OP OP DE NIEUWE AMERIKAANSCHE KOERS. BUITENLAND. Petitionnement voor Int. Ontwapening HET 2de MILLIOEN; Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers TIJDSCHRIFTEN. Nieuwe Uitgaven. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 22 JULI 1931 Ook het tweede Plan Hoover een zuiver koopmanschap. staal van Handhaving der credieten op korten termijn. Daardoor herstel van vertrouwen en daarna leening op langen termijn. Isolatie van Frankrijk te duchten? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Hoover, In onze beschouwingen over de kansen van de Parijsehe en Londensche besprekingen hebben wij reeds eenige malen vastgesteld dat, ingeval de Fransche politieke eischen een onoverkomelijke hinderpaal mochten blijken te zijn voor een overeenstemming in Fransch-Duitschen zin, de hoop toch nog altijd gevestigd moest blijven op een Angel- Saksische hulpactie. De kans dat het deze richting uit zal gaan is op het oogenblik vrij groot. Het nadeel daarvan is, dat het inluiden van een periode van betere verhoudingen tusschen Berlijn en Parijs weer voor onbepaalden tijd verscho ven wordt. Het voordeel van deze gang van zaken zou zijn, dat de redding van Duitschland op een practische en zuiver zakelijke wijze ter hand zou worden genomen. Hoover's eerste plan, dat van 't moratorium der herstelbetalingen, was een bewijs van zuiver zakelijk en berekenend inzicht. De misrekening die er bij gemaakt werd, was, dat men niet gerekend had op een strubbeling die het buitenland onrustig maakte en de basis van het Duitsche econo mische leven (credieten op korten termijn) ondermijnde. Terwijl het Plan Hoover dus in werking trad en Duitschland van de zwaarste last verloste, deed het tevens de kiem ontsprui ten van de woekerplant die het economische leven in Duitschland verstikte. Dank zij de krachtige maatregelen van de Duitsche re geering en van de Duitsche rijksbank werd een inflatie vermeden, en het merkwaardige en typeerende van het nieuwe Amerikaan- sche plan, het Tweede Plan Hoover, is nu, dat het direct aansluit aan de oorzaak van het conflict, en aan de maatregelen der Duitsche regeering. Het is dus weer een staal van nor maal koopmanschap. Hoover's raadslieden hebben ingezien, dat wanneer de oorzaak der crisis gezocht moet worden in het onttrekken van credieten op korten termijn, het herstel gevonden moet worden in het herstel dier credieten en het omzetten er van in credie ten op langen termijn, met verwaarloozing van politieke kwesties. Dit is het ei van Colum bus. Het herstel der credieten op korten ter mijn kan een feit worden wanneer de onrust de wereld uit geholpen wordt en wanneer de Amerikaansche banken particulier en in sa menwerking met de andere financieele par ticuliere instituten het voorbeeld geven. Van de 1200 millioen dollar credieten op korten termijn, die aan Duitschland zijn verleend, is ongeveer de helft uit de Vereenigde Staten afkomstig. Het komt er nu maar op aan, de Ameri kaanschef en Engelsche) banken te bewegen, geen credieten op te zeggen, maar eventueel nieuwe credieten op korten termijn te ver strekken, om dan in den loop van de eerste zes maanden, maatregelen te nemen, tot omzetting dezer credieten in een leening op langen termijn. De tweede factor die dit plan beheerscht, is het vertrouwe ndat Amerika stelt in de gezon de Duitsche inzichten en in de vaderlands liefde van het Duitsche volk, die in een rich ting moet worden geleid, die de vernietiging van het crediet in eigen land voorkomt. Ook dit is weer echt Amerikaansch en zuiver za kelijk gedacht. Het eenige bezwaar aan dit gezonde Angel saksische plan verbonden, moet gezocht wor den in de