, dat vroeger verklaard heeft verdachte on geschikt voor zijn taak te achten, nam nu die uitlating terug. Het bleek nog dat de school overbevolkt is en dat de jeugd vrijwel bandeloos is. Een als getuige gehoorde onderwijzer vond het optreden van verdachte zeer normaal. De advocaat-generaal, mr. Visscher, eischte met vernietiging van het vrijspre kend vonnis f 25 boete. Uitspraak 2 Juli. ONGELUK MET EEN KANO OP DEN IJSEL. EEN DU1TSCHER VERDRONKEN. Zaterdagmorgen voer op de IJsel in de nabijheid van Angerlo (bij Doesburg) een tweetal Duitschers, afkomstig uit Neurenberg in een kano. Zij lieten zich door een motor boot sleepen. Plotseling liep de kano door golfslag vol water. Een der inzittenden kon zich nog op de motorboot in veiligheid stellen, zijn vriend de 25 jarige friseur Franz Watzeck verdween in de diepte, meldt de Msb. De geredde, de 21-jarige H. Spath deed nog pogingen zijn vriend te redden, doch het mocht hem niet gelukken. Het lijk van W. werd eenige uren later gevonden. VECHTENDE SCHILDERS EN PLAKKERS. Twee agenten te Amsterdam hebben door middel van bedreiging met den gummi wapenstok een troep schilders en plakkers, door hen vechtende aangetroffen in de Eer ste Oosterparkstraat en Andreas Bonnstraat, uiteen gedreven. INGEZONDEN MEDEDEELINGE>T a 60 Cts. per regel. Haarlem: Kruisweg 70 c. Tel. 14271. daarvan. Het bleek me dat een flesch petro leum tusschen de steenen van den mangel kamer leeg geloopen was. Ik veronderstelde, dat een van de dienstmeisjes de flesch op den mangel had neergezet en toen omge gooid. Terwijl ik nog met mijn onderzoek bezig was, verbeeldde ik mij dat ik op de vliering die boven de mangelkamer lag en langs de trapleer was te bereiken, iets hoor de bewegen. Ik riep eenige keeren: „Is daar iemand?" maar kreeg geen antwoord. Het leek me niet in den haak en ik nam me voor het mijn man te zeggen. Daarop verliet ik de„ mangelkamer, sloot de deur achter me en ging naar huis. Een kwar tiertje later kwam mijn man de huiskamer binnen. Hij was erg zenuwachtig en opge wonden en daarom leek het me beter maar niet over mijn bevindingen in de mangelka mer te spreken. Het zou tenslotte wel niets te beteekenen hebben, redeneerde ik en ik was bang, dat hij heftig tegen het personeel te keer zou gaan, zooals hij wel meer deed, wanneer zijn zorgen hem prikkelbaar maak ten. Hij zei dat er nog een brief, waar haast bij was, naar de stad moest worden gebracht en ik ried hem aan dat zelf te doen. Een flinken rit zou hem wat kalmeeren, hoopte ik en hij ging grif op mijn voorstel in. Bij den rechter heeft hij ook verklaard dat ik hem aangeraden had nog naar de stad te rijden. Een paar uur later stonden de gebouwen van het landgoed in lichterlaaie. Mijn ont dekkingen in de mangelkomer verschenen mij nu in een heel ander licht en wat ik daar had opgemerkt, gevoegd bij de opval lende zenuwachtigheid van mijn man en hetgeen ik omtrent onzen financieelen toe stand vermoedde, deed meer en meer de overtuiging mij bij post vatten, dat hij den brand had aangestoken. M'jn man won wel iswaar direct niets door de uitbetaling van de verzekeringssom. want we bezaten uit betere dagen cn door erfenis een prachtigen antieken inboedel, juweelen, familiezilyer en NIEUW ONDERZOEK NAAR HET PALEIS-RAADHUIS? B. EN W. NEMEN HET VOORSTEL NIET OVER. Over het jongstleden Donderdag door de heei-en Van den Bergh, Ketelaar, Romme en Boissevain ingediende voorstel tot benoeming van een veelzijdig samengestelde commissie van deskundigen, die zal onderzoeken in hoeverre het paleis op den Dam voor gemeen telijke doeleinden kan worden beschikbaar gesteld, heeft het