BUITENLAND. BRUENING EN CURTIUS VANDAAG IN PARIJS ONAANNEMELIJKE FRANSCHE EISCHEN EEN GAT? EEN VLEK? J. LOTTGERING A Handelscredieten EEN OORLOCS- SLACHTOFFER. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 JULI 1931 TWEEDE BLAD De spanning heeft haar hoogtepunt bereikt. Verkwanseling van Duitschland's soavereiniteit Er zullen groote concessies van twee kanten gedaan moeten worden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Vandaag zal, in een conferentie waar om streeks drie uren voor beschikbaar zijn, waarschijnlijk principieel over het lot van Duitschland beslist worden. Wanneer er tus- schen Parijs en Berlijn overeenstemming be reikt wordt, zal Europa kunnen herademen. Wanneer Frankrijk niet bereid is tot conces sies en Duitschland niet tot opofferingen zal de naald van de Europeesche balans defini tief naar den verkeerden kant overslaan. Dit besef zal de afgevaardigden moeten dwingen, een formule aan te nemen die voor beide partijen bevredigend is. De Fransche eischen zijn voor zoover zij tot nu toe of ficieus bekend zijn echter zeer zwaar en komen neer op het verkwanselen van de Duitsch souvereiniteit. Zooals zij nu zijn, zijn ze onaannemelijk, niet alleen voor Duitschland, doch ook voor Engeland en Amerika, welke landen geen politiek in de besprekingen over het te verschaffen crediet willen mengen. De Fransche politieke eischen komen neer op het handhaven gedurende 10 jaar van den omvang der huidige militaire begrooting en de waarborg dat er in de politieke con stellatie gedurende 10 jaar geen verandering gebracht zal worden (met het oog op de Tol- unie). De zwaarste (en onaannemelijke) eisch is echter, dat de douane-ontvangsten in Duitschland, tot onderpand zouden moe ten dienen voor de groote leening. In dezen vorm kan Dr. Bruening niets aanvaarden. Het groote risico van zijn reis naar Parijs schuilt in de omstandigheid, dat de Duitsche „Nationale Oppositie" er vast op rekent dat de Parijsche Conferentie een échec zal worden. Bruening's positie zou in zoo'n geval zoo goed als onhoudbaar worden en over den afloop van de financieele crisis zou dan in ongunstigen zin beslist zijn. (Tenzij Amerika en Engeland op het laatste moment mochten ingrijpen! Deze kans is laiig niet gering). De nation aal-socialisten sturen het welbe wust op vernietiging aan, omdat zij alleen, wanneer dat streven geslaagd is, kans heb ben om nog aan bod te komen. In dat geval zou de ellende niet te over zien zijn. De nerveuze spanning in Berlijn heeft dus langzamerhand haar hoogtepunt bereikt. Het spel is thans op het critieke punt gekomen. Dr. Bruening's positie staat en valt wel licht met het al-of niet welslagen van de Parijsche onderhandelingen. Welke berich ten zal hij Zondag naar zijn vaderland kun nen sturen? Zal het spoor dat men deze week heeft we ten te leggen, naar een goede uitkomst lei den? L. A. 500 millioen dollar crediet. voor Duitschland? EERLIJN, 17 Juli (V. D.) Ook de Berlijn- sche „Vorwaerts' heeft uit Parijs vernomen, dat Laval bereid zou zijn toe te stemmen in een gezamenlijk crediet aan Duitschland van 500 millioen dollar, welk crediet naderhand zou worden omgezet in een internationale leening. Volgens het blad zou men gedacht hebben aan de inkomsten van de Rijksspoor wegen als garantie voor deze leening. De duur der leening zou tien jaar zijn. Frankrijk en Amerika verstrekken elk een derde, Engeland, België, Italië, Nederland en Zwitserland de rest. Onofhankelijk van de leening zouden ruime credieten door de cir culatiebanken worden toegezegd, aldus het Hbld. De