isolatie van Frankrijk en de risico, verbonden aan een verslechtering van de Fransch-Duitsche verhoudingen. Voorts is het noodzakelijk, dat, wanneer de Fransche idee, credietverschaffing op langen termijn, met daaraan verbonden politieke voorwaar den, definitief in Londen wordt verworpen, (en de kans daarop is zeer groc/j het Ame rikaansche plan zonder vertraging tot wer kelijkheid wordt gemaakt. Iedere aarzeling kan noodlottige gevolgen hebben, ieder uitstel kan een vreeselijke „finale" in Duitschland tot gevolg hebben L. A. Engeland. Moeilijkheden ter conferentie in Londen. LONDEN, 21 Juli. (V.D.) De vooruitzichten van de conferentie worden te dezer stede bijna algemeen pessimistisch beoordeeld. Wanneer niet op het laatste oogenblik nog een onver dachte pending intreedt, is volgens de mee ning der Engelsche kringen de mislukking der conferentie, op Woensdag zoo goed als onver mijdelijk. In Fransche kringen beweert men, dat Briand en Laval hun koffers reeds laten pakken. Frankrijk zal weliswaar het nieuwe Amerikaansche plan zijn zegen geven, doch dit plan is van dien aard, dat slechts de an dere mogendheden, met uitzondering van Frankrijk er belang bij hebben, dat wil dus zeggen, dat Frankrijk het aan Amerika en Engeland wil overlaten om een hulpactie voor Duitschland op zich te nemen. Dit schijnt op het oogenblik de eenige mogelijke oplossing. Volgens de Fransche opvatting is het waar schijnlijk, dat Woensdagmiddag of op zijn laatst Donderdag de conferentie met alge- meene toestemming zal worden ontbonden en dat men de redding van Duitschland aan de andere mogendheden zal overlaten, In de late avonduren van Dinsdag zijn nog pogingen in het werk gesteld om nog op de een of andere wijze een toenadering der ver schillende partijen tot stand te brengen. Tot middernacht was evenwel nog niets bekend, waaruit werkelijke vorderingen zouden blij ken. Verklaringen van Dr. Curtius. LONDEN, 21 Juli (.V.D.) Na afloop van de ochtendzitting van de ministerconferen tie heeft Dr. Curtius eenige mededeelingen gedaan omtrent het verloop der zitting. Dr. Curtius betoogde met nadruk dat geen politieke kwesties in behandeling zijn geko men. Of een conferentie voldoende zal zijn voor de thans hangende kwesties, moet men afwachten. De technische bijzonderheden omtrent het eerste punt, de verhindering van kapitaalsvlucht, zullen zoo mogelijk in de bijeenkomst van de ministers van Finan ciën, die hedenmiddag plaats vindt geregeld worden. Een officieel communique LONDEN, 21 Juli (V.D.) De heden morgen gehouden zitting der conferentie duurde bijna drie uur. Na afloop werd het volgende communiqué verstrekt: De Internationale conferentie is heden morgen te tien uur in het ministerie van Buitenlandsche Zaken bijeengeroepen en be studeerde de methoden van internationale financieele samenwerking, waardoor in de onmiddellijke toekomst het vertrouwen in de economische stabiliteit kan worden hersteld, voorafgegaan aan de bestudeering van ver dere maatregelen, welke noodig zullen zijn voor een permanent herstel van den finan- cieêlen boestand van Duitschland op gezon den basis. Besloten werd dat de ministers van fi nanciën van de vertegenwoordigde landen ter conferentie hedenmiddag onder voor zitterschap van Ramsay-MacBonald zullen bijeenkomen met Dr. Bruening om de bestu deering van het gerezen vraagstuk voort te zetten. Laval contra Snowden? LONDEN, 21 Juli (V.D.) De besprekin gen van hedenmorgen waarin de zuiver banktechndsehe aard van het probleem hoe buitenlandsche deposito's te verhinde ren uit Duitschland af te vloeien, leidden tot een voorstel dit probleem of over te dra gen aan een bankierscommissie of aan