BUITENLAND. De balans van de bezoeken der Ministers. TIJDSCHRIFTEN. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 JULI 1931 Alleen psychologische winst. Het vertrek van Henderson en MacDonald. BOMAANSLAGEN OP DE Tccki I icti/—C C ROEMEENSCHE SPOORWEGEN. ttlN CONCIERGE. De verhoudingFrankrijk-Duitschland. Het Hooge Woord: Verdragsherziening, HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Henderson, de Britsche minister van bui- tcnlandsche zaken, vertrok Dinsdagavond uit Berlijn, MacDonald zou, indien de weers gesteldheid dit toeliet, heden per vliegtuig de Duitsche hoofdstad verlaten. Thans is het dus tijd de balans op te maken, en zich af te vragen wat het resultaat is van het bezoek der Britsche ministers. Practische resultaten heeft dit bezoek niet gehad. Stimson, de Amerikaan die Maandag al uit Duitschland vertrok heeft geen dere dan moreele steun beloofd. Amerika wil georganiseerd helpen, maar op geld kan Duitschland voorloopig niet rekeneen. De besprekingen met de Engelschen waren van gelijken aard als die met Stimson. Zij wa ren allerhartelijkst en raakten belangrijke punten: Duitschland's financiëele toestand, de verhouding Frankrijk-Duitschland, de ontwapeningsconferentie 1932maar het is bij hartelijkheid en vriendelijkheid zooals trouwens te verwachten was bleven. Toch kan men moeilijk ontkennen, dat de bezoeken der ministers van groote betee- kenis zijn. Hun waarde is voorloopig slechts een psychologische. MacDonald heeft ver klaard, dat er in de Europeesche politieke geestesgesteldheid een psychologische ver andering is ingetreden, en dat deze veran dering de basis moet worden voor resul taten. De eenige voordeellge post op de balans van de bezoeken aan Berlijn is dus op den keper beschouwd slechts een post van fictieve waarde, de waarde die schuilt in het feit dat Berlijn uit een isolement is verlost en dat men in de Angelsaksers, goe de zij het wat verre vrienden heeft. Het nadeel dezer niet in cijfers te berekenen winst is, dat de poging om toenadering te bewerkstelligen tusschen Parijs en Berlijn in Parijs tamelijk ongunstig ontvangen is. De Fransche pers is in het geheel niet inge nomen met de bemiddelingsijver van MacDonald en Henderson en dit komt zon der twijfel omdat zij de vrees koestert dat de inzet van dien ijver Verdragshex'ziening is, een woord dat iederen Franschman kip penvel. op het lijf blijkt te jagen. En toch het Hooge Woord dat zoo spoedig mogelijk hetinternationale parool moet worden! Henderson heeft verklaard dat de eenige uitweg van den crisis in de richting van een overeenkomst tusschen Parijs en Berlijn gezocht moet worden. Op het oogenblik is die overeenkomst echter afhankelijk van een reeks politieke eischen die Duitschland, vooral met het oog op zijn „nationale op positie" niet aanvaarden kan. Mac Donald heeft met vreugde ven een gewijzigde geestesgesteldheid gerept, doch de wijziging is eenzijdig en strekt zich niet tot Parijs uit. Eerst wanneer dat het geval zal zijn, zou met vrucht gearbeid kunnen worden aan den opbouw van Europa. L. A. Duitschland De stichting der Akzept- en Garantiebank BERLIJN, 28 Juli (V- D.) In een der zalen van het Rijksbankgebouw heeft Dins dagmiddag de stichtingsbijeenkomst plaats gehad van de Akzept- en Garantiebank. De reeds bij name genoemde stichters, heb ben tezamen met het Rijk het geheele ka pitaal overgenomen. De Raad van Toezicht zal onmlddelijk bijeenkomen, ten einde de voor de opne ming van het bedrijf noodzakelijke richt lijnen uit te vaardigen. Herstel van het vrije geld verkeer. BEKLIJN, 28 Juli Of. V.) Officieel wordt medegedeeld: De rest van deze week wordt daardoor ge kenmerkt, dat bij de voor de regelmatige loon- en salarisbetalingen vrij