HET PETITIONNEMENT BLOEMENDAAL'S NIEUWE BURGEMEESTER. Het woord is aan... Mat-adors. Het Belangrijkste. Petitionnement voos° Internationale Ontwapening 49e 'Jaarsranar No. 14739 Verschijnt dagrelijlcs, tehalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 15 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, per maand 1.20, per 3 maanden 3.57)4, franco per post 3.87)4, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. f 0.65, franco per post 0.72/4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1—5 regels ƒ1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje* (lederen dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies \X ijsvinger 175.-. crlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Haarlem overtreft onze hoogste verwachtingen. Snel stijgend succes in het heele land. Tallooze brieven bereiken ons in deze da gen van petitionnements-actie. Vrijwel alle zijn vol geestdrift over het genomen initia tief. Er zijn vele ingezonden stukken bij, die ik helaas voor het meerendeel ongeplaatst zal moeten laten, omdat de ruimte tekort schiet. Van de denkbeelden die in verschei dene brieven tot uiting worden gebracht, wordt goede nota genomen. Wij zijn dank baar voor de moeite die zoovelen zich geven, en nog dankbaarder voor de prachtige wijze waarop onze lezers aan onzen oproep tot onderteekening gehoor geven. Cijfers van dagbladen afzonderlijk mogen niet gegeven worden, maar wel kan ik ver klaren dat de resultaten van ons district schitterend zijn, en dat zij mijn hoogste ver wachtingen overtreffen. De landelijke actie als geheel beschouwd heeft, zooals uit het communiué van de Ned. Dagbladpers van heden blijkt, op Dinsdag middag reeds een totaal van bijna driehon derdduizend handteekeningen bereikt. Er zit een sterk crescendo in; elke nieuwe dag brengt een veel hoogere toeneming van het totaal dan de vorige. Dit moet dus leiden naar een groot succes. Vele menschen geven zich groote moeite om in hun kennissenkring het petitionne ment te propageeren. Ik ontvang persoon lijke brieven met stapeltjes formulieren er in. Anderen plakken een vel papier aan een formulier en laten daarop tientallen men schen teekenen. Dit is alles prachtige hulp voor onze actie. Interessant is het de tallooze artikelen, die in deze dagen tot steun van de aot-ie in al die dagbladen verschijnen, te zien. Elke morgen brengt mij een stapel persuitknip sels uit het heele land, vormend een boek deel over Internationale Ontwapening. Het is een stuk machtige propaganda zooals ons land nog nimmer in dezen omvang en in deze eenheid gekend heeft. Het verricht een blijvend werk dat van de grootste beteekenis is. Een prachtige kant van onze actie: wij doen méér dan alleen voor deze Conferentie een reusachtig aantal handteekeningen ver- zamelen, en een voorbeeld van eenheid aan het buitenland geven. Er wordt in deze we ken in Nederland een versterkten wil tot vrede gepropageerd, die zal blijven bestaan en groeien, die ook tot voortgezette activiteit op dit gebied zal leiden in tal van bladen, die er nog maar zelden over geschreven had den Het werk dat de Nederlandsche Dag bladpers thans verricht reikt veel verder dan Februari 1932, in alle opzichten! Een brief. Van een heel jeugdigen lezer heb ik den volgenden brief ontvangen: „Waarom mogen wij ook niet teekenen op he petitionnement? Ik ben toch al twaalf jaar, dan moeten ze in Italië toch ook al meevechten i n den oorlog en in andere lan den hebben ze al gevochten toen ze zestien jaar waren Als wij daar dan wel goed voor zijn, dan hebben wij toch ook evenveel recht om te vechten tegen den oorlog. Ik heb voor een ander petitionnement al ruim twee honderd handteekeningen zelf opgehaald. Vindt u dat niet veel? Ik zal ook voor dit Nationale mijn best doen. Mijn vriendjes en ik wilden ook zoo graag teekenen. Mag het? Met heel veel groeten, enz." Helaas, het mag niet. Ik heb er het volgende op geantwoord: „Het spijt mij wel. maar al zijn jullie al twaalf jaar, ik kan jullie nog niet laten tee- kenen, omdat ik met de andere dagblad directeuren heb afgesproken dat het zoo ge beuren zou als het nu is vastgesteld. Doe er maar gqoed je best voor, en als jullie eenmaal over de achttien zijn zullen jullie veel meer voor elkaar kunnen brengen dan wij nu". R. P. DE TRAM