een gemengde commissie van vertgenwoordi- gers der financieele ministeries en der ban ken. Hierover heeft zich een vrij langdurige gedachtenwisseling ontsponnen, die naar verluidt tot resultaat heeft gehad, dat een commissie is ingesteld van ministers van fi nanciën en deskundigen der financieele mi nisteries zonder vertegenwoordigers der banken. Naar verluidt zou Laval in den loop der zitting een vrij heftige woordenwisseling hebben gehad met Snowden. Fransche verwijten PARIJS, 21 Juli (V.D.) De beschou wingen in de Fransche bladen over de Lon densche onderhandelingen volgen ook he den dezelfde lijn als de vorige dagen. De Engelsche regeering wordt verweten den toestand te verwarren zonder zelf betere voorstellen dan de Fransche te kunnen of te willen doen. DmtscMamd. De „Nationale oppositie" roert zich. BERLIJN, 21 Juli. (V. D.) De leiders der Nationale oppositie hebben het volgende te legram aan den Rijkskanselier dr. Bruening te Londen gezonden: Tegenover het oorspronkelijk tot verlich ting ontworpen plan van den Amerikaan- schen president Hoover wordt het onomwon den voornemen van Frankrijk gesteld het Duitsche volk op den duur onder zijn dicta tuur te dwingen Zoo moet uit de verlichting een verzwaring ontstaan. Het zal in verant woordelijke kringen in Frankrijk niet onbe kend zijn, dat in ons gemartelde volk vooral op het platteland, de vertwijfeling zoodanig gestegen is, dat allerwegen gevaarlijke ge dachten ontstaan. Het Duitsche volk wil zich van de schuld aan den oorlog vrij zien, het wil de hem opgedwongen onrechtvaardige lasten niet langer dragen. Een verdere be perking van de Duitsche souvereiniteit is on dragelijk en niet te verantwoorden. De ge- heele nationale oppositie roept daarom uit, dat zij op grond van haar beginselen nieuwe verplichtingen tegenover Frankrijk niet als rechtsgeldig kan erkennen. Het telegram was geteekend Graf von der Holfz, Hitier, Hu- genberg, Graaf Kalckreuth Bethge, Lins, Selke Duesterberg. V er ordening inzake uit betaling van salarissen. BERLIJN, 21 Juli (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat overeenkomstig art. 48 sub. 2 van de Rijksgrondwet de Rijkspresident een verordening is afgekondigd, waarbij de rijks- regeering wordt gemachtigd voorschriften uit te vaardigen voor de betaling van in dienst van het Rijk genoten salarissen. De verordening, die onmiddellijk in wer king treedt, bevat uitvoerige bepalingen over de uitbetaling der salarissen van 18 Juli af. Faillissement der Nord- deutsche Wollkaemmerei aangevraagd. BREMEN, '21 Juli (V. D.) De directie van de Norddeutsche Wollkaemmerei und Kamm- garnspinnerei te Bremen heeft hedenmor gen te half twaalf zelf faillissement aange vraagd. Het verzoek om faillissment is ingewilligd en Dr. Heinemann is tot curator benoemd. De belasting op buitenlandsche reizen BERLIJN, 21 Juli. De Industrie en Han delskamer te Berlijn heeft zich met een adres tot de Rijksregeering gewend, waarin verzocht wordt de jongste verordening in zake de belasting op de buitenlandsche reizen in dien zin te veranderen, dat degenen die voor zaken buitenlands gaan, daarvan vrijgesteld worden. De Kamer verzekert de Rijksregeering dat zij voor betrouwbare des betreffende verklaringen der betrokkenen zal zorg dragen. Voorts waarschuwt de Kamer voor de ern stige schade, die eventueel aan het Duitsche vreemdelingen verkeer kan worden toege bracht, als de andere landen tot tegenmaat regelen overgaan. De Kamer spreekt zich dan ook voor een zoo spoedig mogelijke in trekking van deze belasting uit. tegenwoordige leger- en vlootsterkten even als die der luchtstrijdkrachten aan. De luchtstrijdkrachten, dië