DE BILT Tijdelijk 20°j„ korting HERINGA&WUTHRICH Tegen den Oorlog. W. KUIPERS en ZN. Stoom- en verfprijzen japonnen J. LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 8 JULI 1931 philips' RADIOTOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) De Acfie der 65 Doktoren. Een Groot Succes. In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nedcrlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, te Nijmegen ge houden, is het bekende initiatief-voorstel van 65 doktoren, het hoofdbestuur uitnoodigend internationaal overleg te plegen ten gunste van de vredesbeweging, met groot succes be kroond. 51 afdeelingen stemden ervoor, slechts 4 ertegen. Men leze het verslag in dit nummer. Zooals bekend is deze actie in haar origine van een groep Haarlemsche medici uitgegaan, en wij richten gaarne onze gelukwenschen tot lien, speciaal tot den eersten voorsteller, dr. J. Roorda, wiens maandenlang geestdriftig en onvermoeid arbeiden voor deze zaak, aldus tot het gewenschte resultaat heeft geleid. De Internationale Ontwapenings conferentie 1932. Krachtige resolutie uit New-York. Op de vergadering van New-Yorksche voorgangers onlangs te Syracuse (U.S.A.) ge houden. hebben 64 voorgangers de volgende resolutie onderteekend' (aldus het Hbid.): „Wij, voorgangers van de Kerken in den Staat New-York, op onze jaarvergadering bijeen, ziende den critieken toestand in de internationale betrekkingen en met het oog op het feit, dat onze natie met de andere volken het pact van Parijs heeft ondertee kend, waarbij wij wederkeerig en plechtig hebben beloofd geen toevlucht meer te zullen nemen tot den oorlog als middel tot be slechting van intern, geschillen wij ver klaren hiermede, dat wij ernstig zullen ar beiden, dat een grootere vermindering van bewapening door de komende ontwape ningsconferentie worde tot stand gebracht, en dat wij in onze gemeenten onophoude lijk zullen werken voor den eisch, dat onze regeering het vredesinstituut zal aanvaar den: in 't bijzonder, arbitrage en conciliatie •cloor het Internationale Gerechtshof en den Volkenbond. Verder verklaren wij, dat wij geen enke len toekomstigen oorlog zullen sancitionee- ren noch daaraan zullen deelnemen." Een afschrift van deze resolutie, werd ge zonden aan den president der V. S„ aan den Staatssecretaris en aan de twee senatoren van New-York. De Zwitsersche kerk. De jaarvergadering van den Zwitserschen Evang. Kerkenbond" heeft op haar jaarver gadering van 16 Juni een dergelijke resolu tie uitgevaardigd. Aan de universieit van Bed lands (V.S.) hebben een aantal studenten zich vereenigd tot een groep van „Student War Resisters" (oorlogsdienstweigeraars).De leden van de zen groep besluiten geen enkelen oorlog meer te ondersteunen". NED. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. TOT MEDEWERKING AAN DE VREDES BEWEGING BESLOTEN. Nijmegen, 7 Juli. In de vergadering van Dinsdagmiddag in de Nederlandsche Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, waren aan de orde de besprekingen over het verzoek van 65 Neder - landsche geneeskundigen, inhoudende, dat de Maatschappij het initiatief zal nemen tot sa menwerking met overeenkomstige vereenl- gingen van artsen in omringende landen, om overleg te plegen over de vraag, op welke wijze door de geneeskundigen de vredesbeweging zou kannen gesteund worden. Dr, j.Roorda (Haarlem) nogmaals mon deling het verzoek toelichtende, betoogde de groote noodzakelijkheid, dat de medische we reld zich gaat stellen tegen de groote geva ren voor leven en gezondheid, die het ge- lieele menschdom bij oorlog te duchten heeft. In een komenden oorlog zal er geen onder scheid meer gemaakt, worden tussclien com battanten en non-combattantende