Eindelijk een aeeoord in DE REIS OM DE WERELD IN 8' 2 DAG. BUITENLAND. IVerhit HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DONDERDAG 23 JULI 1931 De ministers van financiën zijn het eens geworden De Amerikaansch-Engelsche voorstellen aanvaard. Vandaag beslissing der plenaire vergadering. Het woord is thans aan de bankiers. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Bruening (Duitschland) Geheel volgens de, in de vorige overzich ten door ons uitgesproken verwachtingen hebben de onderhandelingen in Londen zich ontwikkeld. Gisteren reeds stelden wij vast dat het Amerikaansche koopmanschap, sa men met den practischen kijk der Engel - schen op den huldigen toestand, het accent der onderhandelingen verlegd heeft op de taak der bankiers, die niets anders be doen hebben dan het kwaad in den wortel aan tasten: d.w.z. verhinderen dat er verder cre- dieten aan Duitschland onttrokken worden en er voor zorgen dat het vertrouwen in de financieele wereld in Duitschland hersteld wordt. Alvorens men in het lekke vat opnieuw water gaat storten, dient men het lek te dichten. Dit is een waarheid als een koe. De ministers van financiën zijn het nu de finitief eens geworden over de principes der hulpverleening en het is niet waarschijnlijk dat de plenaire Londensche vergadering, die vandaag bijeen komt een spaak in het wiel zal steken. Zij zal de besluiten der ministers van financiën goedkeuren en naar alle waar schijnlijkheid zullen Macdonald en Hender son en misschien ook Stimson zich Vrijdag reeds naar de hoofdstad des Duitschen rijks begeven, om zich alsnog persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen. Wat heeft men nu bereikt? Het reeds vroeger verstrekte crediet van 100 millioen dollar, dat reeds 16 Augustus zou vervallen is voor drie maanden verlengd en kan dienen voor stabilisatie der Duit- sche goudreserve. Voorts zijn de ministers van financiën overeen gekomen, dat er maatregelen in het leven geroepen moeten worden, ten doel hebbende Duitschland's financieele positie te verbeteren en de Rijksbank te steunen. Aan alle bij den crisis in Duitschland be trokken landen (100k aan Nederland) zullen aanbevelingen gezonden moeten worden voor het niet opvragen van credieten op kor ten termijn. Op deze manier denkt men dus het lek te kunnen dichten. Het woord is thans aan de bankiers voor de bespreking van de werkelijk zeer omvangrijke taak der organisatie der hulpverleening. Vermoedelijk zal een commissie van be kende bankiers samengesteld worden, die met uitgebreide volmachten gewapend, het onttrekken der credieten stop moet zetten. Een Amerikaansch voorstel in dezen zin schijnt reeds gedaan te zijn en bovendien gaan er zeer waarschijnlijk klinkende ge ruchten rond, volgens welke een aantal Amerikaansche bankiers zich onder lei ding van senator Dwight Morrow (Van J. P. Morgan en Co.) op verzoek van Hoover aan eengesloten hebben en zich accoord hebben verklaard de verlenging van credieten op korten termijn aan Duitschland, voor het geval de geldschieters van andere landen eenzelfde actie ondernemen. Wanneer de plenaire conferentie in Londen vandaag het rapport der ministers van financiën heeft goedgekeurd, is er dus voor goed afgerekend met het Fransche plan, dat gebaseerd was op credietverschaffing op langen termijn tegen zeer strenge en ver gaande politieke voorwaarden. De Fransche pers zal aanvankelijk zeer slecht te spreken zijn over het Engelsch-Amerikaansche plan. Reeds thans maken de Parijsche bladen zich bijzonder druk over Engelands houding Zij beschuldigen Henderson en MacDonald van het zaaien van tweedracht tusschen Berlijn en Parijs en zijn allesbehalve vrien delijk gestemd. Men dient echter in aanmer king te nemen, dat Laval en Brian d, als Frankrijk's vertegenwoordigers in Londen evenzeer hun fiat dienen te geven op de An gelsaksische voorstellen, zoodat er wezenlijk Curtius (Duitschland) toch alleen sprake is van een overeenkomst tusschen alle betrokken afgevaardigden. Te zijner tijd zal de verontwaardiging der Fransche pers wel