tot" dusverre al gemeen geschat werden op ruim 2000 actief bruikbare militaire vliegtuigen bedragen vol gens deze opgaven slechts 1210. In het derde deel gaat de nota in op het politieke karakter van de ontwapenings kwestie. Een vermindering der bewapeningen aldus de nota veronderstelt vertrouwen. Kan men echter hopen dat een dergelijk ver trouwen zal heerschen wanneer het gevoel bestaat dat het er op het oogenblik minder om gaat den vrede in het belang van allen te organiseeren dan wel in het belang van enkelen de huidige orde te veranderen en wanneer de staten bovendien reden hebben tot de veronderstelling dat hun op de verdra gen opgebouwd bestaan tegenwoordig bedreigd wordt? In feiten moet thans het totaal van den internationalen toestand worden veran derd. Een politieke oplossing moet worden ge vonden. Het protocol van Genève biedt een dergelijke oplossing. Het verdrag van Locarno beteekent een volledige regeling voor slechts een gedeelte van Europa. De Fransche regee ring is doordrongen van de noodzakelijkheid van een veiligheid, die alle staten elkander door wederzijdsche onmiddellijk daadwerke lijke ondersteuning garandeeren. DANS DAN, PALJAS! TOT HET RECORD IS GEBROKEN! Het i s gebroken. Op 18 Juni zijn 60 dans- maniakken gestart in het Cirque Médrano te Parijs, om een record duur-dansen te ves tigen. Den Marathon-dans, noemden ze hem. En nu, Maandagmorgen om 4 uur, na 752 uur dansen is het laatste paar van den vloer verdwenen. De Frangaise Mile Galache met haar Amerikaanschen partner Ted Stanley hebben gewonnen! Zij ontvingen ieder een bedrag van 1200 gulden en een zilveren be ker, ongerekend de sommen die zij als pre mie van het publiek verworven hebben. Zeven-honderd-twee-en-vijftig uur dansen met een kwartier rust per uur voor slaap en voedsel! NAAR DE VOLGENDE HALTE, NAAR HET EINDDOEL, HET GROOTST MOGELIJKE PERCENTACE DER BEVOLKING Genève. Het Fransche memorandum over de Tol-Unie. PARIJS, 21 Juli (V.D.) In het Fransche memorandum over de Tolunie, dat aan het internationaal gerechtshof in Den Haag is toegezonden, wordt het reeds bekende standpunt van de Fransche regeering uit eengezet. Verder maakt de Fransche regee ring het Haagsche hof er op opmerkzaam, dat zij niet een onderzoek naar alle details van de verschillende problemen verlangt, die een Duitsch-Oostenrijksche tolunie zou opwerpen. Het Haagsche Hof moet er alleen over beslissen of een dergelijk accoord in overeenstemming zou zijn met de verdragen of niet. Het ontwapeningsprogram der Fransche regeering. GENèVE, 21 Juli (VU.) Hedenavond is door het Volkenbondssecretariaat het Ont wapeningsprogramma der Fransche regee ring gepubliceerd. De grondtrekken van dit program zijn de volgende: 1. Iedere staat moet voldoende bewapend blijven om zich, voor het ingrijpen van den Volkenbond te kunnen beschermen tegen een ongeprovoceerden aanval. 2. De bewapeningen mogen niet verlaagd worden beneden de voor de nationale veilig heid noodzakelijke grenzen. 3. Geen automatische gelijkstelling van de bewapeningen der staten. 4. Scherpe in achtneming van deel 5 van het verdrag van Versailles dat voor Duitsch land, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije be paalde bewapeningsverboden voor aitijd vast legt. 5. Alle besluiten van de Ontwapenings conferentie moeten opgebouwd zijn op de on beperkte erkenning van de internationale verdragen. 