IJMUIDEN Meisjes Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 24 JUNI 1931 UIT DE OMSTREKEN DE RAADSVERKIEZINGEN. Bij de groep Schilling.. Dinsdagavond had een openbare verga dering plaats van de groep Schilling in de zaal van „Cycloop", waar als sprekers op traden de heeren D. F. O. Schilling, wethou der voor sociale zaken en J. A. Dalmeijer, lid van den gemeenteraad. De vergadering werd geopend door den heer A. de Waal, die er op wees dat deze laatste avond voor de verkiezingen gebruikt zal worden om de lastercampagne tegen den heer Schilling nader te belichten. Hij wees er op, dat de heer Schilling in geen goeden ge zondheidstoestand verkeert, mede door de lastercampagne in woord en geschrift. Hij verzocht dan ook medewerking om een rustig debat. Allereerst was het woord aan den heer Dalmeijer, die sprak over hetgeen al of niet gedaan is. Hij deelde mede een schriftelijke ultnoo- diging van de S.D.A.P. ontvangen te hebben voor het debat in de vergadering van he denavond in „Thalla". Het is eigenaardig dat zoo'n verzoek nu eerst komt, bovendien kon men nagaan, dat hij dezen avond door zijn eigen spreekbeurt verhinderd was. Spreker behandelde de quaestle van de zweminrichting, welke in de gemeente Vel- sen hangende is. Ook de oprichting van een openbare leeszaal werd onder de loupe geno men. "Verder werd er aan herinnerd, hoe 't zee- visscherijbedrijf vroeger onder de seizoenbe- drijven gerangschikt werd, doch het is de heer Schilling geweest, die hier een einde aan gemaakt heeft, waardoor den zeelieden de werkloozenuitkeering verzekerd werd. De voorzitter, de heer A- de Waal gaf daarna een uiteenzetting waarom hij uit de S.D.A.P. getreden was. De heer Schilling begon met aan de vo rige vergadering in Thalia te herinneren, waarbij het zoo rumoerig toegegaan was. Hierna werd de gemeenteraadsverkiezing besproken en de voorspelling gedaan, dat de groep Schilling wederom met drie leden in den raad zal komen (verschillende Interrup ties en een daverend applaus). Verder behandelde de heer Schilling de be schuldigingen welke door het hoofdbestuur van den Centralen Bond aan zijn adres ge uit zijn. (De heer C. v. d. Steen riep naar aanleiding hiervan „Schilling, ik zal je ver dedigen") De heer Schilling wond zich meer en meer op. Geconstateerd werd dat de heer Brand- steder op geen enkele vergadering van de groep Schilling aanwezig geweest is voor debat, blijkbaar omdat hij niet durft (dave rend applaus). Voorts werd de staking der vischlossers en vischknechts besproken, welke geheel stuk geloopen is. Hierna werd gepauzeerd, waarbij de heer Schilling mededeelde, niet in staat te zijn langer te blijven, waarom hij dan ook naar huis ging. Hierna werd het woord verleend aan den heer Van der Steen, voorzitter van den Bond van Chr. Transport- en Fabrieksarbeiders, welke den heer Schilling verdedigde. Hij herinnerde er aan, hoe de heer Schilling vier jaar alleen heeft moeten vechten tegen de S.D.A.P., doch dit heeft hij steeds op een eerlijke wijze gedaan. Onder daverend applaus verliet de heer v. d. Steen het podium. Nadat nog een debater het podium betrad, werd het in de zaal zeer rumoerig, zoodat de spreker haast niet te verstaan was. Tenslotte sloot de voorzitter met een op wekkend woord de vergadering, welke zeer goed bezocht was. Bij de Communisten. Door de Communisten was een vergade ring belegd in „Tlvoli", waar het woord ge voerd werd door den heer A. van Woensel, candidaat voor deze verkiezing. Hij betoog de, dat men thans van een crisis spreekt, maar is er wel een crisis. Een crisis is tijde lijk, maar deze toestand is chronisch en men