SPORT EN SPEL MATCH EUWE-CAPABLANCA. Kampeerders in Uw tent Nieuwe economische besprekingen te Genève HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 15 JULI 1931 SCHAKEN. De tweede partij remise, na een zeer interessanten strijd. Dinsdagmiddag belooft spannender te wor den dan Zondag, op welken eersten dag de meesters als het ware de voelhorens hebben uitgestoken, hoewel bij onzen kampioen de strijdlust uit enkele zetten toch wel bleek. De 42-jarige Cubaan en de 30-jarige Amster dammer (eigenlijk Watergraafsmeerder, want in Watergraafsmeer aanschouwde onze wereldberoemde landgenoot het levenslicht op 30 Mei 1901) zou men oude rivalen kun nen noemen, immers deze maand (31 Juli) is het juist negen jaren geleden, dat de mees ters elkaar voor het eerst ontmoetten in het tournooi te Londen. Capablanca, der halve toen pas 33 jaar oud (geb. te Havanna 19 November 1888) speelde als wereldkam pioen mede. nadat hij op 21 April 1921 door een overwinning op Lasker met -!- 4, 0,= 10 had bewezen, dat dr. Lasker zijn titel aan den rechten man had afgestaan. Reeds zes jaar later, na een spannenden strijd van 15 September29 November 1927, werd Capa blanca door Aljechin verslagen met 6, 3, 25. In het genoemde tournooi v/on Capablanca den eersten prijs, terwijl de tegenwoordige wereldkampioen Dr. A. Alje chin (geb. 1 November 1892 te Moskou) op de tweede plaats kwam. Onze toen 21-jarige „Max Euwe" kwam zelfs niet onder de prijs- winners. Zijn partij tegen Capablanca ver loor hij destijds na 38 zetten, een door hem Spaansch geopende, waarin hij enkele zwak ke zetten deed. Capablanca schreef zulks (in de „Times") toe aan een gemis aan zelfvertrouwen. En hoewel beide meesters ïlog ravenzwart haar hebben, zijn zij thans grijs in dienstjaren Caïssa's. Beiden bezitten een geweldig combinatie-vermogen, zoodat partijen kunnen worden verwacht, welke schitteren van originaliteit en kracht. *t, Loopt tegen 2 uur, Capablanca verschijnt er zijn nog maar enkele 10-tallen belangstel lenden. die echter tot een honderdtal zijn gegroeid, als dr. Euwe, even na twee uur, arriveert. Na een korte begroeting begint het spel onmiddellijk, terwijl de klokjes 12 uur aanwijzen (een gewoonte). Dr. Euwe. die thans met Wit speelt, opent met den Dame pion en in een oogwenk zijn de eerste drie zetten gespeeld, dezelfde, als in de eerste partij: 1. c!2d4, Pg8f6; 2. c2c4, e7e6; 3. Pblc3. Lf8b4. Euwe antwoordt met Rubinstein's nieuwste snufje 4. e2e3, waar bij hij zeker heeft overwogen, dat 4. Ddlc2 door 4.d7d5 werd weerlegd in een partij CapablancaNimzowitsch en 4. Ddl t>3, in partijen BogoljubowNimzowitsch en StahlbergAljechin, door 4.c7c5. Capablanca speelt thans de West-Indische variant 4.b7b6. Direct ruilen op c3 zou Wit het veld a3 vrij geven voor den Looper, echter kan Wit nu den dubbelpion op de c-lijn vermijden en speelt hij 5. Pgl r2. Er volgen 5.LcSb7; 6. e2a3, Lb4 X c3t; 7. Pe2 X c3, 0—0 Zwart heeft voor deze serie zetten niet minder dan 18 minuten noodig gehad, ter wijl Euwe, die ook een zeer groote theoreti sche kennis bezit, zijn 7-tal zetten binnen 2 minuten heeft gedaan. Wit neemt reeds dadelijk het initiatief door 8. d4d5, spoedig gevolgd door 8. Dd3—e7; 9. Lfl e2. d7d6. Terwijl Euwe over zijn lOen zet nadenkt, gaat zijn tegenstander ijsbeeren, met een vergenoegd glimlachje. Na lang be raad volgen 10. 