De Fransche Bevolking. De ramp der Koloniale tentoonstelling. Het woord is aan... Ontvangster. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14726 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 30 Juni 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2734, per maand f 1.20, per 3 maanden 3.5734, franco per post f 3.87J4, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd- f 0.65, franco per post 0.7234. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje# (icderen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- an Weekabnnnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim (250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger (50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- Idem voor Ahonnés op hel Geill Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-, Overlijden 1600.-, Verlies van Hand. Voel of Oog 1400 Verlies Duim 115-, Verlies Wijsvioger (15.-, Verlies andere vinger 130,-. DIT NIMMER BESTAAT DIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD Ongunstige cijfers. A/T r Over de bevolking in Meer sterfgevallen jrj-anknjk wordende volgende gegevens dan geboortenbekend gemaakt. In de eerste drie maanden van 1931 werden geboren 198.071 kinderen waarbij 7.262 levenloos. In de over eenkomstige maanden in 1930 bedroegen de ze cijfers onderscheidenlijk 197.043 en 7.171. Het aantal levend geborenen is dus een kleine duizend meer dan verleden jaar in dat tijdvak. Als sterftecijfers publiceert men dit jaar 225.488 tegen 179.033 gedurende Januari, Fe bruari en Maart van 1930. Er stierven hier van 18.485 onder één jaar tegen 15.319 in de overeenkomstige maanden van 1930. Wat dus neerkomt op een vermindering in bevolking van 34.679, terwijl in 1930 in de be ginmaanden juist een toeneming van 10.839 viel waar te nemen. Ook het aantal huwelijken is dit jaar min der: 63.024 werden gesloten tegen 72.330 in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Ter wijl er dit jaar 4.517 echtscheidingen plaats hadden, welk bedrag in 1930 het cijfer 4.420 aanwees. De moordaanslag in de Wouwermanstraat. De dader ter beschikking van de regeering gesteld. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den schoenmakersleerling, die op 23 Januari een meisje met een mes eenige ste ken in den rug toegebracht had. Hij werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 5 maanden en 20 dagen, wat on geveer de tijd is in preventief doorgebracht, welke tijd wordt afgetrokken. Daarna wordt hij ter beschikking gesteld van de regeering ten einde van harentwege verpleegd te wor den. DE MIDDAGSLUITING VOOR WINKELS. EEN NIEUW BEZWAARSCHRIFT VAN DE MIDDENSTANDSCENTRALE. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, mede optredend namens het Comité van verweer (bestaande uit 39 Haarlemsche Organisaties, waarvan 37 Middenstands-, 1 semi- en 1 Consumen- tenvereeniging, waarvan de laatste circa 3000 huisgezinnen omvat) heeft een adres aan den raad gericht, waarin gezegd wordt, dat zij kennis genomen heeft van het nieuwe voorstel van B. en W. dd. 1 Juni 1931 in zake de Winkelsluiting, eveneens van de het schrijven vergezellende Concept-Verorde ning. Zij constateert wederom met na druk, dat deze Concept-Verordening niet door winkeliers gevraagd wordt en dat zij geheel en al indruischt tegen het winkelbelang. Redenen, waarom zij den raad verzoekt deze ongewenschte Verordening niet goed te keuren. „OUD-HAARLEM" IN BOEKVORM Onlangs publiceerden wij het 23ste, tevens laatste artikel van de nieuwe serie „Oud- Haarlem. Wat gespaard bleef", van C. J. van T. Wij sullen deze artikelen in boekvorm uitgeven. Het wordt een boekje van flink formaat, ongeveer 96 pagina's, waarin 140 penteekeningen van