SPANNING IN PARIJS. BUITENLAND. VICTORIA-WATER MOEILIJKHEDEN IN HET NIEUWE SPANJE. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 24 JUNI 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Over Hoover's voorstel. Eenige merkwaardige geruchten Moeizame onderhandelingen HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een verklaring van ministerpresident Laval in de Fransche Kamer afgelegd, luidt als volgt: „De Fransche regeering erkent den groot moedigen geest van President Hoover. Zon der toestemming van het parlement zal geen wijziging in de bepalingen van het Youngplan worden aangebracht. De regeering beraad slaagt over het antwoord dat zij den presi dent der Vereenigde Staten zal doen toe komen. De Kamer zal Vrijdag a.s. kennis kun nen nemen van den inhoud der nota. Men moet begrijpen, dat het niet mogelijk is, de ant woordnota eerder bekend te maken.' Korter kan het al niet. Laval heeft met angstvalligheid vermeden een syllabe meer te zeggen, dan hetgeen hij eventueel voor de Kamer zou kunnen verantwoorden. De lof voor Hoover is echter wel wat sober geformu leerd, en klaarblijkelijk onder den druk van de te venvachten oppositie sterk ingeschrom- peld. Vrijdag zullen 6 interpellaties inzake het voorstel Hoover in bespreking worden ge bracht. Groote vrees ten aanzien dezer discus sies behoeft niet gekoesterd te worden. De moeilijkheid voor Frankrijk schuilt in een an dere kwestie. Het is de vraag hoe de Fransche Staatsbegrooting sluitend gemaakt moet .worden. De minister van financiën zoekt derhalve een oplossing, waardoor het de Fransche re geering mogelijk zal zijn. toe te stemmen in het plan van Hoover, zonder de Fransche be. lastingbetalers nieuwe lasten ten bedrage van totaal 5 milliard fres. op te leggen. Er gaat een gerucht, dat reeds thans onderhandelin gen plaats hebben, welke moeten leiden tot het sluiten van een internationale leening Aan deze leening zou worden deelgenomen door alle bij de schuldregelingskwestie be trokken landen. Met behulp van deze regeling zou het mogelijk worden de begrootingen der Staten die door het voorstel van Hoover be ïnvloed worden, weer sluitend te maken. Wij spraken gisteren van den hoogen Ame- rikaanschen druk die de onderhandelingen misschien zullen bespoedigenEen Pa- rijsch gerucht schijnt de aanwezigheid van dezen druk te bevestigen: Het Parijsche radio-agentschap meldt uit Washington, dat de onderstaatssecretaris voor de Schatkist Mills, den Franschen gezant schapsattaché een memorandum heeft over handigd in den vorm van twee tabellen ten einde deze naar Parijs door te zenden. Een van deze tabellen vermeldt het aan deel dat Frankrijk heeft in de plannen van Hoover, terwijl in het andere de toestand wordt geschilderd die ontstaan zal indien Frankrijk de voorstellen van de hand wijst. Het memorandum is van vertrouwelijken aard. Voorloopig verluidt slechts, dat het se cretariaat van de Schatkist te Washington een uitvoerige berekening heeft gemaakt, en uiteenzet, dat het Frankrijks eigen belang is de voorstellen aan te nemen.. Een punt van groot en min of meer onrust barend gewicht is het, dat er oneenigheid schijnt te bestaan in het Fransche kabinet. Daarover doen allerlei geruchten de ronde. Van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat Briand uit politieke overwegingen vóór de aanvaarding van het Amerikaansche voor stel is, terwijl men langs den weg van onder handelingen zou kunnen trachten de Fran sche belangen te waarborgen. De meerderheid der ministers zou zich echter tegen het aan tasten van de Haagsche overeenkomst ver klaard hebben en dientengevolge vóór de verwerping van het voorstel-Hoover voor zoo ver dit het niet-beschermde deel der Duit- sche betalingen betreft. In de kringen van het Witte Huis en van het Staatsdepartement te Washington heerscht de meening, dat het morgen ver wachte antwoord der Fransche regeering, wanneer het al niet afwijzend zal zijn, toch althans