BINNENLAND Het Raadsel van Tanbuck Hall HET SLAGEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 JULI 1931 SLEEN EN EMMEN CONTRA DE REGEERING. DE VROUWELIJKE HOTELRAT. Hoe zij te werk ging. EEN BELANCRIJK GESCHIL VOOR DRENTE. De Tel verneemt uit Coevorden: In geheel «-Drente volgt men met belang stelling de ontwikkeling van 't conflict tus- schen de regeering en de gesaneerde gemeen ten Sleen en Ernrnen. Zooals men weet, heb ben de ministers van Binn. Zaken en van Financiën te verstaan gegeven, dat de ge noemde gemeenten fondsbelasting dienen te heffen naar het tarief van de derde klasse, op straffe van intrekking' der Rijksbijdragen in de gemeentekas. De raden van beide ge meenten handhaven, nietemin dit dreige ment. hun besluit om de gemeenten in de tweede klasse te rangschikken. Zoowel Emmen als Sleen kennen de nadee- len en misère van een tot het uiterste opge- voerden belastingdruk, zoodat het te verkla ren is. dat men terugdeinst het aantal con- tribuabelen nog meer uit te breiden met en kele inwoners, die tot heden geen belasting betaalden, terwijl anderen, met geringe fi- nancieele draagkracht, iets meer zouden moe ten betalen dan zij thans storten. Bovendien ls men er in Drente van overtuigd, dat de personeele belasting, in het bijoznder naar den grondslag mobilair, in deze provincie re latief het hoogst is in het geheele land. De minister heeft zelf in de Tweede Kamer toe gegeven, dat de schattingen te ..fiscaal" waren, zonder evenwel aan dit euvel een einde te maken. Wel is waar bestaat altijd de mogelijkheid om te reclameeren tegen den aanslag, doch meestal is de kans op succes gering, daar alle schattingen, hoewel deze in vergelijking met andere streken zeer hoog aijn, wettelijk weinig in te brengen valt. De regeering stelt zich op het standpunt, dat zij niet bevoegd is de heffing van hon derd opcenten op de fondsbelasting goed te keuren, zoolang de fondsbelasting geheven wordt naar het tarief der tweede klasse. Al leen bij rangschikking in de derde klasse is naar het oordeel van den minister de be lastingheffing tot een redelijk peil opgevoerd en alleen dan kan hij aan de heffing van meer dan tachtig en hoogstens honderd op centen zijn goedkeuring hechten. Verder stelt de minister heffing van hon derd opcenten als voorwaarde voor het ver- leenefi van Rijksbijdragen in de kosten der gemeente-huishouding en zoo komt hij lo gisch tot zijn ultimatum: indeeling in de derde klasse of intrekking wan het Rijks subsidie. Van regeeringsstandpunt bezien, schijnt deze gedachtengang wel verklaarbaar. Im mers van de 34 Drentsche gemeenten zijn er drie gesaneerd. Achttien gemeenten, die geen Rijkssteun ontvangen,, zijn geplaatst in de derde klasse. Wanneer nu met Rijks- geld gesaneerde gemeenten in de tweede, en zich zelf bedruipende gemeenten in de derde klasse worden gerangschikt, lijkt saneering nog zoo kwaad niet. Het aantal hulpbehoeven de gemeenten in Drente zou gaandeweg groo- ter worden. Zoo is het geschil, dat thans tusschen de regeering eenerzijds en Sleen en Emmen anderzijds is gerezen, eigenlijk te herleiden tot een strijd om moer gelijkheid in de belastingheffing. Merkwaardig is, dat in beide gemeenten de burgemeesters, hoe wel zij het standpunt der regeering onjuist vinden, voor haar eischen willen zwichten, terwijl de raden deze afwijzen. Niet zonder spanning vraagt men zich in Drente af. hoe dit voor de provincie zoo belangrijke conflict zal eindigen. HET DRAMA OP AMELAND. De Tel. verneemt uit Buitenpost: Ds. J. L. A,, die bekend heeft zijn vrouw bij