VERKADES VOOR DE FORENSEN. Nog eens de verkeersmiddelen te Haarlem. Het Vruchteloos Offer. HtVtA W^BiTTERE CHOCOLADE ZïAcsr BLOKJES HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 25 JUNI 1931 Tram en autobus. Wij ontvingen over de artikelen over de Verkeersmiddelen in de woongemeenten (opgenomen in de nummers van 4 en 11 Juni) een uitvoerig ingezonden stuk van „Een forens". Daaraan ontleenen wij: „Het is mij uit deze artikelen gebleken, dat de schrijver speciaal de forensen uit Haarlem-Noord met den meesten spoed naar het station wil brengen en daarvoor gaarne een 5 minutendlenst van tram of autobus zou zien ingesteld. Heeft schrijver vergeten, dat in Haarlem-Oost en -West ook zeer veel forensen wonen, welke alleen aangewezen zijn op een autobuslijn, omdat daar in het geheel geen tram komt? Noemen we slechts Amsterd. Buurt en Leidsche Buurt. Heeft de schrijver de uitbreiding van Haarlem-Oost waargenomen? Heel veel en zeer lang is er reeds gedebat teerd en geschreven over tram en autobus lijnen en en inderdaad laten de verbindingen Jiier ter stede nog veel te wenschen over. Maar wien de schuld? In de eerste plaats de gemeente, want waarom heeft de gemeente zelf de uitbrei ding van de verkeersmiddelen niet ter hand genomen, zooals in andere groote steden? Het is toch inderdaad een gemeentebelang. In de tweede plaats de N. Z. H. T. M., wel ke destijds de exploitatie van de autobus lijnen kon krijgen. Maar beiden wilden eerst, zooals men dat noemt, de kat uit den boom kijken. De schrijver wil nu de tram doorgetrokken zien tot de Jan Gijzenvaart en als die een maal doorgetrokken is, dan moet de bus die nu langs den Rijksstraatweg rijdt, maar een andere route kiezen. Het Is maar gelukkig, dat de Rijkswater staat alleenheerscher over dien weg is, want niet alleen is het kiezen van een andere route voor de brockway practisch onmoge lijk, maar bovendien is de Brockway geen philantropische instelling. Daarom zou de Brockway het niet toestaan, dat naast de bedoelde autobuslijn een tramlijn kwam, of dat zij gedwongen zou worden geheel uit Haarlem-Noord te verdwijnen, wat weer als gevolg zou hebben, dat de menschen wo nende in de z.g. Vogelen- en Rivierenbuurt hierdoor gedupeerd zouden worden, daar de tram niet verder zou komen dan de Jan Gijzenvaart. Het zou zeer terecht onbillijk zijn als het gemeentebestuur zijn medewerking tot dc doortrekking van de tramlijn zou verleenen. Laat Waterstaat nu vasthouden aan het eenmaal ingenomen standpunt en geen tramlijn langs den Rijksstraatweg toestaan. Vele malen reeds zijn particuliere auto- bu.smaatschappijen met hun interlocale bus lijnen door Waterstaat gedupeerd geworden door weigering of intrekking van concessies (noemen we slechts de „Gooi-Expres"). Hoe wel het een feit is, dat vele gemeenten uit hun betrekkelijk isolement verlost werden door de autobus. Toen de tram-Mijen zagen dat er voor hen niets meer overschoot, stel den zij verbetering van materiaal voor, daar bij de bepaling makende, dat wanneer hun materiaal verbeterd was, de bussen moesten verdwijnen. Daarbij genoten zij, zeer onbil lijk, de volle medewerking van Waterstaat, immers de tram-Mij en oogstten de vruchten welke door de autobus-Mijen gezaaid waren. Diezelfde tactiek wil men nu ook hier toe passen, want vóór de bus reed was er geen sprake van doortrekking van de tramlijn, echter nu de bus er is, wil men doortrekken. De geachte schrijver betoogt verder, dat vele