Openluchtdag Gemeentelijk Lyceum. Het Vruchteloos Offer. HAARLEMS DAGBLAD VRIJDAG 3 JULI 1931 STADNIEUWS. De deelnemers marcheeren met muziek voorop langs de tribunes. Een geslaagde dag. Driekamp jongens, eerste klassen: Verleden jaar zeide ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman: ,Wij treffen altijd mooi weer op dezen dag!" En inderdaad, ook giste ren heeft het weer zich goed gehouden, en de enkele regendruppels, die 's middags ge vallen zijn, konden aan de vroolijke stem ming der talrijke deelnemers geen afbreuk doen. Bovendien zorgde een fanfarecorps voor een opwekkend muzikaal gedeelte. Gisteren hebben we al een en ander me degedeeld over de wedstrijden van den Don derdagmorgen. 's Middags zijn zij voortgezet met estafetteloop, hindernisloop, vrije en or de-oefeningen, paardspringen, 400 M. wed loop en spelen als honkbal, handbal, veldbal en kastie. Er werd fel gestreden om de lei ding en er kwamen momenten van goed spel bij voor. Het nummer paardspringen oogstte ver diend succes. Op soms zeer fraaie wijze voer den de deelnemers de moeilijke oefeningen uit, wat aan het in grooten getale opgeko men publiek, dat de overdekte tribune bijna geheel vulde, telkens weer applaus ontlokte. Ook het nummer hindernisloopen voor klas- segroepen voor alle klassen viel in den smaak zoowel van de oudere toeschouwers als van de leerlingen zelf, die hun favorieten luide toejuichten en aanmoedigden. Achtereenvol gens moesten de deelnemers over een tafel springen, een oefening aan een hooge brug uitvoeren, over een balk loopen en over een bok springen, een salto maken op een op den grond liggende matras, onder een zeil door kruipen, zich door een bodemloos mandje wringen en tenslotte over een paar meter hooge schutting klauteren. Vooral de eigen aardige toeren om deze laatste hindernis te nemen verwekte menig grappig moment en hilariteit. En toen dit afgeloopen was en dr. Haak met zijn helpers de verworven punten berekend had, reikte ir. van Mourik Broekman de prij zen uit. Hij sprak daarbij o.a. zijn dank uit aari de Cricketclub Rood en Wit, die ook dit jaar zijn terrein weer afgestaan heeft. Verder aan B. en W. voor hun medewerking, aan de ouders voor de geschonken bijdragen en prijzen en aan de leeraren voor den tijd en de moeite die zij zich gegeven hebben om dezen dag te doen slagen. Hij wees nog op het mooie en goede in de sport, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over het feit. dat alle mededingers zich ten volle gegeven hébben om de eer van der klas hoog te houden en dat ook zij, die verloren, zulke goede ver liezers bleken te zijn „Als ik de leerlingen der hoogste klassen zoo kalm en rustig de school binnen zie stappen", zeide ir. van Mourik Broekman „dan weet ik dat aan den ouderdom. Maar vandaag heb ik gezien, dat ze wel degelijk snel kunnen loopen!" De prijzen, bestaande uit hockey-sticks, koffers, veldflesschen, zilveren potlooden, klokjes enz werden daarna door hem uitge reikt aan de navolgende winnaars: Dc prijswinnaars. Driekamp meisjes, eerste klassen: 1 Tootje Niehorster, 2 Grietje Woud, 3 Lous Kubatz, 4 Willy Kleyn. Tweede klassen: 1 Deetje v. d. Velden, 2 Trudi Rensen, 3 Emmy Schroder. Derde, vierde en vijfde klassen: 1 Jo Blan kevoort, 2 Joep Marsman. 