LBoncfio 's DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BUITENLAND. Frankrijk. A.DRI ESSEN Jie» blzonderc vuUiarjeri,* BINNENLAND PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f 165 HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Alles ziet er weer zonniger uit. De optimisten zullen gelijk krijgen. Disconto verhoogd. Volgende week herstel van normaal betalings-verkeer. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Met imgaxrg van heden is het disconto van de Duitsdhe Rijksbank van 1015 pet. ver hoogd. De beleeniingsrente werd van 1520 pot. verhoogd. Dat de Rijksbank met het oog op de eischen voortspruitende uit de a.s. hervatting van het volledige betalingsverkeer, tot een dus danige sterke discontoverhooging is overge gaan, geschiedt in het vertrouwen dat de overgang er door zal worden vergemakkelijkt opdat daarna des te spoediger tot dragelij ker rentetarieven teruggekeerd kan wor den. Wat de hervatting van het betalingsverkeer ibetreft, kan nog vermeld worden, dat het girover keer tuschen de geldinstellingen van a.s. Maandag af in vollen omvang zou wor den toegelaten, terwijl de uitbetalingen in baar bij de banken zekere beperkingen zou den ondergaan. Men neemt evenwel aan dat in het midden der volgende week ook de uit betalingen in baar weer vrij zullen kunnen plaats hebben. Voor de spaarbanken zullen de beperkingen bij de uitbetaling wel is waar worden verminderd, doch voorloopig nog in zekere mate blijven bestaan. Uit alles blijkt dat 'men al flink gevorderd is op den weg naar herstel. Gisteren immers meldden wij al, dat het zoogenaamde „Still- halte-concern" tot stand is gekomen, nadat de moeilijkheden, vooral met Nederland en Zwitserland, waren overwonnen. Hierdoor moet dus vermeden worden, dat nog meer geld wegvloeit, uit een land dat zwaar lijdt onder de gevolgen van de cri sis. Danat- én Dresdener Bank worden door het Rijk uit den modder getrokken; noodVeror- dingen en garanties van Rijkswege hebben de hulp, die niet zal nalaten grooten indruk te maken op het publiek, mogelijk gemaakt. De laatste hand aan het herstel van' het Vertrouwen, wordt de volgende week gelegd, als men tot normale verhoudingen in het betalingsverkeer teruggekeerd zal zijn. Het optimisme dat voortdurend uit onze Overzichten van den toestand in Duitschland sprak, is voorloopig nog niet beschaamd ge worden het ziet er wel naar uit dat het de volgende week nog steviger gegrondvest zal Worden. Eén en ander zonder twijfel ook door de aanwezigheid van de vreemde adviseurs in Berlijn. Vooral de invloed van de Amerikaan Sprague schijnt groot en goed te zijn. Het is nu maar te hopen, dat de afbrekers Van den staat, de sloopers, de vernielers: de nationaal-socialisten en de Duitsoh-nationa- len die op het oogenblik de allerzonderlingste paradox van de verbroedering met de com munisten vertoonen (ten atnzien van de volksstemming in Pruisen) geen successen Zullen boeken. De Duitsche regeering ver dient rust. Zij heeft prachtig gewerkt in een moeilijken tijd. Eén ding is zeker: zoo- 'dra het iets beter gaat, zoodra het volk (dat zich zoo voorbeeldig heeft gedragen irt den crisistijd) merkt dat de groote gevaren ge- Weken zijn, wendt het zich af van de spreek gestoelten der misleiders en leent het weer gewilliger oor aan zijn oude voorgangers 'die langs de wegen der redelijke geleidelijk heid naar Duitschland's herstel optrekken. L. A. BuitscManicl, De Danatbank opent weer haar loketten. BERLIJN, 31 Juli (V. D.) Officieel