BUITENLAND. TERUGTREKKEN VAN FRANSCHE DEPOSITO'S UIT ENGELAND. Huiduitslag. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 JULI 1931 TWEEDE BLAD Veroorzaakt door nervositeit in Frankrijk Gevaar voor de resultaten der Londensche Conferentie. Groote gouduitvoer uit Engeland. Stimson's taak in Berlijn. Engeland. Groote gouduitvoer naar Frankrijk. LONDEN, 25 Juli (V.D.) De hooge goud- uitvoer uit Engeland naar Frankrijk staat ip het oogenblik in verschillende kringen te Londen in het middelpunt der belangstel ling. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" brengt in een uitvoerig artikel dit feit in verband met de mededee-, lingeni van Henderson aan de Franschen in zake de financieele en economische moei lijkheden van Engeland, waarbij Henderson ook terloops over de mogelijkheid van een moratorium zou hebben gesproken. Tenge volge van deze mededeelingen zou in Fran- sche bankierskringen groote onrust zijn ont staan, die een der factoren was, die er aan medewerkten dat de Fransche ministers naar Londen besloten te komen. Volgens den cor respondent zou Henderson zelfs bereid zijn geweest de Fransche politieke eischen te aanvaarden en zou hij hun van tevoren hebben vei-zekerd, dat te Londen noch de ontwapening, noch de kwestie der oorlogs- en herstelschulden ter sprake zou worden gebracht. Onder der indruk van deze op zienbarende mededeeling van Henderson, hadden de Franschen tot kort voor de slui ting der Conferentie geloofd, dat Engeland in het geheel niet in staat was aan een der leeningen en aan de credietactie voor Duitschland deel te nemen. De Gouverneur van de Bank van Engeland, Montague Norman, heeft reeds de regeering op de hoogte gesteld van de noodzakelijk heid om, ingeval de gouduitvoer uit Enge land zou blijven voortduren ingrijpende maatregelen te nemen om hierin verande ring te brengen. De wissels, die zich in Fransch bezit be vinden, beliepen voor den crisis een bedrag van 75 millioen pond sterling, terwijl de la tere deposito's in Frankrijk eveneens een bedrag van 75 millioen pond sterling belie pen, tot nog toe is dit totaal-bedrag van van 150 millioen pond met 40 millioen pond verminderd. De „Daily Herald" zegt dat het terugtrek ken van de Fransche deposito's uit Londen het resultaat van de Londensche conferen tie ernstig in gevaar kan brengen. Wanneer de afvoer van goud blijft aanhouden, kun nen 'de Londensche banken hun credieten aan Duitschland slechts handhaven, wanneer zij zelf een hoogere rentevoet gaan bereke nen. Frankrijk heeft het goud niet noodig en waarom de Fransche banken en de Fransche Centrale Bank zooveel geld naar Frankrijk terughalen is een geheim, dat men slechts kan verklaren door de overgroote nervositeit van Frankrijk. LONDEN, 25 Juli (V.D.) De Bank of England heeft Zaterdag voor een waarde van 3.773,250 aan goudstaven naar Frankrijk verscheept. Volgens Britsche berichten heeft de goud reserve der Banque de France intusschen de som van 4.613 millioen overschreden. Engelsch-Duitsche club opgericht. Een N.T.A.