Hel woord is aan... Tandartscongres. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14752 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 30 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.273-3, per maand ƒ1.20, per 3 maanden f 3.57%, franco per post 3.87J4, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.723-3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant- Gratis Ongevallenverzekering vooi Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Duim f250— Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f150-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000— Overlijden f600— Verlies van Hand, Voet of Oog f400— Verlies Duim f75— Verlies Wijsvinger f75— Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD HAARLEM, 30 Juli. Een Grootsch Resultaat Het is nu wel zeker dat wij met het peti tionnement van de Nederlandsche Dagblad pers een grootsch resultaat zullen bereiken. Wij zijn nu ver over de tv/ee millioen hand- teekeningen, en van het eindtotaal kan nog feitelijk niets gezegd worden, omdat de for mulieren bij de bladen blijven binnenstroo men in geweldig aantal, ofschoon zij sinds Maandag niet meer zijn gepubliceerd. Op dien dag is aan de bladen medegedeeld dat hun allen vrijheid werd gelaten om het formulier nog tweemaal te plaatsen, name lijk op Donderdag 30 Juli en op Maandag 3 Augustus. Wij zullen dat in Haarlems Dag blad nog doen, evenals het in vele andere bladen nog gebeuren zal. Vandaag vindt u dus het formulier weer in dit nummer af gedrukt, op de eerste pagina van het tweede blad, en het zal voor het allerlaatst verschij nen op Maandag a.s. Nu wij eenmaal zeker zijn van een grootsch resultaat, van een 'eindtotaal waarmee wij met trots voor den dag kunnen komen en er bij zeggen: Ziet welk een uitkomst gij op deze wijze bereiken kunt zal natuurlijk onzerzijds in 't buitenland propaganda voor de zaak worden gemaakt. Wij hopen op na volging, als die mogelijk is Zekerheid daar van hebben wij natuurlijk volstrekt niet. Maar er zijn eenige'zeer belangrijke punten waarop wij kunnen wijzen, eenige feiten die wij bewezen hebben, en die ook over de gren zen diepen indruk zullen maken. Dat hebben verscheidene buitenlandsche persuitlatingen reeds bewezen Het is aan ons dien indruk te versterken. Zelfs al zou er geen directe na volging van ons petitionnement komen, dan toch zal het moreele effect ervan zich sterk doen voelen. In deze évenals in zoovele an dere zaken des levens spelentrouwens de „imponderabilia" een groote rol Dit Holland- sche voorbeeld zal een aanmerkelijk effect doen gelden, dat nog eens tot versterking- zal worden gebracht als ons petitionnement aan Genève zal- worden- aangeboden. En voor ons zelf hebben wij de zekerheid, dat wij dit niet hadden mogen nalaten. De punten waar' vlij'Op' kuriïieh' Wijzen, de ■•'feiten die wij bewezen- hebben, zijn in het (kort deze: Ie. Het is mogelijk gebleken de gansche Dagbladpers va n' eéri land, verdeeld in alle mogelijke politieke-richtingen,-in een aan eengesloten campagne .te. yereenigen, waarbij al deze richtingen met overtuiging en en thousiasme voor de gemeenschappelijke zaak hebben gestreden. Daarmee is getoond, hoe diep de ernst van dezen tijd beseft wordt, hoe inderdaad algemeene mobilisatie in den strijd tegen den oorlog thans mogelijk is. 2e. Wij hebben bewezen, al bleek in vele deelem des lands „een lange aanloop" noo- dig om tot succes te komen, dat met een petitionnement ini dezen vorm een grootsch resultaat bereikt kan worden, al worden hierbij de menschen niet door propagandis ten thuis opgezocht en overreed. In- sommige kleine plaatsen is dergelijke arbeid