BUITENLAND. DE MAN OP DEN ACHTERGROND. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 16 JULI 1931 Dr. Hjalmar Schacht's invloed. KRACHTIGE MAATREGELEN. De wederopneming van Let betalingsverkeer. Disconto tot 10 pCt. verhoogd. Beleeningsrente tot 15 pCt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het nieuws uit Duitschland kan op de vol gende wijze worden samengevat: Hoe hachelijk de financieele toestand is, blijkt uit het feit, dat het disconto met 3 pet. verhoogd is (tot 10 pet.) en de beleenings rente met 7 pet. (tot 15 pet.) Dit is buiten de Credietbeperking een extra maatregel van de Rijksregeering, met het oog op de herope ning der particuliere banken en dus een ex tra rem op eventueel te sterke eischen. In een uitvoerig communiqué werden de voorwaarden bekend gemaakt, voor de we deropneming van het betalingsverkeer. El ders in deze rubriek drukken wij de voor waarden af. Er blijkt onder anderen uit, dat men krachtige maatregelen genomen heeft om de uitbetalingen van loon en der- gelijken mogelijk te maken. De banken zijn verplicht van diegenen die geld voor dat doel willen opnemen krachtig gedocumenteerde bewijzen te eischen, zooals loonlijsten, voor zien van een stempel der plaatselijke Kamer van Handel en Nijverheid! Gisteren schreven wij dat er geruchten gingen omtrent het eventueele aftreden van Dr. Luther als directeur van de Rijksbank. Deze geruchten blijven hardnekkig. In ieder geval is het zeker dat de vorige directeur, Dr. Hjalmar Schacht, aan de be raadslagingen van het Rijkskabinet met de bankdirecties, heeft deelgenomen en dat de maatreregelen die met ingang van den 15den van kracht werden, van hem zijn ■uitgegaan. Schacht is in ieder geval de krachtfiguur op den achtergrond, de man van wien men verwacht dat hij schoon schip zal maken, in samenwerking met de regiering Bruening, een samenwerking die slechts van techni- schen aard zal zijn, omdat het bekend is, dat Schacht de politieke inzichten van Brue ning niet deelt. Gisteren schreven wij, dat een herbenoe- ming. van Schacht tot directeur van de Rijksbank, juist om deze reden niet waar schijnlijk is. Een oplossing zou het zijn wan neer Schacht tot Rijksdeviezencommissaris werd benoemd. De kans' daarop is in ieder geval groot, hoewel het thans niet meer uit gesloten is dat men toch over alle politieke bezwaren heen stapt en Schacht ondanks alles tot president van de Rijksbank benoemt Luther zou dan minister van Economische Zaken kunnen worden, de portefeuille die reeds sedert lang onbezet is gebleven. Voor het oogenblik is het echter van ge ringe beteekenis welke functie Schacht offi cieel zal bekleeden. Hoofdzaak is, dat door zijn inspiratie krachtige maatregelen geno men zijn, die verademing mogelijk maken. Ook Schacht schijnt het te zijn, die het ge vaarlijke plan tot uitgifte van rentemarken ontraden heeft. Deze uitgifte zal in ieder ge val niet doorgaan. L. A. Duitschland Officiëele mededeeling van de Rijksbank. BERLIJN, 15 Juli (V.D.) Dc Rijksbank verstrekt het volgend communiqué: Heden is de goud- en deviezendekking der Rijksbank beneden 40 pet. gedaald. De Rijksbank acht het niet juist te wach ten met de verhooging van haar disconto rente tot de bij paragraaf 29 van dc Bankwet vereischte voorwaarden vervuld zijn, doch zij heeft reeds vooruitloopend op deze verplich ting heden met ingang van 16 Juli van dit jaar de disconto tot 10 pet verhoogd. Tege lijkertijd is de beleeningsrente vastgesteld op 15 pet: Geert beurs tot Zaterdag BERLIJN, 15 Juli (V. D.) Naar de Duitsche Handelsdienst verneemt, heeft het Beurs- bestuur besloten den handel in effecten en metalen tot Zaterdag 18 Juli stop te zetten. Een beslissing over den handel in deviezen is nog niet genomen. Ook geen deviezenhandel tot Zaterdag. BERLIJN, 15 Juli. (V. D.) Het Berlijnsche beui'sbestuur bevestigt het bericht betref fende de sluiting der beurzen tot Zaterdag en deelt mede, dat ook de handel in deviezen tot en met Zaterdag niet zal plaatshebben. Ook de beurs te Hamburg blijft gesloten. HAMBURG. 