te maken be talingsmiddelen nog de eischen van het einde der maand komen. Het lijkt daarom niet raadzaam, daarenboven voor de eerst volgende dagen het geldverkeer nog op grooteren schaal vrij te geven. Heden is in verband hiermede een verordening van de Rijksregeering verschenen, waarbij slechts in een onbelangrijke verhooging van de uit te betalen bedragen wordt voorzien. De be trokken instanties zullen er voor hebben te zorgen, dat van het begin van de volgende week af een normaal geldverkeer wordt hersteld. ventte worden geoefend. Het ontwapenïngS' werk moet zoo lang worden voortgezet tot op de heele aarde iedere voorbereiding voor den oorlog verdwenen is. Met dit doel moet er een permanente internationale ontwape ningscommissie worden gevormd. De Brouckere (Bel'gië) betoogde dat er overal krachten aan het werk zijn om een nieuwen weg te openen die een ernstige be dreiging der democratie zou beteekenen. Een ovei-winning der reactie, aldus spr., zou een oorlogsgevaar voor Europa beteekenen. Over de ontwapeningsconferentie sprekend legde De Brouckere er den nadruk op dat de Volkenbond aan invloed in de wereld zou verliezen zoodra deze conferentie zou misluk ken. Er zou dan volgens spr. geconstateerd moeten worden dat het onmogelijk is de eco nomische crisis te overwinnen daar het niet eens gelukte den weg naar den vrede te vinden. Jouhaix betoogde namens het Internatio nale Vakverbond dat de aan het congres voorgelegde resolutie slechts een begin, een ernstige waarschuwing was. De vakvereeni- gingen zouden een doeltreffende controle op de bewapeningsproductie door de vakvereeni- gingen zelf verlangen. De parlementaire particuliere secretaris van den Britschen minister van buïtenland- sche zaken, prof. dr. Noel Baker verklaarde in opdracht van de Britsche Arbeiderspartij dat zij het eens was met de resoluties en met het program van actie. Het is onze taak, al dus Baker, het programma na te komen dat reeds in 1928 door de Internationale te Brus sel is opgesteld Wij mogen niet langer dra len met ons tot de regeeringen te wenden, die het anti-oorlogpact onderteekend hebben De Volkenbond moet de verdediger van het nieuwe Volkenrecht worden. Dan zal ook de ontwapening vorderingen maken. Ook de Britsche arbeiderspartij is voor een controle in de munitiewerkplaatsen. „Wij, aldus spr., hebben een program opge steld en als ook maar de helft daarvan ten uitvoer wordt gelegd, is daarmede reeds een belangrijke bijdrage geleverd tot verwezen lijking der ontwapening. Wij zullen de regee ringen, die de ontwapeningsconferentie sabo- teeren als doodsvijanden der menschheid be strijden. Het ware een verschrikkelijk bank roet voor de wereld als de ontwapeningscon ferentie niet zou gelukken". Daarna sprak de secretaris der Deensche sociaal-democratie, Andersen waarop Kirk- wood, de vertegenwoordiger der onafhanke lijke arbeiderspartij, verklaarde dat de aan de aan de'orde zijnde resolutie geheel, en al onvoldoende was Bak'er had in zijn resolutie het verbod van den chemischen en bacterio- logischen oorlog, onverwijlde afschaffing van het luchtwapen, internationale controle op de bewapeningen enz geëischt. Ook de onaf- li ankelij ken stellen deze eischen doch vragen aan de Labour Partij of zij bereid is in het Lagerhuis daarvoor op te komen en de aan gevraagde credieten te weigeren. Een verwijzing naar de vergadering in de Albert Hall waar MacDonald en Henderson het woord voerden, verliest ongetwijfeld haar beteekenis als men bedenkt dat ook Lloyd George en Baldwin daar gesproken hebben. Gelooft gij, vroeg Kirkwood, dat uit een dergelijke coalitie iets gunstig voor de ar beidersklasse kan te voorschijn komen? Wij willen van het Weener congres iets hebben, niet