6. De Ontwapeningsconferentie moet een politiek veiligheidssysteem scheppen waarin de staten onmiddellijke en daadwerkelijke onderlinge steun garandeeren. De Ontwapeningsnota is in drie deelen on derverdeeld. In het eerste deel wordt in lange uiteenzet tingen de verhouding tusschen deel V van het verdrag van /Versailles dat de bewape ningsbeperkingen voor de staten vastlegt en artikel 8 van het Volkenbondspact dat de vermindering der bewapeningen afhankelijk maakt van de nationale veiligheidsvoorwaar den, ontvouwen. Wanneer de ontwapeningsbepalingen in deel V van het verdrag van Versailles gelijkmatig en algemeen ooa toegepast zouden worden ook op de overige staten zou artikel 8 van het Volkenbondspact iedere waarde en betee- kenis verliezen. Het tweede gedeelte behandelt de door Frankrijk reeds genomen maatregelen ter beperking der bewapeningen waartoe de Fransche regeering met het oog op het ver drag van Locarno reeds is overgegaan. Vervolgens geeft de nota in cijfers de ZIGEUNERS. HUN NAAM. Het grootst aantal zigeuners treft men in Roemenië aan, schrijft Albert Dauzat in de Larousse Mensuel, waaruit De Kern een stuk overnam. Het is natuurlijk niet moge lijk hun aantal met zekerheid vast te stel len, maar men raamt dat er zich ongeveer 200.000 bevinden. Hongarije komt in de twee de plaats, daarna de Balkan en Rusland, terwijl van West-Europa alleen Spanje groo- te kolonies dezer nomaden heeft. Geen enkel volk heeft zooveel verschil lende namen. Zelf noemen ze zich Rom, wat „mensch" beteekent in hun eigen taal. De meest verbreide naam is die van Tsigane, die men eerst in Hongarije en Roemenië vindt, maar die men ook in Portugal aantreft (Ci- ganos) en die in het Duitsch en Neder- landsch is overgegaan in zigeuner en in het Italiaansch Zingano, Zingaro. In Frankrijk verwarde men hen vroeger met de inwoners van Bohemen, vandaar de naam Bohémiens, die vervolgens is toegepast op alle nomaden, terwijl men de zigeuners in Engeland en Spanje voor Egyptenaren aanzag, hetgeen blijkt uit de namen Gypsies en Gitanos. Een Roemeensch geleerde, die de zeden en gewoonten der Zigeuners jarenlang bestu deerd heeft, vertelt dat zij zonder geografi sche kennis overal heen trekken met hun paard of ezel of met wagentjes, aldus blijk gevend van een buitengewonen zin voor oriënteering. Zij zijn begiftigd met een le vendige intelligentie en leeren gemakkelijk vreemde talen aan. Als geboren muzikanten, goede handwerks lieden, vooral op het gebied van ijzersmeden zouden zij gemakkelijk op eerzame wijze hun brood kunnen verdienen, maar zij hebben een eeuwig heimwee naar het zwerversleven en een zeer sterke voorliefde voor rooverij, De geheele aarde beschouwen zij als hun land. Het bestaan van grenzen is voor hen onbegrijpelijk, evenals het recht op persoon lijk bezit. In Roemenië zijn de Zigeuners een langen tijd slaven geweest. Tevergeefs boden zij in 1830 aan den Pruisischen generaal Kiseler voor hun vrijheid „zooveel goud aan als een paard kan dragen". Eerst in 1855 volgde hun bevrijding in Moldavië, korten tijd later ook in Walachije. Die vurig verlangde vrijheid bracht velen overigens in moeilijkheden en nadat zij eerst hun meesters hadden verlaten, keerden ver- scheidenen weer terug, gedreven door hon ger en gebrek aan onderdak. De anderen hebben zich de volgende beroepen aange leerd: berenleiders, borstel- kammen en ze venmaken, koperslaan, ijzer- en tinbewerken hoefsmederij, muziekmaken, schoenpoetsen, bloemenverkoopen en waarzeggen. Bedelarij, leugenachtigheid, diefstal en kin derroof zijn de kenmerkende trekken van hun zeden. Maar ze zijn slim genoeg om niet te stelen zoolang zij in een stad of dorp kam peeren, maar eerst later, als men hun spoor kwijt is. De droom van iederen zigeuner is: een goede tent te hebben, mooie paarden, een vroolijk-geschilderde wagen, laarzen, een costuum met koperen knoopen, een groote INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 