„ARNHEM" Uit Haarlems Gemeenteraad. HEBT U HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 JULI 1931 Vergadering van Woensdag 15 Juli. (Vervolg.) *n de voortgezette raadsvergadering kwam allereerst aan de orde een bespreking van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen. B. en W. hadden een voorstel ingediend om dit reglement te wijzigen, in verband met de wijziging van de Gemeentewet wat de vervanging van den burgemeester betreft. De heer J oosten (S.D.A.P.) wees er op, dat het gewenscht is na te gaan welke wij zigingen er nog meer noodig zijn in het re glement van orde. Overwogen kan o.a. wor den of presentiegelden moeten gegeven wor den aan raadsleden die commissie-vergade ringen bijwonen, verder het uitschrijven van raadsvergaderingen, als ook het verwijderen of uitsluiten van raadsleden in raadsverga deringen. Spreker stelde voor om een raads commissie te benoemen om deze quaestie te bestudeeren en met een voorstel tot den raad te komen. De heer Wolzak (A.-R.) vond het niet noo dig daarvoor een raadscommissie te benoe men. Kunnen B. en W. niet met een voorstel in deze komen? De heer Peper (communist) had de over tuiging, dat de wijziging van het reglement zal worden gebruikt om de mogelijkheid te scheppen communisten voor meer dan één vergadering uit te sluiten. Daarom was hij tegen een commissie benoeming. De heer Klein (R.-K.) vond het uitste kend om het voorstel-Joosten aan te nemen, mits nu het voorstel van B. en W. wordt aan genomen wat de vervanging van den burge meester betreft. De heer Slingenberg (V.-D.)wethou der, deelde mede, dat B. en W. reeds een uit gebreide wijziging van het reglement van orde in bewerking hebben. Laat. de raad dit voorstel aannemen. De benoeming van een raadscommissie is niet noodig. Het voorstel wat B. en W. nu doen is uitsluitend een for- meele zaak. Het gaat niet aan om den be- kwaamsten wethouder te benoemen totplaats vervangend-voorzitter. Wie is, zooals wij hier zitten de bekwaamste wethouder? Wie zal het durven uitmaken? (gelach) Het is even wel gewenscht om deze aanwijzing in het re glement vast te leggen voor in September de nieuwe wethouders benoemd zullen worden. De heer J oosten (S.D.A.P.) vond de op merking van den heer Peper onhebbelijk. Spreker wilde wel medewerken om het nu door B. en W. ingediende voorstel aan te ne men, maar het is beter, dat de raad zijn eigen regiemet v.an orde beziet. Er zullen 5 commissieleden komen, alle groepen van be- teekenis uit den raad kunnen dus in de com missie zitting hebben. De heer Oversteegen communist) meende, dat de heer Peper het bij het rechte eind gehad heeft. Het is den socialisten te doen om nog meer betaalde baantjes te krij gen De Voorzitter protesteerde tegen die uitdrukking. De heer Oversteegen vervolgde met te betoogen, dat overal getracht wordt om aan de rechten der communisten te tornen. In Roemenië. .V. De Voorzitter: ik verzoek u zich tot het onderwerp te bepalen! De heer Oversteegen: de communis ten moeten het vrije woord behouden. In den Haarlemschen raad worden de commu nisten ook steeds door den voorzitter, en an ders wel door Mr. Bijvoet, in het recht van het vrije woord beperkt. Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder verklaarde, dat B. en W. bij nadere overwe ging geen bezwaar hebben de door den heer Joosten benoemde commissie te benoemen. B. en W. stellen er evenwel prijs op, dat de burgemeester voorzitter der commissie zal worden. Het is bovendien gewenscht de be noeming der commissie aan te houden tot de nieuwe raad bijeenkomt. De heer Joosten (S.D.A.P.) had tegen dit laatste geen bezwaar, het zal evenwel moeilijk zijn den burgemeester reeds nu tot voorzitter der commissie te benoemen, want dat zou in strijd met het tegenwoordige re glement van orde zijn. Het zou het beste zijn als die eenmaal benoemde commissie den burgemeester tot voorzitter zal kiezen. Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder kon zich daarmede vereenigen. Het voorstel van den heer Joosten werd daarop aangenomen, evenzoo het voorstel van B. en W. Het molentje aan de Kleverlaan. B. en W. vragen thans een crediet van f 1600 (vroeger was f 2500 gevraagd) voor de her stelling van het Molentje bij de Kleverlaan. De heer Oversteegen (communist) achtte deze uitgaaf niet gewettigd. Boven dien zal het molentje de omgeving niet ver fraaien, omdat het geheel door huizen wordt ingebouwd. De heer Groenend a al (S.D.A.P.) wilde het molentje weer draaibaar maken. De heer Wolff (R.-K.) vroeg of de ge meente de herstellingen in eigen beheer wil uitvoeren. Als de molen draaibaar wordt ge maakt,* zal het onderhoud wel f 600 per jaar kosten. De heer Groenendaal (SD.A.P.): dan geen draaimolen! Mr, G e r r i t s z (S.D.A.P.) wethouder, wees er op, dat afbraak van den molen f 300 zou kosten, bovendien zouden de pompen die nu in het molentje staan, onderdak gebracht moeten worden. Als de molen wordt afgebro ken, moet ook het molenaarshuisje afgebro ken worden, hetgeen een verlies van f 120 aan huur per jaar beteekent. Afbreken is dus duurder dan herstel. Het zou f 400 kosten om den molen ook draaibaar te maken, maar als de molen dan zou draaien, loopt spreker weg, want het zal gevaarlijk zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Alleen Mr. Slingenberg en de commu nisten stemden tegen. Nieuw gebouw voor den Keuringsdienst. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van het perceel Nieuwe Gracht 3 voor f 25.000. De heer B artels (R.-K.) wees er op, dat in het bedoelde gebouw het kantoor geves tigd is van een ziekenfonds. Kunnen B. en W. niet toezeggen, dat zij een tegemoetko mende houding, willen aannemen en het ziekenfonds helpen om een ander onderdak te vinden. Verbouwing gebouw van Openbare Werken. B. en W. vroegen een crediet van f 22.809 voor de verbouwing en verbetering van hot gebouw van Openbare Werken in de Jaco- bij néstraat. De raad ging hiermede accoord. Verkoop militair hospitaal. B. en W. stellen voor het voormalige militaire hospitaal te verkoopen aan de N.V. de Spaar - nestad. B. en W. hebben de prijs bepaald op f 30 per M2. De oppervlakte van het terrein (met inbegrip van de Kindenhuisstraat die zou komen te vervallen) is 4613 M2. De heer Lo osjes (Vrijheidsbond) vond het verkeerd, dat B. en W. aan dit voorstel gekoppeld hebben hun voorstel om voor het te verkrijgen geld een nieuw gebouw te stich ten voor den Geneeskundigen Dienst op een terrein aan den Kinderhuissingel. Door die koppeling staat de raad niet vrij; Spreker is voor het stichten van een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst, maar tegen den verkoop van het Militair Hospitaal. Het is jammer om de oude kapel af te breken. Maar bovendien is het onverantwoordelijk, dat de gemeente een terrein van 4000 M2. in het midden der stad zou gaan verkoopen. Ook is het onjuist om zoo'n terrein te ver koopen aan de industrie. De industrie moet buiten de bebouwde stad gevestigd worden. Een gemeentebestuur moet niet medewerken om nieuwe terreinen in de binnenstad te bestemmen