VERKADE! REEP IOCEN IETS GOED BINNENLAND .HET SLAGEN Het Raadsel van Tanbuck Hall HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 16 JULI 1931 KLEINHANDELSPRIJZEN VAN VERBRUIKSARTIKELEN. pE AANPASSING AAN DEN GROOTHANDEL Door den minister van Arbeid, Handel en Hijverheid werden de hoogleeraren prof. dr. N. J. Polak te Rotterdam en prol'. H. A, Kaag te Tilburg uitgenoodigd van advies te willen dienen in zake de vraag, door welke oorzaken en in welke mate de kleinhandelsprijzen van tal van verbruiksartikelen de groothandels prijzen van die artikelen (of van de grond stoffen voor de vervaardiging daarvan) bij daling niet onvoldoende volgen. liet eerste gedeelte van het ter zake door genoemde hoogleeraren uitgebrachte rapport, de tarwe-, bloem- en broodprijzen betreffen de, verscheen onlangs. Als tweede gedeelte is thans als no. 4 der verslagen en mededeelin- gen van de afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid openbaar gemaakt het verslag aangaande de melk-, boter- en margarine- prijzen, waaraan een vijftal tabellen en drie grafieken als bijlagen zijn toegevoegd. Tei opzichte van het artikel melk wordt ge constateerd, dat van een te trage aanpassing van de kleinhandelsprijzen aan die in den groothandel niet kan worden gesproken. Ook ten aanzien van de boterprijzen is de conclusie, dat de daling van de kleinhandels prijzen in het algemeen niet bij die van de groothandelsprijzen is ten achter gebleven. Een uitzondering vormt slechts Maastricht. Hoewel hier de marge gedurende het afgcloo- pen jaar doorgaans belangrijk onder het al gemeen gemiddelde bleef, vertoonde zij sedert 1927 een voortdurende stijging. Het schijnt echter onrekelijk de zeer lage marge van 1927 voor de volgende jaren als maatstaf aan te nemen. Bijzqnder fraai is de aanpassing te Eindhoven. Ten opzichte van de margarine wordt ge durende de laatste paar jaren voor de grond stoffen, zoowel plantaardige als dierlijke, een algemeene en scherpe prijsdaling geconsta teerd. De vrij verkochte niet onder fabrieks merk verhandelde goedkoopere kwaliteiten margarine vertoonen een over het algemeen tamelijk bevredigende prijsaanpassing. Voor de meest bekende onder fabrieksmerk is er evenwel een zeer trage, uiteindelijk door merkverandering teweeggebrachte aanpas sing. DE WEDEROPBOUW TE VINCENNES. FlNANCIëELE POSITIE VAN HET COMITë Mr. D. Fock heeft namens het uitvoerend comité voor de Nederlandsche deelneming aan de tentoonstelling te Vincennes aan het Nationaal Steun-Comité Parijs 1931 een brief gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Het comité is van oordeel, dat. het Natio naal Steuncomité in verband met de inzame ling, behoort te beschikken over eenige ge gevens aangaande de financieele positie. „In de eerste plaats kan ons comité al dus gaat het schrijven verder u mededee- len, dat de afwikkeling der verzekeringen nog in vollen gang is en dat ons comité tot dus ver nog geenerlei uitkeering heeft ontvangen. Men behoort te onderscheiden tusschen de verzekering van het gebouw en de verzeke ring van de inzendingen, Ons comité meent te mogen vertrouwen, dat de wederopbouw van het paviljoen uit verzekeringsgelden zal kunnen worden bekostigd. De te ontvangen gelden uit de verzekering der inzendingen zullen echter voor verreweg het grootste deel door ons comité moeten worden uitgekeerd aan de Instellingen en personen, wier eigen dommen in den brand verloren gingen. Ons comité zal dus alleen de beschikking behou den over de verzekeringsgelden betreffende zijn eigen inzendingen. Intusschen zal, in afwachting van de ver zekeringsgelden, zonder eenige onderbreking moeten kunnen worden doorgewerkt aan den wederopbouw van het paviljoen en aan de wederaanmaak der inzendingen en daarvoor zal het geld, wat na den brand in kas was, al spoedig niet meer toereikend zijn. De door U aangevatte nationale inzameling zal het comité dus in de