-bericht uit Londen meldt, dat aldaar een Engelsch-Duitsche club is opge richt. Bij de oprichtingsvergadering waren Snowden en de Duitsche gezant te Londen Freiherr von Neurath als eeregasten aanwe zig. In zijn rede zeide von Neurath o.a., dat de zoo juist beëindigde conferentie een stap in de richting van verbetering van den we reldtoestand beteekende. Snowden verklaarde, dat nu een strijd tus- schen Engeland en Duitschland een strijd tusschen broeders zou zijn. Deze nieuwe club zal zeker bijdragen tot het tot standkomen van betere betrekkingen tusschen beide landen. sche Zaken Stimson is hedenavond om kwart over vijf, komende uit Londen, aan het sta tion Friedrichsstrasse aangekomen. Gemeenschappelijk optreden v der banken. BERLIJN, 25 Juli (V. D.) officieel wordt medegedeeld: Ten einde zou spoedig moge lijk de beperkingen in het betalingsverkeer te beëindigen heeft het Rijk en eenige Ber- lijnsche credietinstellingen op initiatief van de Rijksbank en met medewerking van het Rijk besloten tot een gemeenschappelijk op treden. Hierdoor zal het ook mogelijk worden de Darmstadter National Bank, voor wier cre diteuren het Rijk zich garant heeft gesteld, weer in het betalingsverkeer op te nemen. Ten einde zich van de vereischte middelen te verzekeren wordt onder den naam Akzept Garantiebank A.G. een maatschappij gesticht met een kapitaal van 200 mill. R.M. Deze maatschappij zal het onbelemmerd function- neeren van het betalingsverkeer waarborgen door vereischte milleden ter beschikking te stellen. De hiervoor noodzakelijke credieten zijn gegarandeerd. Aan dit gemeenschappelijk optreden wordt deelgenomen door: Bank für Deutsche In- dustrieobligationen,.Berliner Handels Gesell- schaft, Commerz- Privatbank A.G., Deut sche Bank Disconto Ges., Deutsche Gold- deskontbank, Deutsche Rentenbankkredit Anstalt (Landwirtschaftliche Zentralbank) Deutsche Verkehrskriditbank A.G., Dresdener Bank, Mendelsohn Co., Preussische Staats bank (Seehandlung) en Reichskredit Ges. A.G. Arbitrale uitspraak in metaal industrie aanvaard. ESSEN, 26 Juli (V.D.1 De bij bet collec- tieve contract in de ijzer- en staalindustrie in de Noord-Westelijke Industriegroep be trokken metaalbewerkersbonden hebben be sloten de Vrijdag j.l. gevelde scheidsrechter lijke uitspraak te aanvaarden. Frankrijk. De gehate belasting op passen. Het is waarschijnlijk dat de regeering zich zal bezighouden met de dringende noodza kelijkheid den nog steeds leegen zetel van het rijksminiterie van economische zaken opnieuw te bezetten. Nog altijd wordt Ge- heimrat Schmitz, de financieele leider van de I. G. Farben-industrie, als de waarschijn lijke candidaat genoemd, yooral omdat hij de jongste conferentie te Londen als raad gever van den kanselier bijgewoond heeft. Eveneens zal de ministerraad den terug gekeerden kanselier en den minister van buitenlandsche zaken wel ingelicht hebben over de zeer ongunstige uitwerking van de visum-belasting, waartegen alle bladen, alle reisbureaux, tal van andere instanties en de noodige buitenlandsche regeeringen (thans ook Italië), steden en hoteldirecties met on gewone heftigheid tekeer gaan. Het staat nu wel reeds vast, aldus het Hbld., dat zelfs wanneer deze belasting een klein financieel voordeel mocht brengen het omgekeerde, .n.l. een groot financieel verlies, is veel waar schijnlijker de schade door ontstemming van het buitenland toch oneindig veel groo- ter zal zijn. Nog altijd hoopt men daarom in Duitschland dat de regeering niet aan kleinzielige prestige-bezwaren zal vasthou den en de verordening zoo spoedig mogelijk radicaal zal intrekken. Geen Engelsch moratorium. PARIJS, 25 Juli (Reuter)Het bericht in een buitenlandsch blad vrschenen, dat Hen derson in een onderhoud met Laval, den Franschen