IJMUIDEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 JULI 1931[nK|VFp ^rm, ,r FM UIT DE OMSTREKEN BESOMMINGEN. Weekoverzicht. Gedurende de week van 16 tot en met 22 Juli 1931, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 41 stoomtrawlers, 1 Duitsché Stoomtrawler 2 Haring-stoomtrawlers, 2 stoom-haring- loggers, 1 miotor-haringlogger, 28 motor- loggers, 1 motortrawler, 1 Engelsche haring drifter, 2 Belgische motorkotters, 3 Deen- sche motorkotters en 99 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 1440, tot f 6655, Duitsché stoomtrawler f 7057. Haring-stoomtrawler van f 3990 tot f 4755. Stoom'haringloggers van f 5747 tot f 7158. Motorba ring log ger f 5215. Motorloggers van f 156 tot f 1429. Motortrawler f 3599. Engelsche haringdrifter f 2642. Belgische motorkotters van f 415 tot 533. Deensche Motorkotters van f 712 tot 1754 terwijl de kustvisschers totaal f 7679 be- somden. De aanvoer bestond uit pl.m. 568500 K.G. trawvisch, 1673 kantjes haring en 625 kisten versche haring. De totaal opbrengst bedroeg f 212623,84. WINKELIERS- EN HANDELSVEREENIGING 'GROOT IJMUIDEN". De winkeliers- en Handelsvereenïgkig „Groot IJmuiden" houdt heden, Donderdag- avonn een ledenvergadering in hotel „No. Eén" te IJmuiden. De agenda bevat o.m. een bespreking van een reisplan, waarvoor het bestuur voor stelt een bedrag per lid als reisbedrag uit de kas te betalen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. UIT DE PERS. RIJKSVISSCHERSHAVEN IJMUIDEN. TE IN HET ALGEMEEN EEN VOORDEELIG BEDRIJF. Ned. Megara Curasao. Ned. Seine, Parijs. 22 Juli: Ned. Nieuwendam, Londen. Eng. Thorglea, Hamburg. Ned. Walsum, Archangel. Spaansch Arnotigi Mendi, Huelva. Zwee.dsch, Polaris, Hernosand. Eng. Queenworth, Sunderland. Deensch, Agnete, Londen. Duitsch, Amerika, Oxlosund. Duitsch, Futonia, Guatamala. Eng. Avonduiais, Honfleur. Aestland, Piret, Archangel. Eng. Glynwen, Haveren. Uitgaande schepen: Eng. Walsend, Gdynia. Ned. Lingestroom, Londen 22 Juli. Duitsch, Taube, Antwerpen. Ned. Gouwestroom, Plymouth. Ned. Delfland, La Plata. Ned. Marnix v. St. Aldegonde, Batavia. Ned. Nieuwkerk, Hamburg. Deensch, Estrid, Memel. Duitsch, Rhein, Hamburg. Deensch, Aktiv, Koningsbergen. Ned. Nereus, Kopenhagen. Ned. Theano, Rotterdam. Ned. Zeus, Hamburg. Ned. Amazone, Rotterdam. WEEKOVERZICHT. MARKTPRIJZEN. Trawlvisch hoogste, laagste Tarbot per 50 kilo f 72.50—f 30. Griet per 50 kilo f 68—f 20. Groote tong per kilo f 2.65f 1.90. Middel tong per kilo f 3.20f 1.85. Kleine tong per kilo f 3.50f 2.30. Groote schol per 50 kilo rf 55f 50. Middel schol per 50 kilo f 54.f 40. Kleine schol I per 50 kilo f 51—f 30. Kleine schol n per 50 kilo f 36—f 7. Sschar per 50 kilo f 15f 8. Bot per 50 kilo f 5.50—f 2.30. Tongschar per 50 kilo f 61f 26. Rog per 20 stuks f 32f 17. Vleet ,per stuk f 4.90—f 0.80. Pieterman en poon per 50 kilo f 33f 4.90. Kleine roode poon per 50 kilo f 45f 18. Kabeljauw per 125 Kilo 25 st. f 88.—f 46. Groote gullen per 50 kilo f 18f 7. Kleine gullen per 50 kilo f 13f 2.80. Wijting per 50 kilo f 8f 2.80. Groote schelvisch f 50 kilo f 46f 28. Groote middel schelvisch p. 50 kilo f34f 20. Kleine middelschelvisch p 50 kiloj 22f 10.50 Kleine schelvisch per 50 kilo f f 4.50. Leng per stuk f 1.13f 0.30. Heilbot per kilo f 0.90—f 0.60. Koolvisch per stuk f 1.60f 0.25. Makreel per 50 kilo 33.—1 22. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Duitsché s.s. „Amerika" is Woensdag avond met een lading ijzererts van Oxelosund aan het Hoogovenbedrij f IJmuiden aange komen. Het Duitsché s.s. „Industria" is Dinsdag middag met een lading ijzererts van Oxelo sund naar IJmuiden vertrokken en wordt a.s. Vrij dag aan het Hoogovenbedrij ver wacht. Het Nederlandsche motortankschip „Me gara" met een lading stookolie van Curacao naar Amsterdam, passeerde Dinsdagavond de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 81 dM. Het ■tfTotorpassaglersschip „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart Mij. „Neder land" is Woensdagmiddag met passagiers en stukgoederen naar Batavia vertrokken en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 81 dM. Het motorpassagiersschï'p „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart Mij. „Neder land" is Woensdagmiddag met passagiers en stukgoederen naar Batavia vertrokken en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 81 dM. Toen in 1876 het Noordzeekanaal openge steld werd en Amsterdam met de zee werd verbonden door dezen nieuwen toegang, be- teekende dat tevens de schepping van de zeer gewenschte gelegenheid voor alle mogelijke visschersvaartuige om in deze nieuwe zee haven een toevlucht te zoeken bij slecht weder, te meer daar tot dusver tusschen den Helder en Hoek van Holland zulk een ge legenheid niet bestond. De visschersvaartui- gen, welke hier een toevlucht zochten, waren oorspronkelijk Engelsche vischkotters, welke, wanneer zij eenmaal in de haven van IJmui den binnengeloopen waren, ook gaarne hun visch wilden verkoopen; schrijft de heer S. Gargas in het tijdschrift voor Economische geographie. Wij ontleenen aan dit artikel verder: Daar hier op deze wijze een begin met den vlschverkoop gemaakt werd, kwamen er spoedig ook Nederlandsche vissehersvaartui- gen uit Middelharnis en andere Nederland sche havens, om hier hun visch uit te laden. Zoo ontstonden als vanzelf vischafslagen, welke gelegenheid door particulieren uitge buit werd om voor hun bemoeiingen een vast percentage van de koopsom te ontvangen. Bovendien vestigde men zich in IJmuiden, zoodat het aantal visschersvaartuigen, dat van de IJmuider haven gebruik maakte en m het Noordzeekanaal lag, steeds vermeerder. De haven van IJmuiden was bestemd voor groote schepen, die naar Amsterdam gingen. Nu gebeurde het vaak, voornamelijk bij stormachtig weder, dat de haven vol lag met talrijke visschersbooten, die daar waren komen binnenvallen en dus een hinderpaal vormden voor de zeeschepen, die binnen liepen. Dit was de reden, waarom men beslo ten had, een aparte haven voor de visschers- vloot aan te leggen, zoodat de zeeschepen zich ingehinderd in en uit konden bewegen. Daarbij kwamen nog economisch-politieke overwegingen. De visscher, die zijn visch op het strand verkoopt, waar misschien 2 of 3 koopers aanwezig zijn, zal niet de helft voor zijn waar besommen van het bedrag, dat hij ontvangt, wanneer het hem mogelijk is de visch te verkoopen in een ruime hal, waar allerlei gegadigden, ook uit het buitenland, samenkomen en tegen elkander opbieden. Dat beteekent naar gelang van omstandig heden wel een onderscheid van 50%. Oorspronkelijk waren de omstandigheden voor het visscherij bedrijf te IJmuiden uiterst gunstig. Dit. veroorzaakte een steeds ver hoogde beteekenis van den staatsvischver- koop. Deze voortdurende vooruitgang nam spoedig een zeer snel tempo aan door uitbrei ding van de trcilervloot in IJmuiden en later in de oorlogsjaren door de groote vraag naar visch en de hooge prijzen, die ervoor betaald werden. Maar na den oorlog kwam ook hier een tegenslag. Zoo was het saldo der winst- en verliesrekening