15 Juli (V. D.) Het Bestuur van de Beurs voor Waardepapieren te Ham burg maakt bekend: t „Op verzoek der Rijksregeering blijft de Effecten- en Deviezenbeurs volgens bevel van den Senaat, tot en met Zaterdag voor eiken handel gesloten. Officieele noteeringen voor effecten en deviezen hebben niet plaats. Over de verdere regeling van het beursbestuur zullen bijzon dere besluiten worden genomen. Verordening voor 't weer- opnemen van het betalings verkeer. BERLIJN, 15 Juli (V. D.) Heden is de nood- verordening inzake het weder opnemen van het verkeer in deviezen en het publiceeren van koersen bekend gemaakt. Deze nood verordening bepaalt o.a. het volgende: De rijksregeering wordt gemachtigd het wederopnemen van het betalingsverkeer te regelen. Zij kan maatregelen nemen tot be scherming tegen de gevolgen van het slui ten der banken. Tevens wordt de rijksregee ring gemachtigd voorschriften te geven voor het verkeer in buitenlandsche betalingsmid delen en het publiceeren van koersen van effecten en edele metalen. Deze verordening wordt den 15en Juli van kracht. In aansluiting hierop heeft de rijksregee ring verordeningen uitgevaardigd over het publiceeren van koersen waarin o.a. wordt vastgesteld, dat in openbare bekendmakin gen of mededeelingen, die bestemd, zijn voor een grooten kring van personen opgaven, die betrekking hebben op prijzen tegen welke buitenlandsche betalingsmiddelen verhan deld, aangeboden of gevraagd worden, niet mogen worden gedaan, tenzij het officieel vastgestelde koersen van de beurs betreft. De rijksregeering wordt gemachtigd uitzonde ringen toe te staan Deze bepalingen gelden tevens voor termijntransacties in koper, zink, tin en lood. Overtreding van bovenstaande bepalingen wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden, een geldboete, of beiden. Over het verkeer met buitenlandsche be talingsmiddelen wordt het volgende vastge steld: Buitenlandsche betalingsmiddelen mogen slechts tegen binnenlandsche betalingsmid delen worden verkregen door bemiddeling van de Rijksbank en kunnen slechts bij de Rijksbank of haar intermediair worden ge ïnd. De Rijksbank kan de bevoegdheid tot in en verkoop (als commissionnair of voor eigen rekening) aan andere credietinstellin- gen geven. De Rijksbank is bevoegd uitzon deringen toe te staan. Termijnhandel in buitenlandsche betalings middelen of vorderingen in buitenlandsche valuta of in edele metalen tegen binnenland sche betalingsmiddelen is verboden. Als betalingsmiddelen in den zin van deze verordening worden beschouwd munten, pa pieren, bankbiljetten, cheques, wissels, pro messes e.d. Vorderingen in buitenlandsche valuta in den zin van deze verordening zijn vorderingen, waarbij de schuldeischer aan spraak heeft op uitbetaling in buitenland sche valuta. Buitenlandsche betalingsmiddelen en vor deringen in buitenlandsch geld waarvoor een officieele noteering te Berlijn wordt gege ven, mogen tot geen hoogeren prijs als de laatstbekend gemaakte officieele Berlijnsche noteering verhandeld worden. Wanneer geen officieele noteering gegeven wordt mogen zij niet verhandeld worden tegen een hoogeren prijs