den heer H. J. Wesse- ling opgenomen zijn. Dit boekje zal binnenkort tegen een ver goeding van slechts f 0.25 voor onze abon- nés verkrijgbaar gesteld worden. Om de oplaag te kunnen vaststellen verzoeken wij reeds nu onderstaanden bon aan ons bureau Groote Houtstraat 93 op te zenden. De beta ling kan later geschieden als het boekje kan worden afgehaald. BON Ondergeteekende wenscht bij verschij ning te ontvangen, tegen een vergoe ding van f 0.25, het geïllustreerde boekje „Oud-Haarlem. Wat gespaard bleef". Woonplaats) Vergadering van het Uitvoerend Comité. ,De nationale eer eischt, dat de verwoesting hersteld wordt." Verscheidene royale aanbiedingen. Er zal weer gebouwd worden. PARIJS, 29 Juni (VX>.) Na afloop van de vergadering van hedenmorgen heeft het Uit voerend Comité het volgende communiqué uitgegeven: Hot Uitvoerend Comité voor de Nederland- sche deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, heeft zich terstond na de ontvangst van het be richt van den brand van het Nederlandsche Paviljoen naar Parijs begeven en is onmid dellijk begonnen met de noodige voorberei dende besprekingen ter verkrijging van de schadevergoeding van de Fransche assurantie maatschappijen, bij welke krachtens het tentoonstellingsreglement het gebouw en de inzendingen tegen brand zijn verzekerd. Het Comité heeft terzake als gemachtigde aan gewezen de firma R. Mees en Zn., makelaars in assurantiën. Het Comité is ten zeerste getroffen door de deelneming, welke van alle zijden wordt be tuigd met het verlies van het schoone ge bouw en den kostbaren inhoud. En in het bijzonder is het Comité dank verschuldigd aan de Nederlanders, die zich spontaan bij het Comité hebben aangemeld voor het verleenen van hulp, zoowel persoonlijk als financieel. Onze landgenoot, de heer A. Har- tog te Parijs stelde aanstonds een zeer be langrijke som ter beschikking van het Comité. Hoewel de vruchten van een organiseeren- den arbeid van eenige jaren in den tijd van een uur zijn vergaan, gevoelt het Comité in de eerste plaats behoefte, zijn diep leedwezen uit te spreken, dat de instellingen en parti culieren, zoowel in Nederland als in Neder- landsdh-Indië, die indertijd niet hebben ge aarzeld, zeldzame en dikwijls kostbare voor= werpen aan het Nederlandsche Paviljoen ter beschikking te stellen, die voorwerpen voor goed uit hun verzamelingen moeten missen. Al mogen die voorwerpen zijn verzekerd, in vele gevallen kan hier inderdaad worden ge sproken van een onherstelbaar verlies. Het Comité heeft terstond de mogelijk heid in overweging genomen, om het ver brande paviljoen weer op te bouwen. Een wederopbouw van het paviljoen in den vorm en den omv ang van het verbrande, moet echter geheel ondoenlijk worden ge acht, omdat de tijd daartoe veel te kort is. Het Comité is echter van oordeel, dat het Nederlandsche terrein in het Bois de Vin- cennes gedurende de vier volgende tentoon stellingsmaanden niet den aanblik mag blij ven opieveren van verlatenheid en verslagen heid en dat de nationale eer eischt, dat de verwoesting zoo goed mogelijk wordt her steld. Het Comité heeft daarom unaniem besloten om in geval de assurantie maatschap pijen zich van hun verplichting tot uitbe taling kwijt-en, met kracht de herinrichting van een Nederlandsche deelneming, zij hef op bescheiden schaal, aan te vatten. De heer Hart-og, in dit communiqué ge noemd, is oud-lid van de directie der Unilever Maatschappij en voorzitter van het Comité van ontvangst ter gelegenheid van deze tem toonstelling uit de Nederlandsche kolonie te Parijs gevormd. De kans is niet uitgesloten dat Nederland begin Augustus weer een afdeeling op de Koloniale Tentoonstelling zal bezetten. Het begin is de geste van den