ouders HAARLEM'S DAGBLAD SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 14 Juli: Duitsche motor, Pernambuco, Hamburg. Engelsch, Aponk Wibly, Duinkerken. Ned., Odysseus, Kopenhagen. Engelsch, Monkstole, Swansea. Duitseh, Elbe, Ustluga. Zweedsch, Elna, I-Iernosand. Zweedsch, Trielleborg, Raumö. Ned., Nereus, Dantzig. Ned., Eos, Lissabon. Ned. motor, Meuse, Parijs. Ned. motor, Eem, Uleaborg. Poolsch, Röbur V, Gdynia. Ned. sleepboot, Seine met baggermolen, Rotterdam. Vertrokken schepen. 14 Juli: Zweedsch, Patria, Rotterdam. Duitseh, Wagrien, Aalborg. Ned., Randfontein, Antwerpen. Duitseh motor, Pernambuco, Antwerpen. Ned., Rijnstroom, Huil. Engelsch, Spen, Goole. Duitseh, Astarte, Bremen. Engelsch, Rhesus, Londen. Ned., Lingestroom, Londen. Ned., St. Philipsland, New-Castle. Estlandsch, Surlev, New-Castle. Ned. sleepboot, Seine, Rotterdam. PERSONALIA. De heer J. Nijihout heeft, wegens vertrek naar Groningen, bedankt als ouderling der Ned. Herv. gemeente te IJmuiden-Oost en als penningmeester der a fdeeling Mid den- Kennemerland van het Nederlandsch Eijbel- Genootschap. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Engelsche s.s. Yorkminstex, hetwelk eenige maanden in 'de Amsterdamsche haven heeft opgelegen is Maandagavond door de sleepboot „Drente" van N.V. Bureau Wijsmul ler, naar Hendrik-Ido-Ambacht vertrokken om aldaar te worden gesloopt. Het Duitsche s.s. „Wagrien" is Dinsdag middag met een lading zwavelzure ammoniak van MEKOG te Umuiden naar Aalborg in Denemarken vertrokken. Het Engelsche s.s. „Afon Gwili" is Dinsdag morgen in ballast van Honfleur aan het Hoog- ovenbedrijf IJmuiden, aangekomen, ®m een partij ijzer voor Engeland te laden. Na haar lading steenkolen aan het Hoog- ovenbedrijf, IJmuiden, te hebben gelost is het Nederl. s.s. „Sint Fihilipsland" Dinsdag avond in ballast naar Immingham vertrok ken. Het Nederl. s.s. „Randfontein" beladen met stukgoederen en besteand van Amsterdam via Antwerpen naar Oost-Afrika, passeerde Dins dagavond de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 72 dM. Met Zweedsche motorschip „Erik Frisell" met een lading ijzererts van Lulea naar Noord-Amerika is Woensdagmorgen te IJmui den aangekomen en heeft ligplaats gekregen in de Buitenhaven. Genoemd motorschip zal te IJmuiden uit een tanklichter olie bun keren, waarna zij haar reis naar Aimerika zal vervolgen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.45—0.95. Griet per 50 K.G. f 2,85—2.15. Tongen per K.G. f 2,852,15. Zetschol per 50 K.G. f 37—26. Kleine schol Der 50 K.G. f 368. Bot per 50 K.G. f 9—4. Schar per 50 K.G. f 97. Rog per 20 stuks f 26. Vleet per stuk f 154.25. Pieterman en poon per 50 K.G. f 114,20. Groote schelvisch per 50 K.G. f 4038. MiddeLschelvïsch per 50 K.G. f 3531. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 19.50 f ll. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 13.505.70. Kabeljauw per 125 K.G. f 8354. Gullen per 50 K.G. f 20—4.70. Leng per stuk f 1,601. Wijting per 50 K.G. f 7—4.40. Makreel per 50 K.G. f 36—28. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvisch afslag al hier 8 stoomtrawlers, 1 snorrevaarder, 1 kot ter en 4 loggers. De besommingen waren: Manden. Trawlers: 350 Kremer f 3500. 350 Rotterdam f 3400. 235 Olympia f 2600. 340 Rijnmond f 3000. 150 Izabel f 2900 125 Avila f 1400. 675 Sylvain f 6800. 