IJMUIDEN ASPIRIN Reuzenletters In de lucht. Persil blijft Persil. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 29 JUNI 1931 aan een ongeluk geweten worden. Onder deze omstandigheden heb ik gemeend geen in structie te moeten openen". Om 7 uur in den ochtend was men nog van meening, dat de oorzaak van den brand te wijten was aan kortsluiting, ondanks het feit, dat de stroom .iederen nacht werd af gesloten. De kortsluiting zou dan moeten zijn ontstaan tusschen den transformator en de in de cabine binnenkomende draden. Om half negen echter schenen de inge nieurs van de Parijsche Electriciteits-Maat- schappij, die ter plaatse verschenen voor het Instellen van een onderzoek zich niet geheel en al met deze zienswijze te kunnen vereeni gen. De minister van koloniën en de heer Pres- sard hebben Spoormans, den waker, aan een langdurig verhoor onderworpen, evenals de brandweerlieden, die bij de cabine zijn ge weest, teneinde na te gaan of van schuld sprake kan zijn. Om half tien hebben de ingenieurs van de Parijsche Electriciteitsmaatsc.happij in te genwoordigheid van verschillende autoritei ten van de politie en van het technische co mité van de tentoonstelling in het restaurant van het Nederlandsche paviljoen den nacht waker, die den brand ontdekte en architect Moojen verhoord. Hierbij werden pogingen in het werk gesteld om vast te stellen of de electrische stroom goed. was afgesloten ge weest. j Het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana. J Zooals reeds gemeld, heeft H.K.H, Prinses Juliana, die nog steeds in Chevreuse woont, Zondagochtend het terrein van den brand bezocht. Toen H.K.H. het bericht van de ramp, die de Nederlandsche inzending had getroffen en dat per telefoon naar Les Til- leuls was overgebracht, ontving, liet zij on middellijk den Nederlandschen gezant, Jhr, Loudon telefonisch weten, dat zij naar het tentoonstellingsterrein zou gaan. Nog voor elf uur arriveerde Prinses Juliana bij de smeulende puinhoop van 't Nederland sche paviljoen, dat niet langer dan ruim een week geleden nog in het middenpunt der be langstelling stond om een veel vroolijker ge beurtenis: het bezoek der Koninklijke fa milie. H.K.H. Prinses Juliana werd vergezeld dóór haar Kamerheer Mr. J. C. Baron Baud en de echtgenoote van den Nederlandschen gezant mevr. Loudon. Op het terrein was ook aan wezig de heer Mr. Swart van het Neder- landsch Comité, die als vice-voorzitter H.K.H. begroette. Prinses Juliana wendde zich allereerst tot den heer en mevrouw Moojen, aan wie zij haar groote deelneming met het zware ver lies, dat hun getroffen heeft, betuigde. Met ontzetting nam de Prinses de groote ver woesting waar. Daarna begaf zij zich naar het Balineesche dorp. Dè Balineesche dansers en danseressen waren intusschen in hun woningen terugge keerd, daar elk gevaar voor uitbreiding reeds te tien uur als geweken kon worden be- schouwd. Hier betuigde de prinses haar deel neming aan den heer Raden Soekawatti. Ruim een half uur bleef H.K.H. Prinses Juliana op de plaats van de ramp. Toen keerde zij naar Chevreuse terug, diep onder den indruk van het gebeurde. Het Nederlandsche gebied bleef Zondag Voor het publiek gesloten. Ook het gespaard gebleven industrieele paviljoen mocht niet worden betreden. Tengevolge van den brand is de stroomvoorziening vernield.. Weliswaar as het transformatorhuisje, dat in de nabij heid van het hoofdpaviljoen staat, intact ge bleven, doch de geleidingen zijn op vele plaatsen vernield. Zondagmiddag was men bezig een noodverlichting aan te brengen. Het Javaansche restaurant is Zondagmid