3 Leni Wessels, 4 Lous Scheffer, 5 (voor het zwemmen) Greet Rigbers. FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden.) 33) „Zeker, maar onder voorbehoud, dat mijn stilzwijgen niet in conflict zou komen met mijn geweten." „En was er een dergelijk conflict?" „Ongetwijfeld. Ik kon het niet voor mijn geweten verantwoorden er in te berusten, dat u bleef voortleven in uw samenweefsel van leugen. Uit leugen kan alleen maar nieuwe onwaarheid en onwaarachtigheid voortkomen, al heeft de mensch nóg zulke goede bedoelingan. Daarom heb ik mij, in het diepste vertrouwen, in verbinding ge steld met den man, die zich in het ongeluk zulk een waarachtig vriend heeft getoond. En ik heb hot aan kolonel Thalberg overge laten te beslissen wat er verder in verband met uw bekentenis moest wor-len gedaan. Hij heeft het nuttig en goed gevonden de zaak weer aan het rollen te brengen. En mét de waarheid is ook het licht gekomen en dat is gaan schijnen over alles wat door misver stand en gebrek aan vertrouwen verknoeid was." „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg me vrouw Bruhn, die den zin van Holsters woor den niet begreep. „Ik bedoel, dat u zonder grond uw overle den man van brandstichting hebt beschul digd." Mevrouw Bruhn, die er door het verblijf in de cel toch al bleek uitzag, werd aschgrauw Ze klemde haar handen om de stoelleunin gen, staarde den dokter vol ontzetting aan en vroeg in koortsachtige spanning: „Wie heeft het dan gedaan?" „Zijn naam zou ik u niet kunnen zeggen; dc kolonel heeft me naar een korten brief 1 Arnold v. d. Vaart, 2 Maurits Schaeffer, 3 Luvers Stuut, 4 Rien Bij, 5 Ko Moll (na lo ting met 4), 6 Wim Kermer. Tweede klassen: 1 Joep Mans, 2 Bob v. Spankeren, 3 Hans Vermeer, 4 Max v. d. Sleen. Derde klassen: 1 Jan Stapensea, 2 Ting- garto, 3 Gerard Oberink, 4 Cor Kroese (na loting met 3). Vierde en vijfde klassen: 1 Okke Over de Linde, 2 Han v. Olphen, 3 Piet Leupen, 4 Piet Jongeneel, 5 Leen Dorsman. Aangezien de eerste prijswinner tevens den snelsten tijd over de 100 M. maakte, nl. 12,4 sec. verwierf hij de door een oud-leerling, Jan Roos, uit geloofde medaille. 400 Meter: 1. O. v. d. Linde, 2 G. Oberink, 3 H. v. d. Zouwe. Eestafetteloop, meisjes: Eerste klassen, 4 maal 80 M.: 1 ploeg van I B, 2 ploeg van I E. Tweede klassen, 5 maal 80 M., 1 ploeg van n B. Derde klassen, 5 maal 80 M.: 1 ploeg van in A en III B. Vierde en vijfde klassen, 5 maal 80 M.: 1 ploeg van 5e klasse. Estafettenloop, jongens 4 maal 80 M.: Eerste klassen (uit 18 ploegen)1 eerste ploeg van I C„ 2 eerste ploeg van ID, 3 eer ste ploeg van I E. Tweede klassen: 1 eerste ploeg van II B, 2 eerste ploeg van II A (na loting met de eerste ploeg van n C). Derde klassen, (uit 10 ploegen): 1 eerste ploeg van III A, 2 eerste ploeg van HI C. Vierde en vijfde klassen (uit 12 ploegen) 1 eerste ploeg van IV A, 2 ploeg van V. De snelste ploeg was die van IV A, die er 40.1 sec. over deed. Hindemisloop. Eerste klassen: 1 eerste ploeg van I D, 2 eerste ploeg van I B, 3 eerste ploeg van I E. Tweede klassen: 1 eerste ploeg van n A, 2 eerste ploeg van II C. Derde klassen: 1 eerste ploeg van HI A, 2 eerste ploeg van III B. Vierde en vijfde klassen: 1 eerste ploeg van V, 2 eèrste ploeg van IV C, 3e ploeg van IV L E. De spelen hadden het volgende resultaat: Handbal: meisjes III: 01 Veldbal: meisjes III—IV en V 