forensen liever op de fiets van en naar het station gaan; ik kan dat ten volle be amen, doch ik lean schrijver wel dc verzeke ring geven dat men dat altijd zal blijven behouden al had men de prachtigste tram- en (of) autobusverbindingen. Holland is nu eenmaal een fietsend land. Hoewel nog niet ideaal, kan men nu toch zeggen, dat de verkeersmiddelen van Haar lem-Noord aanmerkelijk verbeterd zijn bij twee jaar geleden. Men kan nu tenminste van het centrum stad en station elke 5 minuten met een bus tot de Spaarnhovenstraat rijden. Daarbij zal 5 a 10 minuten loopen van een bushalte tot zijn huis wel het maximum zijn. Als de Brockway nu nog iets doet voor de nieuwe woonwijken in de omgeving van de Marnixstraat en het Elzenplein, dan kan men zeggen dat Haarlem-Noord voldoende geholpen is. Anders staat het met Haarlem Oost en Haarlem-West en de verbindingen tusschen Oost en West onderling. Toch is ook daar de laatste jaren verbe- FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL MUUSIVIANN. (Nadruk verboden.) 26) „Ik zeg u nogmaals dat u de zaak teveel uit verstandsoogpunt bekijkt", verklaarde Thalberg nadrukkelijk. „Ik bekijk de zaak zooals Iemand het doet, die lange jaren als strafrechter heeft ge fungeerd. Ik wil u in vertrouwen nog iets zeggen, kolonel. Toen mevrouw Bruhn in dertijd haar bekentenis aflegde, had ik al den sterken indruk, dat haar man méér van de misdaad afwist als ik me goed her inner heb ik daar tegenover u toen ook op gezinspeeld". Thalberg knikte bevestigend. „Welnu", ging Thingsted voort, „ik ben niet zoo hardvochtig als u denkt. Het is als strafrechter niet mijn taak een heele fa milie te gronde te richten. Als ik er, zooals in dit geval, in slagen kan een voorbeeld te stellen ben ik tevreden. Als we toen bij u in het district niet zonder genade waren op getreden, was het met de branden nooit uit geweest en waren er op den duur mis schien onschuldige menschenlevens verloren gegaan. Plet was mijn tank dit als rechter te verhinderen en dat kon alleen door de schuldigen te achterhalen en te straffen." „Bent u in uw ziel overtuigd, dat in dit geval een schuldige gestraft is?" „Waarom niet? Waarom zou mevrouw Bruhn indertijd een bekentenis hebben af gelegd als zij, alléén of in vereeniging met haar man den brand niet had aangestoken? In ieder geval heeft ze tegenover den dokter verklaard, dat haar man de dader is en door de schuld op zich te nemen heeft ze maat- tering gekomen. Wie vroeger uit de Amster- damsche of Leidsche buurt naar het station moest, kon 20 a 25 minuten loopen. In elk der beide buurten, waar ook foren sen wonen en geen tram ooit kwam, heeft men nu een buslijn. Heel schaarsch zult u zeggen, inderdaad, doch de bewoners van beide buurten zijn al zeer gebaat met deze buslijnen. Immers de N. Z. H. T. M. durfde toch schijnbaar het risico van traan-exploitatie in beide buurten niet aan, met het gevolg dat de bewoners van beide buurten, dus ook de forensen, jarenlang gedupeerd zijn ge worden. Nu Haarlem-N. rijkelijk voorzien is van verkeersmiddelen, moeten wij meer aandacht schenken aan Haarlem O. en W. en aan de verbinding van Oost en West onderling, wel ke verbinding momenteel nog ontbreekt, doch zeer zeker gewenscht is. Over Trolleybussen voor Haarlem zullen we het maar niet hebben, die zijn voor een stad als Haarlem absoluut ondoenlijk, excur sies daarover naar Groningen zijn daarom dan ook beslist overbodig". Tot zoover dit schrijven van een forens. Wij krijgen daardoor gelegenheid op enkele punten nog dieper in te gaan. Allereerst de verkeersmiddelen voor Haar lem-Noord. Wij zijn het met dezen forens eens, dat in de laatst^ jaren veel verbeterd is, maar ideaal is de toestand geenszins. Het kan veel beter èn voor de tram, èn voor de autobus en daardoor natuurlijk ook voor het publiek. 