eenige reserves en bepaalde eischen zal bevatten ten aanzien van het niet-be schermde deel der Duitsche herstelbetalingen Van welingelichte zijde wordt echter ver klaard, dat zelfs de Fransch-gezinde elemen ten in de regeering onbuigzaam op hun stuk zullen blijven staan, dat de plannen van Hoo ver in hun geheel aanvaard worden in de thans bekende formuleering. Intusschen heeft Briand zich met de re geeringen van Italië en België in verbinding gesteld. Definitieve toezeggingen zijn tot nu toe noch uit Italië, noch uit België ontvan gen. Wij vestigen tenslotte de aandacht op de zeer belangrijke rede van Rijkskanselier Eruening, de wijze, en schier onaantastbaar geworden Duitsche staatsman, wiens beleid in de eerste plaats oorzaak is, van de groote internationale wending. Dr. Hjalmar Schacht, de vroegere directeur van de Duitsche Rijksbank, die wel eens ge doodverfd werd, als een der candidaten voor de dictatuur heeft verklaard, dat de wijze politiek van de zedelijk sterke figuur des Rijkskanseliers den stap >aa, Hoover heeft voorbereid en mogelijk gemaakt. Juist uit den mond van een man als Schacht is dit voorwaar geen geringe lof. L. A. Margaine. Margaine zeilde dat het Ameri kaansche voorstel zonder voorafgaand overleg met Frankrijk gepubliceerd is. Uitvoerig zette Margaine ten slotte uiteen welke nadeelen uit het plan voortvloeiden voor Frankrijk zoowel ten opzichte van de begrooting als ten opzichte van de finan- cieel-politieke belangen. Marln zeide dat de verklaring van Briand over de onaantastbaarheid van het plan Young even onjuist zijn geweest als al zijn andere beweringen. Duitschland Frankrijk. Vrijdag behandeling der inter pellaties over het plan-Hoover PARIJS, 23 Jur.i (V.fi.) Hedenavond laat hadden in de Kamer de debatten plaatst over de ingediende interpellaties inzake de plan nen van Hoover. Minister-president Laval verklaarde bereid te zijn in de Kamer Vrijdag a.s. op de vragen te antwoorden. Hierop ,werd het woord gevoerd door de •Indieners der interpellaties Marin. en Rede van Dr. Brüning over het plan-Hoover. BERLIJN, 23 Juni <VX>.> Hedenavond om 11 uur heeft de rijkskanselier, dr. Brü ning voor de radio een redevoering gehouden, welke over alle Duitsche zenders verspreid werd. De Rijkskanselier zeide o.a. het vol gende: Volgens de proclamatie van den president van de Vereenigde Staten moet het komende jaar niet alleen het herstel brengen van het internationale vertrouwen op economisch ge bied en daarmede den economischen opbouw der wereld dienen, doch streeft tevens het doel na de politieke betrekkingen tusschen de landen te verbeteren en een verdere vreed zame ontwikkeling, gegrondvest op overtuigd samenwerken der staten te bevorden en te versterken. Deze beiden oefenen een nood zakelijke wisselwerking uit. Zonder saneering van economische en financieele verhoudin gen is geen kalmeering van den politieken toestand, zonder deze politieke kalmeering geen overwinnen van den economischen nood denkbaar. De Duitsche regeering is bereid, met alle krachten aan het bereiken van het doel van het Amerikaansche initiatief mede te werken. Zij heeft den oprechten wil met alle regeerin gen de oplossing der problemen aan te vat ten, welke voor het herstellen van de rust in Europa van belang zijn. Hoe meer de econo mische en sociale nood waaronder het Duit sche volk lijdt, wordt verzacht, des te krach tiger en eensgezinder zal zijn geschiktheid blijken om een bolwerk van orde en rust in Europa te zijn. Het belang van dit oogenblik en de hieruit voortvloeiende verantwoorde lijkheid doen mij de hoop en verwachting uitspreken, dat al diegenen, die voor de vor ming der openbare meening van toonaan- gevenden invloed zijn, zich bewust zullen blijven van welke beslissende beteekenis op dit moment maathouden en zelfbedwang bij al onze volksgenooten is in alle uitingen en demonstraties, zoowel voor Duitschland als voor Europa. Is de overeenstemming over het komende