Een reis naar Amerika. Het Raadsel van Tanbuck Hall Helder waschgoed. Billijke prijzen. Zelf ontvlekken en zelf verven De beste manier om üw goed te bederven J. LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 JULI 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOOMWASSCHERIJ ..FEMINA" ÜRGENTBSSBLXAN 40 TBU; IH66 HAARLEM TEL. 13466 De Pullman-trein brengt u in ongeveer twee uur van New York in Philadelphia, de stad, waar op 4 Juli 1776 de onafhankelijk heid werd afgekondigd der dertien Noord- Amerikaansche Staten en waar op 14 Juni van dat jaar reeds de nationale vlag was ontworpen in den vorm van 13 sterren en 13 streepen, vertegenwoordigende 13 staten. Betsy Ross House" is nog in zijn originee- len vorm aanwezig. De 13 sterren zijn tegen woordig gegroeid tot 48, vertegenwoordigend de thans bestaande 48 onafhankelijke staten. Philadelphia is de stad der Amerikaan- sche historie. Reeds van 1685 af, het jaar dei- stichting, heeft deze stad van zich doen spreken. In het midden der 18de eeuw was een der belangrijkste figuren: Benjamin Franklin, wiens graf ieder jaar door duizen den wordt bezocht. Gedurende een tienjarige periode, na 1790, was Philadelphia de hoofd stad van de 13 staten; dan kwam het „Con gress" bijeen. Thans is Philadelphia de der de stad van het land en is het grootste cen trum voor textielindustrie in cle geheele we reld. Gelegen aan de Delaware rivier en voorzien van uitgebreide havencomplexen, is de stad voortdurend in beteekenis toegeno men. Het schitterende Fairmountpark, circa 3600 H.A. groot, heeft een eigen dierentuin, een fraai aquarium, en herbergde in 1876 de groote wereldtentoonstelling, waarvan nog enkele gebouwen bewaard zijn gebleven. In de onmiddellijke omgeving is het bekende Pennsylvanian Stadion, waar niet minder dan 92.500 zitplaatsen zijn. De studenten ten getale van circa 17.000 hebben even als elders dikwijls het geval is, hun eigen stadion. De bekende universiteit van Phyla- delphia omvat niet minder dan 80 gebou wen. Tot de meest imposante bouwwerken be hoort de groote hangbrug over de Delaware- rivier. Deze brug is ongeveer 3 K.M. lang en heeft 38 mil Hóen dollar gekost. In 1930 pas- seerden niet minder dan 12 millioen voer tuigen deze brug. Tot de belangrijkste zaken in Philadelphia behoort het „Wanamaker" warenhuis, ge noemd naar den sedert acht jaren geleden gestorven John Wanamaker. In afwijking van de warenhuizen, die ik tot dusverre zag, o.a. Macy, is dit huis er alleen voor den ver koop van betere artikelen. Merkwaardig zijn twee beroemde verzamelingen; de eene is een privé bezit van den eigenaar van eenige honderden origineele schilderijen van ver schillende meesters, waaronder ik er tal van bekende Nederlanders vond, terwijl er ook een porcelein-coliectie aanwezig is, die. als particuliere verzameling, waarschijnlijk niet overtroffen wordt. lederen middag wordt in het gebouw een orgelconcert gegeven,- op het orgel afkomstig van de in 1904 gehouden wereldtentoonstel ling in St. Louis. Het telt niet minder dan 29.000 pijpen. Washington. Van Philadelphia ging het verder naar Washington; de zetel van de regeering, een centrum van cultuur en een stad met een schitterenden aanleg. De hoofdstad der Ver- eenigde Staten munt wel uit door voornaam heid. In New York is practisch gesproken geen boom te bekennen, in Washington vindt men de pi-achtigste avenues, met boo- men aan weerszijden, afgewisseld door groo te parken midden in de stad. Het aantal in woners bedraagt circa 500.000. Industrie en handel zijn in Washington niet te vinden. Alles houdt er feitelijk verband