verkade: reep Si VOOR DE FORENSEN. IETS GOED Het Raadsel van Tanbuck Hall DE LAATSTE RONDE PETITIONNEMENT De belangen der forensen in Haarlem en Omstreken. SOCEN HAARLEM'S DACBLAD Interview met den heer F. II. de Koek van Leeuwen. Aan den heer F. H. de Koek van Leeuwen, die eenige maanden geleden Mr. J. B. van Hou ten is opgevolgd als voorzitter der afdee- ling Haarlem en Omstreken van den Algemeenen Bond .van Forensen, heb ben we verzocht,eens een en ander te wil len vertellen over de .belangen van de fo rensen in deze .streek. „De belan gen van de foren- ren houden, nu de forenbelasting van de baan is, op het moment voor een groot deel verband met de kwestie der spoor- en tram- verbindingen', aldus de nieuwe voorzitter. „Die zijn nu naast een vlugge en vroege post bestelling een der hoofdschotels geworden. De algemeene wensch is een goede, vlugge, cn goedkoope verbinding, want een forens wil altijd het liefst zoo gauw mogelijk van huis naar zijn werk en weer terug. De Alge meene Forensenbond is daarvoor al herhaal delijk acief opgetreden en heeft veel goed kunnen doen. Wij hebben gelukkig een goed ■oor, zoowel bij de directie van de Spoorwegen als bij die van de tram. Sinds het bestaan van onze vcreeniging worden de belangen der forensen heel wat beter behartigd, dan vroeger. U weet hoe het toen ging, nietwaar; als een forens een klacht had. dan was het er één van een enkeling, die in het klachten- boek werd opgeschreven, met het gevolg, dat .hij er vaak niets meer van hoorde! Daar bleef het dan bij. De gemeente kwam niet voor zijn belangen op. Zij werden trouwens door geen enkel lichaam behartigd. Thans gebeurt dat door onze vereeniging. Zelfs nu de forensenbelasting verdwenen is, groeit het aantal forensen voortdurend. Er bestond vroeger voor hen geen vereeniging, die voor hen op de bres sprong. Thans luistert men naar de klachten, nu men weet dat men niet met een enkeling te doen heeft, maar met een sterke vereeniging. Als de leden eventueel een klacht hebben, dan komen zij er moe bij ons bestuur. Alvorens wij er mee naar de betrokken directie gaan, beoordee- len wij of de klacht of wensch billijk is en in het belang is van de forensen in het alge meen. Anderen mogen er namelijk niet door gedupeerd worden. Het kan immers gebeu ren, dat de wenschen van een paar leden indruischen tegen die van een groot aantal anderen. Iedereen zou b.v. wel graag een halte vlak bij zijn huis willen hebben, maar dat lean natuurlijk niet. Dan zou er geen snelverkeer kunnen bestaan. Daarom worden door ons de klachten eerst terdege onder zocht. alvorens wij er verder werk van ma ken. Zooals ik u reeds zei hebben wij bij de directies een goed oor. Zoo hebben wij het gedaan gekregen, dat de Noordelijke uitgang van het Haarlemsche station op de spitsuren wordt opengesteld. We begrijpen, dat dit alleen op déze uren kan geschieden en niet gedurende den heelen dag. Nu kan het mis schien met een lichte verschuiving van de diensturen van het betreffende personeel. Voor een heelen dag zou er meer personeel aangesteld moeten worden. Die Noordelijke uitgang wordt speciaal opengesteld voor de abonnés, die er een druk gebruik van ma ken en die er ook dankbaar voor zijn. Zij be grijpen. dat dit alleen mogelijk is door mid del van een krachtige organisatie en dat de stem van een enkeling gelijk is aan die van een roepende in de woestijn. Ook als er wen schen zijn bevoorbeeld betreffende de ta rieven, dan brengen we die dikwijls via het hoofdbestuur aan de directies over. Onze ver eeniging heeft ook met een gunstig resultaat gewerkt voor de leden, die in de nabijheid van het station Heemstede-Aerdenhout wo nen. Op ons verzoek stoppen daar