HAARLEM- AMSTERDAM. VERKORTING VAN DEN RIJTIJD. Naar de St.Crt. meldt ïs in verband met art. 56 van het Tramwegreglement de grootst toegelaten snelheid van vervoer op den tramweg van Amsterdam naar Haarlem vastgesteld op 60 KM. per uur. Thans is deze snelheid 45 K.M. Naar wij vernemen zal de rijtijd Amster damHaarlem hierdoor in plaats van 42 minuten 35 a 37 minuten worden voor de gewone diensten. Wegverbetering en zwaar dere motoren zijn hiervoor noodig, zoodat invoering van verkorten rijtijd niet vóór 4 October (wanneer de winterdienstregeling ingaat) te verwachten is. Het kan ook nog wel November of December worden. Ten opzichte van den rijtijd van de snel- dienst worden thans nog proeven geno men. De snelheid op het traject Haarlem-Zand- soort blijft voorloopig nog 45 KM, Op bezoek bij Jhr. C. J. A. den Tex. (Van een onzer redacteuren). Diepenheim, het vriendelijke Overijsel- sche dorp, waar Jhr. Dr. C. J. A. den Tex, Bloemendaal's nieuwe burgemeester, thans sedert 6 jaren het ambt van .burgerva der waarneemt, is om vele redenen een be zoek waard. Daar is in de eerste plaats de tocht van Rijssen uit met het koddige locaal treintje. Dit vervoermiddel, heeft veel weg van on aloude stoomtram, met dat verschil, dat de afmetingen veel kleiner zijn en het geheel getrokken wordt door een „heu- sche locomotief". De onbarmhartige wijze waarop de reizigers door elkaar geschud worden, zoodra de chef het bevel tot starten heeft gegeven, is vol komen synoniem met de grillen van haar Hollandsche zuster. Ook het onophou delijke gebel heeft zij merkwaardigerwijze met haar gemeen. Maar al is de wijze van vervoer verre van comfortabel, het prachtige stukje Nederland, waardoor men hier trekt, doet U het onaangename deel van de reis spoedig vergeten. De eindelooze korenvelden, die afwisselend aan weerszijden van den spoorweg rijzen en dalen, de typische Over- ijselsche boerderijen, die gij tegenkomt, met al het schoon, waarom dit land beroemd is, leert gij kennen. Ook om het dorp zelve vormt Diepenheim een aantrekkelijkheid. Het gaat hier nog zoo ouderwetsch toe; de straten, de huizen, de menschen, de gewoonten zij zijn, de 20ste eeuw ten spijt, dezelfde gebleven. Een paar inwoners houden er een auto op na. maar overigens geschiedt alle verkeer per fiets of per „locaaltje". Bekend zijn de omstreken van Diepenheim om de uitgestrekte particuliere landgoederen, die men er aan treft o.a. die van Graaf Ben- tinck en Baron Schimmelpenninck. De volla van Jhr. den Tex ligt ongeveer een half uur loopen buiten het dorp. Een smalle laan voert er van den hoofdweg naar toe; het huis ligt midden in een prachtig dennen bosch. Zoo geheel en al „buiten" is het hier, dat ook oêp een gegeven oogenblik een twee tal konijnen voor onze voeten springt. Als we den burgemeester deze onverwachte ervaring mededeelen, vertelt hij ons, dat de reeën heel dikwijls des morgens onder zijn raam door- loopen. In zijn studeervertrek heeft de burgemees ter ons eenige bijzonderheden uit zijn loop baan, die wij hieronder laten volgen, mede gedeeld De heer den Tex werd op 4 Juni 1889 in Amsterdam geboren en is dus thans 42 jaar. Hij behoort tot de Amsterdamsche familie den Tex. Zijn grootvader was de bekende burgemeester van Amsterdam en zijn vader heeft zich bekend gemaakt als lid van de Gedeputeerde Staten van Nooi-d-Holland. Jhr. den Tex bezocht het gymnasium te Am sterdam en later in Tiel. In 1909 begon hij zijn universitaire studie in het staatsrecht, waarbij hij o.a. college liep bij professor Struycken. Gedurende de jaren 19091919 kon de heer den Tex zijn studie niet regel matig voortzetten, aangezien hij voor actie ven dienst werd opgeroepen. Hij kwam als reserveofficier bij het 4de regiment huzaren te Deventer. Nadat de heer den Tex in 1919 op stellingen gepromoveerd was tot doctor in de rechten, kwam hij in dienst bij de Kon. Holl. Lloyd, aan welke maatschappij hij tot 1922 verbonden bleef. „Deze jaren", zeide Jhr. den Tex, „zijn de mooiste, die ik tot dusver in mijn loopbaan gekend heb. De prettigste herinnering bewaar ik aan den tijd, dat ik voor de Lloyd werkzaam was in Bra zilië en West-Afrika." De heer den Tex vertelde "ons verder, dat hij twee jaar in Haarlem gewoond heeft en wel op de Baan; dit viel in zijn studie- en dienstperiode en