minister-president, de mogelijk heid zou hebben geopperd, dat Engeland evenals Duitschland een moratorium zou af kondigen, heeft een categorische ontkenning van Laval uitgleokt. Dit bericht is van allen grond ontbloot. Oostenrijk. Opening van het Congres der Socialistische Internationale. Chili. De onlusten te Santiago. NEW-YORK, 26 Juli. <VJ>.) Door de revolutionnaire actie hebben te Santiago de Chili-relletjes plaats. Tot nu toe zijn reeds 50 slachtoffers gevallen bij de vuurgevech ten op straat. Verwacht wordt dat Maandag de alge- meene staking zal worden geproclameerd. Spanje. Kalmte te Sevilla. MADRID, 25 Juli (VD.) Behalve eenige pogingen der syndicalisten om in den afge- loopen nacht de orde te verstoren, is de toestand te Sevilila thans rustig. Elf vliegtui gen zijn ter versterking uit Madrid gerequi- reerd,. Niettemin heerscht in de stad een ze kere nervositeit, terwijl de militairen op hun hoede zijn. Op instigatie van Radicaal socialistische ministers heeft de regeering afgezien van een standengericht tegen de opstandelingen en zullen ook geen doodstraffen worden uit gesproken. Macia's plannen. Kolonel Macia, de leider der Catalaansche regeering heeft verklaard, dat hij zich zou verzetten tegen de ontbinding van de na tionale arbeidsfederatie en van den algemee- nen arbeidersbond welke door de regeering te Madrid wordt nagestreefd. Hij is van oordeel, dat alle arbeidsconflicten langs den weg van samenwerking zouden kunnen wor den opgelost. Kolonel Macia heeft voonts een beroep ge daan op alle partijen voor een soort wapen stilstand in alle sociale conflicten, tot de grondwet voor Catalonië tot stand zal zijn gekomen. LETTEREN EN KUNST NATIONAAL CONCOURS. Harmonie- en Fanfare-corpsen te Spaarndam. Aubade. De herdenking van het 12 1/2-jarig bestaan van het Spaarndamsch Fanfare-corps „Cres cendo" begon Zaterdagavond met een aubade op de Westkolk, gebracht door de gezamen lijke plaatselijke vereenigingen. Onder lei ding van den heer F. Dekker Jr., directeur van de feestvierende vereeniging, welke zich in de muziektent had opgesteld, werd een marsch door het nu zeer groote gezamenlij ke orkest ten gehoore gebracht. Men had daartoe de verschillende instrumenten in groepen bijeengevoegd. Nadat daverend applaus weerklonken had bood de voorzitter van de Federatie van Haarl. Muziekverenigingen een herinne ringsmedaille aan. Op het feestterrein opende „Crescendo" den avond met „Fackeltanz" van Meyerbeer. Het nogal koude weer werkte dezen avond wat onzuiverheid in de hand. In de Tibère-Ouverture van Delmas-Popy bracht „Crescendo" soms mooie nuances en muzikale voordracht. Den directeur werd na deze prestatie een schilderij aangeboden, zijn beeltenis voorstellend. Tevens ontving het orkest een prachtige bloemenmand, wat het feestelijk aanzien nog verhoogde. Het laatste gedeelte van het programma werd verzorgd doro J.O.H.E.Z., dir. de heer J. A. Meng, welke vereeniging succesrijk musi ceerde. Op een afstand was vooral „Nicolaï's ouverture ,Die lüstige Weiber von Windsor" de moeite van 't aanhooren ten volle waard. Met dit geslaagde concert was men gena derd tot den eersten concoursdag. Marschwedstrijd. In de voormalige dokterswoning had de officieele opening van het concours plaats door den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem. Na aanbieding van den eere wijn kon om 12 uur het concours een begin nemen. De eerste