240 Liesbeth Betty f 2100. Snorrevaarder: Theresla 40 manden f 370. Kotter: E 245 f 1640. IJslandsche versche visch: Odin (ged. lading) f 3680. Loggers: K.W. 33 f 1060, K.W. 23 f 690, K.W. 147 f 790, UM. 268 f 580. DE CRISIS IN HET VISSCnERIJBEDRIJF De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft, in aansluiting op de beant woording van de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Brautigam betreffende een van regeeringswege aan het gemeentebestuur van Velsen verzonden brief aangaande het verleenen van crlslsteun in het visscherij be- drijf te IJmuiden, het volgende gemeld: „De brief, welke ondergeteekende op 21 Mei van dit jaar aan B .en W. der gemeente Vel sen heeft gezonden, is geheel of gedeeltelijk in de bladen gepubliceerd. Hij is tot het ver zenden van dezen brief overgegaan na zich langs ambtelijken weg te hebben doen voor lichten. In het desbetreffend schrijven heeft hij niet als zijn oordeel uitgesproken, dat de arbeidsvoorwaarden of andere factoren, welke op de uitkomsten van het visscherijbe drijf van invloed zijn, voor normale omstan digheden te gunstig zijn; de ondergeteekende heeft woordelijk dit geschreven „De oogenblikkelijke nood wordt, zie ik het goed, in de eerste plaats veroorzaakt, doordat de organisatie van het bedrijf, waaronder ook begrepen de arbeidsvoorwaarden, niet meer WOENSDAG 15 JULI 1931 UIT DE OMSTREKEN beantwoorden aan datgene, waaraan deze moeilijke tijden moeten voldoen". „Nu het bedrijf blijkbaar niet de noodige stappen doet om tot een zoo noodige saneering te komen, ligt het in het voornemen van den ondergeteekende zeer binnenkort een com missie in te stellen, aan welke zal worden op gedragen na te gaan door welke oorzaken het stoomtrawlcrbedrjjf in IJmuiden in ongun stige omstandigheden verkeert en verder zoo danig van advies te dienen inzake de midde len, welke tot verbetering kunnen leiden." VELSEN DE HEER D. F. G. SCHILLING GEEN LID VAN DEN NIEUWEN RAAD. DOOR ONGESTELDHEID DAARTOE GEDWONGEN. De heer Schilling werd 22 Januari 1875 te Delft geboren. Hij heeft daar de lagere school doorloopen en nam later als matroos dienst bij de Marine. Als zoodanig heeft hij ook de krijgsverrichtingen in Atjeh meege maakt. Met de heeren Versteeg en Gorter heeft hij in Den Helder den Bond van minder marine personeel opgericht. Na zeven jaar heeft de heer Schilling als 1ste klas matroos den dienst veylaten. Als zoovele anderen uit alle streken van ons land kwam de heer Schilling naar Umui den waar het visscherijbedrijf was opgeko men en zich snel ontwikkelde. Hij ging varen op de stoomtrawlers en zag dat er voor de menschen aan den kant en op de schepen heel wat te doen was, om hen een mensch- waardig bestaan te bezorgen. Hij richtte een organisatie op voor de opvarenden en wist, na eenige mislukkingen, ook de arbeiders aan den kant te organiseeren. De heer Schil ling werd de eerste bezoldigde bestuurder van den Centralen 'Bond van Transportar beiders. Menige staking in het bedrijf heeft de heer Schilling geleid. D. F. G. SCHILLING. In 1915 werd de heer Schilling voor de SD. A.P. tot lid van den gemeenteraad gekozen. De raad telde toen 17 leden en met hem kre gen voor de S.D.A.P. zitting de heer R. Brink en W. Landeweerd. Beide laatstgenoemden hadden zitting voor district III, het toenma lig Velseroord, de heer Schilling was gekozen in district II, Umuiden, terwijl voo:r district I, Velsen en Santpoort nog geen sociaal democraat zitting had. In den gemeenteraad nam de heer Schil ling al spoedig een belangrijke plaats in. Wij herinneren aan zijn interpellatie over den verkoop van stoomtrawlers aan het bui tenland. Die werd gehouden op 28 Januari 1916, toen de oorlog anderhalf jaar aan den gang was. De heer Schilling wees er op, dat reeds 15 stoomtrawlers naar Noorwegen wa ren verkocht, dat er elf verloren waren ge gaan en één werd vastgehouden in Duitsch- land. Daar er toen 18 