FINANCIEELE KRONIEK. Waarom knoeien? Het Raadsel van Tanbuck Hall HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 13 JULI 1931 Op de beurzen een inzinking. De noodzakelijkheid van onmiddel lijke financieele hulp aan Duitsch- land maakt de beurzen gereser veerd. De plannen om Duitsch- land verder te helpen. De malaïse-verschijnselen in de Unie drukken de londsenmarkt. Divi dend- en loonsverlagingen. De betere suikerprijs. Het streven naar kostprijsverlaging in de rub bercultuur aanwijzing voor den weg naar een beter bedrijfsleven. Verdere verruiming der geldmarkt tc Amsterdam. Wederom hebben de beurzen op hun schre den moeten terugkeeren. Zelfs nu heb Hoover- moratorium aan Duitschland, dank zij de moderne diplomatie van Mellon en Flandin, een fait accompli is geworden en Hindenburg in zijn danktelegram aan Hoover de hoop heeft uitgesproken, dat de wereld thans een nieuw aera van vredelievende en vertrou wensvolle samenwerking zal tegengaan. Die hoop moge worden verwezenlijkt, maar het is niet zoo, dat de wereld, als met een tooverstaf, opeens nieuwe aspecten toont, van oplevenden handel en verminderde werk loosheid. Feitelijk is er ook de laatste weken in Duitschland niets veranderd, althans niets verbeterd, ook al behoeft deze maand het millioenenbedrag der schadevergoeding niet te worden opgebracht. Het had ook niet ge kund. zonder dat de Rijksbank tot een nieuwe inflatie van het ruilmiddel was overgegaan. Wanneer men iemand, die niet betalen kan, zijn schuld kwijt scheldt, blijft de man arm en moet hij aan wat geld worden geholpen om zijn handeltje weer te kunnen beginnen. Zoo staat het tot op zekere hoogte met Duitschland. Vandaar dat er nu telkens sprake is van nieuwe credieten, welke zullen worden verleend. Waarbij zich dan de groote moeilijkheid voordoet, dat men ook thans nog geen onbeperkt vertrouwen in de crediet- vaardigheid van het land durft te stellen, evenmin als iemand, wiens schuld kwijt ge scholden is, aanstonds nieuw geld kan be komen. Daar moet dan doorgaans een flinke borgstelling bij. Gedurende de laatste dagen heeft de Duit- sche Rijksmark op de internationale wissel markt een zwaren dobber gehad; van alle kanten kwam het aanbod en op de Geld markt steeg de koers van daggeld te Berlijn tot Boven 10%, een noteering die aan de slechtste tijden na den oorlog herinnert. Ge lukkig is het crediet aan de Duitsche Rijks bank, tot een bedrag van Mk. 400 millioen, dat op 15 Juli a.s. vervalt, verlengd en is bovendien van een groep Amerikaansche bankiers een nieuw crediet van Mk, 200 mil lioen verkregen. Daardoor is het grootste ge vaar voor de „entwertung" van het Duitsche betaalmiddel voorloopig afgewend. Tegelij kertijd heeft de Duitsche zakenwereld, voor zoover ze nog financieel sterk is, het aanbod gedaan de Duitsche regeering met een cre- diet-garan.tie te hulp te komen tot een be drag van Mk. 500 millioen, welke ten behoeve van de Golddiscontbank zal worden verleend. Aan deze garantie werken de Duitsche groot banken, de voornaamste industrieele onder nemingen en de scheepvaartmpijen mede. Zij stellen zich dus garant voor de credieten, welke de Golddiscontbank in het buitenland opneemt. Dit ls een uiterst loyale poging van de Duitsche zakenwereld om een ineenstor ting van het Duitsche crediet te voorkomen. Uiteraard kan men haar van twee' zijden be zien. Aan den eenen kant is zij een gerust stelling, in zooverre dat meer en meer