voor industrie. De heer Peper (communist) had den in druk, dat de gemeente Haarlem aan het li quideeren is. Het geld, dat men voor het ter rein zou krijgen is niet voldoende voor een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. Het terrein aan den Kinderhuissingel kost toch ook geld! Het voorstel van B. en W. is slecht geargumenteerd. De commu nisten hebben ook geen reden om de kapita listische industrie te steunen. Het terrein van het hospitaal is voor verschalende doel einden te gebruiken, bijvoorbeeld een arbei dershotel, een speelveld voor de kinderen, enz. Spreker is er evenwel voor, uit te spre ken, dat het nieuwe gebouw voor den Ge neeskundigen dienst er zoo gauw mogelijk zal komen. Daarom diende hij een motie in om te bepalen, dat dit gebouw 1 Jan. 1933 klaar zal moeten zijn. (Deze motie werd evenwel niet voldoende ondersteund) De heer Peper betreurde dit besluit van den raad. Uit de houding van den raad blijkt, dat de raadsmeerderheid niet met de belan gen van de arbeidersklasse rekening wil hou den. De heer Rein aid a (s.d.a.p.) had ook bezwaar tegen het systeem om eigendommen te verkoopen om iets nieuws tot stand te kunnen brengen. Krijgen wij in het vervolg als er nieuwe gebouwen gesticht moeten wor den een lijst van gemeente eigendommen die men kan liqutideeren? (gemompel). Met het nieuwe gebouw voor den Genees kundigen dienst is het een lijdensgeschiedenis Als de gemeente den Geneeskundigen dienst aan de Raaks wil stichten, moeten er nog panden aangekocht worden. Er wordt door B. en W. gezegd, dat het terrein van het hospitaal ongeschikt is voor het stichten van een gebouw voor den Geneeskundigen dienst. Maar alss men den boom wil opofferen die op de binnenplaats staat, dan is een goede op lossing te verkrijgen. Spreker zou dus aanbe velen om vast te houden aan het oude plan om daar het nieuwe gebouw voor den Ge neeskundigen dienst te stichten. Het is bovendien onverantwoordelijk om 4600 M2. grond midden in de stad te ver koopen. De gemeente koopt soms terreinen in de binnenstad tegen heel wat hoogeren prijs dan de f 30 per M2. die B. en W. nu aan de Spaarnestad vragen. Op den duur zal er een nieuw gebouw voor Openbare Werken moeten komen. De grond van het hospitaal zou daarvoor ook uitstekend geschikt zijn. Er zijn huizen gekocht in de Koningstraat voor de uitbreiding van het Stadhuis, maar er wordt al gemompeld, dat het vergrootte stadhuis nog te klein zal zijn. Voor de vestiging van een filiaal op het ter rein van het hospitaal is misschien ook iets te zeggen. Spreker is evenwel bereid mede te werken om aan de industrie de terreinen te geven die zij noodig heeft voor haar uitbreiding. Het is evenwel duidelijk, dat de Spaarnestad niet dit geheele terrein van het hospitaal noodig heeft. Laat de gemeente aan de Spaar nestad vragen welk terrein zij noodig heeft voor haar uitbreiding. Dan zou de Kinderhuis straat opgeheven kunnen worden. Het over blijvende terrein blijft dan eigendom van de gemeente. De raad kan dan later beslissen waarvoor dit terrein gebruikt kan worden. De prijs van f 30 is bovendien te laag ge steld. De grond heeft voor de gemeente meer waarde. Spreker heeft gedacht aan f 60, maar f 40 is toch zeker wel het minste. De heer Visser (C.H.) was het eens met den heer Loosjes. De kapel is uit het laatste gedeelte van de 15e eeuw. Spreker zou daar om dien hoek willen sparen en van den koop willen uitsluiten. Misschien kan men een be stemming voor de kapel vinden. De heer Wolzak (A.R.) vond de com binatie in