dan de laatst bekend gemaakte offi cieele Berlijnsche noteering. Transacties, die afgesloten worden met overtreding van deze bepalingen zijn niet gel dig. Deze ongeldigheid mag echter niet ten nadeele zijn van personen, die de nietigheid van de door hen aangegane transactie niet kenden. De rijksminister van handel, of een door hem aan te wijzen instantie kan iedere gewenschte inlichting inzake het verkeer met buitenlandsche betalingsmiddelen eischen, o.a. het overleggen van boeken en bescheiden. De geruchten omtrent Dr. Schacht. BERLIJN, 15 Juli (V. D.) Ten aanzien van de saneeringsmaatregelen, welke op grond van de noodverordening zullen worden afge kondigd, verluidt o.a., dat de vroegere pre sident van de Rijksbank dr. Schacht bij de uitvoering er van een belangrijke functie zal vervullen. Deze geruchten vinden voorname lijk hun oorsprong in het feit, dat dr. Schacht aan verscheidene besprekingen in de Rijkskanselarij en in het ministerie van financien heeft deelgenomen. De berichten evenwel over een aanstaande benoeming van dr. Schacht tot Valutacommissaris met bui tengewone volmachten zijn voorbarig. Van andere zijde wordt ook de naam van den president van de Pruisische staatskas Dr. Klepper genoemd. In politieke kringen even wel is men van meening, dat van een be noeming van dr. Klepper geen sprake zal zijn. Verder wordt gemeld';, dat van de zijde der Duitsche Volkspartij geëischt wordt, dat dr. Voegler zal worden belast met het mi nisterie van economische zaken, yan be- I voegde zijde wordt deze kwestie evenwel niet actueel genoemd. Hij weigerde indertij d het Plan-Young te onderteekenen. Vermindering van deviezen bij de Rijksbank. BERLIJN, 15 Juli (V. D.) Naar de Duitsche Handelsdienst verneemt, is de deviezenvoor raad van de Rijksbank gedurende de laatste dagen sterk verminderd en bedraagt deze vermindering sinds Maandag 13 Juli onge veer vijftig tot zestig millxoen Rijksmark. Overeenstemming te Parijs? PARIJS, 15 Juli (V. D.) Naar, volgens hier binnengekomen berichten, verluidt, is tussclren de Fransche regeering, Henderson, Stimson, en de Italiaansche regeering over eenstemming bereikt inzake het opheffen van het Fransche pantserkruiserprogram, op voorwaarde, dat Duitschland zijn pantser- schepenprogram opgeeft. De rijksminister van financiën over den toestand. BERLIJN, 15 Juli (V.D.) Hedenavond heeft de rijksminister van financiën, Diet rich, een rede gehouden voor de radio, over „De afwikkeling van de sluiting, der banken en de nieuwe noodverordening". De minister legde er den nadruk op, dat het rijk van zijn kant met scherpe (maatregelen getracht had de begrooting in orde te brengen. De onderhandelingen met Frankrijk over het plan Hoover, hebben, doordat zij twee weken geduurd hebben, bijgedragen tot de verontrusting van de wereld. Het gevolg hier van is geweest het terugtrekken van de ere- dieten op korten termijn, 'hetgeen een groot gevaar beteekent voor het Duitsche bedrijfs leven. Een tweede punt, waardoor de vertrouwens crisis in de hand gewerkt is, is dat wij in Duitschland een groot aantal menschen heb ben, die alle door de regeering genomen maatregelen naar beneden trekken en onze verhoudingen dermate verslechteren, dat het niet meer verantwoord worden kan. Daar door is in het buitenland het 'geloof ont staan, dat wij op zijn minst gezegd niet sparen. De berichten over de kapitaalvlucht zijn overdreven. Vervolgens ging de minister over tot be spreking van de nieuwe noodverordening. Er is voor gezorgd, dat de ontvangers van salaris sen -en loonen, rentetrekkenden en steun- trekkenden