De nieuwe raadsleden van Haarlem. Komt tijd, komt raad. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14722 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 25 Juni 1931 HAARLEM S DAGBLAD P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER RflRFRT PFFRFBOOM en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f027i4, met Geïllustr. Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57^. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 130S2 Hoofdredactie: 15054 Redactie 1C600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0-60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje® (iederen dag) 13 regels f 030. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-, Wijsvinger (150.-, Elke andere vinger f50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DE OCEAANVLIEGERS POST EN GATTY IN BERLIJN. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 25 Juni Haarlem's Nieuwe Raad Veel partij verschuiving hebben de gemeen teraadsverkiezingen in Haarlem weer niet gebracht. Het is vrijwel overal in den lande zoo: het kiesstelsel genaamd Evenredige Ver tegenwoordiging heeft een soort stagnatie teweeg gebracht die blijft voortduren. Het ontbreken van een vaste politieke meerder heid in het parlement werkt daartoe mee. Evenals bij de Statenverkiezingen is ook bij die der gemeenteraden gebleken, dat een fractie versterking of -vermindering met éen of twee zetels wel het meeste is, dat men ver wachten kan. Het Groningsche geval, waar bij de Vrijzinnig-Democraten van 4 op 7 ze tels kwamen, tengevolge van bijzondere plaatselijke omstandigheden, heeft als een uitzondering sterk de aandacht getrokken. Vooruitgang der V.-D. is overigens volstrekt geen algemeen verschijnsel bij deze verkie zingen; in vele gemeenten hebben zij terrein verloren en in vele andere hebben zij winst gemaakt. De elndrekenlng voor deze partij is, evenmin als voor de andere, vooralsnog op te maken. In onze stad heeft zij gewonnen, is zij zelfs de eenige partij, die zetelwinst heeft be haald. Mr. Slingenberg en de zijnen hebben hun fractie van drie leden zien stijgen tot vijf, terwijl hun stemmental, vergeleken bij de vorige raadsverkiezingen, meer dan ver dubbeld is als men tenminste niet de af zonderlijke lijst-Boxs in aanmerking neemt, waarop in 1927 tusschen de vier- en vijfhon derd stemmen werden uitgebracht. In elk ge val is de vooruitgang der V.-D. zeer markant. Haar zetelwinst behaalde deze partij ten koste van den Vrijheidsbond, die éen zetel verloor en aanmerkelijk in stemmental ach teruitging, en van de Vrije Lijst-van de Kamp, die zwaar verloor en haar eenigen ze tel moest prijsgeven. De heeren J. W. van Santé Jr. en W. A. J. van de Kamp verloren hiermee hun plaatsen in den gemeenteraad. Ik wil niet nalaten hierbij een woord van deelneming te richten tot den heer Van de Kamp, den nestor van den gemeenteraad, die éenendertig jaar ten Prinsenhove zetelde en zoo langzamerhand als onafscheidelijk van het gemeentebestuur werd beschouwd. Het deelnemen aan het stadsbewind speelde een hoofdrol in zijn leven, en dit plotselinge heen gaan moet hem wel zeer zwaar vallen. Hij was een typische figuur in den Raad. In de laatste jaren voerde hij niet zoo vaak meer het woord. Als hij sprak was het altijd kort, en vaak verrassend. Hoevele malen heeft zijn routine hem niet in staat gesteld op het laat ste moment in een debat, dat min of meer was vastgeloopen, in te grijpen en het een beslissende wending te geven. Aan ijver ont brak het hem zeker niet; hij heeft zich voor tallooze zaken van plaatselijk belang geïn teresseerd en als lid van het Burgerlijk Arm bestuur zich groote moeite gegeven voor ve len die in moeilijkheden zaten. En als amb tenaar van den Burgerlijken Stand heeft hij in den loop der jaren tallooze paartjes in den echt verbonden. Ten Stadhuize was hij een levende traditie geworden. Ook zijn uitingen van humor, van een wonderlijk weemoedige gelaatsuitdrukking voorzien, zullen in den Raad gemist worden. Ofschoon zijn stemmental bij deze gele genheid tot bijna de helft daalde bleef hij nog maar een 60-tal stemmen onder de drie kwart van den kiesdeeler, waarmee hij zijn zetel zou hebben gered. De overige fracties in den Raad bleven on veranderd in sterkte, ofschoon de stemmen- totalen wel eenige verschillende invloeden ondergingen, maar niet in die mate dat er zetels mee gemoeid raakten. De beide groote fracties, S.D.A.P. en R.