wordt medegedeeld: De Darmstadter und Nationalbank zal bij het herstel van het aigemeene betalingsver keer haar loketten weer openen en onbe perkt voldoen aan alle aanvragen om beta ling. Door een overeenkomst met de Indu strie is bereikt, dat deze de door de bank in haar nastaande kringen opgenomen aan- deelen die ter beschikking worden gesteld te gen een nominale waarde van 35 millioen Rijksmark en tegen een koers van 125 pet, overneemt Daardoor krijgt de bank de be schikking over nieuwe middelen ten bedrage van ruim 43 millioen Rijksmark. De garantie van het Rijk voor de oude en nieuwe vorde- 'deringen van crediteuren blijft bestaan en zal worden uitgebreid tot alle wissel- en Waarborgverplichtingen van de bank. Het onderzoek naar de positie van de bank heeft uitgewezen, dat de noodzakelijk gewor den afschrijvingen door de open en stille reserves ten volle worden gedekt. Verder is voor later een uitbreiding van de kapitaal- basis der bank in voorbereiding. Hieraan zal uitvoering worden gegeven zoo dra de eco nomische verhoudingen beter te beoordeelen zijn.Door de besprekingen met de Rijksre- geering en de Rijksbank is de zekerheid tot stand gekomen, dat de Danatbank kon vol doen aan alle eischen, die haar door de vol ledige hervatting van het betalingsverkeer kunnen worden gesteld. Deelneming van het Rijk aan de Dresdner Bank. BERLIJN, 31 Juli (V. D.) Reeds sinds eenige dagen worden onderhandelingen ge voerd tusschen het Rijk en de Dresdner Bank met het doel de kapitaalkracht der Dresdner Bank aanmerkelijk te versterken. Het is noodzakelijk gebleken, omdat geheel onge gronde geruchten betreffende een bijzondere illiquiditeit van de Dresdner Bank, welke sinds enkele weken in geheel Duitschland de ronde deden, het gevaar voor een bovenma tige geldopvraging bij de Bank na de hervat ting van het vi'ije betalingsverkeer hadden doen rijzen. De Duitsche handels Dienst verneemt dat de onderhandelingen hieromtrent in feite be eindigd zijn. Het ligt in het voornemen her kapitaal der Dresdner Bank met 300 millioen Rijksmark te verhoogen door de uitgifte van 300 millioen R.M. aan preferente aandeelen welke door het Rijk zouden worden over genomen. De afzonderlijke modaliteiten der aandeelenuitgifte zijn nog niet vastgesteld, doch van andere zijde wordt beweerd dat op de nieuwe aandeelen om te beginnen slechts 25 pet. zal worden gestort. De status der Dresdner Bank wordt door deze transactie buitengewoon versterkt. Vertrouwen in Dr. Luther. BERLIJN, 31 Juli (V. D.) De Rijksbank publiceert d.d. heden: In het gebouw van de Rijksbank heeft on der voorzitterschap van den Rijksbank president, Dr. Luther, een gemeenschappe lijke zitting plaats gehad van den Algemee- nen Raad van de Rijksbank en het Rijks bankdirectorium. In deze zitting werden zeer belangrijke besluiten genomen nopens het volledige herstel van het betalingsverkeer. De leden van den Algemeenen Raad maak ten van de gelegenheid gebruik om hun volle vertrouwen uit te spreken in den pre sident en het geheele directorium voor de leiding van de Bank en de valutapolitiek en hun erkenning voor de zakelijke leiding en de zware met verantwoordelijkheid gevoerde werkzaamheid van de Rijksbank. O oh Volkspartij voor ontbin ding van den Landdag BERLIJN, 31 Juli (W.B.) Het partij bestuur der Duitsche Volkspartij hield he den in den Rijksdag een bijeenkomst, waar- aa nook de rijksminister van buitenlandsche .zaken, dr. Curtius, deelnam. Na een verslag van den partijleider Dingeldey