ontvangen, wat zij te vorderen hebben. De Rijksbank heeft maatregelen genomen opdat de loonuitbetalingen, ondersteuningen e.d. Donderdag in het reine kunnen worden gebracht, natuurlijk alleen ten opzichte van die firma's die in staat zijn langs den ge wonen weg deze gelden op te eischen. Wan neer dan ook in dit verband hier of daar een-ige moeilijkheden mochten ontstaan, moet hieruit niet onmiddellijk een besluit getrok ken worden ten opzichte van het algemeen. De bij het sluiten der banken betrokken instellingen met uitzondering van de Pri- vatnotenbanken en de Duitsche Gouddiscon- tobank mogen alleen contante betalingen -doen in den tijd van 16 tot 18 Juli'a.s. voor zoo ver 'de ontvanger de betalingsmiddelen kan bewijzen baar geld noodig te hebben ter •betaling van loonen, salarissen, pensioenen, werkloozen- en crisis ondersteuningen, ver plichtingen tegenover verzekerden in de sociale verzekeringen, belastingen en open bare bijdragen. Verder mogen contante betalingen nog ge schieden voor zooverre deze binnen de be treffende instelling geschieden, voor zoover daarmede betalingen verricht worden ter doorvoering v.an den wet inzake arbeidsbe middeling en werkloozenverzekering en voor zoover betreft betalingen aan een verzekerde ter nakoming van een plicht tot het doen van een bijdrage. FranErfik. De besprekingen van Henderson te Parijs. PARIJS, 15 Juli. (V. D.) De Britsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Henderson, heeft Woensdagmorgen, zooals reeds te voren was vastgesteld, de Internationale Koloniale Tentoonstelling bezocht. Vervolgens bracht Henderson een bezoek aan den Franschen minister van Buiten landsche Zaken, Briand, met wien hij aan de Quai d'Orsay lunchte. Aan dit noenmaal werd mede aangezeten door den Franschen premier, Laval, de mi nister van Financien, Flandin, en de minister van Koloniën, Paul Reynaud. Aangezien het verblijf van Henderson te Parijs officieel verband houdt met de Brit sche Week ter Koloniale Tentoonstelling, worden geen officieele communiqué's ver strekt over de besprekingen, die Heixderson voert met de vooraanstaande leden der Fransche regeering. Men vermoedt evenwel dat naast de be- bespreking over den toestand in Duitschland, de kwestie der Fransch-Italiaansche Vloot- overeenkomst van beteekenis is. Naar verluidt heeft Henderson uit Londen een geheel uitgewerkt plan medegebracht, dat voor beide partijen aannemelijk compro mis inhoudt. Van andere zijde verluidt, dat Henderson voornemens zou zijn de Fransche regeering te overreden den voorgenomen bouw van het 23.000 ton metend pantserschip op te geven, ten einde aldus Duitschland moreel te ver plichten ook zijnerzijds af te zien van de uitvoering van- zijn vlootprogram. De Amerikaansche Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken is Woensdagmiddag uit Rome, te Parijs gearriveerd. Ook Stimson zal, naar verluidt, met zekere voorstellen bij de Fransche komen. Deze voorstellen zouden geschikt zijn een accoord met Italië nopens het Vlootvraagstuk te bewerkstelligen. Frankrijk verwacht niet de betaling van de herstelbetaling BERLIJN, 15 Juli (V.D.) Uit New-York wordt gemeld dat heden bij het departement van Staat te Washington een telegram is ontvangen van den Amerikaansch-en am bassadeur te Parijs, Edge, waaiun deze rae- deelt, dat Frankrijk de Bank voor Interna tionale Betalingen heeft medegedeeld de moi-gen vervallende betaling van de Herstel- annuiteit niet te verwachten. Het a.s. bezoek van MacDonald BERLIJN, 15 Juli. (V.D.) Zooals reeds is medegedeeld zal de Britsche premier met gevolg de