alle nog aanwezige krachten in het Duitsche rijk samenwerken om de groote financieele moei lijkheden te boven te komen. Maar aan den anderen kant wordt door dit voorstel van de Duitsche zakenwereld duidelijk geïllustreerd hoe ernstig de financieele toestand van Duitschland is. Blijkbaar heeft men aan de beurzen, voor al aan het begin der week, de medaille van dezen kant bekeken. Zoowel New-York, als Berlijn en Amsterdam kwamen met lagere koersen af, niet slechts voor Duitsche waar den. maar ook voor de overige fondsen, waar uit wel blijkt hoe nauw de samenhang is tusschen den toestand in Duitschland en de vooruitzichten van heel het internationale bedrijfsleven. Op de New-Yorksche beurs werd men trou wens deze week aan zijn eigen moeilijkhe den herinnerd. De bedrijfsuitkomsten der in- idustrieele ondernemingen over het tweede kwartaal van 1931 worden met eenige vrees tegemoet gezien, omdat men nieuwe teleur stellingen verwacht. Zoo meent men dat de U. S. Steel Corporation zelfs het preferente dividend niet heeft verdiend. De productie van staal in de V. S. wordt thans geraamd op 33 pet van de 'capaciteit dat is een lager cijfer dan tijdens de bestaande depressie ooit is voorgekomen. En nog altijd houden de dividendverlagingen aan, terwijl vele worden gepasseerd. In de eerste helft van dit jaar hebben in totaal 231 Mpijen haar dividend verlaagd en 610 geen dividend uitgekeerd. Dan is er voorts de quaestie der loonsverla ging, die op de Amerikaansche mentaliteit grooten indruk maakt. In de vier weken tot 15 Mei hebben in totaal 293 bedrijven de loo- nen verlaagd met gemiddeld 10 1/2 pet., in de voorgaande week 195 bedrijven. De opklim mende reeks is dus reeds begonnen en zal nog wel worden voortgezet in het land, dat den grootsten goudvoorraad ter wereld bezit en waarin loonsverlaging als middel tot be strijding der crisis het sterkst en door vooraanstaande personen is bestreden. Daar komt bij, dat ook de prijzen van stapelpro ducten weer langzaam dalen; koper is weer van 9.12 1/2 tot.8.62 1/2 dollarcent verlaagd. Alleen de suikerprijs blijft dusver belangrijk boven het nivenau van eenige weken gele den. Van 1 dollarcent per pond is de suiker prijs tot 1.35 dollarcent opgekomen, wat voor de producenten een aanmerkelijke verbe- ring der bedrij fsvoorwaarden be teekent. Ter beurze van Amsterdam hebben Suiker aandeelen dan ook een belangrijke koersstij ging achter den rug, waarop ook eenige reactie is gevolgd. Hetzelfde geldt van al d§ andere rubrieken, die we niet met name behoeven te noemen. De omzetten zijn zoowel hier, als te New- York beduidend afgenomen doordien liet publiek bij de jongste hausse vermoedelijk weer te veel gekocht heeft, tengevolge waar van de baissiers thans hun pogingen her vatten om de markt te drukken en zoo de recente koopers tot verkoop te bewegen. De rubberprijs te Londen is weer een fractie ingezakt. Maar de meeste verslagen van rub bermaatschappijen maken een bevredigen den indruk door de mededeeling, dat de kostprijs van het product nog altijd dalende is. Ook de „Amsterdam" maakt daarvan in haar verslag melding en heeft op de jaar vergadering nog eens herhaald, dat men nog lang niet aan het einde der kostprijsverla ging gekomen is. Het wordt zoo meer en meer duidelijk, waar de sleutel tot de oplossing van het crisisprobleem ligt. Niet allereerst in de productie beperking en handhaving van hooge bedrijfskosten. Maar in een zoo