luwen en de woede over de provocaties van Duitsche Nationaal-so- cialistische zijde aan het adres van de re geeringen in Parijs en Londen zal dan zon der twijfel eveneens bekoeld zijn. Menigeen zal zich afvragen of het nu wel noodig is geweest een dergelijke groot- scheepsche conferentie op touw te zetten, wanneer het resultaat van die conferentie neerkomt op niets anders dan een over dracht der werkzaamheden op de bankiers, die ongedaan moeten maken, wat door wan trouwen was verricht. Men late zich echter door de eenvoudig heid van de oplossing niet in de war bren gen. De bijeenkomst der ministers heeft im mers moreel onnoemelijk veel goeds gedaan en den- grondslag gelegd voor verdere inter nationale samenwerking, in een tijd van koortsachtige opwinding en rede- en rade- looze spraakverwarring. Een oplossing van groeten stijl is de thans bereikte ongetwijfeld niet. Doch zij is een zuiver zakelijke en voor de toekomst wel licht de allerbeste. Zij heeft het voordeel vrij te staan van politieke overwegingen en voorwaarden, die met het oog op het na- tionaal-socialisme in Duitschland onge twijfeld buitengemeen gevaarlijk waren. Stimson (Amerika). Thans is het woord aan de bankiers van Amerika, Engeland en Frankrijk en van alle landen die betrokken zijn bij het Duitsche credietwezen. De eerste stap is gedaan: Her stel van vertrouwen, een dam voor den stroom die het geld uit Duitschland doet vloeien. Dit, en 4e maatregelen der Duitsche regeering en der Rijksbank ten aanzien van het binnenland, is voldoende om Duitsch land voor een dèbacle te behoeden en Europa voor de gevolgen daarvan. Een periode van moeizame onderhandelingen breekt nu aan, met als einddoel, volledig Europeesch her stel. L. A. Laval (Frankrijk) MacDonald en Henderson waarschijnlijk Vrijdag naar Berlijn. Henderson (fngéland). LONDEN, 22 Juli. (V.D In conferentiekrin gen rekent men erop, dat de conferentie morgenavond gesloten zal worden. Dr. Cur tius deelde mede, dat het bezoek van MacDo nald en Henderson aan Berlijn waarschijnlijk op Vrijdag a.s. zal plaats vinden. Henderson zal waarschijnlijk met denzelfden trein als de Duitsche delegatie naar Berlijn terugkeeren, terwijl MacDonald er de voorkeur aan zal geven te vliegen, zoodat hij waarschijnlijk reeds Vrijdagavond op Tempelhof kan wor den verwacht. Dr. Curtius heeft ook den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson voor een bezoek aan Berlijn uitgenoodigd. In Duitsche kringen acht men het ten zeerste wenschelijk dat Stimson zich persoonlijk een beeld van den toestand in Duitschland zal kunnen vormen. Hedenmiddag zal nog een onderhoud plaats vinden tusschen Curtius en Briand, waarbij verder zal worden gesproken over de te Pa rijs begonnen onderwerpen. MacDonald (Engeland). Crediet van 25 millioen Pond St.? LONDEN, 22 Juli .V.D.) Inzake de door de ministers van financiën lieden bereikte over eenkomst wordt nog gemeld dat zij een ac coord gevonden hebben over de volgende punten Zij zullen aanbevelingen doen voor stap pen te nemen door een bankconsortium dat het bestaande crediet op korten termijn moet stabiliseeren, en een crediet aan de Rijks bank van 25 millioen voor den tijd van 90 dagen vernieuwen. Duitschland Kans op gedeeltelijke salaris betaling aan het einde der maand? BERLIJN, 22 Juli. (V.D.) De betrokken re ferendaris van het Rijksministerie van Fi nanciën is van meening, dat de mogelijkheid van gedeeltelijke salarisbetaling voor perso nen in particulieren dienst zoowel bestaat voor personen, die hun salaris aan het einde als voor hen, die hun salaris aan het begin van de maand ontvangen, wat uit de desbe treffende noodverordening niet duidelijk blijkt. Noodverordening inzake de gouddekking. BERLIJN, 22 Juli (V. D.) Heden is de of- ficieele tekst gepubliceerd van de noodver ordening inzake de gouddekking der par ticuliere circulatiebanken. Paragraaf 1 houdt in, dat, wanneer de Rijksbank op grond van een door den Generalen Raad daartoe ver leende machtiging de gouddekking overeen komstig paragraaf 28 letter a. van de