-K., bleven resp. op 12 en 11 leden, de A.-R. en C.-H. elk op drie, de Communisten handhaafden hun tusschen- tijds-verworven tweede lid Oversteegen, wiens vroegere Anti-Stemdwang Partij niet meer ,.aan de start" verscheen. De rechterzijde in den Haarlemschen Raad telt nu 17 zetels, de linkerzijde 22. Dit is ove rigens in Haarlem's plaatselijke politieke verhoudingen van niet heel veel meer dan statistisch belang. De meerderheid die de fi- nancieele politiek van wethouder mr. Slin genberg steunt bestond uit de rechterzijde plus de vrijzinnig-democraten, zij is, door de winst van deze laatsten, versterkt. Dat is eigenlijk het positieve resultaat van deze ver kiezingen. Het is een succes voor den wethou der van financiën, dat ook wij die het in den loop der jaren lang niet altijd met hem eens zijn geweest objectief als een feit constateeren. Wat de personen der nieuwe leden van den Raad aangaat, treft vooral de toeneming van de vertegenwoordiging der advocatuur. Dit verschijnsel herinnert aan vroeger tijden, toen het advocatendom de debatten in ge meenteraden placht te kenmerken. Het ver dween langzamerhand, en in den vorigen Raad zat, buiten het college van B. en W. gerekend, maar één advocaat; mr. dr. F. A. Bijvoet. Hij wordt thans verblijd met de joyeuse entree van drie confrères: mevrouw Scheltema-Conradi en de heeren Van Dam en de Rijke. Allen politieke tegenstanders van hem, maar het zal toch wel een waar genoe gen zijn, ook wederkeerig. Verhooging van het al'gemeene welsprekenheids-peil in den Raad is er door te verwachten. Verkorting van de debatten geenszins, en vereenvoudi ging van aanhangige vraagstukken ook niet. De juristen mogen het den journalist verge ven, dat zijn gevoelens bij hun rentrés-en- masse in den raad geen ganschelijk onver mengde vreugde inhouden. Voorts belooft de nieuwde Raad levendiger 'debatten dan de vroegere, van diverse nieuwe leden gaat sinds lang de roep uit, dat zij t een kernachtig debatje gaarne mogen. Elders hebben éij dat al bewezen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het aan tal geldige stemmen, ditmaal uitgebracht, bijna 8000 hooger was dan in 1927. Een toe neming met 16.8 pet. Met dat percentage hadden de aantallen der partijen dus moeten toenemen, om ze even sterk te houden. Telt men ze erbij, dan blijkt dat de V. D. (plu lijst-Boxs) boven die toeneming nog met 2273 gestegen zijn. De Vrijheidsbond, die het meest verloren heeft, is er 1721 onder, de lijst-van de Kamp 1091. De C.-H., eveneens wat ver zwakt, zijn 509 stemmen onder hun oude to taal plus 16.8 pet., de A. R. zijn vrijwel gelijk gebleven. Zij boeken een kleine stijging (87 stemmen). Ook de R.K. doen dat (280), terwijl de S. D. A. P. iets minder gehaald, heeft (341 stemmen onder het oude totaal plus 16.8 pet.) De Communisten zijn moeilijk te berekenen, omdat men niet kan schatten hoeveel van d. Anti-Stemdwang Partij, die in 1927 iets meer stemmen haalde dan zij (resp. 1012 en 966' op hen is overgegaan. Maar ook als men beide getallen van 1927 samentelt en daarbij 16.8 pet. voegt boeken zij nog een vooruitgang van 403 stemmen, waarvan de toeneming der werkloosheid natuurlijk de verklaring geeft. R. P. BELGIE. VERHOOGDE INVOERRECHTEN OP VEE EN VLEESCH? TOT STEUN AAN EIGEN VEESTAPEL. BRUSSEL, 24 Juni. In particuliere land- bouwkringen werd reeds eenigen tijd ge sproken over het verhoogen der invoerrech ten op vee en versch vleesch. Thans is deze kwestie door den hoogen