vereeniging .Dendracht" uit Am sterdam, die wat de muzikale uitvoering der marsch zoowel als wat het marcheeren be treft *n zeer goed figuur sloeg, behaalde met 108 punten den lsten prijs. De onderafd. van ,Ons Genoegen" uit Wormerveer, voor het grootste deel uit jon geren bestaande was in de vertolking van haar marsch minder gelukkig, het tempo was o.a. wat snel genomen, 2e prijs, 90 punten. J.OH.E.Z. uit Haarlem voldeed niet goed in de rubriek „gelijk gericht marcheeren" en de clarinetten vooral speelden niet steeds zuiver. De 2e prijs werd behaald met 95 pun ten. De 9e en laatste vereeniging overtrof hare voorgangers in ieder opzicht. De goede stemming, de wijze van marcheeren en de mooie voordracht rechtvaardigden ten volle den lsten prijs met 117 punten. Vermeld dient nog dat de jury bestaat uit de heeren L. Hazebroek, L. Leistikow en K. H. Kerkhoff. Middagwedstrijd. Om 2 uur begon men met den concertwed strijd. Terwille van het duidelijke over zicht laat ik hier de beknopte opmerkingen volgen in de volgorde waarin de diverse ver eenigingen optraden: In de derde afd. Fanfare kwam „Hou en Trou" uit Heer-Hugowaard tamelijk goed te voorschijn. De thema's uit Astra" van J. E. Strauwen waren goed getypeerd. Over 't algemeen echter waren de details te weinig genuanceerd. Dezelfde directeur, de heer Anderson kwam hierna in de 2de afd. uit met „De Vriendschap" uit Schoorl. Het verplichte nummer werd beschaafd en muzikaal voor gedragen. Ook het vrije nummer beleefde een verdienstelijke uitvoering. Voor de eere-afd. Fanfare was het ver plichte nummer de beruchte „Marsch de Cou- ronnement" van Strauwen. „Oefening Kweekt Kennis" uit Oostwoud, dir. G- Groen zette deze marsch pittig in doch weldra verslapte de voordracht en het lyrische gedeelte was tamelijk kleurloos en slordig. Ook in het vrije nummer nam men geen revanche. Veel beter kwam in deze af- deeling „Eendracht" uit Amsterdam te voor schijn. Strauwen's marsch werd uitstekend ver tolkt, hoewel het lyrische gedeelte wat on rustig konk. De dirigent, de heer B. D. Fe- Iters was tevens gekomen met het Haarl. Po litiecorps", dat een niet moeilijk nummer keurig ten uitvoer bracht. De heer Peters toonde zich een bekwaam,1 muzikaal en vooral temperamentvol leider. Zijn mondelinge wenken mogen echter niet voor het publiek hoorbaar worden! In de 4e afd. Harmonie speelde „Ons Ge noegen" uit Wormerveer. Deze in 1930 opge richte vereeniging heeft onder haar directeur Alb. Meijres al aardige vorderingen gemaakt. Het samenspel was soms heel goed. Nu volgde het belangrijkste gedeelte n.l. de Eere-afd. Harmonie met als verplicht num mer „Souvenir de Schubert" een stuk waarin de bewerker B. Rehl zich vergreep aan „Rosa- münde", „Erlkönig", „Litanei" en „Heiden- röslein". Een arrangement is meestal al erg genoeg doch dit is een oneerbiedig aantasten van meesterwerken. Dan maar liever de gebruikelijke pretentie- looze nummer blijven uitvoeren! J.O.H.E.Z. uit Haarlem, directeur de he?r J. A. Meng, stond het eerst voor de moei lijke taak Schubert te begrijpen. Soms werden de melodieën met goeden klank en nuanceering vertolkt, De snelle- tonen-repetitie in „Erlkönig" klonk tamelijk humoristisch nu zij door blaasinstrumenten „gestooten" werd. Het vrije nummer besprak ik in het vorige verslag. Het „Zaandamsch Muziekkorps", dir. de heer S. C. Kruyt bracht een aannemelijker voordracht. Behoudens