financieele controle zou waar schijnlijk uitgeoefend worden door het Co mité, bij het Youngplan in het leven ge roepen en in nauw verband staande tot de B. I. B. De vooruitzichten der conferentie. Omtrent de eischen en tegeneischen, welke op de a.s. ministersconferentie zullen wor den gesteld, vernemen de Londensche bla den nog dat zal worden verlangd dat Duitsch land de leening van twee milliard mark in den loop van tien jaar zal moeten terugbe talen, aldus het Hbld. Als garantie zullen de Duitsche tariefopbrengsten dienen, terwijl de rijksregeering moet beloven de betaling der herstel-annuïteiten overeenkomstig het plan Young over een jaar weer te zullen hervat ten. De Duitsche douane-inkomsten zullen ter beschikking worden gesteld van een com missie, die deze bedragen en het aangaan van verdere leeningen door Duitschland moet controleeren. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald", die zijn inlichtingen uit re- geeringskringen zelf heeft, merkt hierbij op dat het in onderpand geven der Duitsche douane-tarieven Duitschland in dezelfde po sitie brengt als China ten tijde der Mands- joe's en Turkije ten tijde van Abdoel Hamid. Duitschland kan dezen eisch niet aanvaar den. Het blad acht het onmogelijk, dat Duitschland accoord kan gaan met een bui tenlandsche controle over zijn douaneregi me. Engeland zelf kan hierbij niet over het hoofd zien. dat een dergelijke bepaling voor een groot aantal jaren een belemmering zou zijn voor elke verlaging van douanetarieven, zelfs zou een dergelijk plan een verlaging volkomen onmogelijk kunnen maken. Het geheele Fransche plan en ook de opzet van hun besprekingen loopt er op uit de Duit- scher te Parijs reeds op verschillende punten vast te leggen voornamelijk voor zoover het de politieke punten betreft. Indien de Fran- schen hierin echter niet slagen, dan zijn de vooruitzichten voor de Londensche confe rentie zeer ongunstig. Amerika kan de voorstellen niet aanvaarden LONDEN, 17 Juli (VD.) Het departe ment van Staat te Washington deelt mede, dat het Fransche voorstel een leening van 100 millioen door de .voornaamste mogend heden aan Duitschland te verstrekken voor de Vereenigde Staten onaannemelijk is. De onderstaatssecretaris van Buitenland- sche Zaken, Castle, verklaart dat de Ameri- kaansche bankiers een eigen plan zullen op stellen. Het bezoek der Duitsche ministers. PARIJS, 17 Juli (B.T.A.) De Duitsche ministers Brüning en Curtius zullen Zater dag om 14.05 te Parijs aankomen. Volgens het gebruik bij bezoeken van hoofden van regeeringen aan Frankrijk zullen minister president Laval, Briand en Francois Poncet bij aankomst aanwezig zijn. In den loop van den-middag brengt Brü ning dan een officieel bezoek aan Laval en Curtius begeeft zich met hetzelfde doel naar Briand. Om 4 1/2 uur begint op het minister-pre sidentschap de Fransch-Duitsche conferen tie. Zondagmorgen 10 uur wordt de algemeene conferentie gehouden, waaraan ook de En- gelsche, Amerikaansche en. Italiaansche mi nisters deelnemen. Om 1 uur 's middags biedt minister-presi dent Laval ter eere van de buitenlandsche staatslieden een noenmaal aan en Zondag avond geeft Briand een diner. Communiqué der Commissie van Deskundigen. LONDEN, 17 Juli (VD.) De Confe- rentie van deskundigen werd te ruim 12 uur besloten en later werd het volgende com muniqué gepubliceerd: ,De commissie van deskundigen, inge steld om de noodige maatregelen te overwe gen en aan te bevelen om uitvoering te ge ven aan het voorstel van president Hoover tot uitstel van de betalingen tusschen de re