dag te vijf uur gesloten en zal heden niet meer geopend worden. In het Nederlandsche restaurant wordt een noodverlichting aange bracht; wellicht zal dit hedenavond open zijn* Prinses Juliana niet naar Longchamps. r PAKIJS, 28 Juni. (V. D.) H.K.H, Prinses Juliana, die in de loge van president Doumer, heden de rennen om den Grand Prix te Long champs zou bijwonen heeft doen weten, dat zij door den brand van de Koloniale Tentoon stelling niet aanwezig kon zijn. 1 'P Onderhoud met den heer E. P. Wester veld. Het Persbureau V, D. heeft zich ook ge wend tot den heer E. P. Westerveld, alge meen secretaris van het Koloniaal Instituut. De heer Westerveld deelde mede, dat ook wat de inzendingen der andere afdeelingen betreft, het Koloniaal Instituut geen onher stelbaar verlies heeft geleden. Er zijn verliezen, doordat modellen, ma quettes van hospitalen en andere dingen ver nield zijn. Doch al deze specimen, welke bo vendien voor een redelijk bedrag zijn verze kerd, kunnen opnieuw gemaakt worden. Wel onherstelbaar, aldus de heer van Westerveld, is echter het verlies van vele inzendingen buiten het Koloniaal Instituut; ik denk daar bij vooral aan de unieke en niet meer te ver hangen verzameling van den heer Moojen. Een onderhoud met JhrLoudon. PARIJS, 28 Juni (V. D.1 Zondagochtend hebben wij een onderhoud gehad met den Nederlandschen gezant te Parijs, Jhr. Dr. J. Loudon. Deze vertelde ons, dat hij te half zes telefonisch gewaarschuwd werd. De ge zant begaf zich zoo spoedig mogelijk naar het tentoonstellingsterrein. Nog voor half zeven was hij daar. „Toen ik aankwam aldus Jhr. Loudon viel er van het Nederlandsch paviljoen niets meer te redden. Het was reeds grootendeels door het vuur verwoest". De heer Loudon noemde de brand een tamp. Vooral voor den heer Moojen is de slag geweldig. Alles, wat hij bijeen heeft gebracht, is verloren gegaan. „Het is verschikkelijk!" De heer Loudon vertelde nog, dat autoritei ten hem reeds hun deelneming hadden be tuigd. Algemeen wordt de verwoesting van 't. Nederlandsche paviljoen als een groot ver lies voor de tentoonstelling beschouwd. Gedurende den geheelen ochtend bleef de Nederlandsche gezant op het terrein van den brand. Eerst tegen elf uur keerde hij naar zijn woning terug. Toen was van het trot- scbe paviljoen niets dan een smeulende puinhoop overgebleven. In den middag is de heer Loudon opnieuw Jtiaar het Bois de Vinceunes gegaan. Een nationale ramp' zegt Minister De Graaff, Ook de Minister van Koloniën, Jhr. de Graaff ontving Zondagochtend een telegram van den brand, waarin hem werd medege deeld, dat het Nederlandsche paviljoen tot den grond toe is afgebrand. De minister ver klaarde ons in een kort onderhoud, dat hij den brand als een nationalen ramp be schouwt, een ramp voor de tentoonstelling en een ramp voor het land. Het werk van vele maanden is in korten tijd verloren ge gaan. Het zal niet meer mogelijk zijn alles weer op te bouwen. Ook in de officieele telegrammen wordt als vermoedelijke oorzaak kortsluiting opge geven. Onderhoud met ProfVan Eerde AMSTERDAM, 28 Juni. Naar aanleiding van den geweldigen brand, welke Zondag morgen het Nederlandsch Paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs heeft verwoest, heeft een redacteur van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud gehad met professor J. C. van Eerde, hoog leeraar-directeur van de afdeeling Volken kunde van het Koloniaal Instituut. Prof. van Eerde zeide dat aan zijn afdee ling geen onherstelbare schade is toege bracht. „Ik heb namelijk", geen enkel oorspronke lijk stuk van mijn