ABR. MEIJER ALCEMEENE OPLUCHTING TV/EE EENVOUDIGE AVONDJAPONNEN. Na de examen- en overgangsperiode. Haar! Donderdag aDBiiiepiMiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiuiniiwnniuffiiiiiuiiiiinuiiiuiuiiiiiuifiiiiiiiiiiiiiiuiim Aan de Riviéra tegenwoordig ook voor- eomer-badplaats ziet men telkens pogin gen aanwenden, een meer eenvoudige avondmode iri' te voeren. De meeste model len zijn zoodanig ,dat ze ook als midda-g- kleeding kunnen dienst doen, wat uit een gemaksoogpunt bezien, zekere voordeelen heeft. Onze teekening toont u een voorbeeld de zer mode in bois de rose crêpe de chine. Kenmerkend zijn de nieuwe klokken in den xok en een groot, puntig toeloopend en tot op de borst reikend midden-voor-strook. Het jasje heeft strook,en bont langs de korte mouwen en de revers zijn bewerkt met ge rolde plooitjes die men eveneens op rok en lijfje aantreft. No. 596. Een dergelijk model als het voor gaande zien we ook hier. Het is gemaakt van zwarte zijde met wit bont als gameering voor de mouwen. Rok en lijfje bestaan uit één stuk, doch het laatste bewerkt in den vorm van een heerenvest, waaraan zelfs de knoopen niet ontbreken en dat slechts schijnbaar los over de rok valt. Deze heeft twee opgelegde zij panden, die 10 c.M. onder den zoom van het vest beginnen en van on deren in wijde klokken eindigen. Men lette tenslotte op de revers en sjaalkraag van het vest. Nog een methode om levens middelen te conserveeren. -Behalve de inmaak op suiker, zout of azijn, is er nog een middel om levensmiddelen te verduurzamen, welke niet zoo algemeen wordt toegepast, in de huishouding, nl. door droging. Het principe is heel eenvoudig: daar, waar geen vocht aanwezig is, kan vrij wel geen bederf optreden. Een groot voordeel van deze wijze van verduurzamen is, dat er feitelijk geen waardevolle bestanddeelen van de levensmiddelen verloren gaan of veran derd worden, zooals bij inmaak in het zout ten gevolge van het sterke afkoken wel eenigszins het geval is. Natuurlijk wordt dro ging op groote schaal toegepast in de in dustrie voor verduurzaming van levensmid delen. Voor de huisvrouw blijft deze methode nagenoeg beperkt tot een enkele groente, nl. slaboonen, alsmede eenige tuinkruiden. Het bij droging verloren gegane water kan men bij het bereiden van de spijs weer makkelijk er aan toevoegen. Slaboonen worden eenvoudig aan beide kanten twee keer zorgvuldig afgehaald, waar na men ze breekt en met een stopnaald aan een draad katoen rijgt. Vervolgens hangt men deze slingers met boonen in de zon te drogen en laat ze hangen tot ze door en door droog zijn. Een andere methode is nog de boonen na het breken niet aan een draad te rijgen, doch ze te wasschen en drie minuten in ruim kokend water op te koken, waarna men ze uitspreidt, geheel en al koud laat worden, om ze tenslotte in een lauwen bak kersoven te drogen en ze eindelijk in trom mels te bewaren. De tuinkruiden, die voor droging in aan merking komen zijn: peterselie, kervel, pim pernel, dragon en selderij. Van al deze krui den plukt men de blaadjes af, die men op een behoorlijken afstand van elkaar op een groot stuk papier uitspreidt en ze in de zon laat droog worden. Men moet de blaadjes natuur lijk telkens keeren. Dit in de zon drogen, kan men ook vervangen door drogen in een lau wen bakkersoven. MODERNE RINGEN. De moderne ringen zijn van verschillende materialen gemaakt, druk bewerkt en vaak voorzien van verschillende „half-edelstse- nen". Daar de aanschaffingsprijs