het baden in zee bij Ameland door ver drinking om het leven te hebben gebracht, is door de marechaussee van Buitenpost per auto naar Leeuwarden overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. Het lijk van mevrouw A. is te Boelenslaan (Achtkarspe- len) opgegraven- Op de begraafplaats heeft dr. Mieremet van Groningen, sectie op hen lijk verricht. KINDERZEGEN TE WEHL. In de gemeente Wehl, tellende ongeveer 3000 inwoners, is dit jaar door den ambte naar van den burgerlijken stand, reeds aan vijf echtparen een tweede trouwboekje afge geven, daar het oorspronkelijke bij het hu welijk afgegeven trouwboekje, ruimte biedend voor inschrijving van twaalf kinderen, vol was. FEUILLETON. (Naar het Engclsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 12) HOOFDSTUK VI. Het Gerechtelijk Onderzoek. De familie IDove woonde in een groot heerenhuis aan den buitenrand van Bruntlea; kostbaar, maar smakeloos. Hetzelfde gold voor de meubels, schilderijen en kunst voorwerpen, waarmee het was volgepropt. Lady Dove was de eenige, die oog had voor wat er aan huis en interieur ontbrak. Ze was in haar jonge jaren gouvernante ge weest bij een paar beschaafde, goed-gesitu- eerde families, stamde zelf uit een goede burgerfamilie en had daardoor een beteren smaak dan haar man en haar kinderen, die in dit opzicht naar hun vader aardden, Eigenlijk had Sir Giles zoowel zijn geld als zijn titel aan de ex-gouvernante te danken. Ze ontdekte mogelijkheden in den ijverigen kleinen kruidenier, met wien ze tegen den zin van haar familie getrouwd was en wist het beste in hem tot ontwikkeling te krij gen. Zij was het die hem drong tot uitbrei ding van de zaak, die hij van zijn vader geërfd had en tot het vestigen van het eene filiaal na het andere door heel Londen en het waren haar hersens geweest, die latei- de speculaties hadden ontworpen, die het vermogen van haar man tot een waarlijk vorstelijk fortuin hadden gemaakt. Toen het echtpaar zich terugtrok om stil te gaan leven in hun geboortestad in de Midlands, eenvou- ZIJ LOGEERDE OOK TE ZANDVOORT. De Tel. verneemt uit Muiden betreffende de vrouwelijke hotelrat die te 's-Gravenhage werd gearresteerd nog het volgende: Toen de rijks- en gemeentepolitie van Muiden het hotel „Het Wapen van Amster dam" te 's-Gravenhage binnentraden deed de voor de hotelhouders zoo onvo.ordeelige logeergast, nog een poging om te ontvluch ten. Dit werd haar echter d.oor de politie be let, waarna op een der bovenkamers het ver hoor door do politie een aanvang' nam. Een groote moeilijkheid was, dat zij haar waren naam niet wilde noemen. Zij deed een om standig verhaal van de plaatsen, waar zij al geweest was. Maar Zwolle zou haar bij dit verhoor noodlottig worden, want.een dei- politiemannen had toevallig een paar jaar in die stad gewoond en zoodoende kon hij haar op eenige flagrante onjuistheden wij zen. Toen was het opeens met de zekerheid en de radheid van tong van de damfe gedaan. Zij gaf eindelijk op te zijn mevr. B. G. W.. eertijds gehuwd met den heer M., van wien zij echter gescheiden zou zijn. Op dat oogenblik wist de politie nog niet wat de dame zooal op haar kerfstok had. Zij wist alleen nog maar van de oplichting in Muiden, Toen mevr. W. dus te kennen gaf dat in Watergraafsmeer een familielid van haar woonde, dat bereid was de in Muiden gemaakte schuld te vereffenen, overwoog de politie, of het niet wenschelijk zou zijn met de aanwezigen per auto naar het opgegeven adres te rijden, ten einde den hotelhouders te Muiden en 's-Graveland in het bezit te stellen van