landbouwraad, waar in afgevaardigden van het parlement mi nisterie van landbouw en van de voornaam ste landbouwvereenigingen zitting hebben, uitvoerig behandeld, meldt de „Tel" De groote daling in de prijzen van vee en vleesch, speciaal wat varkens betreft, is te wijten volgens sommige afgevaardigden aan den toenemenden invoer van geslacht vleesch. In den loop der eerste 4 maanden van 1931 heeft Nederland zijn invoer bijna verdubbeld, terwijl Denemarken dien invoer opgevoerd heeft tot 13 maal dien van de overeenkomstige periode in 1930. De verhoo ging van den invoer is bevorderd door ver hooging der tarieven in andere landen zoo dat de uitvoerlanden nieuw afzetgebied moesten zoeken. De rapporteur kwam tot de conclusie, dat de regeering een drietal maatregelen diende te nemen tot steun van den Belgischen vee stapel. In de eerste plaats moet de machtiging worden ingetrokken voor het slachten van vee in Zeebrugge, wat nu den invoer ver groot Verder zouden de leveringen aan het le ger aan de Belgische veehouders moeten wor den gegund, zelfs bij eenig verschil in prijs. En tenslotte zouden de vooroorlogsche in voerrechten weer moeten worden toegepast. Hierover werd na lange besprekingen over eenstemming bereikt. De landbouwraad be sloot de invoering dezer drie maatregelen bij het ministerie van landbouw aan te bevelen. Vermelding verdient het feit, dat de mi nister van Landbouw, prof. Dievoet tot de politieke vrienden van belangrijke Belgische boerenbonden behoort en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij voorstellen van die zijde een gewillig oor zal verleenen, Boven dien hebben in het Belgische parlement ver scheiden voorstanders van het protectionis me zitting. De Britsche Radio Omroep. En Amerika. Sir John Reith( hoofddirecteur van den Britschen Radio-Omroep (B.B.C.) heeft, een reis gemaakt naar Amerika, waar hij den bij naam gekregen heeft van „Britsch Radio Czaar". Hij luisterde naar vrijwel alle uit- zendstations daar en stak er verscheidene dingen op, die hij ten voordeele wil aanwen den van den Engelschen Omroep. De uitzendingen over den Oceaan worden met den dag beter. En tegen den herfst, in elk geval in den winter, zal het Amerikaan- sche programma een groote rol spelen in den Britschen Omroep. Er zijn daar veel nummers, die de Engelschen interesseeren, zooals besprekingen van de universiteit-voet balwedstrijden, het systematische juichen wat ze daar „rooting" noemen commen taren op sportgebied enz. Over de jazz-bands zeide hij, dat sommige op een zeer hoog peil staan. Hun dansmuziek is buitengewoon goed en ook deze zal af en toe door de B.B.C. worden uitgezonden. KIND TE WATER GERAAKT Woensdagmiddag te ongeveer half 5 ge raakte de vijfjarige D .S., wonende in de Antoniestraat, dat speelde aan den walkant van het Zuider Buitenspaarne, te water. Dit werd gezien door den 35-jarigen A. van der Kroft. wonend Barendsestraat. die zich ge kleed te water begaf en de voldoening smaakte het knaapje, dat reeds in zinken den toestand verkeerde, aan den kant te brengen. Door burgers werden redder en ge redde daarna op het droge getrokken. De jongen werd naar huis gebracht. Hij had geen letseL SUCCESVOLLE VLUCHT. Harold Gatty en Willy Post. LONDEN, 24 Juni (VX>.) De Oceaan vliegers Post en Gatty zijn hedenmiddag te één uur (plaatsel. tijd) te Chester in Enge land geland. Aan boord was alles wel. Te half twee zijn zij weer opgestegen om hun vlucht naar Berlijn voort te zetten. De Amerikaansche vliegers maken een tusschenlanding te Hannover HANNOVER, 24 Juni (V.D.) De Oceaan vliegers hebben hedenavond om 18 uur 40 op het vliegveld van Hannover een tus schenlanding gemaakt. Om 18 uur 55 zijn de piloten weer opge stegen, even later werd opnieuw geland om benzine in te nemen. Om 19 uur 13 is het toestel naar Berlijn vertrokken. Om 8 uur 30 landden zij op het Berlijn- sche vliegveld Tempelhof. Op het bericht van de aankomst was een groote menigte belangstellenden