om de kapitalisten te beschermen maar om hen ten val te brengen om een eind te maken aan den oorlog en het kapitalisme. Het debat wordt Donderdag voortgezet. Enéelaiid, De besprekingen der des kundigen. LONDEN, 27 Juli (V.D.) De Londensche commissie van deskundigen, die op grond der Parijsche resoluties de technische quaesties van de tenuitvoerlegging van het plan-Hoover zal hebben te onderzoeken, heeft haar be sprekingen in het ministerie van financiën voortgezet. De besprekingen hebben zich van de quaes- tie der kolenleveringen utgebreld tot het ge heele gebied der leveringen in natura. Frankrijk. Oostenrijk. Debat over de ontwapening. WEENEN, 27 Juli (W.B.) In de alige- me-ene vergadering van het congres der so cialistische arbeidersinternationale was een resolutie over de ontwapening aan de orde. Alle stoffelijke en zedelijke middelen van het proletariaat moeten volgens deze resolutie in dienst van den vrede gesteld worden. Bij de ontwapeningsconferentie van 1932 moet, aldus de resolutie, reeds een beslissende stap in de richting van gelijkheid worden gedaan en dit niet door het weder bewapenen der door vredesverdragen ontwapende landen maar door dadelijke en algemeene vermindering der bewapening. Onafhankelijk van de nationale controle moet er een strenge internationale conti'oie op de te sluiten ontwapeningscon- Congres der Int. Liga van Vrijmetselaren. De Internationale Liga van Vrijmetselaren zal dit jaar van 8 tot 13 September haar jaar lij ksch congres houden te Parijs, hetwelk doordien te zelfder tijd in Parijs de conventen der beide Fransche Grootloges plaats vinden, buitengewoon druk bezocht zal worden. Het werkprogramma bevat bijeenkomsten van secties met bijbehoorende inleidingen en gedachtenwisseling over geneeskundige vraagstukken, geschiedkundige onderzoekin gen, journalistiek, jeugdarbeid, rechten van den mensch en de vredesbeweging, aldus het Hbld. Op Zondag 13 September vindt onder de auspiciën der Loge Goethe een ritueele feest- loge plaats, mede in verband met het 25-jarig bestaan dezer loge. Het Fransche her disconto- crediet aan de Bank van Engeland LONDEN, 28 Juli (V. D.) Te Londen staat men sceptisch tegenover de berich ten uit Parijs inzake een Fransch crediet aan de Bank van Engeland ten bedx-age van 20 tot 30 millioen pond sterling. Een bevestiging is hier nog steeds niet ontvan gen. Niemand gelooft, aldus de „Evening Standaard", dat Engeland besprekingen voert over eexi direct crediet. BOEDAPEST, 27 Juli (Wolffbureau) Naar de „Pester Lloyd" uit Boekarest ver neemt, is er in de afgeloopen 24 uur een reeks bomaanslagen gepleegd- tegen de Roe- meensche spsorwegen-. Zoo is bij Hex-mannstadt (Sifolu) een bom op de spoorlijn ontploft toen een personen trein de plek passeerde. De locomotief werd zwaar beschadigd en twee spoorwegbeamb ten ernstig gewond. Op een andere plaats onplofte eveneens een bom. Hier werd echter geen ernstige schade aangericht. Bij Jassy werden door een bom eenige spoorwegwagons verbrijzeld. De politie is van meening dat het hier communistische aanslagen betreft, bedoeld om den aandacht te vestigen op den roode eersten Augustus. Alle eenigszins bekende communistische leiders zijn gearresteerd om de tegen Zater dag aangekondigde massa-demonstratie te verijdelen. Ook in Bessarabië zijn talrijke communisten- gearresteerd. STOOMSCHIP DOOR TORPEDOBOOT GERAMD. STETTIN, 28 Juli (V.D.) Het stoom schip „Stad Ruegenwalde", dat zich op weg bevond van Holberg naar Stettin is in den afgeloopen nacht in de bocht van Swine- münde door een met geblindeerde lichten varende torpedoboot geramd. Het stoomschip werd zoo ernstig beschadigd, dat het te Swïnemünde moest worden binnengesleept. Drie mannen in