het hun toekomende geld. Inmiddels was het opgevallen, dat mevr. W. in het bezit was van een handkoffer en een japon welke zij bij haar verblijf in Mui den neg niet haar eigendom had kunnen noemen. Ook dit wekte argwaan. De rijks veldwachter van 's-Graveland belde de poli tie te Hilversum op entoen barstte de bom! Het bleek nl. dat mevrouw W. nog een jaar kosteloos logies van het rijk tegoed had. Maar er stond nog meer op haar lijstje. De politie van Nijmegen, Zwolle en Zandvoort had haar aanhouding verzocht wegens oplich ting: de Officier van Justitie te Leeuwarden wegens flesschentrekkerij, waarvoor zij de bovengenoemde gevangenisstraf van een jaar had te ondergaan. Toen de politie dit hoorde, werd er niet meer gedacht aan een autotocht naar Wa tergraafsmeer. Bij het verhoor, dat mevrouw W. te Muiden door de politie werd afgenomen, kwam nog het volgende aan het licht: Te Zandvoort had zij in de tweede helft van Juni in een tweetal hotels gelogeerd, resp. onder den naam van. mevrouw Mensing en van mevr. Hoogland. Zij was in het be zit van een portret dat een kapitein der infanterie voorstelde. Dit portret heeft haar goede diensten bewezen bij haar pogingen om te Zandvoort oplichting te plegen. In een modemagazijn wist zij een blazer afhandig te maken, bij een juwelier slaagde zij er in, een tweetal gouden horloges mee te krijgen. Wat dit laatste feit betreft, ontkende de ver dachte eerst pertinent, zich ook daaraan te hebben schuldig gemaakt, doch op het laat ste oogenblik erkende zij zulks. Den nieuwen koffer en de nieuwe japon wist zij bij twee winkeliers te Hilversum machtig te worden. De namen dier winkeliers kan zij niet aan de politie opgeven, doch dit zal nu wel spoedig opgehelderd worden. Volgens haar verklaring moet zij ook te Rotterdam op de vorenomschreven wijze „gewerkt" hebben, doch daaromtrent wilde zij zich niet verder uitlaten. Opmerkelijk was de voorliefde welke deze ongewenschte logeergast in de hotels te Mui den aan den dag legde voor de kranten en de radio. In Muiden had zij zelfs gevraagd, of er niet een draad naar haar kamer kon worden aangelegd, zoodat zij daar de radio kon hooren. Klaarblijkelijk wilde de hotelrat nauwkeurig op de hoogte blijven met de politieberichten en weten of en d.oor wie nu weer haar aanhouding verzocht zou worden. Op het oogenblik van haar arrestatie te 's-Graveland, was zij nog in het bezit van f 1.47 1/2. Reeds sinds 1928 wordt deze ver dachte door de politie gezocht, zoodat met recht gezegd mag worden, dat de politie te Muiden een bijzonder goede vangst gedaan heeft. Donderdag is zij per Gooische tram onder geleide van den rijksveldwachter van Muiden naar Amsterdam overgebracht. dig als meneer en mevrouw Dove, was het laatstgenoemde wederom, die haar echtgenoot ertoe bracht om zich met de gemeentepolitiek te gaan bemoeien, zoodat hij weldra lid van den raad werd en niet zoo heel veel latei- tot .amyor" werd gekozen. Op haar raad en aandrang interesseerde hij zich ook voor de landspolitiek en stelde zich candidaat voor het Parlement. Ofschoon hij niet ge kozen werd, bleek zijn welvoorziene buidel van zooveel waarde voor de aan het roer zijnde partij, dat de regeering zich uiterst vriendelijk gestemd voelde ten opzichte van een partijgenoot, die bereid was zóó 'diep in den zak te tasten als Giles Dove deed. Al weer op initiatief van zijn eerzuchtige weder helft, -stichtte hij een weeshuis en een hospi taal en schonk de stad zijner inwoning een schilderijenmuseum en toen Dover voor de derde maal „mayor" was en de koning in