geeringen, is hedenmorgen bijeengekomen. De commissie bestond uit vertegenwoordi gers van België, Frankrijk, Duitschland, Groot-Brittannië, Italië, Japan en de Ver eenigde Staten. Met het oog op de bijeenroe ping van de conferentie van ministers op Maandag a.s. beperkte de commissie zich tot het behandelen van de preliminaire vraag stukken voor deze conferentie. Leithross (Engeland) werd tot voorzitter benoemd en Pinsent en Perowne werden als secretaris sen aangewezen. Besloten werd een speciale subcommissie in te stellen om een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te bren gen over de meeningsverschillen inzake de leveranties in natura. Het vertrek naar Parijs. BERLIJN, 17 Juli. (Part.) De rijkskanselier en de rijksminister va nbuitenlandsche zaken zijn hedenavond met de overige leden der Duitsche delegatie naar Parijs vertrokken. Op het station waren de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk en staatssecretaris dr. Punder aanwezig. Er waren veel nieuwsgierigen die de staats lieden, toen zij gefotografeerd werden, har telijk toejuichten. BERLIJN. 17 Juli. (Wolff). Rijkskanselier dr. Bruening, heeft kort voor zijn vertrek naar Parijs aan den hoofdredacteur van Wolffs telegraafagentschap de volgende ver klaring afgegeven: Sedert de rijksregeering de noodige maat regelen getroffen heeft, om de gevaren het hoofd te bieden, die uit de zware schokken van het Duitsche geld- en credietstelsel drei gen, is mij nu de mogelijkheid gegeven den door mij in mijn laatste radiorede geuïten wensch van een persoonlijke gedachtenwis- seling met de Fransche staatslieden te ver werkelijken. De minister van buitenlandsche zaken en ik gaan naar Parijs met den vasten wil, in een openlijke, wederzijdsche gedach- tenwisseling te txeden, waarvan het resul taat, naar ik hoop, den weg voor een ver trouwelijke samenwerking zal openen. De a.s. gedachtenwisseling kan des te vruchtbaarder zijn, dat we tegelijkertijd ge legenheid zullen hebben ook met den En- gelschen en Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken samen te komen. Van Parijs zullen we op uitnoodiging van de En- gelsche regeering naar Londen doorreizen om de begonnen gedachtenwisseling daar voort te zetten. Ik hoop, dat deze persoon lijke aanraking tot opheldering van den toe stand zal bijdragen en een vruchtbaar be wijs van internationale solidariteit zal geven. Geen bij eenroeping van den Rijksdag. BERLIJN, 17 Juli (W. B.) In het senioren- convent van den Rijksdag werd tegen de stemmen van de drie oppositiepartijen be sloten af te zien van een bijeenroeping van den Rijksdag. De voorzitter van den Rijksdag las voor de stemming een brief voor van den rijks kanselier, waarin deze uit vaderlandslievende overwegingen verzocht de voorstellen tot bij eenroeping te verwerpen. De drie oppositiepartijen stelden tenslotte voor, om het seniorenconvent a.s. Donderdag INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Gr. Houtstraat 5a TELEFOON 10771 weer samen te roepen, opdat dan na terug keer van den rijkskanselier beraadslaagd zou, kunnen worden over een bijeenroeping. Dit voorstel werd aangenomen. België. Ernstige communistische incidenten RIJSSEL, 17 yJuli. (B. T. A.) Gisteravond deden zich te Wervicq, in België, ernstige incidenten voor bij het voorbijrijden van een automobiel, die textielarbeiders terugbracht. Tweehonderd communisten, die bij den in gang tot de gemeente barricaden hadden op geworpen, bombardeerden de auto met fles- schen en klinkbouten. De chauffeur zette zijn weg voort. Verscheidene inzittenden werden gewond. Gendarmes werden met steenen ontvangen, doch bestormden vervol gens met versterkingen de barricaden. Vele gendarmes werden door projectielen geraakt. Veertig personen werden gearresteerd, waar van er zeven werden vastgehouden. Te tien uur was de orde hersteld. Strenge maat regelen worden genom enom soortgelijke incidenten te voorkomen. Italië. Helsche machine in de St. Pieter. VATICAANSTAD. 