0—0, c7c6 welke laatste zet Wit voor een lastig probleem plaatst. Er wordt in de zaal druk geanalyseerd, ook de bekende meester Eugène Znosko-Borovsky (Parijs) verdiept zich in de ontstane stelling (hij is correspondent voor de „Times"). Als Euwe's kiekje 12.30 en dat van Capa blanca 12.43 aangeeft, volgen de zétten 11. d5 X e6, De7 X e6. Zwart staat oogenschijn- lijk een tikje beter met zijn pionnen op den DamevIeugeL Er volgen 12. 62b3 (noodzakelijk, want alleen de looper dekt dien pion, welke offi cier eventueel ook moet dienen voor ver dediging van den Koningsvleugel), Pb8—d7; 13. Lelb2, Pd7e5; 14. Ddld4, een ver rassende zet blijkbaar uitsluitend met de beroeling c6c5 uit te lokken (de klokjes staan: C. 1 uur, E. 12.45). In dit stadium kwam mevr. Euwe de partij volgen. De twee volgende zetten kosten Zwart weer veel tijd, de stand is ingewikkeld geworden en het plan moet nauwkeurig berekend worden. Geen der spelers schijnt plan te hebben de partij op remise aan te sturen, integendeel. Er volgen 14.c6—c5; 15. Dd4d2, Ta8d8. Het tijdsverschil bedraagt een half uur (E. 12.50, C. 1.20), zoodat er voor Capa blanca tijdnood in de toekomst dreigt te ontstaan. Tusschen de bedrijven door, zit Dr. Euwe heel gezellig met zijn echtgenoote te kouten. Na 16 f2f4, Pe5g4 ontstaat een zeer interessant en spannend moment. Velen achten Wit's zet f2f4 zeer gevaarlijk voor hem. Euwe denkt lang na, waarschijnlijk over den zet Le2f3. Eindelijk komt het ant woord 17. Le2 X g4, gevolgd door Pf6 X g4; 18. e3e4! (een diep berekend pionoffer). Capablanca heeft thans nog 20 minuten be denktijd voor 15 zetten. Het spreekt vanzelf, dat onze kampioen de gevolgen nauwkeurig heeft berekend, want dekking van e3 door Pc.3dl was mogelijk. Maar ook Capablanca heeft natuurlijk de gevolgen van het aannemen bestudeerd. Er volgen 18.Lb7 X e4; 19. Pc3 X e4, De6 x e4; 20. Talel, De4b7. Na lank wik ken en wegen volgt een schitterend Looper offer, Lb2 x g7, dat hevige beroering ver wekt (Znosko-Borowsky had dit offer zien aankomen). Zwart moet het offer wel aan nemen Kg8 X g7 en terw-1 Euwe 22. Dd2 c3r speelt, flonkeren zijn oogen. Capablanca is eenigszins onrustig, hij moet 11 zetten doen in hoogsten 10 minuten in een zeer critieke stelling, terWijl Euwe voor 10 zetten nog 18 minuten, tijd heeft. Het geluid van brandsirenes, dat door de wijd openstaande vensters komt, hindert hem blijkbaar. Zijn afwachtende, geweldig gespannen houding over het bord, is'Overgetelijk. Ook Capablan- ca's blik naar het klokje- is angstwekkend, maar toch blijft hij kalm en bliksemsnel volgen ten slotte de zetten 22.Kg7 g'8; 23. h2h3 (Wit profiteert meesterlijk van Zwart's tijdnood), f7f5 (het Paard moet geofferd worden, om verlies van de partij te voorkomen); 24 h3 X g4, Db7g7!; 25. Dc3 X g7f, Kg8 X g7; 26. g4 X f5, Tf8 X f5, waarna op voorstel van Wit de partij remise wordt gegeven. Een door beide meesters schitterend gespeelde partij, welke 5.50 was afgeloopen. De derde partij wordt Donderdag weder te Amsterdam gespeeld. GYMNASTIEK. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE PARIJS. (Van onzen specialen verslaggever). PARIJS. 14 April. De Finnen hebben te vroeg gejuicht. Salvoleinen is geen wereld kampioen. Na zeer rijp beraad men had er meer dan zes uren vergaderen voor noodig is na een protest der Tsjechen, Hudec (Tsj echo-Slowakije( buiten de algemeene rangschikking om, tot wereldkampioen uit geroepen. Ziehier, een even sensationeel als onver kwikkelijk slot van het wereldkampioen schap, dat, zonder overdrijving,.een blamage voor de organisatoren is geweest. Wij hebben er reeds genoeg van belicht om er thans nog eens op in te gaan, doch het mag