van de IJmuider vischhaven: 1909 17.221.92; 1913 plus 29.799.46; 1916 plus 590.520.02; 1920 970.00; 1923 288.629,36; 1927 93.407.13. Het vraagstuk van de tarieven van den staatsvischafslag heeft menigmaal aanlei ding gegeven tot een levendig debat in de Tweede Kamer, zoowel wat het beginsel be treft als de opbrengst. Hier betrof het toch de mogelijkheid der concurrentie van de IJmuider haven tegenover de vreemde ha vens, die door hare regeeringen sinds jaren krachtig gesteund werden. Natuurlijk konden de tarieven een ongun- stigen invloed hebben en den vischaanvoer naar IJmuiden verminderen, wanneer zij bui tensporig verhoogd werden. De geringe invloed der tarieven is daaraan toe te schrijven, dat zij zoo laag zijn. De opbrengst van de tarieven was in: 1901 11.805.74 a 1%; 1920 20.849.63; 1903 23.421.39; 1904 35.614.19; 1905 40.727.98; 1906 46.819.67. Tegenwoordig worclt het tarief voor de gebruikmaking van de haven en de hal telkens op grond van de uitkom sten van het bedrijfsjaar nauwkeurig bere kend, het bedraagt thans 2% van de koopsom en wordt met den kooper en den verkooper verrekend. Tegen dit staatsbedrijf voert men algemeen als argument aan, dat het een voortdurend deficit oplevert. De deficiten, die zich na den wereldoorlog jaar op jaar voordeden, hadden ten gevolge, dat er in Maart 1927 een ambtenarea- commlssie werd gevormd, waarvan Mr. J. Draaier secretaris was, welke de vraag moest onderzoeken, hoe aan deze deficiten een einde gemaakt kon worden. Deze commissie was van oordeel, dat de financiering van dit staatsbedrijf in normale tijden op zulk een wijze moest worden ingericht, dat de slechte resultaten in ongunstige jaren gecompen seerd werden' door betere in de gunstige jaren. Dit was ook gewenscht in verband met de dringend noodzakelijke duurzaamheid der bedrijfstarieven. Want het was in het zake lijk belang van het bedrijf, dat deze tarieven niet dikwijls veranderd werden. De commissie was van oordeel, dat het 'Staatsbedrijf als zoodanig voorloopig moest in stand gehou den worden, terwijl zij er o.a. ook op wees, dat de concurrentie tusschen de particulie re vischverkoopers tot allerlei ongewenschte maatregelen had geleid, waardoor de visch- handel in zijn ontwikkeling was benadeeld. Ook het denkbeeld van een verpachting van het staatsbedrijf vond bij de commissie geen instemming daar de staat in IJmuiden vitale levensbelangen moest waarborgen, in de eerste plaats de zorg voor een goed en goed koop volksvoedsel, zoodat men dit bedrijf moeilijk aan particulieren kan overlaten. Ooi: zouden zoovele staatsambtenaren noodlg zijn om de pachters te controleex-en, dat deze verpachting alle praktische beteekenis zou verliezen. Ook moest de IJmuider haven onder alle omstandigheden voor de visschers vaartuigen van vreemde nationaliteit geopend blijven. Indien deze een particulier bedrijf was, moesten daarvoor bijzondere voorzie ningsmaatregelen getroffen worden. Het staatshavenbedrijf in IJmuiden is eon origineele schepping vair de Nederlandsche financieele politiek, waarvan in het buiten land geen analoge organisatie bestaat. Trots veel tegenslag in de tot dusver gevoerde ad ministratie kan men zeggen, dat dit bedrijf in het algemeen bewezen heeft voordeelig te zijn". SCEPTICI CYNICI wees! voor één keer enthousiast en feekent hef PETITIONNEMENT VOOR INT. VERTRAGING MAILDIENST. Het passagiersstoomschip „J. P. Coen" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", met passa* giers en stukgoederen van Eatavia heeft eenige vertraging ondervonden en wordt a.s. Vrijdag 24 dezer, 12 uur des middags te IJmuiden en ongeveer 15 uur te Amsterdam verwacht. Het Duitsché motorpassagiersschip „Teu- tonia" van de H.A.P.A.G. is Woensdagavond met passagiers en stukgoederen van West- Indië te IJmuiden aangekomen en opgestoomd naar Amsterdam. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.60—1.20. Griet per 50 K.G. 75—35. Tongen per K.G. 3.502.65. Groote schol per 50 K.G. 57. Middelschol per 50 K.G. 54. Zetschol per 50 K.G. 52—47. Kleine schol per 50 K.G. 4214. Vleet per stuk 3.902.70. Pieterman en poon per 50 K.G. 116. Groote schelvisch per 50 K.G. 2522.50, Middelschelvisch per 50 K.G. 2217. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 12.50 -ƒ 9. Kleine schelvisch per 50 K.G. 7.503. Kabeljauw per 125 K.G. 56—40. Gullen per 50 K.G. 12—3.80. Leng per stuk 0.46. Wijting per 50 K.G. 4.803.30. Koolvisch per stuk 0.780.15. Makreel per 50 K.G. 2720. De Eveline IJm. 115 had 22 kisten versche haring prijs 168 per kist. VISSCHERIJ-UITKOMSTEN. Heden waren aan den Rijksvisehafslag alhier 10 trawlers. De besommingen waren: Manden 400 De Bremer, f 2400. 410 Jacqueline Clasina, f 2200. 280 Rijnmond, f 2000. 250 Friesland, f 1500. 435 Derika 5, f 3600. 400 Liesbeth Betty f 2300. 150 Eveline f 2800. 85 Reiger f 3500 400 Chenevure f 1900. 350 Cornells f 3000. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot, de heer P. Smit slaagde voor het examen opticien, uitgeschreven door de Vereeniging voor Vakonderwijs voor op ticiens te Amsterdam. INSTALLATIE COMMTSSIE INZAKE HET TREILERBEDRIJF. Naar wij vernemen zal de Staatscommissie inzake het treilerbedrijf te IJmuiden Don derdag 30 dezer op het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken te 's Gravenhage worden geïnstalleerd. WEER EEN NORMALE WERKTIJD. Men deelt ons mede, dat met ingang van 27 Juli a.s. door het fabrieks-, wal- en werk- plaatspersoneel van de Vereenigde Exploitatie Maatschappij te IJmuiden wederom 48 uur per week gewerkt zal worden. Het is een gunstig teeken, dat bij een der grootste visscherijmaatschappijij weer op volle kracht gewerkt kan worden. BEVERWIJK BLOEMBOLLENVEILING BEVERWIJK. Heden, Donderdagmorgen, werd door de Bloembollenveiling Beverwijk, geëxploiteerd door de R.K. Tuindersvereeniging „Kenne- merland" en de Coöp. Tuindersvereeniging .Vrije Groenten- en Fruitveiling" de eerste veiling van droge bloembollen in dit seizoen gehouden. De aanvoer- was reeds zeer be langrijk en omvatte ruim 1000 manden. Ook de belangstelling van de zijde der koopers liet niets te wenschen over. De prijzen bleven echter aan den lagen kant. Op deze eerste veiling werd tevens het nieuwe electrische afmijntoestel in gebruik genomen. Het toestel kan 200 nummers be vatten, waarvan er voorloopig 150 ten behoe ve van de koopers zijn aangesloten. Deze manier van veilen, die aan de Beverwijksche Groenten- en Aardbeienveiling reeds land lang wordt toegepast, bood ook aan de bloembollenhandelaren niet de minste moeite, zoodat de veiling een zeer vlot verloop had. HET NIEUWE ALARMEERINGSYSTEEM VOOR DE BRANDWEER. Het door de P. T. T. aangelegde alarmee- ringsysteem voor de brandweer is dezer da gen gereed gekomen. Woensdag werd in het politiebureau, waar de centrale gevestigd is, in tegenwoordigheid van den staf der brand weer en van enkele hoofden van gemeente bedrijven een proef met het weksysteem ge nomen. Hoewel men aanvankelijk voorne mens was deze proef geheim te houden, ten einde onverwachts de brandweer te kunnen laten uitrukken, heeft