DE BILT FERRY YLAND Hef woord is aan... AFWEZIG tot 14 AUG. a.s. F. OOSTERHOORN Zn. N.V. „Granito" G. Adrian Dr. Kersbergen Tandarts Van Doorn AFWEZIG. AUFGEBOT. Boekhouden HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 H. G. Wells: „Die wereld van het koningschap!" zei koning Egbert. „Binnenkort zal niemand er meer iets van begrijpen. Het zal een raadsel worden Als je een koning bent. Fir min, en je kijkt naar een regiment, scheidt het dadelijk uit met wat het dan ook moge uitvoeren, trekt groot tenue aan en presenteert het geweer. Als mijn doorluchtige ouders in een trein gingen zitten toerden de kolen in den tender I wit gemaakt. Dat was gebruik. Als kolen wit inplaats vam zwart waren geweest zouden de autoriteiten ze zioart hebben laten maken. Dat was de geest waarin wij behandeld wer den. De menschen liepen altijd met hun ge zichten naür ons toegekeerd Wij zagen nooit eens iets in profiel. Je kreeg den indruk van een wereld, die op allerdwaaste wijze heele- maal op jezelf was geconcentreerdMaar de geest van het koningschap zelf is iets heel moois, Fir min. Dcit voel ik diep. Ik weet niet wat ik ivel allemaal zou kunnen bereiken als ik maar geen koning ivas. ERNSTIG TE VERKEERSONGEVAL AMSTERDAM. EEN DOODE. AMSTERDAM, 1 Aug. <V.D.) Hedenmor gen ongeveer 6 uur heeft ten gevolge van den mist een ernstige aanrijding plaats ge had op den straatweg naar Duivendrecht. Op dat oogenblik reed een melkauto in de richting Amsterdam midden op den weg. In de richting Duivendrecht begaf zich een motorfiets met zijspan mpt 3 personen, die gingen visschen. De bestuurder van de mo torfiets. die rechts aan hield, zag plotseling den melkauto. Hij meende dat de ruimte tusschen de boomen en den wagen niet breed genoeg was om te passeeren en zette sterk naar links over. De bestuurder van den melkauto week op dat oogenblik naar links uit, waardoor de beide voertuigen op elkaar reden, de auto werd omvergeworpen en de drie personen werden van de motor fiets geslingerd. Het waren de heeren J. P. Nieland, G. P. J. Nieland en De Kruyver. De laatste, wonende op het Sumatraplein te Amsterdam, bleek ernstig gewond. Plij werd door een onbekend gebleven auto naar dr. Der Kinderen gebracht. Hier overleed hij na 3 kwartier. De beide anderen kwamen er goed af. Alleen de bestuurder van de motorfiets, J. P. Nieland, klaagde over pijn in zijn rech terbeen. Het lijk van <?en heer De Kruyver is op last van de Justitie naar het Binnen gasthuis vervoerd. De melk uit den auto ging grootendeels verloren. AMERIKAANSCH VOORSTEL! VOOR MILLIARDENLEENING. LONDEN, 1 Aug. (V.D.y De New Yprk- sche correspondent van de Daily News maakt melding van een vergadering van Amerikaansche bankiers, waarin het denk beeld zou zijn opgeworpen van een groote internationale leening voor de stabiliseering der wereldfinanciën, aan welke leening de regeeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk zouden moeten meedoen en die minstens eenige milliarden dollar zal moe ien beloopen. De leening zal moeten worden uitgeschreven onder toezicht van leidende personen uit de geldwereld, zooals Mellon, Schacht, Owen Young, Sir Josiah Stamp en anderen. Deze trustees zouden het recht hebben om aan de hulpbehoevende landen bedragen te leenen voor den duur van 10- 20 jaar. De Amerikaanssche bankiers zouden van meening zijn geweest dat een dergelijk plan inderdaad welkom zal wezen en in ieder geval nader uitgewerkt behoorde te jvofden. StEGEERIN G S VERTE GENWOORDIGERS Benoemd zijn tto vertegenwoordigers