snel mogelijke aanpassing bij lagere verkoop prijzen en verminderde koopkracht. En gelijk we herhaaldelijk hebben opgemerkt wie daartoe het eerst overgaat, zal in zijn bedrijf ook het eerst de malaise over winnen. Maar intusschen ziet het er, vooral in ons land nog niet naar uit, dat dit aan passingsproces van korten duur zal zijn. Vandaar dat ook voor de Amsterdamsehe fondsenbeurs voor de binnenlandsche aan deelen voorloopig geen krachtig koersredres te wachten is. Linae recta zal het niet gaan. Men mag al dankbaar zijn, wanneer we langzamerhand1 met een voortdurende zig zag-beweging weer op wat honger niveau ko men. Bij den sterk verminderden omzet is de Geldmarkt opnieuw ruimer geworden, zoo dat deze week te Amsterdam prolongaties werden afgesloten a 1/2 pet. Ook hieruit blijkt dat we den abnormalen toestand nog niet te boven zijn. LETTENGA. BINNENLAND BETAALMEESTER GESCHORST. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De betaalmeester B., uit Naaldwijk, werk zaam aan de Coöp. Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling, is door het bestuur dier veiling geschorst. B. zou den laatsten tijd zijn arbeid niet hebben vervuld, zooals men van een betaalmeester zou mogen verwach ten. De tekortkomingen van den betaal meester zullen echter geen schade veroorza ken voor de vereeniging, omdat een borg stelling mogelijke tekorten dekt. DE BRANDKASTDÏEFSTAL BIJ DE AMSTERDAMSCHE „HEMA". Naar het Hbld. verneemt is thans te Maas tricht de zwerver aangehouden, wiens opspo ring gevraagd was naar aanleiding van de poging tot diefstal van de brandkast van de Hema in de Kalverstraat. De man No. 5 in het complot is reeds naar Amsterdam overgebracht en wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De vier anderen zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Roep J. Lottgering Reinigen Verven Stoppen Cr. Houtstr. 5a Tel. 10771 KIND DOOR EEN SCHOT DOODELIJK GETROFFEN. KLEIN MEISJE GEWOND. De Tel. verneemt uit Cuyk: Onder het dorp St. Agatha heeft op een groote boerderij een vreeselijk ongeluk plaats gehad., Terwijl de kinderen van den landbou wer B.,dn de keuken aan het spelen waren, haalde de 11-jarige jongen boven van een kast een ,oud geweer, hetwelk uit elkander was genomen. Toen hij trachtte dit weer in elkaar te zetten ging het wapen plotseling af. Het scltot trof een 9-jarig meisje, dat doodelijk gewond onder de oogen der moeder neerstortte. Gok een 3-jarig kindje, dat in de nabij lie idHv as, werd getroffen en aan den arm verwond.^Het driejarig kindje werd naar het ziekenhuisfe.overgebracht. EEN HUURKWESTIE TE AMSTERDAM. In de Nova Zemblastraat heeft een aantal bewoners kwestie met een huiseigenaar, we gens verhooging van de woninghuur. Dezer dagen kwam een deurwaarder om een dei- bewoners uit de woning te zetten. Zijn hel pers, gezien de groote volksmenigte, lieten hem in den steek. Zaterdagmorgen kwam hij met andere helpers terug; De buurt was in rep en roer. Er was veel politie op de been. Toen de deur waarder kwam werd hij ontvangen door een groot aantal vrouwen, die hem bloemen aanboden. Ook ditmaal kwam van de vol trekking van het vonnis niets. Nogmaals lie ten de helpers hem in den steek. Onder groo te hilariteit keerde de man der wet weer huiswaarts. DE GEVOLGEN VANfEEN VERZUIM- Te Rijnzaterswoude zijen tot lid van den ge meenteraad benoemd de heeren E. Geertse- ma, J. van Ieperen en R..Kroon, allen van de lijst der Protestantsche