heer Hartog, voorts is een aanbieding uit Borneo. Aneta meldt* n.l. dat, indien dit gewenscht wordt, de inhoud van het Borneo-Museum direct naar Nederland kan worden gezon den. Verscheidene bezitters van particuliere ver zamelingen hebben aanbiedingen gedaan. Ook het Koloniaal Instituut heeft nog mooi mate riaal, dat wederom ter beschikking gesteld zal worden. België biedt gastvrijheid. B.TA. bericht uit Brussel: Het departement van koloniën deelt mede, dat in den ministerraad de minister van koloniën zal voorstellen aan de Nederland sche regeering een gedeelte van het Belgi sche paviljoen aan te bieden, om daarin desgewenscht een nieuwe Nederlandsche in zending aan te richten. De Belgische regee ring heeft haar gezant te 's-Gravenhage opgedragen dit aanbod over te brengen aan de Nederlandsche regeering en tevens de deelneming van de Belgische regeering te betuigen met de wreede ramp, die de Noor derburen heeft getroffen. Ook de commissaris-generaal van de Ne derlandsche afdeeling, mr. Swart, ontving een sympathiebetuiging van den Belgischen minister. Ongerustheid in Indië. Aneta verneemt uit Batavia, dat het Indi sche Comité voor de Koloniale Tentoonstel ling en het Bataviaansch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen zeer ernstig on gerust zijn over het lot van de inzendingen uit Ned.-Indië in het Nederlandsch Pavil joen. Zij verklaren, dat deze inzendingen van de grootste waarde zijn en geheel samenge steld uit origineele stukken. Hoewel geen van deze lichamen het bericht heeft ont vangen of door de organisatie te Parijs vol daan is aan de hunnerzijds gestelde voor waarde dat alle gouden zilveren en bronzen voorwerpen in brandkasten zouden worden opgeborgen, hoopt men dat zulks toch is ge schied. Men is in Indië gegriefd over het feit, dat van wege het Nederlandsche Co mité niet geseind is aan het Indische Comité of er iets behouden is gebleven en zoo ja, wat. Bedoelde opgave is echter nog niet te ver strekken omdat in de puinhopen wordt ge zocht naar eventueel te behouden voorwer pen. Kortsluiting geen oorzaak. Ten aanzien van de waarschijnlijke oorz?- ken van den brand wordt het volgende ge- meldt: De oorzaak, die oorspronkelijk w>'-d aangenomen, nl. kortsluiting, kan thans op afdoende wijze worden uitgesloten. De technici hadden zich reeds dadelijk to gen deze lezing verzet voornamelijk omdat de voortreffelijkheid van de firma Groene- veld en van de Poll geleverde installatie nog slechts enkele dagen geleden door controleurs van de gemeente uitdrukkelijk was erkend (zij vroegen bij die gelegenheid zelfs de toe stemming ze door anderen te mogen laten be kijken om hun te laten zien hoe het zijn moest) en omdat de bewaker verzekerde dat hij. evenals iederen avond, den stroom uitge schakeld had zoodat een kortsluiting daardoor onmogelijk werd. Maandag aldus het Hbld. nu zijn en kele deskundigen, wier oordeel door de po litie gevraagd was, den toestand komen op nemen. Zij hebben geconstateerd, dat in het transformatorenhuisje, dat ons paviljoen be diende, geen enkele zekering is doorgeslagen, hetgeen onvermijdelijk had moeten gebeuren als zich een kortsluiting had voorgedaan. Men zal nu nog verder nagaan door het openma ken van de verdeelkast., waarin zich het schakelbord bevindt en die doordat zij van staal is, gespaard is gebleven, of de verzeke ring van den bewaker, dat hij den stroom heeft afgezet, juist is. Dat kon nog niet ge beuren, omdat de kast onder het puin ligt en men daaraan niet raken mag, alvorens daar toe door de assurantie vergunning verleend aansluiting op de illustraties in ons nummer van gisteren geven wij vandaag ..on sen foto uit Vincennes. Het nathouden van de puinhoopen. Charivarius