niettemin nog wel eens met klem gezegd worden, dat indien wereldkampioenschappen weer op een dergelijke wijze en onder deze bepalingen georganiseerd worden, elke waarde eraan ontzegd zou moeten worden. Bovendien zou men dan moeilijk van wereldkampioen schappen kunnen spreken, omdat België, Zwitserland, Holland en thans waarschijnlijk ook Finland, niet meer zullen deelnemen. Het zou werkelijk aanbeveling verdienen, indien de afgevaardigden van de landen die het niet eens zijn met het organiseeren der internationale tournooien in dezen vorm, vóór het congres dat in 1932 te Praag gehou den wordt, de koppen eens bij elkaar staken, ten einde te overleggen hoe zij gezamenlijk aan dergelijke wantoestanden een einde kun nen maken. Vooral aan de Fransche over- heerschlng in de Internationale Federatie dient paal en perk gesteld te worden. Dit schijnt trouwens niet alleen het geval te zijn in de Turnfederatie; ook in de internationale federaties der biljarters en wielrenners, doet zich hetzelfde euvel voor, doch voor de tur ners zijn de gevolgen al zeer funest. De Tsjechen hadden ontdekt dat ergens in de internationale bepalingen was vastgesteld, dat een turner slechts den kampioenstitel kon verwerven, indien hij voor alle onder deden minstens 60 procent van het te be halen puntenaantal verkreeg. Met Savoleinen was dit met touwklimmen het onbelang rijkste onderdeel niet het geval. Bij keuze werd nummer twee, de Tsjech Hudec, buiten het klassement om, tot wereldkampioen uit geroepen, nadat het protest op een vergade ring die meer dan zes uren duurde, was be handeld en ten slotte toegewezen. Ongetwijfeld een bittere teleurstelling voor Savoleinen. Eén dag was hij wereldkam pioen, maar hij moet naar zijn land terug- Jteeren, met de mededeeling dat de organisa toren zichvergist hadden en hem den titel hebben moeten ontnemen. Wij gelooven niet dat een protest der Fin nen, die nog slechts kort lid zijn van de In ternationale Federatie, veel zal baten. Zelfs is het nog de vraag of het nog zou worden aangenomen. President Cazalet en de zijnen dulden niet veel tegenspraak op besluiten die zij wel zoo welwillend waren te nemen. Het is vechten tegen de bierkaai en slechts een krachtige actie van een aantal landen zal daarin wellicht eenige verandering in kun nen brengen. Als dat inderdaad geschieden zal, dan heeft deze belachelijke beslissing toch ook nog haar goede zijde gehad. BILJARTEN OM DEN NOBELS-BEKER. Voor de nederlaagwedstrijden in het „Hof van Holland" was Dinsdagavond de Amster- damsche club K. E. T. S. op bezoek. Het verloop der partijen was aldus: pnt. 28 h.s. gem. Boering 125 28 12 4.46 N. N. 122 27 14 4.51 Loghies 114 41 21 2.78 F. van Terwisga 125 41 12 3.04 De Jong 54 38 9 1.42 J. de Nijs 80 38 10 2.10 Niessen 187 21 51 8.90 D. A. de Foei jaeger 200 21 46 9.52 Rist jouw 60 45 10 1.25 D. Dekker 46 44 7 1.04 Bouquet 47 33 5 1.42 L. Vlug Sr. 100 33 10 3.03 De totaal uitslag der partijen van dezen avond was: „K. E. T. S." 587 en „D. E. S." 673, dus een verschil van 86 caramboles. VOETBAL JAARVERGADERING D.I.O. De Haarlemsche voetbalclub D.I.O. heeft'in hotel „Spoorzicht" haar druk bezochte jaar vergadering gehouden. Nadat de vergadering door den voorzitter was geopend, werd het keurig verzoi-gd en uitgebreid jaarverslag van den secretaris door de aanwezigen met ap plaus goedgekeurd. Doch ook het jaarverslag van den scheidenden penningmeester werd met groote tevredenheid ontvangen. Hieruit INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw huid en voeten elschen gedurende hei kamp leven een bijzonder goede verzorging, want zonne brand, smetten, doorzitten en stukke voeten, kunnen U veel pijn en last veroorzaken. Daarom altijd Purol en Purolpoeder Purol 30, 60, 80 ct. Purolpoeder 45 en 60 ct. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. bleek o.a., dat D.I.O. dit jaar over een batig saldo beschikt. Nadat enkele bestuursvoorstellen met alge meene stemmen waren aangenomen, werd overgegaan tot de bestuursverkiezing in de vacatures van penningmeester en commis sarissen. Nadat de voorzitter aan de vertrek kende heeren dank had gebracht voor het vele en gewaardeerde werk, door hen voor de vereeniging verricht, werd de heer D. An- thonisse tot penningmeester benoemd en de heeren H. Poelgeest en G. de Nieuwe tot commissarissen. Na de rondvraag, waarin o.a. de vergade ring dank bracht aan de samenstelling van de door D.I.O. uitgegeven Jubileum-uitgave, sloot de voorzitter met een opwekkend woord voor het aanstaande seizoen te ruim 11 uur de vergadering. BRUIN WIT—GRAFICUS (0—1). Maandagavond is op het Ripperdaterrein bovengenoemde wedstrijd gespeeld, welke zeer spannend was. Vóór de rust wist „Gra ficus" door haar linksbuiten te doelpunten. Na rust kreeg Bruin Wit een penalty toege wezen, welke dóór den keeper van Graficus goed werd gehouden. Met onveranderden stand kwam het einde. WATERPOLO „DE WATERRATTEN". Deze week moet door de verschillende zeventallen van De Waterratten verscheidene wedstrijden gespeeld wordt. Het programma voor deze week is als volgt; Woensdagavond speelt het dames-zeven- tal van den eersten competitiewedstrijd tegen Zignea 2, in de inrichting Houtvaart. Don derdagavond speelt het eerste zevental den laatsten competitiewedstrijd tegen de Delft aan de Kleverlaan. Aanvang 8 uur. Het 2e bindt Vrijdagavond den strijd aan tegen Dolfijn 3 te Amsterdam. En tenslotte speelt het derde zevental een, wedstrijd tegen Haarlem 3. Deze wedstrijd wordt gespeeld aan de Houtvaart. HAARLEM—NEPTUNUS (2—3). Haarlem speelde Dinsdag haar laatsten thuiswedstrijd tegen Neptunus uit Zaandam; zij heeft het echter niet tot een overwinning kunnen brengen. Als scheidsrechter Plantinga beginnen blaast, zijn beide zeventallen volledig. Haarlem is het eerst bij den b^l en onder neemt eenige goede aanvallen; de schoten gaan echter over of naast het doel. Als bijeen van deze aanvallen de mid- achter van Neptunus den bal bemachtigt plaats hij dezen naar den linksvoor, die met een zuiver gericht schot scoort (01). Haarlem valt dan energiek .aan; het schie ten laat echter nog al wat te wenschen over, totdat Liezenberg den bal uit de achterhoede krijgt toegespeeld en in zwaar gedekte positie gelijk weet te maken. Bij een Neptunus-aanval fluit de tijdop nemer rust; als beide zeventallen van doel verwisseld hebben, blijkt dat het een vergis sing is en dat -nog twee minuten gespeeld moet. In deze periode weet Neptunus door G. Dekker opnieuw de leiding te nemen, zoo dat de werkelijke rust komt met 12. Na rust weet Neptunus, na eenige Haar lem-aanvallen, van een misverstand in de achterhoede gebruik te maken om haar voor sprong te vergrooten. Dit is Haarlem te erg; zij is nu niet meer van het Neptunus-doel weg te krijgen, het is weer Liezenberg, die den achterstand ver kleint. Haarlem is nu absoluut sterker; er wordt met vier voorhoedespelers gespeeld. Het Neptunus-doel wordt gedurende eenige mi nuten bekogeld, de schutters hebben nu echter pech als verscheidene schoten vlak over de lat