nu meer treinen. Men moet ons goed begrijpen. We brengen niet ,.mir nichts dïr nichts" alle wenschen en klachten aan de directies over! Dat zou voor beide partijen vervelend wor den. Onlangs hadden we een kwestie, waar bij de Directie der N. Z. H. tram ons heel wel willend tegemoet gekomen is. Dit betrof na melijk een klacht van een aansluiting op Amsterdam, die op een zeker uur te druk be zet was. Met veel succes wordt er op die ma nier gewerkt. De conferenties met de direc tie zijn hoogst nuttig. Ons wordt dan uit-ge- FEUILLETON. (Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 17) „Hoe bent u tot die conclusie gekomen?" vroeg Pickering verbaasd. Wain gaf een kort overzicht van de con clusies, die hij had getrokken uit hetgeen hij zelf had waargenomen, uit wat hij van Verily had gehoord en wat bij het onderzoek gebleken was. „En omdat ik overtuigd ben van uw onschuld, eindigde hij, „voel ik me verplicht u alle hulp te verleenen, die in mijn vermogen ligt". „En uw belooning?" vroeg Pickering. „Het is me niet om een belooning te doen", antwoordde Wain bruusk. „Als u zulke opvattingen er op nahoudt, zult u 'het niet ver brengen in de wereld", merkte Pickering cynisch op. „Ik heb het ook niet ver gebracht! U ziet hier een rollende steen voor u. die geen mos heeft opgenomen. U mag me, als u wilt, als een soort geciviliseerde Eedoeïn beschou wen, meneer Pickering". „Iiobt u veel gereisd?" „Ik heb zoowat de heele wereld rondge zworven. Ik ben begonnen als kantoorbe diende, heel kalm en rustig, maar toen kon ik het niet mee.r uithouden in wat men „de beschaafde wereld" noemt, en ben ma troos geweest, soldaat, veedrijver, goudgraver en journalist! De een-en dag ben ik rijk geweest, den anderen straatarm cn er is niemand ter wereld, die het ook maar een DONDERDAG 23 JULI 1931 BINNENLAND MR. P. J. REYMER EERSTE- KAMERLID. BENOEMD IN DE VACATURE-HENDRIX. Het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden der Eerste Kamer heeft in de vacature, ohtstaan door het overlijden van den heer J. N. Hendrix tot lid der Eer ste Kamer benoemd verklaard mr. P. J. Rey- mer, te Hilversum, thans minister van Wa terstaat. WEER IEMAND IN ZEE VERDRONKEN. Aan het strand te Kijkduin is Dinsdag bij het baden in zee verdronken een 18-jarige jongeman uit de Obrechtstraat- in Den Haag die zich te ver in zee had begeven en door den stroom is meegevoerd, meldt het Hbld. zier kan schelen of ik leef of dood ben. Ik achtte mij buitengewoon gelukkig, toen Ik een behoorlijk baantje bij de „Midnight Sun" kreeg, nadat ik een half jaar geleden uit Zuid-Amerika terugkwam met geen andere referenties dan de artikelen die ik geschre ven had „Dus u hebt niemand in de wereld die iets om u geeft", zei de gevangene met een ongewoon-zachte klank in zijn stem, terwijl hij naar het gebronsde gezicht van den re porter keek. „Dan hebt u veel overeenkomst met mij. meneer Wain; ik heb niet eens moederliefde gekend: mijn moeder stierf in Tunis, toen ik twee jaar was. U bent in dat opzicht tenminste gelukkiger geweest dan ik". Wain kreeg een kleur. „Wat bedoelt u?" vroeg hij een beetje stug. „Ik ben hier ge komen om u enkele dingen te vragen, zoo dat ik u wellicht kan helpen, maar ik ben niet gekomen om vragen te beantwoorden". „Ik ben me niet bewust, dat ik u iets heb gevraagd, meneer Wain. Maar uw moe der ..Wat weet u van mijn moeder...," Pickering's antwoord bestond in een nieuwen vraag. „Hebt u zic.h er nooit over verwonderd dat u zoo direct aangenomen werd bij de „Midnight- Sun?" „Die verwondering heb ik nog pas een paar minuten geleden uitgesproken, meneer Pickering. Maar waarom was dat dan?" „Omdat ik, zooais u weet. eigenaar -van het blad ben. Toen de hoofdredacteur uw naam onder mijn aandacht bracht, zei ik hem dat hij u onmiddellijk moest aanstellen". ..Waarom? Ik ben oen volkomen vreemde voor u!" „Ik heb uw moeder gekend!" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. CHOCOLADE A moet beslissend zijn. De stroom handteekeningen voor hef moet aanzwellen met den dag Wain staarde den ander stomverbaasd aan. ..Uhebtmijnmoeder'ge kend?" „Ja, ze woonde in een een-voudig huisje in Hampstead en leefde van een kleine lijf rente. Als ik me vergis moet u het maar zeggen". „Neen", mompelde Wain. „Het is zoo, gaat u alstublieft verder". „Ze nam hypotheek op haar landhuisje om een familielid te helpen. Dat familie lid liet haar met de gebakken peren zitten; dat doen familieleden meestal, voorzoover mijn ervaring gaat", voegde hij er bitter bij. „Uw moeder ken op een gegeven moment rente en aflossing niet betalen", ging hij op gewonen toon verder, „en schreef naar een geldschieter. De geldschieter ging haar op zoeken en hij vond mevrouw Wain zoo sym pathiek, zoo door—en-door braaf en nobel, dat hij voor haar deed wat mogelijk was. Hij betaalde de hypotheek en nam het huisje over als onderpand tegen een geringe rente. Doordat hij vaak bij mevrouw Wain kwam. raakte hij op heel vriendschappelijke voet met haar en ontdekte dat ze volkomen vrij was van alle vooroordeel, een menschenziel vol medegevoel en hartelijkheid. Ze werd zoo'n lieve vriendin voor den alleenstaanden, een zamen man. dat hij haar van haar verplich tingen ontsloeg en haar haar huisje als on- i bezwaard eigendom teruggaf. Ze stierf en toen hielcl haar lijfrente op. maar het land huisje en het terrein kwamen aan haar zoon, die zich op dat oogenbiik in Turkije be vond. Is mijn verhaal juist?" Wain knikte alleen maar; hij was te ont roerd om woorden te vinden. Maar eindelijk zei hij: „Mijn moeder schreef mij over den hulp- vaardigen, toegewijde» vriend, dien zij ge- ZONDERLING RELAAS VAN EEN CAFéHOUDER. Verband met den moord aan vonden had. U was die geldschieter?" „Ja. Gek hè, dat een gel-dschraper en on barmhartig woekeraar zooals ik, op die manier te werk is gegaan?" De reporter ,gaf geen antwoord, maar stak zijn hand uit. Pickering greep die. „En terwille van uw vriendschap voor mijn moeder, gaf u mij die betrekking bij de „Midnight Sun"? „Ja, ik heb een goed geheugen voor namen en uw voornaam is bovendien niet zoo alge meen. En nu begrijpt u waarschijnlijk, waar om ik zooevcn sprak over brood, dat ik op de wateren heb geworpen en dat bij mij terugkomt. Ik hielp uw moeder en nu komt u mij uw hulp aanbieden". „Waarom hielp u haar?" „Waarom biedt u mij uw hulp aan? Dat kan ik met evenveel recht vragen. En ik za] niet vergeten, dat u mij uw hulp hebt aan geboden, voor u ook maar iets wist van mijn betrekkingen tot uw moeder. Ook. dat u mij dien avond na den moord tegen Dawkins verdedigd hebt, toen die mij beleedigde". Er heerschte een oogenbiik stilzwijgen in de enge ruimte van de gevangeniscel. Toen zei Wain: „Er is één ding dat ik u vóór alles zeggen wil. Er bestond voor u geen enkel redelijk motief om mijn moeder het huis zoo maar terug te geven. Het is nu in mijn bezit en u zult het terug hebben". „Wilt u een van mijn weinige goede da den ongedaan maken? Laat mij nu toch dat plezier „Dat is natuurlijk de kwestie niet. Maar ik voel dat ik geen recht heb op het huis nu ik dit weet. Overigens, zooals Verily mij verteld heeft, is dit lang niet uw eenige goede daad!" „Misschien niet! Maar er staat een menigte slechte daden tegenover, Hebt u niet gehoord EEN TEKST WEGGENOMEN UIT HET RIJKSMUSEUM. SCHADE AASN CUYPERS' NAGEDACHTENIS. dat ik van verscheidene menschen het heb ben en houden heb