afdeeling naar Parijs ge zonden, doch alleen duplicaten, en o.a. ook afgietsels van reliefs, Hindoebeelden enz. Ook de inzending van het Rijksethnografisch Mu seum te Leiden, bestond, naar mij bekend is, uitsluitend uit duplicaten. Over de waarde van de inzendingen der andere afdeelingen van het Koloniaal Insti tuut, kan ik niet oordeelen, doch, dat het gebeurde een ramp is, in de ware beteekenis van het woord, valt niet te betwijfelen. In dien men bedenkt, dat er ten eerste geen pa viljoen meer is en dat bovendien veel oor spronkelijke dingen, die men niet meer terug kan krijgen, verloren zijn gegaan". Het Nederlandsche Comité in vergadering bijeen. PARIJS, 28 Juni. (V. D.) Hedenavond zijn de voorzitter van het Nederlandsch Comité voor de Internationale Koloniale Tentoon stelling Mr. D. Fock en de andere leden van het comité, die in Nederland vertoefden, te Parijs aangekomen. Hedenavond zijn de le den van het comité in het gebouw van de Nederlandsche legatie bijeengekomen, waar na zij zich naar het terrein van de tentoon stelling hebben begeven om zelf den toestand in oogenschouw te nemen. Maandagochtend zal een bespreking der commissie plaats heb ben. Schade voor het ethno- grafisck museum. LEIDEN, 28 Juni. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias .informeerde heden bij het Rijksethnografisch Museum te Leiden naar de gevolgen van de Parijsche ramp. De directeur Dr. Juynbol, die reeds eenigen tijd ongesteld is, was ten zeerste getroffen door de ramp. De conservator van het Rijksethno grafisch museum Dr. Krieger Is naar Parijs vertrokken. Het museum staan de tentoon stelling onderscheidene voorwerpen af, wel ke alle origineele waren, doch geen unica. Niettemin is ook de schade voor het Rijks ethnografisch Museum zeer aanzienlijk. Professor De Bussy en Ir. Utermark naar Parijs AMSTERDAM, 28 Juni. Naar wij vernemen zijn hedenmiddag de heeren professor P. L. de Bussy en Ir. W. L. Utermark, respectieve lijk directeur en conservator van de afdee ling Handelsmuseum van het Kolonüial In stituut per vliegtuig naar Parijs vertrokken, teneinde zich van de door den brand in de Nederlandsche afdeeling van de Internatio nale Koloniale Tentoonstelling aangerichte schade op de hoogte te stellen. Mr. D. Fock naar Parijs vertrokken, Naar wij vernemen, heeft de Commissaris- Generaal van de Nederlandsche inzending op de Inteimationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, Mr. D. Fock, die te 's Gravenhage vertoefde, Zondagochtend telegrafisch be richt van de ramp gekregen. De heer Fock is daarop onmiddellijk naar Parijs ver trokken. Verhaal van ooggetuige. Van de Nederlandsche omwonenden deelde de administrateur-boekhouder, de heer Bij- laard, die vlak naast de woning van den heer Moojen onderdak had, nog het een èn ander mede, aldus „de Crt." Toen hij tegen vijf uur uit zijn slaap werd gerukt en tot vluchten aan gemaand was, zoo zeide hij, was de hitte zoo verschrikkelijk, dat hij buiten gekomen haast flauw viel. Door het achterraam heeft hij de wijk moeten nemen. Al zijn hebben en hou den was enkele minuten later verbrand. Het „onbrandbaar" maken van het gebouw. De heer Moojen vertelde nog volgens „De Crt." dat op uitdrukkelijk verlangen der as surantie, alle gebouwen telkens opnieuw met onbrandbaar makend vocht zijn bespoten. „Dat heeft hoopen geld gekost en wat heeft het gebaat?" vroeg hij schouderophalend. „Onbrandbaar maken is prachtig, zoolang er geen brand is. Als het eenmaal begint op een schaal als deze, geeft het niets". Maarschalk Lyautey, commissaris-gene raal der tentoonstelling, heeft