naar het vliegveld Tempelhof samengestroomd. De vliegers waren na hun eersten start uit Hannover weer naar die stad teruggekeerd, teneinde benzine in te nemen. Toen zij eindelijk geland waren, werden zij begroet door ministerial-director Brandenburg, di recteur Wronsky van de Lufthansa en tal van andere autoriteiten. De toeschouwers barstten in gejuich uit. In triomf ging het tenslotte tusschen een haag van fotografen en microfoons naar het vliegveldgebouw. De vliegers waren zeer vermoeid. Eerst thans konden zij iets eten. Hun laatsten maaltijd hadden zij in New-York gebruikt. Donder dagmorgen tusschen 6 en 7 uur zullen de koene vliegers hun tocht vervolgen. De vol gende étappe gaat naar Moskou. OLYMPISCHE SPELEN 1932. DE LOTERIJEN VAN HET N. O. C. Zooals wij in ons vorig nummer uitvoerig berichtten, heeft het N.O.C. besloten, de gelden, benoodigd voor uitzending van een Nederlandsche ploeg naar de Olympische Spelen te Los Angeles in 1932 in te zamelen door loterijen. De Nederlandsche dagblad pers steunt dezen opzet, door de loten voor het N.O.C. op de dagbladkantoren te ver- koopen. Deze verkoop is thans aangevangen en aan de loketten van ons blad zijn loten ad 2.50 verkrijgbaar. Giften zonder levering van loten zijn natuurlijk ook ten zeerste welkom. Wij vertrouwen dat ieder, die het wel meent met de sport en die het belang van een Nederlandsche vertegenwoordiging op bescheiden schaal te Los Angeles beseft, zijn steentje zal bijdragen, met de kans dat hij (zij) een der vele mooie prijzen wint. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD Onze angst voor radeloosheid Is gelukkig weer voorbij, Onze stad is sedert gister Weer een poos van kiespijn vrij. Bij partijen die wat wonnen Was en is de stemming schoon, Voor partijen die verloren Klinkt de stemvork droef van toon. Er is in geschrift en woorden Veel beloofd en meer voorspeld De verkiezingspropaganda Vroeg veel tijd en zweet en geld. Vele uren is vergaderd, Er is veel papier bedrukt, Er is extra veel ge-optocht, Maar het is dan ook gelukt. 't Machtig kiezersrechtscollege Is weer met zijn vonnis klaar. En de heeren en de dames Zitten weder voor vier jaar. Namens allen, nu gekozen Als de leden van een raad, Moet 'k de kiezers zeer bedanken Voor hun wijze, flinke daad. Boven allen lof verheven Hebben zij hun taak verricht Over vier jaar mag het nog eens Maar tot zoolang: monden dicht! P. GASUS. Mr. W. DE RIJKE. Mr. Wilhelmus de Rijke is geboren 10 No vember 1896 te Tokio. Hij is dus 34 jaar oud. In 1900 kwam hij naar Holland. Hij bezocht de Chr. scholen te Arnhem, Hilversum en Amsterdam en daarna de Chr. H.B.S. te Am sterdam. i In 1914, vóór de H.B.S. geheel te hebben af- geloopen maakte hij een studiereis naar China en Rusland. In 1915 was hij terug. Hij deed in 1917 Staatsexamen, studeerde in de rechten aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en was in 1922 afgestudeerd. Hij i was daarna werkzaam op een advocaten kantoor te Leiden en vestigde zich in 1924 te Haarlem, waar hij sinds eenige jaren geasso- cieerd is met mr. J. A. P. C. ten Bokkei. j Sinds 1926 is mr. De Rijke secretaris van de Vereeniging tot Instandhouding van Scholen met den Bijbel en sinds 1927 is hij penningmeester van den Bond van Werk gevers in het Bloembollenbedrijf. Hij is van 1924 af lid van de Chr. Historische Unie. MEVR. M. E. ELZINGA—BERLIJN. Mevrouw M. E. Elzinga—Berlijn is geboren 3 November 1883 te Gorkum. Zij genoot daar het onderwijs op de Burgerschool voor Meis jes, directrice Mej. Farret. Toen Mevr. Elzinga daar haar eindexamen gedaan had, ging zij naar de Rijkskweekschool voor Onderwijze ressen te Apeldoorn. Hier volgde zij den vol- ledigen cursus van vier jaar. Twee jaar later behaalde zij de hoofdacte. Omdat zij eenig kind was, wilden haar ouders haar- liever thuis houden, maar op verzoek van de direc trice verbond zij zich als leerkracht aan de Rijksleerschool aldaar en was daar ook nog op een andere school werkzaam. Daarna werd zij benoemd tot leerares te Arnhem. Nadat zij te Gorkum in het huwelijk getreden was, werd zij gedurende een half jaar tijdelijk hoofd van een U.L.O.