jaar tot stand gekomen, dan zal het des te gemakkelijker zijn in open gedachtenwisse- ling den weg vrij te maken voor een groote practische samenwerking der beide landen. Ik zou het begroeten wanneer ik gelegenheid zou vinden voor zoo'n inleidende gedachten- wisseling. Het moet toch mogelijk zijn door vertrouwelijke uitwisseling van gedachten een basis te vinden waarop de oplossing der moei lijkheden begonnen kan worden. Overgaande tot bespreking van de binnen- landsche toestanden zeide Brüning het vol gende: Alle volkeren der aarde zijn diep onder den indruk van den historischen stap die de pre sident der Vereenigde Staten Zondag gedaan heeft. Het Duitsche volk en de Duitsche re geering hebben in hartelijke dankbaarheid de voorstellen van president Hoover aan vaard. Een nieuwe hoop voor Europa en Duitschland ontstaat uit dit voorstel. Het brengt Duitschland hulp op een beslissend moment van zijn geschiedenis. Het begin voor een betere toekomst is gemaakt. Maar de rijksregeering moet waarschuwen voor de opvatting dat door dit voorstel van den Ame- rikaanschen president, wanneer het door alle betrokken volkeren wordt aangenomen, alle moeilijkheden zullen worden overwonnen. Wanneer de rijksregeering ook in de herhaal de harde maatregelen van de noodverorde ningen van December en de laatste noodver ordening gepoogd heeft de opkomende ge varen te bedwingen en gedwongen was het Duitsche volk een maximum van lasten en beperkingen op te leggen teneinde de komen de maanden en vooral den volgenden winter door te kunnen komen, dan was zij er zich van bewust, dat het jaar 1932 naar alle waarschijnlijkheid het hoogtepunt der finan cieele moeilijkheden brengen zou. Al heeft de rijksregeering de begrootïng van het rijk sluitend gemaakt en zelfs groote bedragen voor de gemeenten ter beschikking gesteld teneinde alle werkloozen te kunnen onder steunen, toch is In 1931 de positie der landen en gemeenten nog niet geheel in orde. De opbrengst der belastingen zal naar schatting van de rijksregeering honderden millioenen dalen. Hierbij komen de vermin deringen aan inkomsten aan landen en ge meenten tengevolge van den slechten econo mischen toestand enz. De verminderde Inko mens en loonen van 1931 zullen de begrootin gen van rijk, landen en gemeenten voor 1932 zwaar belasten. Daarbij komt het acute ge vaar dat wij in de laatste twee jaren her haaldelijk hebben doorgemaakt, n.l. dat ten gevolge van een reeks economische gebeurte nissen een ontzaglijke onrust ontstaat, ten gevolge waarvan door het buitenland groote credieten op korten termijn opgevraagd wor den. De poging die nu ten derde male gedaan is een zeer groot gedeelte van deze credieten op korten termijn plotseling uit Duitschland terug te halen heeft den storm, die thans beschouwd kan worden als bezworen, doen ontstaan. Deze storm heeft echter tevens al diegenen die inzicht hebben met drastische duidelijkheid de verbondenheid van het eco nomische wereldleven, positief zoowel als ne gatief. getoond. Het zou de gevaarlijkste illusie, die het Duitsche volk zich zou kunnen maken. zijn. te gelooven. dat na aanvaarding van het voorstel van president Hoover, alle nood in Duitschland is overwonnen. De rijks regeering heeft de harde maatregelen tot redding der financien moeten nemen en zal OBERLAMNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Heerlijke, opwekkende en gezonde drank. daaraan vasthouden, aangezien het doorzet ten ook zonder reparatiebetallngen ln de vol gende anderhalf jaar buitengewone eischen zal stellen. De regeering heeft verklaard en blijft daarbij dat zij bereid is, de harde en bijzonder drukkende maatregelen der nood verordening te veranderen. Zij Is echter niet in staat op eenige wijze aan het financieele totaalresultaat van de noodverordening te laten raken. Slechts onder garantie van dit financieele totaalresultaat zal het bij aan vaarding van het initiatief van President Hoover mogelijk