14—6 Kastie: jongens I CII C 811 (beslissingswedstrijd na voorafgespeelde af- valcompetitie van alle eerste en tweede klas sen). Honkbal: IV B—V 3—4 (na voorafgehouden afvalcompetitie). Hierna dankte ir. van Mourik Broekman den leider van dezen dag den heer L. J. Vis ser, gymnastiekleeraar, waarmee de aanwe zigen instemden met een driewerf hoera! En deze geslaagde openluchtdag behoorde weer tot het verleden. PERSONALIA. Geslaagd is aan de Universiteit te Am sterdam voor candidaat Ned. Letteren F. S.. E. H. de Vries te Haarlem. geschreven. Wel weet ik dat de dader zi'ch in hechtenis bevindt; het is een vroegere ar beider, van het landgoed, die zich op den ritmeester heeft willen wreken. De onschuld van uw man staat onwrikbaar vast". Mevrouw Bruhn kromp ineen. Ze sloeg de handen voor het gezicht en barstte in wan hopig snikken uit. „Huilt u maar eens flink" uit", zei de dok ter vriendelijk, „dat zal u opluchten." Het duurde een heele poos eer mevrouw Bruhn tot bedaren kwam Horster ging bij haar zitten nam haar hand en sprak ern stig „Herinnert u zich wat ik na ons eerste onderhoud gezegd heb, dat de mensch niet moet trachten Voorzienigheid te spelen? U hebt met geweld in den loop der dingen trachten in te grijpen. Maar ik wil u niet hard vallen: u hebt het moeilijk genoeg en bent zelf voldoende in staat om de draag wijdte van uw goedbedoelde fout te over zien. Juist het feit, dat u met de beste be doelingen hebt gehandeld, zal u tot troost zijn. Maar ik voor mij ben dankbaar dat ik niet gezwegen heb". Er volgde een pauze, toen hernam de dok ter: „Laten we nu over praktische dingen pra ten. Ik hoop dat u mijn vraag niet onbe scheiden vindt, maar hebt u wel geld voor de reis naar huis?" „Ik heb, met mijn kleeren, mijn portemon- naie teruggekregen en bovendien heeft de inspecteur mij het overschot van mijn ar beidsloon uitbetaald." Prachtig! Ik was u anders gaarne van dienst geweest. Maar als u het goedvindt, kan ik toch het mijne toe bijdragen om uw thuiskomst te bespoedigen." Mevrouw Bruhn keek hem vragend aan. „Ik zal laten inspannen. Met mijn rij tuigje kunt u den middagtrein nog halen." Een goed half uur later stapte de ontsla gen gevangene aan het station uit het rij tuig van den gestichtsdokter, die haar uitge leide deed. Toen de trein binnenstoomde, schoot een gedienstige kruier toe en opende INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HIJ KON GEEN ETEN MEER ZIEN. Hoe een vreemd geval van indigestie genezen werd. Een treuriger geval van indigestie is moeilijk denkbaar. Het leven werd dezen ongelukki- gen man ondragelijk, Het middel, dat hij ge bruikte, zal stellig ook Uw spijsverterings organen in orde brengen. Leest eens wat hij ons schreef: „Twee jaar geleden leed ik erg aan indigestie, gebi'ek aan eetlust en hevige rugpijn. Alle voedsel verzuurde in mijn maag. Na de maal tijden voelde ik me miserabel en er voor had ik al gécn eetlust. Een mijner vrienden raad de mij Kruschen Salts te probeereri. Ik deed het en reeds na korten tijd voelde ik tot mijn groote vreugde aanmerkelijke verlich ting. Ik ging met Kruschen door, totdat ik mij vol komen hersteld voelde en een heel ander mensch was geworden. Ik ben nu even ge zond als twintig jaar geleden". W. B. U weet, hoe slecht een machine werkt, wan neer hij verstopt raakt. Het