over den po- litieken toestand werd besloten een oproep te publiceeren. In dezen oproep „aan onze vrienden" ge richt, wordt er aan herinnerd dat op 9 Aug. a.s. in Pruisen de Volksentscheid over de quaestie van de ontbinding van den Land dag plaats vindt. De Duitsche Volkspartij, zoo wordt dan verder gezegd, die bijna ze ven jaar lang tegen de politiek der heer- schende partij-groepeering in den Pruisi- schen Landdag gestreden heeft en daarom van den aanvang af ingestemd heeft met het Volksbegehren, verwacht van haar aan hangers, dat zij uiting geven aan hun ver zet tegen de tot dusver gevolgde coalitie politiek door te stemmen voor de ontbinding van den Landdag. Wij komen op, zoo eindigt de oproep, voor een zoo zakelijk mogelijk en krachtig gere geerd Pruisen, dat een hechte steun voor een nationale politiek in het Rijk moet zijn. Briand ernstig ziek. De ziekte van den heer Briand, aldus het Hbld., blijkt veel ernstiger dan de eerste berichten deden vermoeden. Het raadplegen van dr. Vaquez, specialist op het gebied van hartziekten, wijst er op, dat de hartfunctie van den minister te wenscéen overlaat. Hem is daarom een zeer streng regime en een rust voor ohbepaalden tijd op zijn buiten te Cocherei voorgeschreven, waarheen hij hedenochtend vervoerd is. Eerst over eenigen tijd zal waarschijnlijk te beoordeelen zijn of deze ziekte den heer INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel. II I I I I I I I 1 I Briand zal noodzaken.zijn functie van leider van de Fransche buitenlandsche politiek neer te leggen, hetgeen zeker in hooge mate te betreuren zou zijn. Zijn toestand niet onrust barend. PARIJS, 31 Juli. (Havas) In bevoegde kringen wordt het bericht tegengesproken volgens hetwelk de toestand van Briand on rustbarend zou zijn. De minister lijdt- echter aan eenige vermoeienis, ten gevolge van den arbeid, welke de Parijsche en Londensche conferenties met zich brachten. Daarom ver trok hij naar zijn buitenverblijf te Cocherei, waar hij eenige dagen rust zal nemen. Oostenrijk. Het congres der socialisten. WEENEN, 31 Juli D.) In de zitting van heden van het Congres 'der Socialistische Arbeiders is het bij de begroeting der Rus sen tot een incident gekomen. Een commu niste wierp roode pamfletten de zaal in, waarin geprotesteerd werd tegen de vijandige houding tegenover Sovjet-Rusland van het congres, zoomede tegen het verbod van com munistisch vergaderingen door de Weensche politie. Vervolgens kwam aan het woord Leon Blum, die de crisis in Duitschland besprak. De Duitsche crisis, aldus Blum, beteekent iets verontrustends. De industrie wordt gedwon gen rekening te houden met de hulp van het geldkapitaal. Uitvoerig memoreerde spreker de kracht van de Creditanstalt en die van de Danatbank, waaruit spreker concludeerde dat Duitschland door het buitenland moet worden geholpen Deze hulp is niet alleen noodzakelijk geworden, doch zelfs absoluut dringend noodzakelijk. Spr. eindigde met te zeggen dat de toestand in Duitschland thans zoo is, dat wanneer Bruening valt niet Wels of eventueel een ander socialist hem zal op volgen, doch dat men dan als alternatief krijgt Hitler of Hugenberg. Na Blum was het woord aan Breitscheid, die verklaarde dat de Duitsche sociaal-demo cratie zich niet" vereenzelvigt met de politiek van Bruening, doch slechts wil verhinderen dat het fascisme naar de macht grijpt. Daar om is noodig dat offers worden gebracht. Evenwel aldus Breitscheid, moet gedacht wor den aan de toekomst der arbeidersklasse. Een