Hbld. vernomen, dat het college van B. en W. niet voornemens is, het voorstel over te nemen. In de Woensdag 1 Juli te beleggen raadsver gadering, waarin de Paleis-Raadhuisquaestie aan de orde zal worden gesteld vóór het be- bat over de verkeerswegen in de binnenstad wordt voortgezet, zal dit voorstel, als van prealabelen aard, op de agenda verschijnen. Aan den Raad zal aldus de beslissing worden gelaten, hoe met het voorstel zal worden ge handeld. Wordt het aangenomen dan gaat het pa- leis-raadhuisvraagstuk voor geruimen tijd van de baan. LIQUIDATIE VAN DE ZWOLSCHE BANK De vergadering van aandeelhouders der N.V. Zwolsche en Overijselsche Bank te Zwolle heeft besloten tot liquidatie over te gaan. Met de Nederlandsche Middenstands- bank is een overeenkomst aangegaan, waar bij deze bank als liquidatrice optreedt en alle vorderingen ten laste van de Zwolsche Bank garandeert. Ter zake van de geleden verliezen zal geen bijstorting van aandeel houders gevorderd behoeven te worden en de terugbetaling van spaargelden, deposito's enz. is verzekerd. TWEE MILLIOEN TEKORT OP AMSTERDAM'S BEGROOTING. VOLGENS DE VOORLOOP1GE CIJFERS.. De Amsterdamsche correspondent van de nieuwe Rotterdamsche Courant heeft uit be trouwbare bron vernomen, dat het tekort op de gemeentebegrooting der hoofdstad voor 1932 niet minder dan' 18 millioen bedraagt. Hij motiveert dit met de volgende cijfers: In 1931 (het loopende jaar dus) wordt ont vangen aan: 1/3 gemeentelijke inkomstenbe lasting f 9.607.000, 3/4 uitkeering uit het Ge meentefonds f 13.687.500; 50 opcenten op de vermogensbelasting f 416.000 en 38 opcenten op de gemeentefondsbelasting f 3.477.000; to taal f 27.187.500. In 1932 zal worden ontvangen aan: 4/4 ge- meentefondsuitkeering f 18.250.000; 50 opcen ten op de vermogensbelasting f 625.000 en 38 opcenten op de gemeentefondsbelasting f 4.636.000; dat is in het geheel f 23.511.000. Dus zal alleen al uit dezen hoofde 1932 f 3.576.000 minder opbrengen dan 1931. Maar bovendien zal de begrooting voor het volgend jaar niet kunnen worden geopend met een groot batig saldo over het vorige, zooals die van het loopende. Op de begrooting voor 1931 kwam als eerste post voor, het saldo van de rekening over 1929 ad 3.801.000. Over 1930 zal er echter geen of ten hoogste een klein batig saldo zijn. De eerste berichten luidden nog ongunstiger; er werd zelfs ge sproken van een tekort, maar zeker zal er weinig of niets aan de begrooting voor 1923 ten goede komen. Zoodoende moet er dus mede rekening ge houden worden, dat 1932 zeker f 7.377'.500 aan inkomsten bij 1931 zal achter liggen, en in dit tekort zal moeten worden voorzien door be- lastingverhooging. En daar nu, zcoals bekend is 1 opcent een waarde vertegenwoordigt van f 122.000, zouden er 60 opcenten- méér moeten worden geheven om deze mindere inkomsten geheel aan te vullen'! of totaal (38 en 60) 98 opcenten. Dat zou 18 meer zijn dan het maxi mum bedraagt, tenzij de gemeente zich nu reeds wil stellen onder curateele van het rijk. Het maximum aantal opcenten van 80 zal echter vermoedelijk in elk geval moeten wor den geheven, en daarmede zal dan nog maar f 5.124.000 van de genoemde 7.377.500 worden gedekt. Het reservefonds, waaraan in 1931 ontleend wordt f 6.300.000, is thans vrijwel uitgeput" HET AFTREDEN VAN DEN VOORZITTER DER A.V.R.O. Volgens Het Volk is de reden, die tot het aftreden van dr. Molhuysen als voorzitter van de A.V.R.O. heeft geleid het onderzoek, dat de professoren-commissie thans instelt naar het royement van Doorne en de zeker heid, dat de A. V. R. O. er danig gehavend uit te voorschijn zal komen. In de vergadering van het