menschen op een trawler voeren, beteekende dat voor bijkans 500 man geen brood. En verscheidene reede- rijen wilden hun schepen verkoopen, van wege de hooge prijzen, die ze toen konden maken. De heer Schilling wees op het groo te belang der gemeente bij de visscherij en stelde voor aan den minister van Waterstaat een adres te zenden ,om dit kwaad te keeren. De heer Schilling vond den voorzitter en verschillende leden aan zijn zijde. De voorzit ter had zich trouwens reeds telegrafisch tot de regeering gewend. Na een zeer fel de bat waarbij de heer Netscher verklaarde, een oogenblik gedacht te hebben in een volks vergadering in Cycloop te zijn en bij welk debat zeer persoonlijke aanvallen op den heer Schilling werden gedaan, behaalde deze een glansrijke overwinning, want met één stem tegen besloot de raad zich tot de re geering te wenden. Dat de heer Schilling goed gezien had bleek naderhand, want 1916 werd een jaar, zooals ook de reeders nooit meer hebben mee gemaakt, daar er toen voor ruim 36 millioen gulden aan visch werd verkocht en er ijs- houders waren met besommingen van f 100.000 en meer. In de volgende raadsvergadering bleek een adres ingekomen te zijn van den IJmuider Bestuurdersbond, waarbij mededeeling werd gedaan van een aangenomen motie, waarbij vertrouwen werd uitgesproken van de daar bij aangesloten arbeidersorganisaties in den arbeidersleider D F. G. Schilling. De afdee ling van den Ned. Fabrieksarbeidersbond be tuigde adhaesïe aan die motie. Men weet, dat de heer Schilling in 1921 herkozen werd als raadslid. Later kwamen de moeilijkheden, met de arbeidersorganisa tie en met de eigen fractie in den raad. De S.D.A.P. liet in 1927 den heer Schilling .los. Een groep kiezers bracht hem daarop weer in den raad met de heeren Dalmeyer en Baarda. De raad koos den heer Schilling in 1927 tot wethouder. Nu is de heer Schilling, die 16 jaar lang een zeer belangrijke plaats in den raad heeft ingenomen, door ongesteld heid gedwongen ontslag te nemen. We willen nog memoreeren dat de heer v. d. Steen op de openbare vergadering in Cy cloop op 23 Juni heeft gezegd, dat de heer Schilling een goed arbeidersleidcr en een goed wethouder was geweest. «^iiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiininiiiinniiininRinniaRiinniiRiinjniiiiiniuiinnnuiiiuRiiiiiNiiOiD-^- doet uw plicht in het belang van uw kinderen en teekent het Petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM DE NIEUWE RAAD. OPVOLGER VAN DEN HEER SCHILLING. A. DE WAAL. Als opvolger van den heer D. F. G. Schil ling, die wegens ongesteldheid niet meer in aanmerking wenscht te komen, om als raads lid zitting te nemen in den nieuwen raad, staat op de lijst Schilling, de heer A. de Waal. De heer A. de Waal werd 8 Januari 1882 te Iipendam geboren. Hij bezocht daar de lagere school en ging daarna te Iipendam in het timmervak. Op 20-jarigen leeftijd kwam de heer de Waal te Umuiden in dienst bij de firma P. Heere en Zonen, waar hij op 17 Nov. 1926 onder veel belangstelling zijn" 25-jarig julbïlé vierde. Hij is thans nog bij dezelfde firma in dienst. De heer de Waal is tevens opzichter-admi nistrateur der algemeen© coöperatieve ar- beiders-woningbouwvereeniiging, voorzitter van IJmuiden's a Capella koor en lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. GEREF. JEUGD-CENTRALE. Donderdag 16 Juli zal door het bestuur der Geref. Jeugd-Centrale een avond-land dag worden gehouden op een terrein aan de Van Tuyllweg (Velserbeek). Als sprekers zullen optreden: Ds. R. J. v. d. Meulen, Ds. P. Ch. v. d. Vliet, Ds. Chr. W. J. Teeuwen en Mej. G. Schuitenmaker. De Chr. Harmonie „Wilhelmina" zal