BRIEVEN UIT BERLIJN. VOOR DE VROUW H.D. VERTELCÏNC HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 JULI 1931 DERDE BLAD (Van onzen correspondent.) De jonge garde aan de beurt. Iets over carrière en leeftijd. hadden. Dat is een van de oorzaken van de sterke ontwikkeling van het bondswczcn ge worden. Het valt niet te ontkennen, dat onder deze jongeren en jongsten veel flinke kerels op gedoken en naar voren gekomen zijn. De kinderen, die tijdens de oorlogsjaren in Duitschland de lagere school bezochten of in die jaren geboren werden; zijn voor een deel zwakkee plantjes gebleven. Maar al zijn ze dan ook lichamelijk vaak achterlijk, sport en gymnastiek hebben veel kunnen redden, en aan rijpheid van denken en handelen heeft deze jeugd met de vele droeve eerva ringen stellig een streepje aan innerlijke ont wikkeling voor. De jeugd in Duitschland is hevig geïnteresseerd in alles wat politiek be treft, en men behoeft slechts de geschiedenis van de studentenorganisaties in de laatste tien paren te volgen om te weten te komen hoe intens het gebeuren in binnen- en buiten land door de jongste generatie wordt mee geleefd. Natuurlijk zijn deze jonge menschen over het algemeen radicaal gezind. Men vindt de jeugd bij de Hitlerianen en bij de communis* ten, wellicht ook bij de katholieken, maar zeker niet bij de sociaal-democraten en nog veel minder bij de gematigd-burgerlijke kringen. Dat is natuurlijk een overgangs periode. Maar zij is typisch voor het Duitsch land van heden. En het is verstandig, dat men aan een en ander tegemoet komt, door steeds meer jonge mensdhen in verantwoor delijke baantjes onder te brengen. In alle groepen van de bevolking is de neiging te bespeuren, zich van deze jongere generatie meester te maken. De twintigste eeuw is minder de eeuw van het kind dan van den jongeling en de jonge dochter ge worden. Deze jeugd speelt een rol, die men een kwart eeuw geleden nauwelijks voor mogelijk zou gehouden hebben. De schaal is naar de andere zijde overgeslagen. Veel te vroeg kunnen in Deutschland de staatsburgers kiezen voor de parlementen en zelf gekozen worden. Veel te veel vrijheden zijn der jeugd ingeruimd. Talloos daarom ook de cata- strophen, waarover de boulevardbladen vol staan. Men kan hier dagelijks lezen van op stootjes, van politieke moorden en alles wat daar zoo bij hoort. In vrijwel allé gevallen zijn de schuldigen en hun offers menschen tüsschen de zestien en vijf en twintig jaar. Vele politieke meetings worden voor 75 pet. door zulke jonge menschen zonder rijp oor deel bezocht. De moraal heeft zich bij een deel van de tegenwoordige Duiitsöhe jeugd aan die van de Russen van heden aange past. Er heerscht in jeugdkringen een onge^ bondenheid waartegen de kerken en de staats regeeringen 'vergeefs trachten op te komen, van groot respect voor ouderen is, behalve zoolang de kinderen nog in de schooljaren zijn en dagelijks onder scherpe controle staan,, niet al te veel 'meer te merken. Men behoeft slechts in openbare verkeersmiddelen té'zitten "en op te merken, hoe weinig jonge menschen opstaan om plaats te maken-voor oud.ies.--.yan..dag£h, om een afschrikwekkend 'beeld van de algëmeene verwildering te krij gen.' -j Aan den anderen kant wordt door de Duitsche jeugd heel wat gezonder geleefd dan door vroegere generaties... De sport heeft hier wonderen verricht en de jonge Duitscners zijn Apollosgestalten in vergelijking met de bierbuikjes en de dikke Bertha's, die vroeger de verwondering van den bezoeker 'verwekten. De humoristische bladen heb ben naar andere type's moeten zoeken. Zij hebben ze gevonden in een andere soort jeugd, die met „Intelligenzbrillen" rond loopt, de haren lang laat groeien en jn salonbolsjewisme doet, dan wel in jonge vrouwen, die met monocle