Bank- wet) verlaagt de particuliere banken hun eigen gouddekking in overeenstemming hier mede dienen te verlagen, overeenkomstig de aangegeven gouddekking in het laatste ver schenen weekbericht van de Rijksbank. Om gekeerd moeten de banken wanneer de gouddekking van de Rijksbank volgens het laatst verschenen rapport verhoogd blijkt te zijn, hun eigen gouddekking binnen den den tijd van drie maanden aanpassen aan de nieuwe dekkingsverhoudingen bij de Rijksbank. Oostenrijk. Discontover hooging WEENEN, 22 Juli. (V.D.) De Oostenrijksche Nationale Bank heeft het disconto verhoogd van 7 1/2 op 10 pet. beleeningen van 10 1/2 op 12 pet. Iii vakkringen is men van meening, dat ook deze verhooging nog onvoldoende zal blijken te zijn. Het is niet uitgesloten, dat verdere discontoverhoogingen binnenkort zullen vol gen. Spanje. De telefoonstaking duurt onverminderd voort. MADRID, 22 Juli (V. D.) In den afgeloopen nacht hebben de ongeregeldheden in de pro vincie Sevilla voortgeduurd. Bij een poging het telefoonkantoor te Coria del Rio te bestormen werden drie per sonen gedood en talrijke anderen gewond. Bij botsingen te Dos Hermanas werden ongeveer 20 personen zwaar gewond. Te Utrera is een Duitsche communist ge arresteerd. Te Madrid zijn talrijke syndicalisten ge arresteerd toen bekend werd, dat de syndi calisten een algemeene staking voorbe reidden. De Tol-Ur.ie voor het Haagsche Hof. Gisteren is prof. Kaufmann zijn pleidooi begonnen. In hem is de Duitsch-Oostenrijk sche samenwerking gepersonifieerd, want dit keer treedt hij, zelf Duitschcr, niet voor zijn land op, dat anders reeds al heel wat malen van zijn juridischen bijstand aan het Hof heeft kunnen genieten, doch voor Oosten rijk. Gemakkelijk is zijn taak allerminst, want na 't uitvoerig betoog van zijn medestrijder (dr. Bruns) kan het wel niet anders, of hij zal in herhalingen moeten vervallen. Toch dient gezegd, dat hij tot nu toe geheel wist te ontkomen aan den indruk van noo- deloos repeteeren, al moge natuurlijk de conclusie van zijn uitzettingen in wezen ge lijk zijn aan die van Duitschland's pleitbe zorger, aldus het Hbld. De quintessence van het hedenochtend uit eengezette was. dat men art. 80 van het Ver drag van Versailles art. 88 van het tractaat van St. Germain en de bepalingen van het Geneefsche protocol van 1922 met betrekking tot de op Oostenrijk rustende verplichting om zijn onafhankelijkheid niet zonder toe stemming van den raad van den Volkenbond te verbreken onderling verband moet zien. Doet men dat niet, dan loopt men, naar de Oostenrijksche pleiter demonstreerde, ge vaar op bedenkelijke zijwegen te geraken, die tot niet-houdbare interpretatie kunnen lei- j den. EERSTE KAMER. Gisteren- heeft de Senaat een korte verga dering gehouden, ter regeling van werk zaamheden. Daarin werd besloten vandaag een beduidend aantal kleinere ontwerpen af te doen. Onmiddellijk na de openbare ver gadering, ging de Senaat in de afdeelin- gen, ten einde de Drankwet te onderzoe ken. Bij den aanvang der vergadering heeft de president, den overleden R.K. Senator, den heer J. H. Hendrix met de volgende rede herdacht: „Wederom kwam de sprake tot ons, dat de mensch hier op aarde geen blijvende woon stede heeft. 11 Juli j.l. ontsliep ons medelid de heer Hendrix. Een werkzaam leven heeft met zijn heengaan een einde genomen. Eerst op 28 September 1929 dit Staatscol lege binnengetreden, werd hij reeds enkele maanden later door krankheid bezocht, welke na wijken, opnieuw over hem kwam. Zoo dierf hij de gelegenheid, om groote lij ks deel te nemen in de besognes dezer Kamer. Zijn arbeidsveld heeft elders gelegen. Wat het publieke leven betreft gedurende geruimen tijd in den Rade van de hoofdstad des Rijks en in de Staten van Noord-Holland, een der twee gewesten, die hem ter 's lands vergadering afvaardigde. Daarnevens heeft de afgestorvene in het vereenigingsleven op varieerend gebied, zeer bijzonderlijk dat van handel en industrie, zijn kennis en zijn krachten met vrucht gegeven. Deelnemende in het door hem geleden ver lies, bidden wij den nabestaanden toe, dat de God aller vertroosting hun zeer nabij moge zijn". De leden hoorden de rede staande aan. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUiCERHUlS MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN PERSONALIA. Geslaagd op de Huishoudschool voor Nij verheidsonderwijs te Den Haag voor acte kook- en voedingsleer: mej. P. van Zadel te Aerdenhout. DE GRONDEN IN DEN VERBODEN KRING. Het lid van den Raad, de heer Ch. C. Wolff, heeft de volgende vragen aan B. en W. gericht; Is het juist, dat bij het vaststellen van de verkoopwaarde der gronden in verband met de aanslagen in de straatbelasting 1931, geen rekening is gehouden met de geringe waar de van de gronden, gelegen in den verboden kring? Zoo ja, zijn B. en W. niet van oordeel, dat deze onjuiste aanslagen moeten worden herzien? I en lichf gekleed neemt I U plaats. Een verkoud- heid is dan vaak het gevolg. Neemt dan te juister tijd Aspirta- iTablelten. iJASPBRIN ftgweenig op de wereld Lel op oranje band en Sayerkruii. Prijs 75 cfs.V AGENDA DONDERDAG 23 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Palace: „De verkeerde echtgenoot". Tooncel: Hassan Khadr. 8-15 uur. Luxor Theater: „Vogelvrij" en „Tingel- Tangel" Toonecl: Los Catalanos 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Westfront 1918". 7 en 9-15 uur. Santpoort: Concert door het Fanfai'e- korps „Wilhelmina" in de muziektent op het Terras, 7 3 4 uur. Zandvoort: Raadsvergadering 730 uur namiddag. Zandvoort: lederen avond Dancing in het Kurhaus. 1 VRIJDAG 24 JULI Bioscoopvoorstellingen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: lederen avond Dancing in het Kurhaus. Beverwijk: Vergadering van den ge meenteraad, 7.15 uur. APOTHEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. Spelen met den dood. De blinde vliegmachine. De vliegers vertellen in het artikel, dat hier volgt, wat het wil zeggen, uren achtereen den dood voor oogen te hebben en geheele werelddeelen te doorkruisen alsof het pro vincies waren, met succes te strijden tegen een mist-, die zich over 1000 mijlen van den oceaan uitstrekt en tenslotte, welke emoties zij ondergingen bij de landing te New-York, nadat zij hun tocht binnen negen dagen had den volbracht. Wij ondergingen een emotie, gelijk geen van ons die waarschijnlijk voor de tweede maal zal beleven, toen het silhouet van New- York voor ons in den nevel opdoemde. Met grooten spoed koersten wij naar Roosevelt Field en maakten de laatste landing van onze reis. U kunt u voorstellen, hoe gelukkig wij zijn, haar binnen den voorgenomen tijd te hebben volbracht. Alles bijeengenomen zijn wij er nog een beetje verbijsterd over. Landstreken, oceanen, beschavingen, zijn wij op onzen tocht van iets langer dan een week, gepasseerd. Wij hebben wat avonturen betreft ons deel gehad. Het eerste was. toen wij boven het Noordelijk deel van den Atlantischen oceaan kwamen in den nacht nadat wij New-York en Newfoundland hadden verlaten. Wij kwamen in den mist in het laatste deel van onzen tocht over den oceaan. Het was uiterst moeilijk vliegen op de instrumenten op een hoogte van.4000 meter. Op een gege ven oogenblik zagen wij in den nevel een gat, dat groot genoeg was, om ons te orienteeren. Wij daalden en kwamen tot de overtuiging, dat wij ons boven Wales bevonden! Wij waren veilig over! Wij zouden elkaar van blijdschap op den schouder hebben geklopt, wanneer de lengte van de vliegmachine niet tusschen ons was geweest. De volgende moeilijke ondervinding was tusschen Berlijn en Moskou. Wij verlieten Berlijn vroeg in den morgen en vlogen weldra boven den Poolschen corridor. Toen kregen wij stellig de moeilijkste vlucht van geheel onze vliegersloopbaan. De „zoldering" kwam gewoonweg op ons neer en drukte ons oift- laag tot de toppen van de boomen. Wij had den te kampen met wind, regen en mist. Hier is een ander hoogtepunt van de vlucht. Tusschen Irkoetsk en Blagovestchensk gingen wij door het meest woeste gebied, dat wij ooit hadden gezien. Uren achtereen vlogen wij ten hoogste 8 meter boven de toppen