haar medewerking verleenen. Bij minder gunstig weer zal de bijeenkomstl in de kerk aan den Velser duinweg gehouden worden. ARBEIDSBEMIDDELING EN WERKLOOSHEIDS. VERZEKERING. VERSLAG OVER 1930. Wij ontvingen het jaarverslag van den Gem. dienst der Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering over 1930 en ont- leenen hieraan het volgende: De organen der arbeidsbemiddeling ston den het afgeloopen paar voor een zware taak en vooral bij een jongen dienst deden de ongunstige factoren sterk hun invloed gelden. De verwachting dat het in 1930 mogelijk zou zijn de arbeidsbemiddeling in onze ge meente sterk uit te breiden, werd dan ook slechts gedeeltelijk vervuld. Toch verheugt het ons te kunnen wijzen op het yoor de toekomst veelbelovend feit, dat, niettegenstaande den economischen achteruitgang, de grootere moeilijkheid om iemand te plaatsen nu tal van arbeiders dag in, dag uit de werken afloopen en de werk gevers spoediger geneigd zijn de menschen aan de poort aan te nemen, het aantal aan vragen van werkgevers is gestegen en de verkregen resultaten, uitgedrukt in het aan tal plaatsingen, nog gunstig afsteken bij het eerste jaar van het bestaan van den Dienst. Wel een overtuigend bewijs, dat de werk gevers het nut en het gemak dat de ar beidsbeurs hun biedt, meer en meer weten te waardeeren. Gedurende het geheele jaar heerschte er een malaisestemming, die successievelijk alle bedrijven min of meer aanstak. Plet Visscherijbedrijf, de Hoogovens, de Papierfabriek, de Mekog, de Plaatwellerij e.a. ondervonden den terugslag van de econo mische depressie, die momenteel de gehee le wereld beheerscht. Het gevolg hiervan was, dat gedurende het geheele jaar een voor onze gemeente ab normaal aantal werkzoekenden stond inge schreven. Het Visscherijbedrijf doorleefde dit jaar een zeer ernstige crisis, ernstiger naar om vang en duur dan wellicht velen hadden gedacht. Het aantal schepen, dat werd op gelegd bedroeg op zeker oogenblik pl.m. 90, d.i. ongeveer de helft der vloot. Daar de opvarenden van de vloot zich niet bij de Arbeidsbeurs behoeven te melden, was het niet mogelijk et,n eigen overzicht van de werkloosheid in deze branche samen te stellen. Het aantal volgens het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen, welke leden hadden, die werkelijk woon plaat-s hadden in de gemeente Velsen, be droeg aan het einde van het jaar 1930: 51 (in 1929: 49) met een totaal aantal leden van 3343 (in 1929: 2772). Een stijging dus van 571 leden. SASSENHEIM. NOTARIS G. TEN BRUGGECATE. Met ingang van 1 Augustus a.s. is op ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer G. ten Bruggencate, notaris te Sasenheim. SANTPOORT VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Bovengenoemde vereeniging, die nu reeds tal van jaren hier ter plaatse het „Koningin - nefeest" regelt, is voornemens ook dit j aai den verjaardag van H M. de Koningin op luisterrijke wijze te herdenken. Ter bespre king van de wijze, waarop dit zal geschieden, wordt er hedenavond in „Zomerlust" verga derd door bestuur en leden. PERSONALIA. De heer W. Wisman te Santpoort slaagde Dinsdag voor het examen van werktuigbouw^ kundige aan de M.T.S. te Haarlem. BEVERWIJK GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN De alhier gehouden verkoop van bloempjes ten bate van de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Grafische Vakken heeft een bedrag opgeleverd van f 220.41. Het vorig jaar was de opbrengst f 151.60. DE OUDHEIDKAMER. De oudheidkamer, welke is ondergebracht- in een der zalen van het Stadhuis is thans in zooverre gereed gekomen, dat zij Vrijdag avond door de