hoeft niet op verbetering te hopen. Een ver betering is alleen mogelijk door een geheele verandering van het maatschappelijk pro ductiesysteem. Er is gezegd, dat het visscherijbedrijf niet economisch beheerd werd, dat is juist, want als we nagaan, dat voor een reparatie welke niet meer dan f 4 behoeft te kosten f 35 be taald moet worden, dan is dat toch wel erg. Veel invloed zal er van een zetel in den Gemeenteraad voor de Communisten niet uitgaan, maar het is de bedoeling, dat de arbeiders doordrongen worden van het feit, dat er één partij is, die voor hun be langen ten volle opkomt. De tweede spreker de heer G. Overstee gen, Gemeenteraadslid te Haarlem, besprak ook den toestand te IJmuidenJIij verweet de vakvereenigingen laksheid. De laatste spreker was de heer J. Zeger, raadslid uit Amsterdam, die in hoofdzaak de belasting behandelde. Daar er geen debaters waren werd daarop de flink bezochte vergadering door den voor zitter gesloten. Bij de S.D.A.P. Onder leiding van den heer Van Hameien hield de S.D.A.P. alhier Dinsdagavond nog een verkiezingsvergadering. De heer Visser herinnerde aan de clrcu» laire van B. en W. waarin wordt gezegd, dat kinderen van raadsleden geen gemeente betrekking kunnen krijgen. Dit critlseerde spr. scherp. Spreker behandelde verder het afwijzend praeadvies van B. en W. betreffen de de credietaanvrage der T.B.C.-vereeni- ging. de woningen voor ouden van dagen, den speeltuin „In Veilige Haven". Het duurt ook te lang eer de Bad- en Zweminrichting komt. Den woningbouw be handelende, zeide spr. dat er geen arbeiders woningen opzijn zijn in de gemeente. Vervolgens sprak de heer Schmidt, die o.m. zeide, dat er de laatste 10 jaar zooveel is ge produceerd dat er te veel is en nu moeten de arbeiders maar zien dat ze er komen. Het aantal werkloozen is veel grooter dan de statistiek aangeeft. Spreker besprak voorts verschillende wets ontwerpen, o.a. de Wet op de Godslastering, en ook de radiocensuur. Gij kunt geen steraer bewijs van afkeur van deze censuur uitspreken, dan te zorgen dat bij de gemeenteraadsverkiezing de S.DA.P zoo sterk mogelijk uit de strijd komt, zoo eindigde de heer Schmidt, SCHEEPVAARTBERICIITEN. Binnengekomen schepen: Ned. torpedojager 28, Noordzee. Ondgerzeebooten 9 en 10, Noordzee. 23 Juni: Noorsch, Falkenfiell, Curasao. Finsche Axel, Ramö. Ned., Proteus, Dantzig. Zweedsche motor, Murjek, Narvick. Ned., Brion, Bordeaux. Dultsch, Eifel, Rassö. Ned., Perseus, Gothenburg. Engel§ch motorjacht, Ronany, Rye. Engelsch, Greenawn, Llanelly. Duitsch, Weiner Kunstmann, Llulea. Ned. motor, Seine, Parijs. Ned. Willy, Goole. Vertrokken schepen: 22 Juni: Duitsch, Elfriede Charlotte Becker, AI- tona. Ned. torpedojager 28, Noordzee. Onderzeebooten 9 en 10, Noordzee. Zweedsch, Kirüna, Narvick. 23 Juni: Fransch, Dafny, Gent. Duitsch, Neurenberg, Buenos-Aires. Deensch, Vibeke, Maesk. Zweedsch, Sirvall, Idynia. Zweedsch, Muryek, New-York. Ned. Saparoea, Antwerpen. Engelsche motor, Henford, Mistley. Zweedsch, Angust, Rotterdam. Duitsch, Porte, Antwerpen, Duitsch, Astarte, Bremen. Ned., Rijnstroom, Hull. Engelsch, Redstart, Londen. Engelsch, Stanislase Leith. Engelsch, Rye, Goole. Ned. Lingestroom, Londen. Finsch, Minerva, Mariahavn. SANTPOORT DE LAATSTE VERKIEZINGS VERGADERING. Den avond voor de verkiezingen gebruik ten de Vrijz. Democraten nog door het uit schrijven van een propaganda-vergadering in „De Weyman. Als sprekers traden de heeren Bosman en Landeweert op. De vergadering was slechts matig besocht. BLOEMEN DAAL DE RAADSVERKIEZINGEN. VERGADERING VRIJZ. DEM. BOND. Aan den vooravond der Verkiezingen hield de Afd. Bloemendaal van den V. D. Bond een openbare vergadering in Rusthoek. De voorzitter, de heer W. G. Margadant, gaf allereerst het woord aan Mr. L. G. van Dam, voorzitter der Afd. Haarlem, die een inzicht gaf in de gemeente politiek der V. D. in het algemeen. Die beginselen zijn vrijheid, recht en sociale gerechtigheid. Voor de Libe ralen. is de vrijheid een ongebonden vrijheid der economische krachten, voor de S.