1-Iet is toch een onzinnige toe stand, dat van de Groote Markt de tram en alle drie de autobuslijnen vrijwel dezelfde route hebben. Twee autobuslijnen gaan ook over den Schoterweg en den Rijksstraatweg, de derde buslijn doet even de Patrimonium- buurt ten Noorden van den Kloppersingel aan, gaat dan door enkele straten ten oosten van den Schoterweg, maar komt toch ook bij het Soendaplein weer op den Rijles- straatweg. Door zoo'n zonderlinge regeling blijven de bewoners van Haarlem-Noord, die ten Oos ten en ten Westen van den Rijksstraatweg wonen, van een verkeersmiddel verstoken. De forens vergist zich als hij denkt, dat de plannen voor de doortrekking van de tramlijn van het Soendaplein tot de Jan Gijzenvaart gerezen zijn nadat de autobus sen zijn gaan rijden. Integendeel, die door trekking (aanvankelijk zelfs tot Velsen en Alkmaar toe) dateert van jaren her. Als de tram wordt doorgetrokken tot de Jan Gij zenvaart kunnen de autobuslijnen die niet over den Rijksstraatweg loopen, naar andere straten vei'legd worden, waar dan meer be hoefte aan autobussenverkeer bestaat. Wij bedoelen de uitgebreide woonwijken ten Westen en ten Óósten van den Rijksstraat weg. In de artikelen van 4 en 11 Juni heb ben wij dat breedvoerig uiteengezet. Er zouden dan de volgende autobuslijnen ingesteld kunnen worden: le. Rozenprieel, Spaarne, Groote Markt, Jansstraat, Jansweg, Kennemerplein, Scho terweg, Kleverlaan, Marnixstraat tot het Huis ter Zaanen, 2e. Bosch en Vaart, Pijlslaan-kwartier, Leidschevaart, Leidsche kwartier, Zijlweg- kwartier, Groote Markt, Jansstraat, Jans weg, Kennemerplein, Patrimoniumbuurt, Pre sident Steynstraat, Pretorlaplein, Kritzihger- straat, Atjehstraat, Floresstraat, Molukken- straat, Weltevredenplein, Solostraat, Archi pelstraat, Indischestraat om zoo ook nabij de Jan Gijzenvaart te komen. Als door den tijd een nieuwe brug over de Jan Gijzenvaart wordt gelegd ten Oosten van de bestaande brug, zou deze autobus kunnen doorrijden naar de Vogelen- en Rivierenbuurt. De derde autobuslijn die nu nog naar de Maasstraat (Rivierenbuurt) rijdt, zou, als de tramlijn doorgetrokken is, een nieuwe route moeten opzoeken. Misschien zou die dan ge bruikt kunnen worden om de ook door den forens begeerde verbinding tusschen Haar lem Oost- en West tot stand te brengen. De tram en de autobus zouden elkaar dan niet meer zooveel concurrentie aandoen als thans. Voor de Brockway zijn ongetwijfeld loonende lijnen op te zoeken. Het moet in het oog gehouden worden, dat de bedoeling van het gemeentebestuur steeds geweest is, dat de autobuslijnen het tramnet zouden aanvullen. Dat is ook een belang van het publiek. Door deze gewijzigde routes worden hon derden bewoners van Haarlem-Noord (voor al de forenseri-wijken die zich daar zeer sterk uitbreiden) aan betere verkeersmidde len geholpen. Wij gelooven dat het reizen per autobus schappelijk en financieel voordeel gehad. Juridisch beschouwd verdient ze zeker geen medelijden." Christian Thalberg staarde somber voor zich uit. De zwakke plekken, de gewrongen heden, in de redeneering van den rechts geleerde, ontgingen