leden van den gemeenteraad, alsmede door enkele genoodigden zal worden bezichtigd. De oprichting dezer Oudheidska mer werd mogelijk gemaakt door het stich ten vari een fonds, dat den gemeentesecre taris, den heer J. W. A. C. van Loenen, bij diens veertigjarig jubileum werd aangebo den. BLOEMENDAAL EEN ZELDZAME ROOFVOGEL TE AERDENHOUT GESCHOTEN. HET SCHIETEN VAN BESCHERMDE VOGELS IS STRAFBAAR. Men schrijft ons: Een dezer dagen kwam het de politie ter oore dat er te Aerdenhout een Wespendief geschoten zou zijn. Daar het schieten van roofvogels (uitgezonderd de Sperwer) ver boden en strafbaar is, stelde de politie een onderzoek in en was zoo gelukkig den be- wusten vogel, die reeds opgezet was, benevens het jachtgeweer waarmede de zeer zeldzame en fraaie roofvogel geschoten werd, in be slag të kunnen nemen. Tegen den „gelukki gen" schutter en dengene, die den geschoten vogel naar den preparateur vervoerde, werd proces verbaal opgemaakt. Het is niet overbodig hier nog eens de aan dacht te vestigen op het ontwettige weg schieten van beschermde vogels, waarvan verschillende soorten door roekeloos en on verdedigbaar geschiet in ons land uitgeroeid zijn of tot de zeer zeldzame gasten gere kend moeten worden, zoodat we van een be treurenswaardige natuurverarming kunnen spreken. Vooral de roofvogels zijn door de felle vervolging welke zij ondervinden, sterk achteruit gegaan en herhaaldelijk blijkt nog dat er geweerdragers zijn die losbranden op alles wat klauwen en krommen snavel draagt, in den waan daarmede een nuttig werk te verrichten en de wereld te verlossen van „schadelijk rooftuig", dat uitgeroeid dient te worden en zich in het jachtveld, op land goederen en in villatuinen gedragen, alsof er geen Vogelwet bestaat, die alle vogels, behalve dan de 9 soorten van de z.g.n. „Zwarte Lijst" (Aalscholver, Blauwe Reiger, Sperwer, Hout duif, Zwarte Kraai, Ekster, Vlaamsche Gaai, Huismusch en Ringmusch) beschermt. Dat dit schieten bij de wet verboden en strafbaar is, wordt dergelijken overtreders vaak, dank zij de activiteit der politie die streng op de strikte naleving der Vogelwet, tot hun scha de en schande aan het verstand gebracht. Het gaat ook niet aan dat een enkeling, hetzij uit nieuwsgierigheid, hetzij uit dom- men schietlust zich vergrijpt aan ons aller bezit, waardoor ze aan duizenden in den lande de kans ontnemen zich te verheugen in het gadeslaan van de indrukwekkende fi guren uit de vogelwereld, waartoe ook zeer zeker de groote roofvogels behooren. De Wespendief, de soort waarvan nu te Aerdenhout een exemplaar geschoten werd, komt nog maar sporadisch voor. Het aantal paren dat in ons land broedt is zeer gering, misschien niet meer dan twee of drie paren. Toen Dr. Jac. P. Thijsse er verleden jaar een op Terschelling waarnam, vond hij het be langrijk genoeg om er melding van te maken in „De Levende Natuur" en de heer Burdet, de vermaarde vogelfotograaf maakte er eenige jaren geleden een lange reis voor naar Zwitserland om een paar Wespendieven te filmen. Het voedsel van deze fraaie roofvogel soort bestaat voornamelijk uit groote insec ten, vooral wespen en hommels, verder rupsen, wormen, kikkers en in den broedtijd ook wel kleine vogeltjes en eieren. De Engel- schen noemen hem dan ook Honey-Buzzard. Van eenige schade kan dus vooral, daar ze zoo zeldzaam zijn nimmer sprake wezen. PERSONALIA. Voor het toelatingsexamens voor de polï- tievakschool te Hilversum slaagde de heer L. P. van der May te Bloemendaal. HILLECOM RAADSVERGADERING Dinsdagmiddag was de gemeenteraad in vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving zijn de heeren