scheren. De tijd verstrijkt echter en onder 'groote spanning komt het einde. Haarlem speelt Vrijdag a.s. den return wedstrijd te Zaandam. LAWNTENNIS DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. EEN SUCCES VOOR HET DISTRICT HAARLEM. Schoolwedstrijden vinden in yele takken van sport reeds plaats; ook de tennis-school- wedstrijden zijn niet geheel onbekend, doch werden tot nu toe steeds onderling georga niseerd. Het districtsbestuur van Haarlem onder leiding van den energieken voorzitter, den heer A. M. Tijsseling, begreep echter te recht, dat deze wedstrijden een goede leiding noo dig hebben, waarmede de tennissport in dit district zou gebaat zijn. Immers: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst ook! Voor het eerst dus werden dit jaar de tennis-schoolwedstrijden officieel door den Nif.T.B., in casu het district Haarlem, ge organiseerd. Een mooie wisselbeker werd be schikbaar gesteld. Aan zeven middelbare scholen werden de uitnoodigingen tot deel neming gezonden; geen enkel bedankje werd ontvangen; ook niet van de scholen, die geen al te sterk team op de been konden brengen. Zij weten, dat juist ook in deze wedstrijder! de minder sterke spelers een mooie oefening krijgen. Een beroep op den Rector van het Kenne- mer Lyceum, om het schitterende banen- complex van deze school gedurende twee dagen disponibel te stellen, werd niet tever geefs gedaan. Zoo hebben gedurende Maandag en Dins dag vijf jongelui van elk der zeven Middel bare Scholen in Haarlem op de tennisbanen van het Kennemer Lyceum de tennis-eer van „hun school" mogen ophouden. Veel en fel is er gestreden, kameraadschappelijk en heftig, fair en verwoed, ook tegen de „keien", ook tegen die jongens, die, zooals de term luidt, al een aardig balletje weten te slaan. Iedere school speelde twee enkelspelen en een dubbelspel. Tenslotte won het Kenne mer Lyceum den wisselbeker met slechts één verloren partij (tegen het Chr. Lyceum) en 16 gewonnen partijen. Het Gemeentelijk Lyceum wordt goede tweede met 12 gewonnen en 6 verloren par tijen. Het Gymnasium werd No. 3 met een zelfde aantal gewonnen en verloren partijen De bijeenkomsten der economische ondercommissies der Europeesche commissie. Genève, 8 Juli 1931. In de laatste dagen van Juni en de eerste helft van Juli hadden hier de nieuwbenoem de economische ondercommissies der Euro peesche Commissie moeten bijeenkomen; de ondercommissie voor den verkoop.der toe komstige graanoogsten der Oost-Europeesche landbouwstaten die voor de betere organisa tie der Europeesche voortbrenging en handel, die voor de credieten en die voor de bestrij ding der werkloosheid. Daarna had dan de eveneens nieuw in het leven geroepen coör dinatiecommissie, waarin alle Europeesche staten vertegenwoordigd zijn, moeten verga deren, om de aanbevelingen der vier boven genoemde ondercommissies te bespreken en ze tot één goed geheel samen te voegen. De Europeesche commissie zelf zou dan in Sep tember de eindbeslissing hierover treffen. Het zoo zegenrijke initiatie! van President Hoover heeft tengevolge had, dat dit econo mische programma der Europeesche Com missie niet volledig kon worden ten uitvoer gebracht. Toen de commissie voor de „Euro peesche voortbrenging en handel", die onder leiding van onzen landgenoot dr. L. J. A. Trip vergaderde, reeds een vijftal dagen was bijeen geweest, bleek, dat het al te moeilijk thans bepaalde adviezen op te stellen, zoo lang men nog niet wist, of de door Hoover voorgestelde éénjarige vacantie voor schul- denbetalingen