reis van Londen naar Berlijn per vliegtuig afleggen. Daartoe zullen drie mili taire vliegtuigen worden gebruikt, die na een tusschenlanding te Rotterdam, hetzelfde parcours naar Bei-lijn zullen volgen als dè gewone verkeersvliegtuigen. De toestellen dragen rood-wit-blauwe strepen en rozetten. België. Duitsche badgasten verlaten België. BRUSSEL, 15 Juli (V.D.) De gebeurte nissen in Duitschland hebben onder de Duit- schers die aan de Belgische kust hun va- cantie doorbi-engen, groote onrust gewekt. De banken weigeren Duitsch geld te wisse len. De Duitsche badgasten hebben de hotels voor een groot deel verlaten. Dinsdagmor gen zijn alleen uit Blankenbergen 500 Duit- schers vertrokken zoodat dit een gi-ooten in vloed zal hebben op de welvaart der nering doenden. Engeland. Koersdaling van het Engelsche pond. BERLIJN. 15 Juli (V.D.) Door omvang rijke credietopzeggingen door Fransche banken te Lond-en en den internationalen toestand is het pond sterling heden op de in ternationale beurzen op sensationeele wijze teruggeloopen. De frankenkoers beliep 123, doch later trad een hei-stel in tot 123.40. De dollarnoteering bedroeg 4.84 1/2 en herstelde zich later tot 4.85 1/4. Ook op de andei-e geldmarkt liep het pond sterling terug te Amsterdam tot 12.02 en te Zurich tot Brltscfa-Indië. Een verzoek van Gandhi. LONDEN, 15 Juli (V.D.) De correspon dent van de „Daily Telegraph" te Allahabad meldt, dat Gan-dhi, die morgen te Simla wordt verwacht voor een bezoek aan den onder-koning, voor het congres toestemming zal vragen te worden vertegenwoordigd door een delegatie van Congres-leiders op de ronde tafelconferentie in plaats van door hem alleen. Spanje. Nieuwe botsingen. 'MAiDRID, 15 Juli (V.D.) Na afloop van een communistische vergadering trachtten de deelnemers in optocht naar het Parle mentsgebouw te gaan om de zitting te ver storen. De politie kon niet verhinderen, dat de communisten met steenen wierpen naar de telefooncentrale, waarbij een inspecteur van politie en verschillende politieagenten werden gewond. Later wist de politie de orde te herstellen. In de telefoonstaking is nog geen verande ring gekomen. ONDERTEEKENT hef formulier op de 1e pagina van hef 1e Blad. DOET UW PLICHT. CHR. KINDERKOOR „ZANGLUST" Bovengenoemd koor, dir. Jac. Zwaan, heeft gisteravond een concert gegeven in het i_ sticht „Meer en Bosch" te Heemstede. Dit concert, dat plaats zou hebben in den tuin, moest door de weersgesteldheid in 't bosch huis gegeven worden. Verlangend zaten de patiënten daar te wachten op de komst der kinderen. Van half acht tot negen uur hebben de kinderen ge- vongen. De menschen genoten volop van de lieve zand der kinderen en van de soliste mej. van Donselaar. Voortreffelijk was de piano-begeleiding door de heeren Kroese en Roozendaal. Hartelijk klonk het appalus na elk ge zongen nummer. Na het concert wei-den de kinderen rijkelijk onthaald op chocolade en koek Ongeveer half tien ging het vroolij- ke gezelschap weer huiswaarts. Een woord van hulde aan den heer Jac. Zwaan voor zijn moeite voor dezen genot vollen avond, gegeven aan de patiënten van Meer en Bosch. Bovengenoemd koor is voornemens een boottocht te houden op Maandag 27 Juli naar Alkmaar en Bergen. Afvaai-t 's mox-gens 7 uur van de Kikkert. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Bureau van politie Smedestraat, 2 ballen. Kruijer, Leidsche- traat 29, foudraal, v. Eeden, Bakenesser- straat 18, halsketting. Korte, Koningsteyn- straat 17 rd„ halsketting. Reekom, v. Oor schothofje 44 c, mesje. Kaaks, v. Zeggelen- straat 9, horloge met ketting. Spruijt, Thom- sonlaan 27, hond. Kennel Fauna, Pai-klaan 119, hond (gebr. door Beute, Rozenhage- jlein 1). Bureau van politie, Smedestraat, xandschoen. v. Meurs, Kritzingerstraat 17, kerkboek. Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, kat (geb. door Moore, Uitenboschstr. 15). Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebr. door J. Winkel, Brouwersstraat 1291. Verx-é, Scho- terweg 74, kat. Visser, Berkenstraat 44, kat. v. Norde, Nazorgstraat 2, kat. Bureau van politie, Smedestraat, maat. v. d. Blom, Lelie straat 46 b., mand. Rijbx-oek, Laxige Marga- rethastx-aat 30 rd., regenjas en zweep. Koster Lange Poellaan 38 x-d., rijwielbelastingplaatje J. L. Klaossen, Lucas Meijerstraat 20, rijwiel. C. v. Asperen, Berkexxstra.t 42, rijwiel. Brink man, Kerkhofstraat 7 b, sleutels. Hommers, Hofdijkplein 21, schoenexx. BEKROOND Op de onlangs te Brussel gehouden ten toonstelling verwierf de firma H. Cax-lee voor haar inzending Lathyrus een gouden medaille met lof der jury. Dezer dagen werd te Enschedé de nationa le Lathyrustentoonstelling gehouden en daar zag dezelfde firma haar gx*oep bekroond met een gouden medaille, terwijl zij tevens een zilveren medaille verwierf voor de beste La- tliyxus-nieuwigheid „Amy Johnson"- EEN TREIN, die hel spoor bijster was. Het is wij wel eens overkomen na het over stappen in een anderen trein aan een station, dat ik enkele minuten na het vertrek plotse ling rechtop ging zitten, links en rechts angstig de raampjes uitkeek, een vraag stelde aan een medepassagier en dan ietwat moedeloos in mijn hoekje tex-ugzakte, be rustend in het niet te veranderen feit dat ik een verkeerden trein genomen had. Misschien hebt gij zooiets ook wel eens meegemaakt. Zoo ja, dat kexxt gij het mach teloos gevoel, dat u dan bekruipt: gij zit in den trein en gij moet meerijden. En dit be treft u dan alleen; hoogstens wacht op het door u verlangde station iemand te vergeefs op u, of mist gij een belangrijke bespreking. Stelt u zich nu echter eens in de plaats van een machinist, die tientallen reizigers op een bepaalde plaats moet brengen en die merkt, dat hij op eexi volkomen verkeerd spoor is! Dit gebeurde in Engeland. De exprestrein van Euston naar Manchester, dwaalde in Crewe van den goeden weg af, en geraakte op een zijspoor naar Liverpool. De machinist bemerkte dit pas een kilometer of drie na Crewe. Hij stopte onmiddellijk, doch het was een onmogelijkheid om dien afstand achteruitrijdend weer te kunnen afleggen.. Hij was gedwongen nog enkele K.M. dóór te gaan vóór een locomotief aan de staart van den trein gekoppeld kon worden, die hem terugbracht tot Cx-ewe. En toen, 2 uren nadat hij Crewe voor het eerst verlaten had, vertrok de trein nog maals, nu in de goede richting. JUBILEUM P. J. E. VAN DEN BERG Heden herdacht de heer P. J. E. van den Berg den dag, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad als letterzetter bij de firma Joh. Enschedé én Zonen op de afdeeling parti culiere lettex-zetterij. Er had zich een commissie gevormd be staande uit de heeren J. V. van Acker en H. Rij kens, die hem per auto van zijn huis haalde. Op de afdeeling nam de heer Rijkens het woord. Hij schetste den loopbaan en het werken van den jxxbilaris en zeide o.m., dat hij, ten tijde van Paxxl Kruger als typograaf op de Zuid Afrikaansche Staatsdrukkerij werkzaam is geweest en een gedeelte van den boerenkrijg heeft meegemaakt. Namens zijn collega's bood spreker hein een prachtigen leuningstoel en een bloem stuk aan. De jubilaris dankte met een kort woord. Ook van de firma ontving de jubilaris bloemen, terwijl