P. Klaver, J. van Houten en J. Selhorst. Wegens weigering van J. G. Borger om den gekochten grond aan de Meerstraat te aan- vaai'den wordt het desbetreffende raadsbe sluit ingetrokken. Tot onderwijzer aan de openbare U. L. O. School wordt met algemeene stemmen be noemd de heer D. L. Hage te den Haag. Hierop komt het beroepschrift van E. Nieu- wenhuis inzake schuurbouw aan de orde. De burgemeester zet in den breede de voorge schiedenis uiteen. Adressant heeft noch van de gemeente Lisse noch van Hillegom een bouwvergunning en heeft den Bond Heem schut om den tuin geleid, zoodat deze tegen den bouw geen bezwaar had. De aannemer is vervolgens met de voorwaarden van B. en W. accoord gegaan, waarna bouwvergunning is verleend. N. is buitengewoon onbehoorlijk op getreden en verklaart lak aan alles te hebben De kalkzandsteenfabriek ..Arnoud" die de steenen geleverd heeft voelt zich door den eisch van bepleisteren en silicaten in haar product bedreigd en heeft zich in deze recht streeks tot de raadsleden gewend. De minderheid van B. en W. (weth. (5e Vreugd) wil het verzoek inwilligen; het Hil- legomsche product moet onaangetast blijven; daarom heeft de fabriek zich in deze kwestie gemengd. De industrie moet gesteund worden. De heeren de Wreede en Meskers kunnen zich in deze aansluiten. De fabriek geeft een mas sa menschen broodhet betreft een schuur en geen villa terwijl het punt toch al niet mooi is. Gepleisterde en gesilicate muren ver- eischen veel meer onderhoud dan natuur steen. De heeren Fïjma, Loerakker en Vermeer be- toogen dat dit verweer naast de zaak staat. Het gezag der gemeente moet hooger staan en daaraan moet de hand worden gehouden, terwijl de burgemeester uitdrukkelijk be toont dat het niet gaat om technische doch om aesthetische redenen. De heer de Wreede repliceert en zegt dat er met dubbele tongen gesproken wordt. Wij zijn blijde met de fabriek doch het product mag niet gezien worden. Sprekers firma heeft veel met deze steen gebouwd en is hierover zeer tevreden. Hij verdedigt daarom nog niet de houding van den heer Nieuwenhuis. De heeren Fijma en Vermeer dienen nu de volgende motie in: De raad besluit door af wijzend te beschikken op het beroepschrift van den heer Nieuwenhuis niet uit te spreken dat kalkzandsteen uit de gemeente moet wor den geweerd. Deze motie wordt aangenomen met de hee ren de Vreugd en de Wreede tegen, waarna het afwijzend prae-advies van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. Zonder discussie worden de beide wonin gen Hoofdstraat 170 en 172 onbewoonbaar verklaard, terwijl op gelijke wijze wordt be sloten het verslag over de gemeente eens in. de 5 jaren te doen verschijnen. Inzake de verhooging van de vergoeding van f 1000 op f 1350 aan J. van Trigt te Am sterdam voor het weghalen van het vuil wenscht de heer Paase een vijf-jarig contract af te sluiten hetgeen door den burgemeester ontraden wordt. Er zijn andere plannen in voorbereiding, o.a. vuilverbranding. Het voor stel wordt zonder verdere discussie aange nomen. Het voorstel tot afsluiting van de Plofstraat voor motorverkeer wordt aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel tot aan schaffing van een mechanische los- en trans portinrichting voor kolen bij de gasfabriek vraagt de heer van Dijk of de vervoerkosten per spoor niet duurder is als per schip. De heer Jansen vreest voor stagnatie tijdens de bloembollenexport. De heer De Vreugd ant woordt dat in beide gevallen door de spoor wegen is voorzien, het vervoer wordt goed- kooper, het lossen duurt hoogstens een uur. Op een vraag van den heer Meskers wordt medegedeeld, dat geen kolenstof over