men bij nader inzien dit plan niet ten uitvoer gebracht, doch vol staan met de controle op de wekschellen. Het systeem bleek zeer goed te functionee- ren. De alarmeering van het brandweerper soneel geschiedt van de centrale uit in drie groepen, die worden opgeroepen al naar ge lang van den omvang van een gesignaliseer- den brand. Het net is zoodanig gelegen, dat het alarmeeringsysteem ook bij een storing- in de stroomlevering kan functioneeren. Het is de bedoeling, de regelmatige werking van het apparaat wekelijks te controleeren. DE KENNEMER OUDHEIDKAMER. Bij gelegenheid van de officieele openstel ling van de Kennemer Oudheidkamer heeft het bestuur der stichting zeer veel belang stelling ondervonden. Aan de uitnoodiging om de Kennemer Oudheidkamer te bezichti gen werd door zeer velen voldaan en bij die gelegenheid mocht het bestuur bovendien nog enkele schenkingen in ontvangst nemen. O.m. werd een serie foto's van den reeds lang verdwenen molen bij het Beverwijksch sta tion aangeboden. Het bestuur der stichting heeft in verband met de groote belangstel ling besloten de Oudheidkamer behalve op Woensdag ook eiken Maandagavond ter be zichtiging open te stellen. HET AARDBEIENS EIZOEN. De omzettingen aan de Beverwijksche ex portveilingen waren in dit seizoen 2.459.144 K.G. tegen 2.060.054 K.G. in 1930. De opbrengst was: f 438.036 tegen f 658.318 in 1930. De gemiddelde prijs per K.G. was 18 cent tegen 31 cent in 1930 en 83 cent in 1929. HEEMSTEDE PRIJSUITREIKEN BIJ DE SCHOOL- EN WERKTUINTJES \De animo onder de jeugd voor een eigen tuintje wordt ieder jaar grooter. Dit jaar kon aan 89 kinderen in den tuin aan den Heeren- weg tegenover de Kerklaan zulk een tuintje beschikbaar worden gesteld, waar zij onder de beproefde leiding van den heer Blanken- stein, oud-tuinbaas en de onderwijzers Boek-, wijt en Stavinga eigen groenten en bloemen kunnen kweeken. En om de liefhebberij nog extra aan te moedigen heeft er ieder jaar een keuring plaats door vooraanstaande vak- menschen, die door het toekennen van pun ten uitmaken wie zijn of haar tuintje het beste heeft verzorgd, en waarvoor dan prlj zen worden beschikbaar gesteld. Dit voor de jongelui zoo gewichtige feit had Woensdag plaats. Als jury fungeerde de heeren F. N. Dix, C. v. Blankenstein en J. Preyde. Des middags werd de uitslag bekend ge maakt en had de prijsuitreiking plaats. De prijzen bestonden weder uit potplantjes, waaronder fraaie cactussen en vetplanten. Zeer vele ouders hadden aan de uitnoo diging om daarbij tegenwoordig te zijn en zoo zelf het werk hunner kinderen in oogen- schouw te nemen, gevolg gegeven. Mede wa ren aanwezig enkele raadsleden en het on derwijzend personeel. Namens-,;de jury zeide de heer Blankenstein zeer tevreden te-zijn over het werk der kin deren, ook - al kan de zorg voor plant en bloem nog wel wat beter zijn. De heer Meilink, voorzitter der Vereeniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken zette het doel der Vereeniging uiteen. De kinderen moeten ook als jonge politie- agentjes, aldus spr., anderen op hun verkeer de handelingen wijzen, als zij boom of plant vernielen. De jury deed daarna de volgende uitspraak Groep 1. enkel jongens. I. J. Verzijlberg. 2. H. Dielwart, 3. J. Juffer mans. 4. H. v. Opstal. 5. G. Moone, 6. K. v. d. Bosch. 7. J. v. d. Mey 8. J. Kuwert, 9. G. Drayer, 10. G. Booms 11. G. Opstal 12. B. Waas dorp. Groep n. Jongens en meisjes. 1. K. Galjaard. 2. Th. Reith, 3. H. Houben. 4. J. Krul. 5. H. v. Tongeren 6. G. Koopman. 7. C. Disselhoen. 