begrip pen menschelijkheid en ridderlijkheid zullen in een komenden oorlog niet meer passen. In den internationalen strijd tegen den oorlog moeten ook de beroepsorganisaties der artsen hun plaats innemen; zij dienen den oorlog als doodsoorzaak en ziekteverwekker te trachten te voorkomen. Van zulk 'n optreden der artsen zal groote psychologische invloed uitgaan, terwijl ook de prophylactisch. werking ervan niet gering moet worden geschat. De te voe ren actie zal er niet een moeten zijn op kor ten termijn, zij zal bij voortduring gevoerd moeten worden. Tegenkanting uit het bui tenland behoeft niet te worden gevreesd; daarop wijzen de vele sympathiebetuigingen, die reeds van buiten de landsgrenzen werden ontvangen. Daarop wijst o.a. ook de resolutie, die door de Duitsche artsen-vereeniging werd aangenomen. Spr, besloot met een warm plei dooi voor de inwilliging van het verzoek. De rode oogstte donderend applaus, Dr. Schreuder, afgevaardigde voor Alk maar en omgeving, drong hierna met klem aan om het verzoek der 65 zonder discussie in te willigen. Mocht niet alzoo gehandeld wor den, dan konden, volgens spr., de deuren be ter gesloten worden, omdat tegenstand in strijd is met het streven der Maatschappij. Prof. d r. Burger uit Amsterdam vroeg zich af of het gevaar voor een nieuwen oor- iog nu werkelijk schuilt in het feit. dat de volken niet van het vreeselijke van den oor log overtuigd zijn, Spr. antwoordde hierop aanstonds ontkennend. Het is bekend genoeg, dat vooral in de kleine landen de vredesge- dachte sterk leeft, het zwaaien met de vredes vlag, waarop niets anders staat dan: „wij verfoeien den oorlog", maar weinig effect zal hebben. Het voorstel der 65 is hun ingegeven door hun hoog idealisme. Beter ware het te bewerkstelligen, dat de volken in beter har monie met elkander samenleven: sinds den oorlog zijn nog steeds de geesten strak ge spannen en is de atmosfeer nog niet gezui verd. Door moties, congressen etc. komt men niet verder op den weg naar den vrede. Wen schen de 65 niet meer dan een enthousiaste uitspraak hier, of wenschen zij, dat de Maat schappij bij voortduring haar arbeid en geld ter beschikking stelt, om te trachten iets t; bereiken? Spr. eindigde met als zijn mee ning te uiten, dat de Maatschappij goed zal doen zich te beperken tot den inhoud van haar statuten, die als doel aangeven: de be vordering der geneeskunst. Dr. Leydensdorf, uit Meppel, protes teerde tegen de geringschattende meening van prof. Burger en bracht warme hulde aan .H°01'da en zijn 64 collega's, voor het initiatief, dat zij hebben genomen. Uit de vergadering gingen voorts nog meer stemmen op, warme sympathie uitsprekende met het voorstel der 65 en zich kantende te gen een meening als door prof. Burger geuit. Bij de stemming, die verlangd werd door den afgevaardigde van Heerlen, werd met overweldigende meerderheid besloten tot in williging van het verzoek der 65; slechts 4 van de 55 vertegenwoordigde afdeelingen stemden tegen. Hierdoor is dus besloten, dat het hoofd bestuur contact zal zoeken met vereenigin- gen van artsen in omringende landen om te overleggen op welke wijze door de genees kundigen de vredesbeweging zou kunnen ge steund worden. In het verdere verloop der vergadering werd dr. Goudsmit uit Zaandam gehuldigd, in verband met zijn beantwoording van de in 1929 door de Nederlandsche Maatschappij uitgeschreven prijsvraag. Prof. dr. Cornelia de Lange, lid der jury, reikte namens de jury aan dr. Goudsmit de gouden eere-medail- le uit. TEGEN DE GODSLASTERING. VOORLOOP1G VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp te gen de godslastering. Velen twijfelden of geuite godslasteringen wel in eenigszins beteekenende mate de aan