met regee- ringsaang-elegenheden, de ontvangst van vooraanstaande personen en de leden der volksvertegenwoordiging. Dat bemerkt men reeds direct bij aankomst in de stad. Het „Union"-station, geheel uit graniet opge trokken, is een imposant bouwwerk van 760 voet lengte. De hal onder den grond is de grootste ruimte, welke ooit gebouwd is onder de aardoppervlakte; zij kan 50.0HO personen bevatten. De hoofdingang wordt begrensd door zes massieve kolommen. Recht tegen over het station vindt men een fontein ter herdenking van de ontdekking van Amerika door Columbus. Dat alles is echter nog^maar voorspel. De stad bevat immers een keur van statige ge bouwen, waarvan het „Capitol" een der voornaamste is. In dit bouwwerk, gesticht in 1793 door President Georg Washington, ze telt o.m. de volksvertegenwoordiging, De ge weldige bronzen deuren geven toegang tot een imposante hal. waar acht origineele schilderstukken van Amerikaansche mees ters te bezichtigen zijn. Eén daarvan stelt de komst der Hollandsche kolonisten in Amerika voor. Op een der verdiepingen vindt men de ver gaderzalen van den Senaat en van de wat men bij ons zou noemen Tweede Ka mer. Deze zalen worden genoemd: „Senate Chamber" en „Hall of Representatives". I-Iet aantal Senatoren (bij ons: Eerste Ka- FEUILLETON. (Naar het Engclsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 22) „Dat was me bbekend", antwoordde Wain kalm. „Ik had dat verhaal al gehoord, Picke ring hielp je grootvader met geld en de Generaal verhypothekeerde daarvoor de Hall". „En Pickering zei natuurlijk de hypotheek op, toen mijn grootvader achter was met rente of aflossing; zoo is het natuurlijk ge gaan! Op die manier heeft hij het landgoed ingepikt", riep Ashton grimmig, terwijl hij zich weer in den versletten armstoel liet vallen, waaruit hij zooeven was opgestaan. „O, het was wettelijk natuurlijk volkomen in orde; Pickering is veel te sluw om in zaken iets te doen, waarmee hij tegen de lamp kan loopen. Maar ik ben in mijn ziel over tuigd, Wain, dat hij mijn grootvader op een of andere slinksche manier bedrogen en be zwendeld heeft. De generaal was schatrijk, en ofschoon ik moet toegeven dat hij speel de, een kostbaren renstal aanhield en op groot-en voet leefde, is het toch absoluut on mogelijk dat hij al zijn geld is kwijtgeraakt. Pickering had den ouden heer heelemaal in zijn macht gekregen voor hij stierf en is er in geslaagd alles in zijn zak te steken. Ik was de erfgenaam van het familiebezit van de Ashtons en tot mijn tiende jaar leefde ik in de grootste luxe, zonder het flauwste besef ervan, dat er zooiets als zorg en ge brek op cle wereld bestaat. Mijn ouders waren vroeg' gestorven, zooals je keet, en groot vader was weduwnaar; juffrouw Merton be stuurde cle huishouding op de Hall. Maar toen Philadelphia. merleden) bedraag 96. Iedere staat er zijn er 47 vaardigt twee senatoren af. De ze Senatoren worden voor den tijd van zes jaren gekozen. De vice-president der Ver eenigde Staten is voorzitter van den Senaat. De zittingen zijn openbaar. De groote publie ke tribunes zijn in tweeën gedeeld, een ge deelte voor dames en het andere voor hoeren. Het aantal „Representatives" (bij ons: Tweede Kamerleden) bedraagt op het oogenblik 435; waaronder zes dames. Bij de laatste verkiezing zijn er van de negen zit tende dames-leden drie niet herkozen. Deze vertegenwoordigers worden voor den tijd van twee jaren gekozen. De uitgebreide couranten-collectie en de smakelijke rustzalen geven aan de volksver tegenwoordigers gelegenheid zich te verpoo- zen. Van een bepaalde overdreven luxe Is in deze beide