8. Is. Krabbendam, 9 Th. Voor- neveld. 10. J. Opten 11. J. v. Egmond 12. H. v. Maurik Groep Hl. Meisjes. I. C. Goethart, 2, T. Teekamp, 3, T. Broek man, 4. L. Grijmans, 5. J. Sepp, 6. M. de Boer, 7. J. v. Hardenbroek, 8. J. Schoolderman, 9. H. Philippo, 10. C. Dujardin, 11. R. Hageman 12*M. Bos. Hierna werden de kinderen door Mevr. de Voogdde Vogel getrakteerd, waarna zij beladen met potjes en bloemen huiswaarts gingen. ZILVEREN MEDAILLE Op den door den R.K. -Bond van schoenwin keliers en schoenmakerspatroons te Roer mond georganiseerde tentoonstelling be haalde den heer A. A. Mooren, gediplomeerd schoenhersteller in de afd. reparatie een zil veren medaille. TUINLIEDENVEREENIGING AERDENHOUT EN OMSTREKEN. Bovengenoemde vereeniging hield Woens dagavond een zeer druk bezochte ledenver gadering in café-restaurant Lommeroord. Een nabeschouwing volgde over de gehou den Lathyristontoonstelling. Met gelukwen- schen werd den heer B. Nieuwenhuis de wis selbeker ter hand gesteld. Het programma voor de op a.s. Dinsdag te houden groote excursie naar Zeist en omge ving wordt behandeld. Hierna had de keu ring plaats van de ingezonden bloemen en planten. De jury kende de volgende punten toe: B. Nieuwenhuis voor collectie Crassula's 9 punten, H. v. Gurp voor collectie Mignon dahlia's en dubbele begonia Camelia flora 7 punten, H. Klaassen voor takken kruisbes sen 8 punten. Inzenders hielden een causerie over de kweekwijze van het ingezondene. Door den heer Goudswaard was een groote collectie bloeiende heesters ingezonden. Ook deze in zender hield een leerzame causerie. Ter sprake kwam de a.s. groote Dahliaten- toonstolling, die circa half September zal ge houden worden, gelijk met de keuring dei- potjes Geraniums en Fuchsias aan de school kinderen verstrekt. Anjers én Campanula's zullen ter keuring ingezonden worden op de Augustusvergadering. gericht met aanvankelijk 19 leden. Het hé- stuur wordt gevormd d-oor den heeren H. Boum-an, voorzitter, J. Biersteker, secretaris en N. van Schravendijk, penningmeester. LISSE UITSLAG LOTING LICHTING 1932. Van de 77 ingeschrevenen der lichting 1932 zijn slechts 4 personen'vrijgeloot, n.l. J. C. van der Meer, C. F. J. M. de Meulder, J. Noort, en Th. H. A, van Noort. NEDERLANDSCHE CHEMISCHE VEREENIGING. DE ALGEMEENE VERGADERING TE HAARLEM. Gistel-morgen vergaderden de drie veree nigde secties voor physische, bedrijfs- en col- loid-chemie uit de Ned. Chem. Vereeniging. Het onderwerp was een symposium over kiezelzuur. Voorzitter was dr. J. R. Katz. Wij publiceerden reeds de lezing van prof. dr. C.' J. van Nieuwenburg uit Delft over kiliciumdioxyde. De laatste sprekers waren dr. E. H. Buchner en drs. L. M. Rientsma. Kiezeldioxycle. Dr. E. H. Buchner sprak over Kiezel- dïoxyde en water, adsorptie of hydraatvor- ming? Terwijl het thans zeker is, dat in op lossing echte kiezelzuren, zij het ook tijdelijk en in geringe concentratie bestaan, hebben de nieuwe resultaten van verschillende Duit sché onderzoekers de opvatting van Van Bemmelen over de vaste kiezelzuren niet aan het wankelen gebracht. Langs verscheidene wegen heeft men wel beproefd bepaalde kie zelzuren te bereiden, doch het bewijs, dat de verkregen verbindingen werkelijk chemische individu's waren, is niet geleverd. Ook de Röntgenografische methode geeft geen steun aan de Duitsché opvatting. Indien een echt kiezelzuur uit een oplossing afscheidt, be staat het hoogstens een oogenblik als che mische verbinding; het valt terstond in oxyde en water uiteen, waarbij het water nog door