is 't zelfde met Uw lichaam, wanneer Uw maagsappen niet voldoende vloeien. Uw voedsel, inplaats van verteerd te worden, hoopt zich in Uw orga nen op en geeft zoo stagnatie in Uw lichaam, waarbij tevens schadelijke zuren ontstaan. Wat U noodig hebt is een afdoend middel het middel van de natuur zelf de zes na tuurlijke zouten in Kruschen Salts en elk dezer zouten heeft een eigen werking. Te zamen sporen zij de werking der organen aan, ieder op zijn eigen wijze. Het eerste resultaat van deze zouten is de vermeerdering van de speekselafscheiding, waardoor de eetlust toeneemt. De volgende werking heeft in den maag plaats, waar de maagzuren weer het voedsel kunnen verte ren. Ook in de spijsverteringsorganen bewer ken eenige van deze zouten de afzetting van die zuren, die het reeds gedeeltelijk verteer de voedsel aantasten en geschikt maken voor de afscheiding. Zooals U ziet, is er bij Kruschen niets ge heimzinnigs, het werkt zuiver wetenschappe lijk en volgens bekende regels. Probeert U 't zelf ook eens! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. „HolJandsche verpakking waarborgt echt heid". VEREENIGING VOLKS UNIVERSITEIT VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. HET TWAALFDE JAARVERSLAG. Wij ontvingen het verslag van bovenge noemde vereeniging over 19301931. Wij ontleenen er het volgende an: Dat na het zeer gunstige jubileumjaar 19291930 dit jaarverslag geen vooruitgang zou kunnen aanwijzen, werd door 't bestuur aan het eind van het vorige verslag reeds met zekerheid voorspeld. Door de intense werkzaamheid van het vorige jaar was een bedenkelijk financieel tekort ontstaan van f 954.34 waardoor wij voor de noodzakelijk heid kwamen te staan, het aantal cursussen te beperken. Het vorige jaar waren wij met ons totaal van 24 leergangen en 206 voor drachten te midden van de andere V. U.-en tot het peil gerezen, dat onmiddellijk op dat der „groote V, U.-en" Rotterdam, Amster dam, Den Haag volgde. Het was onmogelijk op dat peil te blijven, te meer daar het aan tal verkochte kaarten, 1242, hoe mooi ook, niet in dezelfde mate gestegen was. Ditmaal was het aantal leergangen wederom als ge woonlijk 19 en het totaal aantal voordrach ten 157, terwijl het aantal kaarten, dat ver kocht werd, 1010 bedroeg. Het ledental bedroeg gedurende het vorige seizoen 873, dit jaar 850. Ook hier dus een achteruitgang, die in de ongunstige tijdsom standigheden zijn verklaring vindt. Intus- schen mag worden geconstateerd, dat door de aantrekkelijke lezingen in het gebouw van den Protestantenbond bereikt is, dat de ach teruitgang niet grooter werd. Een groot voordeel voor de V. U. was ook dit jaar, dat in het dagelijksch bestuur geen verandering kwam. De samenwerking tus- schen de bestuursleden heeft gedurende het nu 12-jarig bestaan der vereeniging nooit iets te wenschen overgelaten.' Ook in 1930 subsidieerde de provincie met f 1000 en de gemeente met f 2000. Het Rijk subsidieerde niet. De 19 aangesloten vereenigingen en firma's contribueerden in 1930 f 455 en de 8 begun stigers en donateurs f 225. Volgens het vorige jaarverslag waren die getallen in 1929: 19 aangesloten vereenigingen en firma's met f 545 contributie en 9 begunstigers en dona teurs meteen gezamenlijke bijdrage van f 250 De 907 gewone leden contribueerden in 1930 f 2114, tegen 