zijn, wanneer de inkomsten niet bijzonder terugloopen, de begrooting voor 1932 sluitend te maken. Hat Duitsche volk zou ieder vertrouwen van de wereld en ieder begrip verspelen, wanneer het niet zou vasthouden aan de principes van een abso lute, zelfs met offers doorgevoerde saneering van onze openbare financiën. r>e saneering der financiën is een der belangrijkste voor waarden voor het scheppen van vertrouwen. Het bewijs van vertrouwen dat in den histo rischen stap van president Hoover ligt kan slechts vrucht dragen, wanneer het Duitsche volk vast besloten is op eigen kracht den weg van de grootste zuinigheid op elk gebiea verder te gaan. Oostenrijk. Regeeringsverklaring van het kabinet-Buresch. WEENEN. 23 Juni (ÏBJ In d" heden gehouden zitting van den Nationalen Raad heeft de regeering zich aan het parlement voorgesteld. In de regeeringsverklaring, die door Bondskanselier Dr. Buresch werd voor gelezen, werd allereerst de binnenlandsche politiek behandeld. Haar richtlijnen laten zich in de volgende woorden samenvatten: rechtvaardige verdeeling der van de bevol king geëischte offers, afhandeling der douanevoorstellen, sluiting van handelsover eenkomsten, bestuurshervorming. Ten aan zien van de reorganisatie van de Kredit- anstalt zeide de Bondskanselier onder leven- digen bijval, dat het de taak der regeering zal zijn de verantwoordelijkheid, van alle be trokken organen binnen het kader der be staande wetten vast te stellen. De benoe ming van een directeur als verantwoordelijk leider der instelling zal eerlang geschieden. Met steun der regeering zal een reorganisa tie plan worden uitgewerkt, waarbij de om vang der uitkeeringen en pensioenen aan een strenge revisie zal worden onderworpen. De in deze richting noodzakelijke maatregelen zullen zoo noodig rechtskracht verkrijgen. De Weensche Universiteit r gesloten. WEENEN, 23 Juni (V.D.) Naar aanleiding van de heden plaats gevonden hebbende on lusten aan de universiteit te Weenen werd besloten deze tot nader order te sluiten. Ook de landbouwhoogeschool zal worden gesloten evenals de technische- en de handelshooge- school aangezien ook daar ordeverstoringen hebben plaatgevonden. Rotary congres te Weenen geopend. Te Weenen is gisteren, naar Wolff meldt, het 22ste jaarlijksche congres van Rotary International geopend, in tegenwoordigheid van den bondspresident, den bondskanselier en den burgemeester van Weenen, die door den voorzitter van het congres, Sidney Pas- sall, werden welkom geheeten. Lord Cecil hield in deze feestelijke bijeen komst een voordracht over het ontwapenings- vraagstuk. Bulgarije. Groote vooruitgang der com munisten bij de verkiezing voor de Sobranja. SOFIA, 23 Juni (VJ>.) De definitieve uitslag van de parlements-verkiezingen in Bulgarije bevestigt de berichten omtrent een groote overwinning der oppositie. Het oppo sitioneel burgerlijke blok krijgt in de nieuwe Sobranja 150 mandaten, de regeeringspartij de Sgovor, slechts 79. De socialisten die 10 mandaten in de oude Sobranja hadden, keeren met 5 afgevaardig den terug. De Macedonische groep krijgt 8 mandaten. Het merkwaardigste is wel de groote voor uitgang der communisten, die van 4 tot 32 zetels stegen. Het kabinet besloot gisteren, dat Liaptsjev Vrijdag a.s. zal aftreden. De Svogor schijnt thans besloten te zijn in de oppositie te gaan. EINDEXAMEN AFD. GYMNASIUM KENNEMER LYCEUM. Geslaagd voor diploma A: Mej. K. van Pieterson, Mej. I. Relnders. de heer A. van Raalte, de heer W. Stenfert Kroese. Voor diploma B: Mej. N. van der Laan, mej. E. Tillema. mei. H. van Veen. de heer G. Dissevelt, de heer C. van Eendenburg. Afgewezen 1 candidate. Het examen wordt met 1 candidate voort gezet. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. Zondag 28 Juni a.s. viert het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zijn Zomerfeest op het terrein van hotel „Velserend", Bredero- deweg, Santpoort.. Wandelaars vertrekken om half elf, fietsers om half twaalf, beiden van het Soendaplein. DE AANRIJDING BIJ HALFWEG. Om misverstand te voorkomen kunnen wij ,in aansluiting op ons bericht van Dins dag over de aanrijding bij Halfweg, mede- deelen. dat de heer D. niet de oorzaak is geweest van het ongeluk, dat vier jaar ge leden (niet twee jaar, zooals in het bericht stond vermeld) op den Amsterdamschen straatweg plaats vond. Vermoedelijk was de ooi-zaak van die aanrijding gelegen in den toestand van den weg, die toen nog niet verbreed was. Wat het ongeluk van Maandag betreft, zij nog vermeld, dat de heer D. met zijn auto uit de richting Amsterdam kwam. Een monarchistische opstand te verwachten? Geen geheim verdrag met Italië door Scnor A. LERROUX (Minister van Buitenlandsche Zaken in Spanje). (De nieuwe republikeinsche minister van Buitenlandsche Zaken in Spanje geeft dc volgende uiteenzetting van zijn standpunt.) De Spaansche revolutie droeg in vele op zichten een socialistisch karakter. Zij streef de naar aanmoediging van den repubükein- schen geest in de nationale mentaliteit. Zij streefde naar een oplossing van vele sociale problemen. Spanje is een land met wan toestanden en onze eerste zorg is land aan de boeren geven. Wij willen een hervorming van het grondbezit ten uitvoer brengen in denzeifden geest als in Tsjecho^Slowakije. Ons tweede groote probleem is de werk loosheid, die zijn ernstigste vormen onder de landarbeiders heeft aangenomen. Ik ge loof, dat schenkingen van land dit probleem automatisch zullen oplossen. De principieele fout van het monarchisme was, dat de Koning alle relaties afbrak met het intellectueele deel der bevolking, dat dus geheel uit de politieke arena werd geweerd. Onder dezen betreurenswaardlgen toestand, lijdt de tegenwoordige Spaansche regeering het meest. Want zij heeft nu een groot ge brek aan ervaren politici, aan wie diplomatie ke en politieke zendingen kunnen toever trouwd worden. De absolute heerschappij van den Koning werd nog verergerd door het verderfelijke „cacique"-systeem. In iederen stad en dorp was door den koning een „caclque" aange steld, die in zijn naam een wreed en roof zuchtig bestuur uitoefende. Gewoonlijk be hoorde de „cacique" tot den adel. Geen won der dat het volk met bitterheid vocht voor bevrijding van dit systeem. Hun ontevreden heid vond op elke denkbare wijze uiting De val der monarchie werd vertraagd door het gevangennemen en verbannen der in- tellectueelen. Contact met het volk was zoo slechts moeilijk te krijgen en de revolution- nairen konden hun werk slechts in het diep ste geheim voortzetten. Wat mijzelf betreft, ik heb 47 jaar aan den ondergang der monarchie gewerkt. Ter- rorisatie en gevangensistraf werden dik wijls gebruikt om mijn activiteit te matigen, evenzoo ging het enkelen anderen leden van de tegenwoordige regeering. Zij, die in de waarheid geloofden, leden met ons. De be^ roemdste dichters, schrijvers, artisten en politici sympathiseerden met ons. Na den val van den dictator Primo de Rivera, wis ten wij republikeinen dat de dagen der mo narchie geteld waren. De hem opvolgende eerste ministers konden de lawine niet tegen houden. Er is een kolossale arbeidersorgani satie in Spanje. De socialisten en andere republikeinsche partijen hebben veel Invloed op de bevolking. Voor de gebeurtenissen in April slaagden wij er in, alle revolutionnaire partijen tot één monsterverbond samen te smelten. Het resultaat van de verkiezing was hieraan te danken. De loop der gebeurtenissen van den 12en April was als volgt. De kring rondom den Koning had den uitslag der verkiezing ge heim gehouden en hield de kranten, waarin hij de overwinning kon lezen, verborgen. Natuurlijk kon die uitslag toch niet lang geheim blijven en teen tenslotte de vernie tigende uitslag den Koning bekend werd. toonde hij, genoeg helder inzicht in politieke zaken te hebben, om uit vrijen wil te ver klaren. geen bloed te willen vergieten en het land te zullen verlaten. De