herziening der vredesverdragen moet verkregen worden niet langs den weg van ge weld, doch door minnelijke schikking. Lathan (Labour Partij) verklaarde dat zijn partij solidair is met de Duitsche Sociaal- Democraten. Huysmans (België) wees op de overeen stemming tusschen de Fransche en Duitsche vertegenwoordigers. Lee (Vereenigde Staten) besprak de stem ming in Amerika. De Sociaal Democratische Partij in Amerika wil alles doen om mede te werken aan de oplossing der groote politieke problemen. Tomasek (Tsjecho-Slowakije) besprak het revisievraagstuk. Ten slotte lichtte Maxton (I. L. P.) de door zijn partij ingediende motie toe. Emgelaimd, Het rapport der bezuinigings- cornrnissie. LONDEN, 31 Juli (N.T.A.) Het rapport der Nationale Bezuinigingscommissie zal, naar MacDonald heden in het Lagerhuis mededeelde, naar een door de regeering inge stelde „Commissie van vijf" ter bestudeering worden verwezen. De commissie bestaat uit Mac Donald, Henderson, Snoyden, Thomas den minister van de Dominions, en Graham, den minister van handel. De belangrijkste voorgesteled bezuinigings maatregelen zijn de verlaging van de werk loosheids uitkeeringen met 20 pet. en de ver hooging der wekelijksche bijdragen met 10 pence. Eveneens zullen de traktementen der onderwijzers met 20 worden verlaagd die der politiebeambten met 12 1/2 pet. De soldij van het leger zal op de schaal van het jaar 1925 worden vastgesteld. Ook wordt voorggesteld de pensioenen der officie ren te verminderen. Een ander gewichtig punt is het streven naar een vermindering van de kosten voor de vloot, zonder naar het, rap port zegt, de veiligheid des land in gevaar te brengen. Bovendien worden nog een reeks van kleinere besparingen aanbevolen. De beide Arbeidersleden der commissie heb ben in een minderheidsrapport tegen ver scheidene punten verzet aangeteekend. Reuter meldt nog dat de aanbevolen ver laging van de loonen en pensioenen van leger en vloot 2.690.000 pd. St., die van het onder wijs 13.600.000 pd. st. zou bedragen. Wat- be treft de burgerlijke diensten acht de com missie zich niet gerechtvaardigd eenige sa larisverlaging aan te bevelen, wegens de pro gressieve reductie, die reeds overeenkomstig de vermindering van de kosten van het levens onderhoud heeft plaats gehad. De aigemeene bezuiniging door de com missie voorgesteld, zou neerkomen op een be drag van 96.5 millioen pond. EEN WINKELIER TE EINDHOVEN VERMIST. Te Eindhoven wordt Sinds Maandagavond de 24-jarige winkelier M. v. L. vermist. Het laatst is hij 's avonds gezien in een café te Strijp, vanwaar hij met groenten naar huis zou gaan. Hij is echter thuis niet- aangekomen Donderdag werd, volgens de Msb. de stad in opschudding gebracht door het gerucht, dat v. d. L. zou vermoord zijn, doch het uitge breide politie-onderzoek heeft nog geen enkel spoor van den vermiste, die als oppassend bekend staat, opgeleverd. Wel is in de bos- schen een jas gevonden, maar deze behoorde niet aan v. d. L. KONINGIN EN PRINSES TERUG. De Koningin en Prinses Juliana zijn Vrij dagmiddag met den trein van 12,12 uur te Arnhem aangekomen. Na even in de wacht kamer vertoefd te hebben, vertrokken zij per auto naar Soestdijk voor het gebruikelijke Augustus-verblijf ten Paleize van H.M. de Koningin-Moeder. DR. n. COLIJN VOORZITTER VAN VERZOENINGSCOMMISSIE. De Italiaansche en Noorsche regeeringen hebben besloten, naar het Volkenbonds-secre- tariaat bekend maakte, den Nederlander H. Colijn tot voorzitter van de permanente ver zoeningscommissie