873 gewone leden met een bij drage van f 2062 in 1929. Het totaal aantal cursisten bedroeg dezen benzinedampen -door een garage en 4 over diverse onderwerpen. Alle klachten werden onderzocht door den betreffênden tak van dienst en, waar noódig werd verbetering aangebracht. - Vele klachten zijn mondeling gedaan. Maar steeds is in overweging gegeven de klacht schriftelijk en gemotiveerd in te dienen. Naar aanleiding der ingekomen klachten en zelfstandige onderzoekingen werden 657 woningen verbeterd door onder hands oh over leg met de eigenaren. De verschillende raadsbesluiten en ministe* rieele beschikkingen in het 'belang der volks huisvesting gedaan, werd in Ihet verslag ge memoreerd. In 1930 kwamen 380 gevallen van besmet telijke ziekten ter openbare kennis tegen 406 in 1929, waarbij o.a. 7 gevallen van typhus, 115 van diptherie (4 met docdelijken afloop), en 243 van roodvonk (geen enkele met doode- lijken afloop. Het sterfte cijfer der tuberculose is dit jaar iets lager dan in 1929, n.l. 110 tegen 123. STADS-EVANGELISATIE TE HAARLEM. HET EIGEN GEBOUW GEOPEND. Donderdagavond is met eenige plechtig heid het eerste vergadergebouw van de Stads-Evangelisatie te Haarlem geopend. Het gebouw is gelegen aan de Lange Hee renstraat no. 6, waar vroeger een handel in zuivelproducten was gevestigd, en heeft in wendig een grondige verandering ondergaan alvorens het door de Stads Evangelisatie in gebruik kon worden genomen. Het vergaderlokaal biedt plaats aan ruim' honderd personen. De opkomst was dezen avond, dat spreekt wel vanzelf, bijzonder groot. Nadat men gezamenlijk gezongen had psalm 68 10, ging ds. C. J. van Paassen in gebed voor. De aanwezigen zongen vervol gens Lied no. 5 uit den bundel van Joh. de Heer, waarop de heer J. N. Snoeks, geeste lijk adviseur van de Stads-Evangelisatie, een woord ter inleiding sprak. De heer Snoeks zeide, dat de Stads-Evangelisatie- zich altijd min of meer dakloos heeft gevoeld. Zij hield haar bijeenkomsten dan weer eens hier, dan weer daar, zonder dat zij er een vaste ver gaderplaats op na hield. De behoefte aan zelfstandigheid deed zich langzamerhand hoe langer hoe sterker gevoelen, zoodat men ging uitzien naar een eigen gebouw, dat ten slotte gevonden is in de Lange Heerenstraat. Spreker vertelde van den gemeensehappelij - ken en onvermoeiden arbeid, die aan het inrichten van de zaal is verricht en her dacht in dankbaarheid de groote welwil lendheid, die hierbij van vele zijden onder vonden werd. In het bijzonder richtte spre ker zich tot ds. Van Paassen, op wiens me dewerking nooit tevergeefs een beroep werd gedaan. Nadat het koer „Eben Haëzer" een lied ten gehoore had gebracht, sprak ds. Van Paas sen de gemeente toe naar aanleiding van hoofdstuk 11 uit Matthëus vers 28 t. e. m. 30. Spreker toonde zich bijzonder verheugd over de opening van het gebouw, omdat het werk van de Stads-Evangelisatie zijn volle inte resse en sympathie heeft. Broeder Van Doorn uit Alkmaar, vroeger te Plaarlem, richtte zich met een hartelijke, enthousiaste toespraak tot bestuur en aan wezigen en zeide, dat de Evangelisatie thans reden heeft om feest te vieren, want zij ia nu niet langer meer dakloos. Het koor „Eben Haëzer" liet zich daarna! opnieuw hooren. Achtereenvolgens spraken nog' de broe ders W. Akse uit Beverwijk, R. Visser