der regeering op het van 7 tot 10 September te Rome te houden internationaal congres voor bevolkingsvraagstukken mr. H W. Methorst, dir. van de statistiek, voorz. van het Ned. Na tionaal Comité der „Union Internationale pour l'étude scientifiue des problèmes de po pulation", en dr. G. P. Frets, secretaris-pen ningmeester van dat comité. De minister van Financiën, zal wegens uit- st-sdigheid gedurende Augustus geen audiën tie verleenen. STAATSBLADEN. Vrijdag is' afgekondigd het Staatsblad No. 297 Wet van 9 Juli, tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van het verlengen van goederensporen van K.M. 1.040 tot K.M. 1.790 van den spoorweg HaarlemUitgeest tusschen het station Haarlem en de Kleverlaan te Haarlem, met bijkomende werken. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. NACHTRUSTVERSTORING. Geachte Redactie, Hoewel ik helaas overtuigd betn- in deze te vechten tegen de bierkaai, kan ik toch niet nalaten op het volgende euvel te wijzen. Sedert ettelijke maanden worden de be woners van het Naaldenveld en zeker ook van het aangrenzende Aerdenhout en van den Boekenrode weg vergast op een oorver- doovend leven, veroorzaakt door het graven van een nieuw kanaal in de Waterleiding duinen. Men schikt zich natuurlijk iin het onvermijdelijke, hoewel het een groote be proeving is, dat in de mooiste lente en zomer maanden de weldadige stilte buiten wreed aardig verstoord wordt. De vraag rijst echter of men als inwoner van de Gemeente Bloemendaal absoluut machteloos staat tegenover de verstoring vain nachtrust veroorzaakt op last van een andere gemeente in casu Amsterdam. Overal is de hinderniswet van kracht, zijn er zelfs politieverordeningen tegen nachtrust verstoring, terwijl hier gezonden, zieken en zwakken nacht aan nacht ononderbroken worden vergast op een oorverdoovend leven, dat slapen bijna onmogelijk maakt. Staat men hier werkelijk machteloos te genover, en is het waar, wat beweerd wordt, dat dit nog wel 1 1/2 jaar kan duren? Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN NAALDENVELDER. Wij brachten deze klacht onder de aan dacht van het gemeentebestuur van Zand- voort. De sceretaris dier gemeente zond ons het volgende antwoord Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 28 dezer, heb ik de eer u mede te deelen, dat ook bij de Politie te Zandvoort destijds soortgelijke klachten zijn ingekomen. Zij heeft zich toen in verbinding gesteld met den aannemer, die zooveel mogelijk maatregelen ter geluiddemping heeft getrof fen. ■Het continu-bedrijf in kwestie kan echter niet des nachts worden stopgezet. De water voorziening te Amsterdam schijnt een snelle uitvoering te vorderen, zoodat ook hier het bijzondere belang voor het. algemeene moet wijken. Het geheele werk zou, voor zoover hier be kend, in drie jaar voltooid moeten zijn. ZANDVOORT UITVOERING JOODSCH KOOR Maandagavond 3 Augustus geeft het Am- sterdamsche Joodsche Koor een uitvoering in de concertzaal van „Groot Badhuis" on der leiding van den directeur S. H. Englan- der. Solist is de heer J. Rabbie Jr. Gegeven worden: psalmen, koorzang, volksliederen, Chassidische liederen. HET HAANTJE VAN DEN TOREN De spits van den toren der Ned. Herv. Kerk trok de geheele week sterk de aan dacht door het steigerwerk bovenaan en de lange in den wind slingerende touwen. Het kruis is nu op zijn plaats gebracht, de haan volgt spoedig. Om den hevigen wind worden deze werkzaamheden eenigen tijd uitgesteld. hf Cor Blekemolen won Vrijdagavond het Nede rlandsch kampioen schap