hem niet, maar hij zag wel in, dat het toch niets gaf de discussie met den welbespraakben en scherpzinnigen Thingsted voort te zetten. Die scheen zich nu eenmaal niet te willen laten overtuigen, en met gevoelsgronden viel hier heelemaal niets uit te richten. Was het ook mogelijk dacht de kolonel, dat Thingstel zich uit vrees voor een persoonlijk échec verzette tegen de kans dat een veroordeelde, die tegenover hem een bekentenis had afgelegd, bij een nieuwe behandeling van haar zaak, het slachtoffer van een rechterlijke dwaling zou blijken? Toch zei hij nogmaals op een toon van onwrikbare overtuiging: Het staat voor mij vast, dat, zoowel Bruhn als zijn vrouw beide onschuldig zijn". „Ik wil niet trachten, u die overtuiging te ontnemen", klonk het koel. „Maar ik begrijp niet in hoeverre ik u van dienst kan zijn „Ik had gedacht", de kolonel sprak aar zelend, „dat het misschien mogelijk was het vonnis aan revisie te onderwerpen". „Omdat een gevangene, die op haar eigen bekentenis veroordeeld is, het plotseling in haar hoofd krijgt die bekentenis te herroe pen? Dan konden we wel lederen dag oude zaken oprakelen! Neen, waarde kolonel daar is geen sprake van!" „Dus u denkt dat er niets aan te doen is?" „Neen, absoluut niets. Het spijt me dat ik u, na alle moeite, die u zich hebt getroost om de verre reis hierheen te maken, geen hoopvoller antwoord kan geven. Door den dood van den ritmeester is een herziening van het vonnis óf zelfs een heropening van het onderzoek, onmogelijk geworden. Er zou- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per«?regel. C i/C"A F1 ETS BAN DE N dan sterk zal toenemen. Nu wordt steeds nog met een kwartierdienst volstaan, maar dan zal men in de spitsuren wel om de 5 of 10 minuten kunnen rijden. Dan zou de Brockway kunnen overwegen om speciale abonnementen voor forensen in te voeren, want nu de N.Z.H.T.M. 12-ritten- kaarten voor 1 gulden verkoopt moet de autobus-directie met die concurrentie reke ning houden. STADSNIEUWS DE PROVINCIE EN DE BEELDENDE KUNSTENAARS. GEEN STEUN. Bij besluit van 20 December 1930 werd door de Prov .Staten van Noord-Holland, om prae- advies in handen van Ged, Staten gesteld, een adres waarin het bestuur der Amsterdam- sche Federatie van Beeldende Kunstenaars- Vereenigingen verzoekt, dat jaarlijks op de provinciale begrooting een post wordt ge bracht, waaruit aankoopsn van of opdrach ten aan kunstenaars in deze provincie zouden kunnen worden bekostigd. Ged. Staten kunnen geen termen vinden, om tot het uittrekken van den bedoelden post te adviseeren. Aan de uitvoering van adressant's denkbeeld zouden te groote practische bezwaren verbonden zijn. Eener- zijds zou het betrekkelijk geringe bedrag, dat eventueel beschikbaar zou kunnen worden gesteld, het nemen van bijzondere maatrege len, als het aanwijzen van een commissie van deskundigen, niet rechtvaardigen, an derzijds zou voor de te verwerven werken een geschikte plaats moeilijk te vinden zijn. Ook in den vorm van een bijslag op van gemeentewege voor het onderwerpelijke doel beschikbaar te stellen gelden kan naar onze meening aan het verzoek van adressant niet worden tegemoetgekomen, nu van eenige belangstelling van andere gemeenten dan Amsterdam niets blijkt. Ged. Staten geven dan ook in overweging afwijzend op het adres te beschikken. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. v. d. Weijde, Da Costastraat 59, bril; Brink man, Verwulft 7, jasje (blazer); Bureau van Politie, Smedestraat, beursje m. i.; De Graaf Gem. veldw. Gemeentehuis, Halfweg, hond; Bureau van politie, Smedestraat, getuig schriften; Moerkerk, Rollandstraat IE gebit; W. Koek, Leidschevaart 495, hond; Cohen, Rijksstraatweg 94 ,hond; Leonardt, Indische straat 8, doosje isolatieband; Derks, Gast huislaan 149, muts; Maas, Karei v. Mander- straat 52, portemonnaie m.i.; van Zomeren, Indische straat 61, portemonnaie m. i.; Bes- selman, Kloosterstraat 49 zw., portemonnaie m. i.; Pel, Kastanjestraat 7, portemonnaie m. i.; Grauwelman, Kritzingerstraat 23, portemonnaiö' m. i.; Muller. Olycanstraat 2, portemonnaie m. i.; van Kilsdonk, Lijster straat 11. rijwielbelastingplaatje; J. v. d. Waarde, Brouwersvaart 64. ring met sleutels; G. Peper. Scheepmakersdijk 5a, rij wielbelastingplaatje; Bureau van politie, Smedestraat. sleutels; W. de Jong, Ver- spronckweg 36, schrift; v. Norden, Gen. de Wetstraat 6 zw., taschje m. L; Adriani, Oranje Nassar.laan 37, Overveen, vulpen; Mevr. Alder-Lieder, Bakkerstraat 15zw. vo geltje; Mulder, Lombokstraat, vulpen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Een zeer fijne bittere Chocolade die tot dusver voor dezen prijs niet verkrijgbaar was» den daarvoor absoluut nieuwe feiten aan het licht moeten komen; op iemand die niet tot de familie Bruhn behoort, zou een ern stige verdenking moeten vallen, die alsnog de onschuld van uw vrienden aannemelijk zou maken. Maar u weet hoe ik over de mo gelijkheid daarvan denk." Er was even een pijnlijke stilte. Toen vervolgde Thingsted op zijn bemioinelijksten toon als om den onwelwillenden indruk, dien zijn woorden moesten maken te verzachten: „Heusch, kolonel, het spijt me meer dan ik u zeggen kan, en als ik u met iets anders van dienst kan zijn, sta ik gaarne tot uw beschikking." En niet deze weinig-troostrijke toezegging mocht Christian Thalberg de lange terugreis naar het Zuiden aanvaarden HOOFDSTUK XVI. De kolonel had zijn pleegdochter in een eigenaardige stemming achtergelaten. Bui ten stond alles in heerlijken lentetool en het was haar, of ook in haar ziel iets van nieuw leven was ontwaakt, alsof er zonnestralen van hoop en geluk door de wolken van ver driet heendrongen. Ze bouwde groote ver wachtingen op Thalberg's bezoek aan den rechter en het klemmend betoog van den kolonel dat niet alleen haar moeder, maar ook haar vader onschuldig was, had niet na gelaten grooten indruk op haar be maken. Misschien kon alles nog goed worden, al kon ze dan haar armen vader nie4 meer in het beven terugroepen. Met deze milde, hoopvolle voorjaarsgevoe- lens in het hart, was Astrid den tuin inge gaan. De boomen prijkten met de eerste tee- re kleine bladeren, fijn weefsel van kant te gen den zachtblauwen hemel, het wit van de meiklokjes was alles een bruidskleed Het was stil in den tuin. In de verte, op de steenen brug, hoorde ze het ratelen van wielen. Ze schonk er nauwelijks aandacht aan* UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Wegens het succes wat is behaald met het optreden van Mevrouw Esther de BoerVan Rijk in „Tropenadel", zullen er neg twee opvoeringen worden gegeven, en wel op Za terdag 27 en Zondag 28 Juni a.s. SURSIDTE VOOR DE ALG. NED. VEREEN. VOOR VREEMDELINGENVERKEER. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor aan de Algemeene Nsderlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, ge vestigd te 's Gravenhage, ten behoeve van haar arbeid voor het jaar 1931, een subsidie van f 2.500 uit de provinciale kas toe te kennen onder voorwaarde, dat het Rijk voor hetzelfde doel over dat jaar een bijdrage van ten minste f 45.000 aan deae Vereeniging zal uitkeeren. PROVINCIALE BELASTING. Ged. Staten van NoordHolland stellen aan de Prov. Staten voor, ter bevordering van een tijdige regeling van de aanslagen in de grondbelasting, reeds thans omtrent het aantal der ten behoeve van het dienstjaar 3192 o pdie belasting te heffen provinciale opcenten te beslissen. Dit aanbal kan dan, evenals in vorige jaren op 20 worden be paald. GELDLEENING PROVINCIE NOORD-HOLLAND. pCt. RENTE. Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan den Prov. Staten voor, aan te gaan, geldleeningen van zoodanige nominale be dragen als noodig zullen blijken om een som te verkrijgen ter voldoening van: a. f 2.244.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van de uitbreidingswerken; b. f 600.000 wegens uitkeering aan het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf ten behoeve van de uitbreidingswerken; c. f57.000 wegens bijdrage aan 't Provim ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor buiten gewone werken; d. f 20.570 wegens kosten van het treffen van voorzieningen op het kampeerterrein op het Provinciaal Landgoed onder Castri- cum; e. f 80.000 wegens bijdrage aan het Provin ciaal Ziekenhuis te Medembiik; f. f 109.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van aan de N.V. KMA. te verstrekken gelden. Te bepalen, dat deze leeningen zullen wor den aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 4 1/2 pet. 's jaars, dat de aflos singen in gelijke of afloopende termijnen zullen geschieden. FINANCIEELE BERICHTEN CENTRALE ARBEIDERS - VERZEKERINGS BANK. Uit het verslag over 1930 van de Centrale arbeiders verzekerings- en risicobank te 's-Gravenhage blijkt, dat de bedrijfsresul taten van dit boekjaar over het algemeen gunstig zijn. Niettegenstaande de ongunstige tijdsomstandigheden op de productie van in vloed waren, nam het verzekerd kapitaal, eigen risico toe met 5.921.098.80, waardoor het totaal verzekerd kapitaal van 71.281.726.94 op ultimo December 1929 steeg tot 77.202.825.74 op ultimo December 1930. Aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd 3000, zijnde 6 pCt. over het volgestorte Maatschappelijk kapitaal; aan de arbeiders beweging wordt uitgekeerd 36000 (vorig jaar 22.275), terwijl door „De Centrale" de kosten voor den bouw van den tweeden vleu gel van het Troelstra-Oord met aula en vol ledige inrichting, te zamen ongeveer 125.000 bedragende, worden gedragen. AMSTERDAM THEE-CULTUUR MIJ. Naar de Tel. verneemt, zal aan de jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders in de Amsterdam Thee Cultuur Maat schappij worden voorgesteld over het afge- loopen jaar geen dividend (vorig jaar 4 pet.) uit te keeren. CULTUUR MIJ. WONOLANGAN. De Cultuur Mij. Wonolangan (suiker) boekten in 1930 een verliessaldo van f 553.925 (v. j. winst f 621.298). Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 5 pCt. (vorig jaar 13 pCt.) Het huurrijtuig, dat het meisje over de brug had hooren gaan, reed het voorplein op en hield stil. Een jongeman in reiscos- tuum stapte met lenige, vlugge bewegingen uit. De stalknecht kwam toegeschoten en begroette den bezoeker met kennelijke blijd schap. „Goeden morgen, luitenant", zei hij opge wekt, „ik had u bijna niet herkend, zoo ver brand en forsch ziet u er uit." „Goeden morgen Jens", klonk HolgerThal- berg's even-opgewekt antwoord, hier is al les zeker nog bij het oude!" De stalknecht frommelde verlegen zijn pet tusschen de handen en bleef het antwoord schuldig. Holger nam er geen notitie van; hij verwachtte eigenlijk ook geen antwoord op zijn opmerking en vervolgde: „De kolonel is zeker hier? Het huis in de stad was gesloten." „Ja, de kolonel woont hier tegenwoordig", vertelde de stalknecht, wiens verbazing en verlegenheid steeds grooter werden. „Woont hij hier?" vroeg Holger ver bluft. „Ja. Sinds den dood van meneer. Weet u daar niets van?" „Is de ritmeester dood?" riep Holger ont steld, zonder op de vraag van den stalknecht te letten. „Ja,een kleine veertien dagen gele den." „Is mevrouw thuis?" „Mevrouw? De stalknecht keek den officier verbijsterd aan. „Neen, mevrouw is niet thuis. U zult binnen wel alles hooren, lui tenant." Holger Thalberg wist niet wat hij ervan moest denken. In gedachten verzonken liep hij het ruime voorplein op. Het doodsbericht van den ouden vriend van zijn familie had diepen indruk oo hem gemaakt. In een ver heugde stemn g, omdat hij weer naar huis ging en a'. die bekenden en vertrouwde gezichten zou terugzien, had hij de reis naar EEN VLUCHT VAN VAN DIJK IN DEN NATTEN MOESSON. KOFFERS EN RESERVEDEELEN OVER BOORD GEWORPEN. De Maasbode verneemt over de jongste vlucht van Van Dijk met het vliegtuig, dat 11 Juni uit Amsterdam vertrok en thans te Medan is aangekomen, dat Van Dijk in zware regens met ernstige moeilijkheden te kampen had. Vliegende In een zeer zware bui, liepen de motoren plotseling sterk in toeren "terug, mogelijk als gevolg van het dringen van water in de carburateurs. Daar Van Dijk een noodlanding vreesde op on gunstig terrein, werden alle reservedeelen alsmede de koffers der bemanning .over boord gegooid, waardoor het toestel aanmer kelijk lichter werd en Akyab veilig kon worden bereikt. Natuurlijk zijn dadelijk de noodige maat regelen genomen om de motoren voor derge lijke invloeden teb ehoeden en de zekerheid te verkrijgn, dat ze voortaan ook in de zwaarste tropenbuien feilloos blijven wer ken. ACTTVA EN PASSIVA DER AMSTEL- BANK N.V. De staat van baten en schulden der N.V. Amstelbank te Amsterdam, die ingevolge de aanvraag van surséance van betaling voor den tijd van anderhalf jaar is ingediend, be vat volgens de Tel. o.m. als Activa: kas en kassier f 17000, debiteuren f 118 millioen, wissels f 7 millioen, effecten f 2 millioen, deelnemingen in syndicaten f 1.9 millioen en als Passiva; kapitaal f 6 millioen, reserve f 5 millioen, crediteuren f 117 millioen, diversen f 1 millioen. O.m. komen op de crediteurenlijst voor de firma I-Iope Co. te Amsterdam met een vordering van f 3.8 millioen en 2.7 millioen doll, en de Nationale Bank van Oostenrijk met een vordering van 1 millioen doll. OPTIMISTISCH GELUID BIJ DE A. K. U. RATIONALISATIE EEN ONGEKEND SUCCES Op de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de algemeene kunst zijde unie heeft de voorzitter de heer F. H. Fentener van Vlissingen meegedeeld, dat de pogingen om door rationaliseering en bezuini ging tot een lageren kostprijs te komen de verwachtingen hebben overtroffen. De om zet der productie handhaaft het peil van 1929; de afzet heeft de productie zelfs met 3 1/2 pet. overtroffen, zoodat ook uit de voor raden moest worden geleverd. De financieele resultaten zijn, gezien de moeilijke omstandigheden en de ernstige crisis, waarin wij verkeeren niet