dacht van geloovigen hebben getrokken; van krenking van godsdienstige gevoelens in rui men kring kan dan ook bezwaarlijk sprake zijn. Eenige leden opperden zelfs de onderstel ling dat de bewuste publicaties voornamelijk zijn opgezet om den wetgever tot ingrijpen te bewegen en daardoor aan de ondernemers der actie een doeltreffend propagandamid del te verschaffen. Verscheidene leden achtten het het best, dat de regeering dit wetsontwerp zou intrek ken. Vele anderen hadden de indiening van het voorstel met voldoening gezien. Al wa ren zij voor een deel niet zonder critiek op den vorm, zoo meenden zij hulde te moeten brengen voor de indiening. Ook zij wensch- ten de geestelijke vrijheid, die hier te lande genoten wordt, te handhaven. Zeer vele leden waren van oordeel, dat het voorstel naar den vorm niet gelukkig is en in verband ook met de toelichting, een twee slachtig karakter draagt. In de ontworpen strafbepaling worden als elementen van het strafbare feit gesteld eenersijds smalende godslastering, anderzijds krenking van gods dienstige gevoelens. Terwijl sommigen de meening waren toe gedaan, dat men de aandacht moest laten vallen op krenking van godsdienstige ge voelens, wilden anderen juist, de godslaste ring als zoodanig strafbaar stellen. VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL. (Zie ook elders in dit nummer). De meening van dokter Stukje Een redacteur van de Tel. had een onder houd met den dokter, den heer A. D. Stukje. Deze bevestigde, dat men hier inderdaad te doen had met een zeer ernstig geval van vleesch vergiftiging. Ongeveer dertig gezinnen met 100 tot 150 patiënten hadden zich bij hem aangemeld en hij vreesde ,dat er nog wel meer zieken zouden zijn. De ziekte openbaarde zich in den vorm van maag- en darmstoornissen, diarrhee en brakingen, gepaard gaande met zeer hooge koortsen, algemeen verval van krachten, hoofdpijn en spierpijnen. De-ziekte vertoonde dadelijk het beeld van infectie en het meest waarschijnlijke is. aldus de dokter, dat men hier met een soort paraty- phus te doen heeft. Het eerste gezin, waar van hij bericht kreeg, bestond uit vijf per sonen, waarvan vier ziek waren, terwijl één kind. dat niet van de worst gegeten had, gezond was gebleven. Er kwamen hem ook zeer ernstige ge vallen ter kennis en het is nog niet uitge sloten. dat er ook nóg wel enkele sterfgeval len zullen voorkomen, vooral bij kinderen. Hoe jonger zij waren, hoe zieker. Hoe de vergiftiging precies ontstaan was, kon de dokter niet mededeelen. Er is worst in beslag genomen en ook de afscheiding van de patiënten is voor bacteriologische onderzoek naar Utrecht opgezonden. Dinsdagavond was er in den toestand van de patiënten, die er, tengevolge van het eten van bedorven leverworst, het ergst aan toe waren, nog geen verandering gekomen. Van de minder ernstigen zijn er reeds enkelen aan de beterende hand. In den loop van den middag werd de hulp van Dr. Stukje nog ingeroepen door drie groote gezinnen, waarvan vrijwel alle leden de bekende vergiftigingsverschijnselen ver toonden. Bij afwezigheid van den Inspecteur van de Volksgezondheid voor de drie Noorde lijke provinciën, zal diens plaatsvervanger, Dr. Bantjes uit Nijmegen, een onderzoek in stellen. Nader meldt het Hbid. dat in den loop van den avond een der patiënten, een 8-jarig meisje uit het gezin Stuillng is overleden. PERSONALIA. meldt: Hoogste barometerstand 765.6 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 748.0 m.M. te Kopenhagen. (Waarnemingen verricht in den morgen van 8 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt). en voorspelt: meest matigen Westelijken tot. Zuid-Weste lijken wind, zwaarbewolkt tót betrokken, later opklarend, aanvankelijk