aan Koningin Wilhelmina in Trois Epis een telegram van deelneming gestuurd. Deelneming van de Fransche regeering. PARIJS, 28 Juni. De Fran.sche Regeering heeft haar officieele deelneming betuigd aan Jhr. Dr. Loudon. Bewijzen van deelneming. De Fransche minister van Koloniën, Rey- naud, heeft aan minister De Graaff even eens een telegram en deelneming gezonden. Onze minister heeft hierop geantwoord. De verzekering. Omtrent de verzekering van de tentoon stelling vernemen wij nog, dat het hoofdpa viljoen voor 000 a 700.000 gulden is verzekerd. Het bedrag der verzekering van het tentoon stelde zelf kon men ons niet medecleelen. UIT DE OMSTREKEN VERREGAAND ONVERSCHILLIG SCHIPPER. BIJ HERHALING DOOR DEN RAAD v. d. SCHEEPVAART GESTRAFT. De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzake de stranding van het stoom- visschersvaartuig „Plutos" IJm. 184 tijdens mist op de Hollandsche kust bij Wijk aan Zee. De Raad is van oordeel dat dit ongeval is toe te schrijven aan verregaande onverschil ligheid en nalatigheid van den betrokkene. Hij laat de wacht over aan iemand en geeft reeds bij de Haaks de order om te half vier Z.Z.O. te gaan sturen, alles zonder zich per soonlijk verder met de navigatie te bemoeien. Hij bieef beneden, zoodat de stuurman, die den matroos Dijkhuizen als wac-htsman op volgde, uit zichzelf een tweeden man op wacht riep daar het mistig werd. Hij geeft vervolgens de order om O.Z.O. de stuurman verstond Z.O. te sturen zonder te loodén; 't gebruik maken van dit verkenningsmiddel was daarom zoo hoog noodig, omdat de schipper niet alleen, gelijk hij zelf verklaar de, geen rekening heeft gehouden met den stroom, maar omdat hij ook niet de minste controle had geoefend op den roerganger. Deze schipper is reeds meermalen door den Raad gestraft. Toch meent de Raad thans niet tot onge- geschiktverklaring te moeten overgaan, voor al daarom niet, omdat de wet voor de schip pers van visschersvaartuigen nog geen di ploma voorschrijft. Een strenge straf is hier echter op zijn plaats, opdat deze schipper eindelijk moge leeren zich bewust te zijn van zijn verantwoordelijke taak als gezag voerder, aan wien het wel en wee van schip en opvarenden is toevertrouwd. Mitsdien straft de Raad dezen schipper door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen voor den tijd van zes maanden. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederl. s.s. „Hermes" van de K.N.S.M. hetwelk aan het Hoogovenbedrijf te IJmui- den een partij ruw ijzer voor de Zwarte Zee heeft bijgeladen vertrok Vrijdagmiddag via Rotterdam. Het Nederl. s.s. Proteus" van de K.N.S.M. heeft aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden een partij ruw ijzer voor Denemarken bijge laden en vertrok hedenmorgen naar zee. Het Nederl. motorpassagierschip „Colom bia" van de K.N.S.M. vertrok Zaterdagavond van Hamburg met bestemming Amsterdam. Na completeering harer lading en inscheping der passagiers zal het schip a.s. Vrijdag 3 Juli de reis naar West-Indië aanvaarden. Het Nederl. m.s. „Saparoea" van S.M.N. is Maandagmorgen van Antwerpen te IJmui den aangekomen en opgevaren naar Buiten huizen, alwaar het schip een partij ontplof bare stoffen zal bijladen. Na inlading te Bui tenhuizen zal dit schip haar reis naar Ned. O.