onbevredi gend. Wat de vooruitzichten van het jaar 1931 betreft, waarvan reeds een half jaar om is, zeide spreker, volgens het verslag in het Hbl. dat het eerste kwartaal een belangrijke ver dere verlaging van de prijzen te zien heeft gegeven; daartegenover staat echter dat de vermindering van den kostprijs na 1 Januari 1931 zeer belangrijk geweest is. De productie is uitgebreid, terwijl toch nog uit de voorraden geleverd moest worden; uit dit oogpunt bezien zou men dreigen optimist te worden. Ook is er eenige verandering ge komen in de zienswijze van de concurrenten betreffende een internationale regeling. Dit wil niet zeggen dat reeds een overeen stemming bereikt is of zal worden doch de stemming ten aanzien van zulk een interna tionale overeenkomst is ernstiger geworden, waardoor getracht zal worden, met goeden wil een resultaat te bereiken. Het voorstel om een interim-dividend uit te keeren op de cumulatief preferente aan- deelen, is aangenomen. DE ACHTERUITGANG IN DE SCHEEPSBOUW. Uit het jaarverslag van de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam blijkt, dat de vooruitzichten niet bemoedi gend zijn. Het winstsaldo be draagt f 462.023 welk bedrag vermeerderd moet worden met het winstsaldo Ao Po. ad f 70.609. Voorge steld wordt op terreinen, gebouwen, ma chines, gereedschappen etc f 506.909 af te schrijven en het restart4} der winst ad f 25.722 op nieuwe rekening' over te schrij ven. Het aantal werklieden moest na afleve ring van de „Colombia" aanzienlijk ver minderd worden. Het uitblijven van orders voor belangrijke schepen in het nieuwe jaar noodzaakte verscheidene lieden en personeel te ontslaan. Het aantal werklieden bedraagt thans f 1479 tegen op 1 Juli 1930 2090. Denemarken aaiivaard en die stemming had hem onderweg geen oogenbllk verlaten. En zijn eerste welkom moest deze jobstijding zijn! Terneergeslagen liep hij naar het huis en ging daar een zijpoort den tuin in. Hy liet het maar aan het toeval over, wie hij het eerst ontmoeten zou. Met welbehagen ademde Holger de heer lijke lentelucht in, terwijl hij zijn weg ver volgde langs de welbekende paden. Alles was nog zooals hij het verlaten had... hij kon zoch haast niet voorstellen, dat hij een jaar hier niet was geweest. Holger sloeg een hoek om, hij wilde het laantje ingaan dat uitkwam bij den kleinen heuvel en.... stond eensklaps van aangezicht tot aangezicht met Astrid! In zekeren zin was hij voorbereid en toch had hij niet verwacht hr»ar zóó te zullen zien; heelemaal in het zwart en met bloe men in de hand. Het leek of ze op een kerk hof liepHij bleef staan en vond geen v/oorden. Ook het meisje had een oogenblik het ge voel alsof een visioen voor haar oogen op doemde. Toen ze het gezicht voor zich zag, dat de afgeloopen maanden nooit uit haar gedachten en dróomen was geweest, toen haar jeugdvriend eensklaps weer in levende werkelijkheid voor haar stond, vergat ze op een moment hoe de omstandigheden sinds hun laatste ontmoeting veranderd waren. Met een krèet van blijde verrassing vloog ze op hem toe en greep zijn handen. Maar nog geen seconde later leek het, alsof ze zich schaamde, dat ze zich zoo had laten gaan; ze werd vuurrood, sloeg de oogen neer en wilde haar handen wegtrekken. Maar Hol ger hield ze vast en met een blik vol teeder medelijden naar het meisje, zei hij zacht en deelnemend: „Wat een vreeselijk verlies heb je geleden, Astrid." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14