DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSACENTJE Rubriek voor vragen PU ROL erop! STEUNT! HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 8 JULI 1931 in zijn handen. Zijn hemd zit vastgeplakt; je kunt 't niet op zij schuiven en het gaat van achteren dicht. Dan zit er niets anders op. dan het open te snijden. Ik zoek mijn dolk en als ik hem gevonden heb, begin ik daarmee het hemd stuk te snijden. Maar dan gaan zijn oogen weer open en zien mij aan met zoo'n uitdrukking van waanzinnige angst, dat ik ze dichthou den moet, stijl' dichthouden, en alleen maar kan fluisteren: „Ik wil je werkelijk helpen, vriend camarade, camarade; caraa- rade ik hei-haal dat eene woord nadruk kelijk, om het hem aan zijn verstand te torengen. Hij is drie keer gestoken Ik leg mijn ver- bandpakjes er op, maar het bloed loopt er langs; als ik ze er stijver op druk, kreunt hij even. Dat is het eenige, dat ik voor hem doen kan. Verder moeten we afwachten, afwach ten. Afschuwelijke uren! Het gerochel is weer begonnen; wat duurt het toch ver schrikkelijk lang, voordat een mensch dood is! Want hier ben ik zeker van: hij is niet meer te redden. Ik heb eerst wel gepro beerd mij dat uit mijn hoofd te praten, maar nu het middag is geworden, zijn die uit vluchten voor zijn gekreun op de vlucht ge gaan Als ik mijn revover maar niet bij die kruippatrouille kwijt geraakt was, zou ik hem doodschieten. Hem doodsteken kan ik niet. 's Middags kom ik in een toestand tus- schen waken en droomen. Ik ben bezeten van den honger; ik zou wel kunnen huilen van schaamte, dat ik nu nog aan eten denk, maar ik kan er niets aan doen. Herhaalde lijk ga ik wat water halen voor den sterven de en drink er dan zelf ook van. Dit is de eerste mensch, dien ik met mijn éigen handen heb gedood van wlen ik zeker weet, dat ik zijn dood op mijn geweten heb. Kat en Kopp en Miïller hebben ook wel eens gezien, dat ze iemand geraakt hadden; en zoo zijn er nog veel meer, vooral in het handgemeen. Maar iedere ademtocht van dezen man snijdt me door mijn ziel. Deze stervende zal me toch nog te sterk zijn hij heeft een on zichtbaar mes, waarmee hij mij doodsteekt: de herinnering, die hoe anger hoe scherper zal worden. Ik zou er alles om willen geven, als hij maar bleef leven. Het is een marteling, zoo maar werkeloos te moeten aanzien, hoe hij lijdt. 's Middags om drie uur is hij dood. Ik voel me opgelucht; maar dat houdt niet lang stand. De doodsche stilte lijkt weldra nog moeilijker te dragen ,dan zijn gekreun. Ik wou, dat dat rochelen maar weer begon, met horten en stooten, heesch, nu eens als een zacht gepiep en dan weer luid en schor. Het is. dwaasheid, wat ik doe, maar ik moet me ergens mee bezighouden. Daarom trek ik het doode lichaam voorzichtig zóó, dat het in een makkelijke houding komt te liggen, hoewel hij er niets meer van voelt. Ik druk zijn oogen dicht; het zijn bruine oogen ;zijn haar is zwart; en bij zijn slapen krult het een beetje. Zijn lippen zijn vol en zacht onder het snorretje; zijn neus is eenigszins gebogen; zijn tint is lichtbruin; hij ziet nu ook niet meer zoo vaal bleek, als toen hij nog leef de. Toen hij pas gestorven was, scheen zijn gezicht zelfs bijna een gezonde kleur te krij gen; nu vervalt het snel, tot er niets van over is, dan een eigenaardig strak dooden- masker, zooals ik er zooveel heb gezien; ze lijken allemaal op elkaar. Zijn vrouw zal op het oogenblik zeker aan hem denken, zonder óok maar eenigszins te vermoeden, wat er gebeurd is. Hij lijkt me een man, om dikwijls naar