in het oog ge klemd en in wonderlijke kleeding van eigen bedenksel door het leven gaan en tooneel- schrijvers als Kaiser reeds dankbaren stof geleverd hebben. Wat van dit alles blijven zal, staat in de sterren geschreven. H. v. B. BerlJjjn, 25 Jiuni. Er is tegenwoordig een neiging in Duitsch land te bespeuren, jongen menschen op ver antwoordelijke posten te brengen. Waarom? Nu, ik neem aan, omdat men het er over eens is, dat de huidige tijd in dit land man nen met sterke zenuwen en onverzwakte .werkkracht vereischt. Maar misschien is het ook wel toeval dat voor bepaalde ambten plotseling jeugdige candidaten opdoken? Laten we eens even rondkijken. Een dag of wat geleden werd de socialist dr. Heuer tot wethouder van Berlijn be- noemd en in de kranten konden we lezen dat Heurer pas 34 jaar oud is. Een record? Volstrekt niet. De zeer be- kende politicus, oud-Rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken, oud-Vice-Kanselier, oud Rijksminister van Justitie, oud-voorzitter van de democratische partij Erich Kocli=Weser l werd op zijn 26ste jaar tot burgemeester van Delmenhorst benoemd, en ofschoon Del- menhorst geen wereldstad is zal het toch wel zelden voorkomen, dat men op dien leef tijd reeds burgervader is. En het er. acht jaren lang zoo goed afbrengt als Erich Koch- Weser. Dr. Hcuer. was voor zijn benoeming in Berlijn reeds wethouder van Maagdenburg, een baantje, dat op zoo jeugdigen leeftijd ook al niet voor de poes was. Veel vroeger was daar in Maagdenburg nog een andere jonge wethouder en wel.dr. Hans Luther, de tegenwoordige president van de Duitsche Rijksbank, die trouwens wel een van de snelste ambtelijke carrières in Duitschland gemaakt heeft! Op zijn 28ste jaar werd hij wethouder van Maagdenburg, in 1918, dus op zijn 41ste jaar, eerste burgemeester van Es sen, twee jaar later Rijksminister, op z'n zeven-en-veertigste jaar Rijkskanselier. En nemen we den tegenwoordigen Rijkskanselier Dr. Heinrich Brüning, die pas 46 jaar oud is en dus op z'n 45ste Kanselier geworden is. Dat is iets, wat in de wereld ook niet eiken dag voorkomt. Na lange jaren sukkelen heeft Berlijn éindelijk weer een eersten burgemeester die er zijn mag. Oud? Geen denken aan. Dr. Sahm is pas 54, en ziet er uit, alsof hij de honderd met gemak halen zal. We kunnen stellig nog heel veel van hem verwach ten, als hij na twaalf jaren het burgemeester schap van deze gemeente van vier en een kwart millioen zielen er op heeft zitten en weinig lust toont, om zich opnieuw te laten |>enoemen. Kijk men eens in den Rijksdag rond (wat In de practijk niet al te makkeiljk is, omdat de regeering het lastige parlement gedwon gen 'heeft tot in October vacantie te nemen) dan komt men tot de. ontdekking, dat ook daar een zeer-- zichtbare verjonging plaats gehad hééft. Niet minder dan 30 afgevaar digden in den Duitschen Rijksdag" zijn tüs schen de 26 en 30 jaren, oud; 147 leden zijn niet ouder dan 40 en. 180 nog beneden de 50 Baren.- - - - Minder bekend-is, dat „ook "Stresemann en <Wirth, toen zij Rijkskanselier werden, pas 47 jai;? öiTcF" géworden -waren.—R^ksm^tóter. Treviranus-is-zooeven 40 geworden .en was 38 toen hij het ministersbaanitje aanvaardde. •Maar ook de „oudjes" in de Duitsche politiek zijn geen Methusalems! Met uitzondering natuurlijk van den Rijkspresident Von Hin denburg, die 83 is en 84 zal zijn als hij het volgende jaar zijn hööge ambt neerlegt, -om daarna, (volgens zijn eigen verklaringen) eent reis naar Egypte en andere verre lan den te gaan maken om pas na terugkeer op slot Neudeck „een rustigen ouden dag te beginnen!" Minister Severing is 56. minister Curtius 54, Dietrich, de Rijksminister van Financiën 52, •Höpcker Asch'off, de financier van Pruisens regeering 48, en de leider van de oppositie