CHIEF WHIP een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is VIRGINIA BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 HERINGA WUTHRICH HAARLEM EXIDE BATTERIJEN OOK REPARATIES (Adv. Ingez. Med.) HOE HET STAAT MET DE ZUIDERZEEWERKEN. DE WEG NAAR WIERINGEN. Aan het driemaandelijksch bericht betref fende de Zuiderzeewerken, is het volgende ontleend In het te maken dijksvak der Javaruggen, lang 4074 M., is thans de geheele keileemdam boven hoogwater gebracht, zoodat de Verdere werkzaamheden zonder van stroomsnelhe- den hinder te ondervinden, kunnen worden uitgevoerd. In de Blinde Geul is op de plaat de geheele keileemdam boven water gebracht en zijn de kraagstukken en steenglooiing over on geveer 2/3 deel van de te maken lengte aan gebracht evenals het zandlichaam. Thans is begonnen aan het dichten van de geul, welke nog pl.m. 650 M. breed is. De zuidelijke omringdijk van den bouw put van de schutsluizen werd doorgebaggerd, terwijl thans begonnen is met het op diepte brengen van de voorhaven tusschen de schut sluizen en de bruggen in den afsluitdijk. Men verwachtte, dat voor 15 Juli de schut sluizen in bedrijf gesteld konden worden, het geen met het oog op de optredende getij- stroomen in den vaarweg over den beteuge- lingsdam in de Middelgronden zeer ge- wenscht is. In twee belangrijke toegangswegen naar 'de Wieringermeer uit de richting Schagen Kolhorn en uit Wierïngerwaard, zijn voor de overbruggingen over het afwateringskanaal AartswoudOostpunt te Kolhorn en te Nieuwesluis vlotbruggen ontworpen met een doorvaartwijdte van 10 M. bij een breedte tusschen de leuningen van 6 M. en een totale lengte van het rij dek van 61 M. Thans zijn in de Wieringermeer werk zaam 19 baggermolens. De sluizen nrs. I en IV binnen de Wierin germeer werden geheel gereed voor de eerste maal opgeleverd. De sluis no. V bij de terp zal binnen korten tijd gei*eedkomen. Verschillende wegen in de Wieringermeer worden aangelegd. Al deze wegen worden met klinkers bestraat. Zoutgehalte-onderzoekingen. Het onderzoek betreffende de ontzilting 'der gronden, gelegen in de eerste en tweede afdeeling van de Wieringermeer, is thans in zooverre gereed, dat aan de hand van de cij fers, aangevende het zoutgehalte van het bo- demvocht in de bouwvoor, kan worden na gegaan waar in het najaar kan worden ge zaaid. Bestudeering van deze gegevens heeft tot de conclusie geleid, dat behalve een aantal zandige kavels in de. eerste afdeeling, nog slechts een klein deel van het langs den rand liggende kleigebied dat vorigen herfst is begreppeld, voor bezaaiing in aanmerking- komt. Volgens globale taxatie zal dezen herfst wel ten minste 1000 H.A. bezaaid kun nen worden. Het aantal tewerkgestelde arbeiders liep in April op van pl.m. 1900 tot 2230, om daar na wegens afvloeiing naar de land- en tuinbouwbedrijven in het oude land, terug te loopen tot 1719 eind Juni. Voor den bouw der arbeiderswoningen in 'de dorpskernen is opgericht een apart bureau, Met de leiding is belast de bouwkundige D. van Eek. De in 1924 aangelegde afsluitdijk door het Amsteldiep heeft een binnenberm brééd 30 M., waarop een 4 M. breede klinkerbehar- ding is aangebracht. Het drukke verkeer met motorrijtuigen van en naar Wieringen maakt het noodzakelijk dezen weg te ver- breeden, terwijl ten behoeve van het rijwiel- verkeer een fietspad wenschelijk is gewor den. Voor de nieuwe wegverharding