een ongelukje door een tuba-ist was de vertolking technisch wel verzorgd en helder van kleur. Ook met het vrije nummer, een ouverture van Thomas bereikte deze dirigent op enkele tekortkO' mingen na een buitengewoon resultaat. „Kunst na Arbeid" uit Hoorn. dir. Rich. Heukeroth, muntte uit door kernachtige voor dracht. In Schubert zelfs te veel; de voor dracht was te contrastrijk, bevatte te weinig soepele melodiek. Het koper van dit. orkest is uitstekend, evenals het slagwerk; het hout en vooral de clarinetten konden mij minder bevredigen. Doch als dirigent bezit Rich. Heukeroth buitengewone qualiteiten. Het samenspel was onder zijn suggestieve leiding buitengewoon. Welk een geraffineerd en over legde nuanceering beleefden de repeteer-to- nen in „Erlkönig", welk een pittige themati seering daarbij. Het vrije nummer „Rienzi" van Wagner werd stijlvol uitgevoerd. Hier kwam de werkelijke kunst soms even om den hoek kijken. Opvallend was de fascineerende dramatiek. Jammer dat tekortkomingen als soms wel wat geforceerde klank, afwijkende tempi en enkele slordigheden de jury noop ten tot minder gunstige beoordeeling van de ze artistiek zoo voortreffelijke prestatie. De toegekende prijzen waren als volgt: „Eendracht", Amsterdam. 1ste prijs met 392 punten; „Ons Genoegen". Wormerveer, le prijs met 339 punten; „J.O.H.E.Z.", Haar lem 3e prijs met 291 punten; „Kunst na Ar beid", Hoorn, 1ste prijs met 345 punten; „Hou en Trou", Heer Hugowaard 2e prijs m 331 punten; „De Vriendschap", Schoorl", le prijs met 342 punten; „Oef. Kweekt Kennis", Oostwoud, 2e prijs met 301 punten; „Zaan damsch Muziekkorps 1ste prijs met 357 pun ten; „Haarlemsche Politie Muziskvereeniging' Haarlem, 1ste prijs met 351 punten. Eere-wedstrijd. Het weer werd allengs slechter, onafgebro ken begon de regen te kletteren op menschen en instrumenten. In tegenstelling met des middags was er weinig belangstelling. De tent bood bovendien weinig beschutting te gen regen en wind, zoodat de laatste veree niging „Kunst na Arbeid" uit Hoorn geen lust meer had aan den vreedzamen strijd deel te nemen. Over 't algemeen musiceerde men veel min der goed dan in den middagwedstrijd, men was min of meer gedeprimeerd. Van de vijf elkaar bekampende vereenigingen behaalde „Ons Genoegen" uit Wormerveer met een voo rde 4e afd. uitstekende prestatie 147 punten. „De Vriendschap" uit Schoorl speelde „Loyauté" mooi van klank en nuanceering; aantal punten: 137. „Zaandamsch Muziekkorps" speelde met kernachtige beaccentueering en mooie climax, doch technisch soms slordig; zij behaalde 140 punten. De „Haarl. Politie Muziekver. toonde tech nisch verdienstelijk werk doch de nuancee ring was niet overtuigend. (Trouwens, men bereikte in geen opzicht het peil van den middag-wedstrijd). Zij behaalde 130 punten. „Eendracht" uit Amsterdam kwam met een wel wat gemakkelijk en weinig beteekenend stuk, doch de uitvoering was technisch, rliyth- misch en qua nuances uitstekend. Het hoog ste aantal punten n.l. ieo zag ik haar gaarne toegewezen. P. MÖHRINGER. Zarigwedstrijd van „Sursum Corda" te Heemstede. De opening geschiedde, evenals een vorig maal, door den voorzitter der jury, den heer Piet Versloot. De luisteraars die t eerst kwamen, werden niet dadelijk voor hun ijverig luisteren be loond, want noch de le afd. kinderkoren, noch de 3e afd. gemengde koren, ja ook niet de tweede afd. der gemengde vereenigingen