eerste plaats aan kasmidde len kunnen helpen. Mocht te zijner tijd blijken, dat de beschik baar gekomen middelen ten gevolge van de offervaardigheid van het Nederlandsche volk een batig saldo opleveren, dan zullen de niet gebruikte gelden natuurlijk weder in de kas van het steuncomité terugvloeien ten einde dat comité dan in staat te stellen aan de schenkers een zeker percentage van de giften terug te geven RAMSAY MACDONALD OP WAALHAVEN VERWACHT. DE MINISTER TWEE UUR TE ROTTERDAM Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat Vrijdag a.s. 17 Juli de Engelsche eerste minis ter Ramsay MacDonald op weg naar Berlijn met 3 Engelsche militaire vliegtuigen, op Waalhaven zal landen, voor het innemen van benzine; eveneens op zijn terugreis Maandag 20 Juli. De drie vliegtuigen van minister-president MacDonald zullen Vrijdagmorgen om 10 uur te Hendon opstijgen en om 12.30 uur te Rot terdam een tusschenlanding maken. Tegen half drie zullen zij weer uit Rotter dam vertrekken en om circa half zeven des avonds op het vliegveld Tempelhof aankomen. De premier zal dus twee uur te Rotterdam blijven. STAATSRAAD A. W. F. IDENBURG, Naar Hét Vad: verneemt, is Staatsraad A. W. F. Idenburg, oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië Dinsdagavond voor geruimen tijd naar Zwitserland vertrokken. De heer Idenburg heeft zich hierdoor ont trokken aan alle huldiging in verband met zijn 70sten verjaardag op 23 Juli a.s. UTRECHTSCHE CREDIET- EN ASSURANTIEBANK. DE ROL VAN SALOMON LIEBERMANN. Het Hbld. meldt: Krachtens art. 59 der Wet op de Levens- verzekeringsbedrijf-1922 heeft de Verzeke ringskamer een rapport samengesteld over den toestand, de wijze van beheer en de ver antwoordelijkheid van vroegere en tegen woordige directeuren en commissarissen der N.V. Utrechtsche Crediet- en Assurantiebank, welke maatschappij thans kantoor houdt te Amsterdam en die, bij beschikking van de Arrondissementsrechtbank te Den Haag op 25 September 1925 onder noodregeling werd geplaatst, welk vonnis op 25 October van dat jaar in kracht van gewijsde ging. Het uitbrengen van het verslag werd ver traagd door zeer langdurige processen tegen zoo goed als alle houders van niet-volgestorte aandeelen; het laatste dezer processen liep eerst den 23 sten Juni j.l. af. Het omvangrijk rapport bevat drie hoofd stukken en een vijftal bijlagen. Hieraan ont leen en wij het volgende: De zaak begon reeds dadelijk op ongezonde basis, n.l. met een directeur, die het spaar - kasbedrijf niet kende. Onder hem was In kor ten tijd de zaak reeds leelljk vastgewerkt. De heer De Jong werd daarna opgevolgd door den heer J. W. E. van Everdingen, die er evenmin in slaagde de maatschappij in het goede spoor te brengen. Ook de benoeming van den heer J. A. Nachtsheim was niet be paald een gelukkige keuze. Onder diens lei ding werd de financieeie toestand steeds erger. Door suggestieve en optimistische mede- deelingen ontging de'ernst van dén töèstand' aan commissarissen. Intusschen kwamen de zaken in handen van de heeren P. en P. J. de Groot, waardoor men van kwaad tot erger kwam. Enkele maanden, nadat mr. E. B. M. Kortenoever in het college van Commissaris sen was opgenomen, werd Salomon Lieber- mann eveneens als zoodanig benoemd. Dit was in Augustus 1924. Sindsdien heeft deze de leiding genomen, zonder echter op den voorgrond te treden. De heer Edel van Twist, die gedurende ruim een jaar waarn. directeur is geweest, werd ernstig wanbeheer ten laste gelegd. Op de commissarissen dr. Van Ever- dingen en dr. Ou Saar rust een groot deel van de verantwoordelijkheid voor de slechte gang van zaken. De hoofdrol speelde Liebermann. die op on geoorloofde wijze activa van de U, C. A. B. naar andere Liebermann-instellingen, zooals de Gooische Hypotheekbank en Disconto- bank voor Credietinstellingen. overhevelde. De andere commissarissen treft het verwijt, dat zij hun naam aan een zaak onder Lieber mann of met Liebermann als leidende fi guur hebben verbonden en hem zijn gang hebben laten gaan. Men krijgt den indruk, dat zij zich met den gang van zaken weinig of niet hebben be moeid, instede van dien streng te contro leeren. Mr. Kortenoever was de eenige, die tot het einde toe bleef; Liebermann was de hoofd schuldige. Indien het hem gelukt was voor de U. C. A. B., de verklaring van artikel 18 van de Verzekeringskamer (betreffende de levens vatbaarheid) te verkrijgen, hadden de zaken met Liebermann achter de schermen, nog veel ernstiger gevolgen kunnen hebben. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts, per regel CHOCOLADE 3 KLEURE 3 SMAKEN HET PETITIONNEMENT. AANBEVELING DOOR EEN REGIMENTS COMMANDANT. Een dienstplichtige uit Ede meldt aan Het Volk: Dinsdag heeft de commandant van het 22ste Regiment infanterie een toespraak ge houden tot de dienstplichtigen van dat regi ment, waarin hij wees op de noodzakelijk heid van het teekenen van het petitionne ment der Nederlandsche dagbladpers. Het is te hopen, dat andere commandanten dit voorbeeld zullen volgen en dat maatregelen getroffen zullen worden om de duizenden handteekeningen der dienstplichtigen niet verloren te doen gaan. LUNPARK TE DIEMEN. PLANNEN VOOR EEN KUNSTIJSBAAN. Te Diemen is een groot Lunapark verrezen De Msb deelt hieromtrent o.m. mede: Er zijn bouwwerken uitgevoerd in cement en er is zelf een monumentale ingang met 'n toren. In het Lunapark zijn voorts winkels en café's gebouwd en wanneer men door dit voorgeborchte heen is dan komt men aan de eigenlijke kermis. lederen dag arriveèren er nieuwe con- vooien, zware karren, volgeladen met vrach ten van de zonderlingste vormen. Dat zijn de „spullen", die achter de hooge muren van het Luna-park in elkaar worden gezet en die de oorzaak zijn, dat heel Diemen in een nerveuse spanning verkeert. Voorloopig echter valt er nog niet veel te zien. Alleen de Turksche schommel en de Achtbaan steken boven alles uit. Het is de bedoeling van den heer A. G. Giezen, die met zijn zwager den heer Janvier de exploitatie in handen heeft, het Luna park dezen zomer nog drie maanden ge opend te houden. Daarna wordt de kermis gesloten, hetgeen evenwel, niet wil zeggen, dat het dan met de pret is afgeloopen. Er zijn plannen .'van h'ét Lunapark 's winters een kunstijsbaan te maken. Voorts wordt er bij het Lunapark een groote tentoonstellingshal gebouwd, waarin men de eene tentoonstelling de ander wil laten afwisselen. Ook ligt het in het voor nemen in deze hal een zesdaagschen wieler wedstrijd te houden. Het vervoer van de stad naar het Luna park geschiedt van verschillende punten af met eigen vervoermiddelen, die de bezoekers ook des avonds tot uiterlijk 12 uur 's nachts, het sluitingsuur van het Lunapark, weer terug brengen. van de Groote Internationale Ontwapeningsconferentie is ook afhankeliijk van uw HANDTEEKENING onder het Petitionnement voor Internationale Ontwapening op de 1e pagina van het Ie blad. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN TE SLEEN. DE GEMEENTEKAS IS LEEG. Dinsdagavond, zoo meldt de N. R. Crt., is de gemeenteraad van Sleen in spoedvergadering bijeengekomen ter bespreking van den finan- cieelen toestand der gemeente. De raad heeft destijds besloten voor de heffing der gemeen tefondsbelasting de gemeente te plaatsen in de tweede klasse, hetgeen door den minister van binnenlandsche zaken niet kon worden goedgekeurd, in verband met het feit, dat de heffing van 100 opcenten op de fondsbelas ting in deze gesaneerde gemeente noodig is. De raad heeft nadien, ondanks de bezwaren der regeering besloten, de classificatie te handhaven en B. en W. op te dragen met de regeering de noodige besprekingen te dezer zake te voeren. Dinsdagmorgen heeft het ge meentebestuur de mededeeling ontvangen, dat de regeering niet bereid is eenigen verde ren financieelen steun te verleenen .zoolang