Partij, tengevolge van het feit, dat de gekozen leden van deze lijst, de heeren J. A. de Bruin, C. van Tol en P. Jansen hadden verzuimd, hun geloofsbrie ven binnen den door artikel 18 der Gemeente wet bepaalden termijn in te zenden, waar door zij geacht werden hun benoeming tot lid van den Gemeenteraad niet te hebben aanvaard. Naar wij vernemen was het echter geenszins de bedoeling van de drie laatstge noemde heeren om voor het raadslidmaat schap te bedanken, maar is het geheele geval te wijten aan een verzuim om tijdig de noo- dige formaliteiten te vervullen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Ameland is Zaterdagmiddag mevrouw Adi-iani, die in gezelschap van haar man was, bij het baden in zee verdronken. GEROYEERD ALS LID DER S. D. A. P. EEN GEKOZENE WILDE NIET BEDANKEN. Het Hbld. meldt: De heer H. J. van der Vegt, een van de twaalf oprichters van de partij der S.D.A.P. in Zwolle, stond voor de gemeenteraadsver kiezingen aldaar nummer twaalf op de rang lijst, terwijl de SjD.A.P. negen zetels kreeg. De heer Van der Vegt kreeg echter zooveel voorkeurstemmen, dat hij in alle drie de kieskringen verkozen werd verklaard. Het partijbestuur stelde den heer Van der Vegt echter den eisch zich te houden aan de volgorde der ranglijst en voor zijn zetel te bedanken. De heer Van der Vegt weigerde dit. Hierop is in een vergadering van de afdee- ling Zwolle met 40 tegen 200 stemmen beslo ten den heer H. J. van der Vegt te royeeren als lid der partij. De heer Van der Vegt overweegt een nieu we part-ij. op te richten. „PRINS VAN ORANJE'* NIEUWE MIJNENLEGGER VOOR INDIë. Van een der hellingen van de N.V. Inter nationale Scheepsbouwmaatschappij „De Maas" te Slikkerveer is met goed gevolg te water gelaten de mijnenlegger „Prins van Oranje". Deze mijnenlegger is in aanbouw voor re kening van het Ned. Indisch Gouvernement. De doopplechtigheid verrichtte mevrouw Van Voorthuyzen. de echtgenoote van den gecommitteerde voor Indische zaken. De tewaterlating geschiedde in tegenwoor digheid van vele autoriteiten, o.m. den mi nister van Defensie. DE WERKLOOSHEID IN INDIë. Uit het vanwege het Kantoor van Arbeid gegeven verslag omtrent de werkloosheid in Indië in het eerste halfjaar van 1931 blijkt, dat de toestand zoowel onder de Europeanen als onder de inheemschen (al heeft de goede oogst voor de laatstgenoemden tijdelijk soulaas gebracht) geleidelijk verergert en dat een voortdurende werkzaamheid, en waar mogelijk actieve maatregelen tot steun en verlichting geboden zijn. DE PRIJS DER BENZINE. De heer D. H. Heinders voorzitter van de Vereeniging van Vrije Benzinehandelaren wijst er de Tel. op, dat de mededeeling (ook door ons overgenomen) dat de prijs van vrije benzine niet langer op het lage niveau van 7 cent per Liter kon worden gehandhaafd, en deze prijs gedurende drie dagen 6 cent is geweest,waarna hij wederom op 7 cent moest worden gebracht, onjuist is. De prij zen, waarvoor thans benzine wordt verkocht varieeren tusschen vier en zes cent. Deze lage prijzen zijn dan ook aldus de heer Rein- ders uitsluitend een gevolg van een con currentiestrijd tusschen de Trust Maatschap pijen en den vrijen handel. NIEUW CONCERTGEBOUW ROTTERDAM. TE KOSTEN OP DRIE MILLIOEN GESCHAT. De Tel. verneemt uit Rotterdam: De plannen voor de stichting van een con certgebouw, een schepping, die tevens aan allerlei cultureele doeleinden zal zijn gewijd, nemen thans een meer vasten