Geslepen is de Vrouw; wie zal het in haar laken? (Uit: Geschiedenis des Vaderlands). is. Het oordeel van de deskundigen, na het zien van den transformator, was evenwel reeds zoo positief mogelijk. Nu het de electriciteit niet geweest is, blijft dus alleen de mogelijkheid over van een ongeluk (eventueel veroorzaakt door een on voorzichtigheid, b.v. een weggeworpen siga ren- of sigaretteneindje) of kwaadwilligheid. Daartusschen een keus te doen is thans nog niet mogelijk. Bewijzen van deelneming. In den loop van den dag kwam van H.M. de Koningin uit Trois-Epis een in het Fransch gesteld telegram aan, aan het adres van den heer Fock, onze voorzitter, luidende: „Smar telijk ontroerd door de catastrophe, die ons Paviljoen heeft getroffen, wil ik u zoomede al uw medewerkers fnijn levendige, deelne ming betuigen. Ik ben verheugd, van mijn Dochter te hebben vernomen, dat het Bali- neesche dorp en zijn bewoners gespaard zijn gebleven". Het comité heeft van Koningin Emma het volgende telegram ontvangen: Ben diep ge schokt door het bericht van de ramp, die de Nederlf.ndsche inzending op de Koloniale Ten toonstelling heeft getroffen. Ik ben vol droef heid over het verlies van zooveel schoons en kostbaars en besef ten volle het leed van al len, die dit onvergelijkelijke werk hebben ge schapen. W.g. Emma. De minister van Koloniën, de heer S. de Graaff, heeft een telegram ontvangen van den Frar.schen minister van Koloniën Reynaud, waarin deze uiting geeft aan zijn gevoelens van deelneming in de ramp. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië heeft telegrafisch aan den minister van Ko loniën verzocht om aan het Nederlandsch Comité zijn warme deelneming te willen over brengen met de ramp die het Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs getroffen heeft. PARIJS, 29 Juni. Het hoofdbestuur der Koloniale tentoonstelling heeft bij monde van den heer Reynaud aan de heeren Fock en Moojen zijn deelneming betuigd. PLEINCONCERT. OP HET VOORHELMPLEIN. Programma van het concert uit te voeren door de Haarlemsche Politie muziekvereeni- ging op Woensdag 1 Juli op het Voorhelm plein. 1. Bruxelles-Lille, marsch, Loes Vermaelen 2. Neptune, ouverture, G. Gadenne 3. Mathilde, valse, v. Bouwens 4. Largo, Handel 5. Euterpe. Fantaisie Ballet, A. L. Doyens 6. Colonel Bogey, marsch, Kennith J. Al ford 7. Messidor, ouverture, Fernand Andrieu 8. Fantaisie sur 1' Opera, „De Baron Tzi gane", Johan Strauss par A. Duquesne 9. Levres Roses, valse par Fcrnand Andrieu 10. Finale. (Te Bodegraven is de eerste vrouwelijke gemeenteontvanger benoemd.) Er gebeuren dikwijls dingen Waar je ze het minst verwacht, Ik had nou van Bodegraven Zooiets nieuws toch nooit gedacht. Een zeer achtbaar Bodegraver Heeft m' intusschen al verteld, Dat het hem per slot gelijk is, Wie beslag legt op zijn geld. Werd hij van den hond gebeten, Of van (met verlof) de kat, Of 't een dame of een heer was. Vond hij, ach, wat hielp hem dat. 'k Zou dat niet graag onderschrijven, Er lijkt mij toch een verschil, Wie, uit naam van de gemeente, Je zuur geld ontvangen wil. Eenerzijds lijkt deze functie Voor een vrouw prozaïsch werk, Anderzijds zijn meestal vrouwen In het geld ontvangen sterk. Er komt ook in zoo'n transactie, Naar ik meen, een andre toon, Om een dwangbevel te geven Is voor vrouwen meer gewoon. Bij 't bezoek aan den ontvanger Trek je gauw een norsch gezicht, En hij zelf blijft koel en nuchter, Terwijl hij zijn taak verricht. Maar je kunt niet knorrig kijken, Als j' een vrouw je duiten geeft, Ook al lijkt je stijl van lachen Op een boer, die kiespijn heeft. Nee, ik zie al in de toekomst, Hoe 'k naar de ontvangster stap, Zij is, dit terloops, natuurlijk, Modieus en jong en knap. Kleedjes liggen op de tafels En bij elk betaal-loket, Is een geurend tuiltje bloemen In een vaasje neergezet. Ik geef toe. of 't vrouw of man is, Je raakt toch je duiten kwijt. Maar hoe zalig geven, als men Je een lieve ontvangst bereidt. P. GASUS. De ramp te Vincennes. Er zal opnieuio ge bouwd worden. (Ie blad, le pag.) De FranschAmerikaanscke besprekingen te Parijs. Nog geen overeenstemming be reikt. (2e blad, le pag.) Zeer gespannen toestand in Spanje. (2e blad, le pag.) Pogrom in Saloniki. 