het voorstel van B. en W. ook eigenaardig. Is het juist, dat voor het geld van het hospitaal het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen dienst gebouwd kan worden? Of moet de gemeente nog geld bij betalen? De grond aan de Kinderhuissingel is ook duur, omdat die daar al jaren renteloos ligt. Spreker zou adviseeren nu alleen het hospitaal te verkoopen en later te beslissen over het nieuwe gebouw voor den Geneeskun digen dienst. De industrie moet gesteund wor den. Voor het behoud van den kapel gevoelt spr. niet veel. Spreker heeft met den heer Bijvoet een amendement ingediend om het besluit tot verkoop van het hopsitaal eenigs- zins anders te redigeeren als B. en W. hebben voorgesteld om den eventueelen terugkoop door de gemeente van grond die niet gebruikt wordt door de Spaarnestad te regelen. De heer Van Liemt (R.K.) zei, dat als nog gepoogd zou kunnen worden om de kapel te behouden. De industrie moet zooveel moge lijk tegemoet gekomen worden, ook uit een oogpunt van werkverruiming. ■De heer Klein Schiphorst (R.K.) had verwacht, dat de raad verheugd zou zijn geweest. Steeds is gebleken dat- het ter rein van het hospitaal voor gemeentegebou- het formulier op pagina 1 algeteekend, voor het Petitionnement voor INTERNATIONALE ONTWAPENING? wen ongeschikt is. De grond heeft dus alleen waarde als ingesloten bouwterrein in het midden der stad. De prijs die betaald zal wor den is behoorlijk. en Mr. Slingenberg (V.D.), wethouder, verdedigde de koppeling van twee zaken in het voorstel van B.' en W. Men moet wel eens meer van gewoonten afwijken. Er was reden voor de afwijking. Aan het terrein van het hospitaal was door den raad indertijd de quaestie van het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen dienst gekoppeld door te be sluiten dat het bedoelde gebouw op die plaat-s moest kernen. B. en W. hebben den raad de zekerheid willen geven, dat het nieuwe ge bouw voor den Geneeskundigen dienst er zal komen. B. en W. zijn niet overtuigd, dat de grond van het hospitaal voldoende zal op brengen om het gebouw voor den Genees kundigen dienst te stichten. De gemeente ontvangt f 135.000 a f 140.000. Het is niet zeker, dat daarmede de kosten voor een nieuw gebouw gedekt zullen worden. Maar in elk geval is het een belangrijk deel. Is het on logisch om in een tijd, dat de gemeente- financlën moeilijk zijn, bij het doen van een groote uitgaaf vast te stellen hoe men aan het geld zal komen De heer Loosjes (V.B.): ja Mr. Slingenberg: het is uitgemaakt, het is onlogisch Wat de prijs aangaat is spreker overtuigd, dat hij goed is. Deskundigen hebben spreker een prijs als waarde van den grond genoemd die heel wat minder was dan f 30. De in dustrie moet zelf uitmaken of zij in de bin nenstad gevestigd moet zijn. De partij van den heer Loosjes is het in het algemeen daar mede eens. Waarborgen tegen overlast worden in de Hinderwet gevonden. De grond van het hospitaal is voor de ge meente voor eigen bestemming van niet veel waarde. Openbare Werken krijgt nu een ver beterd gebouw, dat weer jaren mee kan. De directeur heeft gezegd voor 5 jaar, maar dien termijn achten B. en W. veel te kort. Van het oogenblik dat de heer Relnalda een deel van het terrein van het hospitaal verkoopen wil aan de Spaarnestad, is zijn principieele standpunt weg. Dan blijft alleen de vraag over: hoeveel? (Gemompel: dat is een slecht argument). Als de raad later een terrein noodig heeft voor een nieuw gebouw zal zij niet veel meer geld behoeven uit te geven dan nu ontvangen wordt. Namens B. en W. kan spreker zeggen, dat het college zijn best zal doen. om alsnog de kapel van den koop uit te sluiten. In verband ook met de werkloosheid moet gezorgd worden, dat de belangen van de in dustrie worden gediend. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het amendement Wolzak-Bijvoet, in de hoop, dat de Spaarnestad er ook geen bezwaar tegen zal maken. Het amendement is gemaakt door zoo'n eminent jurst cn zoo'n bekwaam nota ris(gelach). „De Spaarnestad" heeft verklaard, dat zij het geheele terrein noodig heeft en vrijwel ook geheel bebouwen zal. Mr. G e r r i t s z (s.d.a.p.)wethouder, meen de te kunnen volstaan met de verklaring, dat hij uit beginsel steeds tegen den verkoop van dezen grond is geweest. De heer Loosjes (V.B.) heeft met ge noegen gehoord, dat getracht zal worden de kapel te sparen. Verder houdt spreker zijn bezwaren tegen den verkoop vol. Als de om standigheden inderdaad zoo veranderd zijn, dat de gemeente eigendommen zou moeten gaan verkoopen om kasmiddelen te verkrijgen dan hadden B. en W. dit in hun voorstel moe ten zeggen. Maar als het zóó is, dan is het misschien beter het geld voor nóg noodiger dingen te doen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) betoogde, dat de raads niets weet van de bezwaren die er volgens B. en W. zouden zijn tegen het zetten van een gebouw voor den Geneeskun digen dienst op het terrein van het hospi taal. Het terrein van 4000 M2 is eerder te groot dan te klein. Er kan een stuk van het overblijvende terrein aan de Spaarnestad verkocht worden. Met die concessie heeft spreker zijn principe niet verloochend. Dat was slechts een debat-handigheidje van Mr. Slingenberg. Het is niet aan te nemen, dat de Spaarnestad het geheele terrein noodig heeft. De grond van het hospitaal is 150 pet. van den grond die de Spaarnestad nu in ge bruik heeft. De Spaarnestad heeft ook eerst slechts een gedeelte van het terrein ge vraagd. Als de deskundigen gaan onderhan delen, zal het mogelijk blijken om de kapel te behouden en op de vrijkomende grond een gebouw voor den Geneeskundigen dienst te stichten, terwijl er dan nog genoeg grond overblijft voor de Spaarnestad. Spreker hoopte, dat B. en W. hun voorstel terug willen nemen om onderhandelingen te voeren om een door hem beoogde oplossing te bereiken. De heer Slingenberg (V.D.)wethou der, meende dat hij geen debathandigheidje tegen den heer Reinalda gebruikt heeft. Spreker houdt vol, dat de heer Reinalda zijn principe in deze heeft opgegeven. Hij laat door zijn bereidverklaring om een deel van het terrein te verkoopen, zijn principe om geen grond te verkoopen, los. Het voorstel van den heer Reinalda kunnen B. en W. niet aanvaarden. Het is een gemeentebelang om als er verkocht wordt, het geheele ter rein te verkoopen. Het halve terrein is niet toereikend voor een gebouw van den Ge neeskundigen dienst. De heer Reinalda (S.D.A.P.) diende een motie in om den raad te laten uit spreken, dat op het terrein van het hospi taal het nieuwe gebouw voor den Genees kundigen dienst moet worden gebouwd, ter wijl B. en W. gemachtigd worden om het overblijvende deel, voor zoover dit niet ge spaard moet worden uit historisch overwe gingen aan de Spaarnestad te verkoopen. De Kinderhuisstraat kan dan opgeheven worden. De motie Reinalda werd verworpen met 25 tegen 11 stemmen. Voor alleen de S.D.A.P. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 20 tegen 16 stemmen. Tegen de S.D.A.P., de communisten en de Vrijheids bond. Benoemingen. Benoemd worden: Tot directeur der H.B.S. B met 5-jarigen cursus Dr. J. J. v. d. Hoek. Tot onderwijzeres school 15 (Linschoten- straat 57 a) mejuffrouw W. G. Roest. Tot onderwijzeres school 25 (Leidscheplein 33) Mejuffrouw M. Misset. Tot onderwijzeres Van Zeggelenschool 41 Allard Piersonstraat 25) Mej. P. den Baars. Verlof aan den burgemeester. Ingekomen was een brief van den Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, houdende mededeeling, dat door hem aan den burgemeester op zijn verzoek verlof is verleend om zich van 3 tot en met 29 Augustus e.k. buiten de gemeente op te hou- ,id2U. Uitkeering aan werkloozen. De heer Peper (Communist) had een voorstel Ingediend om aan alle gehuwde werkloozen f 100 in eens te geven en aan ongehuwden werkloozen f 50. De voorzitter: Wie steunt dit voor stel. Alleen de stem van den heer Oversteegen werd gehoord. De voorzitter: Dat Ls onvoldoende, dus het voorstel komt niet in behandeling. V erkiezingsreclames. Verder had de heer Oversteegen (communist) indertijd vragen ingediend of het juist was, dat de politie verkiezingsre clames van de communisten verwijderd heeft. De Voorzitter deelde mede, dat vol gens artikel 51 der Politieverordening geen reclames geschilderd of bevestigd mogen worden zonder toestemming van de eige naars der panden. De heer Oversteegen (communist) zei dat alleen zoo gehandeld is met de ver kiezingsplakkaten van de communisten. Bil jetten van de andere partijen zijn door de politie ontzien. Spreker heeft dat zelf gecon stateerd. De politie is buiten haar boekje gegaan. Spreker wil den burgemeester als hoofd der politie verantwoordelijk stellen. Hij diende een motie in om den raad te doen uitspreken dat de politie geen particuliere eigendommen mag reinigen zonder toestem ming van de eigenaars.. Deze motie werd door de soc.-dem.fractie ge steund. De heer Reinalda (SD.A.P.) zei, dat tijdens de verkiezingsdagen biljetten van de S.D.A.P. zijn verwijderd, hoewel de eigenaars der hulzen toestemming hadden gegeven. Er zijn biljetten van de communisten van scholen verwijderd, terwijl de biljetten van de R. K. partij ongemoeid gelaten wer den. De politie liep 's nachts achter de plakkers van de communisten en de S.D.A.P. aan, om de plakkaten met de sabels te ver wijderen. De heer Loerakker (R.K.) ook de R.K. par tij heeft dit ondervonden, Er zijn menschen door de politie naar het bureau gebracht, terwijl zij een vergunning van de eigenaars der huizen in hun zak hadden.. De commu nisten hebben de verkiezingsreclames van de andere partijen niet ontzien. De heer Peper (communist): Het eerst zijn de biljetten der communisten vernield. Het was slechts een maatregel van tegen weer. De voorzitter zei bereid te zijn bij de volgende verkiezing nog eens aan de politie opdracht te geven plakkers te ontzien als de eigenaars .toestemming gegeven hebben. De heer Joosten (SD.A.P.)De taak der politie begint pas als blijkt, dat de eigenaar geen toestemming gegeven heeft. De heer Bijvoet (R.K.) betoogde, dat de bewijslast van de toestemming ligt bij den plakker. De heer Scholl (S.DA.P.) de politie mag pas de biljetten verwijderen als blijkt, dat er toestemming gegeven is. De heer Loerakker (R.K.) ondersteun de het betoog. De politie moet in verkie zingsdagen iets door de vingers zien. Het zou iets anders zijn als de politie alle biljet ten verwijderen kan die ongerechtigd ge plakt zijn geworden. Maar dat ls niet toe te passen. De heer Joosten (S.D.A.P.) als de politie biljetten laat verwijderen die met toestem ming geplakt zijn, kan de burgemeester ver volgd worden wegens het onrechtmatig ver wijderen. Devoorzitter: ik zal de zaak nog eens overwegen. Stempelen door werkloozen. De heer Oversteegen (communist), wilde hoewel dit niet aan de orde is, protes teeren tegen het feit, dat de werkloozen nu verplicht worden niet één, maar tweemaal per dag te stempelen. Daardoor worden de werkloozen gedupeerd DeVoorzitter: Die zaak is nu niet aan de orde. Ik sluit de vergadering. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Een polis der /X~\ LEVENS- m VERZEKERING NLUTSCHAPPIJ schept kapitaal voor moeilijke tijden. dezen raad. Zijn woord, aldus spr., had hier groot gezag en belangrijken invloed en was steeds weloverwogen. In 1919 werd hij lid van Ged, Staten en sedert dien is het contact tusschen hem en het college van B. en W. tot den dag van zijn aftreden toe levend gebleven. Bij hem berustte de bijzondere bemoeiing met de provinciale bedrijven. Zoo was hij voorzitter van den raad van commissarissen van de P.E.G.E.M. In die hoedanigheid heeft hij er steeds naar gestreefd, tusschen de belangen van Amsterdam en provincie overeenstemming te houden. Bij B. en W. cn de leden van den raad zal zijn nagedachtenis in dankbare herinnering blijven. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT. Haarlem, 15 Juli. Wortelen 12—21 per bos. Radijs 4—6 per bos. Rabarber 6—10 per bos. Pieterselie 5—15 per bos. Selderij 3—15 per bos. Bloemkool 4—18 per stuk. Komkommers 2—5 per stuk. Andijvie 1560 per kist. Spinazie 20—60 per kist. Postelein 2075 per kist. Sla 40—1.20 per 100 krop. Aardbeien 4085 per slof. Doperwten 1822 per K.G. Tomaten 1534 per K.G. Snijboonen 3036 per K.G. Heerenboonen 2238 per K.G. Tulnboonen 710 per K.G. Aalbessen 1836 per K.G. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen) SCHENKING VOOR HET MAURITSHUIS. TWEE SCHILDERIJEN VAN JACOB VAN RUYSDAEL. Prinses de Groy. geboren gravin de l'Esplne te Parijs, heeft aan den Staat der Nederlan den, ter plaatsing in het Koninklijk Kabinet van Schilderijen (Mauritshuis), te 's Graven- hage, ten geschenke aangeboden twee be langrijke schilderijen van Jacob van Ruys- dael, het eene voorstellend een gezicht op het Damrak, te Amsterdam, met oprukkende schutters, het andere een landschap bij win ter, zulks ter herinnering aan haar vader, wiens moeder een Nederlandsche was. De regeering heeft deze schenking gaarne aanvaard, en aan de schenkster is als blijk va nweerdecring bij Koninklijk besluit dc mu- seummedaille in goud toegekend. OPENLUCHTSPEL „1IUGO VAN DEN DENEKAMP". Zaterdag 18 Juli zal in het openlucht theater te Denekamp bij Oldenzaal de eerste voorstelling worden gegeven van „Hugo van den Denekamp". De tekst van dit spel werd geschreven door onzen stadgenoot P. H. Schroder. De leiding ls in handen van Johan Fiolet. In dit stuk treden behalve dc schrijver op: Lan Ezerman, Folkert Kramer, Mieke Verstraete, Paul Storm cn Gerard Hartkamp. Bovendien werken ongeveer honderd inwoners van Denekamp mede aan de voorstellingen, die zullen plaats hebben op 18, 19, 25 en 26 Juli en op 1 en 2 Aug. RUIT INGETRAPT. In ons nummer van Maandag werd mede gedeeld, dat een bezoeker van bet café Jans straat 59 uit baldadigheid een ruit van dat perceel had ingetrapt, waarbij hij een wond aan den linkervoet kreeg. Deze bezoeker verzoekt ons mede te deelen, dat de zoon van den caféhouder hem onverhoeds had aangevallen, hem zulk een slag gaf, dat zijn bovenlip ernstig geblesseerd werd, waarna do bezoeker op straat werd gesmeten. Eerst