verkocht? hebben ze u niets verteld van mijn hardheid tegenover mijn vijanden?" „Maar dat waren dan ook uw vijanden", antwoordde Wain vergoeilijkend. „Enfin", zei Pickering na een korte stilte, „u weet nu tenminste dat ik niet zóó zwart ben als ik word afgeschildeivl en ik van mijn kant, heb ervaren dat u een van die zeldzame menschen bent. die iets voor een ander willen doen zonder op een belooning' te speculeeren. En nu we door onze weder zij dsche bekentenissen open en eerlijk tegen over elkaar staan, kunnen we ons met meer practische besprekingen bezig houden". Weer zweeg Pickering even en toen vroeg hij abrupt: „Denkt u dat ik gehangen zal worden?" Wain ontstelde bij de rectotstreeksche vraag. „Ik heb een goede hoop van niet. Maar de getuigenverklaringen „Zijn ernstig in mijn nadeel", vulde de gevangene aan. „Juist. Ik denk dat zoowel de jury als de rechter weinig moeite zullen hebben, om alles in mijn nadeel uit- te leg gen. Maar ik 'heb buitengewoon weinig lust in de galg, meneer Wain". „Hoe stelt u zich voor er aan te ontsnap pen?" Door er achter te komen wie in werkelijk heid Sir Giles vermoord heeft". „Hebt u er eenig. idee over?" „Niet in het minst. Maar ik heb geld een heeleboel geld.... en ik ben van plan. het te gebruiken om te ontdekken, wie van mijn vijanden mij dezen strik gespannen heeft". (Wordt vervolgd.) legd, waarom een wensch wel eens niet in gewilligd kaai worden. Dan leeren we begrij pen, dat de directie met zooveel andere zaken rekening moet houden. En nu zijn de foren sen voor trein' en tram eigenlijk geen ge makkelijke klanten, omdat zij allemaal te gelijk op één uur vertrekken, bijvoorbeeld des morgens tusschen half acht en negen uur en in den namaddag' van vijf tot zes uur weder terug. Op de uren. daar tusschen is het wat de forensen betreft de dood in den pot! De forensen mogen dit wel bedenken. Als er iets niet naar humzin js-dan moeten zij niet denken, dat dit gébeurt om hen te plagen. Zoo is het bijvoorbeeld een belang voor de forensen in Aeudenhout, als er ?s morgens acht uur of half negen een vlugge en gemak kelijke verbinding met Amsterdam bestaat, maar nu moeten de huisgenooten van de fo rensen niet verlangen, dat er een uur later ook zoo'n verbinding voor hen ingelascht wordt. Het algemeen belang van de reizigers eischt tegenwoordig .snelverkeer. Maar wat zou daarvan terecht Vomen, als men het snelverkeer overal liet- stoppen? Wat het stationnetje Heemstede-Aerdenhout voor deze streek beteekent, is *"ïe halte Laan van Ned. Oost-Indië voor Derr Haag. De spoor- directie volgt hier het goede; standpunt van Groot-Beriijn en Groot-Londen. Daar zijn namelijk slechts twee stopplaatsen voor het snelverkeer. Voor het andere''verkeer bestaan daar tien of twintig kleinere .stopplaatsen. Het is goed om de dingen van verschillend standpunt uit te bekijken. Het nsiX-t mogelijk zijn, wat gevraagd wordt". „Hoe staat het nu met uw vereeiTigrng?" „Onze afdeeling is de grootste in hè,1- land", antwoordde de heer De Koek van Léfuwen. „Wij tellen meer dan zes honderd leden.- Dat komt natuurlijk omdat Heemstede, Aeri,'en- hout en Bloemendaal zich bij Haarlem aan gesloten hebben. Wij waren, toen de foreu- senbelasting verdwenen was, bang dat eeD groot aantal forensen voor het lidmaatschap zouden bedanken, omdat- de grootste aanlei ding daarvoor was vervallen. Gelukkig is dit niet gebeurd; de leden zien in, dat we ook voor nog andere kwesties nuttig werkzaam kunnen zijn. Alleen moeten ze er aan denken, dat we geen klachtenbureau zijn. Wij behan delen bijvoorbeeld geen klachten over het optreden van trein- of trampersoneel of over minder goed in orde zijnd materieel. De Spoorwegen hebben daarvoor