in de sociaal-democratische partij, de af* gevaardigde Seydewitz pas 39. De leider van de Volkspartij, dezelfde man, die kort ge leden Duitschland door zijn gevaarlijke crisisdreigementen in oproer gebracht heeft, telt pas 45 lente's. Hij kan er trotsch op zijn. dat zijn actie het arme Duitschland nog een milliard mark armer gemaakt heeftl. M' Jonge menschen aan het front. Dat motto 5s eigenlijk al dadelijk na de revolutie van kracht geworden. Het is ook natuurlijk, dat heit zoo geloopen is. De oorlog maakte van scholieren soldaten in de loopgraven. Wat daarvan de gevolgen waren, kan men het best in Remarque's nieuwe boek „Der Weg zui'ück" nalezen. Halve kinderen nog, gingen deze arme menschen naar de loopgraven, en diegenen, die er levend weer uitkwamen, waren menschen geworden, op veel te jeug digen leeftijd. Ze bleken overrijp. Voor veel gewoon werk waren ze onbruikbaar geworden, voor de school in ieder geval. Ze verdienden, met bij zondere zorg behandeld te worden. Geschied de dat ook? Het leek er niet op. De verarmde staat, die den oorlog verloren had. kon voor zijn frontsoldaten niet bij benadering zoo zorgen als ze verdiend hadden. Men kan in Duitschland nog heden 'en wellicht terecht) het verwijt hooren, dat Duitschland voor zijn zonen aan het front niet al te veel over heeft gehad. Dankbaarheid was er waarschijnlijk wel, maar ze uitte zich in vele gevallen en in officieele maatregelen slechts zelden en on voldoende. Heel wat frontsoldaten hebben moeten honger lijden toen ze naar huis kwamen en slechts hieruit is te verklaren, dat ze naar radicale partijen hen weg von den. dat ze zich tot bonden aaneensloten en invloed op de groote politiek trachtten te krijgen. Mannen als Hitier en Trevaranus zijn zelf frontsoldaten geweest, gelijk het Seldte en Mahraun, en zoovele andere politieke bondenleiders van tegenwoordig geweest zijn. Er ontstond een stemming onder de jonge ren, het heft zelf in handen te nemen. Tot op zekere hoogte. is dat ook gelukt. Een haat tegen de oudere generatie kwam naar boven, en die haat bracht natuurlijk ook een onrechtvaardige behandeling. Eenerzijds verweet men den ouderen, dat zij aan het uitbreken van den wereldoorlog met alle bij - behoorende ellende mede schuldig waren, aan den anderen kant moesten de ouderen te hooren krijgen, dat zij om welke redenen en door welke verzuimen dan ook, aan den nederlaag schuldig waren geworden. De Duitsche jeugd had geen respect meer voor pe mannen,..die Duitschiand voor 1918 geleid meeting neutrale geh. onthouders organisaties Uitgaande van den A. N. G* o. b„ de i. o. G. T., de N. V. en da S. O. V- wordt op Zondag 5 Juli a.s. te Zaandafm een groote meeting be legd voor Geheelonthouding en plaatselijke Keuze. De meeting wordt opgeluisterd door een drietal onthouderskoren en eenige mu ziekkorpsen; de heer H. Ploeg Jr., te Utrecht en W. Rijsdorp te Baarn zullen Epreken. Aan de meeting gaat een optocht vooraf. Teneinde het bezoek aan de meeting te be vorderen hebben de plaatselijke besturen te Haarlem een fietstocht naar Zaandam geor ganiseerd. welke 's morgens om half tien van het Paviljoen in den Hout af vertrekt. Zij die per trein gaan vertrekken met de trein van 10.29 naar Amsterdam, waarna de reis per Alkmaar Packet naar Zaandam wordt voortgezet. Uit Haarlem wordt voor deze meeting een groote deelneming verwacht. nieuwe jeugdherbergen in het noorden De jeugdherberg „Panorama" te Den Burg op het eiland Texel zal op Zaterdag 4 Juli om' 3 uur worden geopend. De herberg biedt plaats aan 40 jongens en 28 meisjes. 