daarna trapte hij in een oogenblik van drift de ruit in. UIT DE PERS. BEGRAFENIS J. N. HENDRIX. Ter aanvulling van hetgeen wij in ons vorig numer vermeldden van de begrafenis van wijlen den heer J. N. Hendrix nog het volgende Onder de aanwezigen waren verder: na mens de R.K. Bouwpatroons, de heer F. Schuurmans, namens het Kieskringbestuur te Amsterdam J. C. Berger, de Ned. Bouw vakpatroonsbond was vertegenwoordigd door de heeren Thyssen en De Haan; mr. G. C. Kropmans, namens het gemeentebestuur van Amsterdam, alsmede de raadsleden, de hee ren W. J. Carels, J. ter Haar, dr. I. H. J. Vos, Th. M. Ketelaar, burgemeester Colijn van Nieuwer Amstel, dr. W. Lulofs, dir. van het gem. electr. bedrijf te Amsterdam, het sta tenlid L. H. van Rooyen, mr. O. Gosellng, lid van den partijraad; de voorzitter van den raad van toezicht op bedrijven, Dr. Th. v. d. Waerden, lid van de Prov. Staten; de heer Ouwendag, lid van den raad van arbitrage in de bouwvakken, mr. Jansma, secretaris van den Zuiderzeeraad; P. de Vilder, namens katholiek Amsterdam; J. de Boer, voor zitter van de Alg. R.K. propagandaclub; het Eerste Kamerlid prof. dr. Steger, en talrijke vooraanstaande personen uit katholieke krin gen. Er waren veel bloemen. Aan het graf werd niet gesproken, doch eenige Onze vaders werden voor den overledene gebeden. Dc heer Hendrix herdacht. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft wethouder Wibout als waarnemend voorzitter naar aanleiding van een ingeko men mededeeling betreffende het overlijden van den heer J. N. Hendrix. den overledene in dankbare bewoordingen herdacht, terwijl alle raadsleden zich van hun zetels ver hieven. De wethouder wees erop, dat de heer Hendrix van 19031919 lid is geweeü van HERDENKING VAN 1831. De Avondpost schrijft: In het verslag der jongste Jaarvergadering van de verceniging „Ons Leger" komt het volgende voor: „De voorzitter deelde o.m. mede, dat weliswaar van regeerlngswege ls afge zien van een leger-revue ter herdenking van de gebeurtenissen van 1831 doch dat het bestuur binnenkort in de gelegenheid hoopt te zijn, te zorgen, dat die gebeur tenissen aan de vergetelheid worden ontrukt". Met andere woorden: we krijgen tóch een herdenking van „de gebeurtenissen" in 1931. Het is aan de pers gelukt, door tijdige pu blicatie en doot zeer besliste crltlek, de Re geering te doen terugkomen van haar plan, om een herdenking te organisecren van de veldtocht tegen België ln 1931. Een plan, dat in de gegeven omstandigheden weinig min der dan funest was. Maar geen nood: „Ons Leger" za 1 het nu doen. In dezen dtep- ernstigen tijd, nu alles woelt cn werkt en worstelt om vrede: nu ln Engeland alle partijen gezamenlijk daarvoor betoogen; nu de groote Ontwapenlngs-conferentic in het vooruitzicht is; nu speciaal met België de zaken in het goed spoor moeten worden geleid nu komt de vereeniging „Ons Leger" en zegt: de Regeering heeft wel afgezien van haar leger-revue-plan, maar wij zullen toch zorgen, dat er een herdenking komt. Wij willen afwachten, in welken vorm deze herdenking zal plaats hebben. Maar reeds nu wenschcn wij te constateeren, dat de vereeniging „Ons Leger" de zaak, welke zij voorstaat, met een dergelijk plan veel meer kwaad dan goed doet. Wij zullen dan ook niet aarzelen het te zijner tijd eventueel zoo krachtig mogelijk te bestrijden. Wie niet gevoelt, dat het. voor dergelijke herdenking geenszins de tijd ls, moet dan maar cenigszins luid tot de orde worden ge roepen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11