-Dem. de dwang van bovenaf. De V.D. staan er tusschen in en bepleiten de vrije ontplooiing van ieders persoonlijk heid, niet geremd door krachten van buiten. Spr. schetste de werking van het liberale systeem in het industrieele Engeland in het begin der 19de eeuw en stelde hiernaast, als ander uiterste, SovjetRusland, terwijl de V. D. vrijheid laten aan het individu en regelend ingrijpen, waar dit noodig is. Spr. besprak daarna de vrijheid op geeste lijk terrein (radio. O.L.S. enz.) om daarop den strijd voor het Recht te behandelen. De V.D. hebben steeds het recht gesteund (art. 40) ook in het internationale leven. De S.D.A.P. predikt klassenstrijd en haat, wij bepleiten zei spreker samenwerking der volksgroepen. De financieele politiek moet zoo voorzichtig mogelijk worden gevoerd. Scherp veroordeelde Mr. van Dam de over heidsbemoeiing in Amsterdam, waardoor de middenstand benadeeld wordt. Aan het einde richtte spreker zich speciaal tot den middenstand wier economische po sitie der V. D. willen verbeteren en vond ten slotte, dat het voor den kiezer niet moei lijk zal zijn in zijn keuze tusschen de afge dane politiek der liberalen en de nieuwe gedachten. (Applaus). De heer A. Cassee was de tweede spreker. Hij zei, dat ons onderwijs duur wordt. Bin nenkort zullen er 17 lagere scholen zijn. Kosten over '31 f 26 per hoofd. Wij zullen moeten waken, zei spr., dat de Openbare School niet in het gedrang komt. Wat de fin. politiek betreft verdedigde spr. het gevoerde beleid, omdat het belang van allen er mee gebaat is, wanneer Bloemendaal goed gesitueerde bewoners trekt. Als wij den Zeeweg onbebouwd laten, vond spr. het billijk dat Rijk en Provincie bij springen in de kosten, die f 70.000 per jaar bedragen. Spr. verklaarde zich voor het centrum aan den Zeeweg en den bouw van een Raadhuis, politiebureau (de toe stand is nu onhoudbaar) en een nieuwe OIj.S. te Overveen. Uitgebreid behandelde de heer Cassee sport- en speelterrein. De laatste jaren is er verbetering te constateeren. Complexen zijn aangekocht en ook voor Overveen en Aerdenhout zijn plannen ontworpen, die spr. warm zal steunen. Een volgend punt is de arbeiderswoning bouw, die de V. D. steeds hebben bevorderd. Nog behandelde spr. de bouwverordening en de uitbreidingsplannen. Hij besprak de zuinigheid van den heer Laan, die 80 pCt. winst haalt uit de zakken der burger bij werk voor derden om te eindigen met een opwek king om op lijst 8 te stemmen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Een goede huidverzorging is. een eisch des lijds. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad slrekt gratis een nuttig boekje over huidverzorging. HEEMSTEDE CONCERT „EENSGEZINDHEID". Heden (Woensdagavond) van 8 tot 10 uur zal de Harmonie „Eensgezindheid", directeur de heer Joh. Th. Betz, bij gunstig weer een concert geven op het Raadhuisplein. Programma 1. Haldengutmarsch, M. Meijer. 2. Le Diable de Hydrauliste (ouverture) Schubert. 3. La chanson des Nids, Fantaisie polka, clarinetsolo's uit te voeren door de heeren Houtgraaf en Kabel V Buot. 4. L'avenir, fantaisie élégant J. Martin. Pauze 5. Loyauté ouverture J. Martin. 6. Intermezzo Sinfonico (uit Cavalleria Rusticana) P. Mascagni. 