wielrennen ach ter groote motor en,ove rlOO K.M. en vestigde een nieuw baanrecord. De voorzitter van de N .W. U. Jhr. v. d. Qerch v. Heemstede wcnschte den winnaar geluk. meldt: Hoogste barometerstand 762.8 m.M. te Wisby. Laagste barometerstand 752.3 m.M. te Akm-eyri. lWaarnemingen verricht in den morgen van Zaterdag 1 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. en voorspelt: meest zwakken wind uit Oostelijke richting. Licht tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer. Barometer Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave FA. KELP, Opticien Groote Houtstraat 137 Thermometer HAARLEM, 1 Augustus 1931 Hoogste gisteren 71 F. Laagste heden nacht 60 F. Hoogste heden tot 10 uur 70 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Geheel overtrokken BRILMONTUUR f 1.65 ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS BLOEMENDAAL RIJWIELVERKEER IN DE BILDERDIJKLAAN. Ged Staten van Noord-Holland hebben goedgévonden in te trekken hun besluit van 7 Augustus 1929, voor zoover betreft het ver bod tot het berijden van de Bilderdijklaan uit de richting van de Westerlaan met rijwielen. SANTPOORT „SANTPOORT RINGRIJDEN" Bovengenoemde vereeniging organiseert op Woensdag 26 Augustus a.s. haar jaarlijk- sche ringrijderij. Evenals vorige jai-en wor den wederom fraaie prijzen uitgeloofd. CONCERT. De Vereeeniging van Bewoners van de Buurt schap Driehuis biedt haar leden Dinsdag a.s. in de theeschenkerij ..Huis te Velsen" een con cert aan. De vereeniging „Soli Deo Gloria'-' ver leent haar medewerking. H ILL EGO M RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad op Vrijdagavond; zonder kennisgeving zijn afwezig de heeren Selhorst en Loerakker. Tot toelating der nieuwbenoemde raadsle den wordt besloten. De bgrooting van den schoolartsendienst voor 1932 wordt met algem. stemmen goed gekeurd. Tot onderwijzer aan de O L. school wordt met algemeene stemmen benoemd de heer H. A. Bulten te Edam. Voor het onderzoek der jaarrekeningen van het Openbaar Slachthuis, en de Bad- en Zweminrichting wordt het Centraal Bureau voor Verificatie, enz. te Den Haag aangewe zen tegen een jaarlijksche vergoeding van hoogstens f 60. Wijziging Politïe-verordening. Wethouder Klaver hoopt op een soepele toepassing. Het eerste gedeelte wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het tweede gedeelte, de woonschepenkwes tie, brengt discussie. De Burgemeester deelt mede dat de toestand aan de Vossevaart on houdbaar is, het aantal klachten is legio, ook van rustige burgers. Van de bewoners der Oosteindervaart is een verzoek ingekomen om hen te verschoo- nen van woonschepen. Bedoeld wordt voor- loopig de Vossevaart alleen te gebruiken voor de nu hier zijnde schepen: te beginnen 50 Meter van den kop der Ringvaart over een afstand van pl.m. 200 Meter. De schepen dei- rustigste bewoners zullen het dichtst bij het dorp komen te liggen, die der recalcitrante het dichtst bij de Ringvaart. De heer de Wreede wijst op het ingekomen verzoek inzake de Oosteindervaart; dit adres is door verschillende firma's onderteekend. Deze vaart is een doorvaart die zeer veel ge bruikt wordt. Hij stelt voor in de allereerste plaats de Weerlanervaart aan te wijzen. De heer Fijma wijst er op dat de bewoners geen huizen kunnen bekomen en dringt aan op woningbouw. Wethouder Klaver merkt op dat voor het geen die menschen kunnen verwonen, f 2 tot f 2,50 geen huizen kunnen worden gebouwd, waarop de heer Fijma repliceert met te zeg gen dat dan de overheid maar moet bijpas