uit IJmuiden-Oost, zuster Garms uit Beverwijk en broeder R. van Tuinen uit Amsterdam. Na de dankzegging zong men gezamenlijk gezang 180, waarmede tevens het einde der plechtigheid kwam. vriendelijk toe en zei met een lachje, het eerste dat sinds haar thuiskomst om haar lip pen speelde: „En nu eischt de jonge ridder natuurlijk zijn loon!" „Dat doet hij inderdaad", verklaarde de kolonel. „Petra, ik ben zoo vrij je namens mijn zoon Astrid's hand te vragen." Toen mevrouw Bruhn antwoordde, was er weer een ontroerende trilling in haar stem. „Jelui weet", zei ze, „dat ik niets liever zou zien. Het is immers juist deze verbinte nis, die mij tot mijn fataal besluit heeft ge bracht." Astrid stond op en gaf haar moeder een kus; Holger drukte haar warm de hand. „En nu", ging mevrouw Bruhn voort, ter wijl ze eveneens opstond, „en nu hebben we een heiligen plicht te vervullen dien we niet langer mogen uitstellen." Kolonel Thalberg keek haar verwonderd- vragend aan. „Laten we een bezoek brengen aan hem, dien we op dit oogenblik smartelijk missen. I k heb behoefte aan zijn vergiffenis en de kinderen aan zijn zegen." Het. begon al te schemeren, toen ze met hun vieren den weg insloegen naar het kleine, vredige dorpskerkhof, dat aan den voet van den heuvel lag. De lucht was ver vuld met den zoeten sterken geur van Mei doorn en seringen; een plechtige, haast tast bare stilte lag als een doorzichtige sluier over de begraafplaats. Toen ze bij het graf van den landheer kwamen waarop jasmijn en hooge varens groeiden en versche bloemen getuigden, dat de te vroeg gestorvene, wiens naam in een eenvoudigen steen was uitgehouwen, niet vergeten was, merkte de kolonel, die naast mevrouw Bruhn liep, dat haar voeten bijna den dienst weigerden. Hij wilde haar onder steunen. maar op hetzelfde oogenblik zonk ze naast den grafsteen op de kxiieën. (Slot volgt). VOOR EEN KINDERBEWAAR PLAATS IN NOORD-HAARLEM. ACTIE VAN HET COMITé INGEZET. In een bijeexikomst. van de vereeniging voor een Kixiderbewa'arplaats ixx Haarlem- Noord heeft Donderdagmiddag in het ge bouw van den Nèderlandschen Protestan tenbond aan de Berkenstraat voor een ge hoor van een vrij groot aantal dames me vrouw J. OverhoffPieck, oud-voorzitster van het hoofdbestuur der vereeniging voor kinderbewaarplaatsen te Amsterdam en voorzitster van de centrale vereeniging voor kinderbewaarplaatsen, gesproken over haar ervaringen in kinderbewaarplaatsen en over „De oprichting van een kindbewaarplaats in Haarlem-Noord. Ter inleidixxg deed mevrouw C. S. de VeerBlok Wybrandi, voorzitster van het voorloopig comité eenige mededeelingen, waaruit bleek dat de doktoren een crèche in Haarlem-Noox"d dringend noodig achter- Er is f 40.000 noodig en spi'eekster hoopt, dat deze door de inwoners van dit stadsge deelte en ook van overig Haarlem zullen worden bijeengebracht. Aan het gemeentebestuur is verzocht om een stukje grond aa nde Delistraat te mo gen overnemen, waarop nu nog de nood- school staat. De wethouders zijn de vereeni ging gunstig gezind. Mevrouw OverhoffPieck deed vervolgens mededeelingen over het werk in de Amster- damsche bewaarplaatsexx. Er worden kinde ren van 16 jaar verzorgd. De kinderen staan onder geneeskundig toezicht. Er zijn meestal 70 tot 100 kinderen in de crèche en het is treffend, dat er toch nooit