wel door de vredesvereenigingen ondernomen, en wij zijn dankbaar voor de vrijwillig aangeboden hulp. Maar het leeuwendeel van het resul taat is bereikt zonder „huisbezoek" 3e. Onze actie heeft een uitwerking, die veraer reikt dan het alleen verzamelen van handteekeningen. Niet voor niets hebben wij weken achtereen in 84 dagbladen het publiek „bestookt" met artikelen, aanbevelingen, citaten van allerlei aard. Daar blijft meer van hangen dan van een enkel kort bezoek van een propagandist. Wij hebben bij het gansche volk een stemming gewekt niet al leen, maar een besef doen ontwaken. Het besef dat het vraagstuk van Oorlog en Vrede in de hand der volken zelf is, dat men er niet onverschillig tegenover mag staan, dat men zich niet alleen moet voelen maar ook moet handelen als onderdeel van het geheel, dat door deze rampen bedreigd wordt. 4e. Wij kunnen tot de dagbladleiders der groote naties zeggen: Als gij schrijft over dit Hollandsche petitionnement, beseft dan wel dat wij met een kleine natie te doen had den, geneigd tot scepticisme omtrent haar eigen invloed. Dat gevoel van „kleinheid", van gebrek aan nationalen invloed bij de in ternationale onderhandelingen, komt bij uw volk niet voor, Gij mist de handicap die wij te overwinnen hadden. 5e. Dit petitionnement heeft vrijwel geen geld gekost en kon zonder eenige technische voorbereiding worden uitgevoerd, omdat al leen de dagbladen over de organisatie be schikken die zulk een dagelijksche cam pagne meteen mogelijk maakt. In een tijd als deze is dit een materieele factor van groot belang. Dit zijn mijn hoofdpunten, in het kort vermeld. Er zou natuurlijk nog veel breed voeriger over uit te weiden zijn. Het is mogelijk, dat een of meer landen reeds voor de a.s. Internationale Ontwape ningsconferentie onze actie zullen navolgen. Ik hoop het van harte. Iedereen weet dat deze conferentie niet tot directe algeheele ontwapening der volken zal kunnen over gaan. Haar welslagen zal beteekenen: er is een eerste stap gedaan, een nieuwe weg betreden. Meer niet. Maar dat is al ontzag lijk veeL Het is mogelijk 'dat pas dit eerste welsla gen er verscheidene landen toe brengen zal, den volkswil tegen den oorlog te mobilisee- ren zooals wij dat in Holland gedaan heb ben. Ik weet het niet. Wel weet ik hoe moei lijk het is nieuwe ideeën en nieuwe midde len aanvaard te krijgen, vooral als zij zoo ontstellend eenvoudig zijn als dit. Maar ik ben er absoluut van overtuigd dat dit middel het machtigste aller wapens Voorbereidende werkzaamheden. tegen den oorlog is, en dat wij Nederlanders niet de eenigen zullen blijven die het ter hand namen in den geweldigen strijd tegen het monster, tegen den grooten kanker der Ménschheid: den massa-waanzin. In groote vraagstukken zijn het veelal de eenvoudigste middelen, die op den duur tot de oplossing leiden. De tijd zal komen, mis schien spoedig, misschien pas later, dat wij ons in Holland trotsch zullen voelen dat wij den weg hebben helpen wijzen. Wat ons huidige resultaat betreft: laten wij niet tevreden zijn met het overschrijden van de twee millioen. Wij kunnen en zullen een nog veel hooger eindtotaal bereiken. Dus beveel ik de zaak nog maar weer eens aan: voor de zooveelste maal. Hoe hooger ons totaal, hoe meer indruk wij in het buiten land zullen maken, en hoe meer kans op spoedige navolging wij krijgen. R. P. De groote Internationale Gladiolus-tentoonstelling. Een zee van schoone kleuren en - ZWARE STRAF VOOR EEN AUTOMOBILIST. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. Het gerecht te Munster heeft naar De Tel. meldt, een Nederlander uit Enschedé veroordeeld wegens onvoorzichtig auto-rij den tot zeven maanden gevangenisstraf. Hem werd ten laste gelegd, dat hij 14 Juli te Ahaus, toen hij daar met een auto reed, bij de onbewaakte spooroverweg in botsing- kwam met twee motorrijders, die van de veemarkt te Dortmund terugkeerden om var kens te koopen. De botsing had tot gevolg, dat beide motorrijders gedood werden. De verdachte, die in voorarrest zit, bleef ge vangen, niettegenstaande hij een cautie wil de stellen. Het gerecht meende, dat in het belang der verkeersveiligheid een strenge straf tot waarschuwing moest worden op gelegd. SCHEEPSBOTSING BIJ KROON STAD. TWEE DOODEN. MOSKOU (over Kowno), 29 Juli. (V. D.) In de omgeving van Kropstadt is een Russisch stoomschip, aan boord waarvan zich een groep tooneelspelers bevond, in botsing ge komen met een Duitsche stoomboot. 16 per sonen werden over boord geworpen. De pri madonna Wasiljwa en een matroos kwamen in de golven om. Acht personen werden zwaar gewond. De oorzaak van de botsing is nog niet be kend. Het onderzoek duurt voort. Prof. August Forel, «Je wereldberoemde psychiater en socioloog, die te Yvorne, aan het meer van Genève, is overleden. H. G. Wells: Barnet kroop door de loopgraaf naar hem toe. Zijn rechterhand was vermorzeld. Kijk naar dit!", riep hij telkens, de bloe dige stornp uitstekend. 'Verdoemde dwaas heid! Verdoemde dwaasheid! Mijn rechter hand, luitenant! Mijn rechterhand!" Een tijdlang kon Barnet niets met hem beginnen. De man was volkomen vervuld door die martelende nieuwe zekerheid: de kwaadaardige idiotie van fLen oorlog, die plotseling tot hem gekomen toas met den kogel die zijn bekwaamheid en zijn toe komst in zij nvak voor goed vernietigd had. Men schrijft ons: Nog één dag en het scherm wordt opge trokken. Dan zullen we naar het Krelage- huis kunnen gaan en ons verlustigen' in een zee van schoone kleuren en vormen, zóó fraai, zoo boeiend als niemand zich had dur ven droomen. Neen, liefhebbers van bloemen en planten, wij kennen geen Gfadiolem! O, ja, die ge wone, welke ge nu allerwegen in tuinen en ■wankels aantreft, maar dat zijn verbleekte sterren aan den GladiolushemelZaagt ge wel ooit Gladiolen, van welke de afzonder lijke kelken 1520c.M. in middellijn waren? Wij zagen ze niet, vóórdat we ons op de kweekerijen gingen oriënteeren, betreffende wat op de tentoonstelling te zien zal zijn. En dan die kleuren! Ge hebt wel eens ge zien zoo'n paars-violette, welke de kweekers de blauwe noemen, maar zonder veel emotie gingen ze aan uw oog voorbij. Straks op de tentoonstelling zal het anders zijn, als uw blik getrokken wordt door het diepste flu- weelblauw, het teederste hemelblauw, het donkerste kastanjebruin, het reinste wit, het warmste oranje, het zuiverste geel, om nog maar niet te spreken van fonkelend rood zalmkleur, oranje, rose en alle tusschentin- ten. Het zal voor ons allen zijn ongekende kleurenweelde, door kunstzinnige handen bovendien in een harmonisch geheel ver- eenigd. De bruikbaarheid van de kleuren. In alle stilte hebben onze bekwame kwee kers aan de veredeling van dit planten geslacht gewerkt en wie de tentoonstelling bezoekt zal het opvallen, dat er geen salon is, geen meubelstuk geen behangselpapier, geen tapijt of er is een Gladiolus, welke er in kleur mede harmonieert. Zóó fijn. zóó volmaakt zijn de kleuren en vormen, dat deze eertijds als grove bloem betitelde zich volkomen aanpast bij het fijnste kristal, het kostbaarste aardewerk. M.a.w. de Gladiolus is zoo veredeld, dat men haar in afgesneden toestand elke plaats kan toewijzen. Het was daarom een goede gedachte van de Neder landsche Gladiolusvereeniging om de Ko ningin bij haar terugkomst in het vaderland