een lift. CHARLES THOMAS STUDD OVERLEDEN. LONDEN, 27 Juli (V.D.) Te Itambi (Bel gische Congo) is op 70-jarigen leeftijd over leden Charles Thomas Studd, die indertijd in het Engelsche cricketelftal uitkwam en zijn fortuin en juridische carrière opofferde om missionaris te worden. Hij was een der drie broeders, die in op- eenvolgexxde jaren de Cambridge University Cricket XI aanvoerden. Toen hij 25 jaren oud was erfde hij 30.000 pond sterling, die hij geheel aan missiewerk spendeerde. Hoewel hij sinds twee jaren ziek is, weigerde hij toch de Congo te verlaten, waar hij bij de missie een opmerkelijken in vloed uitoefende. Een broer van Charles Sir Kynasten Studd, was vroeger lord mayor van Londen. ZEEBEVING IN DE CARAïBISCHE ZEE. NEW-YORK, 28 Juli. (V.-D.V. Het Seismografisch Instituut van de Universiteit te Fordham heeft Maandag avond twee hevige aardbevingen op een af stand van ongeveer 2700 K.M. van New-York geregistreerd. Men neemt aan dat een zee beving heeft plaats gehad in de Caraïbische Zee (Midden-Amerika). Het is een bekende truc van dieven en in brekers om als werkman een vreemd huis binnen te dringen. Vooral lukt dit bij open bare gebouwen, sociëteiten en. d., waarvan de voordeuren altijd openstaan. Wordt zoo iemand aangesproken bijv. door een portier, wel, dan is hij bezig met het zoeken naar een lek in de gasleiding Wat plausibel is en met welken uitleg de portier genoegen neemt. De zaak krijgt echter een voor de inslui pers veel moeilijker wending, als ze zich op een Zondag tot dergelijke practijken hebben laten verleiden. Vooral in Engeland. Loodgieters doen daar op werkdagen al niets (kijk de humoristische bladen maar eens na!) En als een congierge dan op Zon dagmorgen op een bovenverdieping een drie tal pex-sonen aantreft die met praatjes van reparaties e. d. aankomen, zooals in de Gargoyle Club in Londen, dan kan de con cierge daar gèèn genoegen mee nemen. Maar wat kan hij uitrichten tegen drie mannen? Het eenige is, hen zoo gauw mo gelijk het huis uit te werken. De bezoekers stappen in de lift en glijden naar beneden. Niet ver. Want halverwege schakelt de concierge de electrische stroom uit en de lift blijft hangen tusschen twee verdiepingen in. Kan niet naar boven of naar beneden. De rest is makkelijk te raderx. De con cierge belde de politie op, die de insluipers inrekende toen ze, .na het weer inschake len van den strooxn, beneden aangekomen waren. Zij schijnen er danig het land over in te hebben dat ze de lift in plaats van de trap gebruikten. PERSONALIA Mej. L. A. Knol te IJmuiden en mej. M. C. Egas te Haarlem zijn te Amsterdam ge slaagd voor het examen nuttige hand werken. VIJF WERKLIEDEN BIJ EEN OLIEBRON VERBRAND. KILGORE (Texas, 28 Juli. (Reuter.) Bij den brand van een Qliebron zijn vijf wex-klieden in de vlammen omgekomen. Hoewel zij het hulpgeroep hoorden was het den honderden omstanders niet mogelijk hen te redden. Slechts één lichaam is ont dekt. SOIREE TER EERE VAN BERNARD SHAW. MOSKOU, 27 Juli (V.D.) Ter gelegen heid van den 75sten vex-jaardag van Ber nard Shaw en ter eere van zijn bezoek aan Moskou is heden een groot soiree gegeven alhier in de Zuilenzaal van het arbeiders- syndicaatsgebouw. Toen de jubilaris in de zaal verscheen werd hij met luide toejui chingen begroet. Het publielr bracht hem een ovatie. Na een reeks van begroetingen gaf Lunatscharsky een overzicht over werk en litterair talent van Bernard Shaw, die in antwoord hierop o.a. zeide: Nu ik met eigen oogen gezien heb wat in Sovjet Rus land' wordt gedaan is mijn sympathie voor Rixsland nog vergroot en ik geloof stellig dat het land het doel zal bereiken, dat het zich stelt. De soiree is geëindigd met een groot con cert. Shaw is daarna vertrokken naar de streek Kirsanow, nabij Tambow, waar hij de land- bouwcommune „Lenin" in oogenschouw zal nemen. ZESTIEN EN EEN HALF UUR ZEILVLIEGEN. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat de Ame- rikaansche legervlieger Crain een nieuw re cord zeilvliegen heeft gevestigd door het zijn zeilvliegtuig in zestien uur 38 minuten een rondvlucht over een afgebakend traject te maken van ongeveer 875 K.M. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Vermeer, Duvenvoordestraat 57, bankbiljet Vrenegoor, Kruistochtstraat 34, kerkboekje; Jonkman, Anna v. Burenlaan 46, blazer, bril en portemonnaie; Grit, Wilgenstraat 46, bal; v. Alphen, Meidoornplein 25, baret; v. Ooijen Slamatstraat 11, das; De Bruijn, Langen- dijkstraat 2, duimstok; H. Kersens, Sohoter- voetpad 2, dekkleed; Kok, Oranjeboom straat 87, foto; Blom, Slamatstraat 1, hond; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (gebr. door Uitenboscli (Pieter Kiesstraat 50 rood), Glas, Lootsstraat 1, jekker; Bureau vaxx po litie, Smedestraat, jas; Kennel Fauna, Pax-k- laan 119, kat (gebr. door Valke, Bolwerks- laan 50)idem idem kat, (gebr. door Bosma, Rozenhagestraat 56)Smink, Lange Marga- rethastraat 22, huts; H. N. Tangexman, Be- gij nesteeg 4 medaillon; De Boer, Gierstraat 65 muts; Th. G. Buters, Holsteijnstraat 17 rood, muts; De Vrede, Parklaan 48, porte monnaie; Antoni, Turfmarkt 8 portemon naie met inhoud; Teeuwen, Oosterstraat 11, idem; De Vries, Koningstraat 1, pakje met garen; Ruitenbeek, Rembangstraat 21, por temonnaie met inhoud; Doetzie, Vogelkoop- steeg 4, sleutel; Gerrits, Schouwtjeslaan 3, sleutel van melkbus; J. B. Zwiersen, Rol landspad 17, sjaal; Anthonissen, K. v. Man- derstraat 112,, tasch met inhoud; Bakker, Slamatstraat 22, tasch: Hotel du Commerce, Plein 12, aktentasch met inhoud. Kollaard, Oranjestraat 102, tasch met inhoud; Rui tenbeek, Rembangstx-aat 21, tasch met in houd; Koeijers, A. L. Dyserinckstraat 78. vulpen; H. F. v. Halm, Kleine Houtstraat 84 riem. GEMENGD KOOR POLYHYMNIA. Bovengenoemd koor maakte Zondag j.l. haar jaarlijksch uitstapje. Des morgens 8 uur vertrok het gezelschap in mooie autocars van de Groote Markt. De eerste halte was het mooie Valkenveen, daarna ging het door het mooie Gooi naar het Belgisch monument, dat met belangstel ling werd bezichtigd. Verder via de Pyramide van Austerlitz, Ede enz, naar Doorn waar men het rosarium van den Duitschen ex-keizer bezichtigde. Van hier vertrok het gezelschap naar Utrecht waar het diner werd gebruikt. Daarna huis waarts en om tien uur was het gezelschap welvoldaan over den heerlijken dag weer op de Groote Markt terug. Dinsdagavond 28 dezer had het koor toe stemming verkregen om het prachtige buiten „Elswoud" te bezichtigen. De leden waren in grooten getale opgekomen en om 8 uur begon de wandeling onder leiding van den tuin baas die de gasten telkens wees op de ver schillende bezienswaardigheden. Men was vol bewondering voor het vele schoons, de schitterende bosch- en waterpartijen. De voox-zitter bracht hartelijk dank aan den leider dezer excursie, die allen een tot weer ziens toeriep. HET GESCHIL IN HET DORUS RIJKERSFONDS. COMMISSIE VAN ONDERZOEK BEPLEIT VERZOENING. Zooals men zich herinnert was er tusschen den heer Henri Ter Hall als voorzitter van het Helden der Zee-fonds „Dorus Rijkers" en eenige zijner medebestuursleden in 1928 een ernstig geschil ontstaan. De algemeene ver gadering van het „Dorus Rijkers" fonds be sloot een commissie te benoemen van vijf ldeen ter bestudeering der meeningsverschil- len. Dezer dagen is het rapport gereed geko men en door de Commissie aan de algemeene vergadering van het Fonds toegezonden. Het accountantsonderzoek heeft niet uit gewezen, dat op