vorm aan. In een persconferentie heeft de voorzitter der destijds na het verlies van de Doele-zaal ge vormde commissie, de heer C. H.. van dei- Leeuw, eenige nadere mededeelingen gedaan over den stand van zaken. Architect Brinkman, die met zijn collega architect De Vlugt zooveel naam maakte als bouwmeester van het pand van Van Nelle, heeft wederom met den heer De Vlugt de plannen voor Rotterdams cultureel gebouw uitgewerkt. Hij heeft daarbij bovenal aan de toekomst gedacht en zich tot taak gesteld een gebouw te doen verrijzen, dat voor uit breiding vatbaar is en rekening houdt met de eischen in de komende jaren. Zoo heeft hij zijn bijzondere aandacht geschonken aan de verkeerskwestie, de wijze waarop de be- boekers op de beste wijze het gebouw kunnen bereiken en verlaten, het autoverkeer, het parkeervraagstuk. Eigenlijk bestaat het com plex uit twee deelen, die desnoods .geheel on afhankelijk van elkaar gesticht kunnen wor den. Het ëéne deel is dat, waar de groote cultureele vereenïgingen als Volksuniversiteit enKunstkring hun „home" zullen vinden en dat door deze instellingen persoonlijk gefi nancierd zal worden. Dit deel bestaat uit bi bliotheek, vereenigingszaal, tentoonstellings zaal voor „De Kunstkring" en bijbehoorende lokaliteiten. Daarnaast verrijst het Concert gebouw, dat een groote zaal krijgt, plaats biedend aan 2200 personen en een kleinere zaal, bestemd voor 1000 personen. Beide zalen zijn te bereiken door een gemeen schappelijke monumentale hal. Aan plaat sing der garderobes en het vraagstuk der af vloeiing der bezoekers is de grootste aan dacht besteed. De groote zaal zal zoo ge bouwd worden, dat men desnoods de helft van de hal er bij kan trekken, waardoor men over een zaal beschikt, die aan 300o perso nen plaats biedt. Een centraal gelegen bespreekbureautje zal gelegenheid geven voor alle gebeurtenissen in het gebouw plaatsen te bespreken. De kleine zaal zal tevens geschikt worden gemaakt voor tooneelvertooningen. Het po dium in de groote zaal zal slechts kunnen dienen voor tooneelwerk van niet te grooten uiterlijken omvang, daar men in de eerste plaats aan de eischen van een concertzaal heeft gedacht en deze in het gedrang zou den komen, wanneer men een moderne too- neelinrichting zou eischen. De kosten zijn buiten de waarde van den grond, globaal geschat op een kleine drie millioen gulden. DE BRAND TE VINCENNi EEN ERNSTIGE WAARSCHUWlj De heer C. C. Krieger, conservator vj Rijks-Ethnografüsche museum te teruggekeerd van zijn tweede reas nay cennes, heeft aan de N.R.C. het vo; medegedeeld: „Ik las met verbazing in de datgblaöe weer vele móóie dingen worden bes- gesteld. Met verbazing want het mij de vraag of de inzenders vani de bare voorwerpen wel weten wat zij wordt weer opgebouwd en weer inge en de vraag of voor voldoende be; en verzorging der voorwerpen de dri»; noodige maatregelen zullen getroffen staat nog altijd open. Naar mijn overt mag ons tend en mag Nederlaoodsch niet voor de tweede maal zijn oudiieidfe voorwerpen e.d. blootstellen aan een nu gevaar. Ik ben overtuigd dat geen enk;, kundig museumbeheerder de veranfcw# had willen dragen en ook naet laad dragen voor het onderbrengen van onv« bare en historische waarde, zooals die zijn verloren gegaan, in een gebouw, opgetrokken van hout en jute, en dy bevindt op een terrein, waar kerrr. hoogtij viert en waar zij bij voortdurin blootgesteld aan de grootste gevaren, dit zoo is, zal thans wel niemand, me; twijfelen, na het gebeurde". DE VERDUISTERDE "AAH GETEEKENDE BRIEF. DE DADER AANGEHOUDEN. Men meldt aan de N R. Ct. uit Dordr; In verband met het verdwijnen van aangeteekende zending, inhoudende wordt gemeld, dat van den aanvang a de politie vermoeden bestond, dat de> die de zending onrechtmatig had opgi aerd, iemand moest zijn, die met den stand goed op de hoogte is In verband' mee werden de handschriften van de bei den van de geadresseerde firma verge!