-Indië vervolgen. Het Duïtsche s.s. „Wérner Kunstmann" is Zondagmorgen na haar lading ijzererts aan het Ploogovenbedrijf te IJmuiden te hebben gelost in ballast naar Luleo vertrokken. MAKREEL-AANVOER. Gedurende de afgeloopen week werden door 3 Noorsche motorkotters, 1 Noorsch stoomschip en 1 Zweedsche motorkotter la dingen makreel aangevoerd van Noorwegen en Zweden. VECHTPARTIJ. Tusschen den machinist en den stoker van den stoomtrawler „Trio", IJm. 175, ontstond Zaterdagmorgen een verschil van meening omtrent het aan den stoker verleende ont slag. Al spoedig ging men tot handtastelijk heden over, waarbij flinke klappen werden uitgedeeld. Na eenige oogenblikken werden de vechtenden gescheiden, WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler „Maasmond" IJm. 138 van de sclieepsexploitatie Mij. „de Rivier monden" is Zaterdagmiddag weer naar zee vertrokken voor de vischvangst. STRANDDRUKTE. Zomer, Zondag en Zon. Vroeg in den morgen was het al te voor zien, dat het Zondag een gunstigen dag zou zijn om aan zee door te brengen. Een helder blauwe lucht een vriendelijk zonnetje en een koel zeewindje, dit alles zou natuurlijk heel veel menschen lokken, den dag aan het strand door te brengen. Al vroeg was er een heele drukte langs den weg. Talrijke auto's en fietsen reden langs de visschershaven naar het Zuiderstrand, terwijl vele autobus sen volgeladen met bezoekers, aan en af re den. Ook legden zeer veel menschen den lan gen weg te voet lag. Hun moeite werd ten volle beloond, wanneer zij aan het einde van hun tocht kwamen. Hoe heerlijk was het aan het strand! Hoe schitterde de zon op de zilte baren, terwijl een zacht briesje de bezoekers voor al te groote hitte behoedde. Hoe vriendelijk zag onze Noordzee er uit en hoe vriendelijk lokten de zacht-kabbelende golfjes! Zij noodden ieder uit: „kom met mij spelen!" En velen gaven aan die uitnoodi- ging gehoor en verfrischten zich in het koe le water, om. zich daarna in het zand in het zonnetje te koesteren. De ijsco-wagentjes brachten den bezoekers een verfrisschenden hap. De strandfotografen vereeuwigden menig paartje op een plaatje of fotografeerden een aardig familiegroepje. De grijze pier mocht zich ook in een druk bezoek verheu gen. Ongeveer om 11 uur in den morgen werden de talrijke wandelaars verrast door de statioge Engelsche kruiser, die de haven in kwam varen. Het was een imposanten aanblik het grootsche schip voorzien van een watervliegtuig, de haven te zien binnen komen en menigeen zal nog dikwijls aan dit schouwspel terugdenken. Den geheelen dag was het levendig en vroolijk aan het strand. Verscheidene zaten rustig in een strand stoel te genieten van dezen buitengewonen dag. Velen hadden een tentje opgezet en la gen of zaten daarvoor in hun badpak, veelal gewapend met een dikke boterham in de eene en een flesch melk in de andere hand. Anderen, minder op hun gemak gesteld, maakten een zeetochtje met de vroegere reddingsboot, „de President van Heel" welke thans, na vergunning van de scheepvaart inspectie, ingericht is om pleziertochtjes op de Noordzee te maken. Deze tochtjes zijn een waar genot. Tegen den avond trok het grootste gedeel te van de bezoekers weg, maar velen bleven om te genieten van den zeldzaam mooien zomeravond. Het is is een heerlijke dag geweest, die door geen enkelen wanklank verstoord werd. IJMUIDER VÏSCHHANDELSVEREENIGING. De IJmuider Vischhandelvereeniging hield een ledenvergadering, waarin een bestuurs verkiezing aan de orde kwam, wegens perio dieke aftreding van de heeren A. F. C. Buckman, D. Deutekom, C. Gouda en C. v. d. Valk. De heer Pieter Dekker werd gekozen in plaats van den heer C. Gouda, welke geen candidatuur meer aanvaard had. De andere heeren werden herkozenn. De heer Gouda, welke gedurende 13 jaar zitting in het bestuur der vischhandelver eeniging had gehad, werd met zeer waar- deerende woorden dank gebracht voor het geen hij gedurende dien tijd in het belam der vereeniging had gedaan. VELSEN CONCERT. Programma van het concert, te geven door de Harmoniekapel „De Eendracht" te Velsen op Vrijdag 3 Juli a.s. des avonds van 7 3/4 9 3/4 uur in de muziektent op het Willems plein te IJmiuden. 