adsorptiekrachten gebonden blijft. Het silica-gel. Drs. L. M. Rientsma behandelde het onderwerp „Het sillca-gel". De silica-gel in dustrie steunt op de onderzoekingen van Patrick. Het gel is zuiver amorph kiezelzuur, bereid uit natronwaterglas en een sterk zuur. De meest typische eigenschap is zijn enorm adsorptievermogen voor water, zoo sterk ont wikkeld, dat het als adsorbens in waterige op lossingen vrijwel onbruikbaar is. Van kleur stoffen worden alleen electropositieve gead sorbeerd, doch uitsluitend aan het buiten oppervlak, niet in de poriën. De technische toepassingen liggen op 't gebied van gas- droging, terugwinnen van oplosmiddelen, benzol uit steenkolengas, olïe-raffinage en als "drager voor katalysatoren. De voordracht van prof. dr. H. R. Kruyfj over' het kïezelzuur-sol kon, door verhinde ring van den spreker niet doorgaan. NIEUWS UIT INDIE. NOG GROOTER TEKORT OP DE BEGROOTING. VIJF ZEEK ONGUNSTIGE MAANDEN. BATAVIA, 22 Juli (Aneta) De regeerings- gemachtigde voor financiën deelde in den Volksraad mede, dat de vijf afgeloopen maan den van 931 doorloopend ongunstig zijn ge- den van 1931 doorloopend ongunstig zijn ge- grooting nog 18 millioen hooger worden, wanneer zulks zoo doorgaat. De tekorten voor de jaren 1931 en '32 worden geraamd op 317 millioen gulden. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM Aalbessen f 0.200.30 per K.G. Tomaten f 0.08—0.16 per K.G. Snijboonen f 0.240.30 per K-G. Heerenboonen f 0.120.20 per K.G. Tuinboonen f 0.060.08 per K.G. Aardbeien f 0.50—0.70 per slof. Komkommers f 0.02—0.05 per stuk. Bloemkool f 0.030.10 per stuk. Selderij f 0.050.10 per bos. Pieterselie f 0.050.12 per bos. Rabarber f 0.040.6 per bos. Wortelen f 0.110-18 per bos. Sla f 0.401.80 per 100 krop. Postelein f 0.25—0.60 per kist. Spinazie f 0.200.50 per kist. Andijvie f 0.20—0.4-0 per kist. HILLECOM BEROEP. Bij de Chr. Geref. Gemeente alhier is be roepen de candldaat J. Tamminga te Frane- ker. CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Door den Chr. Besturenbond is in „Pa trimonium" een vergadeirng gehouden, be- oogende de oprichting van een afdeeling der Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De opkomst was bevredi gend. Na een kort inleidend woord van den heer J. van Schravendijk werd het woord gevoerd door den heer Bras, hoofdbestuurder uit Rotterdam, die in, een warm betoog de be teekenis, doel en roeping der Chr. Vakbe weging uiteenzette. Een afdeeling werd op PURMEREND, 21 Juli. COöP. CENTRALE EIERVEILING Aanvoer: 88230 eendeneieren f 3.70f4. 99.140 kippeneieren: 70—80 KG. f 5.20—f 6.50 65—66 KG, f 4.60—f 4.80; 63—64 KG. f 4.30— 4.50; 60—62 KG f 4—f 4.50; 58—59 KG. f 4- 4.30; 56—57 KG f 3,80—f 4; 53—55 KG. f 3.50—f 3.80; 50—52 KG. f 3.30—f 3-50. Oude -kippen per stuk f 1f 1.70, oude ha nen f 1f 1.50; jonge hanen f0.30f 1.75; jonge woerden f 0.65; oude kippen per kilo: 52—63 ct.; jonge hanen per K.G. 70—f 1. SCHEEPVAARTBERICHTEN Abhekerk 22 to Rotterdam v. Australië. Djambi 22 15 u. tc Marseille Batavia n. Rot terdam. Johun van OldonbarneveU. 22 v. Batavia n. Amsterdam. J. P. Coon 27 12 u. v. Batavia te IJmuiden en 16 u. to Amsterdam verwacht. Kota Baroo 20 v. Los Angeles. Kot:a Radja p. 22 13 u. Gibraltar Rotterdam n. Batavia. Kota Tjandi p. 22 1(? u. Dover. Batavia naar Rotterdam. Merope 22 v. Havre. Puerto Plata, n. Amster dam. Alodjokerto 22 li» u. v. Hamburg n. Rotterdam. Sombilan 21 v. Sabang, Batavia n. Amsterdam Tapanoeli 21 te Soerabaja v. New York.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10