- met het handschrift van den-gene, dj kennisgeving had afgeteekend Hierbij dat het handschrift van den 20-jarigec diende F. H. zeer veel gelijkenis verte met dat op de kennisgeving. Toen men jongen man hierop wees, ontkende hij i ter hardnekkig iets met den diefstal staande te hebben. Na zijn overbm naar het parket van den officier van juj viel hij echter door den mand- Tevens bei de hij het geheele bedrag ten kantore va: benadeelde firma te hebben verborgen, derdaad is het geheele bedrag daar gevonden en in beslag genomen. Hij is o; sloten. VRAGEN VAN DEN HEER DE VISSER. DE VRAGER GEBELGD OP MINISTI VERSCHUUR. Dë heer De Visser heeft de monasters Binnenlandsche Zaken en Landbouw Buitenlandsche Zaken, gewezen op de van prof. Treub in de vergadering rat Nederl. Maatschappij voor Nijverheid Handel, welke zeer agressief tegen de der Socialistische Sovjet-republiek was, economische oorlogsverklaring inhield, felle vijandschap tegen het 'huidige re in de U.S.S.R. getuigde en poogde de Sovjet-hetze, die tot oorlog moet leideD, veel mogelijk te versterken. Is het der Regeering, vraagt hij ve bekend, dat deze rede warm werd to juicht en dat minister Verschuur zeer de stratief van zijn instemming er mede gefc waardoor deze aanval op de U. S. S. E. zeer sterke politieke strekking kreeg, wi rechtstreeks van de zij-de van den Nederl schen r eg ee r in gsver te g enw oo r-d i g e r werd dersteund? Heeft dit optreden van den Ministe goedkeuring van de Regeering en wet zij een -boycot-beweging tegen vanwege U. S. S. R. in te voeren, alsmede kweeken van vijandschap tegen het Soi regime openlijk of bedekt te ondersten Zoo neen, wil de Regeering dan ve ren, in afwijking van het optreden van nister Verschuur, geen instemming mei vijandig optreden van oud-minister T te kunnen betuigen en geen enkele daac vijandschap tegen de U.S.S.R. te zullen vorderen? FEUILLETON. (Naar het Engclsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 7) „Ik dacht eigenlijk dat Pickering te veel zakenman was om er een stokpaardje op na te houden en dan nog wel zulke kost bare", meende Wain. „Misschien loopt er op een bepaald punt een streep door. meneer", zei de boekhande laar vertrouwelijk. „Dat moet eigenlijk wel", ging hij op nadenkenden toon voort. „Dat moest toch direct in de gaten loopen. Hij moet wel gek geweest zijn om Sir Giles neer be schieten op de manier, waarop hij het gedaan heeft. Enfin, hij zal wel gehan gen worden; dat is tenminste een troost. Bruntlea komt zoo mooi van dien ellende ling af". Na het belangwekkende onderhoud met den mededeelzamer! winkelier, zette Wain zijn tocht voort door High Street en sloeg den zijweg, in, waar hij den vorigen avond ver dwaald was en waar de ingang van Tan buck Hall lag. Hij vond de hekken bewaakt- door twee politieagenten en mocht niet naar binnen. Daarom wandelde hij langs de muren van het park, om zich een idee te vormen van de grootte ervan. Hij stond versteld van