is beton gekozen, behalve ter plaatse, waar het dijks- lichaam nog eenige zakking vertoont en waar een breedere klinkerbeharding zal worden aangebracht. Aangelegd zal dus worden een 6 M. breede betonweg over 1138 M. lengte, waar naast een 1.50 M. breed betonnen rij wielpad en een 6 M. breede klinkerweg over 1120 M. lengte, en een 1.50 M. breed rijwiel pad van porphierbetontegels. motorrijdster verongelukt. De verloskundige mej. a. Vahl die, gezeten op haar motorrijwiel Vrijdag de trambaan van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Castricum wilde passeeren, ge raakte onder de aankomende tram. Zwaar gewonid werd zij overgebracht naar het ■Stadsziekenhuis te Alkmaar, waar zij kort daarop is overleden. trein tegen een stootblok gereden. De Tel. meldt, dat de locaaltrein uit Baarn die te Utrecht arriveerde om kwart over elf Vrijdag bij het binnenrijden in het Buurt- station op een stootblok is gereden. Eén der inzittenden werd gewond nl. mevr. Van W. P. C. uit 's-Gravenhage, die een pols brak en een kneuzing aan haar handen bekwam. Zij werd door een auto van den G.G.D.naar de Rijksklinieken overgebracht. Het stoot blok werd zwaar beschadigd en de rails werden ontzet. personalia. Mej. H. F. Speller te Haarlem is te Am sterdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Mej. M. C. Teekman te Zandvoort ïs te Amsterdam geslaagd voor het examen fraaie handwerken. De heer J. N. Mazee te Haarlem slaagde te Utrecht voor het examen Fransch M.O. Mej. L. Niessen te Haarlem behaalde te 's-Gravenhage de akte N XI Nijverheids onderwijs. Mej. N. H. Luberg te Zandvoort en de hee- ren A, G. de Bie te Haarlem en A. J. Dem- mers te Beverwijk slaagden te Utrecht voor het examen Engelsche L. O. examens hoofdacte. Haarlem, 1 Augustus. Geëxamineerd 8 vr. candidaten, Geslaagd mej. E. A. A. Heere mans, Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. UITSLUITEND LANGE STREN GEN ZUIVERE TABAK Juist dit en de verdere uiterst zorgvuldige behan- deling der tabak garandeeren, dat Chief Whip een gelijkblijvenden smaak heeft en nooit op de tong kan branden of de keel kan prikkelen. Dus altijd 100% genot van het eerste tot het laatste trekje van Uw ARDATH iCONDOM NU LADY ASTOR IN RUS- LAND IS In 1926 had Lady Astor die thans met Shaw in de Sovjetunie vertoeft, in een rede gezegd, dat zij op zich nam de reiskosten te betalen van een communist, die den moed had met zijn gezin naar de Sovjetunie te verhuizen. Er werd, waarschijnlijk tegen haar verwach ting zoo'n moedige communist gevonden en Lady Astor voldeed aan har toezegging, aldus de N.R.C. Thans, nu zij in de sovjet-unie is, schrijft de vrouw van den communist, die in tusschen overleden is, haar in de Izwestija een open brief. Zij had haar graag te Peters burg zelf te woord gestaan, maar toen zij van het bezoek van Lady Astor hoorde, was alles klaar voor haar vacantie in het buitenland en zoo schrijft zij haar dan om haar te ver zekeren dat zij en haar dochters er uitstekend uitzien, dat de dood van haar man het gevolg geweest was van een ziekte, waarmee hij reeds in de Sovjetunie aangekomen was en dat zij slechts dankbaar kan zijn voor de hulp die zijn in haar moeilijke omstandigheden van met twee jonge kinderen achterblijvende weduwe heeft ondervonden. „Ieder en in het bijzonder de arbeider in de Sovjetunie weet, dat wij nog niet het doel bereikt hebben, waarnaar wij streven en