17 Juli. Gisteravond werd door twee gendarmen in de St. Pieter een helsche machine ontdekt. Zij brachten de bom onmiddellijk buiten de bebouwde kom, waar geen gevaar meer voor de omwo nenden bestond. Om. kwart voor twee van nacht ontplofte de machine, zonder schade aan te richten. Omtrent de verhouding tusschen het Vati- caan en den Duce verneemt het V.D.-bureau nog uit Rome, dat de „Osservatore Romano" het officieele orgaan van het Vaticaan tegen het verschijnen van een tegen den paus ge richt pamflet, dat aan verschillende kiosken verkocht werd, protesteerde. Hierdoor werd de aandacht der autoriteiten op het schot schrift gericht en werden alle onverkochte exemplaren in beslag genomen door de po litie, die ook een onderzoek instelde naar de schrijvers van het pamflet. Overeenkomstig het concordaat met het Vaticaan zullen zij gestraft worden wegens beleediging van den paus op Italiaansch grondgebied en wel vol gens dezelfde strafmaat waarmede ook belee diging van den koning gestraft wordt. Vol gens mededeeling van de zijde der Italiaan sche autoriteiten zouden de vier schrijvers geen fascisten zijn. In de kringen van het Vaticaan heeft het snelle ingrijpen der re geering een uitstekenden indruk gemaakt, meldt de Tel. nog. Men ziet er een teeken in, dat men ook in regeeringskringen een oplos sing van het huidige conflict wenscht, en omtrent de vooruitzichten daarop is men op timistisch gestemd. Spanje. Ernstige toestand te Cartagena CARTAGENA, 16 Juli. De arbeidersbe volking alhier is ontevreden over het feit, dat de burgemeester niet voldoende doet om de werkloosheid te lenigen. Daarom trokken 4000 arbeiders naar het stadhuis. De burge meester verklaarde niet in staat te zijn het werkloosheidsprobleem op te lossen, waarop de arbeiders het stadhuis gingen plunderen. Men verwacht het aftreden van den burge meester en vreest, dat morgen een algemeene staking zal uitbreken. Uit Madrid wordt gemeld, dat ondanks de strenge bewaking steeds meer daden van sa botage op de telefoonlijnen plaats hebben. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ^^^Kluisloketten van f 1.per maand af NEDERL. MJDDENSTANDSBANK, N.V. I Haarlem Telefoon 13098 Gierstraat 14 I AGENDA ZATERDAG 18 JULI Palace: „De verkeerde echtgenoot". Tooneel: Hassan Khadr. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Vogelvrij" en „Tingel- Tangel". Tooneel: Los Catalanos, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Westfront 1918". 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 19 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Groot nationaal zangcon cours van het Christ. Gemengd Koor „Sursum Corda" te Heemstede, aan de Vrijheidsdreef in Groenendaal. MAANDAG 20 JULI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. Fragment uit „Martelaren" van Georges Duhamel. Wij hadden alle ramen doen openzetten. Van uit hun bedden konden de gekwetsten door de trillende warme lucht de heuvels van Berru zien, Nogent l'Abesse, de torens van de Cathedraal, die nog als een doodelijk gewonde leeuw midden ln de vlakte van Reims stond, en de krijtlijnen der loopgra ven die de vlakte doorsneden. Onze