monarchistische regeering poogde ver binding te krijgen met de republikeinsche leiders. Dit was echter niet gemakkelijk, daar de meesten zich schuil hielden. Ik zelf was in deze critieke dagen tusschen den 14en De cember en den 13en April op verschillende plaatsen verborgen om te ontkomen aan 's Konings detectives. Op den dag der ver kiezingen kwamen wij, als door een wonder van alle kanten opdagen; de tijdelijke regee ring werd gevestigd en de onderhandelingen met de monarchistische regeering begonnen. Met het oog op de dreigende houding van het volk, vertrokken de Koning en de aristocra tie den 14den April uit de hoofdstad. Hiermee was het republikeinsche regime een feit ge worden. In het buitenland verwondert men zich er over, dat de revolutie zonder bloedvergieten is verloopen. Dit is intusschen niet zoo vreemd. We hebben geen vijanden onder het volk. Er was geen tegenstand, teen de macht in onze handen werd gelegd en de civiele garde, de voornaamste steun van den Koning, plaatste zich aan onze zijde. I-Iet feit. dat Spanje op het oogenblik aan oproerige troe belen onderhevig is, is in het minst niet ver ontrustend. De regeering heeft alle middelen om de rust te bewaren tot haar beschikking en het aantal der rustverstoorders, die de on geregeldheden hebben veroorzaakt, is klein. Een opstand der monarchisten is te ver wachten, maar de nieuwe Spaansche regee ring is zeer goed met de geheime royalistische organisaties bekend en is op alles voorbereid. Het Bolsjewistische gevaar is niet- groot, daar het aantal bolsjewisten zeer gering is. De par tijen der uiterste linkerzijde toonen zich veel gematigder. De Catalonische kwestie Is ernstiger dan de strubbelingen tusschen links en rechts, maar zal in de naaste toekomst een vreed zame oplossing vinden. Het spreekt vanzelf, dat de Cataloniërs, die reeds eeuwen lang door een andere cultuur, taal en gewoonten van de rest van Spanje zijn gescheiden, een breed opgevatte autonomie zullen krijgen. De onderhandelingen hierover tusschen de republikeinsche leiders van Spanje en Cata- lonië waren al begonnen, vóór de Republi keinsche regeering gevestigd was en reeds was overeengekomen, dat de regeling over dit delicate vraagstuk aan een constitutioneel referendum zou worden overgelaten. De Ca talonische staten zullen een regeeringsvorm uitwerken en dit plan zal aan een volksstem ming worden voorgelegd. Wanneer het plan wordt goedgekeurd, zullen de kiezers er mee accoord gaan en ik ben er vast van overtuigd, dat er geen enkele hinderpaal zal zijn op den weg. dien de Catalonische natie haar onaf hankelijkheid zal geven in den vorm van een zelfbestuur in samenwerking met de Spaansche republiek. Dit zal niet alle partijen bevredigen. Indien om een of andere reden deze oplossing niet kan worden bereikt, zal de republikeinsche partij van Catalonië doorgaan in haar pers voor haar idee te strijden, maar zonder dat onwettige middelen zullen worden gebruikt. Juist zooals ook wij de wettelijke grenzen steeds in het oog hielden in den strijd tegen over het dictatorschap. Als vertegenwoordiger van Spanje kwam ik naar Genève. Ik leg den nadruk op „van Spanje" en niet van de regeering. zooals vroeger, toen de delegatie de belangen van den Koning vertegenwoordigde en niet die van het land. Ik vestig hier de aandacht op, omdat ik geloof, dat door zulk een represen tatie in Genève de vrede kan worden gediend. Toch behoor ik niet tot de socialisten of soortgelijke organisaties. Om eerlijk te zijn, ik gevoel mij niet heelemaal thuis in het ge heime labyrinth van den Volkenbond. Ik ben eigenlijk in Genève om de politieke taktlek van den Volkenbond te bestudeeren. De leden van de nieuwe Spaansche regeering hebben tot nog toe niet veel gelegenheid gehad om bekend te worden met buitenlandsche diplo matie in het algemeen. Gedtnende ouzo lange jaren van werken, was ons eenig doel de bevrijding van Spanje. Toch ben ik overtuigd, dat de Volkenbond