lichtvaardige wijze met de gelden van het Dorus-Rijkers-fonds is omge sprongen. De vereeniging is uitgegroeid tot een nationale vereeniging van steeds groote ren omvang, maar de bestuurderen zijn ge bleven min of meer in hun sfeer van gemoe delijkheid in plaats zich bewust te zijn, dat zij geheel onafhankelijke beheerders waren van een sterk gegroeid nationaal fonds. Hoofdschuldige aan en oorzaak van het geschil is ongetwijfeld het onderling gerezen wantrouwen. De wenschen der commissie zijn ten eer ste, dat elk lid van het bestuur zich angst vallig afvrage na het rapport gelezen te heb ben of hij wel steeds naar eer en geweten zijn plicht deed en of zijn aanblijven wen- schelijk is. Bovendien toetse hij zich op de vraag of hij altijd eigen belang achter stelde bij dat van het fonds. Wie beide vragen niet volledig bevestigend beantwoordt, neme ont slag. In de tweede plaats moet de bezoldigde se cretaris-penningmeester evenals andere be zoldigde bestuursleden nu en voor de toe komst niet langer lid zijn van het hoofdbe stuur. Dit geeft een scheeve en onvrije hou ding, onderling zoowel als naar buiten, die tot eiken prijs moet worden voorkomen. In de derde plaats mag geen der hoofdbe stuursleden eenig voordeel trekken, op welke wijze ook, uit zijn optreden in bijzondere hoedanigheid. Het is goed zelfs den schijn te vermijden en deze zou aldus terecht in het gedrang kunnen komen. In de vierde plaats worde een vaste com missie ingesteld van drie leden, die telken- jare worden benoemd bestaande uit hoog staande mannen in den lande, met als taak de regelmatige en de gewone jaarlij ksche controle der geldmiddelen en van de gevoer de gestie en tot het uitbrengen van een rap port van bevinding. En eindelijk in de vijfde plaats worde dat rapport van bevinding door middel van de dagbladen in zijn geheel bekend gemaakt. Openbaarheid toch is een waarborg voor ge vraagd vertrouwen. De Commissie beschouwt hiermede haar taak als geëindigd. Het rapport ademt een zeer verzoenenden geest. Over de kleine verschillen, wil de com missie heen stappen. Zij beschouwt ze als door den tijd genezen. Het hoofdbestuur deelt mede dat dadelijk na de vacantieweken een algemeene verga- I dering zal worden gehouden, ten einde een beslissing over het rapport te nemen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amsterdam 27 v. Cristobal n. Curacao. Bennekom 28 te Rotterdam v. Chili' Breda 28 te Amsterdam v. Rotterdam. Eemland 28 te Amsterdam v. Buenos Ayres. Grijpskerk p. 28 Perim, Beira n. Rotterdam. Heemskerk 28 v. Beha n. Mozambique (verb.) Kota Tjandi 28 v. Roterdam n. Hamburg. Maaskerk 28 v. Amsterdam n. W.-Afrika. Marnix van St. Aldegonde 28 van Algiers, Amsterdam n. Batavia. Nickerie p. 27 Ouessant, W.-Indië n. A'dam. Oranje Nassau 27 v. Madeira. A'dam n. Pa ramaribo. Patria 30, 8 u. van Batavia te Rotterdam verwacht. Siantar 28 te Makassar v. San Francisco. Titus 27 te San Juan v. A'dam. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: E. M. OeptsCieremans d.;' J. WesselmanMulder d.; M. M. Weber-van Doon z.; M. E. BuisKraayenoord z.; C. G. PortengenWijker d.; M. Th. Molenaar Granneman d.; M. J. BeentjesVeld d.; A. M. MaasDieckman z.; K. C. SmitsMeyer d.; D. P. KempeDekker d.; C. J. Gorter— Haver d. Overleden: Cornells Schol echtg. van G. Broek 68 j.; Johanna M. Toevexxaars, wed. G. Jasperse, 80 j.; Marijtje Noordnxan wed. P. Mulder 59 j.; Willem C. Touw wed, van Sjouwtje Hoolwerff 79 jAnna M. C. Massa, eohtgen. v. P. J. H. v. Ravesteyn 56 j.; Dirk D. Lokhorst 21 j. MARKTNIEUWS PURMEREND, 28 Juli. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Aanvoer: 79.243 Eendeneieren prijs f 3.80- f 4.10. 