niet zoo duur is, kan de vrouw bij een speciaal toilet zonder bezwaar een ving koopen, waarvan de kleuren in harmonie zijn met haar kleeding. Onze teekening toont u enkele modellen. PATRONEN. Knippatronen van de genummerde afbcel- dingen zijn verkrijgbaar a 1 1.75: mevr. Lily van Oyen, Riouiostraal 157. Den Haag. §.v.p. maten op te geven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WEEKNIEUWS GROOTE HOUTSTRAAT 16 Daar wij in onze uitverkoop véle voorradige artikelen opruimen om ruimte te maken voor een geheel nieuwe sorteering, kunt U wel be grijpen, dat zvij U in deze iveken ivél zeer bijzondere koopjes aanbieden. Ik zal er U enkele noemen. Een mooie soliede jïl met zijde onderjurk voor jl. 2.75 en Jl. 3.25 met bijpassende directoir voor jl. 2.10. Katoenen dames camisoles van af 98 cts. Restanten dames-kousen in jïl en zijde. Een bij zonder aardig katoenen nachthemd voor slechts jl. 1.95. Restanten dames-, heeren- en kinder pyama's tegen spot prijzen. Restanten jongens truien en tricot dames japonneii benden in koopsprijs. Ook hebben ivij nog twee soorten zeer fijne opengewerkte wollen damespullovers zonder mouioen voor jl. 4.25 en jl. 5.75. Iets heel aparts. Maar zoat zeggen de prijzen u eigenlijk als u de kwaliteiten niet gezien hebt? Komt U zelf eens kijken! HUISHOUDELIJKE WENKEN. Vuil geworden behang kan men dikwijls een heel stuk opknappen door 't van boven naar beneden luchtig af te wrijven met kruim van brood, dat minstens drie dagen oud is, Ook gebruikt men wel een zacht doek je met benzine. Doch men moet wel heel voor zichtig te werk gaan en er voor waken, dat er de eerste uren niet met open vuur (bran dende sigaar of sigaret) in de buurt van deze kamer gekomen wordt. Verder het raam open laten staan en zoo mogelijk goed spuien. Men moet nooit gekleurde katoenen jur ken in de felle zon hangen. Hang ze liever op een beetje beschutt-er plaats. Strijk ze niet te heet, omdat ook daarvan de kleuren verbleeken. DOPERWTEN MET HAM Men neemt 2 K.G. doperwten, 1 kropje sla, 4 jonge uitjes, 1/2 L. kokend water met 2 Maggi bouillonblokjes, 1 ons hem, 2 afge streken eetlepels bloem, 2 afgestreken eet lepels boter, 1 lepel fijnghakte pterseiie. Snijd de ham in kleine dobbelsteentjes en fruit die met de boter lichtbruin. Voeg hier bij het geel van het slakropje in fijne reep jes gesnipperd cn laat dit even mee fruiten; strooi er de bloem door, roer alles door el kaar en giet er de bouillon bij. Laat alles even door koken tot het een dun sausje vormt. Schud er dan de gedopte erwtjes in en de heele uitjes; laat in een goed gesloten pan het gerecht zachtjes doorkoken tot de groenten gaar zijn en de saus voldoende gebonden is. Strooi er de gehakte peterselie over. Geleerden beweren, dat de mensch vanaf zijn geboorte tot aan zijn volwassen worden alle stadia van de evolutie der menschheid doorloopt. De baby is het primitieve oer- menschje de jonge mensch van twintig, vijf en twintig jaar de beschaafde mensch van de twintigste eeuw. Daartusschen liggen alle phasen van ontwikkeling'. Tot in finesses is dat voor leeken moeilijk na te gaan. Maar we weten uit onze eigen jeugd nog wel hoe we telkens anders gingen voelen, gingen denken. Wat een „richtingen" hebben we al niet gevolgd, we zijn hevig sociaal en romantisch geweest! Ja. vooral romantiek. Zoo tusschen de veertien en zeventien schijnen de jaren der romantiek te liggen. In die jaren beginnen we dagboeken aan te leggen; we moeten iets hebben om