zalen geen sprake. In het „Capitol" is voorts het uit negen rechters bestaande Hoogste Gerechtshof ge huisvest, dat alleen over de belangrijkste staatsaangelegenheden te beslissen krijgt. Zeer bezienswaardig is de zaal waar de verschillende staten twee hunner meest vooraanstaande figuren, in brons of mar mer, hebben doen plaatsen. Ten dienste van de volksvertegenwoordi gers is een bibliotheek „the National Con gressional Library" ter beschikking, waar drie millioen boekwerken aanwezig zijn, in hoofdzaak afkomstig uit de privé-biblio- theek van Thomas Jefferson. Reeksen lees zalen, alle practisch ingericht, geven den lezer gelegenheid om zich te oriënteeren. Wanneer men de midden-hal aanschouwt, staat men verwonderd over al die schoon heid en over de geweldige afmetingen. Het gebouw zelf is in Renaissance stijl opgetrok ken en gemaakt van z.g. Hampshire graniet. Het beslaat pl.m. vier H.A. oppervlakte en heeft ongeveer 2000 ramen. Als groote bij zonderheden bevat het den origin eelen Gu- tenberg-Bijbel in 1454 gedrukt te Mainz en de origineele onafhankelijkheidsverklaring der Vereenigde Staten, o.m. onderteekend door Georg Washington. Als Dritte im Bunde volgt „The White House", het presidentshuis, gelegen in de onmiddellijke omgeving van de Potomac- rivier. President Hoover bewoonde het huis op het oogenblik, dat ik deze buitengewoon fraaie woning bezichtigde, dat wil zeggen voor zoover die bezichtiging is toegelaten. Deze beperkt zich tot een reeks ontvang- salons en een groote hal. In deze vertrekken zijn alle schilderijen der verschillende presi denten en ten deele ook der presidents vrouwen te bezichtigen. Dat van Mevrouw Roosevelt en vooral van Mevrouw Coolidge waren bijzonder fraai. Dit gebouw werd in 1792 gesticht, bij welke gelegenheid Georg Washington aanwezig was. Alle presidenten hebben er gewoond, be halve de eerste. In 1800 werd het voor het eerst betrokken door President John Adams. In 1814 werd 't geheele gebouw vrijwel door brand verwoest. Onder den Ierschen architect Hoban werd het herbouwd en in 1817 betrokken door pre sident Monroe. Geleidelijk is het vergroot. Zoo werd onder president Roosevelt een rechtervleugel bij gebouwd. Het is voor een ieder de moeite waard om dit gebouw van historische betee kenis betreden te hebben,, daar het zoovele bekende personen -ook voor ons Hollan ders heeft gehuisvest. Daarbij behoeven w:$ dan nog alleen maar te denken aan de namen: Roosevelt, Wilson en Hoover. Over het (New National Museum, Natu ral History Building" zou een boek te schrij ven zijn. Het bevat feitelijk de geheele ont wikkeling der Vereenigde Staten in beeld, op elk gebied. De geologische en paleontologische ver zamelingen, de ontwikkeling van de scheep vaart, van het vliegwezen, van de automo bielindustrie enz., het valt er alles te be wonderen, het leent zich niet voor een be schrijving in een dagbladartikel. Wel wil ik nog de bijzondere aandacht ves tigen op „The Pan American Union", vroe ger bekend als „International Bureau of the American Republics". Deze stichting is een uitvloeisel van het in 1890 te Washington onder presidium van Mr. Blainé gehouden „First Pan American Conference" waaraan alle staten in Amerika deelnamen ter bespre Icing hunner wederzijdse he belangen. De volgende congressen hadden daarna plaats in 1901 in Mexico, in 1906 te Rio de Janeiro, in 1910 te Buenos Aires, in 1923 te Santiago en in 1928 te Havana. Feitelijk kan men het gebouw dezer vereeniging te Washington beschouwen als het Capitol van alle staten van Amerika. Niet minder dan 21 republie- ken zijn er bij aangesloten. De