met bloemen van de Gladiolus te verwelko men. De Gladiolus in de bloemschikkïng. Op de tentoonstelling zal op niet te over treffen wijze gedemonsteerd worden hoe de Gladiolusbloem in de bloemschikkunst tot het edelste materiaal behoort. Geen bloem kan haar in dat opzicht overtreffen. Te meer niet, omdat de Gladiolus de onschat bare eigenschap bezit op water zeer lang goed te blijven en daarin den laatsten knop tot bloem te ontwikkelen. Daarom ook groeit de waardeering voor deze bloem bijzonder en leggen de kweekers er zich op toe door ver vroeging in de kassen reeds van Mei af bloe men te kunnen leveren. De bloemstengels worden steeds gaarne gekocht, want het is voor de dames zoo'n voldoening gevend werk. dit materiaal zelf in vazen te schik ken. Het best doet men dit zonder toevoe ging van ander groen, dan het blad van de Gladiolus. De Gladiolus in den tuin. In den tuin kan men de Gladiolus met succes planten in het boordbed en daarin kan men door groepjes van twaalf of meer een opvallend effect bereiken. Vooral zijn ze voor het boordbed geschikt, omdat men met Gladiolen er kleuren in brengen kan, welke bij diverse in den zomer bloeiende gewassen absoluut ontbreken. Maar ook op andere wijze zijn ze toe te passen b.v. als groep voor Coniferen. Hoe mooi doet die diepblauwe het dan voor die gele Conifeer of die oranjekleu rige voor die blauwspar. Zoo plant men ze ook tusschen laagblijvende heesters en wat heel aanbevelenswaardig is; in een losse groep,met Canna's. Wil men andere voorbeelden, ze zijn er (Dezer dagen zal te Parijs een internationaal congres van tand artsen worden gehouden). Tandartsen uit alle landen Gaan Pa rij swa arts naar 't congres, Nou, Parijs is nog zoo kwaad niet, Dat wordt zeker een succes. En daar zullen zij bespreken, Hoe in elk aanwezig land, Onze valsch-gebitbezorger Van den tand leeft in de hand. Hoe ze goud in eigen zakken Brengen, en in onzen mond, Tot we ons tenslotte voelen Als je reinsten morgenstond. Hoe ze ons bij voorkeur pijnloos, 't Beste voelen aan den tand, Dit bespreekt dit kiescollege, Der verstandskies van elk land. Die congressen zijn zeer nuttig, Elk vak heeft ze van die soort, Er wordt veel en wijs gesproken Dat attent wordt aangehoord Maar, wanneer 'k bij wat ik hoorde Op dit punt te rade ga, Vullen ze ook hun eigen kiezen Endan spoelen ze nog na. te kust en te keur en voor elk plan, dat men ontwerpt is een Gladiolus aan te wijzen, die er in past. Om echter in alle opzichten te slagen moet men zich terdege van de kleu ren en vormen op de hoogte stellen en waar gaat dit gemakkelijker dan op de tentoon stelling? Ontwerp daar uw plannen! DE TOCHT VAN DE ZEPPELIN. OP DEN TERUGWEG. FRIEDRICHSHAFEN, 29 Juli (V. D.) De leider van het draadlooze station van de luchtschepemverf „Speek', die op voorstel van Dr. Eckener met eenige heeren van de Duitsche Vereeniging voor Radio-experi menten tijdens den Pooltocht van het lucht schip het toezicht op den radiodienst op de werf heeft overgenomen, deelt mede, dat niet verwacht is dat na het passeeren van den 80sten breedtegraad (Poolgrens) contact met het luchtschip mogelijk zou zijn. Eenige hoop had men nog dat de verbinding in de nach telijke uren mogelijk zou zijn. In den afgeloopen nacht had de Graf Zep pelin draadloos contact met het stoomschip „Resolute" dat zich op weg bevindt van Reyk javik (IJsland) naar Spitsbergen. De laatste directe verbinding met het ra diostation Friedrichshafen had plaats in den nacht van Maandag op Dinsdag. De geluid sterkte was toen zeer goed te noemen. In den afgeloopen nacht kon zelfs het groote radio station Norddeich geen verbinding met de „Zepp" tot