250 Joodsche gezinnen dakloos. (le blad, 2e pag.) De Zeppelin boven Nederland. (le blad, 2e pag.) Bejaarde man en vrouio in Amsterdam ver brand. (le blad. le pag,) Het ongeluk bij den onbewaaktcn overweg, te Blcrik. Baanwachteres krijgt 1 maand hechtenis. (le blad. 2e pag.) Het drama te Bilthoven. De inlandsche be diende krijgt 10 jaar gevangenisstraf. (le blad, 2e pag.-) Haarlemsch postbeambte tot 112 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. (lc blad. 2e pag.) Het 350-jarig bestaan van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. De geschiedenis der inrichting geschreveti dóór Dr. L. C. Kers bergen. (2e blad. le pag.) Vereeniging voor school- en werktuinen. Een bezoek aan dc Mamixstraat. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ.; Henry A. Th. Lesturgeon: Op de puinhoopen te Vincennes. (le blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN U wenscht een goed adres voor BRANDSTOFFEN? N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr Telef. 11617—14106 - OVERVEEN. ZWARE AARDBEVING GEREGISTREERD. IN JAPAN OF OP DE KOERILLEN? MOSKOU, 30 Juni (V. D.) Het observa torium Popovo deelt mede, dat de aldaar op gestelde seismografen oen krachtige aard beving hebben opgeteekend, waarvan het centrum moet liggen ln Japan of op de Koe- rillen-eilanden. BEJAARDE MAN EN VROUW VERBRAND. Vreeselijke gebeurtenis in de Jordaan te Amsterdam- ONVOORZICHTIGHEID MET EEN PETROLEUMTOESTEL. Een vreeselijke gebeurtenis heeft zich Maandagmiddag tegen half zes afgespeeld in de Lindenstraat, 27 te Amsterdam. De eerste verdieping van dat perceel, een voor- en achterkamer, wordt bewoond door het echtpaar Haanappel-Kramer. Op een fornuisje in de achterkamer stond tegen dien tijd een brandend petroleumtoe- stel. De man, heeft dat petroleumtoestel, toen het nog brandde bijgevuld met petroleum. Het toestel is daarbij in brand gevolgen en de vlammen deelden zich mede aan de klee- ren van den 65-jarigen Haanappel. Zijn 62-jarige vrouw, mejuffrouw C. Kra mer. die erg bijziende is, heeft toen getracht de vlammen te dooven en is daardoor zelf ook in brand geraakt. De buurvrouw beneden, juffrouw Denijs, hoorde hevig gillen en heeft haar schoon zoon, den heer Strober, die op de tweede ver dieping woont, gewaarschuwd. Deze bespeur de toen, dat er brand was en hij heeft de brandweer gewaarschuwd. Toen deze kwam vond zij de twee menschen nog al§ een klomp vuur. De man lag bij de gootsteen in de achterkamer. Vermoedelijk heeft hij nog po gingen gedaan om met water de vlammen te dooven. De vrouw lag bij het raam in de achterkamer. Beiden waren toen reeds dood. Van beiden zijn de klecren geheel verbrand en de man vertoonde vreeselijke brandwon den aan armen en het onderlijf. Ook de vrouw vertoonde deerlijke brandwonden aan armen en andere deelen van het lichaam. De brand zelf had zoo goed als niets te betee- kenen. Hier en daar is in de kamer wat ge schroeid. Weldra waren ook dc Commissaris van Po litie, de heer Pijper en de commandant van de brandweer de heer Gordijn, ter plaatse. De Geneeskundige Dienst bracht de ineen geschrompelde lijken van man en vrouw naar het Wilhclminagasthuis.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1