sen. De burgemeester merkt op dat hier in de gemeente een uitgebreide handel wordt ge dreven in woonschepen. Spr. vreest voor uit breiding van het aantal. Van wagens heeft de gemeente bijna geen last. De woonsche pen verkeeren in veel gunstiger conditie dicht bij de kom der gemeente en vormen een buitengewonen last voor de aanwonenden. Bedoeld wordt de aanwezige schepen nu als voorgesteld ligplaats te doen nemen en deze ruimte niet uit te breiden, doch meer woonschepen uit de gemeente te weren. Krijgt men nu last met een bewoner dan wordt hij verwijderd naar een meer afgele gen plaats. B, en W. nemen het voorstel-de Wreede inzake de Weerlanervaart over. Met den heer Fijma tegen wordt het voor stel aangenomen. Het voorstel van B. en W. inzake verlaging vergunningsrecht wordt met algemeene stem men aangenomen. Garantie Woningbouw. Aan de orde komt het voorstel betreffende garantie woningbouw. De huurprijzen zullen bedragen f 5 tot f 5.75 erwijl de bouwers yer- zceken zoo de raad niet voor het geheele complex garant wil blijven, dan voor zooveel woningen als de raad wenscht. Het te bebou wen punt is zeer gunstig gelegen in aanslui ting met de kom der gemeente. De heer Vermeer zal tegenstemmen, de stukken hebben hem te laat bereikt en hij is niet ingewerkt. Wethouder Klaver is tegenstander, deze bouw is niet in belang der gemeentenaren; die is te duur- voo rde arbeiders. Er zijn drie bouwers in de gemeente die zonder gemeen te-garantie willen bouwen. In gelijken geest spreken de heeren Jansen en de Wreede. De burgemeester merkt op dat een derge lijke enquête reeds drie jaren geleden is ge houden. Het aantal dubbel bewoonde wonin gen bedraagt meer dan 100. De heer Meskers stelt voor garant te blij ven voor 24 woningen hetgeen niet wordt ondersteund. De heer Van der Schoo stelt voor 36 wo ningen. dit is dan een straat, hetgeen wordt ondersteund door den heer Paase. die even eens het voorstel van den heer Fijma steunt voor alle woningen, met behoud van den huurprijs. Het voorstel-Fijma wordt venvorpen met de heeren Fijma en Paase voor. Het voorstel-van der Schoot wordt aange nomen met als tegenstemmers de heeren Kla ver, van Houten en de Vreugd. Het verzoek om eervol ontslag van mej. Hunemans als onderwijzeres aan de O. L. school wordt verleend, terwijl de ambtswo ning van den heer Engel wordt verhuurd aan den heer W. v. d. Wal. Het verzoek van den heer Paase om de fracties bij elkaar te plaatsen zal in den nieuwen raad worden behandeld. De Hyacinthenlaan met brug wordt in eigendom overgenomen van de N.V. Gebr. Segers te Lisse. De heeren Fijma en Paase hebben een 5- tal vragen tot B. en W. gericht inzake maat regelen tegen de nog heerschende werkloos heid. Zij wenschen een steunregeling even tueel via de vakvereeniging en niet via het Burgerlijk Armbestuur. Daar dit een zeer principieele zaak is kun nen B. en W. niet direct hierop ingaan doch wordt een onderzoek toegezegd om in den ergsten nood eventueel te kunnen ingrijpen. Rondvraag. Bij de rondvraag verzoekt _de heer Paase in lichtingen over het overtreden der maximum snelheid. Er wordt soepel opgetreden en eerst bij 50 K.M. proces-verbaal opgemaakt; dit is toch al te soepel, daar de voorgeschreven snelheid 25 K.M. is. Er wordt geantwoord dat met de tegenwoordige techniek der auto's niet precies de bepaling vol te houden is. Helpt dit soepele optreden niet. dan zal kras ser worden opgetreden. Er wordt overwogen in samenwerking met Lisse en Sassenheim tot het instellen van een wegenpolitie over te gaan. De heer van Houten klaagt over de on rechtvaardige heffing der beerputtenbelas- ting in zeer vele gevallen. Onderzoek wordt toegezegd. De heer Fijma klaagt dat door Openbare Werken arbeiders worden aangenomen te gen een loon van f 24 dus beneden het- con tractloon, hetgeen zal onderzocht zal wor den. De heer Jansen doet, ondersteund dooi den heer Vermeer, een voorstl tot plaatsing van een handwijzer bij het station. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De burgemeester, richt nu het woord tot den heer de Vreugd. Met groot leedwezen heeft hij vernomen van zijn besluit om af te treden om gezondheidsredenen en zijn leef tijd. De heer de Vreugd was geen groot spre ker in den geest van veel. maar zijn korte inslaande opmerkingen hebben meermalen het College tot een ander inzicht gebracht. Hij heeft steeds met de grootste liefde de ge meentebelangen behartigd en was steeds aan wezig. Namens de raadsleden spreekt, de heer Fijma een hartelijk afscheidswoord terwijl de gemeente-secretaris namens de ambtena ren den scheidenden wethouder dank brengt voor zijn welwillende en loyale medewerking. De heer dc Vreugd dankt voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Vervolgens sprak de burgemeester woorden van dank en waardeering tot de raadsleden die niet meer in den nieuwen raad terug ko men. De heer van Houten dankte voor deze vrien delijke woorden en hoopt dat de burgemees ter met den nieuwen raad even prettig zal kunnen arbeiden tot. heil der gemeente. Hierna geheime zitting. Na heropening werd medegedeeld dat be sloten is tot het aankoopen van het terrein ten oosten van de Nieuwe Haven (het voet balterrein van .Hillincn") van den heer S. J. Witteman voor f 14500. DE WINKELIERS VEREENIGING. De Hillegomsche Winkoliersvereeniging hield Vrijdagavond een slotvergadering in Café Flora, die slechts matig bezocht was. De voorzitter, de heer A. Koppers deed eenige mededeelingen. De reclame-campagne is goed geslaagd en heeft ten volle beant woord aan de verwachting. Gedurende de campagne is er meer dan f 100.000 door den aangesloten winkeliers verkocht; dus een mooi succes. Uit het verslag vaan deh penningmeester blijkt dat er een batig saldo is van f 163,79 welk bedrag beschikbaar wordt gesteld voor de lighal der Hillegomsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Er is nog een aantal onafgehaalde prijzen die eveneens aan genoemde vereeniging wor den afgestaan om nog eens bij een verloting dienst te doen. Na onderzoek der pesoheiden wordt de pen ningmeester gedechargeerd. Na discussie wordt besloten te overwegen gedurende de aanstaande volksfeesten een étalage-wedstrijd te organiseeren met pu blieks prijzen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Aanwezig cn te bevragen aan het. bureau van politie op werkdagen van des namid dags 7 tot 8 uur, de volgende gevonden die ren en voorwerpen. Een sleutelring met vier sleuteltjes, een pakje brood met- een pakriem; een ceintuur; een belastingnierk in étui; een wit kraagje, een ceintuur; twee bloembollenmandcn; twee autobanden met velg; een zweep; een kam in étui. j Aanwezig en te bevragen aan de onder staande adressen de daarachter vermelde voorwerpen: C. I. Weyers. Leidschestraat 100, een grijze kruik; L. van Roodcn. Haven 70. een hor loge met ketting; H. van Bourgondiën, Molen straat 31, een zilveren kettinkje; C. I-Iindc- riks. Sportveldweg 20. Haarlemmermeer, een herdershond; L. van Roode. Haven 70. een. kist zonder deksel; A. Imanse, Hofstraat 23, een