stand brengen. Telegrammen die in den loop van Maandag binnenkwamen, deelden mede dat het luchtschip zich boven het kustradiostation Vardoe bevond, dat' de berichten deels draadloos deels per kabel doorzond. Dat men uit het Poolgebied niets meer hoort op de korte golf van het lucht schip, komt door de bijzondere atmosferische toestanden, vooral omdat daar geen nacht doch een schemertoestand heerscht van voorbijgaanden aard, die het is bij herhaling geconstateerd, de draagwijdte van kortegolf- zendingen ongunstig beïnvloedt. De Zeppelin zet koers op Leningrad. HAMBURG. 29 Juli (V. D.l Volgens een latere mededeeling van de HamburgAmerika Lijn heeft de Graf Zeppelin van Nova Zem- bla koers gezet op Leningrad waar het van daag hoopt aan te komen De jongste berichten uit Duitschland. (2e blad, le pag.) Weer een geslaagde Oceaanvlucht. (le blad. le pag.) De Graf Zeppelin nadert weer het hart van Rusland. (le blad, le pag.) De groote Internationale Gladiolustentoon- stelling. (le blad, le pag.) Gemeenteraadsvergadering van Haarlem. (4e blad. le pag.) De eerste luchtvaartibeek in Twente. (2e blad, 2e pag.) Engelsch bankdisconto verhoogd. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: Een grootsch resultaat. (le blad. le pag.) Prof, Dr. R. Rcimnelts: De geneeskundige Hoogeschool in Batavia. (2e blad, le pag.) Voor de ForensenHet Forensendorp Zwa nenburg. (2e blad. 3e pag.) Henry A. Th. LesturgconDe Int. Koloriialc tentoonstelling. Wat kost de expositie? (2e blad, le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Een reis naar Amerika, Pittsburg (2e blad, 3e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) BANKDISCONTO IN ENGELAND VERHOOGD. LONDEN. 30 Juli (Reuter). De Bank of England heeft haar disconto van 3 1/2 op 4 1/2 pet. verhoogd. LICHTE AARDBEVING IN UMBRIE. ROME, 29 Juli (VI).) In Umbrie zijn in den loop van heden verscheidene aardschok ken waargenomen, die deels door onder- aardsch gerommel werden begeleid. Te Poggio di Otricoli, Narni en in Calvï zijn huizen beschadigd en ingestort. Gelukkiv schijnt de aardbeving geen slachtoffers t" hebben gcëischt. Volgens de tot dusverre o"i vangen berichten is slechts een persoon wond. HERNDON EN PANGBORN IN 5NGELAND GELAND. Pangborn (link») en Herndon. LONDEN, 29 Juli (V. D.) Het vliegtuig, dat door Pangborn en Herndon wordt bestuurd, heeft den Atlantischen Oceaan overgestoken en is te Loylegrove in het graafschap Pem broke geland. Dit plaatsje- ligt op ongeveer 8 K.M. ten Oosten van Cardigan. De machine is een Bellanca-eendekker, die den naam „Miss Veedol" draagt. Dinsdagmorgen zijn de vliegers van het vliegveld te New-York vertrokken. De vlie gers waren voornemens geweest een duur- vlucht van Amerika naar Moskou te onder nemen. Over de andere Oceaanvliegers, die naar Stamboel wilden vliegen is nog niets bekend. Zijt gij reeds abonné op het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad? Zoo neen, geef u dan nu op! Voor slechts 5 cent per week ont vangt gij een fraai uitgevoerd, rijk ge ïllustreerd tijdschrift en gij zijt boven dien gratis verzekerd tegen ongevallen (naast en benevens de soortgelijke verzekering die Haarlem's Dagblad reeds heeft). De uitkccringen, afgescheiden van die van Haarlem's Dagblad, bedragen: Levenslange ongeschiktheid 2000. Overlijden f600.Verlies van hand voet of oog f 400.Van duim of wijs vinger f 75.Van eiken anderen vin ger f30.Bij spoor- of tramongeval: Overlijden 1000.Invaliditeit f 3000.-. Abonneer u op het Geïllustreerd Zon dagsblad van Haarlem's Dagblad en profiteer van de dubbele gratis onge vallenverzekering. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1