voor beide landen te be noemen, aldus de Tel. De commissie bestaat behalve uit vertegenwoordigers van bovenge noemde landen ook nog uit een Duitsch en een Engelsch lid. DE POSITIE VAN DE AMSTELBANK. ACCOUNTANT ADVISEERT TOT SURSéANCE-AANVRAAG. Op verzoek der voorloopige bewindvoerders der Amstelbank heeft de heer F. Zaalberg van Zeist (Acc. bureau A. E. Meyer en J. Hörch- ner) naar het Hbld. bericht, een rapport op gesteld betreffende den staat van den boedel der Amstelbank. Het rapport behandelt allereerst de samen stelling van Actief en Passief, en komt daar uit tot de conclusie, dat- het beleid t.o.v. de credietgeving niet zeer geslaagd kan worden genoemd. Het stelt verder vast, dat het de vennoot schap niet mogelijk zal blijken, op de gewone wijze weder tot hervatting van hare betalin gen over te gaan, en dat een voortdurende en nauwgezette zorg voor de liquiditeit blijk baar niet tot de punten van het bankbeleld heeft behoord. Aannemende, dat de waardee ring van actief en passief in de boeken der Amstelbank juist is geweest, dan bedroegen kapitaal en reserve volgens de balans per 31 December 1930, tezamen ruim 11.000.000, tegenover ongeveer 132.000.000 schulden; een verhouding dus van eigen tot vreemde gelden van 1 12. Het aantal credieten van bijv. 1.000.000 is te groot; er is een te groot totaal belang bij sommige riskante bedrijven; verschillende credieten dragen het kenmerk met weinig zorg te zijn onderzocht, gecontroleerd en be handeld; bij menig credïet ook ontbreken de voor de hand liggende waarboigen, welke in soortgelijke gevailen plegen te worden ver langd. Een tweede punt. dat tot beperking bij de credietverleening had moeten leiden, doch door de Amstelbang uit het oog is verloren, is de zorg voor een voldoende hoeveelheid beschikbare middelen, bijv. in den vorm van prima beleggingsfondsen of anderszins. Een veel te groot gedeelte van de gelden van der den (goeddeels z.g. kort geld) was vastgelegd in credieten op langen termijn, terwijl de na mobiliseering dezer credieten (door middel van traites! verkregen gelden blijkbaar ook weder in credieten zijn vastgelegd. Zoodoende moest wel een toestand ontstaan van vrijwel volstrekt gemis aan likwiditeit. Het totale passief bedraagt 111.510.000. het totaal aan actief 134.584.000. waarbij echter moet worden bedacht, dat bij de tegelde making der activa een groot aantal verliezen en mindere opbrengsten moeten worden verwacht. Zouden deze het verschil van ca. 23.000.000 te boven gaan, dan kunnen de crediteuren niet ten volle uit de middelen der vennootschap worden voldaan. De accountant is van meening. dat een totaal verlies van omstreeks 40,000.000 zal moeten worden gerekend, zoodat er een te kort van 17.000.000 zoude zijn als mini mum. Dit houdt tevens in, dat een bevrediging van schuldeischers alleen zal kunnen geschie den langs den weg van algeheele liquidatie en vereffening des boedels, hetzij onder de werking van een te verleenen surséance van betaling, hetzij doordat de boedel tengevolge eener faillietverklaring in den staat van in solventie verkeert. De accountant meent echter, dat de belangen van crediteuren ten zeerste zullen zijn gebaat door. zoolang zulks mogelijk blijkt, faillissement te vermijden. Er is geen grond voorhanden van de onder stelling, dat de bovenomschreven verliezen eerst na de vaststelling dezer balans zouden zijn ontstaan. De accountant moet dan ook als zijn meening te kennen geven, dat de balans niet volgens juiste beginselen is