92.738 kippeneiex-en7080 KG. f 5.59— f 6.80; 65—66 KG. f 4.60—f 5, 63—64 KG. f 4.50—f 4.80; 60—62 K.G. g 4.30—f 4.70; 58—59 KG. f 4.10—f 4.40; 56—57 KG. f 3.90—f 4.20; 53—55 KG. f 3.80—f 4; 50—52 KG. f 3.30— f 3.80. Aanvoer: Oude kippen per stuk: f 1.10— f 1.80; oude hanen f 0.80f 1.50; jonge ha nen f 0.50f 1.60; oude Eenden f 0.30f 0.35; jonge Woerden f .50f 0.70 Kilo prijs oude kippen; f 0.60f 0.70; jon ge hanen f 0.80—f 0.90. .(Heeds in een deel van een vorige; oplaag opgenomen.) DERDE RELIGIEUS SOCIALIS TISCH CONGRES. WORDT TE HAARLEM GEHOUDEN. De juiste datum van het 3e religieus-so cialistisch congres is thans, naar het Volk meldt, bepaald op 7 en 8 November te Haar lem. Aan den vooravond van dit congres zal het leekenspel „Moeder" worden opgevoerd. Dit spel is speciaal voor dit religieus-socia listisch congres geschreven door mevrouw H. RolandHolst, Tentoonstellingsberichten. De Juli-aflevering bevat allereerst een zeer uitvoerige opgave van tentoonstellingen en jaarbeurzen, die hier te lande en ixx het bui tenland zullen plaats vinden. Verder wordt een en ander medegedeeld omtrent de a.s. 25ste Nederlaxxdsche jaar- beux-s te Utrecht, het resultaat vaxx de „Ze venmij ls" tentoonstelling het vorige jaar to Enschedé gehouden, omtrent de a.s. Leipzi- ger Najaarsbeurs, de 19de Duitsche Oost- beurs, die te Koningsbergen zal plaats vixx- den, omtrent de a.s. Radio- en Gramofoon- tentoonstelling te Berlijn te houden, terwijl tenslotte nog vermeld moet worden de brief, dien Mr. J. Huges, Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem aan Z.E. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft geschreven, waarin de heer Huges uiteenzet, op welke gronden en uit welke overwegingen hij heeft besloten de voorbereidingen voor de in 1932 te houden Nederlandsch fabrikaat-demonstratie te Ara hem stop te zetten. Gids voor Eerste Jaarsstudenten. De Unitas Studiosorum Lugduno Batavo heeft bij Patria uitgegeven een gids voor eer ste jaarsstudenten aan de Rijks Universiteit te Leiden. Het tweeledig doel vaix deix gids is het verstrekken van studie-inlichtingen aan de Eerste jaars exi verder propaganda voor de vereeniging. „Nederlandsch Fabrikaat". Het nummer van 20 Juli van dit maand blad bevat o.m. een artikeltje over de mo gelijkheid van eeix drijvende Nedei'landsche jaarbeurs voor het buitenland, de lijst der verleende octrooien, eexx beschouwixxg over den huidigen toestand van den Middenstand eix een bespreking van S. Kalff over de Hol- landsche kaarsenfabricage. „Koeltechniek". In de Juli-aflevering van „Koeltechniek" schrijft ir. K. H. Haga over electrische aan drijving van compressoren iix deze techniek. Ir. D. J. Mink geeft eexx uiteenzetting over het onderzoeken van koelkasten. Het num mer bevat voorts de gewone rubrieken, als ,Uit de buitenlandsche vakpers", Octrooi- nieuws e.a. Jeugd en Beroep. Het laatst verschenen nummer van het maandblad „Jeugd exx Beroep" opent met eenige opmerkingen naar aanleiding van de te Haarlem gehouden vergadering der Ver eeniging van Nederlandsche Arbeidersbeur zen. De beschouwing over de zorg voor de werk- looze jeugd wordt vervolgd. W. A. Sikkenxa bespreekt de noodzakelijke samenwerkixxg tusschexx beroepskeuze-voor lichting en arbeidsbemiddeling. Eexx merkwaardig artikel is dat van Jerohm Hartog, betreffende de klacht van eexx acht tiend' eeuwsche kantoorbediende over de mechanisatie van den ax-beid. Tal van andere artikelen exx verslagen nxaken deze aflevering weer tot een lezenswaax-dig geheel, in het bijzonder noemen we nog de prae-adviezexx over het onderwerp „Voorko ming van onvolwaardigheid en plaatsing- van onvolwaardigen in overheidsdiensten", dat op de jaarvergadering der „A. V. O." behan deld zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10