hun eigen in stanties. Wij werken alleen in het belang van de forensen in het algemeen en dat in den ruimsten zin van het woord. Onze vereeni ging is toegankelijk voor iedereen. Wij hou den ons niet op met politiek, godsdienst of stand. Onze vereeniging is strikt neutraal. Zij werkt zoowel voor de passagiers van de eerste als van de derde klasse en het laat ons ijskoud, of zij Roomsch, Protestant of Jood zijn. Al deze schakeeringen kan men in den Bond vinden, ook al ómdat de contributie laag is en dat is juist onze groote kracht. We hebben ook een aangenaam bestuur. In den heer A, J. Torley.Duwel b.v. bezitten we een :buiterigéwoón ijverig" secretaris. Dat is voor een vereeniging niet genoeg te waar- deeren, want zij steunt voor een groot deel op het werk van den secretaris. Welnu, de heer Torley Duwel heeft veel hart voor de zaak en beschikt bovendien over veel vrijen tijd. Hoewel hij zelf niet meer dagelijks van trein of tram gebruik maakt, vindt hij het aangenaam om voor onze vereeniging nuttig werkzaam te kunnen zijn". 3 KLEURE 3 SHAKEN TWEE DIEVENBENDEN GEPAKT. NEGEN PERSONEN AANGEHOUDEN. De politie te Zeist heeft naar het Hbld. meldt, vier jonge menschen, inwoners van Zeist, aangehouden, die zich reeds van Pa- schen af bij herhaling schuldig maakten aan inbraak in een groot winkelmagazijn aan de Montaubanstraat dat alleen overdag wordt bewoond. Gebleken was, dat behalve zeven revol vers, buksen en flesschen wijn, ook allerlei snuisterijen als buit werden meegenomen. De politie te Arnhem heeft Dinsdagmid dag vijf personen aangehouden, meldt de „Tel", allen in Arnhem woonachtig, naar aanleiding van de inbraak, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd is in de woning van d,r. Schoemaker, aan den Jansbinnensingel, waarbij uit een geldkistje •een bedrag van f 1200 werd gestolen. Van de vijf aangehoudenen heeft er één thans bekend. Het geld was in alle vroolijkhei-d door het vijftal in Kleef verteerd. GRONDWERKER MET EEN SCHOP GESLAGEN. TWIST ONDER DE ARBEIDERS TE CASTRICUM. Naarude Tel. meldt, ontstond Dinsdag ochtend' te Castricum een twist tusschen twee grondwerkers aan het werk ter verbree ding van den Rijksweg. Op een gegeven oogenbiik sloeg de een den ander met een schop op (zijn hoofd, waardoor een zeer ge vaarlijke wonde ontstond. Door een voorbij - gaanden automobilist werd geneeskundige hulp ingeroepen en de politie gewaarschuwd. Dr. v. d. SHuis verleende de eerste hulp en constateerdfc een levensgevaarlijke hoofd wonde. Na verbonden te zijn is het slacht offer, vermoedelijk oud 47 jaar, per zieken auto overgebracht naar het Stadsziekenhuis te Alkmaar. De dader, die de vlucht ge nomen had, werd door den burgemeester en de politie te Heiloo gearresteerd en te Castri cum in voorloopige bewaring gesteld. het Rokin? MEN ZOEKT EEN VERDWENEN LOGEERGAST. Het Volk maakt melding van een ontdek king, die te Amsterdam gedaan is en die men in verband brengt met den nog steeds niet opgehelderden moord op den concierge Nico van der Velden op 4 Mei aan het Rokin te Amsterdam gepleegd. Op Donderdag den 21sten Mei des middags omstreeks vijf uur, verscheen in het kleine cafétje „Het Pontje", gevestigd aan de stille zijde van het Rokin in perceel 63, een onge veer 30-jarige man. Hij was in het bezit van een kleine koffer, die hij bij zijn tafeltje in de gelagkamer neerzette toen hij een glas bier bestelde. Hij deelde aan den caféhouder mede, zoo juist van het Centraal Station te zijn geko men, waar hij met den Duitschen trein uit Berlijn was gearriveerd. In Berlijn, zoo vertelde hij verder, was hij als ingenieur werkzaam geweest bij de be kende firma Siemens Halske, welken werk kring hij na hem