der boomen en dat in een vreemde, ons geheel onbekende streek. Vreemde, spookachtige silhouetten doemden in den nevel op. Twee of driemaal dachten wij, dat het met ons was afgeloopen. Het gevaarlijkste stuk van onzen tocht was het stuk water tusschen Siberië en Alaska. Wij vlogen dwars over het meer van Ochotsk en waren gehuld in een dichten nevel. Wij konden urenlang buiten de vlieg machine "niets, zien. Boven de Beringzee niets dan mist, wij moesten er ons als het ware een weg door heen banen. Wij wisten niet, hoe wij in Alaska konden landen, maar wij stelden ons voor, dat het beter was, hier te stijgen, wanneer wij dit van plan waren, dan het boven zee te doen. Dit was het eenige kritieke oogenblik van den tocht. Wij zouden misschien verstandiger hebben gedaan met te Khabarowsk te wachten, maar dan zou het misschien zes maanden hebben geduurd. Ik geloof, dat wij de omstandigheden nleï verkeerd hebben beoordeeld, Bij het verlaten van Solomon Beach domp- te de machine, toen wij over het hobbelige terrein taxieden en de schroef werd verbo gen. We kregen een nieuwe schroef, maar die had de onvriendelijkheid. Gatty tegen den grond te smakken. Hij voelde pijn in zijn ribben en ellebogen. Te Fairbanks heeft een dokter zijn wonden bekeken en hem verbonden. De tocht van Edmonton naar New-York was het gelukkigste en tevens het spannend ste gedeelte van de reis. Wij hadden nu vrij wel zekerheid, dat alleen zeer buitengewone tegenslag ons nog kon ophouden. Het weer was beter dan het een groot stuk van den tocht was geweest. Wij vertrokken van Edmonton, toen regen de het weer. Wij hadden de eerste uren de spoorlijn te volgen. Onze snelheid bedroeg 155 mijlen per uur. Wij schoten op en kwamen na ongeveer 400 mijlen in betere weersom standigheden. Verscheidene uren achtereen vlogen wij met een snelheid van 180 mijlen per uur. Het snelste gedeelte van de reis was boven het slechtste terrein, het struikgewas, dat zich mijlenver zonder onderbreking uitstrekt over het Noordwestelijk deel van Minnesota. Wij waren blij. dat het helder weer was, toen wij over dat gebied vlogen. Wij koersten door de Vereenigdc Staten ten Zuidoosten van Winnepeg. Wij behoefden niet op de instrumenten of de kaarten te kij ken, omdat wij beiden zoo dikwijls over deze streek gevlogen hadden, dat wij haar tot in bijzonderheden kpnden. Wij zagen de punt van het Lake superior, hielden links en koersten over het Michigan- meer. Hier zagen wij weer eenige oogenblik- ken geen land. Maar na den Atlantischen oceaan schijnt dit meer niet overmatig groot. Wij vlogen ten Noorden van Detroit, in de richting Cleveland, waar wij even uitbliezen. Toen kwam het spannendste gedeelte van de reis. Het laatste uur voor wij New-YorK bereikten, scheen eindeloos. Wij hadden nooit gezien, dat de moerassen van Jersey zoo uitgestrekt waren. Nu werd de nevel van New-York zichtbaar. Het was het meest welkome teeken, dat wij ons konden voorstellen. Toen zagen wij New-York en wij waren van meening, dat het silhouet van de stad het indrukwekkendst schouwspel ter wereld is. Wij vlogen naar Roosevelt Field in een tempo van 200 mijlen per uur, Wij wisten niet op welk van de twee velden werd ver wacht, dat wij zouden landen. Wij meenden, dat ons eindpunt moest zijn op het veld, in den hoek waarvan een menig te stond te wachten. Wij maakten twee cir kels en constateerden, dat de wind dwars over de hangars in onze richting waaide. Wij daalden tot geringe hoogte, omdat wij beiden vermoeid waren en geen risico's wil den nemen. Er waren eenige andere vlieg machines in de lucht en voorzichtigheid was noodzakelijk. Toen wij den grond raakten, bleek, dat wij op 8 uur en 9 minuten na juist negen dagen voor onzen tocht hadden noodig gehad. Toen Wiley de machine draalde, zoodat zij tegenover de menigte kwam te staan, scheen een pandemonium los te breken. Wij hoorden autoclaxons en politiesirenen, ofschoon wij ongeveer doof waren van het gebulder van onze motoren. WILEY POST EN HAROLD GATTY. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5