1 De jeugdherberg ,.De Noord-Kaap" te Den Helder, zal eveneens Zaterdag worden ge opend. Deze herberg biedt plaats aan 20 jon gens en 20 Meisjes. handels-eindklasse h. b. s. a Voor het eindexamen der Handels-eind- klasse (aansluitend bij de 2e klasse der Hoo- gere Burgerschool A) zijn geslaagd de volgen de candidaten: Mej. M. Ardesch, Mej. H. C. Voogd, N. L. Adam. J. Frederiks, J. C. Merens en Th. J. van Zutphen. nutskweekschool voor onder wijzeressen Haarlem. Geëxamineerd 6 candidaten. Ge slaagd de dames; a. van Nop. G. a. Garssem J. f. de Hosson. t. van der Land. G. van Om meren en C- Siegmann. vacantie-kleeding. Heerlijk is het, als we met vacantie buiten zijn en een behoorlijk stel japonnen beèitten, waarin we ons gemakkelijk kunnen bewegen en die toch flatteus en jeugdig staan! Er is keuze te over Allerlei modellen zijn er waaruit we naar hartelust, kunnen kiezen. Modellen voor zeer ..slanke dennen'", voor „goed-gepronortionneerden" en voor bepaald ..zware" figuren, alle even fleurig en gra cieus. mits ze met zorg en deir véreischten smaak gekozen worden. De mouwen en halsgarneeringen genieten de volle belangstelling van de mode-wereld. Opvallend hoeveel werk daarvan gemaakt wordt. De geheel mouwlooze japon van het. vorige seizoen is vrijwel verdwenen; in plaats daarvan worden nu veel schouder epauletten gedragen en gedrapeerde shawls, welke rondom den schouder worden gelegd. Ook korte mouwtjes worden- gezien, aardige mouwtjes, die vaak met een strookje afge werkt worden. Te kust en te keur zijn de stoffen voor een zomerjurk, zóó verscheiden en zóó spotgoedkoop, dat ieder onzer wel écli of twee extra jurken kan aanschaffen en wie juist dit jaar erg zuinig wou zijn. wordt daar wel van terug gehouden en gedwongen tot koopen, daar de japonnen van verleden jaar veel té kort zijn. Toch valt er nog wel, met een handigheid en een zekere flair van een oud jurkje een modern type te maken. Een bijkomend stofje toegepast op een oude jurk, om deze te verlengen en van korte mouwtjes te voorzien, kan echter zulk een japon werkelijk een geheel nieuw aspect ge ven 't Gaat maar om den goeden inval en 't verheugende resultaat! Niet ieder kan zich de weelde permitteeren van een kast vol nieuwe japonnen, de minder gesitueerden moeten dan maar „slim" zijn, al zijn ze fi nancieel niet sterk. De teekening No. 606 laat u een japon zien van bedrukte voile in groenzwart. We zien hier de mouw bestaan uit een bovenstuk, on der den elleboog twee ruime strooken en daar onder de nauw aansluitende manchette. Deze strookjes, even breed als aan den mouw vin den we ook terug vlak onder de taille, over de heupen vallende .doch ze laten het voor pand vrij. De lange rok valt met vele klokken naar beneden. De hals is afgewerkt met een wit zijden bies, eindigende in lange slippen van de voile afgezet met de wit zijden bies. Een smal ceintuurtje van soepel leer wordt om het middel gedragen. No. 607 is eveneens een volle japon van donkerder tinten. Het lijfje is geheel glad evenals de mouw. De hals is met een kraagje afgewerkt, waaronder een klein strikje valt. De rok bestaan uit twee strooken, waarvan de bovenste ruim klokkende strook even on der de heup komt en de tweede strook tot even boven den enkel. De tweede strook is veel ruimer dan de bovenste en eveneens klokkend. Een ceintuurtje met een gesp van half edelsteen maakt het geheel af. OM DE GORDIJNEN OP TE HANGEN. Er bestaat geen mooiere en tevens gemak kelijker manier om de dunne gordijnen keurig gelijkmatig in fraaie plooien voor de vensters te laten hangen, dan de volgende. Men neemt de volle breedte voile, of grena dine of andere zachte gordijnen en voort die van ondere en van boven met een stiksel. Verder maakt men_hog een extra stiksel, ■boven en ook beneden, voor de roe. Nu maakt men de gordijnen vochtig en doet. ze meteen op de roe. Door het oiiderste stiksel haalt men' echter ook een roe. Dan schuift men de stof zoo'dicht en stevig mogelijk opeen op de