den weg verspreid wordt. Het voorstel wordt aan genomen. De nieuwe overeenkomst inzake den gas- prijs voor straatverlichting wordt aangenomen met ingang van 1 Augustus. Nadat medegedeeld is dat bestaande rech ten niet worden aangetast, wordt de wijziging in de verordening op de begrafenisrechten aangenomen. De nieuwe straatbelasting wordt na korte discussie aangenomen. Arbeiderswoningbouw. De firma Pierik te Zwolle wenscht op dé terreinen „Elles" aan de Leidschestraat 117 woningen te bouwen en verzoekt de gemeente garant te willen blijven voor de tweede rijks- hypotheelc ad f 600 per woning. B. en W. vin den het aantal 117 te groot en wenschen slechts garant te blijven voor 53 stuks, waar op zoo juist een telegram is gekomen met de mededeeling dat de fa. P. alle woningen wenscht te bouwen of niets. Feitelijk is hiermede deze zaak van de baan doch worden hierover nog uitgebreide discus-, sies gevoerd. De heer Fijma vindt de woningen te duur, wenscht dat de gemeente komt met een goedkooper plan. Er is gebrek aan woningen. De heer Meskers is verheugd dat de wonin gen er niet komen. Er zijn andere bouwers die zonder concessie willen bouwen. De heer de Wreede is bevreesd dat bouw het werkloosheidsvraagstuk za 1 verzwaren. Woningbouw is ongewenscht, als werkmans woningen zijn zij te duur, de cultuur breidt zich hier niet meer in die mate uit, dus is het gebrek aan woningin miniem. Garantie acht hij uit den booze. Hij is niet voor ge meente-exploitatie. De heer Loerakker spreekt in denzelfden geest. Hem is de houding der Hillegomscbe bouwers onsympathiek. Zij zijn bij verschil lende raadsleden geweest- om pressie te oefe nen dat de bouw op Hillegom blijft. Zij moe ten maar wat actiever worden dan buiten staanders. De heer Fijma wenscht geen gemeente-bouw doch particulier initiatief. Bouw is noodig, bij niet bouwen draagt de heer de Wreede de verantwoordelijkheid van het wonen in krot ten en woonschepen. De burgemeester zegt dat van B. en W. geen prae-advies is te wachten over gemeentebouw. Zij kunnen voor dien prijs niet bouwen, in den prijs van de firma P. is de aanleg van straten, rioleering enz. inbegrepen, wat alleen een bedrag van f 60,000 vraagt. Op „Goed Wonen" wordt jaarlijks al drie tot vier mille toegepast. Hem is de houding der Hillegomsche bou wers buitengewoon onsympathiek. Zij wen schen te profiteeren van het initiatief van anderen. Rondvraag. De heer Paase klaagt over de allertreurigste toestanden bij 2 woningen, ge legen tegenover de beide onbewoonbaarver- klaarde. Faecaliënafvoer en rioleering zijn be droevend. Zal onderzocht worden. De burgemeester deelt nog mede dat de optie op de aan te koopen sportterreinen, hetgeen een half jaar is uitgesteld, 15 Augus tus afloopt. Het is dus wenschelijk dat voor dien datum een besluit genomen wordt. Hierna sluiting. DE WOONSCHEPEN. De bewoners der Oosteinderlaan zijn niet gesticht over het voornemen om in de vaart daar de woonschepen een ligplaats aan te wijzen. Zij hebben een verzoek aan den raad ingezonden daartoe niet over te gaan. PERSONALIA. Voor het M.U.L.O.-examen A. te Den Haag slaagde onze plaatsgenoote L. C. Duys, leer linge van de Chr. Burgerschool. HEEMSTEDE EXAMENS. Op het te Amsterdam gehouden R.-K, Mulo examen slaagde o.m. de dames L. Bergman, H. Nieberding, N. Roozen, B. Uitendaal, W. Visser, en P. Wiegman, allen leerlingen van de St. Antoniusschool. ZANG WED STRIJD. De door de Chr. gemengde zangvereeniging „Sursum Corda", ter gelegenheid van hun eerste lustrum, te houden wedstrijden zullen worden gehouden op 19, 22 en 26 Juli.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10