bo den datgene, waarop de wedstrijdbezoeker aanspraakt meent te mogen makenwas het hier een minder gelukkige directie, ginds was het een onvoldoende beheerschte samen zang, elders een niet naar behooren intonee- ren. Zelfs toen de eerste afd. gem. koren haar intrede deed. de R.K. Oratoriumvereeniging uit Bussum, bleven we nog immer teleurge steld onze kantteekeningen neerschrijven. Zoo ontbrak bij dit koor de goede samenzang; de fraseering wat beslist onvoldoende en de stemmenklank, inzonderheid die der tenoren, was verre van welluidend. Slechter nog was het gesteld met de R.K. Zangvereen. „St. Caecilia", Amersfoort, die van 't niet gemak kelijke werk van Ed. Flipse zoo goed als niets terecht bracht. Ook „Ecce quomodo moritur" kwam onvoldragen ter wereld. De huisbakken zangtechniek zou den lachlust opwekken, zoo 't niet een droevig feit was, dat wij hier had den te doen met een koor der eerste afdee- ling. De eerste voldoening schonken de koren uit Uitgeest en uit Zandam. resp. onder lei ding van J. Mienes en C. Boon. Onder Mienes steeg in 't vrije werk het toonpeil, zoodat een moment de sopranen het zwaar te verant woorden kregen. Het was overigens een staal van heel muzikale en mooi afgewogen koor klank. Boon voerde uit Gounod's „Super flu- mina Babilonis", kloek van toon en goed af gewogen, doch naar mijn gevoelen had een tikje enthousiasme in de directie 't geheel niet geschaad. Veel beter was de afd. uitmuntendheid ge mengde koren. Hier was het bovenal „Velsen's a Capellakoor" onder leiding van H. J. Arisz, dat een bijzonder mooien köorklank ontwik kelde. Van het verplichte koor „Hymne" van Nico Hoogerwerf gaf Velsen een alleszins klankschoone weergave. En in dit opzicht muntte ook „De Winter" van Loots uit. Het zwakke punt was hier de uitbeelding der ka rakteristiek, die bij Loots vóór alles ging. Bij volle waardeering voor het mooie (en zeer succesvolle) werken van Velsen's a Ca pellakoor zou den we willen aandringen op INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolsieep. droog daarna voor- ziclitic at, doe er wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Pnrolpocder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. nog meer spontaniteit in de voordracht. Naast Velsen handhaafde zich in deze afd. Delfshaven's gem. koor; dc hymne was even eens goed, doch de klonk der mannenstem men kon toch bij die der Velsenarcn in de verte niet halen. De klank der mannenstem men bij de koren uit Zuid-Holland ligt im mers wat zwaar op de maag, en vormt. b.v. een hemelsbreed verschil met die der Zaan- kanters en van al de koren ten N. van het Noordzeekanaal. Zoo gelooven wij sterk, dat, zoo in deze afd. het koor van Mienes uit Krommenie niet belangrijk was gerezen, de Noord-Hollanders een nog veel beter figuur hadden geslagen dan thans 't geval was. Het slot van het vrije werk. waar Mienes geheel de suggestie zijner muzikale natuur kon doen gelden, was bepaald schoon van klank. De overgang van de gem. koren naar de mannenkoren was niet dadelijk een schrede vooruit. Al was het zeer eenvoudige „Ave verum" van Beltjcns liet aanhooren over waard, zoo was toch ITaec Dies, naast veel goeds, niet immer gelukkig. Doch liet geheel beviel toch veel beter dan het een afd. hoo- ger uitkomend „Bussum's Mannenkoor", ook met een Ave Maria (van Maarschalkerweerd, en niet, zooals 't tekstboek meldde, van Kee- reweer). Do