te behande len onderwerpen hebben in hoofdzaak be trekking op: cle onderlinge verstandhouding der aangesloten staten en de financieele- en handelsrelaties. In vogelvlucht moge ik nog even wijzen op het prachtige monument ter herdenking van grootvader stierf, bleek het dat we beiden straatarm waren. Ik was toen tien jaar, maar zoo jong als ik was, weigerde ik toch de hulp aan te nemen, die Pickering bereid was te verleenen. Ik voelde toen al bij intuïtie, dat die man onze vijand was en ons geruï neerd had. Mijn nicht en ik kwamen in dit armoedige krot te land en moesten maar zien hoe we van honderd pond per jaar rond kwamen!" „Wat bood Pickering je aan?", vroeg Wain, toen het hem eindelijk gelukte Lance lot's woordenstroom te stuiten. „Die ellendeling verklaarde zich bereid mijn opvoeding te bekostigen. Alsof ik dat als een gunst uit zijn handen zou hebben aangenomen!" ..Wei heeft dan voor je opvoeding gezorgd?" vroeg Wain weer. „Ik meen, dat je me in dertijd verteld hebt, dat je in. Eton en Oxford geweest bent?" „Een verre bloedverwant, van wien ik eigenlijk nooit gehoord had, schreef dat hij gehoord had, ciat we in moeilijke omstan digheden waren achtergebleven en bood aan, voor mij te zorgen tot mijn opvoeding en studie voltooid waren. Hij heette Ran dall. een neef van mijn moeder; juffrouw Merton had ook nooit tevoren van hem ge hoord. Ik heb het altijd buitengewoon ge waardeerd, dat iemand, die mij eigenlijk niet eens kende, dat voor mij heeft gedaan. Hij woonde ergens in Devonshire., ik heb hem nooit gezien". „Maar op een keer „Hij is overleden", viel Lancelot den spre ker in de rede. „Je wilde waarschijnlijk zeg gen, dat ik hem op een keer wel eens zou gaan opzoeken?" Wain knikte en vroeg toen: „Heeft hij je niets nagelaten?" „Geen stuiver! Waarom zou hij dat ook gedaan hebben? Het was al mooi genoeg, Lincoln, op het Lincoln Museum het fraaie Washington-monument, 555 voet hoog, de bekende universiteit genoemd naar Georg Washington, op den Zoölogischen tuin, den mooiste, dien ik ooit heb gezien en fraaier dan in Londen, Berlijn, Madrid, Amster dam, om ten slotte toch nog iets meer mede te deelen over het ..Arlington National Ce metery", gelegen op de Vivginia-heuvels en de rustplaats van niet minder dan 30.000 ge vallen Amerikaansche soldaten in verschil lende oorlogen. Ongeveer 10.000 van hen zijn overgebracht uit Frankrijk, als gevallenen in den laatsten wereldoorlog. Naast gene raals en admiraals liggen soldaten en ser geants. In de „Arlington Memorial Amphi theatre", een open tempel, geheel uit mar mer opgetrokken, wordt éénmaal per jaar de Mis gelezen voor de gevallenen. De 15.000 zitplaatsen zijn bij die gelegen heid alle bezet. En achter dien tempel ligt de „Amerikaansche onbekende soldaat" vain de slagvelden in Noord-Frankrijk; gekozen uit een drietal door een Amerikaainsch ser geant, dien men geblinddoekt had. Op dit graf geen eeuwigbrandend vuur, doch slechts de wacht van een Amerikaainsch soldaat die regelmatig, met het geweer aan den schou der. voorbij deze heilige plaats marcheert. En in de onmiddellijke nabijheid een ruimte waar de eereteekenen zijn tentoongesteld, welke aam dezen „onbekende" zijn toege dacht. Daar vindt men de prachtigste kran sen in goud of zilver, plaquettes, oorkondes, medailles enz. waaronder ik er zag van de Fransche- en Belgische regeeringen, van het garnizien te Amiens, van Indianenstam men, van de stad Chalons sur Marne, van de Amerikaansche Rotarians enz. Het is een indrukwekkend geheel, een op zet, zooals men die m.L alleen in Amerika zal kunnen vinden. De reis gaat verder