roeden en laat de gordijnen zóó drogen. Als ze heelemaal droeg zijn. haalt men de.onder- ste roe eruit en dan moet U eens 'zién. hoe mooi in gelijke plooien de gordijnen vallen alsof ze erin geregen zaten! En nu mag U de gordijnen strijken of ik weet niet wat eraan te doen, maar zóó mooi komen ze toch nooit te hangen, als door deze eenvoudige methode. MAHONIEHOUTEN MEUBELEN. Mahoniehouten meubelen, speciaal tafels, kan men prachtig schoonmaken door ze eerst met terpentijn af te nemen, waardoor alle. vet weggenomen wordt. De terpentijd goed afwrijven met zachte doeken. Vervolgens drenkt men een doek in lijnolie en wrijft daarmee de tafel of de andere meubelen in. Die lijnolie is als het ware voedsel voor het hout, dat er rijk van uiterlijk door wordt. Laat de olie er minstens 12 uur opzitten. Dan afnemen met een flanellen lap en als alles goed droog is. opwrijven met een schoone doek. Drie dagen daarna herhaalt men deze bewerking, doch laat het wasschen met ter pentijn achterwege. Wit men een buitengewone glans bereiken; dan kan men de bewerking met lijnolie drie keer doen. met tusschenpoozen van drie dagen telkens. Na de laatste bewerking, als de olie er af gewreven is. wascht men het meubelstuk af met lauwwarm water en droogt goed na met twee doeken. Om de glans te onderhouden en nog steeds te verhoogen, moet men eiken dag goed wrijven. IETS OVER ONZE LADEN. Of het nu keukentafellaadjes of laden van een groote linnenkast, van een dressoir of buffet of waschtafel zijn, de meeste huis vrouwen hebben de gewoonte, die laden te „voeren".'te beleggen met mooi schoon wit kastpapier, of zelfs wel met cretonne of zijde Een en ander om de laden netjes te houden en kraakhelder en gemakkelijk van stof te ontdoen. Op zijn tijd moet natuurlijk dat papier vernieuwd worden en de cretonne of zij gewasschen. En daarom zegt een practi- sche Amerikaansche huisvrouw; schilder de binnenkant van je laden met een goede verf of emaille-lak. Wil je het heel doeltreffend doen?. Geef die laden dan twee laagjes ge wone verf en daaroverheen nog een laag emaille-lak. Dat is heel praktisch, want nu heeft U niets anders te doen dan af en toe den binnenkant van de laden met een voch- tigen doek af te nemen, om ze keurig schoon en stofvrij te houden. Het is het beste de laden van binnen te verven in een kleur, die harmonieert met de hoofdkleuren In de kamer. hol land - amerik a lijn trekt zich terug uit polen. Blijkens een telegram uit Warsóhau aan Financial News, hebben de Holland-Amerika Lijn. de Scandinavian Line en de American Red Star Lino Woensdag hun passagebureaux in Polen gesloten. Hiermede komt een einde aan het geschil dat zes maanden heeft geduurd, tusschen de Poolsche regeering en de buitenlandsc'ne stoomvaartlijnen. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbe houden) Land des Lachelns. Das Land des Lachelns 1't; tóoneel Oos- tersch aangekleed, schemerig verlicht: de Chinecsche prins in kleurig-wijgewaden zingt een liefdeslied: „Wie wunderbar 1st dein leuchtendes Haar.boel zacht be geleidt de muziek, herhalend" de wijs als in stil nadroomen. Behoedzaam wordt een logedeur gesloten achter een langen man, die'even roerloos blijft staan kijken naar 't toonecl. dan voor zichtig, om geen lawaai te maken, gaat zit ten. Kindje, wat is dat lang geleden! Ik was je vergeten, heelemaal vergeten en nu opeens moet ik weer aan. je denken.