Een reis naar Amerika. IEDEREEN NEW-YORK. Rubriek voor vragen Kampeerders in Uw tent PUROL HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 23 JULI 1931 VIERDE BLAD De wolkenkrabbers van New-York. Op den voorgrond het hooge Chrysler-gebouw. In een vorig artikel zegde ik toe over de stad iets te zullen schrijven. Het zal inder- daar bij „iets" moeten blijven, want wie zou willen probeeren over een centrum van ruim zeven millioen inwoners in het kort ook maar eenigszins een volledig beeld te geven, komt bedrogen uit. Vandaar dat ik mij be perk tot de allerbelangrijkste gegevens wel ke ik van hier en daar bijeen bracht. Gelegen aan de Hudson-monding, op den zelfden breedtegraad als Napelse beslaat New-York met zijn uitbreidingen sedert 1398 een oppervlakte van bijna 800 KM.2. De stad is verdeeld in vijf „Boroughs", te weten Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens, en Richmond. Het aantal gemeenteraadsleden bedraagt 73. Iedere „Borough" heeft evenwel ook een eigen vertegenwoordiging. De voorzitter van den gemeenteraad wordt voor den tijd van vier jaren gekozen. Het geheele bestuursapparaat der stad is uiterst practisch ingericht, doch het zou mij te ver voeren, daarover hier meer mededeelin- gen te doen. De oorspronkelijke bevolking van New- York bestond uit Hollandsche kolonisten. Het oude kwartier dier eerste bewoners is nog vrij goed bewaard gebleven. Yan eenige voornaamheid is niets meer te bespeuren. Ook het Engelsche element is sterk verte genwoordigt en de naam „Hudson" herinnert nog aan den Engelschen zeevaarder Henry Hudson, terwijl de oorspronkelijke naam van New-York, nl. Nieuw-Amsterdam, nog aan onze landgenooten doet herinneren. Thans is deze stad het centrum van vele nationaliteiten. Behalve een 230.000 negers, die in de wijk Harlem wonen, her bergt New-York niet minder dan 900,000 Italianen, een. drie duizendtal Chineezen, circa twee millioen Jloden en voorts alle mo gelijke andere landslieden. Als bewijs hoe het daarmede feitelijk staat moge dienen, dat er volksscholen in New-York-York zijn, waar kinderen van.' 28 nationalitenten op school gaan. De ontwikkeling der stad grenst aan het wonderbaarlijke, in elk opzicht. Wel is Washington de hoofdstad der Vereenigde Staten, maar New-York is het voorname middelpunt der Amerikaansche financieele wereld, waardoor het tevens het middel punt van handel en industrie is geworden. Van een zekere begrenzing van bouwperio den is hier geen sprake. Origineel zijn de wolkenkrabbers. Deze geweldige bouwwerken, die bijna alle ook nog van drie tot zes verdiepingen onder den grond hebben, zijn een uitvloeisel van de hooge grondprijzen. In Brooklyn bijv. stond in 1925 nog slechts één wolkenkrabber, op het oogenblik is het aantal niet te tellen. Het gebouw van' „The Empire State" is 380 M. hoog, dat beteekent 80 M. hooger dan de Elffeltoren in Parijs. Het bevat 110 etages; op het hoogste punt is een mast, waar des- gewenscht luchtschepen als de Zeppelin aan bevstigd kunnen worden. Om dit punt te bereiken moet men driemaal overstappen, van de eene lift "in een andere, aangezien' het technisch niet mogelijk was deze afstand in één maal af te leggen. Het gebouw bevat 6400 vensters en heeft 50 mil lioen dollar gekost terwijl het in één jaar Het Paramount-theater. gereed was alzoo 2 étages per week. Indien alle étages verhuurd zijn werken er dage lijks 40.000 persionen. Een ander gebouw van een dergelijken om vang is „The Chysler Building", welke wol kenkrabber verleden jaar een eerste prijs heeft behaald op het gebied der architec tuur. Het bevat o.m. 70 etages welke ver huurd worden. Het Paramount theater heeft 6000 zit plaatsen en werd in één jaar