de raad niet- gezwicht is voor den eisch van plaatsing in de derde klasse. De voorzitter, mr. Bontekoe, deelde in den raad mede, dat de gemeentekas zoo goed als uitgeput was, zoodat reeds deze week groote moeilijkheden zijn te verwachten en de ge meente niet in staat zal zijn loonen te betalen en ondersteuning aan behoeftigen uit te kee- ren. Zou de raad zich bereid verklaren zijn eerder genomen besluit In te trekken, dan zou had men spr. verzekerd, onmiddellijk van rijkswege voor de noodige financiën gezorgd worden. Spr. stelde daarom voor het eerder genomen raadsbesluit in te trekken en een nieuw besluit te nemen overeenkomstig den v/ensch van de regeering. Namens de liberale raadsfractie heeft het raadslid Eising zich evenwel tegen dit voor stel met kracht verzet. Spr. achtte het mis bruik maken van de positie, waarin de ge meente verkeert, om thans den inwoners hoo- gere belasting op te leggen dan in verreweg de meeste andere gemeenten moet worden betaald. De liberale fractie zou daarom tegen het voorstel van den voorzitter stemmen. De liberale wethouder Kamping sloot zich bij deze verklaring aan, evenals de s. d. wethou der Tellingen, het c.h. raadslid Kuperus en de v. d. heer Scheltens. Alleen de heer Moes a. r. verklaarde de gevolgen van een afwijzend raadsbesluit niet te durven aanvaarden en dus met het voorstel van den voorzitter accoord te gaan. Met 91 stemmen werd het voorstel van den voorzitter verworpen, zoodat hier mede het conflict tusschen regeering en ge meentebestuur in zijn meest kritieke stadium is gekomen. Wanneer de minister bij zijn ge nomen besluit blijft, dan zal deze week de ge meente Sleen al hare betalingen moeten staken. Naar in deze raadsvergadering werd meege deeld, heeft de regeering ten opzichte van de gemeente Emmen, die in dezelfde omstandig heden verkeert, een gelijke houding aangeno men, zoodat ook de raad van Emmen dezer dagen voor de uiterste beslissing zal worden gesteld. STOPZETTING VAN DEN GRENS- HANDEL DOOR DUITSCHLAND. ERNSTIGE ONTSTEMMING IN DE GRENSSTREKEN. De Tv/entsche correspondent van het Hbld. schrijft: Met ingang van Donderdag zal het verbo den zijn voor bewoners van de. Duitsche grensstreken om kleine hoeveelheden wa- rèn, dé z.g. „Frëimengen" uit Nederland naar Duitschland ih te voeren. Deze nieuwe maatregel is van grooter gewicht, dan alge meen wordt beseft. De middenstand in de grensplaatsen zal er n.l. in ernstige mate door worden getroffen. Er zijn op Neder- landsch gebied tal van winkeliers, die hoofd zakelijk bestaan van hetgeen ze aan de Duitsche grensbewoners verkoopen. Deze laatsten komen tal van artikelen in Neder land koopen, omdat de waren daar niet al leen goedkooper, maar over het algemeen van veel beter qualiteit zijn dan in het eigen land. Wanneer Donderdag aan de grens hoopt men nog steeds, dat het be sluit niet tot uitvoering komt index-daad de grenshandel wordt stilgelegd, worden tal van Nederlandsche zakenmenschen er de dupe van. De Duitsche douanebeambten verkeeren nog in onzekerheid over de te nemen maat regelen. De moeilijkheid is, dat het verbod alleen de Duitsche grensbewoners geldt. Een Nederlander die op reis gaat, mag rustig de toegestane hoeveelheden sigaren en tabak meenemen. In de praktijk zal de toepassing van dezen maatregel tot allerlei moeilijkhe den aanleiding geven. Niet alleen in Nederland, maar ook in Duitschland heeft het vei'bod van den grenshandel zeer ernstige ontstemming ver oorzaakt. Juist, nu de betrekkingen tusschen de beide grensgebieden meer en meer nor maal worden en de vormen van voor den oorlog gaan aannemen, komt de Duitsche regeering deze weer verstoren. Een ophef fing van dit verbod zal voor de betrokken Nederlandsche zakenmenschen een uitkomst beteekenen. Algemeen wordt gehoopt, dat onze regeering in dezen stappen zal willen doen. FEUILLETON. (Naar het Kngclsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 