op welks verwezen lijking wij ons best doen. Het gezond verstand toont ons, dat ons lot waardiger en betyr is, dan het deel van de miljoenen werkloozen in elk kapitalistisch land, met inbegrip van de Vereenigde Staten, waar Lady Astor geboren is en Engeland, het land waar zij thans woont". Lady Astor zal, volgens de brief schrijfster, zien, „dat de Russische arbeider tevreden is met het besef, dat hij de gemeen schap van de toekomst bouwt, die het model zal zijn van de arbeidersklasse van de heele wereld." nieuwe ontslagen bij philips. Naar men aan de Tijd meldt zijn bij de Philipsfabrieken te Eindhoven ook deze week weider talrijke ontslagen gevallen. JUBILEUM A. J. E. PAULEN. Heden, Zaterdag, was het 25 jaar geleden dat de heer A. J. E. Paulen in dienst trad van de Vereeniging „Ziekenzorg". De jubi laris is incasseerder en tevens werkzaam ten kantore bij de administratie. Thuis ontving de heer Paulen al vroeg tal van bloemstukken van collega's, familie en vrienden. Om half 12 hedenmorgen kwamen het dagelijksch bestuur van „Ziekenzorg" en de administrateur hem te zijnen huize com plimenteeren. Zij boden hem een lichtkroon aan. Om 2 uur zou de jubilaris op het kantoor door het personeel en de overige bestuursle den worden gelukgewenscht. Daarbij zou hij worden toegesproken door den voorzitter van „Ziekenzorg", den heer P. Bruin, den voor zitter der Personeelsvereeniging, den heer N. J. Sondorp en den administrateur, den heer C. Baay. 4 HONKBAL1 haarlem ii—d. e. c. ii De ingelaschte wedstrijd Haarlem II gaat Zondag niet door. D. E. C. zou gewon nen moeten geven, maar heeft gevraagd op een nader te bepalen Zaterdagmiddag te mogen spelen, hetgeen, door Haarlem goed gevonden is. WATERPOLO „HAARLEM" 2—H. V. G. B. 3 (2OX Haarlem 2 speelde gisteren voor de eerste klasse van den H. Z. B. tegen het derde zeven tal van H. V. G. B. Na eenig heen en weer zwemmen volgt de eerste aanval van Haarlem; het schot van Wiersma wordt echter gestopt. Haarlem komt weer terug.maar nu ligt Venniker bin nen 2 Meter waardoor hij het water moet verlaten. Het wordt nu een strijd tusschen de voorhoede van H. V. G. B. en de achter hoede van Haarlem. Rust komt met blanken stand. Na rust weet H. V. G. B. wederom niet van haar nu merieke meerderheid gebruik te maken. Haarlem onderneemt weer eenige gevaar lijke aanvallen, uit een daarvan doelpunt Wiersema onhoudbaar (1—0). H. V. G. B. gaat het nu eens probeeren, doch de goed gerichte schoten worden door Coster gestopt. Bij een schermutseling voor het H. V. G. B.-doel weet Wiersema voor de tweede maal te doelpunten, met welke uit slag het einde aanbreekt. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 1 Aug. Bevallen: 28 Juli: M. W. P. HeussnerSer- vaas d. 29 Juli: V. A. M. L. KorzeliusSimo- novics d. 30 Juli. A. KuikLamboo z. M. P. J. v. d. MolenHeijne z. E. J. VijlbriefNoll z. E. ScheffelaarVeraart d. H. C. de Vries Seeler z. 31 Juli: H. W. Paulettav. Hemert d. J. C. Huis in 't VeldSoetens d. A. H. K. EversJansen d. Overleden: 30 Juli: E. B. v. HeekHol, 64 j„ Westerhoutstraat. H. W„ 2 jaar, zoon van H. Plant jé, Allard Piersonstraat. BEVERWIJK Opgave van 24 tot en met 30 Juli. Ondertrouwd: H. Schipper en A. M. van Riesen. S. Tuijp en C. Noordman. Th. van Lieshout en M. R. W. van Asten. Getrouwd: J. M. Deegenaar en T. A. P. Kramer. J. Mulder en G. Bierman. Bevallen: M. SchikWetzel, z. C. Bret- houwerGerritsen, d. A. DibbetsRem, 2 zoons (wonende te Wormer), M. de Groot van Graven, levenl. d. Overleden: C. Vis, 52 jr., ongehuwd, (wo nende te Uitgeest)'. f;:. LISSE Geboren: Rutgerus Adrianus Jacobus zoon van L. A. v. d. Zon en van A. J. Nelis. Theo dora Johanna, dochter van A. v. d. Zwet en J. v. d. Berg; Helena Johanna, dochter van J. H. Slobbe en van J. de Vries: Anna Elisa beth, dochter van P. G. Vreeburg en M. A. C. Pouw. Ida, dochter van W. Vrijburg en E. M. Beugelsdijk. Overleden: Maria Elisabeth de Man, wed. van H. Potman, oud 87 jaren. Ondertrouwd: J. Geerling en Th. Goede- mans. C. P. v. Werkhoven en C. W. v. Zoen. de tramlijn schoten—heemstede. Ingaande 1 Augustus zal lijn 1 Schoten- Heemstede met twee diensten worden uitge breid. Een dienst blijft den geheelen dag loo pen, de andere dienst in de morgenuren. Een groote verbetering, vooral voor de forensen. armenraad. In de DonderdagmMdag ten Stadhulze on der voorzitterschap van mr. dr. W. P. Vis ge houden vergadering van den Armenraad zijn de rekening en verantwoording over 1930 en de begrooting voor 1932 vastgesteld. Mede- deeling werd gedaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die de door Iden Armenraad vastgestelde be grooting over 1930, waartegen door den Gemeenteraad van Haardem bezwaar was gemaakt, ongewijzigd hebben goedgekeprd. Ten opzichte van een vermoedelijk noodza kelijke overschrijding van de begrooting 1931 wordt thans overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Haarlem, welk over leg vermoedelijk tot een minnelijke oplos sing zal leiden. De vaststelling van het jaar verslag; werd uitgesteld, omdat nog niet van alle instellingen van weldadigheid de ver- eischte gegevens zijn ontvangen. Voor het overige werden slechts aangelegenheden van internen aard behandeld. botsing tusschen tram en wielrijdster. Vrijdagmiddag ongeveer kwart over vijf reed een jongedame per rijwiel op de Leid- schevaart, naast de tram, komende uit de richting Zandvoort. Even voor de Erama- brug wilde ze klaarblijkelijk links voorbij gaan, doch bemerkte te laat dat een tram komende van den Koninginneweg de brug was gepasseerd, met het gevolg dat zij werd aan gereden en haar rijwiel zwaar werd1 bescha digd. Wonder boven wonder kwam de wielrijdster met den schrik vrij. De bestuurder van de tram verdient hulde voor zijn flink optreden; door krachtig rem men heeft hij zeer zeker een menschenleven gered. Tevens willen wij in verband met dit onge val, dat nu nog goed is afgeloopen, nog maals ernstig waarschuwen, zich toch vooral goed te overtuigen bij het links passeeren van vóórgaande voertuigen of de weg inder daad volkomen vrij is en niet het minst ter plaatste van het ongeval en verder bij alle bruggen. FUSIE VAN N. O. G. EN B. N. O.? DE VERGADERING VAN HET N. O. G. HAAR WEL GUNSTIG GEZIND. De 85ste Algemeene vergadering van het N. O. G. gehouden te Teil, was den tweeden dag vrijwel geheel gewijd aan de behande ling van het fusievraagstuk en dat van het beginsel- en het werkprogram. Ten aanzien van het eerste punt hield de vader der fusie gedachte, afgevaardigde Rijfkogel uit Zwolle een uitvoerig betoog, waarin hij aantoonde, dat de openbare school ontzaglijk benadeeld wordt door den strijd tusschen het N. O. G. en den Bond van Nederlandsche Onderwij zers. De kwestie? Krimpen a. d. Lek noemt hij daar het bewijs voor. Hij verstaat onder com promis