de groote uitgestrektheid...Pickering offerde hectaren en nogmaals hectaren bouwgrond op aan zijn stokpaardje, zooais de boekhandelaar het noemde!" Het park, met- het. heerenhuis in het mid den. lag als een reusachtige oase van groen in net centrum van het stadje. Aan alle zijden van de rood-baksteenen muur waren huizen gebouwd, die hier en daar tot geheele villa wijken gegroepeerd waren. Wanneer Pickering bereid was zijn prachtige boschgronden tot bouwterrein te verkavelen, zou hij schatten verdienen. En toch wilde hij dat onder geen voorwaarde! Maar dan kon hij ook niet zoo'n geidschraper zijn als de menschen meenden", dacht Wain. Na den geheelen buitenomtrek van het landgoed rondgeloopen te hebben, kwam de journalist weer van de andere zijde als zoo even bij de groote ingangshekken uit. De beide politieagenten zag hij niet; die waren waarschijnlijk de oprijlaan ingeloopen, om daar te surveilleeren. Zoowel de groote hekken als het kleine hek waren gesloten en ervoor dromde een hoopje nieuwsgieri gen tezamen, die druk converseerden over het misdrijf en den vermoedelijken dader. Tegen een van de hekken zat een have- looze, naargeestige bleeke bedelaar zich in het zonnetje te koesteren; het leek alsof hij met het oog op de te verwachten drukte, dit strategische punt uitgekozen had om aal moezen te vragen. Wain had op zijn reizen heel wat meelijwekkendde bedeltypes gezien vooral in het Oosten maar deze man had iets, dat den journalist onwillekeurig deed stilstaan. De man moest teringlijder zijn, concludeerde hij en zijn vermoeden werd bevestigd door een hoestbui die den armen drommel overviel, zoo hevig dat het leek, alsof die hem uit elkaar zou scheuren. „Wel man, waarom ga je niet naar huis?" vroeg Wain op medelijdenden toon, terwijl hij in zijn vestzak naar wat kleingeld tast te. „Ik heb alleen maar een schuur om naar toe te gaan", hijgde de bedelaar, en ik heb nog niet voldoende geld opgehaald om mijn dochtertje vanavond een stukje eten te ge ven". ..Hoe kom je in 's hemelsnaam in een dergelijken toestand", vroeg Wain, terwijl hij ■den man een sixpence gaf. De bedelaar maak te onmiskenbaar den indruk betere dagen te hebben gehad. „Het is de schuld van dien verduivelden Morgan", antwoordde hij, terwijl hij met moeite overeind krabbelde. „Ik had een be hoorlijke smidszaak; ik had geld bij hem op genomen en toen ik de krankzinnige rente die hij rekende, niet kon betalen, liet hij mijn boeltje v-erkoopen. En nu zit ik hier voor zijn eigen deur om hem uit te lachen als .hij naar de galg gaat „Hij zal niet meer terugkomen, als hij veroordeeld wordt", merkte Wain op. „Hij wordt veroordeeld, hij moet worden veroordeeld", riep de man heftig. „Hij heeft- den moord gepleegd". Een gemompel van bijval steeg uit de menig te op. „Zie je wel, iedereen zegt dat hij schul dig is", ging de doodzieke bedelaar op koorts- achtigen toon voort. „Hij moet hangen. Als je hem ooit ziet, zeg hem dan, dat Simon Daxley, dien hij ongelukkig heeft gemaakt, gelukkig sterven zal, als hij opgehangen wordt!" HOOFDSTUK IV. Er verschijnen nieuwe personages ten tooneele. De journalist liet den bedelaar aan de poorten van Tanbuck Hall en liep voort in de richting van High Street-. Het was vol op den zijweg', waaraan het landgoed gelegen was; er was een druk verkeer van fietsen auto's en voetgangeds; het buiten van Mor gan Pickering stond in het- middelpunt van de algemeene belangstelling, ofschoon