dat ambtsjaar een nieuwen vleugel van liet wees huis in hoogst eigen persoon kwam openen, werden zijn verdiensten beloond door de ver heffing in den adelstand. De man zelf vond dat daarmee de kroon op zijn levenswerk was gezet en hoopte de rest zijner dagen te kun nen slijten als een gerespecteerd burger van zijn land. Niet aldus Lady Dove. Er waren te veel menschen, die haar baronet als hoofd van een kruideniersfirma hadden gekend en die daardoor te familiair waren naar haar zin. Ze besliste dat het onafwijsbaar-noodig was dat de familie elders heentrok; niet naar een streek waar het wemelde van echte aristo cratie, maar naar een stille buurt, waar hun geld en hun titel hen verre boven de bevol king zouden uitsteken. Met haar scherp- zienden blik koos ze Bruntlea en de Dove's vader, moeder, een jongen en twee meisjes 1 (tweelingen) met een heelen stoet perso neel annex, vestigde zich op ..Homing Grange" dat door bemiddeling van Morgan Pickering die ook het beroep van makelaar in huizen uitoefende, voor hen was gebouwd. Inmiddels INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. INWISSELING VAN DUITSCH GELD. BIJ DE NEDERLANDSCHE BANK. In aansluiting aan het bericht, dat eenige circulatiebanken in het buitenland op grond van een overeenkomst met de Duitsche Rijksbank, marken tot vasten koers koopen ten einde aan de behoefte van Duitsche rei zigers tegemoet te komen, vernemen wij, dat ook aan de kantoren van de Nederlandsche Bank gelegenheid bestaat tot een dergelijke inwisseling van een beperkt bedrag per reiziger. AANVAL OP EEN ARBEIDS BEURS. RUITEN INGEWORPEN. Vrijdagochtend heeft, zoo verneemt de Tel. uit Den Helder, een werklooze de vier groote frontruiten van de Arbeidsbeurs aan den Kanaalweg aldaar met stesnen ingegooid. De dader heeft met voorbedachten rade ge handeld. Voorbijgangers hadden hem uit een nabij zijnde straat zien komen en hem daar na zeer kalm de ruiten zien ingooien. De man trad vervolgens de beurs binnen en vroeg op lakonieke wijze werk. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, heeft de man medegenomen naar het politiebureau. Van on billijke behandeling in zake werkverschaffing moet in dezen geen sprake zijn, hij wilde slechts de aandacht op zich vestigen. DE MAN DIE ALS VROUW STOND INGESCHREVEN DEN HAAG, 18 Juli (Haagsch Corr. Bur.) De Haagsche rechtbank heeft de door mr. Tj. Mobach bij request verzochte doorhaling en verbetering gelast van het in de registers van den burgerlijken stand te Rijswijk on juist ingevulde geslacht van den jongen man wiens huwelijksvoltrekking op grond hiervan door den ambtenaar van den Burgerlijken stand was geweigerd. HILVERSUMSCH WAPEN TERECHT.. De Tel. verneemt uit Hilversum: Het wapen van Hilversum, dat door kwaad willigen van het nieuwe raadhuis was ge haald, is Donderdagavond op een der gras velden bij het raadhuis teruggevonden. AUTO DOOR AFSLUITBOQMEN GEREDEN. Woensdagavond omstreeks half elf reed een personenauto van den kermisreiziger J. te Bergen op Zoom door een der neergelaten spoorboomen te Sittard. De auto bleef ern stig gehavend op de rails staan, terwijl juist op het hellend baanvak NuthSittard een zwaar beladen boïéhtrein in aantocht was. Door het optreden van den overwegwachter werd de trein nog juist op het laatste oogen blik tot stilstand gebracht en konden de vijf inzittenden ongedeerd den vernielden auto verlaten. Volgens verklaring van den chauf feur, die volgens ooggetuigen onder den in vloed van sterken drank verkeerde, zou het ongeval te wijten zijn aan het niet functio- neeren van den ruitenwisscher. 