naar Pittsburg, het grootet industriecentrum, de stad van de beroemde „Chamber of Commerce". MOLLERUS. Washington. BINNENLAND DE HUURSTAKING TE ROTTERDAM. BEMIDDELING VAN DEN BURGEMEESTER INGEROEPEN. De huurdersstaking in de Tuindersstraat te Rotterdam duurt nog steeds voort. Uit- teraard is men wat huiverig om tot nieuwe uitzetting, over te gaan, nu de eerste executie zulke ernstige gevolgen heeft ge had, schrijft de N.R.Ct. Naar het blad ver neemt, heeft de eigenaar van de panden thans den burgemeester verzocht een be middelaar te willen aanwijzen. Eerst als de ze bemiddeling geen gunstig resultaat heeft, zou men tot nieuwe uitzettingen overgaan. ONOIRBARE PRACTLTKFN IN DEN RADIO- HANDEL. Ter kennis van de Commissie ter bestrij ding van de misstanden in den naaimachine handel te Leiden zijn naar wij in de Stan daard lezen, opnieuw verschillende klachten gebracht, maar thans betrekking hebbende op den verkoop van radio-installaties. Gezien het met zooveel succes bekroonde resultaat van de actie tegen "de thans tot het verleden behoorende uitwassen van het. volkscrediel wezen in den naaimachinehandel, overweegt de Commissie ernstig om gevolg te geven aan den op haar uitgeoefenden aandrang om ook naar onoirbare practijken in andere takken van handel een onderzoek in te stellen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 dat hij mijn studie betaalde. Hij stierf een jaar geleden, net toen ik advocaat was ge worden en hem wilde gaan opzoeken om hem te bedanken. Ik hoorde dat hij zijn geld aan.een weeshuis vermaakt had. Daar is niets tegen; hij was mij niets verplicht. Neen, hij heeft me niets te kort gedaan, integendeel", en Lancelot begon weer op hartstochtelijk-verontwaardlgdentoon te spreken", wie mij te kort gedaan heeft, dat is die vervloekte Pickering. Als die mijn grootvader niet opgelicht had, zouden Susan en ik nu alles hebben, wat we maar konden verlangen. Als ik daaraan denk, begint mijn bloed te koken en zou ik in staat zijn om zijn smerig woekerkantoor binnen te loopen en het leven uit hem te schudden!" „Je. zult hem daar anders op het oogen blik niet vinden", merkte Wain droog op. „Neen. gelukkig niet; het beest heeft zijn streken lang kunnen volhouden, maar einde lijk hebben ze hem dan toch te pakken ge kregen „Dus je gelooft, dat hij schuldig is?" Lancelot staarde den journalist verbluft aan. ..Of ik geloof dat hij schuldig is? Dat spreekt nogal van zelf! Iedereen is van zijn schuld overtuigd. Lees het verslag van iiet vooronderzoek maar. „Ik heb niet alleen het verslag gelezen; ik ben zelf bij de verhooren tegenwoordig ge weest en ik geloof dat hij onschuldig is". „Hoe kom je daar in vredesnaam bij?" „Ik ben overtuigd dat hij de waarheid heeft gesproken, toen hij verklaarde dat hij in zijn studeerkamer was aan de achter zijde van het huis en naar voren kwam op het geluid van de schoten". „Dat beweert hij tenminste. Maar niemand heeft hem gezien, want juffrouw Jorvïn en het tweede meisje, vluchtten in de slaapka mer van de huishoudster, toen ze het. gerin kel van brekend glas hoorden Je ziet, dat GEHEIMZINNIG GEVAL OPGEHELDERD. DE NOOR TE ROTTERDAM WAS DRONKEN GEWEEST. Er is licht gekomen in het aanvankelijk nog duistere geval, dat zich in de'n' nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. op den Bergweg te Rotterdam heeft afgespeeld, schrijft de Maasbode. Uit het onderzoek is gebleken, dat de Noor die op straat gevonden is, uit het raam van de tweede verdieping is gaan hangen en zich vervolgens naar beneden heeft laten vallen. Dit is vast komen te staan door het vinden van verschillende