nog. regen buien, weinig verandering in temperatuur. Barometer - Vorige stand 755 m.M. Stand van heden 754 m.M, (Veranderlijk) Neiging: Achteruit. Opgave FA. KEIP, Optieien Groote Houtstraat 137 Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 63 F. 58 F. 62 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Alleen Zijlstraat 97 - Opticiens BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 8 Juli. Getrouwd 7 Juli: N. J. J. van Opzeeïand en M. E. H. Schürmann; A. A. M, H. Aernout en A. M. Seckar; J. P. v. d. Berg en I. W. C. Brinkman. Bevallen 4 Juli: H. PopkenSchiltman, z.; E. M. LourenburgBlam, z.; M. S. Oosten dorpArnoldus, d.; 5 Juli; J. G. M. van BeurtenMulders, z.; J. PikWegman, z.; 6 Juli: C. J. M. de Bontvan Nieuwmegen, z.; H. M. van ReijsenDekker, d.; 7 Juli: M. F. v. d. VoortSoet, z.;L. VaalHartman, d. Overleden 5 Juli: J. J. Wuite, 57 j., Kleine Houwteg; 6 Juli: J. Dekker, 72 jM. van Heemskerkstraat; A. Huijkman, 68 j., Bake- nessergracht. VERGADERING PROV. STATEN. College van Ged. Staten gekozen. ALLE AFTREDENDEN HERKOZEN. Heden, Woensdag, werd ie Amsterdam tot arts bevorderd de heer J. D. Muider, hier, am *1 Hedenmorgen half elf kwamen de Pro vinciale' Staten in openbare vergadering bijeen ter verkiezing van het college van Ged. Staten. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, krijgt de heer Asscher het woord voor het afleg gen van de volgende verklaring der fractie van den Vrijheidsbond: „Evenals vier jaren geleden blijkt het, dat in de besprekingen, die ditmaal tegen den wensch der pro-testantsch-christelijke fracties in buiten onze fractie zijn omge gaan, de samenstelling van het College van Gedeputeerden is bedisseld. Tevens verluidt, dat de verschillende zetels weder zullen worden bezet door 2 leden der S. D. A. P., 2 leden der R. Kath. Staatspartij, 1 lid van de Anti-Rev. Partij en 1 Vrijz. Dem. Tegen de medewerking tot het herkiezen van meerdere Gedeputeerden zou bij ons geen bezwaar bestaan, ware het niet, dat met ons geenerlei overleg is gepleegd. De billijkheid, die is neergelegd in een evenredige vertegenwoordiging, zou mee brengen, dat het college worde samengesteld uit 2 S. D. A. P., 1 R.K., 1 Protestant-Chris telijke, 1 Vrijheidsbonder en 1 V. D. Daarom gevoelen wij het als een onrecht, dat aan den Vrijheidsbond geen zetel zal worden ge geven. In verband hiermede zullen wij bij de ver vulling van de vijfde vacature stemmen op een lid van onze fractie. Wij wenschen hieraan toe te voegen dat, waar de finaneieele gestie der Provincie in deze komende zittingsperiode wel als de be langrijkste factor te beschouwen is, de Sta ten o.i. het recht hebben, zich een voorstel ling te kunnen maken van de door Gedepu teerden voorgestane finaneieele politiek. In dit verband acht de Vrijheidsbond-fractie het volgende een vraag, die opheldering ver- eischt: Is de S. D. A. P. bekeerd tot de fi naneieele inzichten, door den heer Bomans verdedigd en in geschrifte verkondigd, of heeft daarentegen de Roomsch-Katholieke fractie haar toekomstige finaneieele politiek in overeenstemming gebracht met die, welke door de S. D. A. P. wordt voorgestaan?" De heer Beuzemaker (communist) legt eveneens een verklaring af. Hij merkt op, dat steeds duidelijker blijkt, dat de econo mische crisis zich nog steeds scherper gaat ontwikkelen. „De Regeering neemt steeds meer maatregelen", zegt spreker, „om de lasten van de crisis op de schouders der ar beiders te leggen. Haar actie gaat vooral tegen de revolutionaire arbeiders, hetgeen blijkt uit de bestrijding van de „Tribune", Dit blijkt ook uit de ellendige ondersteuning en uit de bestrijding van de communistische partij. De regeering proclameert honger voor de