9 van de Groote Internationale Ontwapeningsconferentie is ook afhankeliijk van uw HANDTEEKENING onder het Petitionnement voor Internationale Ontwapening op de 1e pagina van het 1e blad. lllllllllllillWllllllllllllllllllllllllilllllliW werd de zoon naar Rugby en Oxford gestuurd, om wat te worden gepolijst de tweelingen kregen een dure gouvernante en de ouders waren weldra de „groote lui" van den om trek. De brave Sir Giles dacht, dat hij nu einde lijk toch wel een rustplaats voor de zool van zijn voet zou hebben gevonden, maar de eerzucht van Lady Dove was nog allerminst bevredigd. Ze haatte het leelijke, intens-bur- gerlijke huis, waarin zij woonden en had een begeerig oog laten vallen op het aristo cratische Tanbuck Hall. Sar Giles was niet zoo goed, of hij moest zien het landgoed in handen te krijgen; hij bestookte Morgan Pickering met het eene voorstel na het an dere; de geldschieter-makelaar wees ze alle van de hand en er ontstond op den duur een vijandschap tusschen de beide mannen want Dove was, hoe goedhartig ook van na ture, driftig en lichtgeraakt die haar tra gische ontknooping vond in den moord op Sir Giles. Zoo was tenminste de algemeene opvatting in Bruntlea. Hiermede vond -de carrière van den ex- kruidenier een onverwacht en ontijdig einde, want Lady Dove was overtuigd dat, als ze maar eenmaal op het kasteel geïnstalleerd waren, er ook nog wel een lordstitel voor haai man was weggelegd! Maar zijn plotselinge dood had aan deze schoone droomen den bodem ingeslagen. Er werden voorbereidingen getroffen voor een imposante begrafenis in den majestueusen grafkelder, die Sir Giles vpor zich en de zijnen had doen bouwen. Reginald, die nu drie en twintig was, kon de leiding van deze toebereidselen op zich nemen, terwijl Lady Dove in een salon zat, waarvan de gordijnen waren neergelaten en haar oogen rood ween de.' Ondanks haar feilen eerzucht, had ze een goed hart en ze betreurde den echtge noot, aan wien zij zooveel verschuldigd was cn met wien ze zoo trouw had samengewerkt om hun fortuin en positie op te bouwen, op- BEPERKING KOLENIMPORT IN FRANKRIJK. .VOOR NEDERLAND 40 50 PROCENT? De Tel. verneemt uit Parijs: Bij het Donderdag in het „Journal Of ficie!" afgekondigde decreet, waarbij het stelsel van de invoervergunningen voor steen kolen werd ingevoerd, is tevens een besluit van het Fransche ministerie van Openbare Werken gevoegd om de naleving van deze invoervergunningen te onderwerpen aan een commisise van advies. In deze commissie hebben parlementsleden, vertegenwoordigers der kolen-industrie, der mijnwerkers, der Kamers van Koophandel voor Zeevaart, bene vens ambtenaren, zitting. Vernomen wordt, dat de commissie haar eerste bijeenkomst pas a.s. Dinsdag zal hou den. Daar zij haar advies zijnde het gemid delde van de wenschen der verschillende be langhebbende groepen, aan het ministerie van Openbare Werken zal moeten voorleggen en het advies van dit departement te.za-men met die van de departementen van Handel Buitenlandsche Zaken en Begrooting in een beslissing van den minister-president moet worden vervat, is het natuurlijk onmogelijk, op de conclusies vooruit te loopen. Echter kan reeds worden gezegd, dat bij de besprekingen, welke van Nederlandsche zijde worden gevoerd over de technische toe passing der invoerbeperking, bleek, dat de kolenimporteerende landen ingedeeld zijn in groepen. Nederland bevindt zich daarbij, naar wij vernemen, in één groep met België. De kolenijimport voor deze landen in Frank rijk zal niet meer mogen bedragen