10) Het witgeschilderde, houten huis was lang- gestrekt en laag; het had één verdieping en viel direct op tusschen al de steenen huizen in don omtrek. Het was niet schilderachtig of mooi; het had geen ciikele architectonische aantrekkelijkheid en de geschilderde muren waren niet met klimplanten begroeid, maar zooals het daar met zijn rood pannendak tusschen de bouwlanden lag, gaf het toch een indruk van welvaart, voorspoed en veilige huiselijkheid. De steenen stalgebouwen voor paarden en koeien, lagen links van het huis met hun achtermuren daarheen gekeerd; ze waren vaix elkaar gescheiden door een, ook wlt-geschilderd houten hek, dat toegang gaf tot een bloementuin, 's Zomers en in den vroegen herfst prijkte deze met eexr weelde van veelkleurige bloemen; nu in November stond hij triestig-dor en kaal. Een tegel pad voerde van de poort aan den weg, waar de ceder stevig geplant stond als een trouwe schildwacht, naar het lage stoepje voor de voordeur. Toen Wain de laaggezolderde woonkamer binnentrad waar de familie altijd huisde, be halve dan bij zeer plechtige gelegenheden, als de bezoekers ln een wat killen stijven salon werden ontvangen, kwam hij, met zijn voor dergelijke dingen zeer ontvankelijk ge moed. terstond onder den indruk van de at mosfeer van vrede en evenwichtige, door geen twist of liefdeloosheid verstoorde ge lijkmoedigheid, die hier he e rechte. „Ga in dien armstoel bij het vuur zitten", noodde de heer des huizes, „het is kil en vochtig' buiten". Wain deed als hem gevraagd was en keek de kamer rond. Judith legde een hagelblank tafellaken op voor den maaltijd en haar moeder had zich teruggetrokken in de keuken om het een eir ander gereed te maken. Het vertrek, dat zijn licht ontving door twee vier kante vensters met kruisramen, was volge propt met ouderwetsche mahoniehouten meubels, met paardenhaar bekleed; aan de muren hingen kopergravures met tafereelen uit den Bijbel, de houten vloer was gedeel telijk bedekt met een Turksch kleed, dat ern stige teekenen van slijtage begon te vertoonen. Alles zag er overigens kraakzindelijk uit, oen blinkend getuigenis voor de huishoudelijke deugden van mevrouw Verily en haar mooie dochter. Ixr een Ingebouwd buffet tegenover den schoorsteen was het servies geborgen en daaruit, haalde Judith de borden en schotels die ze op tafel zette. Een boekenhanger met stichtelijke lectuur voltooide het meubilair, dat buitengewoon eenvoudig, ja bijna arme lijk was. Maar Wain begreep dat dit niet een gevolg was van noodzaak, maar van een tevredenheid des harten en een hoogerc gezindheid, die de waarde van het leven niet zoekt in uiterlijke dingen. Terwijl hij ln den ouderwetschen armstoel bij den haard zat, had Wain op dringend verzoek van zijn gastheer nogmaals een ver slag van de botsing gegeven, waarbij hij bescheidenlijk zijn aandeel in de redding van Judith zoo onbelangrijk mogelijk voorstelde. Maar de schrandere Verily was menscheia- kenner genoeg om te begrijpen, dat de jour nalist in dit opzicht de waarheid geweld aan deed 'en hij, overstelpte hem dan ook met dank betuigingen. Ten einde zich daaraan te onttrekken, stond Wain op en ging naar den schoor steenmantel om een in zilveren lijst gevatte fotografie te bekijken. Het was het portret van een knappen jongeman met een gevoe- ligen mond en diepliggende, ernstige oogen. „Lancelot Ashton!", zei Wain direct. „Kent u hem? vroeg Verily verwonderd. „Een jaar of drie, vier geleden heb ik hem wel ontmoet. Als ik me niet vergis, werkte hij toen voor zijn laatste examen in de rechten". „Lancelot Is inmiddels advocaat geworden maar hij heeft tot nog toe helaas niet veel succes gehad. En toch is hij hoogst begaafd eix intelligent. Arme jongen", Verily zuchtte, „hij heeft een hard leven gehad sinds zijn groot vader gestorven is, nu vijftien jaar geleden. Hij was toen tien jaar en opgevoed voor een leven van weelde en gemak. Maar