-school te Breukelen. Toen haar echtgenoot benoemd werd tot leeraar aan de H.B.S. te Rotterdam, verliet zij het onderwijs en bleef daar zes Jaar. Zij verhuisde vervolgens naar Haarlem. Na den oorlog is zij een poos in Duitschland geweest en heeft daar veel ellende gezien. Van dit oogenblik af ging haar belangstelling uit naar de politiek. Zij koos de Vrij zinnig-demo cratische richting. D. J. A. WESTERVELD. De heer D. J. A. Westerveld is in 1876 te Haarlem geboren. Hij volgde hier eerst het L. O. en vervolgens dat van de 5-j. H.B.S. In 1894 deed hij eindexamen. Oorspronkelijk was hij voor den handel bestemd, maar ging later in Duitschland studeeren. Gedurende 2 1/2 jaar was hij werkzaam aan het Insti tuut Prins te Haarlem. In 1904 ging de heer Westerveld als leeraar M.O. naar Indië. Hij werd geplaatst in Semarang, waar hij bleef tot 1924. Hij repatrieerde toen naar Holland en werd leeraar aan het Gymnasium te Delft. In 1925 volgde ook zijn benoeming tot leeraar aan de M.T.S. te Haarlem. Als zoodanig heeft hij tegen 1 September a.s. ontslag gevraagd, om alleen in Delft onderwijs te blijven geven. Hij blijft echter in Haarlem wonen. Over zijn politieke loopbaan kregen we de volgende bijzonderheden: In 1903 sloot hij zich aan bij de S.D.A.P. Zes jaar later richtte hij in Semarang de eerste Indische Kiesver- eeniging op. Hij ontwierp daarvoor het eer ste gemeenteprogram. In 1910 werd hij geko zen tot lid van den Semarangschen raad. Hij bleef dit met enkele onderbrekingen tot 1922. De laatste drie jaar daarvan was hij vervan gend burgemeester. Toen in 1922 de burge meester met verlof naar Nederland ging, werd de heer Westerveld gedurende tien maanden waarnemend burgemeester. Voor zijn werk ten bate van de volkshuisvesting is in Semarang een straat naar hem ge noemd. Ook richtte hij daar de eerste In dische Woningvereeniging op; hij was er jaren lang voorzitter van. Bovendien was hij daar oprichter en bibliothecaris van de Open bare Leeszaal en Biblotheek. Tn 1925 werd hij te Haarlem benoemd tot penningmeester van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Twee jaar later werd hij secretaris der Fede ratie Haarlem van de S.D.A.P. G. H. WEUSTINK. De heer G. H. Weustink is geboren in 1866 in Ootmarsum (Twente). In 1885 slaagde hij voor zijn onderwijsacte en werd spoedig daarop in Borne en later inHilversum onderwijzer voor kortentijd. Hij haalde de hoofdacte en toen hij in Amsterdam was de middelbare acte Nederlandsch. Hier kwam hij. als secretaris van den Katholieken Kunst kring in aanraking met bekende personen uit de litteraire wereld. Van 19051918 was hij secretaris van de Violier als opvolger van Kalff. Tien jaren is hij directeur van den hoofdacte-cursus ge weest. Omstreeks 1905 heeft hij met. prof. Struycken en behulp van het katholieke schoolbestuur een jongensschool in Amster dam opgericht, waar hij langen tijd de di- reoteursfunctie heeft waargenomen. Van 1910'13 heeft hij zitting gehad in de Staatscommissie ter herziening der wetten op het militair onderwijs. Met Augustus wordt het 7 jaar, dat hij in Haarlem tot inspecteur van het lager onder wijs benoemd werd. MR. L. G. VAN DAM. Mr. L. G. van Dam is geboren te Haarlem 2 Juni 1902. Bezocht hier "net Gymnasium en studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Sinas 1925 is hij advocaat en procureur te Haarlem. Stelde samen een ver zameling arresten Staatsrecht- met een voor- De Haarlemsche Raadsverkiezing. (2e blad. 2e pag.) Portretten van de nieuw gekozen i Haarlem sche Raadsleden. (2c blad, le pag.) De Raadsverkiezing in Velscn. (2e blad, 3e pag.), Portretten der nieuw gekozen Velsensche raadsleden. (3e blad, le pag.) De raadsverkiezingen in Bloemendaal, Bevenoijk en Hillcgom. (2e blad, 3e pag. en 2c blad, 4e pag.) Voor de -portretten van nieuwgekozen raads leden in Bloemendaal. Beverwijk en Hillegom zie men de vierde pagina van het tweede blad en dc eerste pagina van het derde blad. De overige raadsverkiezingen in Nederland. (3e blad. 2e pag.) Frankrijk's tegenvoorstel op Hoover's mora torium. (3e blad, 2e pag.) De oceaanvlucht van Gatty en Post. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: Haarlem's nieuwe Raad. (le blad. le pag.) Voor de Forensen: Nog eens dc verkeers middelen te Haarlem. Tram en autobus. (4e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) woord van Prof. Mr. Dr. R. Kranenburg en een verzameling arresten Strafrecht, met een voorwoord van Prof. Mr. J. V. van Dijck. Zijn tegenwoordige functies zijn de vol gende: Voorzitter Kennemerkring en afd. Haarlem van Volksonderwijs; Voorzitter Comité voor dc Openbare School, Lid commissie van beroep Volksonderwijs; Voorzitter AVRO-comité Haarlem; Secretaris afd. Haarlem van het Witte Kruis; Adv lid van het Hoofdbestuur van Het Witte Kruis; Secretaris Middenstandscommissie Vrijz.- Dem. Bond; Leider Actie Kinderpostzegels te Haarlem; Bestuurslid Vereeniging voor Volkenbond en Vrede; Secretaris Comité voor de herziening der Huwelijkswetgeving; Lid Studiecommissie bestrijding geslachts ziekten in Noord-I-Iolland; Secretaris Commissie Onderwijs Rijpere Jeugd. P. J. M. VAN TETERING. De heer P. J. M. van Tetering is geboren op 7 Augustus 1880 te Leur (N.-Br.) Hij ge noot daar het L. O. en later in Breda het Uli.O, Te Leur kreeg hij een betrekking op een kantoor. In 1899 kwam hij bij den offi- cierscursus te Breda, maar vroeg en verkreeg in het laatste studiejaar ontslag. Hij werd toen redacteur van het Dagblad van Noord- Brabant. Op 1 October as. is het 25 jaar geleden, dat hij zich te Haarlem vestigde; hij werd lid der redactie van de Nieuwe Haar lemsche Courant. Dit bleef hij tot 15 Decem ber 1910; toen werd hij eigenaar van het Wynhuys De Guide Druyf Te Haarlem slaag de hij voor het examen van reserve-kapitein bij den militairen dienst. MEVR. Mr. E. A. J. SCHELTEMA- CONRADI. Mevrouw Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi is geboren op 29 April 189D te Schoonhoven; woonde van 1912 tot aan dc annexatie in Heemstede. Werd door de annexatie inge zetene van Haarlem .Doorliep de Middelbare Meisjesschool te Haarlem. Deed in 1919 Staatsexamen voor de toelating tot de Uni versiteit. Huwde in 1920 met den heer Evert Scheltema. Studeerde daarna aan de Uni versiteit van Amsterdam in de rechten. Be haalde den meestertitel in 1926. In 1927 werd zij beëedigd als advocaat en procureur te Haarlem, waar zij samenwerkt met Mr. P. Tideman. Haar verdere functies zijn: lid van het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool: Lid van het Hoofdbestuur der Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond", secretaresse van het hoofdbestuur van de Vrouwengroep in den Vrijheidsbond en lid van de plaatselijke besturen van deze partij. A. MARS. De heer A. Mars is geboren op 4 Januari 1894 In Den Haag. Spoedig daarna verhuis den zijn ouders naar Haarlem. Hier volgde hij het onderwijs. Hij werd vrijwilliger bij de Nederlandsche Marine en ging als zoo- dariïg naar Indië. Hier werd hij bestuurslid van den Bond van Marinepersoneel, maar werd wegens zijn anti-militairsitsche propa ganda uit den dienst ontslagen. De heer Mars keerde toen naar Haarlem terug en werd hier werkzaam in het transportarbeiders bedrijf. Hij richtte de Brandstoffewerkers- vereeniging op, die in 1918 veranderd werd in Cent, Bond van Transportarbeiders. In Haarlem heeft de heer Mars zich dadelijk bij de S.D.A.P. aangesloten. Hij is voorzitter van den Haar!. Bestuurdersbond en is in deze kwaliteit lid van tal van provinciale en ge meentelijke commissies. Ook ls hij voorzitter van de Verkeerscommissïe. Nog in vele andere vereenigingen vervult hij een bestuursfunctie.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1