dan het gemiddelde over de jaren 1927, 1928, en 1929. Dit komt voor ons land neer op een vermin dering van 40 a 50 pet. Definitief is er echter nog niets geregeld en de hoop behoeft daarom niet opgegeven te worden, dat de onverpoosde besprekingen van onzen zaakgelastigde mr. Carsten tot an dere bepalingen zullen kunnen leiden. Aan Nederlandsche zijde is men echter op het oogenblik tot weinig optimisme geneigd. WIELRIJDER GEDOOD TE LEERSUM. Een. auto van de firma v, d. Brink uit Utrecht passeerde Vrijdag-middag twee uur Leersum in matige vaart.Voor den auto reed de heer C. Lagemaat op de fiets. Op het laatste oogenblik stak de wielrijder den weg over omdat een andere auto hem tegemoet reed. De man werd gegrepen en op slag ge dood. De auto van de firma v. d. Brink, die volgeladen was met bananen, sloeg tenge volge van het krachtige remmen door den chauffeur onderstboven. De schade aan la ding en wagen toegebracht is vrij groot. De wielrijder reed aan der) verkeerde zijde van den weg, zoo meldt 'de Tel. DE TRIBUNE UIT DE OPENBARE LEESZAAL TE AMSTERDAM. Het Vad. meldt, dat van I'S Julï-aï 'de Tribune niet meer in de Openbare Leeszaal te Amsterdam ter toeschikking zal worden ■gesteld. Het Vad. wendde zich tot de directrice der Leeszaal, mej. Annie C. Gebhard, die mede deelde dat deze maatregel gebaseerd is op dezelfde motieven, die voor de andere open bare leeszalen indertijd gegolden hebben. Al leen, zeïde zij, Amsterdam heeft er wat lan ger over gedaan. Er is een correspondentie over deze kwestie met minister Terpstra ge voerd en het antwoord Is voor 't toestuur een reden geweest om in zijn vergadering van eenige dagen geleden, het besluit tot verwij dering van de Tribune te nemen. Op de vraag of nog andere -bladen met communistische strekking uit de Openbare Leeszaal zullen gebannen worden, antwoordde mejuffrouw Gebhard, dat -dit -niet zal ge beuren. Wij keeren ons, aldus de directrice, niet tegen een bepaalde strekking in casu de Communistische, maar tegen het karakter van een blad als De Tribune. Het Vad. lieeft zich bovendien nog gewend tot wethouder E. Polak, die q.q. deel uit maakt van 't bestuur der Openbare Lees zaal. De wethouder begon met te verklaren, •dat hij dezen vorm van censuur dit tot het begin van dit jaar in ons land onbekend was, in hooge mate betreurde. Over deze aan gelegenheid heeft het bestuur der Openbare Leeszaal met den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Centrale Vereeniging voor Openbare Leeszalen gecor respondeerd en Dinsdagavond heeft het in zijn vergadering het besluit tot verwijdering van de Tribune met 7 tegen 4 stemmen (niet alle leden waren aanwezig) genomen. „Of deze door 't bestuur genomen beslissing ge volgen zal hebben, valt nog niet te zeggen, Ongetwijfeld zal bij de toekenning van de subsidie (die van Amsterdam bedraagt f 130.000 en overtreft verre die van Rijk en provincie) in den Gemeenteraad deze kwestie ter sprake worden gebracht". recht. Want al kwam het intellect van haar kant, zijn ijverige handen waren nooit in gebreke gebleven te volbrengen, wat zij had uitgedacht. Maar hij was nu heengegaan.... dat verlies was onherstelbaar en Lady Dove hield zich ernstig bezig met de vraag, of ze haar zoon dn dezelfde richting zou kunnen sturen, als zijn overleden vader. Maar in haar hart twijfelde ze ernstig aan het succes, want Reginald had tot nu toe geen blijk gegeven van ook maar de minste begaafdheid, in welke richting ook. Hij was een zwaar ge bouwde jongeman met een dik gezicht, norsch en zwijgzaam. Zijn meest op