huis te schrij ven; ze zal nu ook nog wel een brief van hem krijgen, morgen, of de volgende week; misschien komt er over een maand nog wel een brief van hem, die een omweg heeft gemaakt; dan zal ze dien lezen, en het zal haar zijn, alsof hij met haar spreekt. Ik voel me hoe langer hoe ellendiger! ik ben geen baas meer over mijn gedachten. I-Ioe zou die vrouw er uitzien? Zooals die tengere brunette aan den overkant van het kanaal? Is het misschien die vrouw, die zich toen aan me gegeven heeft? Of krijg ik eerst hierdoor een recht op haar! Als Kan- torek toch maar naast me zat! Als mijn moeder me zoo eens zag De doode zou zeker nog wel dertig jaar hebben kunnen leven, als ik me den weg naar de loopgra ven terug beter had kunnen herinneren. Als hij twee meter meer links had geloopen, dan zou hij nu aan den overkant weer vei lig in zijn loopgraaf liggen, en weer een brief aan zijn vrouw kunnen schrijven. Het zwijgen blijft maar duren en duren. Ik begin te praten ik moet praten. Daax-- om richt ik me tot den doode en zeg tegen hem„Kameraad, ik heb je niet willen dood maken. Als je hier nu nog eens weer kwam binnenvallen, dan zou ik het vast niet doen, als jij je tenminste ook als een verstandig mensch gedroeg. Maar daar straks was je alleen maar een begrip voor me. een com binatie van begrippen, die in mijn hersens bestonden en me tot een besluit dreven; het is dat abstracte begrip van vijand, dat ik heb willen doodsteken, maar nu zie ik pas, dat je een mensch bent, precies zooals ik. Ik dacht eerst alleen maar aan je handgra naten, aan je bajonet en je wapens; nu zie ik je vrouw en je gezicht en alles wat we gemeen hebben. Vergeef me, kameraad! we begrijpen zulke dingen altijd pas, wanneer het te laat is. Waarom zegt men het ons eigenlijk niet voortdurend, dat jullie net zulke arme slok kers bent als wij dat jullie moeders even veel zorg hebben over jullie als de onze en dat we allemaal dezelfde angst voor den dood hebben en op dezelfde manier sterven en op dezelfde manier lijden. Vergeef me, kameraad! hoe zou jij mijn vijand kun nen zijn! Als we onze wapens en onze uni formen weggooien, dan zou jij net zoo goed mijn broer kunnen zijn als Kat en Albert. Neem twintig jaar van mijn leven, kame raad, en sta op; neem meer als je wilt, want ik weet toch niet, wat ik er nog mee doen moet". Het blijft stil; het front is rustig op wat geweergeknetter na. Er wordt echter niet zoo-maar luk raak geschoten, maar vol gens een bepaald plan worden de kogel bundels over het terrein gelegd. Ik kan er nog niet door, „Ik zal aan je vrouw schrijven", zeg ik gejaagd tegen den doode, „ik zal haar alles schrijven; ze moet het door mij hooren, hoe het gebeurd is; ik wil alles tegen haar zeg gen, wat ik nu tegen jou zeg: en zij mag er1 niet onder lijden; ik zal haar helpen en je ouders ook en je kind Zijn uniformjas hangt nog half open. Het kan niet moeilijk zijn daarin zijn portefeuille met brieven te vinden; maar ik kan er niet toe besluiten die portefeuille open te maken, Daar zal zijn zakboekje in zitten met zijn naam; zoolang ik zijn naam maar niet weet, zal ik hom misschien nog kunnen vergeten; jdan zal de tijd deze herinnering nog wel uit- j wisschen. Maar zijn naam is als een spijker, die in mijn hart geslagen wordt en die je er nooit meer uit zult kunnen krijgen. Die naam is In sta"at,.om altijd alles weer in me op te roepen; de heele gebeurtenis zal tel kens weer bij me bovenkomen, en me leven dig voor oogen staan. Zonder tot een besluit te kunnen komen houd ik de