arbeiders, terwijl zij millioenen uit geeft voor haar oorlogspolitiek. De sociaal democraten zijn mede verantwoordelijk voor de verkiezing van dit college. Zij leveren óók de arbeiders aan de bourgeoisie over. Zij nemen met hun politiek een misleiden de houding aan. De communisten zoeken hun heil in de omvertrekking van het kapi talistisch stelsel en in den opbouw van de Sovjet. In Rusland bestaan geen crisis en geen honger. (Gelach). De communistische fractie zal dus aan geen enkelen burger of sociaal-democraat haar vertrouwen schen ken, omdat van hen geen heil voor de ar beiders te verwachten is. Wij zullen dus op onzen eigen candjdaat Seegers.. stemmen". (Teekenen van verbazing). De heer Ketelaar: „Wij gaan dus toch vooruit!" Nog eenige andere heeren vragen nu het woord. De Voorzitter, verzoekt geen po litieke beschouwingen té gaan hóuden. De heer Polak) (S. D. A. P.) is het daar mee eens. Maar de woorden .van de heeren Asscher en Beuzemaker noodzaken hem toch om het woord te vragen. „De partij van den heer Beuzemaker pleegt zich niet aan parlementaire gebruiken te houden", zegt spreker. „Dat verwondert ons dus ook nu niet. Maar de Vrijheidsbond is toch op den verkeerden weg, nu die dit óók doet. Het zóu échter niet hoffelijk zijn om zijn uitdrukkelijke vraag niet te beantwoorden, Welnu, ik kan verklaren, dat de fractie der S. D. A. P. het in geenen deele met de fi naneieele politiek van Mr. Bomans eens is. De woorden van den heer Beuzemaker zijn. zooals we dat van de communisten gewend zijn, slechts phrases, Nieuw is het echter dat zij nu .ook aan de stemming zullen deelnemen. Tot nog toe stemden zij altijd blanco. Ik acht het tenminste een vooruit gang, als de communisten zich aan de par lementaire zeden zullen gaan houden. De heer Sn eè vliet (rev.-soc.) vraagt wanneer het een usance geworden is, dat van de verkiezing van het college van Ged. Staten een comedievertóoning wordt ge maakt. Want deze verkiezing is reeds van te voren in selectie-vergaderingen geschied. Dat is een buitens-parlementaire actie, waar mee men op den verkeerden weg is. Van de sociaal-democraten vindt spreker het beden kelijk, dat zij aan deze manoeuvre hebben meegedaan. „Ik acht deze methode in alle opzichten verwerpelijk", zegt hij. „Als de functie van Ged. Staten dén vollen man vraagt, dan moet geen vo.et worden gegeven aan deze buiten-parlementaire actie. Dat zijn parlementaire misbruiken. Als men vol gaat salarieeren, dan heeft men het recht op een man, die niet nog eens een vol salaris voor een andere functie ontvangt. Ik doe daarom aan deze verkiezing niet mee". De heer Dekker (R.-K.) zegt, dat de R.-K. fractie er wel prijs op heeft gesteld dat de Vrijheidsbond aan de voorloopige be sprekingen had deelgenomen. De Roomsch- Katholieken hebben zich niet gebonden. Zij zullen hun program in volle vrijheid afwer ken. De heer Bruins ma (Middenstand) komt er tegen op, dat ook zijn partij buiten het overleg is gehouden. Hieruit blijkt, dat het kleine in deze vergadering niet wordt geëerd, zegt spreker. Hij belooft, in het uit sluitend belang van de provincie werkzaam te zullen zijn. Nog verschillende heeren vragen het woord. De heer Ketelaar: „Maar meneer de Voorzitter, we kunnen hier toch geen poli tieke beschouwingen gaan houden!" Na korte replieken wordt overgegaan tot de verkiezing van Ged. Staten. Alle aftredenden worden herkozen, dus de heeren A. H. Gerhard, A. W. Micheis, Mr. A. Bruch, Mr. J. B. Bomans, D. Kooiman en P. J. M. Verschure. Jhr. Mr. D. E. van Lennep wordt als bui tengewoon lid van Ged. Staten herkozen. In de verschillende vacatures werden uit gebracht: Gerhard 62, Seegers 3 en blanco 10 stem men. Verschure 62, Seegers 3 en blanco 