vinger- en voetafdrukken op de ruiten en in een bloembak. De man is zwaar onder den invloed van alcohol ge weest en heeft absoluut niet geweten, wat hij deed. Zelfs nu nog weet hij zich van alles wat zich heeft afgespeeld niets te herinne ren. Het tweetal dat gearresteerd is, heeft den Noor op den Schiedamsche Dijk ontmoet. Vandaar zijn zij gedrieën naar de woning aan den Bergweg gegaan. De Noor bevond zich toen al in een toestand dien het onmo gelijk maakte hem aan zijn lot over te lat-en. Hij is mee naar boven gegaan en daar was hij zoo lastig dat er even nog een vechtpar tijtje ontstaan is. Ten slotte is hij aan zijn lot overgelaten en van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt om zich van enkele vol gens hem overbodige kleedingstukken te ontdoen en zich op een minder gebruikelijke manier uit het pand te verwijderen. De twee mannen, die gearresteerd waren, zijn, daar uit niets is gebleken dat zij iets vaststelling van de hypotheek ook de draag- dag uit hun voorloopige hechtenis ontsla gen. HUMANER OPTREDEN IN MAAS EN WAAL? NIEUWE VRAGEN VAN DEN HEER KETELAAR. Naar de Tel. verneemt, heeft het Tweede- Kamerlid de heer Th. M. Ketelaar verlof ge vraagd aan de ministers van Financiën en Justitie vragen te stellen over de uitzettingen in het land van Maas en Waal. Hij vraagt of de ministers bij nadere be schouwing niet van meening zijn, dat bij de vaststelling van de hypotheek ook de draag kracht der bewoners een punt van overwe ging had dienen uit te maken en of zij bereid zijn te bevorderen, dat in de gevallen, waarin zulks niet is geschied door een her ziening der opgelegde hypotheek aan den nood der bewoners moet worden tegemoet gekomen. Voorts of zij bereid zijn hun medewerking te verleenen om te bewerkstelligen, dat de stichting Maas en Waal een humaner stand punt tegenover de watersnoodslachtoffers zal in acht nemen. DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. TE ALMELO. B. en W. van Almelo doen den Raad een voorstel tot geleidelijke afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. ARRESTATIE BIJ DE RENNEN. Tijdens de paardenrennen op Duindigt heeft een rijksveldwachter Zondag j.l. een 72-jarige man, werkzaam aan een theater te Amsiev- dam, aangehouden wegens overtreding van het totaliseer-verbod. De man is naar het huis van Bewaring in Den Haag overgebracht. TOCH HERDENKING VAN DEN OORLOG MET BELGIë. DOOR PARTICULIEREN OP BESCHEIDEN WIJZE. Naar het Haagsche Corr. Bur. meldt, hebben de vereenigingen „Ons Leger, „Onze Vloot", de „Bond van Christelijke Oranje- vereenigingen in Nederland", „Volksweer baarheid", de „Nationale Bond Het Mobili- satiekruis" en het „Nationaal Jongeren Ver bond" het voornemen nu de Regeering van een herdenking van de krijgsverrich tingen in 1831 heeft afgezien op een voudige wijze een herdenking te organ!- seeren, in het bijzonder ter nagedachtenis van hen, die toen voor het vaderland zijn gevallen. Die herdenking zal dan plaats heb ben in de eerste helft van September en bestaan in kransleggingen bij het stand beeld van koning Willem II te Tilburg, bij 't Citadel-gedenkteeken in Ginneken en op enkele andere plaatsen waar de herinnering aan de gevallenen wordt bewaard, een en ander gepaard gaande met een korte plech tigheid. Tevens zal dan een herlnnerlngs- geschrift het licht zien. ik de verslagen goed bestudeerd heb „Juist. Dus toen het glas werd stukgesla gen, was Pickering nog niet naar den sa lon teruggekomen, want dat zouden de twee vrouwen op het portaal moeten hebben ge zien. En hij kan ook later niet zelf de ruit gebroken hebben, want dat is van