Algemeen Be stuur van de A. V. R. O. in October 1930 is, volgens het zelfde blad van het voornemen van Dr. Molhuysen in het geheel geen mededeeiing gedaan. waardevolle schilderijen en dat is vrijwel allemaal verloren gegaan, maar hij kreeg en d&t moet in zijn omstandigheden belang rijker voor hem zijn geweest dan het bezit van al die mooie dingen, korten tijd na den brand een aanzienlijke bedrag in handen. Ik merkte dan ook al spoedig dat zijn zorgen verdwenen waren; onze heele toestand ver beterde zienderoog, omdat hij nu ook con tanten had om het landgoed behoorlijk te exploiteeren. Dat deed mijn overtuiging, dat hij het vuur opzettelijk had aangestoken, nog sterker worden en toen hij, na het ver hoor door Dr. Thingsted, gearresteerd werd. was het laatste restje twijfel aan zijn schuld bij mij weggenomen. Een paar maal lagen in den loop der jaren de woorden op mijn lippen, die klaarheid tusschen ons zouden brengen. Maar telkens schrok ik ervoor terug cn de waarheid, die ons samenleven misschien voor goed onmo gelijk en mij tot medeplichtige zou hebben gemaakt, bleef verborgen." „Toch was het beter geweest, wanneer u niet gezwegen had", meende Dr. Holster. „Misschien waren dan allerlei misverstanden uit den weg geruimd. Uw verdenking kan tenslotte toch een misverstand geweest zijn!" Ik durfde niet te spreken, de woorden wil den me niet over de lippen. Ik was zeker van mijn zaak en toen de komst van de commissie van onderzoek bekend werd. merkte ik dat ook mijn dochter intuitief verdenking tegen haar vader koester de." ...Wat moet' een dergelijke geest van ach terdocht het leven in uw huis vergiftigd hebben!" zei de dokter medelijdend. „Ja, het was ontzettend Maar het werd nog veel erger toen dr. Thingsted zich op het gerechtsgebouw in de stad installeerde en zijn nasporingen begon. De dokter ging alle bijzonderheden nauw keurig met mevrouw Bruhn na en moest zichzelf ten slotte bekennen, dat ze de waar- FILM TIJDENS DE VOORSTEL LING IN BRAND GERAAKT. PUBLIEK VERLIET ORDELIJK DE ZAAL. Tijdens de voorstelling brak Vrijdagavond doordat de film in brand geraakte, brand uit in de cabine van de bioscoop „Cinema Ame- ricain" te Roosendaal. De oorzaak is te wij ten aan de omstandigheid, dat de filmband bij de inrol-trommel stropte en de daardoor ontstane bocht van de film te dicht bij de lichtbron kwam, zoodat zij vlam vatte, aldus De Tijd. Intusschen had zich het vuur reeds medegedeeld aan dat deel der film, dat reeds was opgewonden, zoodat weldra aan leiding voor grooter gevaar ontstond. De bezoekers, daartoe gewaarschuwd, verlieten langzaam en ordelijk de zaal en bleven af wachten of de voorstelling misschien nog zoo worden voortgezet. De politie was spoedig met een bluschapparaat ter plaatse, doch behoefde daarmee geen dienst te doen, wijl de directie en de operateur reeds het vuur hadden weten te dooven. De voorstel ling is echter op advies - der poiitie, dien avond niet hervat. KRONIEK DER MOLENS. De oude koren-molen „De Hoop" te Bun schoten zal vermoedelijk afgebroken wor den. („Stand."),' AFSLUITEN VAN NATUUR SCHOON OP DE VELUWE?, HET ZOU MILITAIR OEFENTERREIN WORDEN Naar Het Volk hoorde verluiden, onoet in; verantwoordelijke militaire kringen het ernstige voornemen bestaan om de schiet- terrcinen van de legerplaats bij Harskamp in noordelijke richting een aanzienlijke uitbrei ding te geven tot het houden van oefeningen met geschut. Worden deze plannen verwezenlijkt, óan zal een oppervlakte van ettelijke honderden hektaren ten zuiden en zuidwesten van de terreinen van Radio Kootwijk onveilig wor den gemaakt, waaronder het bij natuurvrien den wijd