ongeveer tien jaren te heb ben waargenomen .had moeten opgeven. De man zeide Nederlander te zijn hij sprak onze taal ook zeer goed maar sprak ook heel goed Duitsch. Na eenigen tijd deelde de man nog mede, dat hij De Heer genaamd was en weer wat later, nadat hij den inwendigen mensch ver sterkt had, kwam hij de avond was bij kans verstreken met de vraag, of hij in het café den nacht mocht doorbrengen. De caféhouder merkte toen op, dat hij er geen hotel op na hield en dus geen kamer be schikbaar had, waarop de gast verklaarde er tegen op te zien nog naar een hotel te gaan en genoegen te nemen met een eenvoudige rustplaats, desnoods op een divan. De caféhouder wilde den man een plezier doen en verschafte hem logies. Den volgen den dag evenwel bleek de man geen aanstal ten te maken om zijn weg te vervolgen. Ach ter in de gelagkamer bleef hij zitten en na dat een desbetreffende opmerking was ge maakt, zeide hij geen lust te hebben om de straat op te gaan. Evenmin wilde hij aan een tafeltje plaats nemen dicht bij het raam. De caféhouder en zijn huisgenooten lieten den man zijn gang maar gaan en schonken aan het geval eigenlijk weinig aandacht. De man betaalde zijn verteringen en bleef voor zich heen zitten kijken. Kwamen er andere be zoekers in het café dan hield hij zich achter af, het gezicht zooveel mogelijk van de an dere gasten afgewend. Op den eersten nacht logies volgde een tweede en in de gedragin gen van den „Berlijner" kwam geen veran dering. Tot hij Zaterdagmiddag 23 Mei verdween, zonder terug te komen. Zijn koffertje had hij laten staan. Toen hij na een aantal da gen niet- terug was trachtte men het koffer tje te openen. Er paste echter geen sleutel tje op. Toen Maandag jl. nu de èchtgenoote van den caféhouder van een vacantiereis terug kwam, werden weer sleuteltjes gepast en ge lukte het 't koffertje te openen. Het bleek toen, dat het gloednieuwe kof fertje een aantal kleedingstukken bevatte, waarvan er eenige met bloedvlekken be smeurd waren. Vooral met een zakdoek was dit het geval, terwijl een pullover de duide lijke kenmerken vertoonde uitgewassehen te zijn, ten einde bloedsporen te verwijderen. Verder lagen in het koffertje eenige andere kleedingstukken, als mede een overhemd en een paar boorden. Alles bij elkaar maakte een vrij haveloozen indruk. Na deze vondst heeft de caféhouder de po litie van het bureau Singel onmiddellijk van alles op de hoogte gesteld. Iedei-e aanwijzing waarheen de gast gestoven is ontbreekt ech ter. Het dadelijk door de politie aangevangen onderzoek heeft echter wel reeds vastgesteld, dat de man stellig niet uit Berlijn is en geen ingenieur is, die bij genoemde Duitsche firma is werkzaam geweest. De nadere beschouwing van den inhoud van het koffertje wees trouwens uit, dat men hier vrij zeker te doen heeft met een inwo ner van Amsterdam voor wie het van belang was dat hij „onder dook". Zoo b.v. is het overhemd afkomstig ergens uit een winkel zaak in buurt IJ IJ, terwijl ook de boorden geen enkel kenmerk droegen, dat zij in Duitschland gekocht zouden zijn. Daar de moord op het Rokin, 17 dagen voor het bezoek geschiedde, is het zeer wel moge lijk, dat het geval daarmee niets uitstaande hee£t. De architect, de heer A. Ingwersen te Am sterdam, heeft aan den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een open- brief gericht .naar aanleiding vair aange brachte wijzigingen in het Rijksmuseum. Hij wraakt het, aldus lezen wij in het Hbld. niet als hier en daar eenige ornamenten worden weggenomen, doch er is een bijbel tekst uitgewischt, die op last van bouw meester, dr. Cuvpers, geschilderd was op den groofcen wand van de eerezaal met gou den letters op een blauw veld. Het