den voorgrond tredende eigenschap was de lichtontvlambaar heid van zijn gemoed ten opzichte van het schoone geslacht en het was juist deze eigen schap van haar z-oon, die Lady Dove ha-ar gouvernante met eenigszins critische oogen had doen bekijken. Ida Cashell gaf de tweelingen nu al een paar jaar les; ze was een tenger-gebouwd levendig juffertje met rossig haar. Ze kleed de zich uitstekend en had een bijzondere gave om de juiste plaats te bewaren, die ze in een gezin ais dit behoorde -in te nemen. Het lag voor de hand, dat een jongeman van Reginald's natuur haar bewonderde, maar minder voor de hand liggend was het, dat zij haar oogen durfde opslaan naar den erf genaam van den titel en het fortuin der Doves. Lady Dove, die gewoon was haar oogen goed den kost te geven, gaf de gouver nante een wenk, die prompt werd opgevolgd. De dame had verder geen reden tot klachten Juffrouw Cashell was de gedweeheid in per soon en hield den jongen want veel meer was Reginald nog niet op een veiligen af stand. Maar hoe schrander Lady Dove ook meende te zijn, het kwam geen oogenblik bij haar op, dat Ida haar zoon stevig aar- het lijntje hield en dat het tweetal elkaar in het geheim vaker zag. dan Reginald's moeder wel wenschelijk zou hebben gevon den. Juffrouw Cashell, die in werkelijkheid UIT DE METAALINDUSTRIE. DE C. A.O. VOORLOOPIG STILZWIJGEND VERLENGD. Eenigen tijd göleden zijn onderhandelingen gevoerd tusschen den Metaalbond en de ar- beidersorganisaties in de metaalindustrie over een ev-entueele verlenging van het col. lectieve arbeidscontract, dat Donderdag af. liep. De patrons hadden wijzigingen voorgesteld welke o,a. inhielden een loonsverlaging van ongeveer 5 pet., zulks wegens de economi sch en toestand. De arbeiders wilden die verlaging niet aan. vaarden. De onderhandelingen leidden niet tot een resultaat. Wel zjgclen de vertegen woordigers der arbeidersoganisat-ies toe de aangelegenheden in eigen kring te bespre- ken en van het resultaat dief besprekingen aan den Metaalbond kennis te geven. De besprekingen in eigen kring zijn inder daad gehouden, maiar zij hebben niét tot gevolg gehad dat een tegenvoorstel van ar beiderszijde werd gedaan. De Metaalbond ontving geen nader bericht' Conferenties tusschen. partijen zijn dan ook verder niet meer gehouden, zoodat het oude contract afliep, zonder dat er overeenstem ming was over een nieuwe overeenkomst. Donderdag heeft nai de Metaalbond te Utrecht vergaderd om den toestand onder de oog-en te zien. Er waren echter niet vol doende leden aanwezig om een. 'bindend .be sluit te nemen. Over een paar weken zal de Metaalbond opnieuw vergaderen. Voorloopigjloopt het oude contract stilzwijgend door. HUGO DE GROOT-RAAM TE DELFT. De onthulling van het Hugo-de-G-root- raam, dat wordt geplaatst in den Noordelij ken gevel van het transept der Nieuwe kerk alhier, zal plaats hebben op het einde der volgende maand op een nog nader vast te stellen datum. Zooals bekend is het raam een geschenk van Amerikaansche juristen. Ontwerper is de kunstenaar Joep Nicolaas. Het wordt geplaatst tegenover het reeds aangebrachte Oranjeraam, het geschenk van' den Hollandschen Amerikaan Edward Bok. NIET TOEGELATEN ALS RAADSLID. De gemeenteraad van Voorst besloot, aldus het Hbl-d., tot niet-toelating van den heen Ph. Meilink (V.D.) tot den raad, op grond; van de nieuwe gemeentewet, De echtgenoote van den heer Meilink is? n.l. gemeentelijk verloskundige. Naar het blad verneemt, zal de heer Mel-x link van dit besluit bij Ged. Staten van Gel->' derland in beroep gaan, daar hij meent dat) aan de wet een verkeerde uitlegging is ge-, geven, 1 A RUSTTIJDEN VAN CHAUFFEURS, u De besturen van' 'de Nederlandsche Tfrné' van Chauffeurs ecu overig Automobielper- soneel en van den Ned. R.K. Bond van. Transportarbeiders „St.