10 stem men. Kooiman 59, Seegers 3 en blanco 11 stem men. Micheis 61, Seegers 3 en blanco 11 stem men. Mr. Bomans 58, Guépin 8, Seegers 3, Bruch 2, blanco 2 en 1 onwaarde. Mr. Bruch 62, Seegers 3 én blanco 10 stemmen. Jhr. Mr. D. E. van Lennep 68, De Jong Schouwenburg l en blanco 5 stemmen. Alle herkozenen namen hun benoeming aan. Tenslotte volgde de benoeming van den eersten geneesheer-directeur van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Geko zen werd Dr. G. Kraus, waarnemend direc teur. De zitting werd daarna verdaagd tot Dins dag 21 Juli. VERKEERSONGEVALLEN. Te Bennebroek. Heden, Woensdagmorgen, hade op den Rijksstraatweg bij Bennebroek een auto ongeluk plaats. Een auto, bestut/rd door den heer I. V., wonende te Den Burg, Texel, kwam uit de richting Hillegom en een ander, met als bestuurder de heer V. B., te Bloemendaal, kwam de Kieine Sparrelaan uitrijden. Deze laatste auto had den voorrang. De bestuurder van de uit Hillegom komende auto zag de andere echter niet (door welke oorzaak, is nog niet uitgemaakt) met het gevolg dat beide wagens tegen elkaar botsten en totaal vernield werden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats De politie heeft de zaak in onderzoek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel I DE CONCERTEN IN DE BUITENWIJKEN. CONCERT OP HET HOFDIJKPLEIN. Programma, uit te voeren door de muziek- veereniging „Voorwaarts" op het Hofdijk plein hedenavond: 1. En avant les campagnards, marsch P. Metzig. 2. Zur Feier des Tages, populaire ouverture van W. Lemke. 3. Valse romaine J. Ivanovis 4. Colonel Bogey, Kennett J. Alford 5. Sympathie, marsch, D. F. Bandel. 6. Célèbre Largo, Cavatine de l'Opera Xérès. trans par Andrieu, C. F. Handel, 7. La Fètè Triumphale;--fantaisie, C. Joh. v. Dam. 8. Finale. IN BRAND GERAAKT. Terwijl mej. H. aan den Hoofdweg een pan van een fornuis wilde halen, sloeg de vlam onder uit de kachel, waardoor haar kleeren in .brand geraakten. Andere bewoners van het huis hadden de tegenwoordigheid van geest" direct een in het achtervertrek staanden teil met water te halen en den inhoud over haar kleeren uit te storten, waardoor het vuur spoedig gedoofd werd. De toestand van de vrouw, die er met eenige lichte brandwonden afkwam, is bevredigend' SPORT EN SPEL LAWNTENNIS TOURNAMENT KENNEMER LYCEUM. Af deeling A: Heerenenkel: H. van Riemsdijk slaat D. Göller 75, 63, Knuyt v.v. Rhodius 16. 1—6; Borgerding v.v. de Ruyter 46, 60, 06; Mr. N. de Boer versus W. Stenfert Kroese w.o. F. Kotte v.v. E. Hoeke 36. 4—6. Damesenkel: Mej. A. Langendonk v.v. Mej. Roelofs 36, 3—6. mej. Vlieger slaat mevr. de Ruyter 63, 62. Damesdubbel: Mej. van Beaumont en Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 mej. de Roos v.v. mej. Verster en mevr. van de Klashorst 16, 36. Afdeeling B.: Heerenenkel: Lantzius slaat H. Seignette 61, 63; Westenberg slaat Frant 36, 61, 64. A. Boeree slaat Hop. 63, 62. E. Lantzius slaat N. van Steenwijk 61, 63; J. Vos versus J. Levy, gestaakt. Damesenkel (2e ronde)Mej. A. de Vlet ter slaat mej. M. Terwey 46, 60, 61. Gemengd dubbel: Mej. C. Philippus en H. Seignette versus mej. C. Brinkmann en Gall 97 (gestaakt) wegens duisternis). Mej. L. Brinkmann en Sikkesz slaan mej. van der Kolk en Sprenger 64 57, 75. Damesdubbel: Dames de Bock slaan mej. Philippus en mej. Kuiper 64, 61. Mevr. Kleekamp en mevr. Kramer slaan mevr. Knuyt en mevr. Marcus 64, 64. Afdeeling C.: Heerenenkel: Mostert verliest van Krom 6—3, 1—6, 2—6. Gemengd dubbel: Mej. Lioni en A. de Vlet ter slaan mevr. Benecke en J. Zwartser 97, 6—4. ZWEMMEN DE ZWEMWEDSTRIJD DAMME— BRUGGE. Mej. Hermien Haase. Over de groote internationale afstand wedstrijden over 4800 M,, gehouden in het kanaal van