stemkwaliteit, inzonderheid van eenige eerste tenoren, was hier bepaald infe rieur. Beter j\hveer was het koor uit Den Helder, al hadden wij in 't vrije werk ook menige tekortkoming te acccptcercnOlmo.n toch schrijft, op 't slotwoord van den aan vangsregel der tweede strofe cis-a. hier zong dit koor bij herhalingen c-a. Het trioleti- rythme was zeer slap, dikwijls moeilijk te herkennen, terwijl de duolen werden verdoe zeld tot slappe triolen. Ook de klank der ce was niet zooals we die van de Noord-Hollan ders gewoon zijn. Mooi werk leverde „Nieuw Amsterdam", een koor met opvallend goede tenoren; de opvat ting van beide koorwerken was ook te roe men. Zoo het andere koor uit Amsterdam „Door Vereeniging Saamgcbracht" liet. slot van 't vrije werk met meer succes had kun nen zingen, ware de eindindruk stellig een nog betere geweest. Het koor voldeed echter be langrijk beter dan dat waardoor dc afd. Uit muntendheid werd geopend. „R.K. Mannen koor St. Caecilia" toch uit Arnhem was in de verste verte niet opgewassen tegen 't ver plichte werk van Piet Versloot „Gloria", en ook „De Gypten" van Hcspe, rythmisch een zwakke afschaduwing van 't gelijknamige werk van Schumann, gaf weinig verheugenis. Dan was toch „Zeister Mannenkoor", al was ook de klank niet prima, stukken beter. Het zong „Hymna aan den vrede" van Henri v. Nieuwenhoven als vrij werk, en sloeg zich beter door de moeilijkheden van 't verplicht koor „Gloria" heen. Dc uitspraak der jury was vrijwel volgens de verwachting. Zij luidde: le afd. kinderkoren „Ontwaakt" A'dam 285 p. 2e prijs. 3c Afd. gem. koren: „Nieuwe Niedorp" 293 p. 2e pr. 2e Afd. gcm. koren: „Het Laakkwartier" Den Haag 2G8 p. 2e prijs. le Afd. gem. koren: „R.K. Oratorium ver. Bussum" 274 p. 2e prijs. „Kunst na Arbeid" Uitgeest-, 312 p., le pr. „Zanglust", Zaandam 316 p. le prijs. „St. Caecilia" Amersfoort, 247 p. 3c prijs. Afd. uitm. gem. koren: „Velsen's a Capella koor" 357 p. le prijs Delfshaven's gem. koor" 330 p. le prijs. „Door onthouding sterk" Krom menie 306 p. le prijs. 3e Afd. Mannenk. „R.K. M.K. „St. Caecilia" Haarlem 293 p. 2e prijs. 2e Afd Mannenkoren: „Bussum's M.K," 280 p. 2e prijs. „Helder's M.K." 314 p. le prijs. le Afd. Mannenk. „Nieuw Amsterdam" 323 p. le pr. „Door vereen, saamgcbracht" A'dam 306 p. le prijs. Afd. uitmuntendheid M.K. „R.K. M.K. St. Caecilia"Arnhem 220 p. 3e prijs „Zeister M.K." 293 p. 2e prijs. Dc avondwedstrijd. Deze begon onder ongunstige weersom standigheden. De eerewedstrijd ging zijn gang, en wie een droog plekje vond voor zijn voeten, dacht verder alleen maar om „de Kunst" en maakte ijverig aanteekeningen, om straks bewijs stukken bijeen te hebben, dat de jury recht had geoordeeld. „Kunst na arbeid", Uitgeest zong „Dorps- dans met fijne détailleering, „Zanglust" Zaandam Gounod's „Super flumlna Babylo- nis" met wat al te veel reserve. Dan kwam „Velsen's a capellakoor" met „De Winter". Behoudens de ongemotiveerd breed gehouden terughouding waaronder heel het slotdeel leed, en het reeds eerder gewraakte tekort aan typeering, leverde dit koor een mooi stuk werk wat betreft klankevenwicht en toonschoonheid. Bij „Delfshaven's gem. koor" dat uitkwam met „Koren van Alph. Franken, bleek de koorklank thans veel beter tc zijn/dan des middags. „Helder's Mannenkoor" zong nog eenmaal „De Gravers", weer met dezelfde te kortkomingen als voorheen, maar ietwat beter in de verf. Het Mannenkoor „Nieuw Amsterdam" besloot met „Beatri mortiu" de rij der dooden, pardon, der overievenden, die uitverkoren waren om aan den eerewedstrijd incl. wisselbekerwcdstijd deel te nemen. Het feestgevend koor „Sursum Corda" had weder om drie extra eereprljzcn beschikbaar ge steld, die achtereenvolgens werden uitge reikt: le Eereprijs 158 p. „Vclsens a capellakoor". 