kinderportemonnaie met inhoud: A. v. de. Jagt, Haven 18. een damesarmbandhor loge met armband; Berkhout, Brouwerslaan 3, een bruin dekzeil; A. Broekhof, Looster- weg 130, een kindermutsje (rose). DE WETHOUDERSBENOEMINGEN Naar wij vernemen is door de nieuwe R.K. raadsfractie een vergadering gehouden ten einde de verkiezing der wethouders te be spreken. Resultaat- hebben deze ebsprekingen niet gehad. PERSONALIA. Voor het gemeentelijk diploma A (ge oefend zwemster) slaagden Vrijdag de dames W. J. de Vreugd. J. Rood, J. Vcrmey, A. Schilpzand. D. Assendelfl. B. Schipper, C. v. d. Loo. A. Gocmans, C. Klinkenberg cn L. C. van Til. Voor het diploma B (zeer geoefend zwem ster) de dames T. M. Duinhoven en M. C. v. d. Berg. RIJWIELDIEFSTAL Nadat het. hier langen tijd zeer rustig is geweest is Donderdagavond weder een hee renrijwiel ontvreemd, dat onbeheerd voor een woning aan de Leidschestraat stond. Men zij dus op zijn hoede. Den 15den Augustus hopen onze geliefde Ouders Hendrikus van der Voort en Johanna Baltus den dag te herdenken dat zij vóór 25 jaar in den echt zijn verbonden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wcnsch van hun dankbare kinderen GRETHA JAN RIEKIE Haarlem, Morinnesteeg 21 Getrouwd: Dr. A. M. P. A. SCTTELTEMA Weduwnaar van G. M, Joustra en ANNETTE JOUSTRA die, mede namens wederzijdschc familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Haarlem, l Augustus 1031 Stolbergstraat 14. Hiermede vervullen wij den treurlgon plicht U het plotseling overlijden mede to deelen van onzen Innig geliefden Echtgenoot, Va der en Broer, den Heer Maarten Behrens echtgenoot van Jacoba v. Bccincn .in den ouderdom van 51 jaar. Uit aller naam: Wed. J. BEHRENS— v. BEEMEN Wijk aan Duin, 31 Juli '31 .Corn. Matcrsweg S. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag .4 Augustus a.s. op de Al gemeene Begraafplaats te Wijk aan Duin, Vertrek .van 't sterfhuis 11 u. v.rn. Eerste Heems'.eedsche Begrafenisonderneming HEEMSTEDE, Telef. 28090, RAADHUISSTRAAT 6 Gevestigd sedert 1891 Ook onze meest eenvoudige begrafenis zal nog ieder voldoen, wat betreft wijze van uitvoering, billijkheid in prijs en bekwame met zorg uitgevoerde leiding. Begrafenissen. Crematie. Transporten. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij hot overlijden van onzen boston Man, Vader, Behuwd- en Grootvader JIE N' DRIOUS JOH A N N ES ROSENHART betuigen wij onzen hartelijken dank, TTIt aller naam: Wed. P. S. ROSENIIART Rustenburgerlaan 7 5 g. Haarlem, 1 Aug. 1931 Garderobe verzorgen, Keeren 4^ Repareer cn Stoppage van Uw Kleedlng. Inllchöngen tn onze wtnkelsr Complete slaapkamer f 395 li is ju n kapok spiegelkast, kaptafel, en staaldraad matrassen. Myer'» woninginr. van 1887 KIN DERH U1SVEJST 19 N. Boerkoel, Aelbertshergstr. 80 Telefoon M028 AANRECHTBLADEN met goot steen met leveren cn aan zeilen van wandtcgels GRANITO-VLOERF.N HOUTGRANIETVLOEREN BETON WERKEN heeft de prakt ijk lll '.RVAT. HERVAT a.s. MAAN DAG DE PRAKTIJK .1 Voor spoedgevallen opbollen tel, 10443 na zes uur "a avonds P. BLANKEVOORT tandarts tot nadere aankondiging AFWEZIG Spoedgevallen tandarts Pclrioi tot 15 Aug. Mej. Mok. Die Ehe wollen m Kei nandei* cjngehen: Ie. Der Schmiod KURT KON* RAD ORDROWSKI; 2c. Die Hausanycsteilte GER-i TRUD ELISABETH FIGA.J, bolde wohnhaft in Marl, Kreia Recklinghausen. Marl, den 24 Juli '1931 DER STANDESBEAMTEJ Voorj.l'rakt.Ex. so geslaagden H. .JONKERS, J,ccr. M.O. 7 lllppordnutraat, Haarlem Telefoon RMUfS

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 3