gebouwd. Het Wool wiorth-gebouw destijds het hoog ste van New-York, behoort thans tot de kleinere. De „Transportation Building" een gebouw van 42 étages, was in zes weken kant en klaar. De Roxy-biwscoop heeft 6200 zitplaat sen. Zoo kan men doorgaan; het eene is al ge weldiger dan het andere. De beroemde Co lumbia Universiteit heeft de beschikking over 28 eigen gebouwen. Het aantal studee renden bedraagt ongeveer 38.000, het aantal docenten pl.m. 1500. De buitenlandsche stu denten wonen grooten deels samen in het „International House". Het aantal dollar, millionnairs in de stad New-York bedraagt op het oogenblik circa 3000. Velen van hen bezitten de prachtigste woningen aan de „Fifth Avenue", welke hui zen evenwel des zomers grootendeels geslo ten zijn. Deze Avenue, een van de 350 stra ten, welke New-York slechts stelt is de eenige waar het verkeer is toegelaten met étage-omnibussen. Tot de allervoornaamste hotels behoor en o.m. hotel Pierre, waar kamers beschikbaar zijn welke 200 dollars per nacht kosten cn het New-York Hotel met niet minder dan 2500 kamers, zoomede het Plaza Hotel en Hotel Ambassador. Hoogst eenvoudig is de regeling van het verkeer. De geheele stad heeft een net van electrische semen. Bij groen licht kan door gereden worden, bij rood licht staan alle auto's stil, om het kruis-verkeer gelegenheid te geven verder te gaan. Slechts op de drukste punten zijn ver- 'm Sr Het gebouw van de New Empire State met landingsmast voor luchtschepen. keersagenten geplaatst, zonder stok of be paalde manchet, doch slechts regelend met één enkele handbeweging. Het bovenbe doelde electrische net wordt centraal be diend, terwijl het bijzondere is, dat alle auto's in geheel New-York tegelijkertijd voor de roode lichten stoppen, bij groen licht doorrijden. Het onderhoud van het New-Yorksclie stratencomplex kost per jaar 620 millioen dollar. Het taxivervoer is belangrijk, doch ik geloiof niet dat het intenser is dan op de Pa- rijsche boulevards. Hoogst merkwaardig is het dat er bijna geen open taxis te be kennen zijn, terwijl toch het ventilatie- vraagstuk van alle zijden bekeken is, zoowel in de hotels, als in lifts en tunnels. Door middel van uitgebreide ventilatoren-instal laties voorziet men in luchtverplaatsing, luchtververschmg beteekent gewoonlijk ech ter wat anders. Alles in ingesteld om het den mensch aangenaam te maken bij deze tropische temperatuur. Men vindt in zijn waschbak drie in plaats van twee kranen; behalve die voor koud en warm water is er ook nog eens voor ijswater. Het eten is op frischheid gebaseerd. Men drinkt ijswater. eet verkoelende sorbets enz. en bezondigt zich niet aan een stevïgen maaltijd. Mep verkoelt zich, met het gevolg' binnen den kortst mogelijken tijd weder op temperatuur te zijn, om daarna hetzelfde proces te her halen. De gevolgen voor hen, die zich daar aan geregeld onderwerpen, schijnen zeer duidelijk te zijn. Vele maaglijders komen dan ook voor. Hoogst merkwaardig waren de koelinrichtingen in het gebouw der „Na tional Broadcasting Cie", waar ventilatoren in de kurkmuren zijn verborgen, die voor een gelijkmatige temperatuur en vochtig heidsgraad zorgen. Nu ik toch dat gebouw genoemd heb, wil ik als merkwaardige bijzonderheid nog me- dedeelen. dat de studiozaal op een der hoogste verdiepingen gelegen langs alle zij den op gummi rust, eenerzij ds om het geluid zoo zuiver mogelijk te doen zijn, anderzijds tegen aardbevingen. De spoorwegstations zijn buitengewoon zindelijk en van een uitgebreidheid, die wij bij ons niet kennen. Zij herbergen behalve boekenwinkels, lunchrooms, cafés en restau rants, ook bepaalde schoonmaakinrichtin- gen. Zoo laat men er vóórdat men op reis die