door alle staten zou aanvaard worden en van welken omvang de naar men hopen mag gunstige uitwerking van Hoover's plan op den algemeenen politieken en eco- nomischen toestand zijn zal. De toekomst bood aan het einde van Juni nog zooveel onzekers, dat de commissie-Trip terecht de voorkeur er aan gaf de verdere besprekingen tot de tweede helft van Augustus uit te stel len, in de hoop dat zij dan grootschere plan nen voor economische, industrieele en finan- cieele samenwerking zou kunnen opstellen dan bij de bestaande vraagteekens inzake de naaste toekomst mogelijk zou zijn ge weest. Uit gelijksoortige overwegingen werd ook de bijeenkomst der ondercommissie der Europeesche commissie, die zich met het credietvraagstuk heeft bezig te houden, tot einde Augustus verdaagd. Het onvermijde lijke gevolg dezer twee verdagingen was na tuurlijk, dat ook de coördinatiecommissie, die immers de voorstellen der verschillende ondercommissies in haar gezamenlijk ver band te bezien zou hebben, eerst op een la ter tijdstip, einde Augustus, zal bijeenkomen. Intusschen hebben twee ondercommissies, nl. die voor den verkoop der graanoogsten uit Oost-Europa en die voor de bestrijding der werkloosheid, haar zitting desniettegen staande tot een voorloopig, bevredigend ein de gebracht. De ondercommissie voor den verkoop der toekomstige graanoogsten der Oost-Europee sche landbouwstaten heeft thans uitdrukke lijk erkend, dat in de tegenwoordige nood- omstandigheden het verleenen van voorkeur rechten voor den invoer van Oost-Europee- sche granen onvermijdelijk is, wil men de Oost-Europeesche staten voor den ondergang bewaren. De voorkeurrechten, zullen echter slechts een tijdelijk karakter dragen en strikt als uitzonderingsmaatregelen te beschouwen zijn. De ondercommissie was het voorts hier over eens, dat een staat slechts voorkeur rechten aan Oost-Europeesche staten kan toestaan, indien alle staten, die van den eerstbedoelden staat de meestbegunstigings- clausule ontvangen hebben, hun toestem ming tot zulke tijdelijke voorkeurrechten verleenen. Indien een staat voor de verleen de voorkeurrechten de een of andere tegen prestatie van den Oost-Europeeschen staat verlangt, dan zal die tegenpraestatie niet eveneens den vorm van een voorkeurrecht mogen aannemen. Overeenkomstig dezen regel is dan ook in het nieuwe Duitsch-Roe- meensche handelsverdrag, dat terstond na de zitting dezer ondercommissie te Genève onderteekkend werd, bepaald, dat de tarief verlagingen voor bepaalde industrieele ar tikelen, waarin Roemenië op verzoek van Dui'tschland aan Roemeensche rnais en voe dergerst verleende verlaging van invoerrech ten voor 50 pet., aan alle landen zullen ten goede komen, die van Roemenië de meest- begunstigingsclausule verkregen hebben. Dat de industrieele artikelen, wier invoerrechten Roemenië verlaagd heeft, zoodanig gekozen zijn, vooral de Duitsche nijverheid daardoor gebaat zal worden, spreekt echter van zelf en is ook volkomen te billijken. Het rapport der ondercommissie voor den verkoop van Oost-Europeesche granen moet nu nog door de geheele Europeesche com missie worden goedgekeurd. Het schijnt wel zeker, dat ook die landen, die principieel te gen voorkeurrechten zijn, zooals Engeland, en Nederland, zich tegen tijdelijke uitzonde ring-voorkeurrechten wel niet scherp meer verzetten zullen. Moeilijker zal het echter zijn ook de goedkeuring der niet-Europee- sche, granen naar Europa uitvoerende staten te verkrijgen! Nóg is de kwestie dus niet tot oplossing