- Zoo plotseling, met een schok, dat. ik er verbijs terd van ben. Hoe kan een episode in je le ven. die totaal weggezakt is in je herinne ring, weer zoo levendig voor je staan? Ik zie je voor me. zóó duidelijk, of 't giste ren was, dat ik je ontmoette in dat „Land des Lachelns". Neen, de naam is niet van toepassing op jouw land: jij tenminste lachte zelden. Vreemde oogen had je, geheel anders dan dle van andere Chineezen. Was het 't Europeesche bloed In je. dat je zoo hemelsbreed deed verschillen van je land genooten, ondanks dat je onder hen slechts leefde en geen vreemdelingen haast zag? En dreef dat je ook naar den blanken man, dien zwerver, die op een goeden, voor jou mis schien wel kwaden dag, binnen kwam waaien? Drie maanden ben ik bij je geble ven, dat was lang voor m'n zwerversnatuur. 't Lezen was een roes voor mij in die da gen: met een gevoel, of ik de wereld verove ren wilde, ben Ik gaan reizen en trekken van 't eene land naar 't andere en zoo kwam ik in jouw land en bij jou. Hoe heb ik je toch weer leeren kennen? Ik weet 't waarachtig niet meer. Je was er op eens en ik beschouwde 't als vanzelfspre kend. Je was mooi en lief en je boeide me uitermate, ondanks je dikwijls strakke, on bewogenheid; 't was je uiterlijk dat mij aan trok: dit mysterieus-Oostersche, toch niet. ge heel'vreemd door je Westcrsehe afkomst. Die prachtige dagen met jou. als ik je meenam om te roeien op 't meer en jij me je Chinee- schc liedjes voox-zong! Wonderlijk-mooi beeldje was je in die om lijsting van weelderigen, tropischen planten groei en warm-levende kleuren. Nooit heeft je onpersoonlijke gewilligheid, die haast slaafsche onderworpenheid was, mij geërgerd. Ik verlangde van jou geen in dividualiteit. geen zelfstandig optreden, voor mij was je slechts onderdeel van de pracht die mij omringde. Van de schoonheid, die ik overal zocht en waaraan ik me nooit kon ver zadigen. Schoonheid, daarmee heb ik m'n leven trachten te vullen, 't was een jachl, die me voortdreef zonder rust te gunnen. En ik heb verbijsterd en verzaligd door zoo overstelpend veel schoon in. de wereld, mij willoos laten leiden door mijn gulzig..verlan gen, dat niet te stillen is. - Zoo één was jij met chon vOtjsterseheh droom, dat ik jé 'niet. meer als apart figuur tje onderscheiden kon in 't kleurige, tapijt van herinnering. En daarom is 't mij: zoo 'ónverklaarbaar.' dat ik nu, alleen door ,'t zien Van een Qhi- neesch tafereel zoo pldtsèling en zoo sterk aan Je .denken moet en; jé anders zie dan- vroeger. i Is 't, omdat ik oud en móègezofchtj zui verder, klaarder zie dan toen ik- nog. in dien wilden, bruisenden roest leefde"?- Ik weet 't niet. mjiar voortdurend denk ik aan dien onbegrepen blik in je oogen. die me toen slechts bekoorde dooi' de droomerlge uitdrukking varr stnrën weemoed, dlé"jë'gé"- zichtje er door kreeg. Maar nu vraag ik me af, wat jouw verlan gen toch wel geweest is. Niets wist ik van'je, dan dat je van Euro- peesch-Chineesche afkomst was, niets van je leven. Ik heb er nooit naar gevraagd en jij hebt me ook nooit iets verteld. Nu begin ik echter te vermoeden, wat voor gevoelens in jou. zijn opgekomen toen je me ontmoette, arme kleine vreemdelinge in je eigen land! Ik, de blanke, de Europeaan, beantwoordde aan je vaag verlangen naar een andere sfeer dan die je omringde, niét waar? Daarom verdween soms 't raadselachtige uit je mooie oogen. als ik je in m'n armen nam. Soms zelfs werd je vroolijk en vroeg mij vooral veel te vertellen van de landen, waar de blanken wonen, en als ik lust had. dan vertelde ik in m'n gebrekkig taaltje van half Engelsch, half Chineesch. Maar liever luisterde ik naar. jouw zachte, eentonige stemmetje engedwee voldeed je altijd aan m'n wensch wat te zingen, in- plaats van naar mijn afschuwelijk gebrabbel te luisteren. Wat is toch de blanke, die egoiste levensgenieter, voor jou geweest? Wat heb je van hem gehoopt, verwacht? Heeft hij je onbestemde verlangen nog ver groot door jou 't Westersche in "je duidelijker te doen voelen? Dan ben je wel eenzaam en vreemd achter gebleven, (oen ik, zonctèr spijt.je te moeten verlaten ik ging immers nieuwe' schoon