hij later op den dag ten kantore van een der firmanten werd toege sproken. De heer Van den Berg ontvixig de gebruikelijke enveloppe met inhoud. NUTSKWEEKSCIIOOL Toelatingsexamens. Toegelaten tot dé eerste klasse: Anna Groot te IJmuiden, Johanna Smit te Haar lem, Nelly Tegel te Beverwijk, Alida Koppen te Haarlem, Anna van Leeuwen te Haarlem, Grietje Lindeblad te IJxnuiden. Henderina Hennis te Zandvoort, Hans Pels te Haax-lem, Christina Lugtig te IJmuiden, Jeannette Mulder te Zandvoort, Hilda Dhooge te Zand voort, Dox-a Doeksen te IJmuiden, Tx-ees van der Werff te Velsen, Johanna Janserx te Haarlem, Elisabeth van Twisk te Bloemen- daal, Willy Scholten, Jacoba de Graaff, Aria Polderman en Jelly de Ridder, allen te Haar lem, Lettie Wormsbeeher te Heemstede, Ma ria van Rees te Bloemendaal en Margot Wil mot te Heemstede. Tot de tweede klasse: Wilhelmina Vos te Bloemendaal, Hilda Leussen te Overveen, Alida Kroon te Bloemendaal, Jetskalina Koster en Nelly Toeset te Haarlem en Meika de Boer te Amsterdam. Tot de derde klasse: Jantina Appeldoorn, Guurtje Zwart en Greet Rïgbers, allexi te Haarlem, Maria Wiersma te Bloemendaal en Corrïe de Joxxg te Renkum. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Het secretariaat van de Haarlemsche red dingsbrigade voor Drexxkelingen verzoekt ons het volgende te berichten: Van Vrijdag 17 Juli a.s. af zal in de étala ge van de firma Heenk's Ijzerhandel, Groote' Houtstraat, worden tentoongesteld x-eddings materiaal van de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, van de Haarlemsche Red dingsbrigade en van verschillende brigades uit andex-e plaatsen. Verder zal te zien zijn het Audos zuurstof apparaat van het Technisch Bureau J. Dui ker, Den Haag en de Draeger Contralong of z.g. derde long van de Mij. „Oxygenium" te Schiedam, Wij hopen, dat deze tentoonstelling een groote belangstelling zal mogen ondervixxden van de Haarlemsche burgerij. GARAGEBRAND TE HILVERSUM. De Tel. verneemt uit Hilversum: Woensdagnamiddag is brand uitgebroken in de werkplaats achter de garage van den garagehouder Alberts in het Achter te Hil- versuixx. Wegens een lekkage in 'de benzine leiding van een vrachtauto had men het re servoir laten leegloopen en de leiding er uit gehaald. Enkele drxxppels benzine zijn toen op den grond gevallen en bij het lasschen is de benzine in brand gevlogen. In een oogen- blik tijds stond de werkplaats in lichtex-laaïe. - brandweer was direct ter plaatse, doeïi koxx niet voorkomen, dat twee auto's erx een kraanwagen in vlammen opgingen. De werk plaats braxidde geheel uit. De waterschade is zeer groot. Verzekering dekt de schade. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amazone vertr. 15 11 u. v. Havre, West-Indië naar Amsterdam. Colombia 15 te Barbados v. Amsterdam. Gelria 15 v. Amsterdam naar Buenos-Ayres. Heemskerk 14 te East Londen v. Rotterdam. Jagersfontein vertrekt 15 19 u. v. Antwerpen, Beira naar Rotterdam. Modjokerto 15 v. Rotterdam n. Londen. Montferland 14 te Buenos-Ayres v. Amsterdam Munster 10 v. Florianopolis, Amsterdam naar Zuid-Amerlka, Nieuw Holland 14 te Penang v. Singapore. Oldekerk 14 te Dairen, Japan n. Rotterdam.. Pernambuco 15 te Antwerpen, Amsterdam n. Zuid-Amerika, P. C. Hooft 14 v. Algiers, Amsterdam n, Ba tavia. Randfontein 15 te Antwerpen, Amsterdam n. Zuid-Afrika. Sibajak p. 14 21 u. Suez, Rotterdam naar Batavia. Springfontein p. 14 Ouessant, Amsterdam n. Zuid-Afrika. Tjileboet 13 v. Hongkong n. Batavia. Wissekerk 14 te Marseille, Beira n. Rotterdam Waterland 14 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14