gebracht, doch de besprekingen in de Europeesche commissie hebben althans een duidelijk program gebracht, hoe tot een oplossing te kunnen komen! De tweede ondercommlssïe, die haar taak voorloopig tot een bevredigend einde heeft gebracht, is die voor de bestrijding der wer keloosheid De zitting dezer commissie is een groot succes geweest voor directeur Albert Thomas. Nadat Thomas tevergeefs in Januari en April zijn eigen raad van beheer over het internationale arbeidsbureau en daarna in Juni even vergeefs de 15e internationale ar- beidsconferentie heeft trachten te bewegen eenige ernstige aandacht aan zijn voorstel len te schenken, is Albert Thomas thans ein delijk er in geslaagd belangrijke instemming met zijn voorstellen te veroveren De onder commissie der Europeesche commissie heeft uitdrukkelijk erkend, dat Thomas' plannen van de internationale samenwerking tus schen de nationale arbeidsbeurzen en vooral van de uitvoering van groote openbare wer ken inderdaad tot een vermindering der! werkloosheid belangrijk kunnen bijdragen. De ondercommissie heeft dan ook de Euro peesche commissie uitgenoodigd de noodige stappen te ondernemen opdat een conferen tie van vertegenwoordigers der nationale ar beidsbeurzen worde bijeengeroepen, om een! blijvende internationale samenwerking te scheppen, waardoor men in ieder land ter stond ingelicht zal worden, wanneer in één! bepaald land in een bepaalden tak van nij^ verheid een tekort aan ontwikkelde arbeids-1 krachten bestaat Belangrijker is echter nog de principïeele"' erkenning van het groote nut van openbare werken voor de bestrijding der werkloosheid. Niet alleen zullen, zooals de ondercommissi volop erkent, tal van tegenwoordige werk- loozen aan arbeid geholpen worden daar, waar het openbare werk wordt ten uitvoer gebracht, doch bovendien zal de uitvoering van een openbaar werk noodzakelijk tot ge volg hebben tal van nieuwe bestellingen in! andere industrieën elders, zoodat ook daar de werkloosheid zal verminderd worden. Bovendien zal de uitvoering van openbare1 werken maken, dat verschillende thans on gebruikte kapitalen op een voordeelige wijze kunnen geplaatst worden, hetgeen ook we der tot een algemeene herleving van het za kenleven kan bijdragen. De ondercommissie! heeft dus tot de credietcommissie der Euro peesche commissie het dringende verzoek gericht een vorm van duurzame internatio nale samenwerking op financieel gebied tot stand te brengen, waardoor credieten op lan gen termijn voor de uitvoering van openbare werken beschikbaar zullen komen. De com missie dacht hier wel in het bijzonder aan dé verwezenlijking van het denkbeeld van deri Belgischen oud-minister van financiën Francqui, die in de commissie-Trip de op richting van een nieuwe internationale bank ten behoeve van credietverleeningen aan de industrie bepleit heeft Volgens zijn plan zou de nieuwe bank een stichtingskapitaal van! 100 millioen dollar moeten hebben, terwijl voor 500 millioen dollar obligaties zouden.' moeten geplaatst worden. De internationale bank zou dit geld dan op langen termijn) aan nationale banken kunnen uitleenen, die harerzijds het geld aan industrieele onder nemingen zou kunnen verstrekken of met het geld de uitvoering van openbare werken zou mogelijk maken, die eveneens de indus trieele ontwikkeling van een land zouden ten goede komen. Na alle ontvruchtbare discussies in dë or ganen van de internationale arbeidsorgani satie, waar de leden liever onder elkander! polemiseerden over arbeidstijd en loonpoli