was de tekst van Exodus 31-: „Zie, Ik heb met name geroepen Bezaleël, den zoon van Uri, en Ik heb hem vervuld met Gods -geest, met wijsheid, met verstand en met wetenschap, namelijk in alle handwerk". Deze regelen uit te wisschen, acht de schrijver het versmoren van de stem van een mensch als dr. Cuypers. Architect Ingwersen verzoekt den minis ter -den tekst weer te laten aanbrengen op den wand va-n de eerezaal, want het voor goed verdwijnen van die regels uit het Rijksmuseum...., mag een Cuypers niet wor den aangedaan!" NEDERLAND'S STEENKOLEN. UITVOER NAAR FRANKRIJK, MET EEN VERMINDERING VAN 50 pCt. GETROFFEN. De Parijsche correspondent van de Tel. meldt: Dinsdagavond laat-heeft de door de Fran- sche regereing ingestelde gemengde com missie van mijneigenaars, mijnwerkers, ko len importeurs, leden cïer Kamers van Koop handel en ambtenaren, die beslissen moest in zake de contingenteering vain den invoer van steenkool, bruinkool en agglomeraten etc., de decisie genomen, dat met ingang van 27 Juli het gemiddelde over de jaren 1928, 1929 en 1930 van de impor.tquanta van kolen, bruinkool, agglomeraten etc. van elk der importlanden, ook Nederland, met 20 pCt. zal worden verminderd. Zooals wij vroeger mededeelden, komt dit voor Nederland door de groote toeneming van zijn kolen export naar Frankrijk over laatstgenoemd jaar, neer op een vermindering van ongeveer 50 pCt over de geheele linie; voor bepaalde kolensoorten, naar wij vernemen, zelfs nog iets meer. -l •>- -u EEN FIRMA VOOR DUIZENDEN GULDENS OPGELICHT. Vertegenwoordiger droeg dé gelden niet 'af- VAN HET GELD NIETS OVER. ENORME DALING VAN ONZEN UITVOER. De gezamenlijke uitvoerwaarde aan zui vel. eieren, vleesch en levend vee uit Neder land is naar het Hbld. meldt, vergele ken bij de eerste helft van het vorige jaar gedaald met f 21 millioen en vergeleken bij Jan.-Juni 1929 met f 50 millioen. Zaterdag J3. heeft 'de GrossïerderiJ WA?.3 v/'h J. E. van Buuren, te Delfzijl bij de po-»-! litie aangegeven,' dat èen bij haar in dienst-' zijnde vertegenwoordiger zich schuldig had gemaakt aan verduistering van belangrijke bedragen. De vertegenwoordiger was reeds een drietal jaren bij de firma in dienst, was een flink verkooper en genoot steeds het' volste vertrouwen. De firma had hem daar-i om machtiging gegeven tot het innen der verschuldigde bedragen bij de cliënten, doch' hij heeft hiervan misbruik gemaakt. Wel werden door hem diverse bedragen geïnd,.! doch deze werden niet aan de firma afge- dragen. Op deze wijze wist de man zich! duizenden guldens toe te eigenen. Het trof de firma den laatsten tijd, 'dat diverse klanten nog al voor een hoog saldo te boek stonden. De vertegenwoordiger gaf echter steeds een aannemelijke verklaring omtrent de nog openstaande posten, terwijl de firma veronderstelde, dat misschien de heerschende malaise mede oorzaak was van.( het uitblijven van het geld. Intusschen werd geïnformeerd bij de cliënten, waarbij toen echter werd geconstateerd, dat de bedragen reeds lang aan den vertegenwoordiger waren voldaan. I Ontkennen was 'onmogelijk, want de be-' wijzen stapelden zich tegen verdachte op. Nog trachtte de grossiersfirma alles met hem in der minne te schikken, zoodat de politie buiten de zaak kon blijven, doch de firma had hiermede geen sücces, zoodat haar niets anders overbleef dan aangifte doen bij de politie, waarop de vertegenwoordiger Zater dag j.l. werd gearresteerd. De duizenden guldens die hij op deze wijze in een drietal jarenverduisterde, werden alle ten eigen bate om zijn vele schulden te betalen aangewend, zoodat van het geld niets meer over is. F. H. de Koek van Leeuwen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6