morgendienst was afgeloopen toen een voertuig voor de deur ophield. Dienstdoende dokter! Ik kom de stoeptreden af. De chauffeur legt mij uit: Er zijn drie lichtgewonden, die verder gaan, en dan zijn er ook nog zwaar gewon den Hij had den auto van achteren geopend: aan de eene zijde zaten drie soldaten te dom melen, aan den anderen kant zag men de brancards en de voeten van de liggende man nen. Teen klonk achter uit het voertuig een stem, dof, ernstig en aarzelend: Ik ben zwaar gewond, mijnheer. Het was eer een jongeling dan een man, een licht dons op de kin, een goedgevormden gebogen neus. donkere oogen die door de overgroote zwakte bovenmatig groot leken, en de grauwe gelaatskleur van menschen die veel bloed hebben verloren. O, wat ben ik moe! zeide hij. Terwijl men hem den trap opdroeg hield de gewonde zich met beide handen aan de brancard vast, lichtte het hoofd iets op en wierp een blik vol verwondering, smart en overgave op het groen, de schoone heuvels, het gloeiende verschiet, het volgende oogen- blik was hij reeds binnen de woning. Hier vangt de geschiedenis aan van Gusta- ve Léglise. Het is een eenvoudige, droevige geschiedenis, maar zeg mij eens, zijn er op dit oogenblik in de wereld geschiedenissen, die niet droevig zijn? Ik zal haar van dag tot dag verhalen, zoo als wij haar beleefd hebben, zooals zij ge grift is in mijn geheugen, en zooals zij ge grift is in uw geheugen en uw lichaam, niet waar Léglise, mijn vriend? Léglise had slechts een droppel chloroform ingeademd, toen hij reeds in dien slaap viel, die zoo nauw grenst aan den dood. Laten wij voortmaken zei de geneesheer directeur die arme jongen blijft nog onder onze handen. Toen schudde hij het hoofd, er nog bijvoe gende: Aan beide knieën! beide knieën! Wat een toekomst! Het is een heel ding den last der ondervin ding te moeten dragen, het is een heel ding steeds je geheugen te hebben en daardoor de toekomst te kunnen gissen. Kleine stukjes granaatscherf maken aan de beenen van een mensch slechts heel klei ne wonden, maar achter die kleine wonden kunnen groote verwoestingen zijn aangericht en een knie is zulk een samengesteld en teer wonderwerk! Korporaal Léglise ligt. nu in bed, hij haalt moeilijk adem en 't hokt telkens, als bij iemand die pas gesnikt heeft. Langzaam laat hij de oogen in het rond weiden en hij schijnt nog niet besloten te blijven leven. Hij kijkt naar het fleschje met serum, de buis jes, de naalden, den heelen rommel, dien wij gebruikt hebben om zijn telkens weigerend hart weer nieuwe kracht te geven, en schijnt veel verdriet te hebben. Hij zou wil len drinken, maar dat is nog niet geoorloofd, hij zou willen slapen, maar de slaap ont vlucht hen. die er het meest behoefte aan hebben, hij zou misschien willen sterven, maar dat willen wij niet. Hij ziet weer voor zich de luisterpost, waar hij den nacht heeft doorgebracht, voor alle andere soldaten uit. Hij ziet weer de kleine deur tusschen zakken aarde, waardoor hij in den vroegen morgen naar buiten is ge gaan, om een beetje frissche lucht te hap pen en den hemel te zien van uit de diepte van den loopgraafgang. Alles was stil de morgenstond was heer lijk, zelfs op den bodem van den loopgraaf, Toch waakte er iemand en loerde op het bijna onmerkbare geluid zijner schreden. Een onzichtbare hand wierp een granaat; snel wilde hij terug door de deur, maar hij had zijn ransel op den rug en bleef geklemd in de deuropening als een rat in de val. De lucht werd uiteengereten door den knal, en zijn beenen werden verscheurd, evenals de zuivere