en zijd bekende schilderachtige meertje „Gerrit's flesch" met omgeving, waar toe ook de prachtige Hooge Buurlosche heide behoort. Verder zou een groot gedeelte van het Loobosch. dat, zooals bekend is, tot het rijks domein (Binnenlandsche Zaken en Land bouw) behoort, in het bovengeschetste lot deelen, alsook terreinen, die rich nog in han den van particulieren bevinden en dus van staatswege (departement van Defensie) voor dit doel moeten worden aangekocht. De terreinen zouden zelfs afgerasterd wor den. INDIë EN HET HANDELSVERDRAG MET ZWITSERLAND. Te Bern, is, naar het Hbld. meldt, onder teekend een additioneel protocol, waarbij het op 26 Mei 1931 tusschen de Nederlandsche en Zwitsersche regeering gesloten handels* verdrag met slot-profcocol onder zekere voor waarden van toepassing wordt verklaard op Ned.-Indië, Suriname en Curacao. KOELTOREN INGESTORT. Bij het afbreken van het oude luchtspöor aan den Cocesoven te Sluiskil, was, naar de Standaard meldt, de 47-jarige werkman C. de Wit. uit Terneuzen bezig met het afbran den der stangen, die het luchtspoor met den koeltoren verbonden, toen plotseling het ge vaarte losraakte en naar beneden stortte, den man in zijn val meesleurend. De man, die afschuwelijk verminkt werd opgenomen, was op slag dood. HET TERUGZENDEN VAN POLITIE UIT DE WEST. Aneta seint uit Willemstad (Curacao), dat de totale inkrimping van de personeelsfor matie bij de politie bedraagt twee officieren, 47 manschappen der politie. De terugzending geschiedt met instemming der betrokkenen met uitkeering van een vergoeding. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Toen te Millingen de directeur der boter- fabriek aldaar, de 26-jarige heer B. Wolters in het Millingermeer ging baden, werd hij door hartkrampen overvallen en verdronk, meldt de Tel. SENEMBAH MIJ. Het jaarverslag der Senembah Mij. ver meldt een verlies op tabaksoogst van f 244.392 (winst f 5.914.053). Het winstsaldo bedraagt f 15.474 (v. j. na reserveering f f 3.108.730). heid sprak. Ze vertelde hem, hoe ze uit Thal- berg's mededeelingen over het verhoor van den ritmeester en haar eigen waarnemingen op den avond van den brand, aangevuld door vernuftige bedenksels van haar eigen scherp- zinnigen geest, een zóó aannemelijk verhaal had opgebouwd, dat zelfs een geroutineerd strafrechter als Thingstel, er geen speld tusschen had kunnen krijgen., „Maar hoe kwam u in vredesnaam op de gedachte de schuld op u te nemen?" vroeg Holster, toen ze alle détails besproken had den. „Voor zoo iets vreeselijks moet u toch wel zeer beklemmende motleven hebben ge had." „Die had ik ook". Wat waren die motieven dan?" „In de eerste plaats wist ik dat mijn man, met zijn levendig opbruischend tempera ment, een langdurige gevangenisstraf niet zou hebben doorstaan, terwijl eenzaamheid voor mij nooit zoo heel afschrikwekkend is geweest. „Maar er moeben toch ook nog andere re denen zijn geweest." „Zeker. Wanneer mijn man veroordeeld was en ik was overtuigd dat iemand als Dr. Thingsted hem op den duur tot een be kentenis zou brengen zou dat de onder gang van het landgoed hebben beteekend. Ik zou mijn plichten als huisvrouw hebben kunnen blijven vervullen, maar van het landbouwbedrijf heb ik geen flauw idee. Mijn tweede overweging was, dat, wanneer de schuld van mijn man bewezen was, hij zeker de assurantipenningen zou moeten terug betalen en dat zou ons, ondanks onze verbe terde omstandigheden, toch heel zwaar zijn gevallen. Ik zelf bezat niets en m ij zouden ze dus wat dat betreft met rust laten," „Die gedachte was in hooge mate verwer pelijk". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6