onze innigste gedachten die zoo heel belangrijk lijken aan toe te vertrouwen. En het is aar dig die dagboeken later nog eens door te lezen. Vooral met het oog op het beoor- deelen van meisjes en jongens, die thans dien leeftijd bereikt hebben. Met de meisjes is het meestal het 'ergste gesteld. Ze dwepen er lustig op los, ze heb ben een buitensporige voorkeur voor mooie kleeren en weelderige interieurs. Ze verslin den boeken, die in hof- en mondaine kringen spelen, ze smullen aan de beschrijvingen van toiletten van koninginnen en gevierde vrou wen. Tegenwoordig helpt de film hun fan tasie nog een handje. Ze zouden niets liever willen dan zelf in zoo'n omgeving leven, zoo „beeldschoon" en zoo gevierd zijn. Als hun ouders iets van die weelde- en luxe-nelgingen te weten komen, vinden ze hun dochters meestal heel wuft en opper vlakkig; ze maken zich ongerust over haar toekomst, want aan werken, aan geld ver dienen schijnt het jonge meisje maar heele- maal niet te denken. Die onrust zal wel wat afnemen, als we bedenken dat we zelf ook zoo zijn geweest en al hebben wij het zelf niet zoo sterk ondervonden, dan herinneren we het ons toch wel van vriendinnetjes. En die vrien dinnetjes zijn later hard werkende vrouwen, zorgzame huismoeders geworden. En als we ons herinneren, dan voelen we ook weer even iets van de oude bekoring. Diep in haar hart blijft iedere vrouw toch wel een beetje romantisch al gaat ze er zelf spottend tegen in. In herinnere me hoe ik op een bank In het park samen met een vriendinnetje een verboden boek las. „Marguérite Gauthier" heette het. Ik heb er heele dagboekbladen aan gewijd. De ongelukkige, teringachtige en zoo wonderschoone Marguérite met haar groote en miskende liefde voor haar Armand, dat was nu net wat we noodig hadden om over in extase te raken. We gingen diverse films zien, die naar het boek gemaakt waren we zeurden net zoo lang tot we mee moch ten naar- het tooneelstuk. Wat was het heer lijk zoo te kunnen bewonderen en te benij den! Want ja, we benijdden haar uit den grond van ons hart! We begrepen natuur lijk niets van het leven van dergelijke vrouwen, wij zagen alleen maar, dat ze mooi was en aanbeden werd. En dat ze zoo ontzettend ongelukkig en ziek en verkeerd beoordeeld was. Want in onze romantische jaren lijkt het ongeluk aantrekkelijk. Het is zoo interessant er lijdend uit te zien, onder te gaan in een groot verdriet. In een klein hoekje van ons innerlijk heb ben we al dien „onzin" bewaard. Alleen als we er aan terug denken, voelen we er weer iets van mee. Want nietwaar, we zijn nu verstandig geworden, we verlangen niet meer naar uiterlijkheden, we willen niet meer interessant zijn? En zoo zal het de meisjes, die nu vijftien, zestien jaar zijn later ook gaan. Maak u niet ongerust over hun „over drevenheid". Het is echter een feit, dat geen stadium van een evolutie verloren gaat; het helpt mee het geheel opbouwen, het neemt zijn plaats in in dat geheel; het wordt verdron gen en overwonnen, maar het maakt deel uit van ons zijn. Zou dat de reden kunnen zijn. dat sommige o, heel weinige! vrouwen zoo van tijd tot tijd eens heel romantisch kunnen dwepen, zoo van tijd tot tijd érg veel aan uiterlijkheden hechten BEP OTTEN. EEN SMAKELIJK ZOMERDRANKJE VOOR KINDEREN In den zomer, wanneer het zeer warm is. zeuren de kinderen geregeld om „water", zoo geen limonade. Men kan een uitstekend, goedkoop en zeer smakelijk drankje voor ze maken op de volgende manier. Men wascht een