1. Mooi Nederland, marsch, Sam Vlessin; 2. Ouverture Preciosa de Weber arr. P. Cappé. 3. Andante eon moto uit de le Symphonie, L. v. Beethoven. 4. Souvenir de l'Arlesienne G. Bizet arr. S. Vlessing. 5. Ein fest in Aranjuez J. Demersseman. 6. Ouverture Rosamunde Schubert. 7. Souvenir de Ballet Sylvia Delibes arr. S. Vlessing. 8. Czardas No. 1. Gustaaf Michiels arr. Mi'chiel Klein. LISSE GONDELVAART. Zaterdagavond te 10 uur werd Lisse ver rast met een voor deze plaats nog onge woon schouwspel. Een tot drakenschip om gebouwde zolderschuit, keurig door talrijke lampions verlicht en bemand door de ït.K. Mandoline-club voer statig de Haven bin nen. Het werd door gondeliers voortbewogen. De muzieknummers welke door de mandoline club ten gehoore werden gebracht, klonken schitterend over het water en oogstten van het zeer talrijk publiek veel bijval. HILLECOM GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau van politie: een touw, een rollager van een autovoorwiel, een rijwielbelasting- merk, een ceintuur van een mantel, een nummerplaat H 13849, twee sleutels, een handschoen, een pookijzer, een ijzeren tang; Roeland, Hoofdstraat 74, alhier een ruigha rige herdershond; K. van Bemmelen, Krocht straat 14 alhier een gebrand zilveren dames- meshorloge; L. Besseling, Leidschestraat 171 alhier een portemonnaie met inhoud; H. Scholten, Van Meerbeekstraat 19 alhier een kinderbeursje; M. Bor, Parallelweg 19 alhier een bankbiljet van f10; A. Ultee, Wilhelm! - nalaan 58 alhier een gedraaid; koperen cein tuur. ZANDVOORT HOOGTIJ OP ZANDVOORT. Voor Zandvoort was het Zondag een der te weinig voorkomende hoogtijdagen. Tram en trein voerden de duizenden aan, door de Zandvoortsche laan was het 's middags 4 'uur nog een onafgebroken file van fietsen op weg naar Zandvoort. Het vrije strand naar het Noorden tot het Noorderbad kan den stroom van licht-, lucht en leven zoekenden haast niet opnemen, zoo dat ook het gedeelte tusschen het Kurhaus en het vrije strand zeer dicht bezet was. Het zuiderstrand tot het kampeerterrein en nog wel een uur zuidelijker kon ternauwernood de massaas verwerken. De nieuwe oriënteering van de baden, het Noorderbad, Neptunus en Groot Badhuis heeft de proef glansrijk doorstaan. De „ontkleed"-cabhies komen na gebruik dade lijk vrij omdat de kleeren elders geborgen worden en het lange wachten van vroeger op een badkoets is nu geheel verdwenen. Ook de parkeerterreinen voor auto's ble ken nu voor massaal bezoek geheel in orde. Voor Zandvoort was het een dag uit wei nige. BAZAR. Het Bazar Comité 1931 van de Ned. Herv. Gemeente heeft toestemming ontvangen tot het houden van een verloting op den bazar in het najaar. RIJNREIS. In September wordt door verschillende leden van O.H.'s mannenkoor onder leiding van den heer C. Bolwidt weer een Rijnreis georganiseerd. BEGRAFENISONDERNEMING. Opgericht is een R.K. Begrafenisvereeni- ging. Voorzitter is de heer G. Wijdeman. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTÉLLEN Zomervaeanfie De beste voorzorg tegen de gevolgen van regendagen: Aspirin-Tabletten. Lot op oranje band an Bayerkruls. Prijs 75 De Brltsc.be Radio Omroep En Amerika. De directeur van den B. B. C., Sir John Reith, die, zooals wij eenige dagen geleden mededeelden, van een studiereis door Ameri ka in Engeland teruggekeerd is, heeft on middellijk maatregelen getroffen om aan zijn plannen in den herfst via den B. B. C. Amerika te verspreiden gevolg te geven. Iedereen kan per slot van rekening Ame rika „krijgen". Maar om die ontvangen sta tions weer verder uit te zenden is een zui verde ontvangst zonder het telkens wegster ven der golven een dringend vereischte. Men is nu in Tatsfield, het ontvangststa tion van den B. B. C. bij Westerham bezig een speciale afdeeling in te richten voor de opneming van Amerikaansche stations. En de groote moeilijkheid is dat verflauwen te ontloopen. Men tracht dit te bereiken, door meer dan een ontvangtoestel aan te wenden. Want dat verflauwen van dezelfde uitzen ding vindt nooit tegelijkertijd op verschil lende toestellen plaats. Zoodat het klank volume der driei of vier ontvangst-appara ten gemiddeld normaal blijft. Van uit Tatsfield worden de opgenomen Amerikaansche stations per telefoon overge bracht naar Daventry e.a. en dan van daar uit draadloos verder. KAPOKFABRIEK TE NIJMEGEN IN VLAMMEN. Zaterdag heeft in de kapokfabriek „Tex tile et Filature" v.h, Continentale Kapokfa briek aan de De Ruyterstraat te Nijmegen een zware brand gewoed, die groote schade heeft aangericht. Het vuur bleek te woeden in de kelderruim te, die onder het geheele kapitale fabrieks gebouw gelegen is en een groote oppervlakte beslaat. Zij was vrijwel geheel gevuld met balen kapok. Met tien stalen is het vuur geblucht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Op een hoogte van circa 4000 Meter schreef' Zaterdagmiddag een vliegenier met zijn vliegmachine het woord „Persil" in de lucht boven onze stad. Al vielen de letters anders uit dan hier beneden in spiegelschrift is af gebeeld, hij vormde ze toch met zoo'n volko men zekerheid en vertrouwen, alsof hij rustig aan zijn bureau het woord „Persil" zat te schrijven. Deze grootsche reclame voor het wereldbe roemde zelfwerkende Wasehmiddel „Persil" hetwelk door E. Ostermann Co.'s Handel Mij. N.V. te Amsterdam in den handel wordt gebracht, wekte de algemeene bewondering; duizenden volgden met belangstelling en spanning al de bewegingen van den schrij ver aan het firmament. De Piloot, met zijn machine hoog in dé lucht manoeuvreerende, ontwikkelt tevens uit de chemicaliën, die hij daartoe mede- voert, per seconde ongeveer 8000 kubieke Me ter rook. Door dezen rook achteruit de ma chine te stooten, worden de letters door hem al vliegende met een snelheid van 150200 K.M. per uur in spiegelschrift geschreven (volgens afbeelding), opdat men ze vanaf den beganen grond kan lezen. De letters P en 1 verkrijgen daarbij een hoogte van 1 1/2 K.M. de overige letters e-r-s-i een hoogte van 1 K.M., terwijl het geheele woord 7000 Meter lang is en bij helder weer in een omtrek van meer dan 100 vierkante K.M. leesbaar blijft, blijft. Laat komen wat wil AGENDA. MAANDAG 29 JUNI Palace: „De man, die zijn moordenaar zoekt." Tooneel: Vernier—Recart. 8.15 uur. Luxor Theater: „Een roman in den harem" en „De mannen van Leontine". Tooneel Os car Gondy Trio 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Toonfilmparade" Tooneel: Mary Blank Comp. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 30 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 u. Harmenjansweg 2: Droste's Cacao en Cho coladefabrieken. N.V. Aandeelhoudersverga dering 4 uur namiddag. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur. Velsen: Raadsvergadering 7 uur nam. APOTHEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69- tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6