7. Pavane Ecossaise G. Allier. 8. Euterpe, fantaisie ballet A. L. Doyen. 9. N. E. O.-marsch, A. G. Maas. DE INDISCHE BUURTVEREENIGING. Het bestuur van de Indische Buurtvereeni- ging te Heemstede heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gewend, naar aanlei ding van het feit dat dezen keer de burge meester aan die vereeniging geen verlof heeft gegeven voor het houden van haar jaarlijksche „kermis" Na uiteengezet te hebben wat de vereeni ging beoogt: aan de kinderen der leden per jaar vier dagen van gepaste ontspanning te bezorgen, betoogt het bestuur, tegenover het bezwaar, dat de kermis te groot wordt, dat men inderdaad den laatsten tijd inrichtingen van grooteren omvang en betere „standing" heeft uitgenoodigd, juist om vermakelijkhe den van twijfelachtig allooi te weren. Dat de kermis aanleiding zou geven tot wanorde moet het bestuur beslist tegenspre ken. Er wordt zóó streng toezicht gehouden, dat zich niets onbehoorlijks kan voordoen. De kermis onttrekt inderdaad, geld aan de gemeente, maar het kost den ingezetenen óók geld wanneer zij dit beschikbaar stellen door te teekenen op lijsten e. d., die hun door som mige andere vereenigingen wordeq aange boden. De kermis biedt voordeelen aan de gemeente, in de gemeentekas vloeit jaarlijks een bedrag van minstens f 250 aan vermakelijkheidsbe lasting en circa f 100 aan stroomverbruik, terwijl alle gelden die de I B. V. uitgeeft voor wedstrijdprijzen, tractatie der kinderen enz. besteed worden bij Heemsteedsche winkeliers. De vereeniging is terstond bereid, de ker mis te laten vervallen, als men haar een doeltreffend middel aan de hand lean doen om f 800 bijeen te brengen. De haar aange raden loterij kan niet in aanmerking geno men worden. Het bestuur wijst er tenslotte met nadruk op dat door het niet verleenen van toestem ming tot het houden der kermisvermakelijk heden de bloeiende vereeniging tot vernieti ging gedoemd zal zijn en het verzoekt den Raad alsnog toestemming tot het organisee- ren van vermakelijkheden te geven PROTESTVERGADERÏNG V. A. R. A. De afd. Heemstede van de V. A. R. A. zal op Donderdag 25 Juni een protestvergade ring houden tegen de Radio-censuur in Ho tel Lommeroord a. d. Kerklaan. Als sprekers zullen aanwezig zijn de heer A. de Vries algemeen voorzitter v. d. V. A. R. A. en H. J. W. B. Disselkoen lid van den Gemeenteraad van Heemstede. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijN. A. Elberse, Kerk laan 59, een zilveren schakelarmband; Waa- ge, Clivialaan 7, een heerenvest; De Gelder, Zandvoorteraliee 24, een tienrittenkaart; H. van Essen, Orchldeeënlaan 22, een riem; W. van Dongen, Bennebroekerdijk 250 Haarlem mermeer, een autoslinger; B. van der Put ten, Kerklaan, een stalen Meter en een kin derhalsketting; Van den Hoonaard, Voor weg 39, een autowieldop; F. Ex, Azalealaan 8, een zilveren armbandje; Van Lennep, Van Merlenlaan 23, een hondje; J. Kools, Lom bokstraat 29, een rijwielbelastingmerk; J. Horn, Heerenweg 29, een bruin, langharig hondje; Bureau van politie, Raadhuisstraat, twee ballen, ring met sleuteltjes en een roode ceintuur. HAARLEMMERMEER HET 23e CONCOURS-HIPPIQUE GROOTE DEELNEMING TE VERWACHTEN. Het bestuur van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer is met veel energie in de weer om het 23e concours-hippique, hetwelk op Donderdag 16 Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein zal worden gehouden, zoo schit terend mogelijk te doen slagen. Van verschillende zijden wordt reeds groote belangstelling aan den dag gelegd en be wijzen van sympathie werden ondervonden. De Koninklijke familie stelde wederom medailles beschikbaar. Het belooft een druk bezocht concours te worden. Het programma, zooals dit door het be stuur werd vastgesteld, luidt als volgt: 1. 