beurs om aan zijn gordel te hangen en een zweep met leeren riemen. De droom van iede re Zigeunervrouw is: oorringen, paarlen, hals kettingen en linten van allerlei kleuren, een nieuwe japon, groen, geel rood of blauw, cn een paar pantoffels. INGEZONDEN geplaatst, wordt de kopij den inzender niet Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet teruggegeven. EEN DANKBETUIGING AAN DE E. H. V. SNELVERBAND. Haarlem 16 Juli 1931. Mijnheer de Redacteur Ondergeteekende zag zich gaarne een klei ne plaatsruimte toegewezen in uw blad om dan kte brengen, namens all einvaliedcn, voor den onverget-elijken dag hun bereid, door de Eerste Hulp-Vereeniging „Snelver- band". De leden van deze vereeniging en allen die tot het welslagen van dezen feestdag hebben meegewerkt kunnen er van overtuigd zijn, dat Woensdag den 15en Juli 1931 nog lang in dankbare herinnering zal voortleven bij allen die dezen dag mochten cn konden meemaken. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte. Namens de invaliden FRED, LASONES. Westerstraat 51. Binnenhuis. Het nummer van 16 Juli opent met De Berlijnsche Bouwtentoonstclling door Paul Bramberg. Andere bijdragen zijn: het breede venster, Malaise en Reclame en het Douche- hok. De Jaarbeurs» Wij ontvingen het 4e nummer van dit tijd schrift. Allereerst treffen we een artikel aan over de eerstkomende Nederlandschc jaar beurs van 817 Sept. 1931, dc 25c. Voorts vinden we Algemeene en Groepsbelangen, Sa menwerking van jaarbeurzen, geen: „hebt U interesse?" meer!. Bouw van derde Jaar beursgebouw en Jaarbeurzen in het Buiten land. De Vrijdagavond. In de aflevering van 19 Juli vervolgt A. M. Vaz Dias zijn artikel over de vermogenstoe stand der Amsterdamsche Joden in de 17c en 18e eeuw. Chaim Mussbaum gaat door met het Litausche Schoolwezen, terwijl A. Levie over Kalier's Troost schrijft. Joseph Gombers heeft het over Den Joodschen schilder T. E. Garaï en J. Veldman over het leven der meest bekende synagogale componisten en voor zangers. Duizend cn Eén Nacht. In de Meulenhoff-editie is uitgekomen de tweede druk van het eerste deel der Duizend en één Nacht-vertellingen, die, compleet, in 5 deelen verschijnen zullen. Het deel is uit het Fransch vertaald door A. Gallan onder toezicht van Henri van Booven. Dc Dochter van Kapitein Daan. Als eerste deel van de Anker serie heeft de N,V. Johan Mulder's Uitgeversmij. to Gouda De Dochter van Kapitein Daan van Joseph C. Lincoln het licht doen zien. Het verhaal behandelt de geschiedenis van een echtpaar, dat plotseling zeer rijk wordt. De vrouw laat zich dan niets meer gelegen liggen aan het huiselijk leven, doch is als bestuurslid van een Vrouwenbond, steeds uithuizig. Dat alles weer goed terecht komt, is het werk van. de dochter des huizes. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel OBERIAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Sedert 1887 Nederlandschc Onderneming. AGENDA WOENSDAG 22 JULI Palace: „De verkeerde echtgenoot". Tooneel: Hassan Khadr. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Vogelvrij" en „Tingel- Tangel". Tooneel: Los Catalanos, 2.30, en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Westfront 1918". 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 23 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van li3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: Raadsvergadering 7-30 uur namiddag. APOTHEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14- Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Tel, 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch cn Vaart straat 26. Tel. 13290. namiddag.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5