gehuild 'wordt! De eerste bewaarplaats, die 60 jaar gele den in de Jordaaxi tot stand kwam, was voortgekomen uit de particuliere bewaring, die geschiedde bij de water en vuurvrouw, waar soms 24 kinderen in één bedstede la gen! De vereeniging heeft te Amsterdam 6 be waarplaatsen, die gemeentelijk gesubsidieerd worden. Gemeentelijke bewaarplaatsen zijn er niet te Amsterdam. Er werden vervolgens vragen gesteld, welke de spreekster beantwoordde. het portier van een coupé voor de reizigster, terwijl hij beleefd de hand aan zijn pet bracht. Het was iets heel gewoon, ze had het vroeger honderdmaal beleefd, en toch maakte het diepen indruk op mevrouw Bruhn. Van het station had ze een telegram naar „Seehof" gestuurd om haar komst aan te kondigen en te verzoeken een rijtuig aan den tF-ein te zenden. Toen ze alleen in het compartiment was, voelde ze zich uitgeput door emotie. Haar gedachten joegen wild doox'een; de zoo on verwacht teruggekregen vrijheid vulde haar met een onuitsprekelijk geluksgevoel, maar dan dacht ze weer, terwijl de adem haar bijxxa in de keel stokte, aaxx den man, die haar bij haar terugkomst niet meer zou be groeten, den man, dien ze zoo schromelijk onrecht had gedaan door haar wantrouwexx door haar miskenning van zijn nobel hart. De reis viel haar lang. Ze zag niets dan het bloeiende landschap waar de tx-ein door heen voerde; haar geest was geheel door haar stormachtige gedachterx in beslag genomen. Eindelijkxxxet geknars vaxx remmen en gierend schuren van wielen, stopte de trein op het welbekende station. Mevrouw Bruhn stapte uit en ze stond nog ternauwernood op het perron, of een paar jonge, sterke armen werden onstuimig om haar heen geslagen en ze voelde brandende kussen op haar wangen. Het was Astrid, die zonder zich te bekom meren om de nieuwsgierige blikken van de omstanders, haar moeder schreiend om den hals gevlogen was. Met haar arm vertrou welijk door dien van mevrouw Bruhn liep ze met haar naar het stationsplein, waar het rijtuig wachtte. Moerder en dochter spraken geen woord tijdens den rit naar huis. Ze zaten maar stil, hand in hand. Hun aandoening was te groot en te heftig voor woorden. In de huiskamer werd ze door den kolonel en diens zoon ontvangen. De oude soldaat had weer tranen in de oogen en toen hij op haar toekwam, greep mevrouw Bruhn zijn Winter 767 283 mannen en 484 vrouwen, w.o. 202 huisvrouwen). Van deze cui'sisten waren 24 jonger dan 20 jaar, 160 jonger dan 30 jaar en dus 467 ouder dan 30 jaar, 273 ouder dan 40 en 136 ouder dan 50 jaar 140 zonder gegevens). Verreweg het grootste aantal deelnemers kwam ook ditmaal uit Haarlem (548); daar na volgden Bloemendaal (110) en Heemstede (73). Verder waren er deelnemei'S uit Sant poort, Zandvoort, Lisse, IJnxuiden, Castricum en Amsterdam. Algemeenc ledenvergadering. Deze wordt gehouden op Maandag 6 Juli des avonds 8 uur in gebouw „De Nijverheid". De volgende agendapunten komen o.m. in behandeling: Jaarverslag' 1930'31, financieel verslag 1930, mededeelingen winterprogram- ma 1931, verkiezingen. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. JAARVERSLAG OVER 1930. Wij ontleenen aan het j aai-verslag' over de verrichtingen der gezondheidscommissie het 1 volgende Verschillende leden der Gezondheidscom missie brachten eerx bezoek aan de Huishoud school. Hier wei'den inderdaad verschillen de toestanden aangetroffen die dringend ver betering behoefden. De oorzaak ligt voor een groot gedeelte in de enge behuizing en de onpractische inrichting van het gebouw. Uitvoerig is hierover van gedachte gewisseld in de Com missie exi aan de betrokken autoriteiten daar van mededeeling gedaan. Het aantal inwoners in Haarlem beliep op 3 Dec.: 119.846 personen waai-van 62.857 vrouwen en 56.989 mannen. Geboren werden 2.204 kinderen n.l. 1,116 meisjes en 1.088 jongens. Het aantal overledenen was 1.103, d.w.z. 584 vrouwen en 519 mannen. Er kwamexx in het geheel voor 3 klachten over verstopte riolen, 7 over last van stank, 2 over voclit, 3 over vuil exx mestverzame- ling, 2 over modderpoelen of slooten. 2 over woningtoestanden, 3 over last van roet, 3 over last vaxx ongedierte, 1 >.over last van beide handen en drukte ze krachtig. „Christian" zei ze met trillende stem, „ik dank je voor alles wat je voor me gedaan hebt." Daarop viel haar oog op den jongen offi cier en ze vervolgde, rustig vriendelijk: „Dag Holger, ben jij daar. Ik ben blij je gezond en wel weer te zien. Hartelijk wel kom, jongen!" Mevrouw Bruhn ging naar haar kamer en kwam kort daarop terug in een zwart-zijdeix japon, die haar bleekheid nog sterker deed uitkomen. Ze liep nog even rechtop als vroe ger, haar xxxanieren hadden nog dezelfde voorname waardigheid maar het zelfverze kerde dat den kolonel bij zijn bezoek in de gevangenis nog getroffen had, was geheel verdwenen; er was in haar oogen en in haar gelaatstrekken een uitdrukking, die sprak van strijd en harteleed. Er was iets in haar gebrokexx De tafel was feestelijk gedekt, met veel kristal en zilver, met bloemen en brandende kaarsen. Toen Thalberg de vrouw des huizes zijn arm aanbood en haar xiaar de eetkamer geleidde, kwam er een vochtige glans in haar oogen, die verried, dat de haar bereide ont vangst haar heel gelukkig maakte; Toch was de stemming aan tafel gedrukt; het gesprek sleepte zich moeizaam voort. Het was duidelijk dat mevrouw Bruhn wilde voorkomen dat er over den overledene ge sproken werd. De kolonel vond het noodig een beetje le vendigheid in de conversatie te brengen en aan het dessert zei hij opeeixs: „De dank, Petra, die je xxi ij straks ge bracht hebt, komt mijn jongen eigenlijk toe. Toen hij uit Frankrijk terug kwam en hoor de wat hier was voorgevallen, begreep hij direct dat er een ernstig mysterie op te hel deren viel. En hij heeft niet gerust, voor hij het naadje vaxx de kous wist. H ij is het geweest, die de feiten heeft ontdekt, waar ixx onze oude vriend Jörgensen aanleiding heeft gevonden het onderzoek te heropenen. Mevrouw Bruhn knikte den jongeman STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aantal bezoeken in Juni 9463, waarvan: 4386 aan de Krantenkamer exx 1733 aaxx de algexneene leeszaal. Uitgeleend werden 8193 boeken. Filiaal Haarlem Noord. Aantal bezoeken ixx Juixi 1914, waarvan 744 i aan de leeszaal. Uitgeleend werden 1504 boeken. KRONIEK DER MOLENS. De watermolen van den St. Johannes-' gasterveeixpolder bij Rohel wordt door een electrisch gemaal vervangen. .(N.R.C.), MIJNBOUW MIJ. „AEQUATOR" Blijkens het verslag van de Mijnbouw Mij. „Aequator" is het verlies gestegen tot f 291.100.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12