10 uur. Eenspannen dekhengsten, goed gekeurd landbouwtuigpaard. 2. 10.20 uur. Eenspannen, tuigpaard in Ne derland geboren (hengsten en gedekte merriën uitgesloten). 3. 10.40 uur. Dressuurproef kl. B. (indivi dueel) a voor landelijke ruiters; b. voor politieruiters. 4. 11 uur. Tweespannen landbouwtulg- paarden, aangespannen voor boerenwagens van landbouwers. 5. 11.20 uur Springen met groepen, a. Voor landelijke ruiters; b. voor politieruiters. Pauze van 121.15 uur. 6. 1.15 uur. M. C. Merriën (de voorkeuring heeft 's morgens vooraf plaats op het aohter- terrein). 7. 1.30 uur. Eenspannen, luxe-tuigpaard, beneden 1.55. M. 8. 1.50 uur. Schoonste rijpaard; a. voor lichtgewicht; b. voor zwaar gewicht.Eereprijs zilveren wisselbeker. 9. 2.10 uur. Eenspan fokmerriën, type land- tuigpaard van landbouwers. 10. 2.30 uur. Eenspannen luxe-tuigpaard, open klasse 1.55 M. en daarboven. 11. 2.50 uur. Eenspannen fokmerriën van 1929 en 1930 en le en 2e prijswinners van no. 9 (verplichtend). 12. 3 uur. Champïonaat tusschen de prijs winners van de nrs. 2, 7 en 10. Eere prijs zilveren beker. 13. 3,15 uur. Twee spannen landbouwtuig- paarden, voor luxe-rijtuig. 14. 3.25 Opmarsch van alle landelijke ruiters en prijsuitdeeling der dressuurproef voor af. deelingen met paarden. 15. 3.40 uur. Tweespannen luxe tuigpaard open klasse bover. 1.50 M.) 16. 4 uur. Groote historische quadrille van 1931. 17. Tandems. 18. Springconcours (met handicaps welke bij buitenl. deelneming vervalt). Eereprijs zilveren wisselbeker van Hoofddorp, uitgeloofd door „Vooruit". Welke in de jaren 1929 tot en met 1933 verreden worden. BEVERWIJK ERNSTIG ONGEVAL. Dinsdagavond is op de brug over de Ring- vaartaan den Wijkermeerweg een ernstig ongeval gebeurd. Een elfjarige zoon van den heer H., wonende te Beverwijk, passeerde per rijwiel de brug en kwam, doordat hij niet voldoende aandacht aan den weg schonk, in botsing met een der brugleunin gen. De jongen sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Spoedig was ge neeskundige hulp ter plaatse; het bleek, dat de onvoorzichtige wielrijder een hersenschud ding ha& opgeloopen, welke van d\m aard was, dat de geneesheer opneming in een ziekenhuis noodig oordeelde. Per pnlitie- brancard is de patiënt naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht en aldaar ter ver pleging opgenomen. VERKIEZINGSPROPAGANDA. Dinsdagavond hield de plaatselijke afdee- ling van de S.D.A.P. een verkiezingsoptocht door de gemeente. De stoet werd voorafge gaan door een muziekcorps. Vanaf een mee- gevoerden reclamewagen werden op verschil lende punten z.g. 5 minuten-toespraken tot het publiek gehouden. Een oogenblik had het den schijn alsof deze optocht aanleiding zou geven tot relletjes tusschen de demonstree- rende S.D.A.P.'ers en aanhangers van de z.g. Groep Visser, die zich van de S.D.A.P. heeft afgescheiden en de vrije lijst Visser propageert. De politie hield echter een oogje in het zeil en haar aanwezigheid werkte zoo kalmeerend op de eenigszins verhitte gemoe deren, dat de optocht verder ongestoord zijn weg kon vervolgen. WIJK AAN ZEE EN DUIN. UITSLAG DER GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Dinsdag werden alhier de verkiezingen voor den gemeenteraad gehouden. Uitge bracht werden 2595 stemmen, van onwaarde 91; aantal geldige stemmen 2505. Gekozen: R.K. Staatspartij 7 (6), S.D.A.P. 2 (l), Vrijz. Dem. en Christ. Hist, (gecom bineerde lijst) 4. De S.D.A.P. en de R.K. Staatspartij winnen ieder 1 zetel. De