portefeuille in mijn hand; ik laat hem bij ongeluk vallen en daar ligt hij open op den grond. Er vallen een paar por tretten en een paar brieven uit. Ik raap ze op en wil ze er weer in doen: maar de ob sessie. waaronder ik leef, de heele onzeker heid van mijn toestand mijn honger, het gevaar, en al die uren, die ik met den doode heb doorgebracht, hebben me tot verwilde ring gebracht .ik wil de ontknooping ver haasten en mijn eigen kwellingen tot een eind brengen, al moesten ze er ook nog erger door worden, zooals men ook een hand, die ondragelijke pijn doet, tegen een boom te pletter slaat zonder zich er om te bekomme ren, wat er van komt Het zijn portretten van een vrouw en van een klein meisje, kleine amateurskiekjes, genomen tegen een met klimop begroeiden muur. Brieven liggen er bijik vouw ze open en probeer ze te lezen; het grootste gedeelte begrijp ik niet; het is een moeilijk hand schrift en ik ken niet veel Fransch. Maar ieder woord, dat ik vertalen kan, dringt als een schot, als een steek door mijn hart. Ik ben zóó overprikkeld, dat ik het gevoel krijg gek te worden. Maar zooveel begrijp ik toch nog wel, dat ik deze menschen nooit mag schrijven, zooals ik dat daar straks van plan was dat is onmogelijk. Ik bekijk de portretten nog eens; 't zijn geen rijke men schen; ik zou hun misschien anonym geld kunnen sturen, als ik later zelf aan het ver dienen ben. Daaraan klem ik me vast; dat is tenminste eenig houvast. Deze doode is met mijn leven verbonden en daarom moet ik alles doen en beloven om zelf aan den dood te ontkomen; ik beloof blindelings, dat ik alleen nog maar voor hem en voor zijn familie zal leven; met vochtige lippen verzeker ik het hem, en diep verborgen in mijn hart leeft daarbij de hoop, dat ik me hierdoor misschien zou kunnen vrijkoopen en hier toch nog levend uit zou kunnen ko men; met.de verzwegen achtergedachte, dat ik later altijd nog zien kan, wat ik doe. En daarom sla ik zijn zakboekje dan ook maar open en lees langzaam: Gérard Duval, typo graaf Ik schrijf het adres met het potlood van den doode op een enveloppe en stop dan de portefeuille ineens weer snel in zijn zak. Ik heb den boekdrukker Gérard Duval ver moord. Nu moet ik boekdrukker worden, denk ik ïn groote verwarring; ik moet boek drukker worden, boekdrukker. Later op den middag word ik rustiger; mijn angst blijkt ongegrond: zijn naam is geen obsessie: de spanning zakt. „Kame raad", zeg ik tegen den doode, maar nu zeg ik het meer beheerscht: „vandaag jij, mor gen ik. Maar als ik den dans ontspring, ka meraad, dan wil ik vechten tegen dat eene, dat ons allebei kapot heeft gemaakt; dat jou het leven heeft gekost en mij ook het leven. Ik beloof het je, kameraad. Zoo iets mag nooit meer gebeuren". „Van het Westelijk front geen nieuws", Nederlandsche vertaling, die verscheen bij de Erven J. Bijleveld te Utrecht. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van aïïe Abonnés van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. DIEREN. VRAAG: Wat is de voeding voor een her dershond van 7. weken? ANTWOORD: Den geheelen dag veel onge kookte rnelk. Des morgens 1 geklopt ei met suiker en 30 gram boter; in 3 porties te geven, Sste week beginnen met gekookt vleesch. Ode week: bijvoeren met havermout. TOCHTJES VRAAG: Is er ook een bootdienst, die een rondvaart maakt van Rotterdam over Ant werpen, Gent en Brugge? ANTWOORD: De stoombootdienst „De Tele graaf" te Rotterdam vaart op Antwerpen, Gent en naar wij meenen, ook op .Brugge. Wen<?u om inlichtingen tot de N.V. Expeditiebedrijf voorheen Tl. Braakman Co„ Maaskade 3/5, te Rotterdam. PLANTEN. VRAAG: Mijn klimroos zit vol knop, maar nu worden de blaadjes geel en vallen af. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD: Het gezonden blaadje doet ons vermoeden, dat uw klimroos te warm /staat. Ook schijnt zij last te hebben gehad van meel dauw. Dit laatste is te bestrijden door op droge- tijden te bestuiven met bloem van zwavel. Wij vermoeden dat het nu echter voor die bestrij ding te laat is. De plant goed schoonmaken en flink gieten is nu het eenigste redmiddel. Zeer waarschijnlijk zal zij zich wel weer herstel len. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maak ik hangop van karne melk en aardbeien? ANTWOORD: Zet in een diepe kom een ver giet, dlo gij geheel bedekt met een schoonen witten doek. Giet hierin de karnemelk. Met wa ter loopt dan door in de kom en het dik kunt gij met een lepel uit den doek scheppen. Ver meng dit met beschuitkruim en bruine suiker naar smaak. Leg hierop de schoongewasschen aardbeien en bestrooi l'link niet witte suiker. Gij kunt desverkiezend wat room of mellc door de hangop roeren om het minder zuur te maken. VRAAG: 3. Hoe reinigt men een gabardine regenjas? Hoe maakt men die daarna weer water- dichL? ANTWOORD: 3. Leg de jas enkel en glad- uit bulten in de schaduw over een tafel en wrijf haar dan af met een schoonen, ïn petro leum aether gedoopten doel. Vooral geen vuur ot licht in do nabijheid! 1 3. Voer de jas geheel, of tot. het. middel met mosetig battisi; dit is dun, afdoend en niet duur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Bij stukloopcn van huid en voeten, doorzitten",'zonnebrand en smelten ;"maar vooral ook bij brand- en snij wond en. ontvellingen en allerlei huidvcrwondingen Het verzacht en geneest. VRAAG:-1. -Hoe bereidt men .-aard beien jam? 2. Hoe kersenja.m? 3. Hoe klap bessenjam? ANTWOORD: 1. Doe 3 K.G. schoongewas schen aardbeien met 2 '1/4 K.G. suiker in een goed geëmailleerde pan en breng dit, met het deksel er op. zachtjis aan de kook. Laat dan, zonder deksel en af en toe roerend, inkoken tot het zoo dik is dat een druppel er van. in een kopje water gedaan, niet uitvloeit, maar in zijn geheel naar beneden zakt. Neem er dan het schuim afen vul zoo vlug. mogelijk 'de schoone potjes. Sluit met vochtig perkament af. 2. Wasch 5 pond kersen goed af en haal er de pitten uit. Zet ze met 3 pond suiker In een pan en handel verder als onder 1 is aangege ven. 3. Doe 3 K.G. schoongewassen klapbessen met 2 1/4 K.G. suiker en een kopje water in de pan en handel verder als onder 1. VRAAG: Een hoed van stroo, met zijde door weven, is door den regen slap geworden. Hoe kan Ik die weer stijf krijgen? ANTWOORD: Knip -wat witte gelatine fijn en spoel die af in koud water. Los het dan op in kokend water en bestrijk met een schoon kwastje liefst den binnenkant der hoed, omdat het anders zoo'n glans aan den hoed geeft. Deze beha.ndoling moet vlug geschieden, om dat de gelatine anders te koud en te dik wordt. VRAAG: Hoe maakt men frambozenlimo nade? ANTWOORD: Breng 5 ons suiker met i/> li ter water aan de kook en als de suiker geheel opgelost is, filtreert gij de stroop door een lap. Los 20 grani citroenzuur op in eeiv kopje kokend water en roer dit er door. Als alles bekoeld is, voegt gij een fleschje nectar frambozen essence bij. Op 1 deel stroop neemt gij 4 deelen water. VRAAG: Hoe en wanneer kan men het bes te eieren inmaken? Hoe lang blijven ze goed? ANTWOORD: De beste tijd is in Mei en de eerste helft van Juni. Nu worde het ook nog wel gedaan, maar iets vroeger is beter. Roer 1 deel waterglas en 6 deelen koud water goed dooreen. Leg er voorzichtig een ei op. Zakt dit naar beneden en blijft het op den bodem lig gen, dan kunt gij er zooveel eieren inleggen dat zij alle nog goed onderstaan. Blijft het ei echter drijven, dan moet gij er nog wat water doorroeren, tot het zakt. Zij blijven den gehee len winter goed. VRAAG: 1. Hoe maakt men boerenjongens? 