er niets te zien was. Maar zoo gaat het nu een maal bij sensationeele gebeurtenissen; ieder een wil „er bij" zijn, al valt er ook niets te beleven Wain baande zich een weg door de drukte en op den hoek van den zijweg en High Street werd zijn aandacht getrokken door een dogcart, met een oud, wit paard bespan nen en bestuurd door een opvallend mooi, jong meisje, dat haar hoofd scheen kwijt ge raakt in deze, voor Bruntlae ongewone ver keersopstopping. Juist op het oogenblik dat ze,-haar schim mel aanvurend met de zweep met een te groote bocht den hoek van High Street wilde omslaan, kwam uit de hoofdstraat plotseling een auto den zijweg in draaien. Een botsing was onvermijdelijk en de auto raakte het rechterwiel van de dogcart. Het karretje werd gedeeltelijk versplinterd, het meisje werd op straat geworpen en haar hoofd zou verpletterd zijn onder de hoeven van het verschrikt-téigerende paard, indien niet Wain ijlings toegeschoten was en met een snelle beweging het meisje had weggetrokken. Toen hij haar opbeurde, zag hij dat ze be wusteloos was; haar hoofd was bij den val onzacht in aanraking gekomen met de straat- steenen, maar gewond was zij, voor zoover de journalist kon zien, niet. „Uit den weg", riep hij, -terwijl hij het meisje door de te-hoop-geloopen nieuwsgie rigen, naar den dichtsbbijzijnden winkel droeg die gelukkig toeval, een apotheek bleek te zijn. Wain's ridderlijkheid werd beloond door door de ontdekking, dat- hij een van de mooiste meisjes, die hij ooit in zijn leven ge zien had, had gered. Het bewustelooze jonge meisje waarmee -de apotheker en zijn vrouw zich thans -bezig hielden moest 'n jaar of twintig zijn. Ze was slank en goedgebouwd, haar ovaal gezichtje had fijnbesneden trekken en onder een eenvoudige muts kwam zijig, diepzwart haar te voorschijn. Wain st-end als geboeid naar haar te kijken eu hij vroeg zich af hoe dat mooie gezicht zou zijn, de stijfgesloten oogen opengingen en er kleur op de doodsbl-eeke wangen kwam, „Dat is het mooiste mesije, dat ik ooi! zien heb", verklaarde Wain, terwijl de apc ker een flescla met sterk-ruik-ende vice onder haar neus hield en zijn vrouw kraag van haar japon losmaakte. „Dat kan ik natuurlijk niet beoordeel antwoordde de vrouw van den apotheke: zelf ook een knappe, aantrekkelijke schijning „maar het is een feit, dat ze mooiste meisje van Bruntlea is. Daar U het over eens". „Zeker. Ze komt hier vaak met haar vi Judith Verily ze wonen op een hof.' een paar kilometer buiten Bruntlea, wel, wat zullen hij en zijn vrouw van si zijn, als ze van het ongeluk hooren!" „Maar ze is toch niet ernstig gewoi vroeg Wain angstig. „O, neen", mengde de apotheker zid het gesprek, „ik zou zeggen, dat ze eig« alleen maar vreeselijk geschrokken is. auto zal op den hoek wel niet veel t hebben gehad, anders zou ze er niet goed zijn afgekomen". Op dat oogenblik ging de deur van apotheek open en de eigenaar van de i kwam binnen om zich te verontschuld over de onachtzaamheid van zijn chaufl Maar veel schuld had deze eigenlijk want de manier waarop de dogcart it bocht te voorschijn was gekomen, wsi strijd naet alle regels van het verkeer, auto-eigenaar was een jongeman met gladgeschoren gezicht; en een korte, gec' gen gestalte; zijn uiterlijk was allestó aangenaam of innemend. Hij was in dk rouw; zijn oogen waren rood en gezn alsof hij veel geschreid had. (Wordt vervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6