het Petitionnement de Nederlandsche Dagbladpers verzuimt te teekenen, maakt zich schuldig aan PLICHTSVERZUIM gaat binnen tien minuten even zijn hoed reinigen! De courantenkiosks brengen u, wat gij wilt Het aantal bladen is onmetelijk. Zondag ochtend kocht ik a raison van 10 Amerik. centen, 25 Holl. centen, een ochtendblad van „The New-York Times", hetwelk 3 1/2 pond woog; compleet een boekwerk. Een journalist vertelde mij, dat alle Amerikaan sche bladen van grooten omvang zijn, omdat zij als het ware nooit het vervolg van een bepaald bericht geven, maar altijd het begin herdrukken en daaropvolgend de nieuwste berichten. Er zijn New-Yorksche bladen die alleen 's avonds verschijnen, dw.z. na 4 uur 's middags en dan geven ze nog acht verschillende edities. De Daily News, net blad van alle mogelijke en onmogelijke schandalen, verschijnt iederen dag in een oplaag van twee millioen exemplaren. Een snelle verplaatsing van geweldige menschenmassa's is in steden als New-York natuurlijk een vereischte. Op alle mogelijke wijzen tracht men daarin te voorzien. On der den grond loepen op tal van plaatsen niet minder dan vier spoorwegverbindingen onder elkander. Tal van hioitels hebben di recte ondergrondsche verbindingen met de spoorwegen, zoodat vertrekkende gasten niet op straat behoeven te komen. Duizenden ambtenaren komen, na hun huis verlaten te hebben, in ondergrondsche treinen en wer ken in ondergrondsche kantoorgebouwen, zomer en winter bij kunstlicht om eerst we der in de vrije lucht te komen tegen den avond op het oogenblik dat zij den trein vehlaten, die hem naar huis heeft gevoerd. Het liftvervoer is van een buitengewone snelheid. Men stijgt herhaaldelijk binnen één minuut veertig étages en meer. Typisch Amerikaansch is het, dat bij het vervoer in een lift in een hotel of particu liere woning de heeren bij aanwezigheid van 'n dame hun hoed afnemen, evenwel bij liften in zaken-gebouwen is dit niet noodig en ook niet gebruikelijk, dan' heeft de Ameri kaan geen tijd ter beschikking!!! Zooals ik in het begiin van dezen brief reeds mededeelde, heb ik slechts een vogel vlucht-overzicht gegeven van enkele bijzon derheden van New-York. Wellicht is het mo gelijk, later over bepaalde onderdeelen van het Amerikaansche leven, zooals bijv. het ne- gervraagstuk en het politieke leven in af zonderlijke artikelen nog het een en ander te vermelden. Eerst gaat de reis verder naar Philadelphia, Wash ington, Pittsburgh, Detroit en Buffalo. MOLLERUS. DUIDELIJK GÈSTELDE VRAGEN van alle Abonnès van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven re&acUfr- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: I. Hoe maakt men gember jam? 2. Hoe alcoholvrije vruchtenbowl? ANTWOORD: J. Breng de gember met een weinig water en suiker naar srnaak in een ge ëmailleerde pan, met deksel er op aan de kook en laat dan, zonder deksel inkoken tot het zoo dik is, dat een druppel er van in een kopje wa.lor gedaan, niet uitvloeit, maar in zijn geheel naai- boneden zakt. Onder het in koken a.f en toe roeren, Als de vereischte dikte verkregen is, neemt, gij de pan van het vuur en doet er vlug het schuim af. Gij vult, dan dadelijk do uitgekookte potjes en sluit ze met een met. vochtig perkament af. 2. Dos in '1 l'lesch wijn met y2 flesch spuit water. of wel in 1 flesch spuitwater met 1/2 flesch limonadesiroop een of meer eetlepels suiker naar smaak en een theelepel neciar- essenco op. Doe hierin do goed schoongemaakte en klein gesneden vruchten. Laat een paar uur staan. VRAAG: Hoe maakt men bruine peau de Suède handschoenen die erg vuil en vettig zijn, schoon? ANTWOORD: Trek de handschoenen aan en wrijf zo geheel schoon met schuurpapier no. 