een wil tot samenwerking terwijl hij geen fusie wil, die niet blijvend is. Uit de manier van reageeren op de rede van den heer Rijfkogel, bleef de ernstige en oprechte wil om te komen tot fusie tot heil van het onderwijs. Het beginselprogram en het werkprogram werden nog uitvoerig besproken en daarna aangenomen. De hierna volgende moties, de eerste betreffende de gelijkstelling van ziekteverloven der onderwijzers met die van de Rijksambtenaren en de tweede, 'betreffen de de anciennitieitsactie werden met algemee ne stemmen aangenomen. De beschrijvings brief werd bijna geheel afgewerkt. bisschoppelijke benoeming. De Bisschop van Haarlem heeft naar St. Bavo meldt, benoemd tot directeur vai „Voor Eer en Deugd" te Haarlem R. D. E. Mathot. prof. dr. b. h. danser. Bij Bij K.B. is benoemd tot buitengewoon hcogleeraar in de faculteit der wis en natuur kunde van de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de plantensystema tiek dr. B. H. Danser, thans assistent. Di\ Danser is leeraar geweest aan de II. B. S. A te Haarlem. Hij is 24 Mei 1891 te Schiedam geboren. Van 1910 tot 1913 is hij te Rotterdam werkzaam geweest bij het lager onderwijs van 1919 tot 1925 was hij assistent van prof. Stomps te Amsterdam. Van 1920 tot 1925 was hij te Haarlem, van 1925 tot 1929 plantkundige in den Plantentuin te Buitenzorg, het laatste jaar assistent van prof. Schoute te Gronin gen. Bij zijn candidaats- en doctoraal examen, alsmede bij zijn promotie verwierf hij het praedicaat met lof. (Zie ook elders in dit nummer.) China, Toenemende activiteit der communisten. HONGKONG, 31 Juli, (Reuter). Gemeld wordt dat te Kanton en in de aangrenzende gebieden de activiteit der communisten sterk toeneemt. Onrustbarende verhalen bereiken voortdurend Hongkong, doch wegens de cen suur is het moeilijk ze op hun juistheid na te gaan. Den laatsten tijd zijn een betrekke lijk groot aantal Russische communisten aangekomen, die hun intrek in verschillende deelen van Kanton hebben genomen en huis aan huis pamfletten verspreiden. De politie grijpt niet in en de Chineesche „rooden" tre den veel driester op dan tot nog toe. Zij heb ben een bureau gevestigd in een der voor steden en dit voert openlijk propaganda. Ge neraal Galen, de militaire adviseur dei- Sovjets van de Chineesche legers in 1926 1927 en Michel Borodin, de bekende politieke adviseur der Sovjets en organisator van de propaganda, die in 19261927 bij de Kanton- neesche regeering was gedetacheerd, bevin den zich onder de communisten, die den laatsten tijd te Kanton zijn aangekomen. Hongarije. Verordening omtrent betalingsverkeer. De verordening omtrent het betalingsver keer der banken is verlengd tot 14 Augustus aldus het T-Tbl. Evenwel kan van 8 Augustus af verder 5 pet. van het tegoed, doch ten hoogste 1000 p. worden opgevraagd. Is reeds 10 pet. uitbetaald, dan kan niets meer van het tegoed worden opgevraagd. Betaling van verzekeringspremiën kan onbeperkt ge schieden. Uit overgeschreven tegoed mogen geen on beperkte bealingen geschieden. Ambtenaren in staats- en particulieren dienst en gepensionneerden moeten de huur over Augustus btealen, anderen kunnen be taling tot 12 Augustus opschorten. De Vereeniging van Graanhandelaren heeft besloten, dagelijks minimum-prijzen vast te stellen, wegens grootere prijsdaling van Hongaarsch graan op de buitenlandsche marken dan op de Hongaarsche markt. In de Kamer van Afgevaardigden heeft een lid der oppositie, de agrariër Farkas, het voorstel ingediend tot een onderzoek door buitenlandsche onpartijdige deskundigen naar den financieelen toestand van Honga rije. Amerika. 