opgemaakt, en dt de daarop steunende winstuitdeelingcn zijn geschied met voorbijgaan van de belan gen van crediteuren. De rapporteur meent tenslotte dat de schul denaar na verloop van tijd zoodanige uitkee- ringen zal kunnen doen, dat crediteuren zich daardoor bevredigd kunnen gevoelen. Daarom zal het noodzakelijk zijn de ven nootschap te liquideeren, waarbij de meest verkieslijke rechtsvorm zal zijn een vereffe ning onder vigureur van een te verleenen surséance van betaling. GEEN HELMEN MEER BIJ DE AMSTERDAMSCHE POLITIE. OOK DE SABEL WEG? Het oi-gaan van den Alg. Bond van Poli tiepersoneel meldt, dat de helm in het Am- sterdamsche politiecorps die nog gedragen werd als de koningin in de stad is, geheel af geschaft zal worden. Op 19 Juni verzocht het bestuur van den bond den hoofdcommissaris tevens uitvoe ring te willen geven aan het voornemen een proef te nemen inzake de afschaffing van de sabel. Wat het Verkeerswezen nu betreft is de proef met ingang van 4 Juli j.l. ingevoerd. Reeds regelen de verkeersagenten nu „sa belloos" het verkeer. Binnenkort zal ook de proef voor het geheele korps worden inge voerd, maar voorloopig alleen voor de och tendbrigade. VERKOOP VAN „AMSTELRUST" AAN AMSTERDAM. Naar de „Tel." verneemt zijn er ernstige onderhandelingen gaande tussdhen het ge meentebestuur en den eigenaar van het oude buitengoed „Amstelrust" aan den Amsteldijk. den heer M. Knoops, over aankoop van de bezitting door de gemeente. ONREGELMATIGHEDEN BIJ EÉN COöP. ZUIVELFABRIEK. DE DIRECTEUR GESCHORST. In de aigemeene vergadering van aan deelhouders der Coöperatieve fabriek van Melkproducten Fijnaart, zijn naar de Msb. meldt, mededeelingen gedaan omtrent de resultaten van een onderzoek, hetwelk was ingesteld naar de handelingen van den di recteur, tegen wiens beheer vermoedens van onregelmatigheden waren gerezen. De commissie van onderzoek kwam tot de bevinding, dat door den directeur handeling- gen waren gepleegd, op grond waarvan zij het bestuur voorstelde hem te schorsen. Daarop werd de directeur vorige week Dins dag voorloopig voor den tijd van drie maag den geschorst en werd door het bestuur de boekhouding in handen gesteld van den Zuid Ned. Zuivelbond ter onderzoek. De totale schuld van de fabriek moet be dragen f 880.000. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. 10756 CONTRACTLOOZE PERIODE IN DE METAALNIJVERHEID? DE ARBEIDERS WENSCHEN GEEN LOONS VERLAGING IN DE C. A. O. Naar de Tel. bericht heeft het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Metaal- bewerkersbond besloten om niet tee te stem men in de voorstellen van den Metaalbond tot verlenging der collectieve arbeidsover eenkomst op vooi'waarde. dat: 1. De uur- loonminiana der C.A.O. met 5 pet. verlaagd worden. 2. Dat binnen het raam der CA.O. verlaging plaats vinden. maar door een werkgever tijdens den duur der C.A.O. ten aanzien van bij hem in dienst zijnde werk lieden geen uurloonsverlaging van meer dan 10 pet zal worden toegepast; 3. de sinds ja ren bestaande afspraak blijft- gelden, dat. ai gemeene uurloonsverlagingen nl. voor de ge heele onderneming of een afdeeling daar van! niet zullen geschieden dan na overleg tusschen Metaalbond en vakvereenigingen; 4. de regeling betreffende vacantie en feest dagen blijft in beginsel onveranderd; 5. de C.A.O. wordt aangegaan tot 1 April 1932. Tevens wordt den leden geadviseerd om ook het voorstel der R.K. werkgevers tot verlaging van het minimum uurloon met 15 pet- niet te aanvaarden. Er wordt nu in