tiek, zonder eenige kans op eenige toenade ring, doet het werkelijk weldadig aan het realistische, practische werk der ondercom missies der Europeesche commissie te hebben kunnen gadeslaan. De Europeesche commis sie heeft reeds voortdurend getoond geenj academische debatteerclub te willen worden, doch practischen arbeid te willen verrichten. De ondercommissie voor den verkoop van graanoogsten en voor de bestrijding der werkloosheid zijn aan deze tendenz der Europeesche commissie getrouw gebleven en hebben de door haar behandelde onderwer pen zoo aangepakt, dat men hopen mag, dat' thans eindelijk de weg betreden is, die tot practische verwezenlijkingen zal leiden. De weg moge nog betrekkelijk lang zijn, doch men weet thans tenminste, hoe men tot het doel zal kunnen komen, en de eerste schre den op dezen weg zijn thans gezet. Van dezen vooruitgang worde dankbaar acte genomen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK, Het Gem. Lyceum werd echter tweede door een grooter aantal gewonnen games. Door den regen van Dinsdagmiddag kon den niet alle partijen geheel afgespeeld worden, doch deze konden geen invloed meer uitoefenen op den eindstand, dien wij hieron der publiceeren. Het winnende team van het Kennemer Lyceum bestond uit: Van Riemsdijk, Kauff- mann, Rhodius, Hooft en Van Toulon van der Koog. De voorzitter van het district Haarlem van den N.L.T.B., reikte na afloop den wis selbeker en de medailles uit, daarbij dank brengende aan den Rector van het Kenne mer Lyceum en zijn mede-commissie-leden, de heeren Th, van 't Lam én dr. De Crauw. Namens de spelers bedankte Kauffmann voor de prettige organisatie van deze zoo zeer geslaagde wedstrijden. De gedailleerde uitslagen luiden: Kennemer LyceumH.B.S. A 30 Kennemer LyceumGem. Lyceum 30 Kennemer LyceumChr Lyceum 21 Kennemer LyceumH.B.S. B 30 Kennemer LyceumGymnasium 30 Kennemer LyceumR.K. Lyceu m 20 Gem. LyceumGymnasium 21 Gem. LyceumGymnasium 21 Gem. LyceumH.B.S. A 30 Gem. LyceumChr. Lyceum 21 Gem. LyceumH.B.S. B. 21 Gem. LyceumR.K. Lyceum 30 GymnasiumH.B.S. A 30 GymnasiumH. B. S. B 3—0 GymnasiumR.K. Lyceum 30 GymnasiumChr. Lyceum 21 Chr. LyceumR.K. Lyceum 21 Chr. LyceumH.B.S. A 30 Chr. Lyceum—H.B.S. B 2—1 H. B. S. BR.-K. Lyceum H. B. S. B—H.B.S. A R.-K. LyceumH. B. S. A De eindstand is aldus: 2—1 1—I 1—1/ gesp. gew. verl. pnt. 1. Kennemer' Lyceum 17 16 1 16 2. Gem. Lyceum 18 12 6 12 3. Gymnasium 18 12 6 12 4. Chr. Lyceum 18 10 8 10 5. H.B.S. B 17 5 12 5 6. R.K. Lyceum 16 3 13 S 7. H.B.S. A 16 2 14 2 KANO-SPORT DERDE KANOLANDENWEDSTRIJD WEST-DUITSCHLAND—NEDERLAND. Uit Amsterdam: Nadat na afloop der ge houden selectiewedstrijden op 21 Juni j.l. 18 kanovaarders aangewezen waren om in training te gaan voor de a.s. landenwedstrijd die op 1 en 2 Augustus te Duisburg plaats vindt, zijn thans definitief aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen de volgende kanovaarders: E. Schram en A. Meyer, Z.F.C., Zaandam, W. Hagen, De Waterkampers. Am sterdam, J. Steenman, Trekvogels, Haarlem, J. Visser, Koog a. d. Zaan, H. van Heyst, Velzen en H. de Wit, Koog a. d. Zaan. Voor de drie resteerende plaatsen zullen nogmaals selectiewedstrijden gehouden worden, welke a.s. Zaterdag en Zondag plaats vinden. Behalve aan den landenwedstrijd zullen de Hollanders eveneens deelnemen aan de Duitsche kampioenschappen voor junioren en senioren en ook aan de op 9 Augustus te Dusseldorf te houden langen afstandskam-i pioenswedstrijden (17.5 K.M.),

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14