-Bonifacius", hebben^ een adres aan den minister van Waterstaat' gericht, waarin gezegd wordt, dat de nale ving der voorschriften tot beperking van den arbeidstijd van autobusbestuurders zeer veel te wenschen overlaat. Het betreffende KB. van 19 Maart 1928 biedt allerminst de moge lijkheid een behoorlijke naleving van zijn bepalingen te waarborgen. - |j In de practijk is het niet mogelijk: geble-r' ken met de voorschriften van dit K.B. de be-> doelingen tot haar recht te doen komen,)' omdat het rijden buiten de uren, op de kaart vermeld, niet strafbaar is gesteld, zoo lang niet te bewijzen is, dat de betrokken, bestuurder even meer dan twaalf uur per et-' maal rijdt, I Een andere afwijking van dé bedoeling' van het voorschrift, dat de bestuurder van een autobus iedere kalenderweek een rust dag van minstens dertig uren moet genie ten, welke rustdag tenminste eens om de vier weken op een Zondag moeten vallen, komt meermalen voor. Tenslotte merken adressanten nog op, dat de veiligheid van het autobusvervoer op eenvoudiger wijze gewaarborgd zou zijn, in dien de minister van Arbeid, H. en N. zou kunnen besluiten, alle bedrijfschauffeurs spoedig te brengen onder de betreffende bepalingen van de Arbeidswet 1919. De con trole op de naleving der diensttijdenregeling zou dan op meer doeltreffende wijze kun nen worden georganiseerd-. De besturen verzoeken den minister, dié maatregelen te willen treffen, welke noodig zijn om de goede en nuttige werking van de wettelijke dienst- en rusttijdenregeling voor autobusbestuurders te waarborgen. niet ver van de veertig was en pretendeerde vijf en twintig te zijn zag er inderdaad zeer jong uit voor haar leeftijd; ze zorgde wel voor haar uiterlijk uitnemend te conserveeren en slaagde daarin voortreffelijk. Zo had een stormachtig verleden achter den rug, maar Lady Dove wist daar niets v-an; die had uit stekende -informaties over haar gekregen en besefte ondanks haar groote menschen- kenhis geen oogenblik, dat- zij een slang aan haar boezem koesterde, zooals men dat noemt. Ida Cashell's plannen waren eenvoudig genoeg. Ze had zich voorgenomen met Regi nald te trouwen, den baas te spelen over zijn geld en zich een prettig en luxueus leven tje te verschaffen. Ze was bij de pinken en had in haar verleden genoeg mee gemaakt om zich te bekwamen in het handig op touw zetten van gemeene intrigues. De dood van Sir Giles maakte echter een herziening van haar plannen noodzakelijk; ze begreep direct dat ze die aan de nieuw ontstane situatie moest aanpassen. Terwijl ze die plannen met voorzichtige zorg ontwierp, troostte ze aller-sympathiekst de treurende weduwe, on derwees de tweelingen en gedroeg zich in 't algemeen als de goede, weldoende engel in huis. Wain werd al -deze bijzonderheden over de familie Dove niet in eens gewaar. Hij had het geluk In aanraking te komen met een oude dame. die zijn moeder bleek gekend te hebben en die hem direct op de thee vroeg. De eene invitatie leidde tot de andere en weldra was de journalist de vertrouweling van de te Bruntlea resideerende babbelzuchtige dames -op leeftijd, uit wier mond hij de boven vermelde bijzonderheden omtrent de Doves grootendeels vernam, ze aanvullend uit eigen combinatievermogen en psycholo gisch inzicht. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6