hij heeft nu wel ondervonden wat het beteekent, als de fortuin eeix mensch'den rug toekeert". Verily schudde meewarig het hoofd en staarde daarop een poosje peinzend in het vuur. „Ik heb gehoord dat Pickering zijn gi-ootvader geruïneerd heeft", merkte Wain op. „Beste vriend", klonk het ernstig in ant woord op zijn woorden", vergeet nooit, dat elke zaak twee kanten heeft!" „Dan heb ik waarschijnlijk de slechtste zijde gehoord, voor zoover het Pickering be treft „Ik zeg u nogmaals, meneer Wain, dat u in dit huis, niets dan goeds over hem zult hooren. Over zijn betrekkingen met Gene raal Ashton kan ik niet oordeelen; daarover heb ik alleen maar de geruchten gehoord, die in omloop zijn en geruchten zijn zoo goed als altijd gelogen en bedrog. Daar gaat een man, die de waarheid wil kennen, niet op af. En Pickering zelf heeft me nooit verteld wat voor zaken hij met den ouden heer uitstaande had". „Maar het is toch een feit, dat Pickering Tanbuck Hall in bezit heeft, dat volgens recht en billijkheid aan den jongen Ashton toekomt", wierp Wain, die weer was gaan zitten' tegen. „Dat zegt Lancelot! Maar wie kan het weten? Generaal Ashton leidde een wild en lichtzinnig leven!" „Maar dat neemt niet weg, dat hij voor Pickering goed geweest is indertijd". „Volkomen waar. En ik ben overtuigd dat Morgan de eerste zou zijn om dat te er kennen". „Hij heeft de goedheid van den generaal anders slecht beloond!" „Dat zou ik niet zoo stellig durven zeg gen,, als u het doet", verklaarde de landeige naar met iets van vriendelijk verwijt in zijn stem. „Morgan is iemand, die niet mededeel zaam is over zij.n zakelijke aangelegenheden Maar ik weet wel dat Generaal Ashton speelde en dronk en handen vol geld ver- kwlsttte. Morgan leende hem geld, veel geld en toen de oude man stierf kwam Tanbuck Hall aan den geldschieter. Kan het niet een eerlijke verhouding geweest zijn zijn leenin gen met het landgoed als hypothecaire zeker heid? Toen er na den dood van den generaal geen stuiver meer over was, spreekt het vanzelf dat het onderpand aan den geld gever kwam! Eén ding weet ik wel: dat gene i-aal Ashton tot den dag van zijn dood. zich altijd gunstig over Morgan heeft uitge laten". „In ieder geval had Morgan het kleinkind toch kunnen helpen", meende Wain. „De jongen wilde de hulp niet aannemen, ofschoon die werd aangeboden. Ik ben daar zeif bij geweest!. Maar Lancelot had een on- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Eon paar droppels op de pijn. lijke likdoorn en oogenblikkelijk is de pijn verdwenen. Na twee of drie dagen kunt ge deze geheel pijnloos verwijderen. »Gets-lt«, het eenige anti-lik. doorn middel, heeft nog nimmer gefaald om onmiddellijk ver- Irc.'iliiig Ie geven. In 3 Seconden yerdwëhèh' MOORD OP AMELAND. BEKENTENIS VAN EEN PREDIKANT. De N.R.C. bericht: Dinsdag, na de begrafenis te Boelenslaan bij Buitenpost, van het stoffelijk overschot van de predikantsvrouw, mevrouw A„ die Zaterdag bij de Amelandsche kust verdronken zou zijn, heeft haar echtgenoot dr. J. L. A, predikant in een Zeewwsch-Vlaamsche ge- meente, aan de politie bekend, dat hij zijn vrouw heeft vermoord. De heer A. is opgesloten in de marechaussee, kazerne te Buitenpost. Het blad zegt nog de verdere bijzonder, heden Zooals reeds Maandag bericht werd, had den ds, A, en zijn 25-jarige echtgenoot© te Nes op Ameland een ifetstocht langs het Noordzeestrand naar bet Oerd ondernomen. Mevrouw A. zou hebben voorgesteld een bad te nemen. Zij zou onmiddellijk, nadat zij zich te water had begeven, onwel zijn geworden. Haar echtgenoot zou zijn toegesneld en haar aan land hebben gedragen. Kort daarop pas seerden een paar voorbijgangers, die bijstand verleenden en medische hulp inriepen. Dr. Thorbecke vertoefde echter te Hollum, zoo- dat het geruimen tijd duurde voor dat medi sche hulp aanwezig kon zijn. Ondertussschen waren aangekomen de brigadier der rijks- veldwacht