2c Eereprijs 154 p. ..Delfshaven's gem, koor." 3e Eereprijs 152 p. „Helder's Mannenkoor". Voorts behaalde, zonder prijs. „Nieuw Am sterdam" 151 p., „Kunst na arbeid" Uitgeest 147 p. en „Zanglust" Zaandam 142 p. Het uitreiken van den wisselbeker had, onder stroomenden regen, plaats na 't eindi gen van dit coucours. De voorzitter van de jury, de heer Versloot overhandigde dien aan het bestuur van het Mannenkoor „De Zaan- kanters". Met een welgekozen dankwoord antwoord de de voorzitter van dit koor op de toespraak. Een driewerf „hoera" op „Sursum Corda" be sloot deze plechtigheid. Wij brengen voorts in herinnering, dat de andere beker, door den bond van koordirigenten beschikbaar gesteld, is toegewezen aan „Schoten's Chr. gem. koor". Wij spreken de hoop uit, dat Jac. Zwaan en de zijnen hem nog lang mogen behouden. G. J. KALT. BmitscMamd. Stimson's reis naar Berlijn. LONDEN, 25 Juli (V.D.) De „Times" meldt dat de Berlijnsche reis van den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson ongetwijfeld meer beteekent, dan een reis met het doel den kring van persoonlijke relaties van Stimson uit te breiden. Stimson zal wel niet willen beweren dat de kwesties van de pantserkruisers en de tolunie hem onberoerd hebben gelaten, al zal hij zeker niet willen toegeven, dat hij deze kwesties heeft aangeroerd. Hoover en Stimson weten, dat stabiliteit In dit jaar niet bereikt zal kunnen worden, wanneer niet tegelijkertijd doeltreffende pogingen tot verzoening wor den gedaan. Al her^t Stimson naar buiten steeds op levendige wijze zijn belangstelling slechts voor de financieele vraagstukken ge demonstreerd, ongetwijfeld heeft hij van pre sident Hoover instructies ook op politiek ge bied en wel in de eerste plaats om de Duitsch-Fransche toenadering zooveel mo gelijk te bevorderen. Staatssecretaris Stimson te Berlijn BERLIJN. 25 Juli. (VD.) De Ameri- kaansche Staatssecretaris van Buitenland- WEENEN, 25 Juli (V.D.) Het Congres der Socialistische Internationale is Zater dag geopend met een redevoering van Van dervelde, die het resultaat der Londensche Conferentie besprak. Het zal de taak van het congres zijn, aldus Vandervelde, de in ternationale kwesties te zien uit drie ge zichtspunten: Ontwapening, wer'^oosheid en de strijd om de Democratie. De Internatio nale zal vooral haar aandacht moeten wijden aan den politieken en economischen toestand in Duitschland en Midden- Europa. Amerika. President Hoover en de Ontwapening. WASHINGTON, 25 Juli (V.D.) Presi- dent Hoover blijkt op het oogenblik, voorna melijk het oog te richten op de komende ontwapeningsconferentie. Het is vrijwel ze ker, dat hij het vrijwel op alle punten oneens is met de Fransche wenschen en dat hij niet voornemens is aan deze wenschen tegemoet te komen. Wel gelooft men in Amerikaan- sche regeeringskringen, dat Hoover de Euro- peesche mogendheden zal herinneren aan de verplichtingen, die zij hebben en dat hij ze voor de keus zal stellen, te ontwapenen of te bet-alen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5