lucht, de zomermorgen, de schoone stilte. Wij zullen het monster een deel moeten afstaan, wij zullen een van de beenen moe ten opofferen. Er is een andere strijd be gonnen, nu met den mensch. Verscheiden keeren per dag kom ik naast zijn bed zitten. Alle pogingen om een gesprek te beginnen mislukken een voor een, we keeren altijd weer terug tot zwijgen, tot denzelfden kom mer. Vandaag zeide Leglise mij: O, ik weet wel, waaraan u denkt. En toen ik niet antwoordde, smeekte hij: Misschien kunnen wij nog een poos wachtenMisschien gaat het morgen iets beter Toen plotseling met groote verlegenheid: Neemt u mij niet kwalijk, ik heb ver trouwen in u. Ik weet, dat u doet, wat noodig is, maar misschien is het over twee of drie dagen toch niet te laat Twee of drie dagen! Wij zullen morgen zien De nachten zijn vreeselijk warm. Zij doen mij lijden, bij de gedachte van wat hij moet doorstaan Ik ga hem nog een laatsten keer opzoe ken 's avonds en zeg heb dat hij trachten moet te slapen. Maar zijn oogen zijn wijd geopend in de duisternis, en ik voel, dat hij angstig de mijne zoekt. De koorts maakt, dat hij hijgend spreekt: Hoe wil u. dat ik slaap met al die din gen, waaraan ik denk? Dan zachter: Dus u wil het, u wil het bepaald? De duisternis geeft mij moed en ik knik van ja. Terwijl ik de laatste hand aan zijn verband leg, zeg ik hem met volle overtuiging. Léglise, morgen zullen wij je weg ma ken, dan zullen wij de zaak grondig onder zoeken zonder dat je pijn voelt, en daarna doen wat noodzakelijk is. Ik weet wel, dat u het zal afzetten We zullen alleen doen, wat noodzakelijk is Ik voel, dat zijn mondhoeken trekken en beven; hij denkt hardop. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 1075® PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f165- Als het andere been ten minste maar niet ziek was! Ik dacht ook daaraan, maar doe net alsof Ik het niet. gehoord heb. Is er voor vandaag al niet verdriet genoeg? Een deel van den namiddag breng ik door met stukjes ondoordringbare stof aan elkaar te naaien. Hij vraagt mij: Wat doet u daar? Ik maak een masker, om je te kunnen bedwelmen met ether. Dank u De lucht van chloroform is mij zoo onaangenaam. Ik antwoord ..dat Is het juist", maar de waarheid is, dat hij in den toestand waarin hij verkeert de sterkere inwerking van chlo roform niet meer zou kunnen verdragen. Van morgen Is het dijbeen van Léglise af gezet. 1-Iij was nog bewusteloos, toen wij hem naar de donkere kamer hebben gebracht, om zijn andere been met Röntgenstralen te onderzoeken. Hij begon reeds te klagen, de oogen te openen en de radiograaf maakte maar geen haast. Ik heb al het mogelijke gedaan, om de behandeling te bespoedigen en heb hem zelf in zijn bed teruggebracht, zoodoende is hij in hef. volle zonlicht weer tot zijn bewust zijn gekomen. Hij. die weer zoo dicht geweest is bij het rijk der duisternis, wat zou hij gedacht heb ben. wanneer hij wakker was geworden in een donker vertrek vol schimmen, gefluister, vonken en bliksemstralen? Zoodra hij spreken kan, zegt hij: Heeft u mijn been afgezet? Ik knik van ja, zijn oogen vullen zich en daar hij heel laag ligt mot zijn hoofd, loo- pen dikke tranen in zijn ooren. Vandaag is hij kalmer Den eersten keer was het verbinden hoogst pijnlijk. Hij keek naar dien rauwen, druipenden, bloedïgen stomp, die door spiertrekkingen bewogen werd en zeide: Het is geen mooi gezicht, heelemaal niet mooi! Wij hebben zooveel voorzorgen genomen, dat hij althans voor een paar uur opge- kwikt is. Men spreekt er van je de militaire me daille te geven