half ons parelgort en doet ze vervolgens in een pan met 2 L. koud water. Laat de gort zoo een half uur op een laag vuur zeu ren. Dan van het vuur nemen en er de ge raspte schil van een halve citroen en 1 eet lepel suiker bijdoen. Vervolgens door een dunnen doek in een groote kan gieten cn goed koud laten worden. Een smakelijk en doeltreffend drankje om den dorst te stillen. In de meeste Nederlandsche gezinnen is er een tijd van spanning, van onzekerheid achter den rug: de examentijd- Hoe zal het afloopen: aan hoeveel ont bijt-, koffie-, of middagmaaltafeis zal dat niet tot in het oneindige besproken zijn de laatste weken! De kansen zijn gewikt en gewogen, dc slachtoffers zijn cr vroolijk of somber gestemd door geweest, zij hebben zich greot gehouden of met opzet pessimistisch ge daan en de ouders hebben gewenscht, dat het goede resultaat maar alzoo vast bereikt was. Het is dan nu bereikt, en zelfs voor degenen die een teleurstelling hebben motten onder gaan, is het toch ook eigenlijk maar een op luchting, dat de spanning tenminste achter den rug is. Want niets is zoo fnuikend a!s een onzekerheid, en zelfs al is dan de uit komst niet de gewenschte, dan toch nog is net een verlichting, dat er zekerheid is ge komen. Maar ook, hoe verschillend reageeren al die examinandi van groot tot klein op deze spanning- OogcnschijnUjk hebben de kleintjes uit de eerste klas van de lagere school totaal niet gedacht aan al of niet overgaan, maar in d-e laatste week komt de spanning opeens over hen. Een jongetje zegt opeens, met zorg in zijn stem, tegen me: ik kan alleen maai' praten zegt- de juffrouw. En een meisje, dat de beste van haar klas is, vraagt aan de on derwijzeres: zou ik wel overgaan? Het span nende bekoort haar blijkbaar en zij wil ook aan die gevoelens van onzekerheid meedoen. Zulke kleintjes hooren er natuurlijk over van anderen, er wordt thuis over gesproken en zij komen onwillekeurig in dezelfde gedach- tengang. De andere kinderen leven er van Pink steren af ai naar toe, en hoe dichter de be slissing naderbij komt, des te meer wordt de overgang of het examen het onderwerp van gesprek. Dan zijn er bij die zich groot houden, anderen -die opgewonden beginnen te worden, zoodra het gesprek erop komt, van louter spanning, weer anderen, wien het werkelijk totaal onverschillig laat. en ook nog die zwaar de verantwoordelijkheid voelen van hun al of niet slagen. Deze stemming hangt bij kinderen natuur lijk ook weer samen met de manier waarop de ouders qver deze zaak praten: zijn de ouders onverschillig, of zeggen zij: och, al die moei lijkheden voor die kleine kinderen, laten ze maar genieten van hun jeugd, dan worden de kinderen er ook gemakkelijk onder en zij meen-en dat het er to'taal niets toe doet, Dit is de tegenhanger van de ouders, die er al teveel den nadruk op leggen, die doen alsof de toekomst van het kind alleen af hangt van die eene overgang, die een te groote verantwoordelijkheid op hen leggen, terwijl de onverschillige ouders alle gevoel van verantwoordelijkheid van cle kinderen wegnemen,wat voor de karaktervorming toch niet goed is. Er kunnen natuurlijk gevallen zijn. dat het werkelijk van zeer veel belang is, of het kind slaagt of zakt. vcor een examen, of het zoo spoedig mogelijk den leertijd achter den rug heeft-, om de ouders van veel kosten te ontlasten. En voor die kinderen is een gepast gevoel van verantwoordelijkheid, vaak een heilzame vorming voor hun karakter. Toch is een fiasco met een