buiten af gebeurd, zooals Dawkins gecon stateerd heeft door de ligging van de scher ven". „Wel", sputterde de advocaat, „wat be- teekent dat anders, dan dat Pickering naai den salon terugkwam, toen hij het geluid van brekend glas hoorde en de beide vrou wen al van het portaal waren gevlucht en dat hij, op het moment dat hij de kamer binnenkwam, Sir Giles pogingen zag doen om binnen te komen Toen greep hij de re volver, die op het kleine tafeltje lag, zooals hij zelf verklaart, en schoot den ander neer". „Neem me niet kwalijk' maar als Sir Giles getracht had binnen te dringen als een inbrekev, had Pickering kunnen verkla ren. dat hij op hem schoot vóór hij hem herkend had Hij was er immers altijd op voorbereid, dat er getracht zou worden om bij hem in te breken". „Een dergelijk verhaal zou hem niet ge red hebben, Wain". „Het zou in ieder geval zijn leven gered hebben, want de aanklacht zou dan dood slag hebben geluid, inplaats van moord. Maar, Pickering liet deze kans, die zich, om zoo te zeggen vanzelf voordeed, ongebruikt. Hij gaf er de voorkeur aan de waarheid te vertellen". „De waarheid!", viel Lancelot smalend uit. „Zeker, de waarheid. Maar ik wilde je er op attent maken. dat. Pickering de uit vlucht, dat hij dacht dat er een inbreker was, versmaadde; dat hij zelfs verklaarde liet breken van de ruit niet gehoord te heb- DE MOORD OP HET ROKIN. EEN SIGNALEMENT VAN DEN GEZOCHTE. In aansluiting met de oproeping van 23 dezer, inzake den moord op het Rokin, deelt de Commissaris van Politie der Xle Sectie te Amsterdam nog het volgende mede: Volgens een heden door den caféhouder gedane mededeeling heeft de gezochte per soon op een stuk papier zijn naam en adres geschreven, luidende: A. de Heer, Berlin W 19, Lomanstrasse 19 I. Het signalement wordt nader aangeduid als volgt: oud pl.m. 35 jaar, lengte circa 1.75 M., schraal pastuur en gezicht, fletse geel achtige gelaatskleur, blond achterover ge kamd haar, lichtbruine oogen, gewone neus, zonder baard of knevel, zachte blanke han den en vingers. Hij maakte den indruk eerder een kantoorbediende of kapper te zijn dan een ingenieur, waarvoor hij zich uitgaf. In zijn ondergoed komen de volgende mer ken voor: L. A. 194 P. Z. K. XX en de naam Heer al dan niet voorafgegaan door letters V. en T. In een R.K. gebedenboekje staan de namen Elsman en Boom met potlood zeer klein ge schreven. Eventueele, liefst positieve aanwij zingen worden gaarne ingewacht ten poiitie- bureele Singel 45 (Centrum;, Amsterdam, SMADELIJK OORDEEL. Over Amerikaansch gevangeniswezen WICKERSHAM-RAPPORT GEPUBLICEERD. In het nieuwe rapport van de commissïe- Wickersham, welke belast was met het in stellen van een onderzoek naar het straf stelsel in de Ver. Staten, worden gevallen van ongeloofelijke wreedheid vermeld, waar aan de gevangenen in vele van de driedui zend strafgevangenissen, welke de Ver. Sta ten tellen, blootstaan. In zekere gevallen zouden de gevangenen gegeeseld zijn of on der een stroom ijskoud water zijn geplaatst. In andere gevangenissen werden zij in veel te kleine cellen gestopt of gedurende enkele dagen in volslagen duisternis opgesloten, waar zij zoo weinig te eten kregen, dat zij; den hongerdood nabij kwamen. Deze barre maatregelen werden toegepast na lichte; discipline-vergrijpen. De commissie verklaart, dat ondanks hun gestrengheid de straffen niet verbeterend werkten, integendeel. In de Amerikaansche gevangenissen heeft een groot aantal op standen en aanslagen plaats gevonden. De commissie beveelt daarom de stichting aan van een nieuw type gevangeniswezen, waar; den gevangenen opvoeding zal worden ge geven door bekwame mannen. De commissie onthult verder dat de fede rale gevangenissen een aantal gevangenen herbergen, dat met 66 pCt. de gezamenlijke herbergingscapaciteit overtreft. Vele hebben geenerlei sanitaire gemakken. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Maandagavond laat ..reed de motorrijder Van Deursen uit Strijp over den Eindhoven- schenweg- te Valkenswaard, toen hij plotseling tegen een groentekar botste, meldt het Hbld. De man viel en bleef liggen. De spoedig ont boden geneesheer constateerde, dat hij een zware inwendige neuzing bekomen had en dat beide beenen gebroken waren. Hij is naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. 18 AUGUSTUS OPENING VAN ONS PAVILJOEN TE PARIJS. Naar de Tel. meldt is de 18e Augustus be stemd tot datum van de opening van het Nederlandsche paviljoen te Parijs. Dien dag toch is de nieuwe G.-G. van Ne- derlandsch-Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge, op zijn doorreis naar zijn hooge bestemming in de Fransche hoofdstad, zoodat de Land voogd de openingsplechtigheid kan verrich ten. AANSLUITING DER INDISCHE VAK BEWEGING BIJ HET I.V.V. De vergadering van -hoofdbesturen van werknemersorganisaties, aangesloten bij de Inlandsche Vakcentrales, die bijgewoond werd door de N.V.V.-delegatie, heeft, naar Aneta meldt, besloten tot aansluiting van de Vakcentrales bij het I.V.V. UIT DE STAATSCOURANT. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Op verzoek is eervol ontslagen met 1 Oc tober a.s. de adj.-referendaris D. L. Büchli Fest, directeur P. T. T. kantoor Lisse; de re ferendaris C. Evenblij, directeur P. T. T.- kantoor Arnhem en met l Augustus de refe rendaris 2e kl. J. AnthonLsse. AUDIeNTJ.ES. A.s. Vrijdag geen audiëntie door de minis ters van Koloniën en van Justitie. De eerste verleent voorts in Augustus a,s. geen audiëntie. ben. Hij zegt dat hij pas naar den salon is teruggegaan, toen hij het schieten hoorde". „Dat is een leugen!" „Oppervlakkig beschouwd en in aanmer king genomen dat Morgan en Sir Giles vijanden waren, ja Maar als het een leu gen is, was het een dekselsch domme leugen voor zoo'n schrander man als hij! Het ex cuus van den inbreker zou heel wat beter zijn geweest en toch heeft de geldschieter er geen gebruik van gemaakt. En hij maakte de zaak nog erger voor zich, door de verkla ring, dat hij de eenige was die een sleutel had van den hoofdingang en dat een revol ver, waarvan alle zes kamers geladen wa ren, op een klein tafeltje in den salon !a.Y- Tenslotte, terwijl hij allen tijd had om de revolver weg te gooien of te verstoppen, vóór Dawkins en ik uit den mist te voor schijn kwamen en hij moet ons hebben hooren aankomen, want we riepen luid, toen we de schoten hoorden wacht hij rustig met het bezwarende wapen in de hand, gebogen over het lichaam van den man, dien hij zou hebben vermoord. Als je hierover even je gedachten laat gaan, moet je tot de conclusie komen dat Pickering, als hij schuldig is, niets onbeproefd heeft ge laten om zooveel mogelijk bewijsmateriaal tegen zich bijeen te brengen!" „Maar het was bekend, dat er vijandschap bestond tusschen hem en Sir Giles", bracht Ashton stroef in het midden „Juffrouw Jor- vin heeft dan ook verklaard, dat ze de beide mannen heeft hooren twisten". ,.Des te meer reden, dat Pickering zou hebben getracht een aannemelijk excuus te vinden voor het schieten, als hij het wer kelijk gedaan had, inplaats de zaak nog erger voor zich te maken. Je kunt van Pickering zeggen wat je wilt, Ashton, maar een gladde vogel is hij!" (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6