alle afdeelingen van dc betrokken vakbonden gestemd over de werk- geversvoorstellen. Aan de afdeelingen van den Alg, Ned. Metaalbewerkersbond is ver zocht de uitslag der stemming uiterlijk 3 Augustus bij het hoofdbestuur in te leve ren. Tot dien datum gelden nog de bepalin gen der op 15 Juli geëindigde collectieve ar beidsovereenkomst- Vóór de inwerkingtreding van de nu ge ëindigde C. A. O. top 17 Januari 1930! be stond er voor de leden van den Metaalbond een bindende landelijke regeling in zake de loon- en arbeidsvoomvaarden. Een dergelijke regeling treedt op 3 Augustus in werking, bij niet. aanvaarding der C.A.O. door de werk- nemers. ENGELSCHE ONDERSCHEIDING VOOR BURGEMEESTER DE VLUGT. De koning van Groot-Brittannic en Ierland heeft den heer W. de Vlugt- burgemeester van Amsterdam, benoemd tot Knight Commander of the Most Excellent Order of bhe British Empire, meldt het Hbld. De Britsche gezant bij ons hof, sir Odo Russell heeft den heer de Vlugt de versier selen overhandigd. Het Hbld. teekent hierbij aan, dat als de heer De Vlugt een Engelschman was, hij zich sir Willem de Vlugt zou mogen noemen. Daar de Grondwet zegt., dat vreemde adel dom door geen Nederlander kan worden aan genomen, kan de heer De Vlugt dezen titel niet officieel voeren. STAKING VAN 150 KRANTENLOOPERS IN DEN HAAG. Te 's-Gravenhage is een wilde staking uit gebroken onder de bezorgers van Het Va derland, de Nieuwe Rotterdanxsche Courant en de Nieuwe Courant- Oorzaak is het niet Inwilligen vair loon- cischen. De loopers die het werk neerlegden zijn ontslagen. Naar mogelijkheid werd er, naar de N.R.Ct. meldt, aanstonds, of in den loop van den ochtend door eigen en reserve-personeel in voorzien. Tijdens een van zijn ritten werd hierbij een jonge man van het vaste perso neel van Het Vaderland op het Zieken door stakers gemolesteerdwaai'bij hem zijn taseh met couranten werd afgenomen. Aan gifte hiervan is bij de politie gedaan; zy heeft twee door den jongen man aangewe zen personen aangehouden, die echter ont kenden iets met het geval te maken gehad te hebben en weer zijn losgelaten. De bu reaux in de Parkstraat worden door politie bewaakt. Er wordt gepost. De staking om vat circa 150 personen. Ingevolge gisteren geplaatste adverten ties heeft zich in den loop van Vrijdagoch tend reeds een zeer groot aantal personen aangemeld ter vervanging van de ontslage nen. Een aantal daarvan is in dienst geno- GEVONDEN VOORWERPEN. In ons nummer van Donderdag werd mee gedeeld, dat hij den heer J. Raar, Hofdijk straat 14, een beursje met. inhoud te verkrij gen was. Dit is onjuist. Het gevonden voor werp is een broche. AGENDA Heden: ZATERDAG 1 AUGUSTUS Krelagehuis: Gladiolustentoonstelling 10—10 uur. Palace: „Luchtkasteelen". Tooneel: Dornig, mondorgelvirtuoos, 2.30 7 uur en 9.15. Luxor Theater: „De luchthavik" en „De prijs der liefde". Tooneel: Three Misley Sisters, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater; ..De Prive-secretares- se". Tooneel: The Revers 2.30, 7 en 9.15 uur. Overveen: Prins Hendriklaan. Circus Olympia, 3 en 8 uur. ZONDAG 2 AUGUSTUS. Krelagehuis: Gladiolustentoonstelling 10—10 uur. Schouwburg Jansweg; Revue-operette „Jack Diamond", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Overveen; Prins Hendriklaan. Circus 3 en 8 uur. MAANDAG 3 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: Revue-Operette „Jack Diamond", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Tevler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5