Miedema en de heer Steinvoorte. De laatste paste onmiddellijk kunstmatige ademhaling.'toe. Na aankomst van den dokter werd nog voortgegaan, maar deze kon slechts den dood constate er en. Aldus de lezing, die men aanvankelijk op Ameland van bet ongeluk gaf. Van andere zijde vernam de N.R.C. eebter, dat de justitie twijfelde aan de juistheid van deze voorstelling, te meer omdat ds. A„ die jarenlang op Ameland heeft gewoond, met de gevaarlijke plaatsen aan de kust volkomen op de hoogte moest zijn en het zeer vreemd leek, dat hij, terwijl hij zich ook in zee be vond, niet in staat geweest zou zijn, zijn vrouw onmiddellijk te redden. Er waren ech ter geen verdere aanwijzingen, die de justitie aanleiding gaven om in te grijpen. Gisteren had de begrafenis van mevrouw A. plaats te Boelenslaan waar haar moeder woont en van daar werd bericht; dat het ds. J. L. A. na de teraardebestelling zijner eclrtgenoote te machtig werd en hij toen bekende haar te hebben verdronken. Ds. A„ oud 47 jaar, is gescheiden van zijn eerste vrouw en anderhalf jaar geleden hertrouwd met Jiske Spoelstra, geboren te .Surhuisterveen, die toen als huis houdster bij hem woonde. Hij was destijds predikant op Ameland. Het echtpaar is na hun huwelijk naar St. Annatermuiden ver trokken. Vermoedt wordt dat ds. A., die vroe ger eenigen tijd in een krankzinnigengesticht is verpleegd, in een vlaag van waanzin zijn vrouw van het leven heeft beroofd. Hij toont ernstig berouw en verzekert zich niet te kunnen begrijpen hoe hij tot zijn vreeselijke daad is gekomen. EDet lijk van mevrouw A. zal voor sectie moeten worden opgegraven. Het parket te Leeuwarden heeft de zaak in onderzoek ge nomen TOESTAND VAN NOTARIS MORRA, De toestand van notaris Morra, op wien een aanslag is gepleegd, was Woensdagoch tend bevredigend. De patiënt had een rusti- gen nacht gehad. ONZE KOLENUITVOER NAAR FRANKRIJK. REGEERINGSMAATREGELEN? Naar de N. Rot-t. Crt. verneemt, hebben de gezamenlijke Nederlandsche mijndirecties de kwestie der dreigende beperking van den koleninvoer in Frankrijk, in handen der re geering gesteld. De directies zijn van oordeel, dat de regeering in de allereerste plaats be hoort op te komen voor de bescherming van haar industrie en dat eventueele maatrege len van haar dienen uit te gaan. overkomelijken afkeer van Morgan". Wain keek den kalmen, rustig-oordeelen- den landeigenaar een oogenblik onderzoekend in het ernstige gezicht.. Toen vroeg hij op eens: „Waarom verdedigt u Morgan Pickering, terwijl niemand anders een goed woord over hem weet te zeggen?" „Ik oordeel naar mijn eigen geweten" klonk hett streng, maar niet onvriendelijk, „en niet naar wat anderen zeggen. Luister nu goed naar wat ik voor ervaring met Morgan heb opgedaan. Ruim vijftien jaar geleden ver loor ik al mijn geld, door het faillissement van een bank. Toen ik nergens meer uit komst zag, kwam Morgan en leende mij het geld, dat mijn redding geweest is. Anders had ik met vrouw en kind kunnen gaan bede len. En door dat geld ben ik er weer heele- maal bovenop gekomen. Wat ik op het oogen blik ben en bezit, heb ik aan Pickering te danken". „Maar hij zal Voch wel een aardigen duit rente verlangd hebben voor zijn hulp?", ver onderstelde Wain. „De man vroeg geen penny interest, me neer Wain! Hij betaalde mijn schulden en verschafte mij bedrijfskapitaal om de hof stede in stand te kunnen houden. Toen ik hem de hoofdsom had terugbetaald, moest ik hem eenvoudig dwingen om drie procent rente aan te nemenméér wilde hij onder geen voorwaarde hebben". „Waarom behandelde hij u zoo welwil lend, terwijl hij zoo hard is tegen anderen?" „Dat is een vraag, die Morgan Pickering moet beantwoorden! Maar de feiten zijn zooais ik ze u vertel, meneer Wain. Ook tegenover anderen heeft hij zich welwillend betoond, maar alleen om er ondankbaarheid voor terug te krijgen", (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6