heid tegemoet! lachend afscheid van je nam. En ik vond 't ook'natuurlijk, dat jij je niet verdrietig toonde. Ik heriirner me nog. je stond me na te wuiven in de stille kleine haven en ik voel de toch wel iets van weemoed om 't schei den. maar de vreugde vaxx 't verwachten der komende dingen was grooter. Je gleed al ver der en verder weg in de fijne mogennevels, net zooals je in mijn herinnering verder en verder bent vergleden in een waas van gou den licht en kleuren en glans van schoon heid. tot je er in oploste. En nu vervult mij met Stille' verbazing je herrezen beeld. Geen weemoed voel ik om wat ik je mis-' schien heb aangedaan daarvoor ben je me te ver te vreemd gebleven maar j^lleen ver- woixdering om wat ik'toen voorbijzag en dat nu, na zoo vele jaren van kleurloos verge ten, nieuw, ais een openbaring, zich voor mij openvouwt. Heeft je zielebeeld. dat in je oogen spie gelde, zich zoo diep in mijn onderbewustzijn gegrift, dat 't eerst nu zich aan mij opdringt, terwijl ik, onwetend van wat in je omging, destijds je enkel egoist beschouwde als een prachtig, levend, beeldje, dat voldeed aan mijn schoonheidsverlangen? Of heb ie ln je verdere leven vele oogenblikken gevuld met gedachten aan den man. die jé eenzaamheid voor korten tijd heeft weggenomen, om je eenzamer nog achter 'tè laten' en hébben die gedachten in mij weerklank gevonden? Ik bewonder me; over mij'zelf. over mijn blindheid en over jou. arriie, stille, kleine lo- tosbloem! de concentratie bij de r.k. fers. ..Het Centrum" ontkent hét'bericht, dat besprekingen zonden gevoerd zijn over samenvoeging met de eveneens R-K. .Utreent- sche - Courant-:'. cartonfabrieken die onderhandelen Over het conflict in de Groningsche stroo- c ar ton.industrie verneemt het Hbld. dat bü „De Eendracht" te Appingcdam normaal ge werkt wordt. De loonch waren daar dan ook op hetzelfde niveau gebleven. Bij ..Albion" te Oude Pekela is Donderdag onderhandeld met de vertegenwoordigers van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Vrijblij vend is overeen gekomen om het contract zooals het tot nu toe was, tot 1 April 1932 te verlengen. Het personeel zal over dit voorstel dienen te beslissen. brand verwoest twee boeren hofsteden. In den nacht van Woensdag op Donderdag is brand uitgebroken in dc boerenwoning van a. Coremans te Ettcn-Leur. welke brand spoedig grooten omvang aannam en in wei nig tijds twee boerenhofsteden en een groote landbouwschuur in asch legde. FINANCIEELE BERICHTEN de malaise in de scheepvaart. De N.V. Holl. Gulf Stoomvaart Mij. leed. blijkens het jaarverslag over 1930 een totaal verlies van f 109.516. Bij do Holland—Zuid-Afrika lijn Is hot saldo verlies van f 541.044 tot f 663.869 ge stegen. De resultaten van de lijn hadden in het af- gèlóópen jaar niet meer te lijden van de ge volgen voortvloeiende uit den concurrentie strijd met. de Britsh and Continental South Africa Line, waardoor de gemiddelde vracht per ton zoowel uitgaand als thuiskomend eenigszins gunstiger was dan in het vooraf gaande boekjaar. Tengevolge van de wereld- depressie begonhet vervoer in de tweede helft van het jaar sterk af te nemen, voor namelijk in de vaart van en naar Zuid-Afri ka. Niettegenstaande dezen ongunsigon fac tor gaven de resultaten over het afgeloopen boekjaar in vergelijking met 1929 een kleine verbetering te zien. De exploitatierekening sluit met een voor- deelig saldo van f 147.348, welk bedrag be schikbaar gesteld moet worden voor vermin dering van den achterstalligen interest, op de obligatiën met in achtneming van deze ver mindering wordt het totaal van den achter stalligen interest vermeerderd met de ver schuldigde rente over 1930 f 450.781. Na toe passing vah de voorgeschreven afschrijving ad f 227.772, blijft het saldo verlies