Raad werd door uitbreiding der bevolking van 11 op 13 zetels gebracht. In den nieuwen Raad zullen zitting nemen voor de R.K. Staatspartij de heeren Jac. J. de Wildt, B. Schelvis, N. Tervoort, W. Geijs, Chr. de Goede, H. J. Kruidenberg en D. Zuiderduin. Voor de S.D.A.P. C. Gijsbert en J. Poortstra, voor de Vrijz. Dem. A. A. de Winter, H. C. v. d. Colk en R. Hilbring en voor de Chr. Hist. D. Kruithof. Nieuwe raadsleden izijn de (heeren Chr. de Goede en H. J. Kruidenberg (R.K.)J. Poortstra (S.D.A.P.); H. C. v. d. Colk en R. Hilbring (Vrijz. Dem.) De heeren J. W. Eerhart en A. Huender keeren niet meer in den Raad terug, omdat zij voor een candidatuur bedankten. De onderlinge partijverhouding in den nieuwen Raad ondergaat geen wijziging. DE ZWENDEL MET SCHILDE RIJEN TE OOSTERBEEK. ZWARE STRAFFEN TEGEN DE „KUNST HANDELAARS". Voor de Arnhemsche Rechtbank stonden terecht twee gedetineerden terzake van op lichting van den heer C. te Oosterbeek voor een bedrag van 15000. Het betreft hier de reeds uitvoerig bespro ken schilderijenzwendel. Een der verdacViten had met twee anderen den heer C. voor ruim een ton aan waardelooze copieën van schil derijen verkocht. Deze collectie zou door een z.g. rijken Amerikaan worden opgekocht. In derdaad verscheen een Amerikaan ten too- neele, de andere verdachte, die de geheele partij voor drie ton opkocht. Bovendien kocht deze van den eersten verdachte in het bijzijn van den heer C. nog eenige schilderijen en koperwerk voor 49000. De eerste verdachte verlangde van den Amerikaan een voorschot van 15000 op dit bedrag en de heer C. was wel zoo vriendelijk dit aan den Amerikaan te leenen. Sindsdien heeft hij nooit meer iets van de zaak gehoord. De affaire lekte uit, doordat de tweede ver dachte in een café over de geslaagde onder neming pochte. Vermeld zij nog, dat de heer C. in deze aangelegenheid ongeveer een en een kwart ton verspeeld heefC De Officier van Justitie mr. Lasonder eischte tegen den eersten verdachte twee en een half jaar gevangenisstraf en tegen den tweeden een half jaar. Uitspraak over acht dagen. HAAR MAN UIT HET RAAM GEDUWD?. VERGIFTIGD DOOR SLECHTE KARNEMELK. VIJFTIG MENSCHEN ZIEK TE SPIJKENISSE. Men meldt uit Spijkenïsse aan de N.R.Ct.: Door het gebruik van ondeugdelijk karne melk zijn hier 50 volwassen personen en kin deren vrij ernstig ongesteld geworden. Er doen zich bij hen hevige brakingen voor. De politie heeft monsters van de melk, die door een plaatselijken slijter geleverd is, in beslag genomen. VIJF JAAR TEGEN EEN UTRECHTSCHE VROUW GEëlSCHT. De Procureur-generaal van het Amster- damsch Gerechtshof heeft Dinsdag bevesti ging geëischt van het vonnis der Utrechtsche Rechtbank in de zaak tegen de 27-jarige Utrechtsche vrouw die op 24 October gepoogd had haar man van het leven te berooven, door hem het raam uit te werpen toen hij bezig was met het schoonmaken der ramen, en vroeg veroordeeling van de vrouw wegens poging tot doodslag tot een gevangenis straf van vijf jaar. De verdediger mr. B. E. J- Simon achtte niet bewezen, dat de vrouw haar man van de ven sterbank heeft geduwd en vroeg vrijspraak. Uitspraak 30 Juni. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Dinsdagavond is de 28-jarige IJ. v. d. Wal, le machinist bij de stoomzuivelfabriek te Heino bij het zwemmen in het Overijselsch Kanaal verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en een kindje achter. EEN OPTICIEN MAG EEN BRIL' VOORSCHRIJVEN. PRINCIPIEEL VONNIS GEWEZEN. Voor de rechtbank te Amsterdam stond on langs terecht een opticien die, terwijl bij niet toegelaten was tot de uitoefening der geneeskunde, buiten noodzaak aan een meis je geneeskundige bijstand als beroep of be drijf zou hebben verleend. Verd. had na on derzoek der oogen van het meisje, haar een bril voorgeschreven. De kantonrechter had verd. van rechtsver volging ontslagen, in hooger beroep eischte de Officier van Justitie 1 boete. De rechtbank ontsloeg verdachte thans van rechtsvervolging. EEN STAHLHELM-VERGADE RING TE VENLO. MERKWAARDIGE OMSTANDIGHEDEN. Het Volk deelt mede, dat te Venlo ëen ver gadering is gehouden van de Duitsche Stahl- helmorganisatie. Volgens het blad werden anti-Stahlhelmers, die niet opstonden, toen. het lied „Deutschland, Deutschland über alles" gespeeld werd, met oorvegen bedreigd, zulks onder toezicht van de Nederlandsche politie, die er zich niet tegen verzet zou heb ben. De politie zou geëischt hebben, dat van deze Duitsche vergadering op Nederlandsch grondgebied geen verslag in de pers zou ver schijnen. Bij de opening zou de voorzitter medegedeeld hebben, dat hij aan politie en burgemeester had moeten beloven, de verga dering niet per advertentie bekend te zullen maken. JUBILEUM MEVR. HOEK. Heden viert mevr. Hoek, wonende Spaarn- oogstraat 25, haar 60sten verjaardag. Dit zou niet een ver-meldenswaardig feit zijn, ware het niet dat mevr. Hoek een zeer be kende strijdster is uit de socialistische be weging en aan deze beweging dan ook nog steeds al' haar krachten geeft. Zij was de oprichtster van de Vrouwenclub uit de Ned. Vereen, van Spoor en Trampersoneel, waar van zij de voorzitster was; zij nam deel aan de leiding van de Vrouwenclub der S.D A.P. enz. Naar wij vernemen zou hedenmiddag een deputatie uit de Vrouwenclub ten huize van mevr. Hoek om 3 uur haar gaan com-v plimenteeren en eenige blijken van belang-' stelling overhandigen. PERSONEEL VAN GEND EN LOOS. In het gebouw De Centrale hield de Cen trale Bond van Transportarbeiders een ver gadering met het personeel van Van Gend en Loos. De heer A. Mars bracht verslag uit van de landelijke vergadering en deelde den inhoud van het af te sluiten contract mede. Na deze bespreking besloot de ver gadering met algemeene stemmen tot aan vaarding der overeenkomst. De vergadering drong er bij het bestuur op aan, pogingen in het werk te stellen op dat een hooger dagloon voor de losse arbei ders bij van Gend en Loos wordt vastgesteld, daar thans het dagloon achter staat bij het plaatselijk gangbare. Verder wenschte men een nauwkeurige controle op het overwerk, teneinde de juiste naleving van de collec tieve arbeidsovereenkomst te verkrijgen, voor al omdat de arbeidstijd bij van Gend en Loos toch al heel wat langer is dan in het par ticuliere bedrijf. De zeeduivel. Lowell Thomas heeft de lotgevallen te boek gesteld van Graaf Felix von Luckner, bijge naamd de Zeeduivel, die in 1916 en 1917 met een zeilschip de Sceadler de Atlantische Oceaan en Stille Zuidzee onveilig maakte en verscheidene vijandelijke schepen in den grond boorde. Hij zorgde er voor, dat geen enkel menschenleven daarbij verloren ging. De vertaling uit het Amerikaansch is van mr. P. J. A. Boot. De N.V. Uitgeverij P. D. Bolle te Rotterdam verzorgde de met 23 foto's en een kaart geïllustreerde uitgave. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: J. Menger—Post z., L. Mossel- Landman d., H. Irik—van Leeuwen z„ G. C. ReynhartGroot z., A. Zijl-Verschoor z.. J. A. Duineveldv. Wetering z., A. Koelmans v. d. Mark d., G. v. d. Welv. Beelen z., H. v. d. MerisPanneman d., N. v. Slootende Jong d. Overleden: Jacob Arïe Treuren 74 j., Jaco bus Gomes 85 j., Cornelia Castricum 40 j., Dirk van der Plas 4 mnd.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10