00 (geen schuurlinnen). VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een eiken buffet? ANTWOORD: Verwarm flanellen lappen en wrijf hiermede de vlek en zie toe of zij vermin dert. Zoo ja. ga, dan voort met warme lappen. Geeft het niet genoeg wrijf dan stevig af met den platten kant van een groote nieuwe kurk. Leg er des nachts droog zand op en wrijf over dag af en toe stevig mot de kurk tot de vlek. er uit is. Is het al te kaal dan moet gij opnieuw bijbeltsen na' de vlek met ammonia verwijderd te hebben. VRAAG: 1. Hoelang blijft gesmolten ossenvet goed en hoe kan men dat het beste bewaren? 2. Hoe maakt men pekelspek in? 3. Hoe maakt men morellen in? 4. Hoe maakt men boerenmeisjes? 5. Hoe maakt men eieren in? ANTWOORD: 1. Direct als het gesmolten is giet gij het in een schoone Keulsche pot en bewaart het op een koele plaats. Gij kunt het den geheelen winter wel goedhouden, 2. Voor 3 K.G. spek zijn noodig 250 gram zout, 10 gr. salpeteer en 50 gram basterdsuiker. Wrijf het vleesch in met het mengsel van zout. salpeter en suiker, Draai het telkens om en be waar het 3 weken vóór het gebruik. 3. Wasch de morellen goed schoon en doe ze in een geëmailleerde pan met a 1 ons* sui ker, een kopje water en een stokje kaneel. Breng het zacht aa.n de kook, maar laat niet doorkoken. Giet. het, als het wat bekoeld is, in een flesch met wijden hals cn overgiet met brandewijn. Sluit goed van de- lucht af, 4. Indien gij gedroogde abrikozen neemt, i wascht gïj' deze goed af en zet ze 2-1 uur in I lauw water te wecken. Breng ze met het week- water en 1 ons suiker per pond abrikozen aan de kook en handel verder als bij de morellen. 5. Roer 1 flesch waterglas met 6 flesschen water goed dooreen. Leg er voorzichtig een ei op. Zakt dit naar den bodem en blijft het daar liggen, dan is het mengsel goed; blijft het drijven, dan voegt gij water bij, tot het goed is. Gij kunt er zooveel eieren indoen als gij wilt mits zij geheel onderstaan. VRAAG: Hoe maakt men pindakaas? ANTWOORD: Ontdoe een pond pinda's, zon der doppen, van de velletjes en maal ze in den amandelmolen fijn. Kneed ze goed met iy ons boter en een snuifje zout en peper. VRAAG: Hoe verwijdert men uit een wit fla nellen mantel lichtbruine vlekken, ontstaan door het afdruipen van een gekleurde para- pluie. Benzinebad heeft niet geholpen. ANTWOORD: Kleurstof kunt gij met benzine niet verwijderen, wel er vaster inmaken. Pro beert U het volgende: voeg bij 1 deel zuiver zoutzuur (geen ruw zoutzuur) 4 deelen schoon koud water. Bevochtig hiermede alleen de vlekken en laat dit 5 tot 6 minuten inwerken. Spoel dan goed met koud water uit. Indien de vlekken er niet uit zijn, herhalen. VRAAG: Hoe verwijdert men een chocolade vlek uit een blauw zijden veloutine japon? Ben zine, lauw water enz, helpen niet en maken nog grooter kringen. ANTWOORD: Gij hebt er met al dat beproe ven de vlekken veel vaster ingewerkt. Leg de vlekken enkel en gladuit over een dubbelen schoonen doek en bevochtig ze met waterstof peroxyde. Zorg, dat zij 10 tot 15 minuten vochtig blijven. Bet dan met schoon water uit en, als de vlekken niet weg zijn, de behande ling herhalen. Als de vlekken er uit zijn, direct droog betten en met vochtigen doek trachten van binnen naar buiten de kringen weg te wrij ven. Lukt dit niet, dan in benzine nawasschen. VRAAG: Do stop van een glazen stopflesch, waarin kersen op brandewijn, kan niet los. Ver warmen helpt niet. Hoe kan ik die 6top er af krijgen? ANTWOORD: Druppel er wat zuivere spiri tus van 86 pCt. tusschen en probeer af en toe of de stop loslaat. Vooral geen brandspiritus gebruiken. VRAAG: Hoe krijg ik een wit-geel gestreepte katoenen tent waterdicht zonder olie? ANTWOORD: Haal het katoen tweemaal door warm zeepsop en daarna tweemaal door een aluinoplossing van 200 gram aluin op 15 liter water. Laat in de schaduw drogen. VRAAG: 1. Kan men geweckte snijboonen van verleden jaar nog dezen winter overhou den? 2. IToe maakt men komkommers in het zout in? ANTWOORD: 1. Als ze goed geweckt zijn gaat dat best. 2. Schil de komkommers dun af, snijd ze in stukken en verwijder het zaad. Neem per liter water 1 ons zout en doe dit in een inmaakpot die goed sclioongemaakt is. Leg hier de stuk ken komkommer in met bovenop een schoon doekje, schoon plankje en schoonen steen. Zie de eerste zes weken eens per week na of zich kiem vormt. Is dit het geval, dan moet die zorgvuldig verwijderd worden en doekje, plankje en steen in schoon water goed afgewas- schen worden. Later kan dit onderzoek om de 14 dagen gesohleden. VRAAG: Hoe maakt men vruchtenbowl zon der alcohol? Kan men hiervoor ingemaakte vruchten gebruiken? Hoe lang moet het staan voor het goed is? Hoe wordt het gebruikt, met spuitwater of iets anders? ANTWOORD: Gij neemt hiervoor op een flesch wijn y2 flesch spuitwater; een of meer eetlepels suiker naar smaak en een theelepel nectar essence. In plaats van wijn kunt gij ook nemen een halve flesch vruchtensiroop, maar dan een heele flesch spuitwater in plaats van een halve. Ingemaakte vruchten zijn hiervoor heel goed te gebruiken. Giet de klaargemaakte vloeistof over de vruchten en na een paar uur is de bowl voor het gebruik gereed. Het wordt zonder eenige toevoeging gebruikt. VRAAG: 1, Hoe kan men een Belgische ge kleurde cocosmat schoonmaken? ANTWOORD: Maak een lauw zeepsop en doe daarin een scheut ammonia. Boen hiermede de mat en spoel met schoon water na, tot alle zeepsop er goed uit is. Laat in de schaduw dro gen. VRAAG: Een donkerroode crêpe Georgette japon is vuil en met vlekken. Hoe kan men die schoonmaken? ANTWOORD: Zet de japon dichtgedekt 5 mi nuten in een steenen kom met waschbenzine; sla er dan door en hang, zonder wringen, buiten in de schaduw te drogen. De geheele behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit mocca zijden crêpe Windsor? ANTWOORD: Doop een schoone prop watten in xylol, maar niet te nat, en wrijf hiermede de vlekken er uit. Dadelijk daarna met een droge wat droogbetten. «VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vlekken van zwarte bessensap uit een blauwe flamingo zij den jurk? 2. Hoe vule vlekken en vetvlekken uit een grijze serge mantel? ANTWOORD: 1.- Leg de vlekken enkel en gladuit, over een dubbel gevouwen schoonen witten doek en bevochtig, alleen de vlekken, met waterstof peroxyde. Laat dit 10 tot 15 mi nuten inwerken en bet dan met ruim schoon koud water goed uit. Indien noodig, nog eens herhalen. Als de vlekken er goed uit zijn, over een drogen dubbelen doek leggen en met droge doeken droog betten. 2. Leg buiten in de schaduw den mantel gladuit over een tafel en wrijf de vlekken goed af met een witten, in petroleum aether ge- drenkten doek, tot do mantel geheel schoon is Vooral geen vuur of licht in de nabijheid. VRAAG: Hoe maakt men vuil en geel ge worden pianotoctsen weer wit? ANTWOORD: Schuur de toetsen af met schuurpapier no. 00 (geen schuurlinnen) en veeg het stof gedurig met oen kwastje weg. Wrijf de toetsen dan af met een zacht doekje met spiritus en wrijf ze na met poetspommade. Goed nawrijven met een flanellen doek. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van Clito olie uit een wollen grijzen pantalon? ANTWOORD: Doop een schoonen doek In benzol en wrijf hiermede de vlek uit. VRAAG: In mijn wit gummi regenjas zijn blauwe vlekken van mijn natte narapluie, Hoe zijn die te verwijderen? ANTWOORD: Voeg bij 1 deel zuiver zoutzuur 4 deelen koud waten en bevochtig hiermede al leen de vlek. Laat het 2 a 3 minuten inwerken en spoel dan vlug met ruim schoon water uit. Is niet. alle kleur er uit, dan nog eens herhalen, maar wees er vooral voorzichtig mee en let goed op, of de jas er niet onder lijdt, want gummi Is soms erg gevoelig. VRAAG: Hoe verwijdert men ketelsteen uit ketels? ANTWOORD: Doe in den ketel 1 deel zout zuur en 2 deelen koud water. Breng dit aan de kook en laat dan koud worden. Spoel den ketel eenige malen goed uit, vóór het eerste ge bruik en gebruik het eerste kookwater niet voor eten of drinken. VRAAG: Ik heb èen verzameling Yoghurt - plantjes. Den laatsten tijd vermenigvuldigen zij zich niet meer. De geur is buitengewoon zuur en het water waarin zij bewaard worden en ook eventueel de melk is slijmerig. Er was één plantje bij van zeer bijzonderen vorm. Het ge leek juist op het blad van een Victoria Regia, terwijl de andere allo op struikjes bloemkool gelijken. Wat zouden mijn plantjes mankeeren en wat is er aan te doen? ANTWOORD: Wat er aan de plantjes man keert, weten wij niet. maar wij raden u ten sterkste aan er geen yoghurt meer van te ma ken. Gij kunt dat trouwens veel eenvoudiger en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw huid en voeten eischen gedurende het kampleven een bijzonder goede verzorging, want zonnebrand, smetten, doorzitten en stukke voeten, kunnen U veel pijn en last veroorzaken. Daarom altijd In doozen van 30-60-90 ct. Tube S0 et. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. zindelijke!' doen dan met plantjes, indien gij iederen dag maar een paar lepels yoghurt over houdt om er nieuwe van te maken. Breng dc melk aan de kook en laat dan af« koelen tot 40 graden. Roer er per liter melk a; a 3 lepels yoghurt door en houdt het, in kranten en dekens of in een hooikist, eenige uren op. temperatuur. VRAAG: 1. In een donkerblauw kamgareii pak zijn vlekken van melk en limonade, die ilc getracht heb met warm water weg te maken; maar met als eenig resultaat, dat er bovendien nog kringen zijn ontstaan, Hoe krijg ik vlekken en kringen weg? 2. Hoe krijg ik glimmende plekken in panta lon en mouwen weg? ANTWOORD: 1. Doop een stukje galzeep hi lauw water en wrijf daarmede de vlekken ste vig in. Doop een boender in het lauwe water eri boen de vlekken stevig uit. Spoel dan met schoon water goed uit, zoodat er beslist geen zeep in achterblijft en laat in ed schaduw dro gen. 2. Borsteldegladde plekken stevig af met een borstel, gedoopt in een mengsel van 2 dee len lauwwarm water en 1 deel ammonia. PLANTEN. VRAAG: Mijn kamerpalm is gezond exi maakt steeds nieuwe bladeren. Den laatsten tijd komen er echter op de bladeren kledno witte schilfertjes, die na eenige dagen bruin worden en afgeschoven kunnen worden. Kan dit kwaad voor de plant en wat is er tegen te doen? ANTWOORD: Dat zijn dopluïzen; zij zijii schadelijk voor de plant en kunnen met een stevig sponsje verwijderd worden. Als de schub jes er af zijn, flink met zeep nawasschen of met water, waarin een flinke scheut spiritus en daarna afspuiten met schoon water. VRAAG: Ik heb op mijn bovenhuis Oost Indi sche kers in een bak. Alles is doodgegaan door, de luis. Men zegt, die komt er in door de tocht. Weet u een eenvoudig huismiddel om hier tos te passen? ANTWOORD: Op plaatsen waar 't veei tochfl komen dikwijls bladluizen op de planten, omdat zij daarheen gewaaid zijn, doch ook wel op niet tochtige plaatsen. Dit jaar zijn er zeer veel, De planten bespuiten met zeepwater (niet be gieten), of met verdunde spiritus, of met phy- tophiline en naspuiten met schoon water. VRAAG: In mijn tuin het ik Dahlia's dié des nachts kaal gevreten