30.000 stakers in kleeding- industrie. Te New-York hebben 30.000 arbeiders int de kledingindustrie den arbeid neergelegd, aldus het Hbld. Deze staking, waarmede ver scheidene groote werkgevers sympathie heb ben, heeft twee doelen. Het eerste is, weer- stand te bieden aan de pogingen van som mige werkgevers om profijt trekkend van de heerschende crisis. Het tweede doel is weer stand te bieden aan de werkgevers, die mis dadigers in hun dienst nemen tegen de vak- vereenigingen. De werkgevei*s, die een z.g. „open shop" wenschen te houden, d.w.z. slechts met ongeorganiseerde arbeiders wen schen te werken, huren bendeleden als sta kingsbrekers, terwijl anderzijds „racketeers" het initiatief nemen om werkgevers met „open shope" te dwingen, hun een contract tegen exhorbitante voorwaarden te geven tot het beschermen van deze inrichtingen tegen de vakorganisaties. Deze gewoonten zijn zoo wel te New-York als te Chicago en elders in vele bedrijven doorgedrongen. In vele indus- trieën huren de vakbonden hunnerzijds op dezelfde wijze huurlingen ten gebruike te gen werkgevers of concurreerende vakver- eenigingen. DmtscMairad Vorstelijke geschenken aan Berlijn. Zooals men weet, heeft de rijke' Duïtsch- Amerikaan Rozenwald in Chicago de stad Berlijn een millioen dollar,, geschonken voor den bouw van een tandheelkundige kliniek voor kinderen van drie tot 16 jaar. Daarmede wordt in een groote behoefte voorzien. In de laatste decennia is steeds meer dè noodzakelijkheid gebleken de schooljeugd stelselmatig' het groote belang duidelijk te maken van een goede verzorging van het ge bit. Evenals in alle gemeenten zoo werd ook in Berlijn door schoolartsen op geregelde tij den een onderzoek van de tanden der scholie ren ingesteld, waarna dan een bepaalde be handeling werd voorgeschreven. Door oprichting van een groote gemeen telijke tandheelkundige kliniek, welke thans mogelijk is geworden, zullen op dit voor de volksgezondheid zoo belangrijke gebied nog veel grootere resultaten bereikbaar zijn dan tot dusver het geval was. De Duitsche bladen herinneren naar aan leiding van deze royale gift van den heer Rozenwald eraan, dat de stad Berlijn in de laatste dertig jaren groote schenkingen heeft ontvangen tot verbetering van sociale instel lingen. Het laatste geval was de schenking van vijf millioen voor een boschschool, welke de Duitsche Rus Repphan in Charlottenburg Berlijn in 1913 deed, aldus het Hbld. Tenge volge van den oorlog en de inflatie is dit be drag vrijwel geheel verdwenen, zoodat er van het plan om een boschschool voor gezonde knapen te bouwen, niets is gekomen. Enkele maanden geleden is de schenker van dit be drag in behoeftige omstandigheden overleden. Een andere schenking vóór den oorlog was die van dr. Freund, die de stad Berlijn een bedrag van 6.214.000 M. schonk om een tehuis voor arme kinderen op te richten. De Freund- stïchting bestaat, nog. doch slechts met een vermogen van 1.3 mill. M. In het geheel beheert de stad Berlijn thans 82 stichtingen, waarvan het vermogen voor den oorlog in totaal 49.9 millioen bedroeg, welk bedrag intusschen is geslonken tot 36^ millioen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2