examen of een overgang in het geheel nog geen bewijs, dat het kind dom is of dat het- nergens voor deugt. Velen die het ver gebracht hebben in de wereld, hebben hun ieertUd slechts met horten en stooten kunnen volbrengen en pas toen die achter den rug was. bleek in de praktijk hoeveel eigenschappen zulke menschcn nog in petto hadden, om hen tot de uitblinkers tc doen hooren in de maat schappij. al waren zij dat. dan op school nooit geweest, soms zelfs het tegendeel. Denk maar eens aan den beroemden Anthony Fok ker, waarvan menigeen in zijn schooltijd dacht, dat hij voor galg cn rad opgroeide. En nu is het natuurlijk ook niet goed om de zaak om te draaien, en te meenen, dat een slechte leerling op school een tweede Fok ker zal worden, maar hot is toch wel een vaststaand feit. dat schoolkennis alleen het niet doen kan in de wereld. Daarbij komt nog. dat een leerling die eens een keer blijft zitten heel goed nog een ver standig, intelligent mensch kan worden. Want stelt u zich dien schooltijd maar eens voor: van 9 tot- 12 en van 2 tot 4 uur wordt aan die kinderen nieuwe dingen bijgebracht, of pas geleerde dingen worden herhaald en er wordt nagegaan, of zij het met hun hersens ver werkt hebben. Dit schijnt op zichzelf niets te hinderen, maar is het- nu eigenlijk wel won der, dat een kind, dat zich niet heelemaal ge zond voelt, zonder bepaald ziek te zijn, of dat in omstandigheden verkeert die een na- deeligen invloed uitoefenen, dat zoo'n kind al dat nieuwe niet in zich kan opnemen, laat staan verwerken! En het zal dan zelf soms niet eens weten, waaraan dit moet worden toegeschreven. Een meisje zakt voor haar oindexamen, hoewel zij haar schooljaren steeds vlot heeft doorloopen. Maar het meisje, dat een wees is, wordt opgevoed door een iets ouder zusje, die zelf op trouwen staat en daaraan is het mis lukte examen voor een groot deel schuld. Een jongetje blijft op de lagere school zit ten, terwijl op dat oogenblik niemand er een plausibele aanleiding toe weet. Naderhand blijkt echter dat hot kind, dat in de eerste vier klassen onophoudelijk ziek was, langza merhand zooveel achterop is geraakt, dat hij nu niet meer mee kan. En dan komt het natuurlijk ook nog vaak genoeg voor, dat de ouders of onderwijzer de reden slechts kunnen raden, omdat er zoo weinig van naar buit-cn blijkt. Een lato ont wikkeling van het kind, is er ook dikwijls niet vreemd aan, wat nog lang niet zeggen wil, dat- het kind zijn leven lang bij anderen zal achterstaan. Een moeder, die in de spanning van de we ken vóór de vacantie, meende dat haar jon gen zijn schooltijd lang voor een domme jon gen zou gelden als hij op de lagere school al bleef zitten, zag. dat toch wel wat al t-e zwavt in; in menig geval is het een geluk, wanneer een kind dat niet mee komt, diezelfde klas nog eens over doet, opdat ze verder in hun schoolloopbaan een degelijke ondergrond hebben, en niet een, die maar half, opper vlakkig is. Gelukkig is ernog niets overboord a's een kind zakt of blijft zitten: als dat zoo was. mis lukte zeven achtste deel van het mensch- dom in dc wereld! E. E. J.