2. Hoe boerenmeisjes? ANTWOORD: 1. Doe in een geëmailleerde pan: 1 pond Sunmaid rozijnen, 1 ons kandij, \yz kopje water en een stokje kaneev. Breng het zachtjes aan de kook, maar laat niet door koken. Als het wat bekoeld is doet gij het in een schoone flesch met wijde hals en over giet het niet brandewijn, tot de rozijnen goed onderstaan. 2. Neem een pond abrikozen, wasch deze goed af en laat ze dan 24 uur staan weken in lauw water. Zet ze dan met dit water en 1 1/4 ons suiker op een zacht vuur; breng het aan de- kook en handel verderr als onder 1." - Beide goed van de lucht afsluiten! DIVERSEN. VRAAG: 1. Wanneer is het Vredespaleis voor het publiek te bezichtigen? 2. Wanneer de gevangenpoort? ANTWOORD: 1. Het paleis is geopend van 2 tot 4 uur de eerste vijf werkdagen der week, den len en 3en Zaterdag en den 2en en 4en Zondag der maand. 2. Op werkdagen van 10 tot 4 uur en op Zon en feestdagen van 12.30 tot 4 uur. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bottelier, Byzantiumstraat 29, autoslinger; M. van Dalen, Schoterveenstraat 25, arm band; Van Meurs, Geweerstraat 26, muts en kam; H. C. Cobelens, Soutmanstraat 19, doosje inh. geld; Vollenga, Van 't Hof f straat 43, horloge met armband; De Nijs, Pijnboom straat 3, hoedje; v. d. Bogaard, 2e Zuid Polderstraat 3, handschoen; Kennel Haerlem Regentesselaan 22, hond: N. Molenaar, Ged. Schalkburgergracht 21 rd„ halsketting; Ken nel Fauna, Parklaan 119, 3 katten; Kennel Haerlem, Regentesselaan 22. 2 katten; Bu reau van Politie, Smedestraat, boekje: Koop man, Wijde Geldeloozepad 4 rd„ portemon- naie m.i. Claasse, Bleekenbergstraat 31. pet; Koelemeyer, Breestraat 3, pakje m.i.; Bureau van politie, Smedestraat, pakje met inhoud; Mookhoek, Timorstraat 147, rijwielbelasting- plaatje: Peper, Papentorenvest 52, rijwiel- belastingplaatje; Zonneveld, Byzantiumstr. 57, rozenkrans; Boogaard, Linschotenstraat 34, rozenkrans; De Laat, Gasthuislaan 134, sleutel; Bureau van Politie, Smedestraat, jurkje; Staphorst, Eendjespoortstraat 2, tasch m.i.; Elstra, Kerkhof straat 13, taschje; Schuurder, Korte Keizersgracht 8, Amster dam, taschje; Njjjand. Wouwermanstraat 83 vulpotlood; Visser, Brederodestraat 2, zwem pak en handdoek; Schouten Brouwersstraat 30 rd., mes; Groskamp, Rollandstraat 67, mesje; A. van Velthuizen, Ursulastraat 26a, zeemlederen lap. OFFICIEELE ONTVANGST. B. en W. zullen op Dinsdag 21 Juli, des namiddags om 12 1/4 uur ten Stadhuize of ficieel ontvangen de deelnemers aan de 68 algemeene vergadering van de Nederland sche Chemische Vereeniging. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn op 7 Juli in staat van faillisse ment verklaard: Wouter Hinlopen, autómobielhandelaar, wo nende te Aerdenhout gem. Bloemendaal, Zandvoortschelaan 46; Curator Mr. W. G. J. Veenhoven wonende te Haarlem. J. Verzijlberg, schilder, wonende te Haar lem, Semarangstraat 12; Curator Mr. A. Bruch, wonende te Haarlem. Th. H. Bosschert, kleermaker en winkelier, wonende te IJmuiden-Oost, Trompstraat 151, Curatrice Mevr. Mr. Biewenga Gijmink, wo nende te iJmuiden. L. Schrama, los werkman, wonende te Haarlem, Harmenjansstraat 1, Curatrice Mevr. Mr. G. Biewenga Gijmink, wonende te IJmuiden. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: P. A. van Wijk wonende te Haarlem; Curator Mr. L. G. van Dam wonende te Haarlem. J. Timmermans, wonende te Heemstede; Curator Mr. G. W. C. Pliester, wonende te Haarlem. Roelof Bone, wonende te Zaandam; Cura tor Mr. J. H. van Gelderen wonende te Haar lem. Gerrit Bone, wonende te Zaandam; Cura tor Mr. J. H. van Gelderen, wonende te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: H. van Velzen, wonende te Bervewijk; Cu rator Mr. A. W- Hellema wonende te IJmuiden F. Selhorst,. wonende te Hillegom; Curator Mr. F. J. Gerritsen, wonende te Haarlem. J. Battum, wonende te IJmuiden; Curator Mr. A. van der Flier, wonende te Umuiden. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aldabi 6, 11 u. 43 m. 50 mijl Z.West van Niton, Rotterdam naar Montevideo. Amstelkerk 4 v. Bordeaux n, Dakar, Amsterdam naar West-Afrika. Abbekerk 6 v. Oran, Australië n. Rotterdam, Algorab ij. .6' Teneriffe, Buenos Ayres naar Rotterdam. Ahvaki 6 v. Buenos Ayres naar Rotterdam. Alpherat 6 v. Bahia Buenos Ayres naar Rot terdam. Billiton G te Manila v. Rotterdam. Berenice 6 v. Port au Prince n. Cap Haitien. Bintang 6 te Calcutta v. Vancouver. -Blommersdijk p. 7 v.ni. Dungeness, Rotterdam naar Boston. Edam 6 n.m. v. Havana, Rotterdam n. New Orleans. Gaasterland 3 v. Duala n. Fernando Po. Grijpskerk 6 te Beira v. Rotterdam. Giekerk p. 7 Ouessant n. Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Iva 5 v. Rio de Janeiro, Amsterdam n. Santos. Johan van Oldenbarnevelt 5 v. Sabang, Am sterdam naar Batavia. Kota Agoeng 7 11 u. v. Port Said, Amsterdam naar Batavia. Merauke 5 te Boston, Java naar Nek Vork. Merope 6 v. Pto Plata n. Havre en Amsterdam Nieuw Zeeland 6 v. Brisbane n. Melbourne. Costa Rica p. 6 1G u. Azoren, Barbados n. Ply mouth en Amsterdam. Oostkerk 7 te Rotterdam v. Japan. Orania 6 v. Rio de Janeiro, Amsterdam naar Buenos Ayres. Oldekerk 4 v. Kobe n. Rotterdam. Oranje Nassau 7 te Amsterdam, v. "W.-Indië Poelau Roebiah 6 te Londen, Batavia naar Amsterdam. Polydorus 6 te Londen uitgeklaard n. Ham burg. Rhea 3 v. Livingston n. Kingston, bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. Porta 3 v. Teneriffe, Amsterdam n. Rio de Janeiro. Sierra Ventana 5 v. Coruna, Amsterdam naar Zuid-Amerika. Tasman 5 te Port Natal v, Batavia, vertrok n. Algoabaai. Tjisaroea 4 v. Hong Kong n. Amoy, Tjisadane 6, S u. 52 m. 75 mijl Zuid van Land's End, Amsterdam naar Batavia. Veendam 6 te New York v: Bermuda. Westerkerk 7 te Rotterdam v. Durban. "tVissekerk 6 v, Port Said n. Genua, Beira naar Rotterdam. Marnix van St. Aldegonde 7 v. Southampton, S,- G u. v. Batavia te IJmuiden en 10 u. te Amster dam verwacht. Poelau Bras 7 v. Londen, Amsterdam n. Batavia Saparoea 7 te Genua. Amsterdam n. Batavia, Sibajak. 7, 11 u. van Tanger, Rotterdam naar Batavia. RADIO-PROCRAMMA DONDERDAG 9 JULI 1931. HILVERSUM 1875 M. Uitsluitend AVRO-Uitzending. 8.Gramofoonplaten. 10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 AVRO-kwartet, o.l.v. D. Groeneveld. 11.30 Lezing. 12.15 Ver volg AVRO-kwartet. 1.Gramofoonplaten. 2.„Vacantie-gangersattentie! 2.— H. H. Felderhof: „Een Wandeltocht door den Eifel". 2.15 A. D. Hildebrand: „De Harz". 3.Concert Stafmuziek 5de Reg. Inf. Amers foort o.l.v. R. v. d. GlaA 4.30 Ziekenuurtje. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sport- pdaatje H. Hollander. 7.— Vervolg Omroep orkest. 