f 122.824. De verschillende ondernemingen op do kust, waarbij de vennootschap financieel geïnteres seerd is. hebben, de omstandigheden in aan merking genomen, in het afgeloopen jaar niet onbevredigend gewerkt. De vooruitzich ten van het loopende boekjaar zijn niet be- .móedigënd: de tot dusverre volbrachte rei zen laten voor het overgroote deel..verliezen. De diréc.tié heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, hot aantal afvaarten te vermindoren. ;Als 'gevolg hiervan zal het stoomschip Ja gersfontein van 25 Juli af uit den dienst, wor gden- gehomen. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezor rubrlok stelt do Rw dactie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden- stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopij don lnzondor niet to- ruggogovon. ADINDA. REORGANISATIE U. L. O. Geachte Redactie, Zou ik nogmaals een beroep mogen doen op uw welwillendheid voor een wederwoord aan 't adres van den Bond van N. O.? Bij voorbaat m'n dank. De B. v. N. O. vindt het vreemd, dat, de M. U. L. O.-Vereeniging een gunstig advies uitbracht, terwijl ik als voorzitter het durf bestaan een tegengestelde mccning te heb ben. Wanneer de Bond echter rekening wil de houden met het feit, dat op de laatste vergadering van de M. U. L. O.-vcreeniging het grootste deel der aanwezigen lid was van dé U. L. O.-groep, die onder directe lei ding van den Bond werkt en voor genoemde vergadering een stevige vingerwijzing had ontvangen, dan zal het advies vail dc M. U. L. O.-vereeniging absoluut geen verwonde ring. wekken, maar meer beschouwd moeten worden als „force majeure". De Bond meent, dat ik meer notitie van de cijfers en. feiten, die in de memorie ge noemd worden, had moeten nemen. Laat ik hier de verzekering geven, dat ik ze wel de gelijk 'bestudeerd heb. En de verrassende overeenkomst trof me, die ik, bij vergelijking constateerde met de cijfers welke al jaren lang genoemd zijn, wanneer men de resul taten besprak van ons middelbaar en gym- nasia'al" onderwijs. En soortgelijke cijfers en feiten zouden met hetzelfde verontrustende resultaat verzameld kunnen worden, wan neer 'we het 1. o. onder dc crltischc loupe gingen, leggen. Maar het is me niet te doen om uit te maken of die cijfers en feiten met de werkelijkheid overeenstemmen. Ik heb alléén aangetoond dat de reorganisatie van ons U. L. O., zooals de Bond die wenscht, die cijfers ongunstig zal beïnvloeden. Dat dus het middel van den Bond erger is dan de kwaal. Als de Bond overleg gepleegd had met de U.L.O.-groep. had het bestuur kunnen weten dat ik aangeraden heb een aparte driejarige M. U. L. O.-school te vragen. Die kon dan direct alle leerlingen opvangen van de zesde klasse der lagere school af; kon ze geven wat ze noodig hebben. Dan behoefden wij niet twee jaren lang met die laat ik ze maar eens met een tegenwoordig veel ge bruikt woord noemen onvolwaardigcn op te trekken, tot schade van ons eigenlijk M. U. L. O.-onderwijs, tot schade van onze a;s. kweekschoolleerlingen. De Bond gaat even de onnoozele spelen, als hij niet in ziet, dat er een grootere toeloop van onge schikte leerlingen naar de U. L. O.-scholen zal komen. Om dat te bewijzen en te voor spellen, is 'er niet eens een .paed agogen- boompje" noodig. Daarvoor kunnen we beter den paal gebruiken, die boven water staat. De oudercommissies hadden beter gedaan eerst overleg te plegen met de betrokken on derwijzers, voor ze „spontaan" hun adhaesie hadden^betuigd. Of ik zoo heelemaal alleen ten strijde trek betwijfel ik nog ten zeerste. Als ik me niet vergis-zijn' er nog andere organisaties en ook autoriteiten bij betrokken. Met beleefden dank voor de plaatsing, N. MEIJER Onderwijzer U.L.O. b

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9