de beste kans geeft, die wc ooit gehad heb ben, om de volken nader tot elkaar te bron gen. Of dit doel ten slotte bereikt zal worden, hangt af van de mate, waarin dc gedelegeer den van de andere volken het algemeen be lang in het oog houden en van dc middelen, die zij voor het bereiken van eenheid zullen gebruiken. Het Spaansche volk zal er naar streven, zooveel het kan mee te werken aan dén wereldvrede. Hoe men ook van meenlrg Kan verschillen over de wijze waarop dit doc! is te bereiken, wij zijn bereid iedere ernstige poging voor vrede of verbetering der alge- meene economische toestanden te onder steunen. Of het gedeeltelijke o.ntwapenlng, algeheele ontwapening, het Pan-Euronaplan, of verlaging der tariefmuren geldt, wij wen- schen mee te helpen en lk hoop, dat ieder volk aan dit doel zal meewerken, even op recht als wij. De Spaansche regeering herstelt de dip'o- matieke betrekkingen met alle landen. Na drukkelijk spreek ik de geruchten !n de Europeesche pers tegen, dat wij weigeren, het geheim militaire verdrag tusschen het mo narchistische Spanje en Italië te publlcee-* ren. Want dat verdrag heeft nooit bestaan. Op den raad van enkele socialistische leiders stelden wij onmiddellijk, nadat wij de macht in handen hadden gekregen. In de staatsarchieven een onderzoek ln. Het doet mij genoegen te kunnen zegimn. dat we geen enkel spoor van een dergelijk verdrag heb ben kunnen vinden. (Nadruk verboden). 50-JARIG BESTAAN „J. J. CREMER" VAN ALLERLEI FEESTEN IN VOORBEREIDING De Koninklijke Letterlievende Vereenlging J. J. Cremer, heeft plannen in voorbeerlding voor de viering van het 50-Jarig bestaan. Er is een nationale tooneelwedstrijd uitge schreven, waaraan zal worden deelgenomen door: de Koninklijke Rederijkcrskaimcr „Jan van Beers" te Utrecht; de Koninklijke Rederijkerskamer „Zwolle" te Zwolle; de Koninklijke Vereenlging „Litteris Sa crum" te Leiden; de Rederijkerskamer „Inter Amicos" te Dordrecht; de Tooneel- en Letterl. Verecniging „Varia" te Vlaardingen. Als data voor de 8 tooneelvoorstellingen zijn vastgesteld Dinsdagen: 22 September (openingsvoorstelling door „Cremer") 13 October en 17 November (wedstrijd avonden) 15 December (voorstelling door „Cremer") 19 Januari, 2 Februari cn 8 Maart (wedstrijd avonden), 12 April (slotvoorstelling door „Cremer"). Na afloop van alle voorstellingen gezellige „nabetrachting" ln het H.K.B. gebouw. In Juni 1932 zal een openluchtvoorstelling worden gegeven op het landgoed ..Duin en Kruidberg" te Santpoort, waartoe de be schermheer. do heer Herbert Cremer, volle dige medewerking heeft toegezegd. De voorgenomen boottocht, moet verval len wegens toeneming van het ledental, die het noodzakelijk maakt een drlcdcksboot te huren, welke op Zondag niet te krijgen is. Er is een avondfeest voor in de plaats gekomen dat Dinsdag 7 Juli gegeven wordt op „Duin en Daal" te Bloemendaal. Hieraan zullen medewerken een ballet onder leiding van Tilly Sylon. Volksdansen onder leiding van den heer H. van de Wateren, het solo-man- nenkwartet „Votum Nostrum" te Zaandam een Far East Hawaiian Band onder leiding van den heer Guus van Hees, het volledig orkest van de H.O.V., onder leiding van Ma- rinus Adam. DE CONCERTEN IN DE BUITENWIJKEN. IN HET KLEVERPARK. Programma van het Plein-concert, te geven door het Fanfarecorps „Kunstkring" van Spaarndam, dir. Peter Wit, op Woensdag 24 Juni, in het Kleverpark. 1. Athalia, marsch, Bolderdljk. 2. Ouverture Symphonique, S. Vlessing. 3. Marche aux Flambeaux, Meljer'oeer. 4. Alcée-ouverture, Register. 5. Stars and Stripes, marsch Sousa. 6. Rosamunde-ouverturc, Schubert. 7. Valse Prlntanière, Blanco. 8. Herinnerings-marsch, Kareis. MR. A. BEETS. PENNINGMEESTER VAN DE II. O. V. Op een vergadering van dc H.O.V., Dinsdag middag in café-restaurant Brinkmann ge houden, werd als penningmeester der Haar- lemschc Orkestvereeniging aangewezen Mr. A. Beets, alhier,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11