Damme naar Brugge, wordt ons nog het volgende gemeld: België, Duitschland, Frankrijk en Neder land waren sterk vertegenwoordigd. Voor Nederland kwamen uit de dames Venema en Haase van Zignea; F. Kuiper,- winnaar van de zeewedstrijden te Zandvoort, en Stender beiden van Dolfijn te Amsterdam en J. v. Hemsbergen en C. v. Ellinckhuyzen van de Zwemclub „Haarlem". De belangstelling voor dezen wedstrijd was enorm; ongeveer 10.000 menschen hadden zich over de geheele lengte vanhet kanaal opgesteld. Precies kwart voor vier geeft de heer.Ma-< chiels, voorzitter van den Brugschen Zwern- kring, het vertreksein voor de dames. Onmiddellijk nemen de dames Venema en' Haase den kop, gevolgd door Mej. Leibbrand en Mej. Decloux. Op 1000 M. afstand ligt Mej, Haase ongeveer 10 M. vóór op Mevr, Venema, terwijl Mej. Leibbrand enkele meters achter stand op deze laatste heeft. Mej. Haase ver groot den afstand steeds meer en meer en tikt als eerste dame aan in den tijd van 1 uur 46 m. 45 s.; Mevr. Venema plaatste zich' tweede in 1 uur 50 m. 56 s„ terwijl Mej. Leib brand derde werd. Mej. Decloux heeft moeten opgeven. De schoolslag-klasse heeren startte tien minuten later. De beide Belgische zwemmers Bekaert en Van de Velde en C. van Ellinckhuyzen van „Haarlem" scheiden zich direct van de ove rigen af, Bekaert neemt- den kop, Van de Velde gaat vlak achter hem zwemmen, ter wijl Van Ellinckhuyzen, met enkele meters achterstand, naast hen gaat zwemmen. Deze volgorde blijft dezelfde tot ongeveer 1000 meter van het eindpunt; Van Ellinck huyzen gaat dan naar voren en neemt de lei ding, Bekaert schiet direct achter hem aan, terwijl Van de Velde zijn plaats achter Be kaert niet prijsgeeft. Op 700 M. voert Van Ellinckhuyzen het tempo op; Van de Velde is dit te machtig, hij laat los, Bekaert echter niet. 500 M. voor de finish zet Van Ellinck huyzen zijn eindspurt in; dit tempo kan de Belg niet meer volgen, waardoor van Ellinck huyzen als eerste aantikt in 1 uur 34 m. 17 s. Bekaert werd tweede in 1 uur 35 m. 7 s„ derde werd van de Velde in 1 uur 35 m. 52 s. In de vrije slag-klasse, welke wederom 10 minuten na de schoolslag-klasse start, neemt Van Hemsbergen onmiddellijk de leiding, ge volgd door Boone en F. Kuiper. De drie Duitschers'vormen een groep op zichzelf en liggen direct enkele meters achter. Op 500 meter van den start komt Boone plotseling naar voren; hij passeert Van Hemsbergen met een formidabel tempo, Kui pers ligt nu ongeveer 2 meter achter op laatstgenoemde. Op 1000 meter is Boone enkele meters uit- geloopen op den Haarlemmer, terwijl de af stand tusschen laatstgenoemde en Kuiper gelijk is gebleven. Deze doet nu een aanval op Van Hemsbergen, die echter schitterend wordt afgeslagen. Deze aanval is voor Kuiper fnuikend, want in plaats van enkele meters te winnen ver speelt hij er eenige. Op 3000 Meter afstand ligt Boone onge veer 25 meter vóór; Kuiper doet nogmaals een aanval op Van Hemsbergen, doch deze slaat wederom af. Gedurende het laatste gedeelte wordt de afstand tusschen de drie zwemmers onder ling gaandeweg grooter, zoodat Boone onder de toonen van het Belg. volkslied als eerste aankomt in 1 uur 14 m. 24 s. Van Hemsber gen tikt als tweede aan in 1 uur 17 m. 22 sec. en heeft hiermede revanche genomen op de verleden week te Zandvoort geleden neder laag tegen F. Kuiper, die derde werd in 1 uur 21 m. 25 sec. De uitslag van het totaal klassement werd als volgt: 1. Boone. 2. v. Hemsbergen, 3. v. Ellinckhuyzen, 4. Bekaert, 5. Van de Velde, 6. F. Kuiper. We wenschen Mej. Haase. die den naam van haar vader, den bekenden zwemmer D. N. H. Haase. zulk een eer aandoet, van harte met haar succes geluk.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2