worden. Zou dat door, slakken geschieden en wat moet ik ertegen, doen? ANTWOORD: Hoogstwaarschijnlijk wel. Leg des avonds wat slabladeren, of uitgeholde aard appelen rondom de planten. Des morgens kunt gij ze daaronder vinden en dooden. Ook het strooien van ongebluschte kalk helpt wel. VRAAG: Mijn bladbegonia stond eerst mooi, maar in korten tijd krulden alle bladeren om,- verdorden en vielen af. Wat kan de oorzaals zijn? ANTWOORD. Hebt gij misschien een scherpe bemesting gegeven, of is de plant een oogen blik te droog geweest, of wel, stond zij te veel in de zon? Dit zijn alle oorzaken, die de doos u genoemde gevolgen kunnen hebben, VRAAG: Mijn Clivia, die in April gebloeid heeft, heeft nu aan den bloemstengel een zaad bol. Moet ik die er afhalen en laten drogen, ofi wachten tot hij er vanzelf afvalt? ANTWOORD: Indien gij de zaden wilt zaaien moet het omhulsel eerst goed rood zijn. Drogen is niet noodzakelijk. Soms gebeurt het zelfs, dat de zaden er uit rollen, als de zaadbol nog aan de plant zit. Denk er wel om, dat de plant er door wordt uitgeput. Voor haar is het beter terstond nal den bloei den stengel af te snijden, TOCHTJES VRAAG: 1. Hoe fietst men van Hilversum! naar Garderen op niet al te drukke wegen? 2. Is er kampeergelegenheid in de omgeving van Garderen of Lunteren? 3. Hoe fietst men van Garderen naar Arnhem?, 4. Is er in de buurt van Amersfoort kampeer gelegenheid? ANTWOORD: 1. Hilversum, Hooge Vuursché; Baarn, Eembrugge, Nijkork, Voorthuizen, Gar.- deren. 3S K.M. 2. Te Drie, te Uddel en to Harderwijk. 2. Garderen, Stroe, Harskamp, Otterlo, Oud- Reemst, Arnhem. 35 K.M. 4. Te Soestduinen, oostzijde van den kruis weg SoesterbergSoest. Zie verder het kaartje op de Veluwegkls eni in het boekje „Per rijwiel door mooi Neder land". VRAAG: Hoe fietst men van Almelo naajg Zutphen? ANTWOORD: Almelo. Delden, Goor, Diepen- heim, Lochem, Warnsveld, Zutphen. 54 K.M. VRAAG: Hoe fietst men van Haarlem naa$ Midden-Beemster? ANTWOORD: Haarlem, Spaarndam, Veer, Buitenhuizen, Nauerna, Westzaansche Over toom, Zaandam, Brug Koog aan de Zaan, Wij de Worrner, Purmerend, Midden Beemster 4IJ K.M. VRAAG: 1. Wanneer en hoe laat vertrekke^ er booten van den Helder naar Texel?. 2. Van Texel naar Vlieland? 3. Van Vlieland naar Terschelling? 4. Hoe fietst men van den Helder naar Enk huizen? ANTWOORD; 1. Zie de toegezonden dienst regeling. 2 en 3.Geen vaste dienst; vooruit besprekeu met schipper M. Boon Hzn. of met schipper Joh, Zuidema (tel. 2), beiden te De Cocksdorp. 4. Den Helder, de Kooi. Westeinde, Anna Pau- lowna, Wiorïngerwaard, Kolhorn, Aartswoud; Lamberschaag, Medemblik, Wervershoof, Zwaag- dijkerrad, Hoogkarspel, Lutjebroek, Groote broek, Bovenkarspel, Enkhuizen. 68 K.M. VRAAG: Ik heb een bewijs van Nederlander schap voor mijn vrouw en mij samen, geldig tot 1932. Kan ik, nu geen gecombineerde bewijzen meer worden afgegeven, nu toch met mijn be wijs naar België gaan? ANTWOORD: Ja. dat bewijs blijft geldig tot den datum op het stuk vermeld. VRAAG: 1. Hoeveel bedragen de kosten voor overzetten van den Helder naar Texel, met een rijwiel? Wanneer vertrekt die boot? Ook des Zondags. 2. Bestaat er gelegenheid om te kampeeren op Texel? 3. Hoeveel bedragen do. kosten? ANTWOORD: 1. Zie de toegezonden dienst regeling. 2. Te Koog op Texel is gelegenheid om te kampeeren. 3. Vooruit permissie aanvragen aan het Staatsboschbeheer te Utrecht. De juiste kosten zijn ons niet beleend, maar zij zijn gering. VRAAG: Hoe fietst men naar Amersfoort; zonder over Amsterdam te gaan? ANTWOORD: Zomervaart, Ringvaart, Fort de Liede, Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk, Ab-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14