-IP. DE ZIJDEN TASCH. De zwart zij-den tasch bedrukt met witte motieven is altijd zeer gekleed bij onzen mid dagmantel. Onze teekening laat u zoo'n chique tasch zien. Van binnen zijn ze meest al gevoerd met witte moirézijde. Ook een portemonnale, eender als de tasch, hoort er in. BOLERO'S. w Als een voorbode van de gelukkig nog verre najaarsdagen, wanneer men veel aandacht pleegt te schenken aan avondtoiletjes, enz. ziet men hier en daar al veel belangstelling gewijd aan die aardige korte avondjasjes, die men op het oogenblik nog op gewone zomerjurken draagt, terwijl ze iets later in den tijd de functie krijgen om een avond- japonrst tje zonder mouwen een wat minder vormelijk aanzien te verleenen. Een bole- ro'tje, dat op het oogenblik veel gebruikt wordt om op een zomer japon gedragen te worden, is cr een van kant. Het plaatje laat er zoo één links op de teekening zien. Deze bolero wordt op een jurk yan crêpe georgette gedragen. Er is 80 c.M. kanten stof van 1 M. breed voor dit model (patroon No. 2837) noodig. In het midden een bolero'tje met glinsterende kraaltjes bezet cn dat met veel succes op een eenvoudig zwart crèpe-maro- cain jurkje gedragen kan worden, waarna het een keurig avondjaponnetje is geworden. Aan 70 c.M. van deze kraaltjes-stof van 1 M. breed heeft men genoeg (patroon No. 2888). Het derde figuurtje toont een korte mantel van veloursmousseline, dat behoort bij een japon van crêpe Romain. De kraag is heel soepel en gedrapeerd en is gevoerd met een velours van donkerder tint. Voor deze mantel is 2.50 M, en 1 M. breedte noodig (patroon No. 2889). Wat de speciale vacantlejurkcn aangaat, die in dezen tijd van het jaar natuurlijk de bijzondere aandacht vragen, zij opgemerkt, dat daaronder de toile japonnetjes, effen of bedrukt, met groote plooien, die makkelijk opgestreken kunnen worden, een voorname plaats Innemen. Verder zijn er de japonne tjes van katoenen voile met bloemetjes be drukt of met kleine opgewerkte stipjes be dekt. Dit laatste is vooral een heel lichte cn toch stevige stof, die uitstekend geschikt ts om „buiten" te dragen. Van deze modellen zijn knippatronen ver krijgbaar tegen betaling van 65 ct. voor de bolero's en 75 ct. voor den mantel. Postwissel zenden aan: de Beurs, Amstellaan 66. Am sterdam (Z.). Op het strookje nauwkeurig vermelden: naam cn adres van afzender, nummer van het gewenschte patroon en maat. De maten van 40 tot 52 kunnen ge leverd worden. KLEUREN IN ONZE KAMER, Kleuren doen veel, o. zoo veel In het leven. Zonnige, warme kleuren geven vreug de en blijheid. Het kiezen van kleuren is een zaak van het grootste gewicht bij de inrich ting van Uw woning. Goud-kleur en oranje, appel-groen en bruine kleuren geven wondere effecten. Het houtwerk van de kamers moet passen bij de kleur van uw meubels, dus wanneer ge daarvoor een niet te lichte, maar warm- aandoende kleur verf, kan elk meubelstuk daartegen worden neergezet en zal het hout werk een warme achtergrond vormen, Dit zelfde geld voor het behangsel van uw kamer. Kies nooit te schelle lichte kleuren. Dat doet onrustig en vermoeiend aan. Is uw kamer laag en klein, plaats dan een grooten spiegel tegenover een venster, waarvoor ge een dun vroolijk gordijn hebt gehangen. Het zal uw kamer grooter en lichter maken. Een lage kamer vraagt om een gestreept be hang van tamelijk lichte kleur, een hooge kamer doet aardiger met een behang van effen, warm beige of bruine kleur. Tapijt, tafelkleed en divankleed moeten zooveel mogelijk in harmonleerendc kleuren gehouden worden. Al te schelle contrasten hierin zullen de kamer minder fijn en min der rustig maken. Eenig verschil in kleur en patroon is echter wel geoorloofd cn veelal te prefereeren boven een gellikmatig terug- keeren van hetzelfde patroon in ieder onder deel der kamerstoffecring.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11