7.45 Dr. J. D. Bierens de Haan: Idealis me als Wereldleer". 8.15 Aansl. Concertgebouw Amsterdam. Concertgebouw-orkest o.l.v. A. v. Raalte. Solist Zeitan Szekely (viool). 10.15 Vaz Dias. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, HUIZEN 298 M. 8—9.15 KRO. 10—11 (NOR/V, 111— KRO. Daarna NCRV. 8.Gramofoonplaten. 10.Zang Dames- koor NCRV. 10.15 Ziekendienst. 10.45 11.Ver- j volg Zang. 11.Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin. 12,— Concert KRO-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.30 Gramofoonplaten. 2.15 Handwerkcursus. 3.15 Vrouwenhalfuudtje. 4.Ziekenuurtje. 5.— Handenarbeid voor de Jeugd (Cursus). 6.45 Knipcursus. 7.Vragenhalfuurtje. 7.30 Gra mofoonplaten. 8.Concert Chr. Radio-koor o.l.v. G. Stam. Piano: mej. L. Lauenroth. 9.— J. de Jonge: „Wonen en- de Woning". 9.30 Concert. L. v. M-aanen (cello) J. Rosekrans piano. 10.— Vaz Dias. 10,35 Gramofoonpla ten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Concert. Vocaal kwintet. 2.20 Gramofoonplaten. 3.20 Kerk dienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Be richten. 7.Concert. J. Pougnet (viool), Betty Humby (piano). 7.20 Lezing. 7.50 „The Na poleon of Netting Hill". Hoorspel van John; j Watt. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.43 Lezing. 9.55 Orkestconcert. 10.50 Dansmu- ziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonpla- ten. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Solisten-con- I eert. 9.50 Vervolg concert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert eri vioolsoli. 8.20 Hoorspel. 8.50 Orkestconcert. 9.10 Hoorspel. 9.30 Cello-recital. 10.05 Orkest- concert. 11.05 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25 Gramofoonplaten. 10.35 Gramofoonpla- j ten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.25 Orkestcon cert. 5.20 Solisten-concert. 8.20 Concert. Or kest en Mannenkoor. Daarna: Berichten en tot 11.20 Orkestconcert, 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 338.2 M. en 508.5 M. 508.5 M. 5,20 Orkestconcert. 6.50 Gramo- foonplaten. 8.20 Orkestconcert en zang. Causerie. 9.20 Orkestconcert en Zang. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. Zang. 6,50 Koorzang. Declamatie.' 8.20 Orkestconcert en Zang. Causerie. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.Gramofoonplaten. 10.55 Berichten 12.20 Gramofoonplaten. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonplaten: 3.20 Lezingen. 4.20 Concert I 5.20 Lezingen. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Lezing. '9.50 Het Kuban-Kozakkenkoor o.l.v. Iwanoff 10.20 Berichten. Daarna Lezing. Vervolgens tot 12.50 Dansmuziek. EEN DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Ook Keesje was op verkenning uitgegaan. Hij had kans gezien om uit liet paleis te glippen en zocht naar de toren kamer, waar de prinses gevangen zat:. Op zijn paardje gezeten vloog hij eenige malen om den toren en eindelijk meende hij een glimp van het witte kleed van de prinses tc zien. Het was te donker om alles tc kunnen onderscheiden. Terwijl het matroosje wat uitrustte en zijn luchtpaard aan een boom had gebonden, verscheen de kok Keesje, ook op een paardje en zeide hem haastig: „Kom morgenavond, als de wacht om 9 nur de ronde heeft gedaan, hier. Maar neem een breek ijzer mee en houd je paardje gereed. Het spel kan beginnen. Vergeet het niet, want ik moet nu weg. Ik zal zorgen, dat de dikke sultan zijn avondpap krijgt" En de matroos beloofde hem voor alles tc zengen en op tijd te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6