dikwijls reed hij te paard door de omstreken, bij welke gelegenheid hij ook meermalen Overveen bezocht- In 1923 nam Jhr. den Tex afscheid van de Kon. Holl. Lloyd om zich geheel aan de ge meente-administratie te wijden. Allereerst kwam hij op de secretarie te Westzaan, later te Holten en tenslotte in Olst. In 1925 viel zijn benoeming tot burgemeester van Diepen heim een jaar nadat hij in het huwelijk was getreden. „Zijn er bepaalde dingen, die in het bijzon der Uw belangstelling hebben gehad gedu rende den tijd, dat U hier als burgemeester werkzaam was?" vroegen wij den heer den Tex. „Mijn belangstelling", antwoordde de bur gemeester, „ging vooral uit naar den aanleg van het Twente-Rijnkanaal en speciaal wat betreft het gedeelte van Oostelijk Goor naar Hengelo. Sinds den zomer 1930 had ik als voorzitter zitting in de schattingscommissie. Daarnaast heb ik mij steeds ten volle gege ven ten behoeve van den boerenstand, die in deze streek meer en meer tot ontwikkeling komt. De jonge boer begint zich de laatste jaren yeel meer een persoonlijkheid te voelen en tracht het gemengde bedrijf, dat hij be oefent, op allerlei wijze te verbeteren. Daarin heb ik hem steeds terzijde gestaan. Er is in dit opzicht uit den aard der zaak nog heel wat te doen en voor mijn opvolger is hier dan ook een schoone taak weggelegd." Ook aan de stichting van jeugdherbergen heeft burgemeester den Tex zijn belangstel ling gewijd. In de betreffende vereeniging, die in Delden gevestigd is, maakte hij deel uit van den raad van toezicht. Wat zijn politieke overtuiging aangaat, zij medegedeeld, dat Jhr. den Tex de liberale beginselen is toegedaan. De Maasbode: Of een gedachte utopie blijft of realiteit roordt hangt meestal af van het aantal en de energie van haar aanhangers. Zoolang aan de mtematiojiale ontwapening duizen den gelooven, is zij utopie. Wanneer mil- lioenen er aan gelooven, is zij een politiek program. Zoodra honderden viillioenen er aan gelooven is zij verwezenlijkt. Engeland's Handel. Ongunstige cijfers over Juni. Men is in Engeland niets tevreden over den handel in de afgeloopen maand Juni. Het be drag aan geimporteerde goederen beloopt 68.641.743 pond sterling, de export komt. op 29.431.861 pond. Dit wil zeggen, dat de invoer 990.789 pond minder was dan in Mei en 14.710.270 pond minder dan in Juni verleden jaar. Wat den uitvoer betreft, deze ging in ver gelijking met Mei 4-463.568 pond achteruit, terwijl hij 13.413.441 pond beneden dien van Juni 1930 bleef. De kolenuitvoer heeft dit jaar 270 827 pond minder opgebracht dan in Juni verleden jaar. En die van ijzer, staal, katoen, locomotieven, schepen en vliegtuigen 12.105.811 minder. De cijfers over de eerste helft van het jaar wijzen een achteruitgang van 123.815.426 pond aan in invoer en 105.695.273 in uitvoer vergeleken bij het vorig jaar. VERKEERSONGELUKKEN. Dinsdag nam de 15-jarige wielrijdster C. van Z. in de Helenalaan (in den Hout) een te scherpe bocht met het gevolg dat zij viel en het bewustzijn verloor, vermoedelijk heeft zij haar linker onderbeen gebroken. Zij werd door een lid van den Ongevallendienst ver bonden, waarna zij per ziekenauto van de fir ma Mathot naar de Maria-Stichtine werd vervoerd. Ha, daar wordt een strijd gestreden, In de hoofdstad van ons land, Met de allerscherpste wapens Van vernuft en van verstand. Capablanca uit Havana Staat met Spaansche matten klaar. Euwe maakt als hij 't kan lappen. Capablanca de sigaar.. Deduceerend, combineerend, Attaqueerend op z'n tijd, Zich verwerend en boegseerend. Voert het tweetal scherpen strijd. Elke kans wordt overwogen En op elk gevaar gelet In het A. B. C. des schakers. Tot het eindigt met een Z(et>. Het publiek staart vol bewondring Naar de meesters in het spel. Ook al kunnen zij 't niet nadoen, Achteraf begrijpt men 't wel. Ik, als niet ter schake kundig, Kijk de krantverslagen an En, om 't eerlijk te bekennen Snap ik er geen iota van, Maar ik hoop als Nederlander Dat er zelfs nog geen Cubaan Op de wereld is te vinden, Die Max Euwe kan verslaan. Gij zijt welkom, Capablanca, Vreemdeling, wij meenen dat. Maar het welkom staat geschreven In ons schaakhuis, op demat. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. MEISJE TE APELDOORN DOOD IN HAAR WONING GEVONDEN. Maandagmorgen werd bekend, dat in de Trompstraat te Apeldoorn een 18-jarig meisje vermoord was door iemand uit de gemeente Epe. Nadere inlichtingen konden niet ver strekt worden. Er is komen vast te staan, dat de 18 jarige mej. W., dien avond met een ze keren van P. uit Ernst tegen 9 uur des avonds de woning aan de Trompstraat is binnenge treden. Toen te half tien de zuster thuiskwam ontmoette deze in de gang van P., die tot haar zei: „Ga maar gauw naar boven, je zus ter is bewusteloos." Op de slaapkamer vond zij haar zuster dood tegen het ledikant in zittende houding. Eerst dacht zij aan wurging doch dit bleek niet het geval te zijn. Toen zij de politie wilde opbel len, voegde van P. haar toe: „Als je dat doet maak ik je kapot Van P. maakte van de ge legenheid gebruik, toen de ouders thuis kwamen, de vlucht te nemen. Dr. R. S. Her- manides kon slechts den dood constateeren en Dr J. Hermanides verrichtte Maandagmor gen de lijkschouwing en oordeelde het noodig de Justitie in kennis te stellen van het mis drijf. Het parket uit Zutfen hield Maandagavond een gerechtelijke schouwing en de vermoede lijke dader is thans door de politie aangehou den Van P. moet reeds geruimen tijd omgang met de verslagene hebben gehad, waar de fa milie zich steeds tegen verzette Vermoedelijk heeft men hier te doen met een geval van abortus provocates Volgens het Hbld. werd de verloofde in den loop van den dag gearresteerd en legde hij een volledige bekentenis af. Het Petitionnement voor Internationale Ontwapening. Dinsdag reeds bijna 300.000 hand teekeningen. Het Dinsdag bereikte totaal aantal hand teekeningen op het petitionnement voor In ternationale ontwapening van de Nederland sche Dagbladpers bedroeg bijna 300.000. De dagelijksche vermeerdering overtreft steeds die van den vorigen dag. Het Petitionnement. Dinsdag reeds bijna 300.000 handteekeningen. (Ie blad, le pag.) Aanslag op een Haagsch Jiotaris. (2e blad, 2e pag.) Bloemendaal's nieuwe burgemeester. (Ie blad, le pag.) Duitschland's financieelc crisis. (4e blad, le pag.) Uit Vclsen: De heer D. F. C. Schilling geen lid van den nieuwen Raad. (3e blad, 2e pag.) De heer A. de Waal zijn opvolger. (3e blad, 2e pag.) De match EuweCapablanca. (4e blad, 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ.: R. P.: Het Petitionnement. Haarlem overtreft onze hoogste verwachtingen. Snel stijgend succes in het heele land. (le blad. le pag.) De slachtoffers van den Zeeoorlog. Een frag ment uit ,,'s Keizers Koelies" van Theodor Plivier. (2e blad, le pag.) Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk: Nieuwe economische besprekingen te Genève. (4e blad. 2e pag.) Dr. Ir. A. M. de Wild: Chemie van schtlde- rijen, (2e blad, 3e pag.) Willy Post: De reis om de ivereld in 8112 dag. (4e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) Doet Uw plicht en teekent1 van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrangin naam der menseheSêjkheiddie maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres Naam: Adres: Naam Adres Wij vestigen de aandacht er op: a. dat de onderteekening slechts open staat voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. dat ieder slechts één dagbladformu lier mag onderteekenen. c. dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere ac ties moet onthouden en dat omge keerd het feit, dat men reeds een ander petitionnement onderteekend heeft, evenmin een beletsel mag zijn om thans te teekenen (dit petition nement staat los van alle andere acties, door bijv. internationale groe pen, partijen of beroepsorganisaties als zoodanig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele Nederlandsche Volk als eenheid), d. dat het onverschillig is, in welk blad de lezers van meer bladen het formu lier invullen; dat publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlijk zal geschieden, en dat het totaalcijfer. van het geheele land geregëlcT zal worden bekend gemaakt. e. dat het formulier, met onderteeke ning en adresvermelding zoo spoe dig mogelijk aan het bureau van dit blad moet worden gezonden, dat men het mee kan geven met de bezorgers of af kan leveren aan de in deze pa gina genoemde adressen. f. dat het petitionnement van het Ne derlandsche Volk door de. Nederland sche Dagbladpers te Genève zal wor den aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1