zegt de geneesheer-directeur. Als we alleen zijn, vertrouwt Léglise mij aarzelend toe: Ze zullen mij misschien de medaille niet willen geven Waarom niet? Ik heb eens straf gehad, er mankeerden knoopen aan de kapotjas van een mijner mannen. O, beste vriend, nauwgezet kind, zou ik ooit nog liefde kunnen voelen voor de man nen in mijn land, als ze ook maar één oogen blik dachten over die ongelukkige knoopen? Hij zei zoo ernstig: ..mijn mannen" en dan kijk ik naar ^ijn smalle borst, zijn mager gezicht, zijn kinderlijk voorhoofd waarin een ernstige rimpel gegroefd is. en dat de heele verantwoordelijkheid op zich neemt en ik weet. niet. hoe ik hem mijn vriendschap en mijn eerbied zal betuigen. Men heeft de medaille in een stukje netel doek gewikkeld opdat de vliegen haar niet zouden vuil maken en daarna tegen den wand boven het bed bevestigd. Zij schijnt te waken bij den gewonde, toe te zien op wat er gebeurt. Ongelukkig is het heel treurig, wat zij zien kan. Het rechterbeen, het eenige been, is op zijn beurt heel ziek. De knie is ontstoken, heelemaal ontstoken, en alles wat men doet om het been te redden schijnt te vergeefsch. Onder het zitvlak is eerst een wond gekomen, en daarna twee. Eiken mor gen moeten wij van de eene marteling tot de andere overgaan en in vaste volgorde een heele rozenkrans van pijnen afbidden. Men sterft dus niet van pijn. want dan zou Léglise stellig gestorven wezen. Ik zie hem nog voor mij. zooals hij buiten zich zelf van angst de oogen opensperde en plotseling op hield met gillen. O, ik heb vaak gedacht, dat hij zou sterven, maar zulk een lijden moet in zijn ganschen omvang geleden worden, het verdooft zelfs niet den man, dien het verplettert. Ik roep iedereen te hulp: Genest, Barassin, Prévót, komt allen hier. Ja. laten wij desnoods met tien man Lé glise opheffen, om hem beter op te houden, meer te verlichten. Een enkele minuut van zijn lijden is meer waard dan tien jaren in spanning van ons allen Helaas, al waren wij met honderd man, toch moet hij alleen de zwaarste last torsen. De heele menschheid gaat op dit uur ge bogen onder een zeer wreede last elke mi nuut verzwaart haar lijden, en zal dan nie mand, niemand haar komen verlossen? Met den chef hebben wij den toestand van den gewonde onderzocht. Binnensmonds, nauw verstaanbaar heeft deze gezegd: Een nieuw offer is noodzakelijk. Het is waar het offer is nog niet in zijn ganschen omvang gebracht. Léglise heeft het begrepen. Sedert, eenigen tijd schreit hij niet meer: hij heeft het vermoeide eenigs- zjns verbijsterde uiterlijk van den mensch, die tegen een storm oproeit. Ik kijk hem van terzijde aan en dadelijk zegt hij met hel dere, kalme, besliste stem: Ik wil liever sterven. Drie lange dagen hebben wij gewacht en eindelijk heeft Léglise toegegeven. Nu doc u dan maar, wat moet! Doe, wat u wil. Den morgen van de operatie verlangt hij langs den trap van het park naar de zaal gebracht te worden. Ik vergezel hem en zie hem naar alle voorwerpen kijken, als om ze tot getuige te roepen. Als het nu maar niet te laat is! Nogmaals wordt hij op de tafel gelegd, nogmaals worden spieren en beenderen door gesneden, en het tweede dijbeen afgezet Ik neem hem op, om hem op zijn bed to leggen, en hij weegt zoo heel weinig Hij wordt wakker zonder iets te vragen ditmaal, maar ik zie zijn handen tasten, om te voelen, waar zijn lichaam eindigt. Fragment uit „Martelaren" van Georges Duhamel. LEEST NIET VERDER, alvorens qe het formulier op de EERSTE PAGINA geteekend hebt.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5